Ned. Herv. kerk, Wissenkerke bestaat 130 jaar Richard Falck ASPRO Uw haar de hele dag keurig in model metÏMAm QLLE, Een dutje doen..... als de stokman het niet zag Hoofdpij RADIO EN TELEVISIE Petsie Pelle Pingo Kabouters DE N.V. WATERLEIDING MIJ. „ZUID-BEVELAND" 2 'ASPRO'5.^Z ft: het Eskimo jongetje Dinsdag 27 mei 1958 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 4 Kelen smeren bij aanbesteding en nog bergen vierk Van onze adverteerders De vrolijke avonturen van en Psychiatrische Inrichting „Bloemendaal" 's-Gravenhage - Loosduinen (Van een medewerker) Op woensdag 28 mei a.s. zal het 130 jaar geleden zijn dat de heer Willem Lodewijk Vader als president-kerkvoogd van Wissenkerke en Geersdijk aan I. Bruinier de som van twee gulden en vijf en twintig cent betaalde voor de aankoop van „Vier Ellen Neteldoek voor gor dijntjes in de consistoriekamer met Naayloon en Lint". Met deze betaling was dan één van de laatste handelingen verricht voor de kerkbouw ten behoeve van de Christenen te Wissenkerke, Geersdijk enKamperland. Ja, ook voor de Christenen in Kamperland, want deze gingen ter kerke bij de Hervormde gemeente van Wissenkerke en Geersdijk, waarvan de kerk in Wissenkerke stond. laagste inschrijver. Het was zaterdag 2 december 1826, dat door de opzichter P. Tazelaar uit Kortgene als eerste werk werd ver richt: „houd gekeurd voor de ko zijnen en ramen". En het was zon dag 2 december 1827 dat „onder eenen toevloed van eene groote scha re met veel plechtigheid" de kerk „door onzen leeraar P. J. Lands- knegt ingewijd" werd. EERSTE STEEN In dat jaar werd de oude kerk af gebroken en de nieuwe kerk opge- opgebouwd en uit die tijd weten wij, dat: op woensdag 18 april 1827 de eerste steen werd gelegd; van 27 augustus tot 1 september „de laatste blaauwe pannen op de kerk ge- leijd" werden; op zaterdag 13 oktober „de bel in den toorn gehangen" werd en voor de eerste keer geluid en dat in november de losse banken gezet en de preekstoel werd gesteld. Toch kon op de dag van de inwij ding de „groote schare" nog niet over gebaande wegen naar de trots van de gemeente de nieuwe kerk want het kerkplein werd „geleijd" van 5 tot 22 december. En de gemeenteleden konden trots zijn op hun Godshuis, want velen had den meegewerkt aan de bouw o.a. door zand aan te voeren. Dit werd gedaan door vele landlieden, waaronder D. Verburg, H. de Looff, M. de Regt, P. de Bruine en I. Israël. Het loon be droeg 1 stuiver per vracht. ZITPLAATSEN Maar al waren de toegangswegen nog niet in orde, voor zitplaatsen was gezorgd, want behalve op de vast op gestelde banken en in de „bochten" kon men zitten op één van de 182 ge schilderde kerkstoelen of misschien op één van de 12 consistoriestoelen, welke waren gekocht voor 1,50 per stuk in Middelburg. Toch zullen op zondag 2 december 1827 de zitplaatsen voor een groot ge deelte niet vrij zijn geweest, want op 13, 14, 15, 20 en 26 november waren de' zitplaatsen „vergeven". Op het Kamperlandse veer hadden zich reeds velen gevestigd en ook op de Kamperlandse dijk aan de Kam pens Nieuwlandpolder, zoals de mees- tersmid Piet Johannisse en de schoen en zadelmaker Jan Lamain met ge zinnen. Het kerkvolk ging op naar het bede huis op zondagen en andere christe lijke hoogtijdagen om het Evangelie te horen, een dutje te doen als de stokman het niet zagom na af loop van de kerkdiensten op het „durp" familie en bekenden te be zoeken voor het vertellen en horen van nieuwtjes, zoals b.v. het bouwen van een nieuwe kerk. NIEUWBOUW Zo was dan in 1826 de tijd gekomen, dat het noodzakelijk geacht werd om tot nieuwbouw over te gaan. Reeds vóór 1824 was door Zijne Majesteit Koning Willem I 6.000,— subsidie toegestaan voor het herstellen van de bestaande kerk of het bouwen van een nieuwe. De bestaande kerk was oud en klein en had reeds 1% eeuw dienst gedaan en het aantal inwoners van Wissen kerke, Geersdijk, Kamperland en ver dere tot de gemeente Wissenkerke be horende gehuchten nam' toe. In 1824 bedroeg het aantal zielen 1824! Op dinsdag 26 september 1826 werd de nieuwe kerk aanbesteed bij Frans Francoisse. Natuurlijk moesten bij de aanbeste ding de kelen gesmeerd worden en de „Heeren kerkvoogden" kochten zes flessen wijn voor de totaalprijs van 7,20 voor henzelf en zeven flessen voor 7,— totaal voor de inschijvers. Ook werd nog thee besteld voor f 1,80 en pijpen en tabak voor 0,70, waar schijnlijk tegen nerveusiteit bij dit niet alledaags gebeuren. Na afloop van de aanbesteding ont ving Johannes Mulder 10 gulden als FEUILLETON (Uit het Duits) door GERDA HAGENS 33 [OOFDSTUK IX De beraadslaging Mei hield zijn intrede in geur en fleur. Alles ademde fris, nieuw leven. De zon stond helder schijnend aan de blauw-azuren hemel. De vogels jubel den. Alles verkondigde de heerlijkheid en de almacht van de grote Schepper. De mensen herademden en trokken er op uit langs wegen en velden, om te genieten van de heerlijke aanblik van het ontwakende groen en de ontlui kende bloemenpracht. Alleen de vijf heren die in de voornaamste kamer van hotel Elmus om de ronde tafel ge zeten waren, schenen met zulke diep ernstige dingen bezig te zijn, dat zij niets merkten van de blijde stemming die buiten heerste. Landraad Von Waagen voerde juist het woord. „De vrouw had een aardig kapitaal tje en niet zonder reden heeft de kape laan zich beijverd, haar have en goed in de schoot van de alleen-zaligma kende kerk te brengen. Hij wist heel goed, dat zij geen enkele nabestaande of verre verwant had. Reeds op de dag van haar sterven was hij bij mij en toen hij daar voor mij zat met de vuurrode haren en zijn donkere ogen en bij hoog en laag verzekerde, dat de overledene de kerk tot haar erfgename had gemaakt, stond het voor mij vast, dat deze gladde baas van de nog ont brekende papieren wel iets meer af wist. Gelukkig heeft de handige Schustak de zaak thans in 't reine ge bracht door als politiebeambte op te treden en alles in beslag te nemen, voor het verdonkeremaand kon wor den. Maar nu is de kapelaan druk be zig, verschillende regelingen te tref fen. Een gedeelte van de grond ligt naast zijn huis en om dat in orde te houden wil hij graag iemand hebben, die hij naar zijn inzicht kan doen han delen. Hij komt naar voren met een Wisotsky, een koewachter uit Rots- endig. En zijn hele opzet is, de Duit sers te weren en de Polen hier naar voren te doen komen. Dat moeten wij voorkomen. Nodig zal zijn, dat er iemand komt, die de regeling van zaken op zich neemt, het hele beheer voert en in wie wij het volle vertrouwen kunnen stel len." „Ik ben dit volkomen met u eens", sprak de oude vrijheer Von Rosen, ,,'t Moet iemand zijn die niet bang is. Iemand als Sieloff, een oud-soldaat, die nergens voor staat. Ik kan hem echter niet missen, want