Raad Vlissingen sprak over onderwijsvraagstukken BAAYENS „Kerkelijke verdeeldheid en eenheid" Piet Rentmeester hulde zich op eigen bodem in oranje Nederland draagt 40 miljoen bij voor verbetering kanaal Terneuzen-Gent Diploma-uitreiking lagere tuinbouwschool in Kapelle Modernste gasbedrijf ter wereld staat in Zierikzee ZEEUWSCH DAGBLAD Aantal volkstuintjes bij Koopmansweg zal moeten „sneuvelen" Acht leerlingen slaagde: n wëmëLDÏNGE~ Aangaan van lening bij N.V. Bank van Ned. Gemeenten VLISSINGEN Berging coaster Corale vordert gestaag De speciaalzaak voor uw Bril Raad Bergen op Zoom akkoord met havenplan Loffelijk streven van „In Dienst der Kerk Twee predikanten bezagen probleem vanuit Hun eigen gezichtskring Sportiviteit in de Zeeuwse gelederen Olympia's Toer streek in Goes neer BEWEEGBARE BRUGGEN OP VERSCHILLENDE PLAATSEN In Zeeuwsch* Vlaanderen enige ongerustheid over spoorwegbelangen van havenstad Goedkeuring voor bouw 16 woningen in Tholen Opperwachtmeester nam afscheid Fropaaivlucht bleek een succes Zaterdag 31 mei 1938 Pagina 2 HET MERENDEEL van de beslissingen, die de gemeenteraad van Vlissingen vrijdagmiddag nam had betrekking op het onderwijs. De twee houten noodschoten bij het Sportveld, die kortgeleden leeg kwamen doordat én de nieuwe openbare Jan Ligthartschool én de Chr. Kon. Wilhelminaschool in gebruik werden genomen, werden thans in bruikleen verstrekt aan het R.K. Kerk- en Schoolbestuur ten behoeve van de R.K. ULO-school. Medewerking aan dit schoolbe-r stuur werd verleend voor aanschaf van meubilair leermiddelen en schoolbehoeften voor de St. Paulus ULO-school, een aanvullend voorschot op de vergoeding van de exploitatiekosten 1958 der St. An- nakleuterschool, en een huurvergoeding van f 1045.aan de Vereen, voor Chr. Kleuteronderwijs voor het kleuterschoolgebouw aan de Wilhelminastraat. DE RAAD BENOEMDE ook nu weer een aantal leraren in vaste en tijde lijke dienst t.w. tot directrice aan de gem. industrie en huishoudschool mej. B. Boersma te Staphorst, tot tijdelijk leraar aan de gemeentelijke Lts. de heren C. Jansen en A. P. Dierkx, tot leraar in vaste dienst aan de gem. lts de heer A. A. Coone, tot leraar in vas te dienst, algemeen vormend onder wijs aan de Lts. de heer W. B. Boers ma uit Texel, tot tijdelijk leraar aan dezelfde school de heren G. J. v. d. Neut, J. Kolff, E. Dekker en G. N. de Jonge. WERKPLAATSEN De raad verleende een krediet van f86.644,ten behoeve van de voorlo pige inrichting van de tijdelijke werk plaatsen van de l.ts. voor welk bedrag voornamelijk machinerieën zullen wor den gekocht die t.z.t. naar het nieuwe schoolgebouw worden overgebracht. Een krediet van f 16.500,werd ver leend voor de verbetering van de cen trale verwarming van de openbare Frans Naereboutschool. De raad sprak tevens als haar mening uit, dat het wenselijk is over te gaan tot het in stellenvan een 3-jarige cursus aan de gem. L.T.S. Het socialistische raadslid, de heer Ch. Gillesen Verschage uitte aanvankelijk enkele bezwaren, want hij zag het verbinden van een „sim- bioseklas" aan de Lt.s. als een bedrei ging voor het vglo-onderwijs. Wethouder Poppe merkte op, dat er Eeeds jarenlang een strijd woedt in de ogére onderwijskringen over deze materie en dat nog steeds geen defini tieve uitspraak werd verkregen. Waar de minister thans aandringt op het ge ven van algemeen vormend onderwijs op de Lt.s. en veie gemeenten dit reeds hebben ingevoerd achtte hij het niet verantwoord dit in Vlissingen na te laten. Bovendien blijft de openbare vglo-schoolin Vlissingen in feite be staan, doordat men een opleidingsklas heeft ingesteld, wat