Kleine groep protestanten in Gent werkt met groot enthousiasme Gedreven door de liefde voor Christus Belgische Zendingskerk blijft en vertrouwde handen in goede BAAYENS Mogelijkheid tot gesprek niet altijd uitgesloten Nieuw gemaal voor 10.000 ha WINKELIERS VEROORZAAKTEN AANRIJDINGEN ALLEEN INDUSTRIEVESTIGING brengt ARBEIDSGELEGENHEID ZEEUWSCH DAGBLAD Geref. kerk van Gent ontplooit vele activiteiten Groepen en secten ruim vertegenwoordig Politierechter Middelburg Comité bevordering werkgelegenheid, Tholen Resultaat van hearings met gemeentebesturen De speciaalzaak voor uw Bril Geen sorteerinrichting op havenkade van Cohj'nsplaat Yerseke leent twee ton voor bouw Ned. Herv. school Ontruiming percelen in Zoutelande Zaterdxg 24 mei 1958 Pagina 2 (Van een onzer verslaggevers) MET DE overname van de Belgische Zendings kerk door de geref. kerk van Gent aan de Begijn hoflaan is een bedehuis voor de protestanten be waard gebleven. En dit is een zeer belangrijke factor in deze havenstad met ongeveer 250.000 in woners, waarin de protestanten een zeer kleine minderheid vormen, die bovendien nog gesplitst zijn in allerlei groepen. Voor de protestanten in Gent was deze overname dan ook een zeer belang rijke gebeurtenis. Het is opmerkelijk, dat deze kleine groep nog zoveel enthousiasme op kan brengen voor het zen- dings- en evangelisatiewerk. Wij, Nederlanders, kunnen daar zeer zeker een voorbeeld aan nemen. Want mede dank zij deze kleine groep is het mo gelijk, dat er evangelisatie-arbeid verricht kan worden, waarbij de mogelijkheid tot gesprek niet altijd uitgesloten is. En dit geeft de stimulans om door te zetten, ondanks de vele moeilijkheden, die men daar heeft te overwinnen. De protestanten in Gent en in geheel België worden als het ware ge dreven door de bezieling, die God hen heeft ge geven om dit werk te doen. En bovenal door de liefde voor Hem, die dit mooie werk mogelijk maakt. De Belgische Zendingskerk heeft in Gent geen vaste grond onder de voeten kunnen krijgen. Omdat men niet altijd geslaagd was In het verleden goede voorgangers te krijgen werd de belangstelling voor deze kerk steeds minder. Zo zelfs, dat de huidige predikant, ds. A. J. Dorgelo meende, dat het niet langer mogelijk is om kerkdiensten te houden. De ger, kerk, van Gent, heeft nu deze kerk overgenomen. De adressen van deze kerk worden beschikbaar gesteld voor de geref. kerk en ds. A. J. Dorgelo zal de plaats innemen van ds. A. G. Barekey Wolf van Antwerpen, die met emiritaat gaat. De Geref. Kerk in Gent ls maar heel klein begonnen. In 1926 werd de kerk feïnstitueerd en werd begonnen met 7 leden. De kerk ls thans gegroeid tot een ledental van 170... De eerste predikant was ds. B. W. Ganzevoort, die in 1946 naar Antwerpen vertrok. Drs. H. WIERSINGA in zijn stu deerkamer met op de achtergrond een herinnering aan zijn Zeeuwse lijd. Men is drie jaar vacant geweest, maar elke zondag is het gelukt een Nederlandse predikant te krijgen om de kerkdiensten te leiden. Zeven be roepen werden uitgebracht, maar ze ven keer was het een teleurstelling. Tot ln 1949 ds. G. K. Geerds naar Gent kwam, die in 1954 naar Buenos Aires ln Argentinië vertrok. Het evangeli satiewerk nam in de loop der jaren steeds meer vormen aan. Het arbeids veld beslaat een zeer grote opper vlakte, want de kerk van Gent heeft de provincies Oost- en West-Vlaan- deren „onder haar beheer". Er zijn leden, die anderhalf uur van de kerk wonen en toch elke zondag trouw op komen om naar Gods Woord te luis teren. Ds. H. WIersinga, gekomen van Lewe- dorp, deed op 1 maart 1955 intrede in de Geref. Kerk van Gent. De do- mine is door zijn grote activiteiten en snelle aanpassingsvermogen zeer ge liefd bij zijn gemeentenaren. Hij is met recht