j^Kssa&sasssasaa Pinkster gedachten Protestantse Unie wijst Prol Chr. eenheidsfront af Dit jaar genoeg fruit verwacht in Betuwe C.A.O. is wapenstilstand, P.B.O. is vredespact DAAR GAAN WE HEEN IN DE VAKANTIE Wie opent de kluis? Chr. aannemers vergaderden ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina WIJ WILLEN VAN GEEN COMPROMIS WETEN Tegen elke antithetische blokvorming Charles de France Appelgewas veelbelovend Tïuman uitte kritiek op de regering Wat Nederlandse steden te bieden hebben „Maar Petrus stond met de elven op en hij verhiej zijn stem en sprak hen toe". Hand. 2 14. HET VERWONDERT MIJ telkens weer, dat Pinksterevangelie. U niet? Ik zal u zeggen waarom 't mij telkens weer verwondert en heel erg blij ver wondert, dat kan ik u verzekeren. Kijk, daar heb je Petrus en daar heb je zijn medediscipelen. Die gaan daar zo maar opstaan, temidden van een hele menigte in Jeruzalem. Die me nigte was voor de discipelen een vijan dige menigte en Jeruzalem was voor hen een vijandige stad. Daarom had den de discipelen zich ook verscholen en waren ze bijeen gekropen in een of ander huis en hadden ze van dat huis de deuren en ramen goed afgegren deld. Zó bang waren ze! En daar le zen zij opeens dat ze in het publiek staan te spreken. Alleen al het spre ken in het publiek valt niet mee en vooral als je van die eenvoudige bui tenlui bent, zoals dat met de discipelen toch het geval was. Maar het gaat werkelijk gebeuren en het gaat reus achtig goed ook. Welke dominee kan erop bogen dat hij drieduizend mensen na een preek tot het geloof mag bren gen? Ik geloof dat er nog nooit zo'n dominee is geweest. Drieduizend men sen. Het verwondert me telkens weer en het verwondert me telkens weer heel erg blij, want als ik er die Pe trus op aan zie en als ik er die andere discipelen op aan zie dan weet ik heel zeker, dat die menigte gelovigen niet is te danken aan het optreden van Petrus en zijn vrienden, maar dat het is te danken aan de Heilige Geest. Die werkt zó geweldig, dat Petrus niet bang meer is en dat de anderen niet bang meer zijn en dat het er niet toe doet dat Petrus maar een buitenman- netje is in de ogen van de deftige in woners van Jeruzalem. De Heilige Geest is aanwezig en dus gaat het goed. De Heilige Geest kan alles in zijn dienst gebruiken, wat zich laat gebruiken. En daarom verwonder ik me zo blij. De Heilige Geest kan dus oök in onze tijd gebruiken iedereen, die zich door de Heilige Geest wil laten gebruiken. Laten we dat eens goed op ons doen inwerken als een waarheid van God. Het is de moeite waard. Ja, ik durf te zeggen dat het van het allergrootste belang is om zich hierop te bezinnen. Wat heeft de Here Jezus toch merk waardige medewerkers uitgezocht. Te genwoordig'heeft men voor allerlei be roepen ingesteld een soort onderzoek of men wel geschikt is voor het werk. Eerlijk gezegd gaat het mij te ver. En nu dringt het ook al in de kerk door. Ik begry'p er nu niets meer van. Stel nu eens dat men Petrus en Paulus ook eens had getest, dan waren ze totaal ongeschikt bevonden. En nu zal men de Heilige Geest gaan voorschrijven hoe het moet! Natuurlijk moeten we goed weten dat er wel het een en an der nodig is als men in de kerk wil gaan werken. Je moet goed gezond zijn en je moet over heel veel ernst en over heel veel blijdschap, komend van het geloof beschikken. Maar het komt op de kracht van de Heilige Geest aan en tenslotte op niets anders. Ook al heb je de meest zwakke ge zondheid dan