Kerkdagen in Middelburg en Kloetinge Band met de kerk en met elkaar Sefflctape kleefband Getuigen in de wereld Meer dan 3000 bezoekers op eerste federatieve bondsdag Protesten in Zws. Vlaanderen Het leven: opdracht èn spel Dinsdag 27 mei 1958 ZEEUWSCH DAGBLAD Geen voorrang: één dode Ernstige aanrijding Betrekkingen tussen Indonesië en Amerika aan het verbeteren Reservisten houden schietwedstrijd te Goes Japan erkent regering te Peking niet C.B.T.B. telt meer dan 29.000 leden ChivGeref. jeugd vierde „verloving'' SMtape kleefband bij uw kantoorboekhandelaar ChrGeref. kerk Goes in eigen gebouw Kerkinstituering november a.s. BEROEPINGSWERK Bonjour Tristesse worde: Adieu Tristesse Vragen over woningbouw Pagina 2 „We moeten er ons duidelijk rekenschap van geven, dat de sleutel tot de oplossing van de problemen van onze tijd binnen in onszelf verborgen ligt, namelijk de wil, los van omstandigheden en innerlijke gebondenheden en rem mingen, te leven en te handelen als daders des Woords. Laat zo Uw Licht schijnen voor de mensen, opdat ze Uw goede werken zien en Uw Vader, die in de hemelen is, verheerlijken". Dit zijn de slotwoorden van de „Open brief", die H.K.H. Prinses Wilhelmina, onze oude Vorstin, die in aller harten nog zulk een grote plaats inneemt, richtte „aan alle deelnemers van de Kerkedagen en tot alle zoekers naar de Waarheid en allen, die daarvoor open staan". Deze brief werd gisteren ook In Zeeland uitgereikt op de kerkedagen voor Walcheren en voor de de Bevelan- den, die, ondanks het minder aantrekkelijke weer, toch grote belangstelling trokken. Van beide dagen geven we een kort overzicht. De Bevelanden Een vijf zeshonderd Hervormde Beve landers en een groot aantal kinderen woonden in Kloetinge de Kerkdag van de classis Goes bij. 's Morgens was men bij een in de Ned. Hervormde kerk. Na de koffietijd bracht men enkele goede uren met elkaar door op het grote weiland. De dag was begonnen met klokgelui, waarna ds. G. van Schuppen (Kortgene) de wijdingsdienst leidde en sprak over het onderwerp „God met ons". Voor zijn prediking had hij als tekst gekozen Johannes 14 vers 26: .maai de Trooster, de Heilige Geest, dien de Vader zenden zal in mijn naam, die zal U alles leren en U te binnen brengen alles wat Ik u gezegd heb." Ds. Van Schuppen gewaagde van Pink steren als het feest van belofte, namelijk die belofte, dat God met ons is. God is bij ieder mens, maar ook bij de gemeente in zijn eenheid. Dat heerlijke, troostrijke „God met ons" mag vandaag, maar ook in de toekomst, het thema van ons leven zijn. Na de prediking klonken een half uur achtereen Pinkstergezangen en andere feestelijke liederen door het oude kerk gebouw tijdens de samenzang. Het kerk koor verleende hierbij klankrijke mede werking. Gezamenlijk begaven de honderden deelnemers aan de Kerkdag zich om half twaalf naar het terrein, waar een groot podium met een reusachtig kruis, een consumptietent en een reeks stalletjes, waarin vele facetten van het kerkewerk van de Hervormde kerk duidelijk naar voren kwamen, stonden opgesteld. Hier sprak ds. P. Kloosterman (Kloe tinge) voorzitter van het organiserend comité, een welkomstwoord, in het bijzon der tot burgemeester mr. H. N. baron chimmelpenninck van der Oye, die hij dank bracht voor het belangeloos ter be schikking stellen door de gemeente van het sportterrein, de kleuterschool en het verenigingsgebouw. De burgemeester be antwoordde deze .woorden met te zeggen, dat medewerking