de grote steunpilaar van de kleine gereformeerde gemeen schap. Voor de overname van de zendingskerk heeft hij zich zeer verdienstelijk ge maakt. Trouwens over medewerking bij deze overname had men niet te klagen. Zo stelde een buitenkerkelijke architect zich beschikbaar om geheel gratis het een en ander te ontwer pen. Van onbekende Vlamingen kwa men belangrijke giften binnen. Ook ondervond men veel medewerking van de deputaten voor de evangelisatie in België. De Geref. Kerk in Gent heeft een ge mengde jeugdvereniging, die boven dien eens in de maand vergadert met de hervormde jeugd. In het winter seizoen worden verder enkele samen komsten belegd, waarvoor bekende sprekers worden gearrangeerd. Ds. WIersinga leidt verder bijbelbespre kingen in een cafézaal, waar zo ge middeld een twintig buitenkerkelijken verschijnen. Al met al werken de leden van de Ge ref. Kerk ln Gent volop mee aan de evangellsatiearbeid en zitten heus niet bij de pakken neer. Integendeel, een leder werkt daar in volle overtui ging mee om Gods Naam uit te dra gen. Naast de Zendingskerk kent men de Methodisten, Darbisten (Broederge meente), Belgische Evangelische zen ding, Pinkstergemeente en Jehova Ge tuigen. Tijdens het gesprek, dat w(j mochten hebben met drs. H. WIersinga en de heer A. Bouman, werd ons verteld, dat men echter niet het onderscheid kent tussen een evangelist van de Herv. of Geref. Kerk en een colporteur van de Jehova Getuigen, welke groep in Gent zeer actief ls. Dit komt vaak door de geringe Bijbelkennis van de Vlaming en betekent uiteraard een groot gevaar. De Ned. Herv. Kerk in Gent vormt verreweg de grootste groep met onge veer 250 actieve leden. GROTE BLOEI In de jaren na de eerste wereld oorlog heeft het protestantisme ln Gent een grote bloei gekend, waarbij evangelisatie-arbeid op methodisti sche wijze werd verricht. Maar na deze periode was een duidelijke te ruggang te constateren. Het werk moet nu meer gezocht worden in de diepte. De lectuurverspreiding en het huisbezoek wordt intensief voort gezet. Vooral evangelist Jonkers met een staf van medewerkers houdt zich daarmee bezig. In de gebieden rond de niuwe geerf. kerk liggen grote kan sen. De arbeidswijken worden in hoofdzaak „bewerkt". Voor ongeveer vijftig pet. blijft de mogelijkheid open tot een gesprek. Maar een werkelijke overgang naar het protestantisme ls bijzonder moeilijk. Dat kost meestal een breuk met de familie. Na de tweede wereldoorlog heeft Gent praktisch geen toevloed van Nederlan ders gekend. De Geref. Kerk van Gent bestaat dan ook voor ongeveer 60 pet. uit Vlamingen en 40 pet. Nederlanders. FULLTIME-WERKERS Volgens ds. WIersinga zjjn hier geen nieuwe kerken nodig, maar fulltime- werkers, „Werk ls er hier in overvloed. Daar komt nog bp, dat de afstanden hier ln de regel veel groter zjjn dan in Nederland", aldus ds. WIersinga, die het betreurde, dat de strategie van het evangelisatiewerk ln België niet gelijk bel thuis bezorgd, waardoor tevens een gesprek mogelijk is. Vaak worden kin derbijbels uitgereikt, die in begrijpelijke taal geschreven zijn. De heer Bouman vertelde ons, dat de dominee's in België als vrienden be schouwd worden. „Wij moeten precies weten, wat we aan hen hebben". Het is een verheugend verschijn sel, dat het burgerlijk bestuur van Gent zeer welwillend staat tegen over het protestantisme en deze kleine groep niets in de weg legt. Er bestaat goodwill voor de pro testanten en zij worden gerespec teerd. En daarmee hebben wij veel bereikt. Zo kunnen wij ook door werken. Het is nodig. Maar wij worden gedragen door de liefde van Christus, Die alles overwint. Ook in deze moeilijke, maar ze genrijke arbeid" aldus ds. Wier- singa en de heer Bouman, die ook een belangrijk