kun je nog tot een grote zegen zijn. Dat is al meer dan eens be wezen in de geschiedenis der kerk en het meest bekende voorbeeld is wel de apostel Paulus. Die had een doorn in het vlees en dat zat hem lelijk dwars en hij wilde er graag af, want hij vond ook dat het dan beter zou gaan. Maar God zei tegen hem dat het zo, zoals het was goed was en dat Paulus ge noeg had aan de kracht van Gods ge nade. Dat wil dus ook zeggen dat Pau lus genoeg had aan de kracht van de Heilige Geest. Paulus heeft het daar mee gewaagd en hij is niet de minste der apostelen geweest. Zie, daarom ben ik zo blij te weten dat de Heilige Geest alles kan. Wer kelijk alles kan. Het komt in de kerk en bij het geloof op alles aan, maar het komt op de Heilige Geest vooral aan. En als wij dat goed weten en weer op nieuw willen weten want we waren bezig het aardig te vergeten dan zullen we eens zien hoe het gaat in de kerken. Wij moeten in de kerken zor gen dat er plaats komt, meer, veel meer plaats komt voor de Heilige Geest en minder voor de geest des mensen. Er wordt de laatste tijden zo moe deloos over de kerken gesproken. Ik begrijp dat wel, maar we moeten daar nodig mee ophouden en weer meer gaan bidden om de Geest van God. De kerken moeten zich daar meer voor open stellen. Gebeurt dat, dan zullen we versteld staan over wat God aan grote dingen kan en wil doen. God is nog steeds Dezelfde en de Heilige Geest is nog steeds even krachtig als voor tweeduizend jaar. Dat staat vast. Laten we dan ook niet rusten, voor wij het grote wonder van het Pinksterfeest weer beleven. Sommigen zoeken het in bijzondere dingen, zoals gebedsgene zing en anderen in het spreken van tongen en talen. Dat kan allemaal wel goed zijn, als het maar gezond blijft en geen nare overspannen zaak wordt, zoals het dikwijls is geworden, vroe ger en nu. Maar het is niet de hoofd zaak, zoals Paulus duidelijk zegt. De hoofdzaak is dat de genade van Jezus Christus wordt beleefd en God de Va der wordt groot gemaakt en dat wij weten van het Koninkrijk Gods en daarvan getuigen in woord en daad. Wij moeten, omdat we weten van de Heilige Geest, met veel meer blijmoe digheid en met veel meer zekerheid in de kerk werken dan nu meestal ge beurt. De kerk is niet verloren, want het is de kerk van de Heilige Geest. Wat wel verloren gaat in de kerk, dat is al het mensenwerk en dat zit in de kerk nogal veel. Pinksteren maakt mij blij en klein, want met Pinksteren leer ik opnieuw dat het niet van mij afhangt, maar van God. Pinksteren leert mij ook dat God iedereen in zijn dienst kan gebruiken. Zullen we ons dan maar niet hele maal beschikbaar stellen? Ja, dat doen wel Vlissingen. J. KWAST» Over het al of niet deelnemen van de afdeling Scheveningen-Den Haag der Protestantse Unie aan de gemeen teraadsverkiezingen deelt het bestutu: van de afdeling der Unie ons het vol gende mede: „De plaatselijke afdeling heeft van het begin af het standpunt ingenomen niet te kunnen deelnemen aan een ge combineerde lijst CHU-ARP-SGP. Zij besloot in principe met een eigen lijst uit te komen. Daartoe werd een com missie uit de ledenvergadering op dracht gegeven dienovereenkomstig 'n kandidatenlijst samen te stellen. Moeilijkheden ontstonden toen en kele vooraanstaande leden der CHU tot de PU toetraden, die als motief voor deze stap opgaven de beginselen der PU volkomen te onderschrijven. Het toetreden had ten doel, de PU als nog te bewegen haar medewerking te verlenen aan de gecombineerde