Bergen op Zoom lonkt naar nieuwe haven (13 miljoen) Vrijdagavond buigt de raad zich weer over de plannen Ds, S. P. de Roos gaat spoedig Zeeland verlaten Benoemd tot directeur van een cultureel centrum in Rotterdam Ringstekerij op Pinksterdrie Chr. Geref. kerk te Goes nam kerkzaal in gebruik ZEEUWSCH DAGBLAD Brabantse Scheldestad heeft er dringend behoefte aan BEROEPINGSWERK Na twaalf jaar pastoraal werk in 's-H 'Hendrikskinderen Uitslagen vierde „Zonneveldfit" PRACHTIG FEEST VAN OUDE TRADITIE Plan Drie^Eilandenmeer Woensdag 28 mei 1958 Pagina 2 ALS U HEELHUIDS dat wil zeggen zonder over de dode krabben te struikelen en zonder uzelf aan het prikkeldraad te hebben bezeerd, dat als af scheiding dient voor het terrein dat als „militair terrein' is bestempeld aan het einde van de grote djjk achter bet industriegebied van Bergen op Zoom bent gekomen, hebt u een prachtig uitzicht over een der mooiste gedeelten van de Oosterschelde. In de verte de kontoeren van de Thoolse en Bevelandse kusten, wat dichterbij de helaas niet omvangrijke scheepvaart en bijkans vlak voor u de bij laag water en enkele zelfs bij hoog water droogblijvende schorren en slikken. En menig Bergenaar, zo hij oog heeft voor de schone natuur en al haar schakeringen, zal hier van tijd tot tijd verpozing zoeken. EN TOCH, ondanks alles, we doel den er eigenlijk al een beetje op is men in Bergen op Zoom niet tevre den over deze situatie. Men wil het in de Brabantse Scheldestad zo graag an ders zien. Volop scheepvaart en een uitstekende, aan de eisen des tijds aan gepaste haven, die schepen met een behoorlijk tonnage kan herbergen. De huidige haven, ach laten we het maar eerlijk zeggen, is eigenlijk niet veel zaaks, ongeacht het grote aantal ver takkingen. De aanvoervaargeul is te klem en te ondiep en dat is uiteraard funest voor de Bergse haven. Vandaar, dat men thans in Bergen op Zoom al le zeilen bijzet om met de uitvoering van een nieuw geprojecteerd haven complex te kunnen beginnen. De plan nen daartoe zijn reeds geruime tijd ge leden uitgedokterd. In ons blad van gisteren hebben we reeds in het kort meegedeeld, dat de raad van Bergen op Zoom vrijdagavond het voorstel tot het doen aanleggen van een nieuwe haven in de Theodoruspolder (gemeen te Halsteren) eerlijkheidshalve erbij fezegd: voor de zoveelste keer in ehandeling zal nemen. En nu minister Struycken is geweest ln april en tegenover de plannen niet onsympathiek stond, nu gaat men in Bergse kringen werkelijk geloven, dat de stad aan Schelde en Zcom toch eindelijk eens een nieuwe haven zal gaan krijgen. Dat mag dan ook wel, omdat er eigenlijk al sedert het begin van de negentiende eeuw pogingen worden ondernomen om tot verbete ring van de haven van Bergen op Zoom te komen. Om niet al te ver vooruit te lopen, maar nog even bij de bestaande haven te blijven: wat moet er gebeuren wan neer men deze haven wil verbeteren? Daarbij dient voorop te staan, dat de haven een getijhaven is. Slechts gedu rende een korte getijperiode is de ha ven voor scheepvaart bereikbaar. De schepen kunnen niet worden verhaald en moeten langer blijven liggen dan voor het laden en lossen is vereist, wat de transportkosten voor de plaatselijke industrie en middenstand natuurlijk verhoogt. GEBREKEN Bij vloed kunnen schepen van be perkte afmetingen in- en uitvaren, maar hij laag water rusten zij op de havenbodem. Die bodem vraagt dan ook een bijzonder onderhoud, omdat moet worden verhinderd, dat de vaar tuigen door de aanraking daarmee worden beschadigd, wat men in