vanzelfsprekend was geweest, omdat de burgerlijke en kerke lijke overheid elkaar dienen te steunen. Na de gezamenlijke maaltijd aan lange tafels, tijdens welke men nader met el kaar kennis kon maken, zodat er een zeer gezellige sfeer ontstond, sprak ds. H. M. Sstrating over het onderw. „God met ons"„Wij in Zeeland". Hij consta teerde, dat ons land thans geen materiele nood meer kent. Er is wel nood, maar die is verschoven naar het morele vlak, mede als gevolg van de oorlog, de waters nood en de Delta-toekomstplannen. De Kerk moet protesteren tegen deze geeste lijke nood. Er mag geen defaitisme heer sen, maar wij moeten paraat zijn, samen, vanuit ons geloof. De middag werd verder gevuld met groepsdiscussies, zang, muziek en thee drinken, waarna als climax het bekende lekespel „Des Heilands Tuin" van de dichter M. Nijhoff ten tonele werd ge voerd. Dit mooie Pinksterspel, waarin de De heer Z. R. uit Retranchement, die met zijn dochter zaterdag een autorit naar Zuidzande maakte, verleende bij het kruispunt „de oude tol" geen voorrang aan een Belgische auto met drie inzit tenden, die op de weg van Breskens naar luis reed. De gevolgen waren tragisch. Bij de heftige botsing werd de Belgische wagen geheel vernield en liep de Neder landse zware schade op. De 50-jarige me vrouw M. Duforier uit Mareinelle werd op slag gedood. Haar medepassagiers, evenals vader en dochter R. liepen lichte verwondingen op. In de nacht van zondag op maan dag had op de kruising Wouwsestraat- weg—Acacialaan Oude Wouwsebaan te Bergen op Zoom een ernstige aan rijding plaats tussen een auto, be stuurd door de heer T. B. uit Vlissin- fen en een bestelauto, bestuurd door K., uit Bergen op Zoom. Beide wagens liepen vrij ernstige schade op. De echtgenote van de bestuurder K. bekwam snijwonden aan het hoofd en beenverwondingen. De bestuurder B. kreeg een snijwond in het gezicht. Een mede-inzittende sloeg door de voorruit en had ernstige snijwonden in het gelaat. Mevrouw K. moest in het ziekenhuis worden opgenomen. Tegen B. is proces-verbaal opgemaakt. D. N. Aidit, de secretaris-generaal van de Indonesische communistische partij heeft zaterdag de waarschuwing geuit, dat „het Indonesische volk zich tegen de Amerikaanse economische belangen in Indonesië zal keren, met inbegrip van de olie-industrie", indien aan de openlijke en bedekte wapenhulp aan de opstande lingen niet snel een einde wordt gemaakt. Deze verklaring van de communistische partijleider werd gepubliceerd twee da gen nadat president oekarno, voor de eer ste maal in de geschiedenis, de lunch had gebruikt ten huize van de Ameri kaanse ambassadeur in Djakarta, Howard Jones, wat als een aanwijzing voor verbe tering der betrekkingen tussen de beide landed werd gezien. reld. Het mooie stuk, dat met overtuiging werd gespeeld door de lekespelgroep uit Goes, oJ.v. Wika D. E. Hiensch, vond een zeer aandachtig gehoor en vormde een waardige bekroning van deze geslaagde Kerkdag. Aan onze oud-Vorstin, H.K.H. Prinses Wilhelmina, werd n.a.v. haar Open Brief aan alle deelnemers van de Kerkedagen een telegram verzonden. Ds. F. Don (Nisse) verzorgde de slui tingsliturgie, waarna de honderden Zuid en Noord-Bevelanders tegen zes uur weer naar huis togen. Uitgaande van het standpunt, dat een Kerkdag een familiedag is, had men voor de kinderen een apart programma ver zorgd. Zowel de klenters als de Iets oude ren vermaakten zich hijzonder in de kleu terschool en in „Amicitia" en zullen op bun wijze