hij is een ge duchte leermeester voor mijn jongens, van wie hij helaas weinig vreugde be- „Me dunkt", sprak de jonge vrijheer Von Rosen, „ik weet een geschikte man. De heer Ehlert." „Nog zo kwaad niet. Ehlert is een gezonde, kalme man!" viel de heer Ban in. „We mogen Ehlert niet aan mevr. Xönig ontfutselen. Door hem is zij nog bezitster van haar landgoed en blijft zij baas over haar beide jongens." „Dat is zo geweest!" sprak de jonge vrijheer. „Ze heeft thans een pracht exemplaar van een huisonderwijzer. De jongens zijn thans zo gedwee als hondjes". Professor Weiszbach hoorde op. „O, die filosoof, bedoelt u, baron? Nietwaar? Ja, ja!" ïn hij knikte heel tevreden. Het zal heel wat voeten in de aarde hebben, Ehlert van het landgoed te ha len. Ik hoop maar, dat zij 't zelfde ka rakter heeft als wijlen haar vader, die zich geheel voor anderen opofferde. In elk geval, wij zullen proberen", sprak de landraad. De baron keek hem vergenoegd aan. „Me dunkt, u moest er maar eens heen, om de zaak met haar te bespre ken." „Daartegen heb ik geen bezwaar. Maar als ik niet slaag, doe ik een be roep op u, mijnheer Von Rosen." Hij blikte naar de jonge vrijheer te genover hem, die met een kleine bui ging te kennen gaf, dat hij zich in dat geval de zending liet welgevallen. De ernst begon nu te wijken. Vro lijk gepraat werd afgewisseld door het klinken der glazen en toen de meizon vrolijk naar binnen kwam schijnen, deed ze de landraad beloven, dat hij nog die middag naar Rotsendig zou gaan. „Mogelijk zal het meizonnetje mij gunstig zijn", schertste hij. Professor Weiszbach keek op. Hij wierp een betekenisvolle blik naar de landraad. Ook hij was van plan, naar Rotsendig te gaan en ook heden nog. 't Was hem er niet om te doen, de schone vrouw te ontmoeten, in het ge heel niet. Om haar zou hij de tocht naar Rotsendig niet ondernemen. Maar om de nieuwe huisonderwijzer, de baanbreker van een nieuwe opvoed kunde. In de namiddag sloeg het rijtuig van de landraad de prachtige lindenlaan in, die naar Rotsendig voerde. De landraad was er in gezeten. Hij keek met helle blikken rond alsof hij die omgeving voor de eerste keer zag. Op een der zijwegen bemerkte hij in het mulle zand sporen van een sierlijke vrouwenschoen. Mogelijk, dat het de voetstappen van mevrouw König wa ren. (Wordt vervolgd) Dat „vergeven" (verhuren) van de plaatsen geschiedde waarschijnlijk gedeeltelijk in de avonduren, want naast koffie, thee, Janhagel en bran dewijn, werden ook kaarsen gekocht voor die gelegenheid. Gezien de bovengenoemde „vertee ring", waaronder Janhagel en bran dewijn zullen deze bijeenkomsten wel gezellig geweest zijn. Dat ook de Kerkeraad in een gezel lige sfeer vergaderde tijdens de bouw, blijkt uit het feit, dat Ds. Landsknegt zich in november 1828 herinnerde, in 1827 tijdens een ver gadering 1 pint brandwijn met sui ker te hebben geschonken. Hij vroeg en kreeg daarvoor één gulden. Men dacht overigens niet alleen aan geld uitgeven, maar ook aan geld ont vangen: In Middelburg werden gekocht 4 grote collecteerstokken en 1 kleinere. Lambregt van Halst, manufacturier, wonende in de Voorstraat leverde de zakken voor f 2,60. Ze zullen wel ge maakt zijn door zijn vrouw Elisabeth van den Band. Lambregt en Elisabeth waren de overgrootouders van de heer J. van Halst, thans Burgemeester van Wissenkerke. DOOFPOT Vóór het in gebruik nemen