lijst. Duidelijk werd toen uiteengezet, dat staan op deze gecombineerde lijst ARP- CHU-SGP niet te verenigen is met de politiek, die de PU jaar en dag heeft voorgestaan. De algemene verkiezingen in Japan hebben een overwinning opgeleverd voor de liberaal-democratische (rege- rings) partij, die wellicht zelfs een meerderheid van twee derden kan be halen. De restauratie van de Hollandsche Schouwburg aan de Plantage Mid denlaan te Amsterdam, is met kracht ter hand genomen. De foto laat het gebouw in de steigers zien. Schilders zijn bezig met de gevel. vim In een school voor Indianen te Ana him Lake, ongeveer 400 km. ten noord westen van Vancouver zijn 13 kinde ren bij een brand om het leven geko men. De minister van buitenlandse zaken van Zuid-Korea heeft een beroep ge daan op de „vrije volkeren van het Verre Oosten" om gemeenschappelijke pogingen te doen tot 't verlenen van doeltreffende hulp aan de Indonesische opstandelingen. De nieuw benoemde gouverneur van Nderlands Nieuw-Guinea dr. P. J. Platteel, zal op 10 juni van Schiphol vertrekken in verband met onderbre kingen van de reis in Rome en Ma nilla zal gouverneur Platteel eerst op 17 juni in Biak aankomen. Belang stellenden, die voor zijn ver»rek nog 'n onderhoud met de gouverneur wensen, wordt verzocht dit schriftelijk aan te vragen bij het ministerie van zaken overzee. De luchthaven „Rotterdam" beleef de donderdag de drukste dag in zijn nog jonge bestaan, want behalve de normale lijndiensten werden 29 extra retourvluchten uitgevoerd. Deze acti viteit was toe te schrijven aan de ver hoogde vraag naar groenten in Enge land. Meer dan 100 ton, grotendeels to maten, vonden hun weg door de lucht in hoofdzaak, naar het Londense ge bied. Engeland zal de kandidatuur van Italië in de veiligheidsraad steunen. In de aanstaande herfst zullen nieuwe niet-permanente leden voor de raad gekozen worden. De drie niet-perma nente leden van de veiligheidsraad, die aan het eind van het jaar aan de beurt zijn om af te treden, zijn Zweden, Co lumbia en Irak. Als Italië gekozen wordt zal het vermoedelijk de zetel krijgen die door Zweden wordt in genomen. Ingezonden Mededeling (adv.) D« man met de (i]na neus. Is dol op het parlement en op een goede sigaret: Lexington bom America's Best Tobacco's. Nu de bloeitijd grotendeels ten einde is, valt er in de Betuwse fruit boomgaarden wat meer over de voor uitzichten van de komende oogsten te vertellen. Welnu: er komt dit jaar fruit genoeg, al zit het in vele geval len nogal onregelmatig. Kersen bij voorbeeld, vooral meikersen zitten overal zeer ougeiijk. Op het oude hout valt de vruchtzetting beslist tegen. Ook van de vroege Duitse kersen heeft men, gezien de rijke bloei, wat meer verwachtingen gehad. Late ker sen, zoals zwarte, zijn daarentegen zwaar geladen. Er is in de handel momenteel veel vraag naar kersen op het hout. Uit verschillende boomgaar den is het gewas reeds onderhands verkocht. De kiloprijs schijnt tamelijk hoog te liggen, maar is nog niet te schatten. Sommige soorten pruimen zijn dun geladen. Van perzikpruimen en Reine Claude d'Ouillens zal geen groot gewas geoogst worden. Andere soorten, zoals bijvoorbeeld Eldense blauwe pruimen en Reine Victoria, tonen goede beloften. Het perengewas zit over het alge meen wel goed aan de boom. Clapp's Favorite, Legipons, stoofperen en an dere handelssoorten laden flink. Daarentegen zijn „Triumph de Vien- ne" erg gedund. Van appelen is nog weinig te zeg gen hoewel de