ook een prettige herinnering bewaren aan deze zo geslaagde Kerkdag- 1958. ing«x. mededeling (adv.) Van Nelle bestellen! twaalf apostelen voorkomen, alsook Ma ria, Marcus en Lukas, brengt tot uitdruk king, dat de uitstorting van de Heilige Geest de leerlingen van Jezus tot aposte len maakt, het grondvlak der kerk, die, getuigend en aanbiddend uitgaan, om het Evangelie te prediken aan de gehele we- Het carillon van de Middelburgse Lange Jan liet zich gisterochtend horen, als teken dat de Walcherse Ned. Herv. kerkdag een aanvang had genomen. Vele leden der velschillende gemeenten waren samengestroomd om in bijeen komsten voor onderen en jongeren zich te bezinnen over het thema „God met ons". Ds. F. H. Landsman, secretaris der Generale Synode, hield in de middag uren daarover een toespraak, waarna dit onderwerp in discussiegroepen werd besproken. Terzelfder tijd werd voor de jongeren een poppenspel opgevoerd. De kerkdag beperkte zich door het ongunstige weer tot de omgeving van de Nieuwe Kerk. Het programma zou eigenlijk volgens de plannen afge werkt moeten worden op het openluchtterrein „Toorenvliedt". geman, die ruim duizend jaar geleden van zijn geboorteplaatsje over een af stand van honderden mijlen trok, om ergens een kerkje te bouwen. Na de gezinszangdienst, die in de ochtenduren werd gehouden bepaalde ds. Landsman zich bij het thema van deze kerkdag. In het bijzonder sprak hij over „het getuige-zijn van Jezus Christus". Hij vroeg zich af, of er nog een toekomst is voor deze wereld. „Er is een roepen om licht over het be staan der mensheid", aldus spreker. Hij wilde deze vragen zien in het licht van het Pinksterfeest, dat juist het feest der actualiteit is, het feest van de voortzetting van het werk van God. Spreker belichtte het nauw verband, dat er bestaat tussen de uitstorting van de Heilige Geest en het „vandaag" als het laatst der dagen. Het is hoog tijd, dat wij ons, als Christenen, afvragen, wat de uitzon derlijke situatie van heden ons heeft te zeggen. Een antwoord daarop geeft het ge tuige-zijn van Jezus Christus, hetgeen niet anders betekent dan „wij hebben de tekenen des tijds verstaan". Heeft de Christenheid dan niet in haar ge tuigenis gefaald? vroeg spr. zich af. „Het is geen onzin, als wij in de we reld van nu, die zoekt naar de zin van het leven, het Kruis aanvaarden als 'n symbool in de kosmos en deze aanvaar ding ook uitdragen'.. Wij moeten ons naaste. Want de laatste dagen zijn be gonnen, zo besloot ds. Landsman. Deze rede werd langdurig in discus siegroepen, die onder leiding stonden van de Walcherse predikanten, bespro ken. Tot slot van deze kerkdag voerde de lekespelgroep „Koorkerk" te Middel burg het lekespel „De jongen met de in alle eenvoud geven in dienst van de kar" van Christopher Fry op. Het was een modernisering van een oud Engelse legende. In het scenario wordt de geschiedenis verhaald van een jon- Ingez. mededeling .adv» Van Nelle bestellen/ Ter gelegenheid van het tweede lus trum van de reserve gemeentepolitie te Goes heeft de provinciale commissie „Steun Wettig Gezag" een schietwedstrijd georganiseerd, die op zaterdag 28 juni in het Schuttershof te Goes zal worden ge houden. Hiervoor zijn uitgenodigd de korpsen gemeentepolitie Middelburg, Vlissingen, Terneuzen en Goes, ieder met een of meer schietkorpsen van vijf schut ters, de groepen van de reserve rijkspoli tie en de compagniën van de nationale reserve in Zeeland. De wedstrijden zullen bestaan uit korpswedstrijden en personele wedstrij den. Technische leider der banen is kapi tein P. Kloosterman te Nisse. De jury be staat uit de volgende personen: voorzit ter: mr. W. C. ten Kate, burgemeester van Goes; secretaris: Ph. Wessels, secretaris plaatselijke commissie WG te Goes; en de leden; majoor H. A. P. Speek, dis trictscommandant Zeeland der Nationale Reserve en S. E. Siebels, inspecteur van politie te Goes. 