BEOORDELING WAAROM DOET MEN EVANGELISA TIE WERK Het weer van a.s. zondag ►...dus bierweer! Puzzel mee OP 5 JULI NAVO-VLIEGSHOW OP BASIS SOESTERBERG D' "3'n>chWJna pepermuntplant geven - WIN Vrijdag 30 mei 1958 ZEEUWSCH DAGBLAD Amerikaanse straalbommenwerpers in actie KING t^ndewerkinTTnde - Leger des Heils-schip komt naar Schouwen Voortgezet beleg om Panamese universiteit Vos schoot met geweer op jager Zeven motieven IMC0S 1000.- De grote internationale NAVO-luchtvaartshow welke op 5 juli a.s. op de vliegbasis Soesterberg gehouden zal worden tengevolge van het 45-jarig bestaan van de Koninklijke Luchtmacht, zal ongetwijfeld vele luchtvaartenthousiasten uit binnen- en buitenland trekken. Naar het programma aantoont zullen enkele tientallen verschillende straalvlieg- tuigen acte de presence geven waarvan er velen nog nooit aan het Nederlandse publiek zijn getoond. Deze vliegshow kan als de grootste beschouwd worden welke ooit in ons land gehouden zal worden. Ingezonden médedeling-(Adv.) DE DAG NA de verkiezingen geven de meeste bladen hun oordeel over de uitslag. De feiten: de grote overwin ning van de V.V.D., het grote verlies van de P. v. d. A. en de toch ook door de Christelijke partijen geleden scha de, terwijl de K.V.P. stabiel bleef heeft uiteraard ieder erkend. Maar hoe is het oordeel over het ontstaan van deze uitslag en vooral ook over de gevolgen ervan? Hier volgen summier enkele uitspraken. De hoofdredacteur van Trouw meent, dat de uitslag van deze verkiezing bewijst, dat veel mensen hun poli tieke keuze doen bepalen door de economische en conjuncturele sfeer. „De strijd aan twee fronten blijft. Hij wordt harder en scherper dan ooit. Tegen het socialisme en liberalisme. Wij zullen beide uit eigen kring moe ten uitbannen." Met name deze laatste conclusie lijkt ons belangrijk. Het Fries Dagblad noemt het ern stig verontrustend, dat de Christelijke partijen de greep op een belangrijk deel van het volk verloren hebben. „Wij vrezen, dat dit diepere oorzaken heeft. Waar het appèl op onze Chris telijke roeping in het staatkundig leven geen weerklank meer vindt en het kortzichtig letten op het stoffelijk belang en de ontevredenheid, gevoed door een bepaalde neutrale pers, de geesten beheerst, daar stuit de op roep tot een getrouw getuigen op een muur van onverschilligheid". De Nw. Prov. Gron. Crt. meent, dat deze verkiezing aanleiding moet zijn, om „lessen te leren". Als één ervan meent het blad te zien, dat „de ver deeldheid der Prot.-Christelijke par tijen het reformatorisch leven in ons land in politiek opzicht parten speelt". De liberaal-neutrale kranten zijn uiteraard in de wolken. De Nw. Rott. Crt. voelt zich geroe pen, uiteen te zetten, dat de groei van de V.V.D. niet aan ontevredenheid te danken is. Het blad schrijft: „Geeft men zich daar rekenschap van dan lijkt de conclusie gewettigd, dat talloze kiezers niet uit onbehagen of met een zekere balorigheid, „dan maar op de V.V.D." hebben gestemd. Zij hebben zich ongerust over vrijheid en ontplooiingsmogelijkheid voor in dividu en gemeenschap, naar het juis te adres begeven." De hoop op een „liberaal reveil" is uiteraard niet vreemd aan een der gelijke visie. Onze vaderen hebben overigens kunnen ervaren, wat „libe rale vrijheid" was, als het ging om de schoolkeuze hunner kinderen. Het meest opgetogen is natuurlijk De Telegraaf. Het blad roept uit: „Het Nederlandse volk heeft zich verder afgekeerd van het dirigisme, dat zichzelf zo schromelijk heeft over schat en voornamelijk in de P. v. d. A. belichaamd is en zich gewend naar de partij, die in de landspolitiek in de oppositie is en geacht wordt de vrij heid van de burger te respecteren." Wij zijn het eens al is het waar schijnlijk op andere gronden geba seerd met