het verleden niet steeds heeft kunnen voorkomen. Daar komt nog bij, dat de lozing van het rioolwater in de haven bij eb bezwaren oplevert; bij hoog wa ter ontstaat dikwijls een penibele toe stand voor de ter plaatse wonende Ber- genaren en bepaalde bedrijven. De be staande beschoeiingen en bruggen eisen meer onderhoud, omdat de ouderdom nu eenmaal met gebreken komt. Men heeft al eerder dan de laatste tijd heel serieus aan een verbetering Van de haven gedacht. Het uitbreken van de tweede wereldoorlog vormde echter een belemmering voor de uit voering van de plannen. Maar na de oorlog werden verschillende nieuwe plannen ontworpen, diverse onderzoe kingen ingesteld en talrijke besprekin gen gevoerd met de ministers van Ver keer en Waterstaat, en van Binnen landse Zaken, de Commissaris der Ko ningin in de provincie Noord-Brabant en autoriteiten van de Rijks- en Pro vinciale Waterstaat. Van al deze plan nen werd de raad van Bergen op Zoom nauwkeurig in kennis gesteld, liet laatste plan, dat ontworpen is door het Stedebouwkundig Advies- en Inge nieursbureau irs. Witteveen en Bos c.i. te Deventer in samenwerking met de dienst van Gemeentewerken, heeft in oktober voor de raad ter inzage gele gen. NIEUWE COMPLEX Hoe denkt men zich nu het nieuwe havencomplex? In tegenstelling met de Ingez- mededeltng ndv-1 Van Ntlle bestellen Ned. Herv. kerk Beroepen te Ederveen G. van Estrik te Nieuwland, te Welsrijp H. C. van Itterzon te Anjum. Aangenomen naar Voorhout J. W. de Jong, vic. te Groningen. Bedankt voor de benoeming tot le raar godsdienstonderwijs Chr. H.B.S. te Middelburg en Chr. Lyceum te Goes J. Noordmans te Tjamsweer (Gr.). Geref. kerken Beroepen te Exeter (Ont., Canada) L. de Nood te Papendrecht, te London (Ont., Canada) G. Bouma te Essex (Ont., Canada), voorheen te Kapelle a. d. Yssel, die dit beroep ook aannam. Aangenomen .naar Drachten H. E. Wijnja te Godlinze, die bedankte voor Winschoten. Bedankt voor Oenkerk J. van den Berg te Ermelo. Chr. Geref. kerken Aangenomen naar Sassenheim L. S. den Boer te 's-Gravenhage-West, die bedankte voor Opperdoes. oude plannen heeft men dit gedacht op terreinen, die liggen in de Theodorus polder in de gemeente Halsteren. On derhandelingen, die over de grenswij ziging werden gevoerd, rechtvaardigen de verwachting, dat de nodige gebieds uitbreiding binnén een redelijke ter mijn kan worden verwezenlijkt. Hét is evenwel zo, dat bij uitvoering van het projekt landbouwgronden moeten wor den opgeofferd, omdat de industriali satie moet worden uitgebreid. Maar te genover dit nadeel staan grotere voor delen. Het havenpeil kan worden gesteld op N.A.P., hetzelfde peil van dat der Westbrabantse kanalen. De geprojec teerde oppervlakte te verkrijgen netto verkoopbaar industrieterrein is nage noeg gelijk aan die, welke Bergen op Zoom in de toekomst denkt nodig te hebben. Het plan is zo opgezet, dat het werk in twee perioden kan worden uitge voerd. Men wil hereiken, dat reeds voordat het gehele werk is voltooid in dustrieterrein bouwrijp kan worden verkocht. Het gehele werk zal dus in twee fasen worden uitgevoerd. Welke zijn die fasen? De eerste fase omvat het direkt ge reedmaken van 9 ha industrieterrein, welke oppervlakte binnen de geplande periode voor deze fase kan worden uit gebreid zonder dat daarvoor een extra krediet is vereist. Het verder bouwrijp maken van industrieterrein kan wor den bekostigd uit de opbrengst van de verkoopbare grond. Voorts zal in deze fase de indust riehaven met 150 meter loswal worden aangelegd. De tweede