Polder Walcheren verzoekt wijziging lastenverdeling DE KLERKeZN Veertig pet hosten zeewering voor gebouwde eigendommen Zomeravondvoetbal in Zeeland weer gestart 70 jaar getrouwd, maar tot vandaag nog altijd aan het stoppen, naaien en koken Aan fundering werkhaven van Bruinisse wordt druk gewerkt Geen Zeeuws telefoonboek, wel een districtsgids Matroos drie maanden de cel in wegens flessentrekkerij SPORT VAN DE BEDRIJVEN PLATINA BRUILOFT OP K OMST IN KWADENDAMME Vrijdag 23 mei 1958 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 7 Verzoek aan Prov. Staten Groninger Wad open voor het vissen van mosselzaad SCHOTEN IN DE ROOS GOES POLITIERECHTER MIDDELBURG k Stuur wel een doos gebakjes Zeeuwse Zendingsdag Chr. Geref. kerken in Middelburg Zeeuwse Babbelaars Artemis 2 Schoten in de roos 2 exceptioneel voordelige aanbiedingen bij DE KLERK Een partij zwaar wollen WILTON KARPETTEN zeer vast geweven met hoge pool en extra ver sterkte rug. Eén' kwaliteit, 3 fraaie dessins, één prijs Aim. 285 x 200 90 NU ongelooflijk goedkoop voor M BELLAMY PARK De algemene vergadering van de Polder Walcheren heeft donder dagmorgen op voorstel van het dagelijks bestuur besloten om Ged. Staten van Zeeland te vragen een verzoek te richten tot de Prov. Sta ten om het bijzonder reglement op het bestuur van de Polder inzake de lastenverdeling tussen gebouwde en ongebouwde eigendommen te wijzigen. Wanneer prov. staten hun goedkeuring aan dit besluit hech ten, betekent dit, dat de gebouwde eigendommen in het vervolg voor 40 °/o zullen bijdragen in de kosten van de zeewering. Bij een totale belastbare opbrengst van f 3.600.000 komt dit neer op een dijkgeschot van f 10.30 per f 100 belastbare opbrengst, tegen nu f 8,50 per f 100 be lastbare opbrengst. De bijdrage van de ongebouwde eigendommen is bij de nieuwe regeling gesteld op zestig procent, hetgeen neerkomt op f 56,60 per hectare. Hierbij is dan uitgegaan van de begroting voor 1958. Bij deze nieuwe lastenverdeling van 40/60 werd uitgegaan van het risico, dat beide categorieën lopen in geval van een overstroming. Het bleek nog niet mogelijk aan de hand van de be schikbare gegevens tot een berekening van de totale waarde der gebouwde en ongebouwde eigendommen en op die manier tot-een vergelijking van de belangen te kunnen komen. Op een suggestie van de voorzitter, jhr mr G. C. D. Kutgers van Bozen- burg, om tot een lastenverdeling te komen volgens een systeem, zoals dat bijvoorbeeld door Delfland gevolgd wordt, wilde de vergadering met name dan de commissarissen voor het gebouwd nog niet ingaan. Van het betreffende systeem konden zij eerst tijdens de vergadering gedu rende een kwartier nota nemen, een tijd die te kort werd geacht om een dergelijke gewichtige beslissing te ne men. In de decemberzitting van het afge lopen jaar werd meegedeeld, dat het dagelijks bestuur aan G.S. zou ver zoeken om aan provinciale staten voor te stellen ten aanzien van de Polder Walcheren dezelfde regeling voor de lastenverdeling in te voeren, als op Schouwen-Duiveland, Tholen en Nrd.