van de kerk vonden de „Heeren Kerkvoog den" het nog nodig om een „grootte ijzere Doofpot voor de Consistorie" aan te schaffen. Het is niet bekend of dit werd gedaan om hierin alle onverto gen woorden uit de boezem van de Kerkeraad, het hoogste Kerkelijk Col lege, te stoppen. De doofpot kostte 6 gulden en de vracht van Middelburg bedroeg één dubbeltje. De kerk stond er, de „bel" kon luiden, maar het uurwerk was nog niet met de tijd meegegaan, want dit werd eerst vervangen in 1829 door een nieuw voor 350,het oude werd verkocht voor 7 gulden. Zo was dan tenslotte ook het probleem van de tijd opgelost. En de tijd gaat verder. En de kerk staat er nog. De kerk met het verleden wijzend naar de toe komst! In het voorportaal ligt een graf zerk met het vergankelijke op schrift: „Hier leijt begraven de Heer Johannis Lievense in sijn le ven de eerste predikant tot Wis senkerke, overleden op den 16 sep tember 1705". En op de Kerk staat een spitse toren, waarin is aangebracht het uurwerk van de tijd, wijzend naar de hemel, naar de toekomst en naar de eeuwigheid. Ingezonden mededeling (Adv.) doorgaa de pijn hebt. C gevoel Zitten Is er voor een hulsvrouw niet bij. Het werk moet doorgaan. Daarom bij opkomende pijnen: 2 'ASPRO's en verdwijnt. Zorg dat U altijd 'ASPRO' bij de hand Ook zenuwpijn, lusteloosheid, moeheid of dat gevoel van rillerigheid verdwijnen snel en zeker door 'ASPRO' Want 'ASPRO'doet meer. 'ASPRO'maakt dat U zich prettiger voelt, fit! U kunt het werk weer aan! WOENSDAG 28 MEI 1958 HILVERSUM I (402 m) NCRV: 7.00 Nws. 7.10 Gewijde muz. 7.50 Een woord voor de dag. 8.00 Nws. 8.15 Gram. 8.30 Lichte muz. 9.00 V. d. zieken. 9.30 V. d. vrouw. 9.35 Waterst. 9.40 Gram. 10.15 Idem. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gram. 11.30 Metropole ork. 12.10 Lichte muz. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Kamer- ork., koor en solist. 12.37 Middagpauze- dienst. 13.00 Nws. 13.15 Met PIT op pad. 13.20 Concertork. 13.50 Arabella, opera (2e en 3e bedrijf). 15.30 Philharm. sextet. 16.00 V. d. jeugd. 17.20 Gram. 17.40 Beurs- ber. 17.45 Gram. 18.00 Leger des Heils kwartier. 18.15 Spectrum v. h. Chr. orga nisatie- en verenigingsleven. 18.25 A cap- pella meisjeskoor. 18.45 Nws. 18.55 Voet- balwedstr. Noorwegen-Nederland. (19.45 20.00 Radiokrant). 20.45 Verkiezings- uitsl. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nws. en SOS-ber. 23.15 Zaalsportuitsl. 23.20 2.00 Verkiezingsuitsl. en gram. HILVERSUM II (298 m) VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.23 Gram. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 9.05 Gym. v. d. vrouw. 9.15 Gram. VPRO: 10.00 Boekbespr. 10.05 Morgen wijding. VARA: 10.20 V. d. vrouw. 11.00 Gram. 12.00 Amus.muz. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 V. h. platteland. 12.38 Hammondorgelspel. 13.00 Nws. 13.15 Ten toonstellingsagenda. 13.20 Dansmuz. 13.45 Gram. 14.00 Idem. 14.30 V. d. jeugd. 16.00 Volksliedjes en -dansen. 16.15 V. d, zie ken. 17.00 Hammondorgelspel. 17.20 Dans muz. 17.50 Regeringsuitz.: Rijksdelen Overzee: Wonderlijke dieren in Surina- me's oerwoud, door C. Butner. 18.00 Nws. en comm. 18.20 Metropole ork. 18.50 Act. 19.00 V. d. jeugd. 19.10 Een nieuw begin na veertig jaar, klankb. VPRO; 19.30 V. d. jeugd. VARA: 20.00 Nws. 20.05 Tussen de regels door, caus. 20.15 Verkiezings uitsl. en gram. 23.00 Nws. 23.15 Verkie zingsuitsl. en gram. 23.50 Socialistisch nws. in Esperanto. 