fase omvat het afsluiten van de oude havens, het maken van een nieuw waterfront ten behoeve van enige in dustrieën, het maken van de weg- en spooraansluïtïngen, alsmede het hoog- watervrij maken van de stad. Het geheel zal een lieve duit gaan kosten. Ramingen hebben uitgewezen, lat de kosten voor de uitvoering van de eerste en tweede fase resp. komen op 9.457.000,— en 3.410.000,— in totaal dus 12.867.000,Inclusief de sanering van de bestaande haven, wa ren de kosten van uitvoering van het oude plan 14.030.000, Ingex. mededeling (tdv., Van Nette bestellen! UIT DE IN HET LOMMER verscholen hervormde pastorie van 's-Heer Hen drikskinderen klinken de tonen van een blokfluit, devote tonen. Ds. S. P. de Roos heeft voor een ogenblik zijn theologische hoeken terzijde gelegd en wijdt zich voor een wijle aan zijn geliefde muze. Op het terrein van de balken en de sleutels heeft de predikant van 's-Heer Hendrikskinderen zijn sporen wel verdiend hij is immers muziekleraar aan het Goese Lyceum En dat is misschien wel een van de redenen geweest waarom het bestuur van de Ver eniging Ons Huis te Rotterdam de Zeeuwse dominee benoemd heeft tot direc teur van Ons Huis, het culturele centrum aan de Gouvemestraat, op de grens van west en centrum. Ds. de Roos heeft namelijk meer dan gewone belang stelling voor het culturele element, in het raam van het kerkelijk werk. In zijn ruime, gezellige werkkamer hebben we ds. de Roos eens opgezocht en hem gevraagd, wat het werk voor Ons Huis nu eigenlijk inhoudt. Om hier direct een antwoord op te geven zonder de historie van dit werk aan te roeren, is niet mogelijk. Een stukje ge schiedenis kan dan ook niet achterwe ge blijven. Het Ons Huiswerk is gebo ren negen en veertig jaar geleden. De geestelijke vader ervan was een Rot terdams groot-industrieel, die er niet minder dan een miljoen gulden in stak. Ons Huis was oorspronkelijk opgezet als een instelling voor volksontwikke ling, waar een christelijke geest zou moeten heersen. Na de oorlog groeide Ons Huiswerk meer uit tot buurthuis werk met een karakter op iets bredere basis. Hoewel het de bedoeling was van de stichter, dat er steeds een pre dikant met le leiding belast zou zijn, volgt ds. de Roos straks niettemin een klassikus op, de heer Lopez CardozO, die benoemd is tot wetenschappelijk hoofdambtenaar van de gemeente Utrecht. Ds. de Roos vertelde ons, dat Ons Huis in de loop der jaren is uitgegroeid tot een 'belangrijk centrum, waaraan behalve een directeur en een maat schappelijk werkster ook een staf van jeugdleiders is verbonden. Geregeld worden er in de grote zaal van het in stituut concerten gegeven en films vertoond, terwijl er ook regelmatig ex posities van oude en moderne kunst worden georganiseerd. Zelfs Is er een afdeling pottenbakkerij aan de instel ling. Ds. de Roos heeft nooit in Rotter dam gewerkt, maar had vanuit zijn vroegere standplaats Heilevoetsluis, voldoende kontakten met de grote stad. Het werk, dat de Vereniging Ons Huis beoogt, heeft echter altijd de gro te belangstelling van de predikant ge had. Geheel onbekend is hij er zeker niet mee. Van tijd tot tijd publiceert ds. de Roos in het orgaan „De Schalm". Onlangs verscheen van hem een arti kel, getiteld: „Kerk en recreatie". In haar dienstbetoon heeft de kerk ook een taak in cultureel opzicht, meent ds. de Roos, die lid is vroeger voorzitter van de culturele commissie in Zee land, uitgaande van de Ned. Hervorm de Kerk. Ook Is hij nog voorzitter van de Stichting voor Geestelijke Gezond heidszorg van de