- Beveland is bepaald, de zgn. 0,2 pet. regeling. Dit houdt in, dat bij een dijk geschot van f 60,— per hectare voor de ongebouwde eigendommen maxi maal f 12,— per f 100,— belastbare op brengst van de gebouwde eigendom men mag worden geheven. G.S. gaven echter geen gevolg aan dit verzoek, menende, dat het ministerie bezwaar zou maken tegen een regeling, waarbij het gebouwd op deze wijze zou wor den belast. En inderdaad maakte Den Haag bezwaren tegen de Schouwse en Thoolse reglementen en wel juist te gen de 0,2 procent regeling. Aangezien het voor de Polder Wal cheren van het grootste belang is, dat het reglement nog voor de concentra tie der waterschappen wordt gewijzigd althans met betrekking tot de lasten verdeling, pleegde de voorzitter over leg met de commissarissen van de ge bouwde eigendommen over een nadere wijziging volgens welke de gebouwde eigendommen een groter aandeel in de kosten zouden dragen dan thans het geval is. Van G.S. werd bovendien de mededeling ontvangen, dat het niet on mogelijk is, dat een verzoek tot wijzi ging van het reglement van de Polder nog behandeld wordt in de zomerzit- ting van provinciale staten. Het ver zoek zou dan evenwel op een zo kort mogelijke termijn moeten worden in gezonden. Tijdens de gedachtenwisseling, die mr Rutgers van Rozenburg met de commissarissen van het gebouwd had, kwam men eensgezind tot de slotsom, dat wat betreft de risico's, die gelopen worden in geval van een overstroming niet kan worden ontkend, dat een niet onbelangrijk aantal woningen bij de inundatie van Walcheren voor vernie tiging gespaard is gebleven, daar vele gemeentekernen droog bleven. Dit on danks het feit, dat door het zoute wa ter aan geinundeerde woningen toege brachte schade van langduriger aard kan zijn dan de door de grond geleden schade. Hier staat echter tegenover, dat wanneer Walcheren na de over stroming van 1944 was prijs gegeven ook de gespaard gebleven kernen op de duur wegens economische motieven niet gehandhaafd hadden kunnen wor den. Dit alles raakt dus het buitenbeheer van de Polder, dat wil zeggen de zorg voor de zeewering. Bij het tegen el kaar afwegen der factoren werd een risico-verhouding tussen gebouwde en ongebouwde eigendommen van 40 60 redelijk geacht. Gelet op de relatief grote lastenverzwaring, die de gebouw de eigendommen door hun groter aan deel in de kosten van de zeewering zullen gaan betalen, ging de vergade ring er mee akkoord om de kosten van het binnenbeheer vooralsnog geheel door de ongebouwde eigendommen te laten dragen. De kosten van de om slag aan het Wegschap Walcheren blijven geheel voor rekening van het ongebouwd. Nu de mosselzaadvisserij op het Friese Wad bijna is afgelopen en kele schepen keerden reeds weer in hun thuishaven terug werd door de Inspecteur der Visserijen in het 2e, 3e en 5e district bekend gemaakt, dat het Groninger Wad, beoosten de dam van Ameland, voor het vissen van mossel zaad geopend zal zijn van 3 tot en met 13 juni. Gevist mag worden op. mossel zaad en halfwas mosselen, maar dit mag alleen worden uitgezaaid op per celen in de Zeeuwsche Stromen. In het betwiste gebied van de Eems mag niet worden gevist. Ingezonden mededeling (Adv.) Voor hen, die bij onze vorige aanbieding te laat waren, hebben wij nog een beperkt aantal GARDEROBEKASTEN Deze practische 2-deurs kasten, geheel van meubelplaat en uitgevoerd in limba of mahonie, hebben bijzonder veel berg ruimte (2/3 hang - 1/3 leg). NU zolang de voorraad zja&k strekt Twee baggermolens van de firma R. Boltje en Zonen, de aannemers van de Deltawerken voor de wal van Brui nisse, zijn thans druk bezig een zes meter diepe sleuf te graven in de voor oever van de slikken van de polder Bruinisse. Deze sleuf zal met zink- Het ligt in de bedoeling van de P.T.T. geen nieuwe sectortelefoongidsen sa men te stellen ter vervanging van de thans in gebruik zijnde (grijze) sector gidsen, maar over te gaan tot het uit geven van een districtsgids, waarin de telefoonnummers, namen en