's Avonds zal in de schouwburgzaal van het Schuttershof om zeven uur een con tactbijeenkomst worden gehouden van de Zeeuwse reservediensten, waarbij een film zal worden vertoond. Inge*» mededeling (adv.) Van Nelle bestellen/ Premier Noboesoeke Kisji van Japan heeft zaterdag op zijn eerste persconfe rentie na de algemene verkiezingen ver klaard, dat Japan voortgaat de regering te Peking niet te erkennen en niet zijn politiek ten opzichte van communistisch China zal wijzigen. „Het is aan Peking zijn houding t.o.v. Japan te herzien", zo meende de premier. Hij wees verder een socialistisch voor stel, dat Japan zich verplicht stelt nooit kernwapens te gebruiken, van de hand. Kisji vindt het veel doeltreffender een beroep op de wereld te doen en in de V.N. te ijveren voor het verbod van proe ven met en de vervaardiging van kern wapens. (Van een onzer redacteuren). De Ned. Chr. Boeren- en Tuinders- bond zal zijn 40-jarig bestaan vieren op een bijeenkomst te Utrecht op 5 juni a.s. De voorzitter, de heer Chr. van den Heuvel, zal hier enkele kernpunten van het huidige landbouwbeleid bespreken. De minister van Landbouw, dr. Ir. A. Vondeling, spreekt over het onderwerp: „Standaardisatie en overheid". Z.K.H. Prins Bomhard is ere-gast en zal even eens een toespraak houden. Verder staan nog op het program een rede van mr. C. Th. E. graaf van Lyn- den van Sandenburg over: „De C.B.T.B. als partner ln ons landbouworganisatie- leven" en een beschouwing van prof. dr. W. Rlp over: „De betekenis van de C.B.T.B. als Christelijke maatschappe lijke organisatie". De huishoudelijke vergadering wordt aan de vooravond van deze jubileumviering ln Utrecht ge houden. Dezer dagen kwam het Jaarverslag van de pers, dat op 15 april J.1. afgeslo ten werd. Dit boek bevat een uitstekend overzicht van de economische situatie in Nederland gedurende de verslagpe riode en van de positie van de land- en tuinbouw daarin. Verder wordt uitvoe rig aandacht besteed aan de gang van zaken ln de verschillende sectoren van de land- en tuinbouw, aan de grond- en pachtzaken, de sociale zaken en de In ternationale aangelegenheden. Uit het aan de C.B.T.B. zelf gewijde gedeelte blijkt, dat deze bond op 15 april j.l. voor het eerst in zijn historie 29.000 leden telde. Gedurende de laatste vier jaren Is het ledental flink gegroeid. (In Zeeland van 1076 tot 1231). Een hoogtepunt in het bondsleven was de opening van de eerste Chr. Hogere Landbouwschool ln Ede. Samen met de Chr. Landarbeidersbond stelde de C.B. T.B. een adviseur voor onderwijsaange- legenheden aan. Als zodanig werd de vlce-voorzitter, de heer W. P. Cnossen, benoemd. Gistermorgen viel er in Apeldoorn een druilerige motregen. Maar het som bere weer had gelukkig geen nadelige invloed op de feestelijke stemming van de talloze jongens en meisjes, die over de modderige paden van het park Berg en Bos naar de enorme tent stroomden, waar de Bondsdag van de Christelijk Gereformeerde Jongelings- en Meisjesverenigingen werd gehouden. Zélfs de Spakenburgse schonen, die hun prachtige halskettingen