Ned. Herv. Kerk in onze provincie. De benoeming van ds. de Roos tot directeur van Ons Huis te Rotterdam sproot voort uit het overleg, dat is ge weest tussen hem en het moderamen van de generale synode. Ds. de Roos heeft nu het voornemen, zodra hij zijn werkzaamheden in de Maasstad kan beginnen, voorlopig op dezelfde voet als zijn voorganger te werk te gaan, totdat hij wat ingewerkt zal zijn. En 'an is het altijd nog tijd om nieuwe dingen in te voeren. Twaalf jaren heeft ds. de Roos de gemeente van 's-Heer Hendrikskinde ren gediend. „Ik heb het hier altijd uitstekend naar mijn zin gehad. Het was een prettige gemeente, die ik nu in het volste vertrouwen zal achter laten". We hopen, dat het ds. de Roos in Rotterdam voorspoedig zal gaan en dat hij met rijke zegen mag werken. Ligcx. mededeling (ad*.) Van Nefle bestellen/ Inge*, mededeling (adv.> Van Nelle bestellen/ De uitslagen van de „Vierde Zonne- veldrit" zijn als volgt: Club met grootste aantal deelnemers: bromfietsclub „De Bromvlieg" uit Goes; grootste Ned. bromfietsclub: idem; verst- komende club: idem; grootste auto- en motorclub uit Nederland: M.A.C. „De Zeeuwen", Middelburg; grootste auto- en motorclub uit buitenland: „Zelzate" uit Zelzate te België; verstkomende buiten landse club: .Zelzate"; verstkomende deelnemer (auto): Kleppe, Hoorn; idem (motor): J. H. van Koort, Alkmaar; Idem (scooter): Hamélink, Amersfoort; idem (bromfiets): W. E. Winkler, Amsterdam; oudst deelnemende rijder (motor): J. Timmerman, Zelzate; idem (auto): K. J. van Loo, Middelburg; idem (scooter): Traas; idem (bromfiets): D. Koopman, Goes; verstkomende Ned. motorrijder, gestart in buitenland: F. J. Timmerman uit Alkmaar, gestart te Heidelberg; verst- wonende buitenlandse deelnemer: F. Hanssel uit Keulen; oudste autobestuur ster: mevr. Schouten, Amsterdam; oud ste bromfietsrijdster: mevrouw Tilroe, Goes; verstwonende rijder in Nederland (auto): Kleppe, Hoorn; idem (motor): F. J. Timmerman, Alkmaar; idem (scooter): Hamelink, Amersfoort; idem (bromfiets): F. W. Winkler, Amsterdam; verstkomende buitenlander: F. Ortmann, Kreis Biizen. Inge*. mededeling (adv.) Van Nelle bestellen/ Ouderavond Chr. Uloschool te Yerseke Op de jaarlijkse ouderavond van de Chr. Uloschool te Yerseke deelde de voorzitter, de heer J. J. Bogaard®, mede, dat de school nog steeds groeit. Vorig jaar slaagden alle kandidaten. De heer J. A. van Bennekom, directeur van da Chr. Kweekschool te Middelburg, hield een gloedvolle speech over de moei lijkheden en mogelijkheden van de Ulo leerling. In de pauze bezichtigden de dames de handwerkstand, die door de handwerk- lerares, mej. J. N. van Stee, op bijzonder smaakvolle wijze was ingericht. De gymnastiekleraar, de heer M. Speel man, vertelde iets over het vak Licha melijke oefening op school en buiten school. AARDAPPELTERMUNBEURS In de consumptiesector kwamen al leen twee contraeten tot stand voor Bintje 35 mm opwaarts klei op augus tus 11,40 en 11,50. Bij de pootaardappelen werd Sirte- ma 35-55 mm klei december met 17,80 betaald, terwijl in Voran b 35-45 mm zand negen zaken op november voor 15,00 werden gedaan. Dagomzet 13 contracten bij kalme stemming met Voran prijshoudend. Mosselseizoen vangt op 23 juni aan Het mosselseizoen zal op 23 juni be ginnen en het laat zich aanzien,- dat dit seizoen direct goed zal inzetten, want over de mosselen komen goede berichten binnen. De eerste zendingen gaan altijd naar België. Men voorspjelt, dat de kwali teit zeer goed tot goed zal zijn. Over de voorraad beschikbare consumptie