wat De Telegraaf schrijft: „De C.H. betaalt natuurlijk ook haar tol voor het beleid van haar mi nister van oorlog, ir. C. Staf. Voor de A.R. zijn deze verkiezingen een les, welke haar nawerking ongetwijfeld zal doen gevoelen." De R.K. bladen verheugen zich over de stabiliteit van de R.K. winst van maart j.l., die zelfs nog hier en daar is uitgebreid. De Volkskrant zegt bij voorbeeld: „Dat de P. v. d. A. ook in Brabant en Limburg zetels verloor is een be wijs temeer, dat „de doorbraak" naar katholieke kant geen kans maakt." Het blad ziet, zelfs voor de lopende regeerperiode, ook gevaren. Want het schrijft: „Na deze uitslag zou de P. v. d. A. een nog moeilijker partner kunnen worden. Wij hopen desondanks, dat nu beide verkiezingen achter de rug zijn, weer meer de nadruk kan vallen op het praktische werk, dat nog in de rest van deze parlementaire periode te doen valt." Het onafhankelijk-socialistische Pa rool erkent ronduit, dat de uitslag „een nieuwe tegenvaller" was voor de P. v. d. A. Zij kalfde nog weer ver der af, zowel naar rechts als naar links". Wat de directe toekomst aan gaat, verwacht dit blad „wel een toe neming van de al lang bestaande en allengs duidelijker waarneembare spanningen, maar desondanks, althans op korte termijn, geen scherpe ombui ging van het bestaande opzicht en nog veel minder wat de buitenlandse poli tiek betreft." Het officiële Vrije Volk is naar zijn aard veel narriger. Terwijl het con stateert: rfle confessionele partijen (wat zijn dat? Red. Z.D.) oogsten wat zjj hebben gezaaid", geldt dat natuur lijk niet voor de P. v. d. A. Met de gewone aanmatiging, van „wij hebben altijd alles prima gedaan" en dus met het gewone zelfbeklag van het min derwaardigheidscomplex schrijft de hoofdredacteur: „De groei van het conservatisme is een tijdsverschijnsel dat zich na een tijd van vooruitgang altijd openbaart. Op iedere vloed volgt een eb. De snelle voortgang van een sociaal ver antwoord en zegenrijk beleid heeft tegenkrachten opgeroepen. Men vindt het al lang welletjes. Er moet nu nu maar een eind aan komen. Dat is de verklaring van de zuigkracht die het conservatisme thans uitoefent." Met deze uiting van conservatisme besluiten wij dit overzicht. De hoofdschotel van de show zullen ongetwijfeld de twee Amerikaanse intercontinentale lange afstand straal bommenwerpers van het type Boeing B-47 en Boeing B 52 Stratofortress gaan vormen. De B-47 en B-52 zijn weer die troeven in de vliegtuig techniek, waarvan de grote Ameri kaanse vliegtuigfabriek BOEING er al meer heeft uitgespeeld en die door de Ver. Staten zijn overgenomen. De produktie-programma's van deze bei de straalbommenwerpers behoren tot de vijf grootste militaire projecten van de laatste vijftien jaar en zijn in omvang te vergelijken met het atoom bom-project. Drie Amerikaanse vliegtuigfabrie ken, behorende tot de grootste ter wereld, werken met tezamen 50.000 a 60.000 mannelijk en vrouwelijk per soneel direct aan de fabricage en mon tage van deze bommenwerpers. Daar na worden ze aan de Amerikaanse luchtmacht overgedragen voor opera tionele dienst. Bij dit lichaam zijn de B-47 en B-52 ieder ogenblik van de dag paraat om vergeldingsvluchten uit te voeren wanneer het maar nodig mocht-zijn. Ieder punt van de aarde is voor hen binnen enkele uren be reikbaar, terwijl vluchten tot in het oneindige kunnen worden doorgezet door middel van tanken in de lucht. Het aantal B-17's dat momenteel paraat is, kan op 3000 worden ge schat, van de B-52 werden er tot dus ver 400 gebouwd, terwijl het er 603 moeten worden. Hun slagkracht is volgens de stafchef van de Ameri kaanse luchtmacht, Generaal Twining, de beste garantie voor een vrije we reld, en het enige wat de Russen weerhoudt aan te vallen. De cockpit van de