en kleurige schouder kappen onder nuchtere plastic regenjassen moesten verbergen, trokken vro lijke gezichten. Het was dan ook een feestelijk dag. Voor het eerset in de historie hielden de Chr. Geref. Bonden van J.V.'s en M.V.'s een bijeenkomst in federatief verband. Deze „verloving" werd ge symboliseerd door 't bloemenmozaiek voor de bestuurstafel: twee harten met een pijl erdoor. De Apeldoornse rege lingscommissie had het zekere maar voor het onzekere genomen door een tent voor 3000 personen te huren, maar de opkomst was zó groot, dat er toch geen stoelen genoeg waren. De grote belangstelling demon streerde, volgens de voorzitter van de Jongelingsbond, ds. M. W. Nieuwen- huijze, die de toogdag opende, dat de twee bonden hard op weg zijn naar een fusie. Hij vertelde, dat er weer een zekere groei in het ledental valt te bespeuren en dat de jongelings zowel als de meisjesbond over het dieptepunt heen zijn. „De toekomst" was het thema van een drietal referaten. Prof. dr. B. J. Oosterhoff, hoogleraar aan de Theo logische School te Apeldoorn, ver klaarde: In de moderne wereld zijn God, de Bijbel en de kerk op retour. Toch houd ik vol, dat de toekomst al is begonnen, want Christus heeft Zijn Geest in deze wereld gegeven en die Ingezonden mededeling (Adv.) Voor 1001 plakwerkjes Het is nu vijf jaar geleden, dat de Christelijke Gereformeerde Kerk haar leden in Goes samenbracht in diensten, die officieel uitgingen van de kerk te Biezelinge. In het C.J.M.V.-gebouw werden sindsdien regelmatig diensten ge houden. Nog altijd is het officieel zo, dat het diensten zijn van de Chr. Geref. Kerk van Biezelinge. Wel is Goes financieel zelfstandig en zijn er eigen kerke- raadsleden, maar regelmatig vergaderen die met de leden van de Kerkevaad van Biezelinge. Toch heeft dit de langste tijd geduurd, want het ligt in de bedoeling in november a.s. te komen tot instituering van de zelfstandige kerk van Goes. Reeds is een eerste stap op de weg naar zelfstandigheid gezet. Pink sterzondag heeft men voor het laatst zijn kerkdiensten gehouden in het C.J. M.V.-gebouw, waarvan de gemeente, met dankbaarheid voor genoten zegenin gen, afscheid nam. Vanavond wordt de eigen kerkzaal, gevestigd in het pand Bierkade 5, in gebruik genomen. Arrestatie in verband met brand Het onderzoek dat de rijkspolitie te Twello instelt naar de oorzaak van de ontploffing en de brand, waardoor gis ternacht een villa te Twello ln de as is gelegd ls aanleiding geweest tot de arrestatie van de 33-jarige heer L. uit Utrecht. De heer L. heeft de villa kort geleden gekocht en huis plus Inventaris verzekerd voor een bedrag, dat vele ma len hoger was dan de koopsom. Die geschiedenis van de totstandkoming van de eigen kerkzaal is een verhaal op zichzelf. Reeds lang leefde de begeerte, tot zo iets te komen. Men beschikte zelfs over een fondsje voor dit doel. En naarmate de plannen tot eigen-gemeentevorming vas ter vorm aannamen, kwam de aandrang tot een „eigen huis" sterker naar voren. Onder die omstandigheden werd de aandacht gevestigd op het nu reeds meer dan een jaar leegstaande pand aan de Bierkade, waarin de heer De Kruyter voorheen zijn schoenhandel dreef. Na enige ondehandelingen, werd overeen stemming met hem bereikt over huur, met recht van koop. De gemeente kreeg voorts de volledige vrijheid, om het pand voor haar arbeid ln te richten. Sindsdien hebben de leden der gemeen te, alles tezamen nog geen 90, haast geen tijd meer voor zichzelf