mosselen lopen de meningen sterk uiteen. De laatste maatregelen met betrek king tot het standaardcapaciteitscijfer en een prijsvermindering, doen in kringen der kwekers veronderstellen dat het komende seizoen niet tot de beste van de laatste jaren moet worden gerekend. PINKSTER DRIE. De dag van de ringrijderij op Walcheren. Gelukkig heeft alles meegewerkt, om de dag dit jaar weer tot een welgeslaagde te maken. Weliswaar was de lucht een groot deel van de dag bewolkt, maar vooral in de middag kwam af en toe het zonnetje door en overgoot het als regel prachtige schouwspel met gouden gloed. Prachtig versierde paarden, bereden door stoere kerels vaak in de oude klederdracht het is een feest, dat elk jaar weer een lust Is voor de ogen. Velen hebben al is er nog geen stroom van vreemde lingen, zodat het in verscheidene plaatsen nog een echt „feest-onder-ons" is dan ook van dit schouwspel genoten. Als je zo'n feest hebt bijgewoond, be kruipt je wel eens de spijtigheid, dat de paarden in de landbouw meer en meer verdwijnen en blijf je hopen, dat er althans een flink aantal blijven. Want een spel als dit is alleen mogelijk door het levende contact tussen mens en paard. OOSTKAPELLE In Oostkapelle bestond veel belang stelling voor het ringsteken. Na afloop reikte burgemeester Sprenger de prij zen uit. De uitslagen luiden als volgt: 1. St. Brouwer 26 ringen; 2. P. Mal- jaars 52; 3. Abr. Maljaars 24; 4. Jan Poppe Kz 22; 5. J. A. Lous 22; 6. Joh. Maljaars 22; 7.-A. Roose 22; 8. S. Lous 18; 9. C. de VisSer 17; 10. Jan Poppe Johz 15; 11. Anth. Poppe 15; 12. P. Lous 13; 13. S. Roose 7; 14. J. Geldof 6; 15. C. Geldof 6. De bekerronde had het volgende re sultaat: beker burgemeester Sprenger Abr. Roose; beker juwelier van de Ber ge, Middelburg: St. Brouwer; beker fa. van Eenennaam, Middelburg: P. Lous; beker „De Zeven Provincies": Joh. Maljaars; beker fa. van der Have, Ka pelle: P. Maljaars; beker J. Maljaars „Zeeduin": Anth. Poppe; beker wed. de Jongh, Goes: J. A. Lous, die definitief in het bezit kwam van deze trofee; be ker boekhoudbureau de Visser: Jan Poppe Kz; lauwertak Arendse, Sou burg: C. de Visser, die ook de potlepel won. Met de versierde paarden kwa men de volgende prijzen uit deb us: 1. S. Roose; 2. Abr. Maljaars; 3. Jo Mal jaars. Als bijzonderheid dient vermeld, dat de heer J. Abrahamse 35 jaar als ringoppasser dienst heeft gedaan. Dit feit ging gepaard met dankwoorden en geschenken. ARNEMUIDEN In de vissersplaats Amemuiden is eveneens de ring gestoken. De uitsla gen luiden: 1. A. van Daalen 28; 2. C. Crucq 21; 3. J. Maljaars 20; 4. Iz. Boo ne 19; 5. R. de Nooyer 19; 6. W. Duve- kot 18; 7. K. de Smit 18; 8. W. Schuit 14; 9. J. de Smit 14; 10. K. Janse 12; 11. KI. Schroevers 12; 12. J. de Jong 12; 13. W. van Belzen 7; bekeruitslag: beker gemeente Arnemuiden A. van Daalen; beker ZHB: C. Crucq; beker juwelier van de Berge, Middelburg: J. Maljaars; beker fa. van Eenennaam, Middelburg: Iz. Boone; beker burge meester van der Heide: W. Duvekot; beker A. van Daalen: W. van Belzen; de potlepel verwierf A. van Daalen. Na afloop van de wedstrijden werden de prijzen uitgereikt door de wnd. bur gemeester, de heer J. Siereveld. Een spectaculair nummer was de wedstrijd tussen de oud-ringrijders. In deze wed strijd wist W. Duvekot Sr. een prijs in de wacht te slepen. NIEUW- EN ST. JOOSLAND Ook in Nieuw- en St. Joosland werd de ring gereden op de prachtige met slingers versierde paarden van de deel nemers. Begunstigd door goed weer hielden de rijders de moed er in en