oogluikend door de onderwijsinspectie wordt toege- VOLKSTUINTJES Het voorstel van b. en w. om het zuidelijk gedeelte van de Kapoentjes- weg ter lengte van ongeveer 210 meter aan het openbaar verkeer te onttrek ken en grond te verkopen aan het aan nemersbedrijf Christiaansen en het aannemersbedrijf Stegink voor de uit breiding van hun opslagterreinen en voor de noodzakelijke uitbreiding van hun bedrijven ontlokte aan dë raad en kele opmerkingen ten aanzien van de positie der volkstuinders in Vlissingen. Want door deze grondverkoop en onttrekking aan het openhaar verkeer van een weg zal de gemeente over 's-GRAVENPOLDER Benoeming. De onderwijzer aan de openbare lagere school te 's-Graven- polder, de heer J. J. Jansen, is be noemd aan de lagere landbouwschool te Oudelande, per 1 september a.s. In het schoolgebouw is gistermiddag de eindies van de ir. A. W. v. d. Plas- scheschool, de lagere tuinbouwschool van de Z.L.M. in Kapelle gehouden. Alle leerlingen hebben het einddiplo ma van de vierjarige cursus van deze school ontvangen. Ir. J. J. van Hennik, de Zeeuwse rijkstuinbouwconsulent reikte de diplo ma's uit. De heer J. Q. C. Lenshoek te Kloe- tinge, voorzitter van de Commissie van Toezicht, sprak een welkomstwoord tot de aanwezigen, waaronder de ou ders der leerlingen. Onder leiding van het hoofd der school, de heer M. Nieuwenhuize, was er daarna een vraaggesprek met de leerlingen. Daarbij werd aandacht be steed aan vele facetten van de fruit teelt en de tuinbouw in het algemeen. Hierna ging ir. J. J. van Hennik over tot de uitreiking der diploma's. Deze vroeg de leerlingen om verder te gaan met de studie en ook de fruitteeltvakschool in Wilhelmina- dorp te gaan volgen. Verder wees spreker ook op de grote veranderin gen welke er de laatste tien jaar in de Zeeuwse tuinbouw zich hebben voltrokken. Veranderingen, die al leen zijn te volgen als er wordt ge studeerd. Voorts wees ir. van Hennik ook op da goede naam welke deze tuinbouw school heeft door het gedegen onder wijs dat er wordt gegeven. Het is ech ter zo, dat het aantal leerlingen van Kapelle en Biezelinge te gering is in verband met de omvang van de tuin bouw in deze gemeente en het aantal leerlingen der school in verhouding tot andere gemeenten. Namens de leerlingen sprak de heer P. Hermes. Deze bood de leraren een boekenbon aan. Burgemeester H. G. van Suylekom sprak een felicitatie wooriT en zeide dat er weer ai uitbreidingsplannen voor de school zijn, waarbij de ge- "De raad van Wemeldinge kwam vrij dagmorgen in spoedeisende openbare vergadering bijeen. Aan de orde was o.m. een voorstel tot het aangaan van een geldlening bij de N.V. Bank van Ned. Gemeenten. Voor deze lening gel den de volgende voorwaarden: bedrag f 38.000, koers 100 pet met een looptijd van 30 jaren, aflossing in 20 gelijke termijnen, aanvangende op 16 juni 1969. Vervroegde aflossing de eerste 10 jaren van de looptijd is niet toege staan. Op 16 juni van de jaren 1968 tot en met 1972 a 101,5 pet. Evenredig aandeel in de kosten (waaronder begrepen disagio emissie) verbonden aan de verkrijging en het beheer van de fondsen, waaruit deze lening zal worden verstrekt, dat wordt geschat op 1,3 pet van het normale be drag der lening. Opneming der gelden is bepaald op 16 juni 1958. meente zoveel mogelijk haar medewer king zal verlenen. Verder werd nog een woord gespro ken door de heer J. Q. C. Lenshoek en door de heer Nieuwenhuyze. De laatste deelde mede dat de cursus vier jaar ge leden begon met 17 leerlingen maar door militaire dienst en verhuizingen zijn er maar 8 overgebleven. De leerlingen J. E, Reynhoudt, Wol- faartsdijk