Kapelle duel en om Kampioenscnap Pluimpot gesloten Y erseke in Uit Yersekse juweliers zaak f 7000 ontvreemd Westerschelde gisteren BEURS MARKTVEILING Gereformeerd Gent nam Belgische kerk over iVrijdag 23 mei 1958 ZEEUWSCH DAGBLAD Hogere markt GOES VEILINGBERICHTEN toeristenkaarten Gevolgd door een promotiewedstrijd Meimaand was huwelijhmaand ZEELAND VIERDE „DAG VAN DE GOUDEN ECHTPAREN" Koudekerke verkreeg driedubbel goud BEROEPINGSWERK Korfbalcompetitie Dader in St. Willebrord aangehouden Rabotkerk blijft in protestantse handen Intrede ds. v. Doorn in Chr. Geref. Kerk Tholen Opening nieuwe zaak ,,De Goedkope Simon in Zeeuwse hoofdstad Pagina 7 SLOTKOERSEN AMSTERDAMSCHE EFFECTENBEURS medegedeeld door de AMSTERDAMSCHE BANK N.V., GOES Ingezonden mededeling (Adv.) Ned. 1947 91)6 9156 Med. 1953 9354 93)6 Dollar!. 1947 9434 94)4 Ned. 1962-'64 r- 93)6 Cultuurb. 2554 2554 [J. Handelsb. 80 81 Z. Handel Mij 151 151 Amst. Rubber 5754 58 Ver. Delf Mij 79)4 83)6 I.V.A. 9554 95)6 fa va Cultuur 31 7.1..U. 85 De Oostkust ienembah 8554 8554 54 54)4 ierbadjadl 19)4 19)4 torstenl. 954 954 A.K.U. 166 166)6 Jerkels Pat. ïalvé Delft 19254 192 286/4 7ed. Ford 153 160 Selder Zonen 159 160 C. Hoogov. 282 282 idler Co. 30054 302 7. Kabelfabr. 238 230 f'hilips Gloeil. 28454 284/ d. 6 pet pref. 15354 15354 Jnilever 327)6 327 Wilton Fijen. 188 188 Biliton II rubr. 168 16954 Dordse Petr. id. pref. K. Olie id. Cf 1000,—) Moeara Enim H. Am. Lijn Java Ch. Pk K.L.M. Kon. Boot K. Paketv, St. Mij Nea. Nievelt 715 698)4 715 698/2 166.30 165.70 166.30 165.95 140 140 tv. nm i2o 100— 100.20 12954 12954 100 134 129/, Omm. cheepv. 22454 K. Rott. Lloyd 109/, N. Schpv. Unie 10754 Philips Gloeil. 122 Telev. Electr. Amst. Bank Rott. Bank Twentse Bank Albert Heyn Aniem Borneo Sum. Internatio Overz. Gas De Schelde R.S. Stokvis Unilever V. Machinef. 1174 212)4 176/, 157 231 «754 160 160 122/, 124 134 107/ 133/, 12956 219)4 108)6 107/, 121J4 11)4 212)4 176:4 156 233 36/, 6714 162 161 123 124 13114 K. Zwanenb. Canad. Pacific 2554 Int. Nickel 74 Am. Motors 1414 Am. Radiator 1214 Am. Smelting 43)4 Anac. Copper 4514 Baltimore 28)4 Bethl. Steel 41/ Ches. Ohio Cities Serv. 5214 Cont. Oil 51 Curt. Wright 2314 Gen. Motors 3814 Jones Steel 40)4 Kenn. Copper 87)4 M. Kans. Texas 714 N. Y. Central 1534 Pènnsylv. 12)4 Phillips Oil Rep, Steel 4444 Shell Oil 73 Stand. Brands 52)4 Sunray Oil 2414 Tide Water 2384 U.S. Steel 6314 Wüson 2014 8. v. N. Gem. 10814 289/, 25)4 7444 1354 12)4 4454 45H 41 5354 52)4 51 24)4 37/ 4094 8694 1214 3914 44/ 7254 52/ 2®4 2334 63 2054 10854 De discontoverlaging in Engeland van 6 pet. tot 5% pet., werd in Am sterdam gistermiddag gunstig ontvan gen. Hierdoor lagen de koersen op de aandelenmarkt over vrijwel de gehele linie wederom aan de vaste kant. Aan delen Kon. Olie schommelden rond de f 166.30, vrijwel onveranderd. In de morgenuren was de laagste prijs f 165. De handel was kleiner dan de vorige dag. Philips opende op hetzelfde ni veau en slechts doordat er midden koers wat aanbod aanwezig was, werd een lage koers van 284 geforceerd, doch tegen het sluiten van de beurs bedroeg de prijs circa 285, tegen woensdag 284%. Unilevers liepen op van 328 naar 329, bleven verder kalm en verbeterden zodoende circa 1 punt. AKU's eveneens rustig en een half procent