menige rijder werd na het behalen van een prijs in de lucht gegooid hoe hoger, hoe mooier om toch weer in de veilige armen van de rijders terecht te komen. Aan de ringstekerij namen 16 rijders deel. Er werden 39 ronden gereden. Na afloop van de rijderij werden de prij zen met een toepasselijk woord door Ingcr. mededeling (adv,) Van Nelle bestellen. (Vervolg van pag. 1) Het basisplan wijst ook de plaatsen aan, waar bungalowkampen en zomer huizen moeten komen, namelijk grote centra bij Vrouwenpolder en Kamper land en kleinere bij Veere en in het Noord Sloe. Tenslotte zijn op de grote tekening, die van het plan is gemaakt, hier en daar kampeerterreinen aangegeven, namelijk op vers'chillende zandplaten, in de Kamperlandse duinen, bij Veere en op de grote Goudplaat voor de Noord Bevelandse kust. De overige kuststroken en zandplaten zijn be stemd voor bebossing of worden aan geduid als natuurreservaten. Dezer dagen wordt het plan aan de acht gemeenteraden toegezonden. BENELUXHAVEN Het plan van de Royal Yacht Club de Belgique, om via de oprichting van een NV tot de stichting van een jachthaven te Kortgene te komen, heeft men in Antwerpen thans om technische rede nen laten varen. In de plaats daarvan besloot men tot het in het leven roe pen van een stichting. Deze Stichting bestaat thans. Doel stelling is, aldus de Stichtingsakte, de bevordering van de watersport op de Gisteravond is de nieuwe kerk zaal van de Chr. Geref. kerk aan de Bierkade te Goes in gebruik ge nomen. Het was een sobere, maar niettemin toch zeer indrukwek kende samenkomst, welke werd gevolgd door een eerste Dienst des Woords, waarin voorging ds. S. v. d. Molen, Chr. Geref. predikant te Middelburg. Ds. Van der Molen heette aan het begin van de samenkomst alle aanwe zigen, leden der gemeente en gasten, welkom en merkte op, dat aanzienlijke Ingts. mededeling (adv,) Van Nelle bestellen/ offers zijn gebracht door de gemeente om tot inrichting van dit gebouwtje te komen. Het is, aldus spr., „een be schikking van 's Heeren Hand, dat gij hier thans uw intrek kunt nemen". Dank bracht ds. Van der Molen aan het bestuur van de C.J.M.V. te Goes, dat de gemeente vijf jaar lang in staat stelde, diensten te houden in het ge bouw aan de Wijngaardstraat. De pre dikant wees er vervolgens op, dat er pijn is vanwege de kerkelijke geschei denheid, maar dat men als Christelijk Gereformeerden meent, niet anders te mogen handelen dan men thans doet Wij willen leven naar de eis van Chris tus' gebod, dat zij allen één zijn, doch wie van de belijdenis afwijkt, scheidt zich af en zondigt. Terwijl allen zich van hun zitplaat sen hadden verheven, bracht daarna op verzoek van ds. Van der Molen een der ouderlingen de Bijbel naar de kan sel. Nadat ds. Van der Molen allen had dank gebracht, die zich beijverd heb ben voor de inrichting van het gebouw, werd een korte eredienst gehouden, waarin ds. Van der Molen het Woord bediende naar aanleiding van Exodus 25 vers 22a en Psalm 85 vers 9. De pre dikant sprak over de heerlijkheid van de samenkomst der gemeente van Christus. Hij wees er op, dat Gods be loften wonderlijk en eindeloos rijk zijn en vervolgens op de gelofte van de ge meente, om de Heere te dienen, een gelofte, die bindend en welgegrond is. Na de prediking sprak de voorzitter van de kerkeraad van de Chr. Geref. kerk te Biezelinge, ouderling D. Poort vliet, de gemeente toe en hij uitte de wens, dat Gods zegen in dit gebouw in rijke mate mag worden genoten. Ingex. mededeling (adv.) Van Nelle bestellen, Zeeuwse