en C. Geense, Krabbendijke kregen een boekwerk omdat ze de bes te leerlingen van de school waren. De namen der geslaagden zijn: J. E. Reynhoudt, Wolfaartsdijk; C. Geense, Krabbendijke; J. W. Lepoeter, P. C. Hermes en C. Eversdijk allen te Kapel le; C. Hamelink en A. Hamelink, bei den te Wemeldinge en L. P. de Nooyer te Souburg. moeten gaan tot de reeds lang noodza kelijke verbreding van de Koopmans weg en het aanleggen van een ver bindingsweg van de Koopmansweg naar de Kapoentjesweg. Het is hier voor noodzakelijk dat een aantal volks tuintjes „sneuvelen". Van de zijde der volkstuinders was een adres in deze ontvangen en de raad ging hierop die per in. Men uitte de wenselijkheid, dat de volkstuinder in de toekomst méér ze kerheid krijgt voor het behouden van zijn toegewezen stuk grond voor een aantal jaren. Het gemeentebestuur toonde zich niet onwillig en men zal de mogelijkheid onderzoeken om in de groenstroken, die in het uitbreidings plan van Vlissingen zijn geprojecteerd een gedeelte grond te bestemmen voor permanente volkstuinen. De raads leden, onder wie de C.H.U.-afgevaar- digde de heer H. van Rooyen, uitten hun voldoening dat door dit samen gaan van oorzaken eindelijk verbete ring komt in de onhoudbare toestand bij het Koopmanswegje en de Kapoen tjesweg. Het crediet aan b. en w. voor de uitvoering van de wegverbetering werd zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. VOLGENDE VERGADERING Aan het eind der zitting heeft bur gemeester Kolff medegedeeld dat d e volgende raadsvergadering niet zal worden gehouden op de laatste vrijdag in juni doch op 4 óf 10 juli. De berging van de Nederlandse coas ter CORALE die vorig jaar vlak voor de boulevard zonk vordert gestaag. Sinds vrijdagmorgen vroeg zijn vier bergingsvaartuigen en een drijvende bok van het bergingsbedrijf van Van der Akker bezig met het schuren van stroppen onder het schip. Een moei zaam werk, dat echter naar tevreden heid en verwachtingen verloopt. Het ziet er thans naar uit, dat binnen af zienbare tijd kan worden overgegaan tot definitieve berging van de Corale. 's-HEER HENDRIKSKINDEREN Bouw van 10 woningen kan worden verwezenlijkt Gedeputeerde Staten van Zeeland heb ben aan het gemeentebestuur van 's-H. Arendskerke bericht, dat uit het subsidie contingent vOor 1958 aan deze gemeente vier woningen zullen worden toegewe zen. Waarschijnlijk zal door deze toe wijzing het bestaande plan voor de bouw van tien woningen te 's-Heer Hendriks kinderen gedeeltelijk verwezenlijkt kun nen worden. ST. ANN ALAND Voetbal. Vandaag zal op het sport terrein aan de Bierensstraat te St. An- naland een belangrijke ontmoeting plaats hebben tussen W.H.S. I uit St. Annaland en M.O.C. 1 uit Vlissingen. Voor 4 juni a.s. zal moeten worden begonnen met de uitvoering van de werkzaamheden voor de aanleg van een nieuwe haven te Sint Annaland. Het werk is opgedragen aan de laagste inschrijver, de fa. Sanders te Delft. Aannemingssom f 800.000. Ingezonden mededeling (Adv.) De raad van Bergen op Zoom heeft gisteravond na langdurige discussie met algemene stemmen besloten goed keuring te hechten aan het nieuwe ha venplan. Het plan, dat ontworpen is door het stedebouwkundig advies- en ingeni eursbureau Witteveen en Bos te De venter, zal de kapitale som van onge veer f 13 miljoen kosten. In ons blad van woensdag hebben wij uitvoerig over dit grote plan geschreven. Alle fracties wezen op het grote belang van dit project, niet alleen voor de ont wikkeling van Bergen op Zoom, maar voor geheel West-Brabant. „ONDER DE SCHADUW van het Atomium op de EXPO te Brussel staat een klein kerkje, waar om menselijk