hoger. Aandelen KLM werden op f 100.50 geadviseerd, tegen de vori ge prijs f 100. Van de scheepvaarten ondergingen aandelen Van Ommeren een lichte re actie op de grote koersstijgingen van de twee laatste dagen. De aandelen lagen circa 3 pet. beneden de vorige slotprijs. De KPM-papieren daarente gen liepen op van 106% naar de 108. Overigens viel er op de scheepvaart markt weinig te beleven. Van de cul tures bestond er wederom vraag voor Verenigde Deli's. Amsterdam rubbers «n HVA's verbeterden circa 1 punt. De staatsfondsen trokken zich van de Engelse discontoverlaging weinig aan en bleven in een zeer kalme han del nauwelijks prijshoudend. Voor het eerst werden de 5 pet. oblf gaties van de bank voor Nederlandsche temeenten, groot f100 miljoen, geno teerd en vernomen op 101 pet. De in schrijving op deze obligaties vond plaats tegen 99% pet. Zomeravondvoetbal Da zomeravondvoetbalcompetitie ls Weer in volle gang. De volgende wedstrij den werden gespeeld: Gemeentewerken Ned. Spoorwegen 22; .C. FordWZB 20; PTTDe Typo's 13, De ZonHa ringman afgelast. ZOUTELANDE Ongeval. Het elfjarig zoontje van bak ker v. d. Vreugde raakte met zijn hand bekneld in een broodopmaakmachine en liep ernstige verwondingen op. BERGEN OP ZOOM, 22 mei 1958. Aspergeveiling. AA. extra 2.45, AA. I. 2.25, A. extra 2.45, A. I. 2.25, B. extra 2.20, B. I. 2.05, C. extra 1.90, C. I. 1.80, D. 1.15, E. I. 1.20, E. II 1.10, F. I. 1.95, stek 0.85, ondereind 0.12. Nederland/Bclgic/Luxemburg in 16 duidelijke, fraai gekleurde kaarten, samengesteld naar de nieuwste officiële gegevens. Voor het kampioenschap van de Tweede Klasse B zijn er twee ge- «adigden: Kapelle I en Yerseke III. Zaterdagmiddag zullen beide elf- allen tegen elkaar uitkomen op het neutrale terrein van Wemeldinge om uit te maken, wie de Kampioensvlag mag hijsen. Wie er als over winnaar uit deze strijd te voorschijn zal komen is niet met zekerheid te zeggen al geven we Yerseke III goede kans. Doch omdat „geluk" een niet te onderschatten factor is, vooral in dergelijke „harde" wedstrij den, valt er moeilijk een juiste prognose te trekken. Dat het een felle wedstrijd zal worden staat bij voorbaat vast en óók, dat het de spelers aan belangstelling niet zal ontbreken. en Kloetinge II. Voorts worden nog enkele wedstrijden van de Bekerronde afgewerkt en wel in de derde ronde: Hoek IWemeldinge I en in de vierde ronde: Arnemuiden IRillandia L Hoewel er dus zaterdag en Tweede Pinksterdag géén overladen voetbal- programma is te zien, zijn de wed strijden echter van een dusdanige be tekenis, dat zij een bezoek aan de sportvelden méér dan rechtvaardigen. Bovendien zijn het ontmoetingen tus sen vrijwel gelijkwaardige ploegen, hetgeen de aantrekkelijkheid van de wedstrijden slechts verhoogt. Al te veel rust krijgen de kampi oenen van de tweede klasse B niet, want op Tweede Pinksterdag moeten zij een promotie-wedstrijd spelen tegen Serooskerke. Eveneens wordt op die dag de promotiewedstrijd gespeeld tussen Hoek I's Heer Hendrikskin deren. Het programma voor de zaterdag- middagcompetitie blijft mager. Zater dagmiddag spelen in de tweede klasse B: Kloetinge I en Wolfaartsdijk I en In de tweede klasse C: Krabbendijke H Er zijn gisteren in Zeeland heel wat glaasjes bowl en kopjes koffie geschonken, vele gebakjes naar