aandeel leveren in het evangelisatiewerk. is aan de opzet in Indonesië. Het is vaak zo, dat alleen een Vlaming goed evangelisatiewerk kan doen onder de Vlamingen. Hij is veel opener en spon taner, volgens ds. WIersinga; een Ne derlander is geslotener, zoekt het meer organisatorisch en let dikwijls op klei nigheden. De Hollander heeft gauw de neiging om een landgenoot op te zoe ken om samen knusjes in de kerk te gaan zitten. De Vlaming ligt dit niet. De Vlamingen spelen daarom een be langrijke rol in het evangelisatiewerk. Zijn verantwoordelijkheidsgevoel is ech ter miniem. CONTACT Tussen de verschillende groepen be staat er contact en de mogelijkheid tot samenwerking. In Gent kent men het interkerkelijk contact. Zo wordt daar op 31 .oktober en op oudejaarsavond gezamenlijk een kerkdienst gehouden. Bovendien krijgen de protestantse ker ken twee maal per maand radiozendtijd van een kwartier. De evangelist staat regelmatig op de markt met bijbelse lectuur. Hij mag deze lectuur echter niet verkopen. Maar als er interesse bestaat, wordt een bij- Toen de slager I. L. uit Vlissingen op 24 februari met zijn auto de Paul Krngerstraat opreed, verzuimde hij voorrang te verlenen aan een op deze voorrangsweg rijdende scooter. Er volgde een aanrijding, die op zichzelf niet zo erg was. Lelijker werd het, toen L. doorreed, alsof er niets ge beurd was. Hiervoor moest hij zich tegenover de politierechter te Middel burg verantwoorden. Hij voerde aan, dat het regenach tig weer was en dat hij de scooter niet had opgemerkt. Maar zijn doch tertje, die naast hem zat had het wel gezien en hem er opmerkzaam op ge maakt, dat er „iets" vanachter tegen de auto was gereden. Dat kwam de slager te sterk voor. De officier van justitie, mr. G. J. B. van der Dussen, vond het een be denkelijk geval. Hij wees erop, dat het ongeval ernstige gevolgen voor de scooterrijder had kunnen hebben, zonder dat hierbij de identiteit van de schuldige was vastgesteld. De officier vorderde f 50, waarna de po litierechter, mr. B. S. Sieperda, de slager tot f40 boete veroordeelde. BERMPLANKJE Ook de Middelburgse winkelier A. S. was na een „crash" doorgere den. Het gebeurde 14 februari in Oostkapelle, toen S. met zijn per- Deze foto geeft een beeld van het interieur van de Belgische Zendingskerk, die nu overgegaan is in handen van de Geref. Kerk te Gent. Vanaf morgen zullen de Ge reformeerden in deze kerk elke zondag de diensten houden (tien en vier uur). Op de avondmaals tafel ziet men een opengeslagen bijbel en de avondmaalsbeker. Het enige weken op initiatief van de middenstand opgerichte voor lopig werkcomité tot bevordering van de werkgelegenheid op het eiland Tholen zit niet stil. De econoom drs H. M. Meinesz te 's-Gravenhage werd bereid ge vonden in samenwerking met de middenstandsconsulent voor Zeeland, de heer A. Korstanje te Goes, een rapport samen te stellen inzake Tholen's structuele econoihische moeilijkheden. Daartoe werden reeds plaatselijk „hearings" gehouden in de ge meenten Tholen, Sint-Annaland, Sint-Maartensdijk en Scherpenisse, terwijl dat in de komende dagen ook plaats vindt in de gemeenten Oud-Vossemeer, Poortvliet en Stavenisse. Door middel van deze „hearings" wordt een beeld verkregen van de moeilijkheden en tevens kennis genomen van de dikwijls reële sugges ties uit de bevolking zelve. intensivering nauwelijks gunstig beïnvloed. Daarom zal er geen andere weg overblijven, dan al het mogelijke te doen tot aantrekking van industrie. Daarom zal het naast eensgezinde streekactiviteit nodig zijn, dat het ei land Tholen tot ontwikkelingsgebied wordt verklaard, dat de streekinitiatie- worden bevorderd en vooral ook de ven met betrekking tot industrialisatie via de lagere technische