B-47 biedt plaats aan twee vliegers, welke achter el kaar gezeten zijn en die met de na vigator tevens bommenrichter de bemanning van het vliegtuig vor men. Vermeldenswaardig is vooral het feit, dat de B-47 Stratojet aanzienlijk zwaarder in gewicht is dan de be roemde B-29 en B-50 middelzware lange-afstand-bommenwerpers uit de tweede wereldoorlog (denk aan de atoombom op Hiroshima) en deze laatsten gevlogen werden door een bemanning van een dozijn, tegen maar drie man voor de B-47 Stratojet Het zijn dan ook drie vliegers van aan pepermunt de mooi, verras«>„,j "assen<l en krach tic. vriendelijke kant Vaa °P de en fris. 'even' ONDER VOORTDURENDE CONTROLE VAN HET LABORATORIUM Du HAMEL ROOS AMSTERDAM. het allerbeste soort, maar tevens na vigator, bommenrichter, staartschut- ter, radaroperateur, waarnemer en boordwerktuigkundige. Voorwaar een respectabel aantal dienstvakken, en dat allemaal in één persoon vertegen woordigt. Aan hun opleiding wordt dan ook de° nodige aandacht besteedt, men telt er in de States 50.000 dollar voor neer. Na hun opleiding is de bemanning onverbrekelijk verbro den met hun vliegtuig, en hiermee vormen zij één lichaam. Vliegers met minder dan 3000 vlieguren ko men voor dit vak niet in aanmer king, terwijl men alleen van vrij willigers gebruik maakt. Als nog grotere broer van de B-47 is ook de B-52 Stratofortress boven Soesterberg te zien. Deze gi gantische bommenwerper zal, met zijn indrukwekkende vliegeigenschappen, de hoofdschotel gaan vormen op de NAVO-viiegshow te Soesterberg. Goes J. KLOOSTERMAN 1 M r li i 4 5 b i y BRU1NISSE Na 13 jaar nog steeds. Bij het weg breken van een kast in zijn woning ont dekte de heer J. S. Wiebrens te Brui- nisse boven de kastruimte en het plafond een niet ontplofte granaat. Het was een projectiel met vleugeltjes en kontact draadjes en de gewaarschuwde politie liet het gevaarlijke oorlogstuig onaange roerd en waarschuwde de mijnoprui- mingsdienst om door deskundigen de granaat te laten verwijderen. Gedurende 13 jaar is het huis door verschillende gezinnen bewoond geweest, zonder dat men wist in welke gevaar lijke situatie men zich bevond. Geslaagd. De heer J. van den Berg Lz, geboren te Bruinisse, thans werkzaam op een drukkerij te Mijdrecht, slaagde dezer dagen voor het diploma assistent-calcu lator. Een beeld van de voetbalwedstrijd NoorwegenNederland, welke woens dagavond in Oslo is gespeeld en welke eindigde met een 00 stand. De foto toont een aanval van Abe Lenstra op de Noorse doelman Ander sen, die hier de bal al stevig omklemd houdt. Het Leger des Heils-evang schip „Febe" bezoekt van zaterdag 31 mei tot en met 5 juni Schouwen-Duiveland. Het meert eerst in de Bruinisser ha ven, waar het tot 3 juni zal blijven. Van 3 tot 5 juni komt de „Febe" in Brouwershaven. De bemanning bestaat geheel uit Heils officieren. Er is een evangelisatietent aan boord, waarin voor jeugd en ouderen bijeenkomsten worden georganiseerd. DOORLOPEND KRUISWOORD RAADSEL. HORIZONTAAL: 1. Weefsel; 2. steel van een pijp, dier, vader; 3. Arab, titel, krulhond; 4. hijsinstallatie, eenmaal; 5. gezinslid, afk. maandstand, godin van de vrede; 6. verzoekschrift, wenk; 7. bergplaats, voorzetsel, vreemde munt; 8. afk. titel, kooplust, maat, 9. zang noot, luiaard. VERTIKAAL: 1. Iemand die van ple zier houdt; 2. familielid, rivier, be schaafde vrouw; 3. vrucht, afk. in het jaar onzes Heren; 4. kanselrede, vuur spuwende berg; 5. bloeiwijze, geslepen slim; 6. bedrijver, kledingstuk; 7. fa milielid, kippenprodukt, dier; 8. kort ogenblik, afk. de naam onbekend, dier; Sj. soort, sportterm, telwoord. OPLOSSING VORIGE PUZZLE HORIZONTAAL: 1. Vals, 5. lens, 8. moppig, 10. si, 11. pu, 12. is, 14. toeleg, 17. sta, 19. leg, 20. balsem, 23. re, 24. af, 25. ut, 27. Marter, 29. raar, 30. slijk. VERTIKAAL: 2. A.M., 3. los, 4. spit, 5. lire, 6 eg, 7. snugger, 9. misbaar, 11. peer, 13, staf, 15. ode, 16. 