heid wordt gebeden. In dit kerkje ko men de leden bijeen van hervormde, gereformeerde en andere evangelische kerken." Met deze woorden wilde ds. Y. van der Schoot, Ned. Herv. predi kant te Vlissingen, gisteravond in de Bogardzaal te Middelburg aanduiden, dat er onder de Christenheid van deze wereld eenheid moet zijn, een eenheid, die zijn uitbeelding vindt in het dienen van God. Ds. v. d. Schoot sprak deze woorden in een bijeenkomst die was belegd door de Hervormde Mannen- vereniging „In Dienst der Kerk" en waarbij ook de Gereformeerde Man nen- en Vrouwenvereniging van de Zeeuwse hoofdstad was uitgenodigd. Ds. v. d. Schoot, die ëvenals ds. P. Homburg, gereformeerd predikant te Vlissingen, zijn causerie betitelde met Daar stonden ze dan, die Goesse wielerfans en die inwoners van de Ganzestad, die wel iets voelden voor sensatie, zij aan zij, op de trot toirs van de Bergweg, in spannende afwachting van de rennerskara vaan, die nu al vijf dagen voortjaagt over de Nederlandse wegen en die bezig is Olympia's Toer 1958 tot een sukses te maken. De mannen achter de microfoon, Barend Barendsen en Piet Hak, hielden het pu bliek met sportieve praatjes bezig. Van tijd tot tijd gaven zij door hoe ver de „ridders op de weg" nog van Goes verwijderd waren. Maar wat de toeschouwers eigenlijk het meest interesseerde, dat was de po sitie die de Zeeuwse favoriet Piet Rentmeester uit Yerseke bekleedde in de rennersgroep. Welnu, ook daarover lieten de repor ters de liefhebbers van de wielersport niet lang in het onzekere. Piet Rent meester zat in de kopgroep en had op het gegeven ogenblik ergens bij Krui- ningen een voorsprong van 1% minuut op het grote peleton. Zou de Yerseke- naar erin slagen de oranje-trui van Adri Roks over te nemen. Een kwar tiertje later kreeg de vraag een ant woord: het was inderdaad zo. De Zeeuwse ploeg, die vrijdagmid dag in de etappe van Vlijmen naar Goes op weg naar huis ging, heeft weliswaar niet voor een etappezege kunnen zorgen, maar toch konden de Bevelanders kort nadat de Bredanaar Hofmans en diens ploeggenoot Van Steen als eersten over de finish wa ren gegaan een Zeeuwse triomf toe juichen, omdat hun streekgenoot Piet Rentmeester van ,Theo Middelkamp' met een verschil van vier sekónden de oranje-trui op de Brabander Roks had veroverd. Zoals reeds gesuggereerd, ledereen Zoals wij reeds meldden is bij de onderhandelingen tussen de Neder landse en Belgische regering inzake de verbetering van het kanaal TerneuzenGent uitgegaan van het advies, dat in 1954 is uitgebracht aan beide regeringen door de heren Cauwelaert en Van Steenberghe. In dit advieh werden de kosten van de' verbetering op 224 miljoen ge raamd, waarvan dan door Nederland 15 pCt gedragen zou worden. In industriële kringen in Zeeuwsch-Vlaanderen meent men nu te weten, dat volgens de nu bereikte overeenstemming Nederland bijna 20 pC_t. van de kosten of 40 miljoen gulden zal dragen. Hoewel men in Zeeuwsch-Vlaanderen met vreugde kennis heeft genomen van de op lossing, die voor een grotere sluis gevonden is, is er wel enige onge rustheid over de kwestie van de spoorwegbelangen van Terneuzen. Gezien de houding van de Neder landse regering in het afgelopen jaar acht men het niet aannemelijk, dat te Den Haag aan België over de grote lij nen definitieve concessies zijn gedaan ten aanzien van nieuwe sluizen en de verbreding van het kanaal, en dat de Belgische tegenprestaties onbeslist zijn gebleven, waardoor Nederland meteen zijn positie in deze voor Zeeuwsch- Vlaanderen zeer belangrijke pünten zou verzwakken, zo niet geheel prijs geven. Men stelt het op prijs indien van