binnen gewerkt en talrijke handen geschud. En daar was alle reden voor, want in vele Zeeuwse plaatsen was het vijftig jaar geleden, dat een jongeman en een jongevrouw elkaar plechtig trouw voor het leven beloofden. De maand mei kon dan ook met recht als de huwelijksmaand worden betiteld. Zeker vijf tig jaar geleden. voorkomende huishoudelijke werkjes op te knappen. Van de drie kinderen van het echtpaar Janse wonen er twee in Koudekérke. Ook bij dit bruiloftsfeest was de belangstelling verheugend. Het andere Koudekerkse jubilerende paar is vijftig jaar getrouwd. Het be treft hier de heer en mevrouw A. Wondergem-De Lange, respectievelijk 73 en 70 jaar. Aan het heuglijke feit werd echter weinig ruchtbaarheid ge geven, omdat de heer Wondergem een paar zieken in de familie heeft. De ju- bilerenden zélf zijn echter nog vrij goed gezond. De heer Wondergem was vroeger tuinman-chauffeur bij dokter Van der Hart. Het echtpaar woont in de Middelburgse straat 15. Een paar dagen geleden telde Kou- dekerke nog een gouden echtpaar: de heer en mevrouw J. A. Edelman-Piera (Zwanenburgsestraat 8). De bruide gom, die al 83 jaar is, presteert het nog om rustig een wandelingetje te maken van Lammerenburg naar het dorp Koudekerke. Voordat hij gepension- neerd werd was hij bij de Stoomtram Walcheren. Vele belangstellenden kwamen het echtpaar Edelman op edele wijze de hand drukken. In St. Philipsland herdachten giste ren de heer en mevrouw M. Nieuwe link-Reijnhoudt de dag, waarop zij voor vijftig jaar geleden voor de amb tenaar van de burgerlijke stand ver schenen. De beide oudjes zijn even oud 80 jaar en genieten nog een goede gezondheid. De heer Nieuwelink, die thans in de Deldensestraat 7 woont, was vroeger schipper en heeft ook nog een tijdje een drogisterij gedreven. Het feest werd in de familiekring sober gevoerd. De viering van het 50-jarig huwe lijksfeest van het echtpaar Chr. Koe manBramsen in Waarde geschiedde op sobere wijze in de familiekring. De beide jubilerenden zijn zo rond de tachtig, maar verkeren nog in een goede gezondheid. De heer Koeman is heel zijn leven landarbeider geweest. KANARIES Het echtpaar P. Geldof—Voorhans uit de Jasmijnstraat 18 te Middelburg ondervond gisteren veel belangstelling. Onder de velen, die handjes kwamen schudden, was ook een deputatie van de Walcherse Kanarievereniging Onze Zorgen, van welke vereniging de heer Geldof 47 jaar secretaris is geweest. Toen hij 45 jaar de pen hanteerde voor W.K.O.Z., werd hij begiftigd met de ere-medalje in zilver, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau. De heer Geldof (75) fietst nog geregeld naar Vrouwenpolder om voer voor zijn kanaries te halen. En mevrouw C. C. GeldofVoorhans houdt al evenveel van die kleine vogeltjes. Om met Kapelle de rij te openen: het echtpaar G. LeysA. Leys zat te midden van figuurlijk goud. Blij en dankbaar is het heugelijke feit in de familiekring herdacht. Velen kwamen het gouden bruidspaar feliciteren. Ver wonderlijk was dat niet, want de heer Leys is in Kapelle een bekende en zeer geziene persoonlijkheid. Het dorp Ka pelle is de bruidegom altijd trouw ge bleven; timmerman-aannemer was zijn vak. De heer en mevrouw Leys mogen zich beiden nog in een goede gezonl- heid verheugen. Het muziekkorps „Ons Genoegen" bracht de