1.1., 18. al, 21. snar, 22. muts, 26. tel, 27. ma, 28. rij. Het beleg om de universiteit van Panama duurt reeds een week. De uni versiteit, waarin zich 825 studenten bevinden, is omsingeld door zwaarge wapende troepen van de nationale gar de. Hoogleraren treden op als bemidde laars tussen de regering en de studen ten, die van president Ernesto de la Guardia het ontslag eisen van drie ho ge officieren van de nationale garde en van de minister van onderwijs. Zij verklaarden, dat de studenten nog te opgewonden zijn om zich „over te ge ven" na het gevecht van de vorige week met de nationale garde, waarbij elf personen werden gedood. Woensdagavond om enkele minuten voor zes is Z. M. Koning Boudewijn der Belgen voor een tweedaags infor meel bezoek aan H. M. Koningin Ju liana aangekomen op het paleis Soest- dijk. De foto toont v.l.n.r.: H. M. Konin gin Juliana, Z. M. Koning Boudewijn en. Z. K. H. Prins Bernhard in de tuin 0 De Prot. Chr. vereniging van kosters in Nederland zal op 10 juni te Amster dam in jaarvergadering bijeen komen. Na de huishoudelijke vergadering zal ds. J. Vuyst uit Almelo een referaat houden. De bijeenkomst zal worden besloten met een optreden van de voordrachtkunste naar Otto Sterman. Op 31 mei a.s. zal prof. P. Geyl in de aula van de Rijksuniversiteit te Utrecht, zijn afscheidscollege geven. Deze hoogleraar in de geschiedenis is 15 december 1957 zeventig jaar gewor den. De 20-jarige Michael Sara uit Tre- gony in Cornwall (Eng.) ligt in het ziekenhuis. Hij is aangeschoten door een jonge vos. Zo ging het: Michael porde met de kolf van zijn dubbeloops jachtgeweer in een hol, waar een door hem aange schoten vossejong een toevlucht had gezocht. Het geweer ging echter af en de jager stortte gewond neer. Boeren, die hem vonden, trokken het geweer uit het hol. Het vosje, dat inmiddels aan zijn verwondingen was gestorven, kwam er mee uit, een van zijn pootjes om de trekker geklemd'. Van één onzer verslaggevers) In 640 van de achthonderd plaat selijke gemeenten der Gerefor meerde kerken bestaat een evan gelisatiecommissie. Het tussen deze commissies gelegde „Ver band" pleegt jaarlijks een verga dering en conferentie op Woud- schoten bij Zeist te beleggen, die men beschouwen kan als het grote samentreffen van de Gereformeer de evangelisatiewerkers. Ook dit maal waren er ongeveer tweehon derd naar Woudschoten getogen, op de tweede conferentiedag nog vermeerderd met een 150-tal jon geren door en met wie praktisch werk werd gedaan. De voorzitter van het Verband, ds. W. A. Wiersinga te Baarn, predikant in algemene dienst voor het evange- liewerk, sprak het openingswoord. Volgens ds. Wiersinga kan men jarenlang zondagsschool gehouden heb ben, huisbezoek doen, straatprediking e.d., zopder men het tot een persoon lijk contact met de mensen heeft ge bracht. Men geeft zich dan aan het wérk, inplaats van aan de ménsen. De grote vraag bij de evangelisatie is niet, of men de daad voegt bij de Woordverkondiging. Het gaat alleen maar om het geven van zichzelf, niet in de vorm van geweldige liefdebewij zen en grote daden, maar door het zich eenvoudig inleven in de wereld van die ander. Ingezonden mededeling (Adv.) WMrditnst London Mint: Komende dagen veranderlijk weer met plaatselijk onweersbuien maar ook opklaringen met enkele zonnige perioden E«n service van de gezamenlijke Brouwers van het beste Nederlandse bier. •in relt van Win binnen 8 dagen I Schrijf op briefkaart hoeveel mm neerslag en hoeveel uur zonneschijn u voor a.t. zondag verwacht. Stuur aan 'Het bier ia weer best', Postbus 2200. Amsterdam. Briefkaarten moeten uiterlijk vrijdag gepost