adressen van alle aangeslotenen in het telefoon- district Breda zullen worden opgeno men. Momenteel verschijnen in Zeeland diverse streekgidsen en meermalen is het verlangen kenbaar gemaakt, dat in de Kamer van Koophandel voor de Zeeuwse eilanden, een telefoongids voor heel de provincie Zeeland te be zitten. De behoefte hieraan werd nog sterker gevoeld na de automatisering van het telefoonnet op Schouwen-Dui veland, waarbij de telefoonnummers werden gewijzigd. Een Zeeuwse telefoongids zal er niet verschijnen, doch wel een nog uitge breider gids, waarin alle aangeslotenen in Zeeland en West-Brabant. Weinig animo voor verkoopactie De belangstelling voor de verkoop-r' actie, waarmede men in Goes wil ^tar ten op 30 mei a.s. schijnt tegen te val len. „Handelsbelangen" nam het initia tief, doch heeft minder opgaven voor deelname ontvangen dan men had ver wacht, namelijk nog slechts twaalf. Voor een succesvolle actie zou men graag deelname zien van ongeveer zes tig middenstanders. stukken worden verzwaard en daarna zal er zand in worden gespoten, om te dienen als fundering van de aan te leggen dam rond de toekomstige werk haven. Uiteraard komt daarbij nogal wat materiaal te pas. Motorbakken en bakken, getrokken door een sleepvlet of een sleepboot, varen af en aan om de uitgebaggerde specie, voorzover die niet voor andere doeleinden kan worden gebruikt, in de stroom van de Grevelingen over boord te deponeren. Toch stort men deze bagger niet willekeurig; de bedoeling schijnt te zijn, dat eb en vloed zodanig zullen meewerken, dat de meeste ge storte bagger terecht komt in een die pe geul, die de Krammerplaat door snijdt en over welke plaat men bezig is het tracé uit te zetten, waarlangs de toekomstige Grevelingendam zal worden gelegd. Een dragline is bezig een zgn. zate te maken voor het breien van de zink stokken. Enige ladingen rijshout zijn inmiddels al gearriveerd. Eveneens arriveerde eén schip met buizen, die straks via een perszuiger het zand zullen aanvoeren voor de fundering van de werkhaven. Woonketen verrijzen langs de Noorddijk, terwijl de huizen op die dijk die door de bewoners zijn ont ruimd, dienst doen als kantoorruimte voor de firma Boltje of van de Dienst Deltawerken, afdeling Grevelingen dam. STAVENISSE Verkoop. Namens de wed. D. v. Oost- Dane werd door notaris Blindenbach in het openbaar verkocht een woon huis staande aan de Molendijk. Koper werd de heer A. Wesdorp voor f 4100. Benoeming. Zr. A. Pasman, wijkver pleegster van het Groene Kruis is in gelijke functie benoemd te Herkingen. HEINKENSZAND „De Sperwers". De padvinderspatrouil le „De Sperwers" behaalde te Ritthem da eerste prijs in de patrouillewedstrijden. Zij zullen met Pinksteren de Zeeuwse kleuren verdedigen tijdens de landelijke kampioenschappen te Ommen. Met het beëindigen van de competi tiewedstrijden heeft het zomeravond voetbal weer bezit genomen van de sportvelden en de vele velden, die de naam van „voetbalveld" dragen. Zo meravondvoetbal, waarin de voetbal clubs van bedrijven en instellingen elkaar ontmoeten en die van onschat baar groot belang zijn» Zomeravond voetbal, dat ondanks dit grote belang nog niet die waardering geniet, die het toekomt. Want als de vormende waar de van de sport ooit ergens tot zijn recht komt, is het wel in het Zomer avondvoetbal, waar 's avonds, na af loop van het werk in fabrieken en kantoren de hoofd en handarbeiders elkaar ontmoeten in sportieve strijd. UITSLAGEN De eerste uitslagen van het Zomer avondvoetbal zijn inmiddels bekend geworden en zij luiden: Voor de week van 12 tot 17 mei; Rayon Hulst: P.T.T.TFC Clinge 7—6; T.C.H.