gelukkige echte lieden des avonds een serenade. TWEEMAAL Voor Koudekerke was de dag van gisteren wel een bijzondere dag, want het waren twee echtparen, die de vijf kruisjes van het huwelijks leven hadden bereikt. Een echtpaar was zelfs 55 jaar getrouwd: de heer en mevrouw A. Janse-Wielemaker, Dishoekseweg 45. Beiden hij is 76 en zij 74 zijn nog veer vitaal. Ze brommen allebei nog, niet van nijd, maar op de „plof". De heer Janse is thans rustend landbouwer, terwijl zijn vrouw nog in staat is om alle (Vervolg van pag. 1) Peil zou liggen. Bovendien moest deze dam langs de beide oevers van de zee arm, die toegang gaf tot de haventjes van Sint Maartensdijk en Scherpenisse nog over een afstand van driehonderd meter worden doorgetrokken. In het begin van deze maand kon de ze nieuwe zeedijk worden opgeleverd en in beheer overgedragen aan het Waterschap Scherpenisse. Het karwei was klaar. De Pluimpot afgesloten met een fraaie dam, waarvan de glooiing werd bekleed met betontegels. Het werk was toen echter voor Rijks waterstaat nog niet afgelopen. Want daar lag nog de voorlopige afsluitdam van enorme nylonzakken. Een duur materiaal, dat echter niet verloren is. Want deze zakken zijn opnieuw bruik baar voor andere waterstaatwerken. Met een dragline werden de zware zakken elke zak bevat bijna een kubieke meter zand stuk voor stuk uit de dam gepikt, die op deze manier dus weer langzaam werd afgebroken. Een werk, dat nog veel tijd vergt, want elke zak wordt door twee ar beiders opengemaakt, waarna de grij per van de dragline hem leegschud. Bij dit werk bleek eigenlijk pas goed het succes van het nylon-experiment: van de duizenden gebruikte zakken is tachtig procent volledig opnieuw bruikbaar. Het slagen van het experiment blijkt ook uit het feit, dat negen honderd van de in de Pluimpot ge bruikte zakken, inmiddels al weer op een ander punt zijn ingezet, na melijk in Hellevoetsluis, waar ze te gen de zeewering zijn gelegd om te zien hoe ze zich in die omstandig heden houden. Inmiddels is tussen het tracé van de nylondam in de Pluimpot-monding en de nieuwe definitieve dam een enorme zandheuvel ontstaan door het leeg- sehudden van de zakken. Deze zand heuvel wordt niet opgeruimd, zodat de vloed er wel voor zal zorgen, dat aan de voet van de nieuwe afsluitdam een gelijkmatige zandbank komt te liggen. Nog een week of drie hebben de paar arbeiders met de dragline nodig om de rest van de unieke nylondam af te breken. Aan de oever liggen onder een groot stuk tentzeil netjes bijeengebon den de lege nylonzakken. Een comple te afsluitdam met een touwtje er om heen. Klaar om op een ander strate gisch punt in de Delta te worden in gezet. Ned. Herv. Kerk B.roepen te Rijssen, G. H. v. Kooten te Genemuiden; te Leerbroek, J. Boe- zer te Eethen en Drongelen; te Vrees wijk (toez.), J. Wieman te Oudewater. Aangenomen-naar Mastenbroek, D. B. van Lokhorst te Bergschenhoek. Benoemd tot hulpprediker te Nes op Ameland, kand. J. F. van Oosten te Kampen. Geref. Kerken Beroepen te Broek onder Akker- woude, kand. P. Huisman te Utrecht. Kand. Huisman zal geen verdere be roepen in overweging nemen. Geref. Kerken (onderh. art. 31 K.O.) Aangenomen naar Terneuzen, H. Smit, kand. te Utrecht, die bedankte voor Blokzijl, Goes, Schouwerzijl en voor Sliedrecht. De heer Varel