Nederlandse en Belgische zijde zo spoedig mogelijk wordt medegedeeld, dat ook op deze punten een voor Ne derland aanvaardbaar accoord werd bereikt. Bij de onderhandelingen, zo meent men in Zeeuwsch-Vlaanderen, bestond van Nederlandse zijde geen bezwaar om tegemoet te komen aan de Belgische verlangens naar vergroting van kanaal en sluizen, mits de nodige waarborgen zouden worden verstrekt, dat de voeding van het vergrote ka naal complex zodanig geschiedt, dat het gevaar voor watervervuiling of verzilting van het doorsneden gebied niet toeneemt en mits tevens de be lemmeringen, welke het vergrote ka naal voor het landsverkeer in de, door sneden streek zal meebrengen, tot een minimuum worden beperkt. SPOORWEGTARIEVEN Nederland zou voorts slechts bereid zijn- geweest medewerking aan de tot standkoming van de terzake benodigde werken te verlenen indien de verlan gens zouden worden ingewilligd, welke het koestert ten aanzien van de spoor wegtarieven voor het vervoer van en naar Terneuzen. Als zodanig gelden de wens voor een blijvende behandeling van Terneuzen op tarieven-gebied als ware het een Belgisch spoorwegstation, de wens, dat Terneuzen de toekenning gewaarborgd wordt van de bijzondere zeehaventa rieven, welke voor de Belgische zeeha vens gelden, en de wens tot herstel van het uitzónderingscontract voor het vervoer van papierhout en kolen, dat vroeger tussen Terneuzen en Wille broek gegolden heeft. Voor wat de technische uitvoering betreft is men er van uitgegaan, dat aan weerszijden van de bestaande westsinis te Terneuzen respectievelijk een schutsluis voor de zeevaart en een bouwd zou moeten worden, De bestaande westelijke voorhaven zou zodanig moeten worden verruimd, dat zij een voor de scheepvaart vol doening gevende uitmonding vormt bij de nieuwe sluizen. De bestaande oost en middensluis te Terneuzen zou kun nen verdwijnen. De bestaande west- sluis zou als reservesluis gehandhaafd moeten blijven. Het tracé van het ka naal Terneuzen naar Gent zou tussen Terdonk en Sas van Gent een meer ge strekte vorm verkrijgen. Ook onder Sluiskil zou het kanaaltrace worden verbeterd. De bestaande sluizen te Sas van Gent zouden komen te vervallen. Het kanaal zou over zijn gehele leng te worden verbreed en verdiept. Bij de nieuwe zeesluis zou een spuiinrichting Worden gebouwd, welke zou toelaten het water van de zoute onderlaag van het kanaal af te spuien. BEWEEGBARE BRUGGEN Op het Nederlandse kanaalgedeelte zouden beweegbare bruggen voor het wegverkeer gebouwd moeten worden te Terneuzen, te Sluiskil en te Sas van Gent, en voor het spoorwegverkeer te Sluiskil een aparte brug. Voor het plaatselijk vervoer zouden op dit ka naalgedeelte bovendien de nodige ve ren kunnen worden ingesteld. Bij de beoordeling van de financiële zijde van hun voorstellen inzake de sluis van Terneuzen en het kanaal van Terneuzen naar Gent zijn de Neder landse en Belgische onderhandelaars uitgegaan van de belangen, die elk der beide landen bij deze voorstellen heeft. Zij hebben daarbij overwogen, dat met de vergroting van sluizen en kanaal in de eerste plaats beoogd wordt, de toe gangsweg tot de haven van Gent te verbeteren. Anderzijds hebben zij overwogen, dat de verbreding van het kanaal op Nederlands gebied voorde len kan bieden aan, de doorsneden streek. Op grond van deze overwegingen achtten zij het billijk, dat Nederland vijftien procent en België vijf en tach tig procent van de aanlegkosten dei- schutsluis voor de binnenvaart ge- voorgestelde werken draagt. in de karavaan had echter ook op een etappe-zege van de sprinter Rentmees ter gerekend, toen hij met negen col lega's op Goes afstoof met een voor sprong van anderhalve minuut op het peleton waarin zich ook de leider van het algemeen klassement bevond. Maar door pech werden de twee Zeeuwen in de voorhoede Rentmeester en Van de Klundert, drie kilometer voor Goes geslagen. Rentmeester brak toen een pedaalas, kreeg weliswaar de fiets van zijn ploeggenoot, maar ver loor de aansluiting van een der om standers en kwam fel spurtend nog net zes sekonden voor het peleton binnen. 