24.002.00 Verkiezings uitsl. en gram. TELEVHEPROGRAMMA'S VARA: 17.00—17.45 V. d. kind. NTS: Eurovisie: 17.55 Sportrep. 19.45 Pauze. NTS: 20.00 Weekjourn. 20.30 De Magische dans, film. 21.45±23.00 Verkiezingsuitsl. BRUSSEL (324 m) 12.00 Gram. 12.30 Weerber. 12.34 Gram. 13.00 Nws. 13.11 Ba- rokconc. 14.00 Schoolradio. 16.00 Koersen. 16.02 Gram. 16.15 Omr.ork. 17.00 Nws. 17.10 Pianorecital. 17.50 Boekbespr. 18.00 Gram. 18.10 Caus. 18.30 V. d. sold. 19.00 Nws. 19.30 Wereldtentoonstelling. 20.00 Groot symf.ork. en solist. 22.00 Nws. 22.15 Ma drigalen. 22.45 Gram. 22.55—23.00 Nws. Vrijdagmiddag om drie uur her opende Herenkledingmagazijn KLUM- PERS te Goes zijn geheel vergrote en gemoderniseerde zaak. De pui van dit pand in de Lange Vorststraat werd grondig vernieuwd. Men verkreeg daardoor twee enorme etalage-ruimten, welke goed zijn ver licht. Ook de winkel is door deze ver bouwing helder en ruim geworden, terwijl men in de paskamer direct licht van buiten heeft. Het geheel geeft een keurige indruk, waarin de rekken met jongens- en herenkleding goed tot hun recht komen. Naast de vele gelukwensen onder meer kwam het bestuur van de win keliersvereniging felicitaties overigen- gen mocht men ook fraaie bloem- ken in ontvangst nemen. BRUIN1SSE Afscheid. In het Ned. Serv. verenigings gebouw werd afscheid genomen van de heer P. M. B. van Hall, die gedurende bijna vier jaar verbonden was als onder wijzer aan de Chr. school. GR1JPSKERKE NCVB. Onder leiding van mej. Hondius hield de plaatselijke afdeling van de Ned. Christen Vrouwen Bond haar maan delijkse vergadering. Ds. Homburg sprak over „de betekenis van de engelen Gods in ons leven". De volgende vergadering zal op 10 juni worden gehouden. NIEUWDORP NCVB. Vor de afd. Nieuwdorp van de NCVB sprak ds. Vlaardingerbroek over het boek Esther. De vergadering stond onder leiding van de presidente, mej. J. M. Dikkenberg. NIEUW- EN ST.-JOOSLAND NCVB. De plaatselijke afdeling der N CVB hield haar maandelijkse vergadering in het Verenigingsgebouw. Spreker was de plaatselijke predikant Ds. A. v. Haar lem. H(j sprak over: „Des Heilands Tuin". Met grote aandacht werd geluisterd. De volgende vergadering zal gehouden wor den op dinsdag 24 juni. Deze avond stond onder leiding van de presidente mevr. G. J. Haarlem-Storm. ST. ANNALAND Droeve plechtigheid. Donderdagmiddag had op de algemene begraafplaats te Sint- Annaland de teraardebestelling plaats van het stoffelijk overschot van de heer Jacs. van Houdt, overleden op maandag 19 mei. De heer Van Houdt was o.a. mede-oprich ter van de Vereniging tot stichting en in- stampiouding van Scholen m. d. Bijbel te Sint-Annaland en was tevens enige tijd lid van de gemeenteraad voor de S.G.P. Aan de groeve werd het woord gevoerd door ouderling Johs. Elenbaas, die woorden van troost sprak tot de na bestaanden. ST. PHILIPSLAND Wedvlucht. De P.V. „De Reisduif" hield een wedvlucht vanuit Quivrain. Er na men 136 duiven deel. De uitslag is: G. van Nieuwenhuizen 1; J. Reijngoud 2, 2, 5, 10; C. Verwijs 4 en 7; M. Geuze 6; W. van Dommelen 8; J. C. Verwijs 9 Snel heid eerste duif 1384 m per min. ZOUTELANDE Ringvergadering meisjes Chr. Jongeren Verbond. In de zaal van Middendorp werd een ringvergadering gehouden van de meisjes van het Chr. Jongeren Verbond o.l.v. de