verwachtingen hoog gespannen zijn. Het groeizame weer heeft de vruchtzetting bepaald begun stigd, zodat stellig de goudreinetten een goed beschot zullen opleveren. Als slechts een van de 10 bloesems een appel zal opleveren zal er in het na jaar nog genoeg hard fruit aan de veilingen komen. De PU kan ten deze van geen com promis weten, verkiest hierin de rechte weg te gaan, en in geen geval mede te werken aan een Prot. Chr. eenheidsfront. Het blijft haar gaan om heel de kerk en heel het volk. Zij wijst daarom elke anti-thetische blokvor ming ten stelligste af". Oud-president Harry Truman donderdag in Chicago verklaard, de Ver. Staten wellicht op de i van een der grootste rampen op het gebied van de buitenlandse politiek staan. „Het beangstigendste resultaaat van vijf jaren niets doen is, dat de Sow- jet-Unie de leiding heeft genomen en dat wij relatief wat sterkte betreft achteruit zijn gegaan", zo zei hij in een rede op een bijeenkomst der de mocratische partij. Voorts gaf Truman de regering- Eisenhower er de schuld van, dat de werkloosheid met meer dan honderd procent is toegenomen, dat de in komsten der boeren zijn verminderd en de kosten van levensonderhoud 'n recordhoogte hebben bereikt. (Van een onzer redacteuren) „Na veel strijd zult u nu weldra een C.A.O. hebben in het bouwbedrijf. Dat is waardevol, want dat betekent dat werk nemers en werkgevers samen rechtsre gels stellen voor de bedrijfstak zodat niet meer de macht maar het recht beslist. Een C.A.O. is echter nog maar een nood gebouw. Werkt daarom nu aan het per manente gebouw, d.w.z. aan een bedrijf schap in het kader van de P.B.O." Dit is de samenvatting van hetgeen prof. mr, P. Borst vertelde op de algemene verga dering van de Ned. Chr. Bond van Aan nemers en Bouwvakpatroons. Prof. Borst wees er op, dat een C.A.O. slechts een wapenstilstand is voor enkele jaren. Dan wordt het contract opgezegd en moeten de onderhandelingen opnieuw beginnen. In wezen betekent dit vaak een nieuwe machtsstrijd. Bovendien gaat een C.A.O. alleen over lonen en arbeids voorwaarden en krijgen de werknemers daarbij geen mede-verantwoordelijkheid voor de economische gang van zaken in de bedrijfstak. Spr. hield een vurig plei- odoi voor de P.B.O., daar deze het oude ideaal van Groen, Kuyper, Talma en Sik kel het dichtst nabij komt. Hierdoor kar een blijvend bedrijfsrecht worden ge bouwd, gebaseerd op de samenwerkin van de particuliere ondernemer en d; particuliere arbeider. Hier wordt het be drijfsleven tegenover de staat een vrij heid in verantwoordelijkheid geboden. Op de zeer druk bezochte vergadering van de chr. aannemers deed de alg. secre taris, dr. G. J. Stapelkamp mededelingen over de huidige gang van zaken bij de C.A.O. Met Rijksbemiddelaars wordt over een viertal punten nog gesproken. Het is te verwachten, datde strafbe palingen alleen van toepassing zullen zijn bij overtreding van de artikelen die de lonen regelen. De werknemer zal alleen strafbaar zijn als hij de be taling van zwart loon uitlokt, niet als hij het alleen maar ongevraagd ont vangt. Alle bestaande tariefsdispensa ties zulten vervallen en de vergoeding voor vorstverlet zal waarschijnlijk tot 80 worden teruggebracht. De werking van de C.A.O. zal zich niet tot de ne- venbedrijven mogen uitstrekken. Wat betreft de B..B.