gekend. Geheel met eigen krachten hebben zij het win kelpand omgebouwd tot eien kerkzaal met daarbij behorende dienstvertrekken, die er zijn mogen. Ieder, die het resultaat van hun werk ziet, zal ervaren, dat liefde tot hun kerk hen gedreven heeft. En daarom past het ook niet, namen te noemen, le der heeft evenveel werk gedaan. De ruime winkel is omgebouwd tot een kerkzaal. Daarin heeft men tegenover de ingang de smaakvolle, in blank-eiken uit gevoerde kansel opgericht, waarboven het donkerbruine klankbord van hard board. De eenvoudige, frisse stoelen en het Franse orgel (4% spel, met verschuif baar klavier, nog gebouwd door de fa. Dekker, te Goes), zijn geschenk van de Ned. Herv. kerk Beroepen te Wijk bij Heusden, S. Mey ers te Hoogblokland. Aangenomen naar Diepenveen, H. C. Nortier te Kantens (Gr.), naar Morra- Lioessens, H. A. Winkel, kand. te Leid- schendam. Bedankt voor Amsterdam (W. de Zwij gerkerkgemeente A), P. W. Spruijt te Amsterdam (Koepelkerkgem.) Voor Bedankt voor Hedel, A. Klein Kranen burg te Hilversum, voor Haarlem (toez.), dr. S. H. Spanjaard te Baarn. voor Oud dorp J. van der Haar te Waddinxveen. Geref kerken Beroepen te Harlingen (bij accl.), M. N. de Wolf te Klazienaveen. Aangenomen naar Zoutkamp, kand. A. egger te Gölenkamp, Kreis Bentheim (Did.), die bedankte voor Emmercompas- cuum en Neede. Bedankt voor Delft (vac. E. de Vries), P. Heinen te Noordwijk Binnen. Geref. kerken (art. 31 K.O.) Beroepen te Zwijndrecht J. H. v. d. Hoeven te Houwerzijl. Ned. Prot. Bond Drietal te Ede, Bennekom-Renkum, C. Beukman te Franeker, D. A. Werner te Zweeloo en N. v. d. Wall, voorg. Ver. vrijz. herv. te Vlissingen-Goes. kerk van Biezelinge. Het kantoortje ach ter de vroegere winkel, is omgebouwd tot consistorie. De beide benedenkamers van het vroegere woonhuis (de bovenwoning blijft nog bewoond) zijn ingericht als ca techisatie- en vergaderlokalen. Het is begrijpelijk, dat de leden der Christelijke Geref. Kerk zeer dankbaar zjjn, nu zij op deze wijze over een eigen huis beschikken. Dat zal ongetwijfeld blijken, als de kerkzaal hedenavond in ge bruik wordt genomen in een speciale dienst, die om half acht aanvangt en waarin voorgaat de. S. van der Molen van Middelburg. Inge*. mededeling (adv»', Van Nelle bestellen/ Geest werkt Zijn overwinning in de wereld uit. Het Pinksterevangelie leert ons ech ter ook, dat het eerst nog door een zware crisis heen zal gaan: daarom hoeven we ons niet te verbazen over wat we vandaag in de wereld zien. Maar wij geven ons niet over aan de geest van hopeloosheid en defaitisme, omdat wij leven in de verwachting van een nieuwe hemel en een nieuwe aarde. MEDE-VERANTWOORDELIJK In de middagbijeenkomst o.l.v. de presidente van de Meisjesbond, mej. Boersema, sprak ds. A. H. Schippers (Hillegom) over „Wat de toekomst brengen moge". Spr. signaleerde een aantal ver schijnselen, die wijzen op de snelle komst van de Anti-Christ. De auto matisering en de gedachteloze arbeid hebben een funeste invloed op aller lei levensterreinen. We willen niet meer nadenken en zo zal de Anti- Christ in het rijk van de geest zijn overwinningen gemakkelijker kunnen vieren. Maar ds. J. J. Rebel van Murmer- woude, die refereerde over „Mij ge leidt des Heren hand", wees op de troostende zekerheid, dat niet de be angstigende en tegelijk fascinerende machten van deze wereld de toekomst bepalen, dat niet het Kremlin en Was kington de lakens uitdelen, maar dat dé beslissende regeringsinstatie van daag