school gedi plomeerden voor een groot deel wor den opgevangen. Voorts werd door het voorlopig co mité in de Thoolse raadszaal een be spreking gehouden onder leiding van burgemeester J. van den Bos van Sint- Annaland over: het schema voor de op zet van voornoemd rapport en over de suggesties met betrekking tot intensi vering van land- en tuinbouw. Hierbij waren met het voorlopig co mité ook tegenwoordig: de Rijksland- bouwconsulent voor Zeeland, dr ir C. W. C. van Beekom te Goes, de Rijks- tuinbouwconsulent, ir J. J. van Hennik te Goes, de hoofdingenieur-directeur van de Cultuurtechnische Dienst, ir D. v. d. Zaken te Goes, de hoofdinspec teur-directeur van het distr. bureau voor de Arbeidsvoorziening in Zee land, de heer K. van Dijk te Middel burg, alsmede de heren drs H. M. Mei nesz te 's-Gravenhage en A. Korstanje te Goes. Ook zonder dat op het binnen enkele weken te verschijnen rapport wordt vooruitgelopen, bleek uit de bespre kingen dat het er met de werkgelegen heid op het eiland Tholen ongunstig voor staat. MECHANISATIE Een verdergaand mechanisatie van de landbouw is onherroepelijk en daar mee ook een toenemend afstoten van arbeidskrachten. In de toekomst zal de landarbeider een specialist worden, omdat het een vereiste zal blijken te zijn. Vandaar ook de belangrijkheid van diverse cursussen, die naast het land- en tuinbonwonderwijs, worden georganiseerd. Verder zal de aflopende Herverka veling en de als gevolg daarvan ver beterde bodemgesteldheid het proces van minder werkkrachten in de land bouw versnellen. Mechanisatie bij onkruidbestrijding en bij het rooien der zilveruien, zal dit mede bevorderen en de ongeveer 500 werknemers bij deze teelt werkzaam gedurende een viertal maanden per jaar tot minder dan 100 reduceren. TUINBOUW V/el, zo bleek ook uit de besprekin gen, mag er gegronde hoop zijn, dat er voor de tuinbouw mogelijkheden zijn, inzonderheid voor de kleinere bedrij ven. Intensiever cultures kunnen waar schijnlijk de ook in de kleinere bedrij ven afnemende werkgelegenheid op vangen, waarom dan ook bijzondere geschonken zal worden aan de moge lijkheden, die hier bestaan. Dit zal evenwel het vraagstuk van de arbeidsgelegenheid niet kunnen oplossen. De sombere, maar reële verwachting, dat met het boven staande voor ogen binnen een paar jaar op een werklozental van 1000 personen gerekend moet worden in een streek van 16.000 zielen kan door een overigens noodzakelijke land- Ingezonden mededeling (adv.) sonenauto een voor hem rijdende vrachtwagen trachtte in te halen. Bij deze manoeuvre kwam hij ech ter in de berm terecht en de wagen begon te slippen. Er werd een hek geraakt, alsmede een lantaarnpaal, die als een luciferstokje was afge knapt. S. was, naar hij verklaarde, doorgereden, omdat hij dacht, dat het een bermplankje wasDe schade bedroeg ongeveer f250, ter wijl herstelwerkzaamheden aan S.' auto f 183 kostten. De officier acht te een boete van f40 op zijn plaats, de politierechter volstond met f30. Eenzelfde straf kreeg de 67-jarige mevrouw C. S. uit Vlissingen opge legd. Zij had in een Middelburg warenhuis een busje koperpoets en een luchtreiniger meegenomen. Zij had, zo zei ze, niet afgerekend omdat het zo druk was aan de kassa. Toen zij even later terugkwam werd zij door de chef opgewacht De Tilburgse kantoorbediende H. P. van O. had, toen hij nog bij een scheepvaartmaatschappen in Vlissin gen werkte, een blik koffie meegeno men. Hij had het voor f25 aan de man weten te brengen. Van O. raak te dit geld echter weer kwijt, want de politierechter veroordeelde hem tot f 25 boete, nadat mr. Van der Dussen f40 had geëist. Het gemaal „Prommelsluis" te Kerkwervé op Schouwen-Duive- land is nu zo goed als klaar. Begin april is het zijn