stromen, speciaal op de Zand- kreek, (Joor het stichten en instand houden 'van een goede internationale jachthaven in Kortgene. Naam van de stichting: Stichting Benelux jachthaven Kortgene. De Royal Yacht Club de Belgique, een bloelende zeilsportvereniging in Antwerpen, heeft in haar eigen omge ving te kampen met ruimtegebrek en goede accomodatie. Het is niet uitge sloten, dat deze vereniging de jaarlijks door haar georganiseerde internationa le zeilwedstrijden te Zeebrugge in de toekomst in bet Zandkreekgebied zal gaan houden. Aan vestiging van de jachthaven te Kortgene geeft men ln Antwerpen de voorkeur boven Veere, omdat de eerst genoemde plaats meer centraal aan het Drie-Eilandenmeer ligt. Bij de in deze omgeving vaak heersende westenwin den, zou Veere bovendien altijd moei lijker te bezeilen zijn, wanneer men bijvoorbeeld uit het toekomstige Zeeuwse Meer (de afgesloten Ooster schelde) naar zijn thuishaven wil va ren. Voor wat de totstandkoming van al deze plannen betreft hoopt men op medewerking van Rijkswaterstaat, voorzover deze werken kunnen wor den ingepast In de Deltawerken. KRABBENDIJKE N.C.V.B. De afdeling Krabbendijke van de Ned. Chr. Vrouwen Bond kwam in vergadering bijeen onder leiding van mej. Dominicus in de consistorie der Geref. Kerk. Dr. J. P. Roos te Krabbendijke sprak over het onderwerp „Tijdperken in het leven der vrouw". Het was een boei ende lezing en werd met grote aandacht gevolgd. Er meldden zich twee nieuwe leden. Concert. In de muziektent „Groente" is zaterdagavond begonnen met het geven van de eerste zomerconcerten. Als eerste gaf de muziekvereniging „Vooruit" te Waarde een concert onder leiding van de heer P. Krijnsen. Hierna concerteerde de muziekvereniging „Rillandia" onder lei ding van de heer J. Rijnberg. Dit korps had eerst nog een rondgang door de ge meente gemaakt met drumband. Als laat ste gaf „Concordia" hier ter plaatse het slotconcert. de voorzitter, de heer Gilles Janse, uit gereikt. Hij bracht dank aan de schrij vers en de oppassers en aan allen, di« hadden meegewerkt, om deze prachl dag te doen slagen. Vele ingezetene! gaven blijk van hun belangstelling door een kijkje te komen nemen. De uitslagen waren als volgt: De prijs voor de meeste volgringen, 1! stuks, viel ten deel aan Jac. de Klerk die tevens in het bezit kwam van d( pollepel. Beker Ambachtsheer; Jac. de Klerk; beker Gemeete: W. Allaart; be ker wed. de Jongh; L. de Voogd; hekel horlogerie v. d. Berge: P. Meijer; be- ker Eenennaam-Koomans: J. Knuijt beker C. A. Polderdijk: Joh. vai Waarde; beker café „De Schuur": C. A Polderdijk; medaille de Jongh: P. Hoe- beka De extra prijzen werden gewon nen door P. Hoebeke en Joh. v. Waar de. 1. Jac. de Klerk, 35 ringen van de 3S ronden; 2. P. Meijer 23; 3. W. Allaart 22; 4. P. Hoebeke 22; 5. J. Knuijt 21; 6. L. de Voogd 20; 7. C. A. Polderdijk 16; 8. Joh. v. Waarde 12; 9. Jan van Waarde 11; 10 A. Westveer II; 11. P Pleijte 10; 12. G. Janse 10; 13. A. Min- heere 9; 14. Jo van Waarde 7; 15. P. van Eenennaam 5; 16. G. Reijnoudt 5. KOUDEKERKE Ook in Koudekerke was de belang stelling voor de tradittonele ringrijde rij groot. We geven hieronder de uit slagen: J. Reijnierse Hz 28; J. Roelse 21; S. Reijnierse 21; A. de Pagter 20; G. Sin- ke 18; D. Vos 17; A. Ovaa 17; J. Poppe 17; M. Vos 16; C. Vos 16; A. Kluijfhout, A. Verhage, D. Jasperse, L. Verhaga 14; P. HoIIebrandse, Johs. Brasser, L. Wisse, J. HoIIebrandse, D. Wielemaker, A. Kluijfhout Az 13; K. Osté, K. Wisse 12; A. Roelse, J. Labrujere, P. Reijnier se, J. Osté 