-regeling het door minister Zijlstra becritiseerde kartel van aannemers en leveranciers van bouw materialen is op drie verschilpunten met de bewindsman overeenstemming be reikt. Het struikelblok is thans nog, dat minister Zijlstra ieder de vrijheid wil la ten om werken in eigen beheer uit ta voeren en daarvoor dus materialen te be steilen. De bonden willen art. 24 niet la ten vallen daar dan huns inziens het hart uit de gehele regeling gesneden zou wor den. „Dan nog liever onverbindend ver klaring van de B..B." zeggen zij. Het Ves- igingsbesluit laat nog steeds op zich wachten, mede door het sterke verzet van "e ondernemers tegen het ontwerp. Marinehaven in Den Helder (Van een onzer redacteuren) De vakantie ligt weer in het ver schiet en de vakantieplannen wor den thans gesmeed. Velen van onze lezers zullen ongetwijfeld naar het midden of het westen van ons land trekken om daar hun vrije dagen bij familie, in een pen sion of in een huisje bij bos of strand door te brengen. Vanuit dit vakantieverblijf zult u dan wel eens een tochtje willen maken in DELFT. Een prachtige, oude stad de omgeving en vooral op minder met stille pleintjes en dromerige grach. mooie dagen gaat de reis dan vaak ten. Iedere bezoeker zal hier in de 5 b wn si Nieuwe Kerk de graftombe der Oran- naar een stad in de buurt. Wij jes wmen zjen boven de koninklijke len u nu al vast een paar tips ge- grafkelder, waarin onlangs het stoffe- ven over allerlei dingen in die lijk overschot van Prins Willem V stad, die een bezoek zeker waard werd bijgezet. (O. 8—18 u. T. f 0.35) -r_,i—ïoirto Bat 'n In het Prinsenhof wijst men u de trap, zijn. Vandaar dit rubriekje, waarop de Vader des Vaderlands door wegwijzer wil zijn door Neder- ^et ^00(jen^ i00t" van Balthazar Ge- landse steden en streken. Naar rards getroffen werd en achter glas volledigheid is niet gestreefd, wel het kogelgat in de muur. (O. 10—17 hebben we geprobeerd in elke U7N ZoorJ^{heDlIisAan ,a?; -f- - tt.*i tiek is het museum Lamberts van streek van Noord- en Zula-riOi- Meerten met zijn porcelein, oude meu- land, Utrecht en Gelderland een beien en zilverwerk een dorado (O. 10 stad te vinden, die wat moois te 17 u. T. m0.25). Heeft u interesse bieden heeft voor het beroemde Delfts blauw, dan Onder de letter O. etadt steeds de openingstijden van de jeyne Fles" waar u het produktiepro- bezienswaardigheden en onder de ces benevens een unieke verzameling letter T. de toegangsprijs. Als twee van dit aardewerk kunt zien (0 8.45 prijzen vermeld worden geldt de 18 u> T* gratis), eerste voor volwassenen en de DEN HELDER. In Den Helder ziet tweede voor kinderen. Wij wensen natuurlijk vanzelf de Koninklijke „i—:wh v,o+ Marine. Van half juni tot eind augus- u tenslotte veel plezier bij het Worden echter speciale bezoeken plannen maken en een prettige en georganiseerd aan de marine-établis- zonnige vakantie toe! sementen, de Rijkswerf en de oorlogs- Ingezonden mededeling (Adv.) Mogen wij U even helpen herinneren? Dinsdag voor 12 uur Uw briefkaart extra gefrankeerd met minstens 50 cent - >r het goede doe! - vermeldend één getal onder de 14 bij „Wie opent de kluis?", Postbus 1111,Amsterdam,geeft kans op prachtige prijzen! schepen. Dag en uur kunt u bij de V.V.V. (Loodsgracht, ark „De Vraag baak") te weten komen. De vuurtoren te Huisduinen kan van maandag t.e.m. vrijdag tussen 9 en half 12 beklommen worden (T. f0.25). Kimt u wegens slecht weer niet in één van de beide zeebaden terecht, dan biedt het na tuurreservaat „De Donkere Duinen" u de gelegenheid tot het maken van prachtige wandeltochten. (Aanmelden bij de boswachter.) DEVENTER. De stad van Geert Groote