—Clitex 1—1, Mi Lock- Van Eerdenburgh 12. Rayon Middelburg: Pingelaars- Kraaien 90, Blauw WitBroek Boys 0—1. Rayon Sas van Gent: S.V.G.C.B.S. 04, O.N.A.Sasse Boys 50, Rayon Vlissingen: Afl. I: S.B.L.V. PZEM 1—0, VAW I—Uitterton 3—2. Afd. II: VAW II—BW I 1—0, v. d. Berg II—VAW III 10—1 Coal 52 II— BVV II (Coal niet opgekomen). Rayon Zierikzee: GrontmijFa. O. J. 02, Ned. Heide MijNeptunes 14, Rijks WaterstaatDrukkerij L. O. 12, Prov. Waterst.Herverk. Sch. Duiv. 01. Rayon Goes: V.V.Z.B.Ford 02, Gem. WerkenComb. NS 22, PTT Typo's 1—3. „Deze verdachte heeft op ernstige wijze misbruik gemaakt van goed ver trouwen. Hij heeft een paar maanden doorgebracht op kosten van diverse ho tels in Nederland en zijn eerlijkheid laat veel te wensen over." Aldus zei don derdagmiddag de officier van justitie te Middelburg bij de behandeling van de zaak tegen de 23-jarifge matroos-motordrijver bij de binnenvaart D.V. uit Amsterdam, die van half februari tot medio maart gelogeerd had in verschil lende hotels, waarbij hij zich in enkele gevallen van een valse naam bediende. Betalen had hij nimmer gedaan. In Enschede logeerde hij onder de naam Van den Berg. Via Tiel, Amster: dam, Goes en Vlissingen kwam hij naar Middelburg, waar hij zich als Van Dijk bij een hotelhouder aandiende. Hier logeerde hij vier dagen, bracht één avond zelfs een meisje te eten mee,, maar voordat hem de nota aan geboden kon worden, was V. weer al vertrokken. Uiteindelijk kon hij dan toch worden gegrepen. „Wat moet er gebeuren, als je weer vrij komt", vroeg de politierechter, mr. B. S. Sieperda. „Dan wil ik het weer bij de binnenvaart proberen," sprak V. Dit leek de politierechter een goed idee, als V. zich dan ook bij dit beroep houdt. Hij geeft er namelijk al vele ge had. De officier van justitie, mr. G. J. B. van der Dussen, vorderde een ge vangenisstraf van zes maanden, waar van drie maanden onvoorwaardelijk met aftrek en drie maanden voorwaar delijk met drie jaar proeftijd. Nadat de raadsman, mr. P. C. Adriaanse, de uiterste clementie had gevraagd, werd de matroos conform de eis veroordeeld. DOOS GEBAKJES De jeugdige bakker G. II. uit Vlis singen werd er op betrapt zonder rij bewijs op een scooter gereden te heb ben. Hij werd derhalve door een poll- tie-agent bekeurd, ,,'k Stuur U een doos gebakjes, dan is het zeker wel goed", sprak de bakker. De suggestie viel evenwel helemaal niet in goede aarde, weshalve de agent nog een bon uitschreef.. Mr. Van der Dussen toonde zich uitermate slecht te spreken over het geen H. in zijn jeugdige overmoed had voorgesteld. Hij gaf de jongeman een ernstige schrobbering en vroeg f 40 boete voor deze poging tot omkoperij. Het vonnis luidde conform. Op het terrein bij de tennisbaan aan het Zanddorp te Middelburg zal op Tweede Pinksterdag een Zeeuwse zen dingsdag van de Chr. Gereformeerde Kerken in Zeeland worden gehouden. Tijdens de morgenvergadering, die om half elf aanvangt en geopend zal wor den door ds. S. v. d. Molen te Middel burg, zullen spreken ds. P. Zwier van Zaamslag en ds. v. d. Molen zelf. Des middags, wanneer om twee uur zal worden begonnen, houden toespraken ds. C. v. d. Weele van Leiden en ds. M. Geleijnse, missionair predikant in To- radja, met verlof in het vaderland, Ds. v. d. Molen zal spreken over „De Zen ding in de crisis" en „De moederge meente van de Christenheid"; ds. Zwier over „Het Zendingsbevel", ds. v. d. Weele over „Hoe doen wij aan