te Ritthem gehuldigd In het verenigingsgebouw te Rit-/ them is gisteravond de heer H. C. A. Varel, die veertig jaar onderwijzer is geweest, waarvan 36 jaar aan de Chr. school te Ritthem, op hartelijke wijze gehuldigd. De heer Varel, die 72 jaar is, trad na zijn pensionering als hoofd van de school weer op als tijdelijk onderwij zer. Ook bespeelt hij reeds 38 jaar lang het orgel van de Ned. Herv. kerk in zijn woonplaats. De muziekvereniging „Onda" bracht gisteravond de jubilaris een serenade, waarna in het verenigingsgebouw toe spraken volgden door de burgemees ter en de Hervormde predikant. Het schoolbestuur en de oud-leerlingen bo den eveneens him gelukwensen aan, die zij vergezeld lieten gaan van de aanbieding van geschenken. Ook het tijdelijk hoofd der schooi, de heer Til- lema, voerde het woord. Velen kwamen de jubilaris geluk wensen. De Finkstervabanties drukken bun stempel op het korte programma van a.s. zaterdag, dat hierdoor vrjj beperkt is. Van belang In dit programma zijn de wedstrijden Tjoba I—Volharding 1. Zeer zeker zal Volharding 1 alles in het werk stellen om de eerste winst binnen te ha len zodat Tjoba niet bij voorbaat zeker is van de winst. In 2b kan Togo 2 bewij zen, door van Olympia te winnen, dat de tweede plaats op de ranglijst hem werke lijk toekomt. Zwdzande kan in 3d de eerste punten binnen halen tegen Vedo 3. Overigens verwachten wij de volgende uitslagen: ie klasse: Tjoba I—Volharding I 1; 2e klasse a: Swift HI—Swift IV (op 29/5) 1 2e klasse b: Olympia I—Togo II 1; Vol harding II—Vios II 1; 3e klasse b: Zee- landia II—'Voto 1; Luctor II—WKV 2; 3e klasse c; Vopo II—Olympia II 3; SSS— Kats 1; 3e klasse d: ZuidzandeVedo III 1; avondklasse: Vedo II—Animo III (29/ 5) 1; Animo III—Zuidwesters II (29/5) Adspiranten: afd. B: Animo b—Swift vlug; afd. E: KVLSwift rap (op 28/5) afd. F: Elto bLuctor b. SINT ANNALAND Gemeente-ontvanger. De gemeente-ont vanger, de heer M. van Dijke, zal op het nieuwe raadhuis aan de Bierensstraat ie dere woensdag van 3-5 zitting hebben. DANK ZIJ DE AKTIVITEIT van de rijkspolitie te in het algemeen en die van de opperwachtmeester Van Hoepen in het bijzonder, alsmede dank zij de opmerkzaamheid van een buurjongen, is een inbraak in de juweliers zaak van de firma L. Grim aan de Langeviele binnen 24 uur tot opheldering gebracht. De dader, een zekere J. W., werd in zijn woonplaats St. Willebrord in Noord-Brabant gearresteerd. In zijn woning werd de volledige buit ter waarde van f7000,aangetroffen. W., die pas ongeveer een maand uit de ge vangenis is ontslagen, heeft een volledige bekentenis afgelegd. Hij weigerde echter te zeggen of er bij de inbraak nog meer personen waren betrokken. De rijkspolitie vond bij fouillering van W. een prijskaartje van een der ge stolen goederen. HET RUSTIGE Zuidbevelandse dorp Yerseke verkeerde gistermorgen in grote opschudding. Nu eens niet door problemen van de oestercultuur of een uitspraak van de commissie van der tien, noch doordat inbrekers hun slag hadden geslagen in een juweliers- winkel aan de Langeviele. Gouden sieraden en gebruiksvoorwerpen ter waarde van ruim f 7000,namen zij mee en tevens leegden zij de kassa. De zilveren voorwerpen, die minder waar de hebben, lieten zij onaangeroerd in de vitrines achter. De diefstal werd ontdekt, toen