heeft vooral aan de liefhebbers van de historie heel wat te bieden. Het museum „De Waag" bezit een mooie collectie ceramiek uit alle eeuwen, oude uurwerken, schilderijen en voorts stijlkamers. (O. 10—12 en 1417 u. T. f 0.25). Zowel de St. Lebuïnuskerk met haar crypt uit 1050 als de Berg- of St. Nicolaaskerk uit 1206 zijn te bezichti gen. (Voor beide: O. 9.3012 en 13.30 —17.30 u. T. f 0.25 en f 0.10). Het stad huis is dagelijks (behalve op zaterdag middag) gratis te bezichtigen. De ver maarde Athenaeumbibliotheek, die in dit gebouw gevestigd is, alleen voor studie-doeleinden.) DORDRECHT. Ook deze oudste stad van Holland spreekt tot de kenner der geschiedenis, maar de liefhebbers van het water en de watersport kunnen hier eveneens hun hart ophalen. In het Hof (T. vrij) vinden we de Statenzaal, waar in 1572 de eerste vrije statenver gadering werd gehouden onder presi dium van Marnix. Hier werd de Re publiek der Zeven Verenigde Neder landen geboren. Ook een bezoek aan de Grote Kerk (vervoeg u bij de kos ter) is alleszins de moeite waard. Van af de Dordtse Dom (365 treden) teniet men van een prachtig uitzicht hp de stad en op de Merwede, de Oude Maas en de Noord die hier samen komen. Het Schilderijenmuseum biedt naast 'n goede algemene verzameling een unie ke collectie werken van de Nederland se impressionisten. Het Wan'ijbad is op mooie dagen een ideale bad- en zwemgelegenheld. Het Wantij is ook het centrum van de watersport. ENKHUIZEN. De belangrijkste be zienswaardigheid in dit oude koop mansstadje is thans het Zuiderzeemu seum, gevestigd in de oude pakhuizen van de Oostindische Compagnie. 1017 u. T. f 0.40). Hier wordt de ge schiedenis van de oude binnenzee en de folklore van het volk daaromheen in voorwerp en afbeelding bewaard. Bijzonder interessant is de vloot van oude en verdwenen vaartuigen, die voor het museum voor anker ligt. In de stadspoort de Drommedaris kunnen we de gevangeniscellen en het Hemo- ny-carilion bezichtigen en er bovenop hebben we een prachtig uitzicht. (T. f 0.25). Op een regenachtige dag loont het voorts de moeite om de chirur gijnskamer in het Waaggebouw te ba- zoeken. Dankbaar voor de zegeningen van de moderne medische wetenschap zult u er vandaan komen. (O. 1017 U. T. f 0.25). Het stadje heeft tal van aar dige oude hoekjes en doorkijkjes. De Zuiderkerk en de Westerkerk kunnen bezichtigd worden (T. f0.25 elk). GORINCHEM. Met de veerboot kunnen we in korte tijd het plekje be reiken „waar Maas en Waal tezamen- vloeit en Gorkum rijst van ver" om daar de oude staatsgevangenis, het slot Loevestein, te bezoeken. (O. 918 u.) Teruggekeerd in de stad vinden we ook daar veel herinneringen aan Hugo de Groot, zoals het poortje op de markt, waardoor hij na zijn vlucht met de boekenkist het huis van z'n vriend Daetselaar verliet. In het burgerwees kinderhuis is nog een geheime kast, waarin De Groot zich zou hebben schuil gehouden. In de Revetsteeg wijst een gevelsteen de plaats aan, waar „de laatste der Arkels" in 1417 sneuvelde tijdens de strijd tegen de troepen van gravin Jacoba van Beie ren. De graftombe der Arkels bevindt zich in de onlangs gerestaureerde Ned. Herv. Kerk. Gorkum is niet alleen een mooi stadje om er door te wandelen, maar ook een goed uitgangspunt voor tochten door het land van Maas, Waal en Linge. Een boottocht met een ker senboomgaard als eindpunt vormt een goed onderdeel van een vakantiepro gramma.

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 3