1. Rentmeester (Theo Middelkamp) 17.56.44; 2. Roks (De Baronie Breda) 17.56.48; 3. Wuurman (Le Champion, Amsterdam) 17,57.33; 4. Van Egmond (De Spartaan, Den Haag) z.t.; 5-. Hof- mans (Baronie, Breda) 17.57.49. In het algemeen ploegenklassement heeft De Baronie, Breda de leiding be houden. In afwachting van de aankomst van de renners van Olympia's Tour door Nederland werd rondom de Bergweg een criterium voor nieuwelingen (1800 meter) verreden. Het betrof hier een HollandBelgië ontmoeting tussen renners van de Zeeuwse club „Theo Middelkamp" en de Liersche bicycle- elub uit Lier. Laatstgenoemde club won het ploe genklassement overtuigend en eiste ook de zege op in het individuele klas sement. Het was n.l. de Belgische kampioen Lode Thys, die nadat diverse ontsnap pingen o.a. van de Middelburger Dee- gens in de kiem waren gesmoord, elf ronden voor het einde het hazenpad koos en zijn solo-race met de zege be kroond zag. 1. Lode Thijs (België) 72 km in 1 uur 48 min.; 2 op 18 see. J. Verburg (Kortgene); 3. A. v. d. Vloet (België); 4. J. Verlercht B.); 5. A. van Overbee- ke (Souburg); 6. Van Herk (B.); 7. Goris (B.); 8. Ferket (Hulst); 9. C. de Schipper (Kapelle); 10. ex-aquo alle andere renners. PROF. DR. K. DIJK ERNSTIG ZIEK Naar wij vernemen is prof. dr. K. Dijk te Amsterdam, em. hoogleraar van de Theol. Hogeschool van de Ge- ref. kerken te Kampen ernstig ziek en ter verpleging in het Luthers diacones- senhuis in de hoofdstad opgenomen. Zijn toestand is zorgelijk?» „Kerkelijke verdeeldheid en eenheid", vroeg zich af of het niet mogelijk is aan de vervreemding tussen de kerken een einde te maken. Zou het zo vreemd zijn, wanneer de besturen van deze verenigingen deelnamen aan één dienst en na afloop met de predikant van gedachten wisselen over wat hen bevreemt en over hetgeen zij zich ver heugen? Ds. Homburg, die evenals ds. v. d. Schoot oorspronkelijk zou spre ken over „HervormdGereformeerd éénzei dat Pinksteren met de maandagavond niet was afgelopen. Maar al te vaak dringen wij de Heilige Geest op de achtergrond. Het zou nut tig zijn wanneer wij elkander vaker ontmoeten. In onze kerkelijke ver deeldheid gaan wij veel te veel uit van de bestaande toestand. Met grote nadruk verklaarde ds, Homburg, dat van eenwording abso luut geen sprake kan zijn, wanneer de Godheid disputabel wordt gesteld. Waarom kan men niet buiten de gewo ne kerkdiensten samenkomen. Wordt het niet tijd, dat wij de leden van onze kerken inlichten over wat in andere kerken leeft? Een uitgebreide discussie volgde op deze belangwekkende referaten. Voor de pauze presideerde de voorzitter van „In Dienst der Kerk", de heer C. Dronkers, na de pauze hanteerde de heer De Klerk, voorzitter van de ge reformeerde mannenvereniging, de voorzittershamer. In de gistermiddag gehouden ge meenteraadsvergadering van Tholen is meegedeeld, dat ministeriële goedkeu ring ontvangen is voor de bouw van 16 woningwetwoningen. Verwacht wordt, dat zo spoedig mogelijk met de bouw kan worden gebonnen. Een verzoek van b. en w. van Fin- sterwolde om adhesie te betuigen aan het schrijven inzake de gevaren bij kernexplosies werd afgewezen. De ZL M zal een