de vrouw van de juwe lier 's morgens de melkboer wilde be talen, doch de kassa leeg vond. Kruidenier noteerde nummer van auto Niemand in dit door en door eerlijke dorp had ook maar ooit gedacht, dat in hun gemeente zou worden inge broken. Met uitzondering dan van één man, die vorige week aan zijn vrouw en zijn moeder vertelde, dat er vast en zeker zou worden ingebroken bij de juwelier, die een paar huizen ver der woont. Het was de kruidenier Jasperse, die bij zijn moeder in de zaak werkt en tijdens zijn werkzaamheden had gezien dat een onbekende man op verdachte wijze in de etalage stond te snuffelen en ijverig aantekeningen maakte. De kruidenier vertrouwde het niet en no teerde voor alle zekerheid het nnmmer van de auto, waarmee de onbekende was gekomen. De vrouwen lachten hem om zijn achterdocht nit. Doch toen de inbraag 's morgens bekend werd, was het de beurt aan de kruide nier om te lachen en triomfantelijk (Van een onzer verslaggevers) BLIJDSCHAP EN DANKBAARHEID. Deze woorden voerden de boventoon tijdens de gisteravond gehouden indrukwekkende en plech tige kerkdienst van de kleine Geref. kerk in Gent, toen deze kerk een ander, ruimer, mooier en vooral representatiever gebouw in gebruik nam. Het is geen nieuwe kerk, waar voortaan de gereformeerden in Gent de diensten zullen houden, maar een gebouw, dat precies een eeuw geleden gebouwd is en overgenomen kon worden van de Bel gische Zendingskerk. Deze kerk is hiermede in handen gebleven van de protestanten in Gent, die daarover uiteraard zeer verheugd zijn. Bovenal gold deze blijdschap en dank aan God, Die dit mogelijk heeft gemaakt. De „Geuzentempel", zoals de Gente naren deze kerk plegen te noemen, was gisteravond tot de laatste plaats bezet met protestanten, die van heinde en ver waren gekomen om met de Gentse gereformeerde gemeenschap te getuigen van de dank aan God voor deze overname van de Belgische Zen dingskerk. De dienst van gisteravond droeg een dubbel karakter omdat het niet al leen een ingebruikneming was, maar ook een overname. Dit werd gesym boliseerd in ds. J. Dorgelo, predikant van de Belgische Zendingskerk in Gent endie op 8 juni a.s. intrede zal doen in Antwerpen en drs. H. Wiersinga, Geref. predikant te Gent, die beiden een korte meditatie hielden. Aan deze dienst werkte verder mede het inter kerkelijk evangelisatiekoor. Ds. Dorgelo bepaalde zijn gehoor bij Mattheus 5 vers 14: Gij zijt het licht der wereld. Een stad, die op een berg ligt, kan niet verborgen blijven. MOEILIJKHEDEN De heer A. Bouman sprak namens de commissie, die over de overname van de zendingskerk had onderhan deld. Reeds vele jaren tobde de zen dingskerk met moeilijkheden. Ds. Dorgeloo preekte soms voor 15 men sen in een kerk, die plaats biedt aan 150 personen. Het bleek alras, dat het in Gent hopeloos werken was voor de zendingskerk. Teneinde raad besloot men contact op te nemen met de Geref. kerk, die wel oren had om dit kerkgebouw over te nemen. Wel moest aan deze kerk nog veel opgeknapt worden, maar het belang rijkste was, dat het gebouw niet in Roomse handen viel. Bovendien huisde de Geref. kerk in een benauwde ruim te, verscholen achter een huisgevel en in een stille straat, de Gereformeerden gaan er dus wel op vooruit. De nieuwe kerk is verder zeer ge makkelijk