en voortaan God is. Benoemingen bij waterschappen Bij K.B. zijn benoemd: tot voorzitter van de waterkering van het calamiteu- ze waterschap Walsoorden, H. A. A. baron Collot d'Escury te Hontenisse; tot voorzitter der waterkering van de calamiteuze polder Nieuw-Neuzen, H. P. Wolfert te Hoek; tot dijkgraaf van het waterschap Oud-Wolphaartsdijk, A. Koert te Wol- faartsdrjk. Ingez. mededeling (adv.) Van Nelle bestellen. „Die grap kost me 3.000,per jaar", verklaarde een vrachtrijder op de protestvergaderding te Sint Jan steen en een steenkolenhandelaar noemde voor hem een bedrag van 60 per dag. Een bestuurslid van een voet balclub te Axel zei; „Een uitwedstrijd naar de overkant betekent voor ons 'n extra last van 42,wie moet dat betalen?" En een vertegenwoordiger van een touringcarbedrijf klaagde steen en been, dat hij al vele vakantie reizen had afgesloten; de verhoogde veertarieven kan hij dus niet meer doorberekenen. Hotelhouders in Ter- neuzen, Breskens en Oostburg voor spelden ons, dat het toerisme aanzien lijk zal teruglopen: welke bus met dag jesmensen voelt ervoor, even over te wippen en voor dat vaartochtje alleen al 60,a 70,neer te tellen? Zo De Bond van Gereformeerde Meisjesverenigingen in Nederland art. 31 k.o. heeft gisteren in Den Haag zjjn bondsdag gehouden. Vele meisjes uit alle delen van het land waren naar de Duitse kerk aan het Bleyenburg gekomen, om el kaar te ontmoeten en er te luisteren naar de verschillende sprekers. In de middagbijeenkomst hield ds. R. H. Bremmer (Enschede) een refe raat over: „Opdracht of spel". Spreker haalde daarbij het boek van de Franse schrijfster Frangoise Sagan „Bonjour Tristesse" aan, het boek, dat, zo zei ds. Bremmer, op zulk een hui veringwekkende wijze weergeeft het moderne levensgevoel: het leven is 'n spel tussen plezier en narigheid. Spr. stelde daar tegenover de Chris telijke levensopvatting. Het leven is, aldus de predikant, een vreugdevolle opdracht, die wij van God hebben gekregen. In Genesis luidt deze opdracht: de aarde bebou wen en bewaren. De vervulling van deze opdracht is tegelijk een spel. Velen zeggen, aldus ds. Bremmer: de wereld ligt in de macht van de zonde en daarom trek ik mij van de wereld terug. Het is echter onmogelijk, de wereld te ontvluchten, zich terug te trekken van de cultuur. We moeten de cultuur niet aan de wereld over laten. Dan kunnen we het schone spel van Adam en Eva niet meer spelen. Wij moeten belangstelling hebben voor wat schoon en goed is in deze wereld. Dat geeft ons leven inhoud, mits we deze rijkdom zien in het licht van het kruis. Dan behoeven we niet meer te zeggen Bonjour Tristesse, maar kunnen we zeggen Adieu Tris tesse (vaarwel narigheid). In de morgenvergadering sprak de heer M. Lok (Zwolle) over: „Neder- landtsche Gedenck-clanck. De vergadering werd geopend door de bondspresidente mej. T. Kunnen. Zaterdagavond was in de aula van het Ingez. mededeling (adv.) Van Nelle bestellen.' Vrijzinnig Christelijk Lyceum aan de Van Stolkweg een begroetings bijeenkomst gehouden. Daar voerden de meisjes het declamatorium „Van de schepping tot de jongste dag" en het zangspel Bastien und Bastienen van Mozart. Ingez. mededeling iadv.) Van Nelle bestellen/ Het lid van de Tweede Kamer de heer Bommer, heeft aan de minister van volkshuisvesting en bouwnijver heid de volgende vragen schriftelijk gesteld: 1. Is het juist, dat in verband met de jongste huurverhogingen de jaar lijkse bijdragen, welke zijn toegekend ingevolge de financieringsregelingen woningbouw 1947 en 1948, zijn of worden verminderd? 