presidente, mevr. Bommeljé. Ver scheidene volksdansjes werden ingestu deerd o.l.v. mej. D. Dekker uit Kloetinge. Ook werden enkele kanons en liederen ingestudeerd o.l.v. mej. Flipse uit Vlis- singen. Deze hield aan het eind van de 'ringvergadering ook de dagsluiting. De collecte was bestemd voor de NOVIB en bracht f 8,83 op. Afscheid. Donderdagmiddag nam mej. J. Lampert afscheid als onderwijzeres in nuttig handwerken aan de school met de Bijbel. Het hoofd der school, de heer H, J. Schoenmaker, dankte haar namens be stuur, personeel en de leerlingen en bood haar een boekenbon aan. Mej. Lampert gaat met september naar een opleidings school voor jeugdleidster in Amersfoort. 46-4) Nu wordt het wel eens tijd, dat we de kist naar boven sjor ren! Iedereen klaar?Hupsaké! Hopla, Petsie, hou je vast en zorg er voor, dat de schat weer niet in de kuil valt! Die kist en wij zijn tenminste zacht terecht gekomen.Jammer, dat Pingo nu juist as stootkussen moeff dienen! DIVERSEN - ROKERSHOEST en OCHTENDHOEST geneest U spoedig met Domproost. 40 tabletten 1,45. Bij apoth. en drogist. Overgangsleeftijd? Mi graine? Ongezonde teint? Jeugdpuistjes? Verstop ping? Vetzucht? Natter- mann's Bloedzuiverende thee nr. 8 helpt! Groot pak fl,85 bij elke drogist. Vergeet niet op 28 mei uw stem uit te brengen op de VVD voor Middelburg no. 1 van lijst 4 B. A. Hes- selink. Ontvangen de nieuwste' uitgiften van Monaco. M. A. Verburg's postzegelhan- del, Magdalenastraat, Goes. Doublé damespolshorio- ges vanaf f29,75, volledige garantie. Vraagt vrijblij vend op zicht. D. Lievense, L. Vorststr. 87, Goes, Tel. 3280. Benzo rijwielen Bestelt zelf uw rijwiel aan de fa briek. U bespaart f50,— f 60,Niet beter te koop. 52 jaar ervaring. Dit zegt u genoeg. Ook wasmachines, stofzuigers en centrifuges. Vraagt prijscourant. Benzo rijwielfabriek, Hoogstraat 169, Vlaardingen. Tel. 2474, Geplaatst kunnen wor den enkele PROT. CHR. JONGELUI (mnl. en vr.) van 1730 jaar, ter opleiding voor het Rijksdiploma Zieken verpleging B. Brieven te richten aan de Geneesheer-Direc teur. Salaris: le leerj. 105,14 2e leerj. 120,81 p. m. 3e leerj. 140,96 inclusief compensatie A.O.W. Vrije kost, inwoning, genees- en tandheel kundige verzorging, reiskosten naar huis 2 x p. m. hoven ƒ2,50, dienstkleding. maakt bekend, dat door noodzakelijke, werkzaam heden aan de leiding in de Kapel'sestraat, op woensdag 28 mei 1958, van 10 tot 17 uur geen lei dingwater zal kunnen worden betrokken: IN GEHEEL KAPELLE IN GEHEEL KATTENDIJKE IN GEHEEL WEMELDINGE en in KLOETINGE aan de Monnikendijk en de Kapelsestraat. DE DIRECTIE Tuben: f f 1.50, f 2.65. Potten: f 1.50. WELLA, Keizersgracht 298-300, Amsterdam 55. Nu, je kunt wel begrijpen, dat de professor verbaasd is en Olie natuurlijk niet minder! Want wie heeft nu ooit van zijn leven zo'n vreemd dier gezien? Kijk, die ijskabouters zijn net bezig hem eens goed af te boenen. Gelukkig kijkt de reu zenhagedis tenminste een beetje vrien delijk. „Als ik ooit weer thuis kom, zal niemand geloven, dat ik een reuzen hagedis heb gezien!" zegt de professor. Kulibul verstaat hem zeker, want hij fluistert een paar woorden tegen Olie, die grote ogen opzet van verbazing. „Wat?" Echt waar?" hoort de professor Olie zeg gen. „O, professor Hansen, hoort U eens; Kulibul zegt, dat hij u die hagedis cadeau geeft!"

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 4