bereikbaar voor schippers. Deze categorie weet de Rabotkerk, zo als deze kerk ook wel genoemd wordt, op een prik te vinden. En dat is ook een zeer belangrijke factor. GELD NODIG Men heeft nu ongeveer nog een be drag van f65.000 nodig om deze over name te kunnen financieren. Veel spontane giften zijn reeds binnen ge komen, maar het eindbedrag is nog niet bereikt. Vandaar dat een beroep wordt gedaan op alle protestantse Ne derlanders om door middel van een collecte een bijdrage te geven. Deze kleine Geref. kerk kan dit zelf niet op brengen. In deze dienst spraken verder geluk wensen uit ds. C. A. F. Stipriaan, Ned. Herv. kerk te Gent; ds. B. W. Ganze- voort, namens Belgische Geref. kerken, ds. J. Visscher te Zwijndrecht namens de classis Dordrecht en ds. J. Hessels Mulder te Amsterdam, namens depu- taten voor evangelisatie in België en een zoon van een oud-predikant, de 83- jarige heer Plomp. Drs. Wiersinga sprak tenslotte een korte meditatie uit naar aanleiding van Ps. 138 vers 4: Hij sprak over het waagstuk, dat de Geref. kerk van Gent op zich neemt. God heeft duidelijk de belofte, dat Hij het werk niet laat va ren en doorgaat, ook al is dit onder een andere naam en door andere per sonen. Bevelandse plattelandsvrouwen bezochten Leerdam De afdeling Noord- en Zuid-Beveland van de Christelijke Plattelandsvrouwen Bond maakte haar jaarlijkse uitstapje. Deze maal ging de reis naar de Leerdam- se glasfabriek. Ze bezochten daarna het lot Loevestein, waar zij geconfronteerd werden met de Middeleeuwse tijden. kon fajj het nummer van de door hem gesignaleerde wagen aan de politie overhandigen. Het was toen voor de politie een koud kunstje de eigenaér van de auto, de straatmaker J. W. uit St. Willebrord in Noord-Brabant te arresteren. De man werd overgebracht naar Yerseke ën daar ingesloten. De buit was echter niet te vinden en de man ontkende aanvankelijk. Doch voor het aangevoerde bewijs materiaal, dat mede in de juweliers winkel werd verzameld, moest hij door de knieën gaan. Hij bekende gisteravond de diefstal en wees even eens de bergplaats in zijn woning aan, waar de goederen waren verstopt. Hoewel het voor de politie vaststaat, dat hij één of meer handlangers moet hebben gehad, blijft hij dit ten stellig ste ontkennen. Gisteren was het voor de Christelijk Gereformeerde Kerk van Tholen een blijde dag. Na een vacature van drie jaar deed ds. J. van Doorn zijn intrede na bevestigd te zijn door ds. J. Brons van Mijdrecht. Na het votum en de zegebede sprak ds. v. Doorn over Col. 43a en bepaalde zijn gehoor bij een drietal gedachten. Een, de diepgevoel de, twee, om de zaak waarom hij vraagt, drie het doel waarom hij die voorbede vraagt. Spreker wees er op dat het Gods wil is, dat hij zich vanavond aan deze ge meente moet verbonden zien; verder, dat God op de voorgrond moet komen en de mens op de achtergrond. De ge meente moet het niet van de dominee verwachten, maar van Hem alleen. De predikant richtte rich tot de gemeente, de jeugd en de kerkeraad en hoopte, dat zij veel samen de Heere nodig zul len hebben. Hij dankt zijn bevestiger, ds. Brons hartelijk en wenste hem Gods zegen toe, ook in zijn bediening. Daarna sprak hij tot de consulent ds. Swiers en de afgevaardigde van de classis, burgemeester en wethouders van Tholen, de