subsidie van f 100 ontvangen ten behoeve van de landbouwtentoon stelling te Scherpenisse. Met de NV Bank voor Ned. Gemeen ten werd een geldlening van f32.000 aangegaan. Tot onderwijzeres aan de ulo werd benoemd mevr. A. J. Maurer- Molt te Amsterdam en tot onderwijzer in vaste dienst aan de ol-school, de heer J. J. Wisse, die tijdelijk in dienst was. Het voorstel om f 500 beschikbaar te stellen voor het Openluchtspelcomité werd met 4 tegen 3 stemmen afgewe zen. Toen daarna de heer van der Vel de voorstelde om f 250 te geven, bleek, dat alleen de SGP-fractie en de heer van der Sande (CH) tegen waren, zo dat besloten werd f 250 beschikbaar te stellen. OUD-VOSSEMEER Operwachtmeester M. de Witte te Oud-Vossemeer heeft gisteren afscheid genomen als politieman. Dit afscheid gebeurde in de raadszaal, waar burge meester mr. J. J. Versluijs de staat van dienst van de heer de Witte releveer de. Sinds 1 februari 1925 is de opper wachtmeester in Oud-Vossemeer. Do burgemeester dankte hem voor de sa menwerking en de vriendschap. Hij bood hem ten slotte een vulpen aan. Namens de districtscommandant voerde het woord luitenant Van Oyen, die het organisatietalent van de heer De Witte roemde. Adjudant C. Griep van Tholen merkte op, dat het korps- verband op Tholen uitstekend was, mede dank zij de houding van de scheidende wachtmeester. Namens allo politiemannen van het eiland en na mens de reservisten bood hij de heer De Witte een droogscheerapparaat aan. Mevrouw De Wjtte ontvingt een taart- schep. Verder voerden nog het woord wethouder P. van Driel, wachtmeester Westdorp namens de afdeling Tholen van de Ned. Politiebond en reservist Barendsen. Des avonds bracht de plaatselijke muziekvereniging de op perwachtmeester nog een serenade. IN ZIERIKZEE is gistermorgen het modernste gasbedrijf van Europa offi cieel geopend. Burgemeester mr. F. Th. Dijckmeester, die de plechtigheid ver richtte door het opensluiten van de zo juist gereedgekomen kantoorgebouwen, sprak er zijn voldoening over uit, dat dit bedrijf ais eerste volautomatisch propaan-lucht gasbedrijf ter wereld een doorslaand succes is gebleken in de afgelopen drie experimentele jaren. Het bedrijf werkt al drie jaar,doch eerst thans, nu het nieuwe systeem zijn deugdelijkheid en efficiency heeft be wezen wilden de directie van het ge meentelijk gasbedrijf en de ontwerper, de héér A. Blomsma, ing. te Rijswijk, van een officiële opening spreken, te meer daar nu de laatste fase van de bouw de kantoren is voltooid. Bij de openingsplechtigheid waren o. meester, de gemeenteraad, directie en personeel van het gasbedrijf en de ont werper van het mengapparaat, waarop heel de nieuwe werking stoelt, ir. A. Blomsma en echtgenote. Nadat de burgemeester en de direc teur van het gasbedrijf, de heer J. Baas, hun blijdschap hadden uitge sproken over de goede resultaten en over het gereedkomen van de fraaie kantoren, maakte het gezelschap een rondgang over het bedrijf. Lang behoefde dat niet te duren, want de gehele installatie (behalve de kantoren) is ondergebracht in een ge bouwtje van amper 4x5 meter. Toch wordt hierdoor heel Schouwen-Duive- land van gas voorzien, waarbij een ca paciteit kan worden ontwikkeld van 450 kub. m. per uur. 0 Oproerlingen hebben op het vliegveld van Jaffna in Noord-Ceylon enkele ge bouwen en voertuigen verbrand. Alle luchtverkeer naar die plaaïs is gestaakt. Dit is het eerste ernstige incident dat zich heeft voorgedaan nadat dinsdag de noodtoestand is afgekondigd, i.v.m. on- m. aanwezig burgemeester mr. Dijck- lusten over een taalkwestie.

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 2