bemalingswerk be gonnen en het zal na de volledige afwerking, ongeveer augustus offi cieel in gebruik worden genomen. Samen met het reeds in gebruik zijnde gemaal „Den Osse", dat tus sen Brouwershaven en Scharen- dijke is gebouwd, zal men er het gehele 10.000 ha. grote waterschap Schouwen mee gaan bemalen. Prommelsluis is een elektrisch ge maal, dat in geval van nood ook zonder de stroom van het net kan blijven draaien. De installatie 'is voorzien van grote generatoren, die voldoende stroom kunnen le veren voor de motoren. Het is niet te hopen dat het ooit zal gebeuren, maar bij een eventuele overstro ming van het eiland kan het ge maal blijven werken. Bovendien zijn de machines op 3,5 meter bo ven N.A.P. opgesteld en zullen dus nooit in het water komen te staan. In de donderdagmiddag gehouden raadsvergadering, die onder voorzitter schap stond van burgemeester A. A. Schuit, heeft de heer Van de Weele (C. H.U.) verzocht het verzoek van een Colijnsplaatse aardappelhandelaar een sorteerinrichting op de havenkade te mogen bouwen in te willigen. B. en w. hebben echter, na een uitgebreid on derzoek gemeend dit verzoek te moe ten afwijzen. De installatie zou het verkeer bemoeilijken en tijdens de bie tencampagne in de weg staan. De heer Van de Weele voerde nog aan, dat het bieten verladen binnen afzienbare tijd toch machinaal zal gaan en dat het aardappelenverladen toch ook belangrijk is voor de haven van Colijnsplaat. De voorzitter heeft toege zegd deze zaak nog eens ernstig te zul len bestuderen. De heren Breure (S.G.P.) en Welle- man (P.v.d.A.) waren ontstemd over het feit, dat de herstelwerkzaamheden aan het gemeentehuis niet door am bachtslieden uit de gemeente werden gedaan. Het onderhoud van het ge meentehuis wordt bij toerbeurt door ambachtslieden uit de gemeente on derhouden, maar nu er een flink kar wei is moet er een vreemde aan te pas komen. De voorzitter antwoordde hierop, dat de aannemer, die het ge bouw heeft gezet nu ook deze grote reparatie moet doen. Met de Bank Ne derlandse Gemeenten werden leningen aangegaan van 1000 en 4000 gulden voor respectievelijk 574 procent en 5 procent. Bij de rondvraag werd nog verzocht er strenger op toe te zien, dat de jeugd de plantsoenen niet als voetbalvelden gebruikt. De raad van Yerseke is gisteren, on der voorzitterschap van burgemeester A. C. Willemsen, voltallig bijeen ge weest. Besloten werd het kolenpakhuis aan de Damstraat te kopen voor f 5500. Het gebouw moet afgebroken worden om ruimte te maken voor de nieuwe weg, die straks onderlangs de ver zwaarde zeedijk zal komen. Ook het pand Vijverdwarsstraat 7 zal moeten verdwijnen voor een nieuwe weg. De toegangsweg naar de nieuwe wijk zal hier namelijk komen. Voor f 6000 zal de gemeente eigenaar worden. Benoemd tot onderwijzer aan de openbare lagere school werd de heer J. Dolfing. Ten behoeve van de bouw van do nieuwe Nederrlands Hervormde school, die aan de Kakeldans zal worden ge bouwd zal de raad een lening van f200.000 aangaan met de Bank van Nederlandse Gemeenten. POLDER WALCHEREN TROF MAATREGELEN De algemene vergadering van de Polder Walcheren heeft tijdens de spoedeisende zitting van donderdag j.l. het dagelijks bestuur gemachtigd rechtsmaatregelen te treffen tot ont ruiming van diverse aan de Polder toebehorende percelen te Zoutelande. Dit in verband met de op handen zijnde verzwaring van de zeewering. Een vijftal eigenaren van door de Polder aangekochte panden hebben de betreffende woningen nog niet ver laten, hoewel zij zich bij de resp. koopactes hebben verplicht hun pan den uiterlijk 1 januari 1958 te ont ruimen. Alle bewoners zijn nu de ontruiming per uiterlijk 1 juli 1958 aangezegd.

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 2