11; J. Willemstein, F. Vos, A. Wielemaker 9; G. v. d. Voorde 8; W. Kluijfhout 5; A. Reynierse.Iz 5; C. Brasser 4. Potlepel gewonnen door A. Roelse. Meeste volgringen (9) M. Vos. Wisselbekers: beker burgemeester •Dregmans: G. Sinke; beker L. Geschie- re: J. Reynierse Az; beker J. v. d. Ber ge: J. Roelse; beker L. v. Eennennaam en Zn: J. Poppe,beker L. Cijvat: A. da Pagter; beker fa. Willemse: A. Ovaa; wisselzuil de Jongh en Zn: S. Reijnier se. Bekers in eigendom: beker fa. de Regt en Zn: L. Verhage; beker A. de Witte: J. Roelse; zuil café Schuur: M. Vos. Er werden nog negen extra-prijzen verreden, beschikbaar gesteld door be langstellenden. VEERE Eén van de opmerkenswaardige pun ten bij de ringrijderij in Veere was, dat vader P. J. Maljaars sr (69) met vier van zijn zoons tot de deelnemers be hoorden. De jongste is zestien jaar, maar het is begrijpelijk, dat een derge lijke familie „in de prijzen" valt. Dat blijkt wel uit de volgende lijst: Voor de gewone prijzen werden 44 beurten verreden. 1. werd J. Brasser, 35 ringen; 2. W. Maljers, 34; 3. L. P. Brasser, 28; 4. J. Mesu, 27; 5. J. Mal jers, 26; 6. L. Maljers, 26; 7. F. da Bree, 20; 8. P. J. Maljers sr 18; 9. J. Gideonse, 17; 10. J. Maljers, 15; 11. L. P. Brasser jr, 12; 12. G. Koppejan, 11; 13. D. de Bree, 7. le wisselbeker (van de burgemees ter), W. Maljers, 7 van de 8 ringen; beker J. v. d. Berge, L. Maljers, 7. van de 8; beker Café De Vriendschap", J. Maljers, 6 van de 8; beker Wed. De Jongh, J. Mesu, 4 van de 8; beker A. de Visser, L. P. Brasser, 4 van de 8; medalje van Th. H. de Jong: J. Bras ser, 4 van de 8; pollepel: F. de Bree. Meeste ringen: J. Brasser, met 14. Gemeenteraad Meliskerke In de jongste raadsvergadering van de gemeente Meliskerke is besloten tot aarkoop van twee percelen bouwland van het burgelijk armbestuur voor de som van 2.800,totaal. De raad heeft besloten, deze buiten de bebouw de kom gelegen grond (groot 1.8 ha) te zijnertijd beschikbaar te stellen als vervangende grond aan een landbou wer, die door een toekomstige uitvoe ring van het vastgestelde uitbreidings plan gedupeerd zou worden. Voorts werd de nieuwe verordening voor vleeskeuring vastgesteld. Hierbij is bepaald dat aangifte voor nood- en huisslachtingen zoals tot nu toe gebrui kelijk ter secretarie moet worden ge daan evenals de kennisgevingen dat slachtdieren zijn gestorven, en dat noodslachtingen plaats vinden in de noodslachtplaats te Meliskerke. Aan de ver. voor Geref. schoolonder wijs zal ten behoeve van de algemene landbouwcursus een tegemoetkoming van 1,50 per lesavond worden gege ven in de kosten voor de beschikbaar stelling van een verwarmd en verlichl -choollokaal. De nieuwe woningwetwoningen Com. Jaspersestraat 14, 16, 18 en 20 werden m.i.v. 15 april 1.1. verhuurd aan resp. J. Boshard, A. Prinsen, C. Davidse en A. de Visser. De woning Bergstraat 12 werd tijdelijk verhuurd aan de heer J. M. Zandee uit Rijssen hoofd der v.g.l. o.-school op Ger. grondslag, gedurende de tijd dat de voor hem in aanbouw zijnde woning nog niet gereed is. De vergoeding voor het ophalen van huisvuil werd, i.v.m. verdubbeling van he taantal emmers (thans plm. 80) ver hoogd van 750,— tot 859,— per jaar. DOMBURG N.C.V.B. Voor de afdeling Domburg van de N.C.V.B., die onder leiding stond van mevr. Jellemavan Dijk, sprak ds. E. Durkstra over Nieuw-Guinea. Een film verduidelijkte het gesprokene. Op 24 juni hoopt de heer E. Wester uit Mid delburg te spreken over „Vormen en manieren".

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 2