zijn. Wie het dichtst komt bij meting De Bilt (gemeten ta Da Bilt) wint 1000 gulden vakantiereis. (Bij meer goede voorspellingen wordt deze prijs gedeeld). Bovendien zijn er 100 troost prijzen (doosjes bierglazen). Vorige zondag 7,2 mm neerslag, 0,7 uur zon. Prijswinnaar: G. E. van Hek, Schiedamsew 80. Vlaardingen. WAT 18 IMC0S? Deze International Metereological Consultant Services worden geleid door de RAF-weerkundigen, die destijds het weer voor de geallieerde operaties voorspelden. VAN ONZE REIZENDE ROELAND Amsterdam Heb extra Inlegvellen In paspoort nodig voor wereld-bier-reis. Nederland exporteert naar liefst 134 landenI BIER IS BEST VOOR BEIDEN Hij: 'Ik dacht dat er nog een flesje bier was...' "Zij: 'Dacht je soms dat jij alléén dorst had?' Geheel in de lijn van het door ds. Wiersinga gesprokene lag de inleiding van dr. J. van den Berg, predikant te Zutphen. Hij besprak de „motieven tot evangelisatie". De vraag kan gesteld worden o! deze motieven niet alle neerkomen op dit éne, dat men evangelisatie „be drijft" simpelweg uit liefde tot Chris tus. Dat zal stellig altijd de achter grond zijn. Maar een opwekkingspre diker uit de zuidelijke staten van Noord-Amerika zal andere motieven voor zijn apostolaatswerk aanvoeren dan b.v. een pas afgeleverde wika van De Horst te Driebergen. In grote trekken meende dr. Van den Berg de volgende motieven te kunnen onderscheiden: 1. Het zoekende motief. Daarbij gaat het om de redding der zielen. Men sen die verloren dreigen te gaan, moe ten van het dodelijk verderf gered worden. Het Leger des'Heils, de Youth for Christ, maar ook onderling zeeï uiteenlopende predikers als prof. G. Wisse en Billy Graham hebben dit motief vooropgesteld. Het heeft een diepe klankbodem in de Heiligs Schrift. Maar er zijn gevaren: het evangelisatiewerk kan versmald wor den tot het terrein van de „ziel", het kande mensen voeren tot het han teren van een zwart-wit schema. 2. Het bevelsmotief. Het onvoor waardelijk gehoorzamen aan Gods wil. De sfeer van het „Voorwaarts Christenstrijders" past bij dit bevels motief. Niet wat wij voelen, maar wat God wil, is hier doorslaggevend. Het kan bijbels zijn. Maar het gevaar bestaat, dat de evangelisatie een te militant karakter krijgt, waarbij war me menselijkheid en spontane liefde in verdrukking raken. 3. Het eschatologische motief. Veel meer dan in de evangelisatie leeft het motief van Christus' wederkomst hl de zending. De profetie van Christus' wederkomst is bijbels, maar het ge vaar ligt er, dat men deze komst in al te menselijke berekeningen vervat. 4. Het „kerkelijk" motief: er moet geëvangeliseerd worden om de kerk uit te breiden. De verbondsgedachte mag echter niet overspannen worden. 5. Het theoretisch motief. Heel het leven moet overkoepeld worden door de wét van God. Het volksleven dient gekerstend te worden. Zij brengt ons uit de piëtistische beklemming, maar zij loopt gevaar in de breedte te gaan ten koste van de diepte. 6. Het maatschappelijk motief. De natuurlijke nood van de wereld moet gelenigd worden. „Aan de armen wordt het evangelie verkondigd". De stichting Evangelisch Herstel en Op bouw heeft dit, blijkens haar jeugd- zorgwerk, begrepen. Het gevaar is er evenwel, dat tezeer de aardse nood voorop blijft staan. 7. Het dankbaarheidsmotief. Hierbij redeneert men: Christus deed zoveel voor ons, laten wij onze dankbaarheid bewijzen door daden van wederliefde. Een bijbels begrip, dat echter uitge hold kan worden door teveel accent op verdienstelijke werken onzerzijds te leggen. De zeven genoemde motieven, die elk voor zich iets van het grote evangelisatiemotief inhouden, hebben alleen waarde, wanneer ztf in Chris tus Jezus hun samenhang vinden.

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 3