2. Is het juist, dat het tengevolge van deze vermindering in bepaalde gevallen de bijdrage daalt beneden het bedrag, dat zou zijn toegekend, indien de desbetreffende woning werd ge bouwd met subsidie ingevolge het be sluit bevordering eigen woningbezit? 3. Wil de minister uiteenzetten in hoeverre het aldus ontstaande verschil in subsidie voor woningen vai gelijke huurwaarde gerechtvaardigd is te achten? 4. Is het niet mogelijk eigenaars bewoners van op grond van de in de eerste vraag genoemde regelingen ge' klaagden ook de arbeiders, die gere geld heen en weer moeten en ook -de scholieren. Met bromfiets erbij ben je per week 3,extra kwijt. Goed, de tarieven zijn dus te hoog. Maar wat willen deZeeuwsvlamingen dan? hebben wij ons afgevraagd. „Vrije veren" riep alles en iedereen ons toe. En hoe ze dat willen bereiken, werd overduidelijk tijdens de vele protest meetings. In Sint Jansteen riep de voorzitter op tot verzet met alle ten dienste staande middelen. „Ik heb vannacht ook gekalkt", riep hij uit, „en des noods heb ik daar een maand gevange nis voor over." Besloten werd, een pro- testtocht met auto's naar Den Haag te maken en op de le juni a.s. de veer havens te blokkeren. In de café's en op straat werden ver der de plannen gesmeed. De meest ra dicale groep, waartoe vele jongeren en de vlassers behoren, wil zelfs tot een volksstemming overgaan, om bij België te kunnen komen. „Nederland trapt ons toch steeds verder naar het voeteneind", aldus deze mannen. In sommige cafés verklaarden stoere lie den, er niet tegenop te zien, de sluizen dicht te lassen en de straten voor de veren op te breken. Maar de meeste Vlamingen zien wel in, dat men met dergelijke onbeheerste uitingen niet ver komt. Een burge- 'meester zei ons: „Wij zijn en blijven natuurlijk volbloed Hollanders. Allicht. Maar we moeten wel een actie voeren en met een protesttocht en een blok kade kan ik akkoord gaan." Dat zei ook de geestelijke in IJzendijke die voot zijn raam een protestbiljet had gehan gen. De grote meerderheid van de 90.000 Zeeuwen bezuiden de Westerschelde is dat menen we wel te mogen con cluderen tegen de verhoging en voor een protestactie, die binnen de oerken blijft. Velen voelen echter ook het gemis van een overkoepelend li chaam, nu men niet op de Kamer van Koophandel behoeft te rekenen. Een verzetsman, lid van een gemeenteraad, zei ons: „We moeten komen tot één groot, centraal comité van verzet. Alle krachten moeten worden gebundeld. Dan eerst kunnen we massaal en sterk naar buiten treden". Zo staan de zaken dus. Veel onte vredenheid en veel plannen voor pro testacties. Of het effect zal sorteren, zal blijken uit de reacties van minister Algera. In elk geval toont het toch wel, dat de verenkwestie zeer hoog opgeno men wordt bij onze Zeeuwsvlamingen. Of, zoals een industrieel ons verklaar de: „Ons bestaan hangt er voor een belangrijk deel vanaf". Of zoals een grapjas zei: „We worden geplukt en toch houden we de veren". e De leiding van de nationale veilig heidsdienst ln Algerië heeft bekend ge maakt, dat ln- en uitreisvergunningen voor Algerië op de gebruikelijke wijze door de prefecturen zullen worden ver strekt. Ingez. mededeling adv.) Van Nelle bestellen subsidieerde woningen in de gelegen heid te stellen over te schakelen op het besluit bevordering eigen woning- bezit?

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 2