collega's, de koster en de organist, alsook tot de broeders van de vorige gemeente Ermelo. Namens de kerkeraad werd hij toegesproken door ouderling J. J. van Berden, die verzocht de nieuwe leraar psalm 119 25t oe te zingen. Ds. Brand volgde als bevestiger met een kort woord namens de plaatsen van ds. Schwiers; als con sulent achtereenvolgens ds. J. den Hoed namens de Nederlands Hervorm de kerk, ds. H. D. Bakker namens de Gereformeerde kerk en tevens ais buurman en ouderling A. Kot, afge vaardigde van de Gereformeerde Ge meente. Het centrum van Middelburg is weer een nieuwe aanwinst rijker. Woensdag middag werd n.l. in de Lange Delft de zaak van „De Goedkope Simon" geopend, waar de heren S. J. de Witte Zn. de scepter zwaaien. Naast vele gelukwensen ontvingen zij ook een groot aantal bloemstukken. De keurig ingerichte speciaalzaak voor tricotage, lingerie, vesten en jumpers is in moderne kleuren uitge voerd, waarbij vooral aandacht is ge schonken aan licht en ruimte. Er zijn afzonderlijke afdelingen voor dames en heren met aan weerszijden ladetoon banken en geheel open gehouden uit stalkasten, op overzichtelijke wijze in gericht, zodat de klanten gemakkelijk hun keuze kunnen maken. De uitstalkasten zijn direkt verlicht, naast de normale plafondverlichting hetgeen vooral 's avonds een fleurig aanzien geeft. Achterin de winkel zijn drie paskamertjes eveneens in fraaie kleuren. Origineel van opzet zijn ook de étalages. Naar wij van de heer De Witte ver namen had de verkoop donderdag reeds een zeer vlot verloop. De kabellegging door de Wester schelde, die woensdag wegens de harde wind moest worden uitgesteld is gis teren volledig geslaagd. Met een ge middelde snelheid van een kilometer per uur is het eerste deel van de 50 k.v. elektriciteitskabel van de F.Z.E.M. gelegd van de Zeeuws-Vlaamse oever bij Ossenisse tot op de plaat van Baar land. Om iets over half een gistermiddag begon de grote bok, die op de plaat van Baarland was drooggezet het ruim twee kilometer van zich af liggende kabelsehip naar zich toe te trekken aan een drie cm. dikke staaldraad. De zware oliedruk-kabel verdween lang zaam in de golven. Omdat de kabel later door een zandzuiger moet wor den onergezogen was het noodzakelijk zeer nauwkeurig de plaats te bepalen waar hij op de bodem van de Wester schelde kwam te liggen. Daartoe werden om de drie minuten zeer nauwgezette plaatsbepalingen ge maakt met teodolieten en sextanten. De leiding van de navigatie had schip per Breen van Van der Tak's Bergings Maatschappij. Om kwart voor drie was men tot dicht bij de plaat van Baar land genaderd. De waterstand was toen zodanig dat men niet verder kon en wachten moest op de vloed. Nadat het tij voldoende was doorgezet, ging het karwei door om en kwart voor vijf liet men het einde van de 2300 meter lange kabel in het water zinken. Dit eind ligt op de plaat. Bij laag water zal het morgen van een boei worden voorzien, zodat men het later terug kan vinden. Wanneer de tweede helft van de kabel naar de Zuidbevelandse oever zal worden gelegd. Circa 3500 arbeiders en employe's van oliemaatschappijen in Karatsji zijn donderdagmorgen fn staking gegaan. Zij eisen loonsverhoging en verbete ring van de overige arbeidsvoorwaar den.

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 7