zen ding in een wereld in nood?" en ds. Geleijnse over „Geen contact wel contact". NEE, ZIJNE eerwaarde wist het echt niet. „Meneer pastoorl" had fotograaf An ton Slagboom, met wie ik sa men door KWADENDAMME reed, naar de geestelijke ge roepen die met fladderende rokken kwam aangefietst. ,Jk ben geen pastoor hooi", verontschuldigde de vriende lijke man zich glimlachend, „Ik ben kapelaan. Maar dat echtpaar VAN GILSTDE MAKER weet ik echt niet te wonen. Ik kom hier ook niét vandaan, moet u weten. Maar vraag het even aan de kos ter. Hij is bezig in de sacris tie...." De koster wist het wel. „Dat wee'k nou 'es net!" sprak hjj. Hoewel de mensen die wij zoch ten, nu juist tot een van de wei nige protestants-christelijke fa milies behoorden in het bijna geheel roomse Kwadendamme. Maar de onde Van Gllst had er dan ook zijn hele leven, 9Z jaar lang, doorgebracht. 0 Zeventig jaar getrouwd te zijn, ls iets bijzonders. Daarom moest Artemis er dan ook op af, samen met onze fotograaf. „Maar 'es kijken, wat het wordt," zeiden we tegen elkaar, toen we uit de Volkswagen stapten, „van een plaatje zal wel niets komen, want een van de beide oudjes zal zeker wel bed legerig zijn. Op zo'n leeftijd.." RODE LAP Het leek er inderdaad op, dat de camera wel in de tas kon blijven zitten. „Vader en moe der voelen er niet veel voor," sprak een der zoons een mid den zestiger toen wij bij de boerderij annex kippenfarm waien uitgestapt en met deze en gene kennis hadden gemaakt. „D'r is vanmiddag ook al ie mand van een andere krant ge- weest. Hij is niet eens binnen geweest. 0 Een dergelijke opmerking werkt nu eenmaal op journalis ten als een rode lap op een stier. De fotograaf en ik wisselden snel een blik; twee zielen één gedachte. „Ja, 't is net zoals ik zeg," be gon de zoon weer, „ik heb d'r niks op tegen, dat julder een foto maken, maar de ouwelui willen het niet." „Mogen we het hun zelf eens vriendelijk vragen? Wie weet. „Wel jaet, probeert 'et maar." Om kort te gaan, het lukte zoals u op de hierbij afgedrukte foto kunt zien. Maar wat ons veel meer verbaasde, was het feit, dat het platina bruidspaar nog zo buitengewoon vief en gezond was. NAAIMACHINE 0 Mevr. Van Gilst-de Maker (90) mag dan zo doof zijn dat haar zonen haar ondanks vee) geschreeuw niet duidelijk kon den maken wat het doe) van onze reis was, het heeft haar nimmer belet om al die zeventig jaren onafgebroken haar eigen huishoudinkje te beredderen. Vroeger met zeven kinderen, maar nu op haar oude dag nog. Elke dag kookt ze eigenhandig de middagpot voor hun beidjes, ze stopt sokken voor haar man, maar ook voor het nakroost tot in het vierde geslacht en een enkel keertje heeft ze zelfs nog de moed om achter de naaima chine te gaan zitten. Van Gilst zelf is twee jaar ouder, maar hij hoort en ziet nog heel goed. Hij heeft zijn le ven lang genoeg gewerkt, vindt hij. Als klein-landbouwer en als vrachtrijder. Nu scharrelt hij wat op de boerderij annex kip penfarm van zijn twee zonen -ond. RUSTIGE DAG „Bin julder met een auto?" luidde zijn eerste vraag. Hij schudt zijn hoofd over al dat autogeros. Vroeger ging alles met paard-en-wagen. Dat ging niet zo vlug, maar 't was wel zo veilig, merkte de oude baas te recht op. Het echtpaar is geboren en getogen in de Kwadendamse dreven. Maar sporadisch kwa men ze van Znid-Beveland af en de reisjes buiten Zeeland ble ven beperkt tot Rotterdam. De oudjes hebben daar nimmer be hoefte aan gehad en nu ze oud zijn is dat verlangen er even min. De oudjes zijn gelukkig met het onbezorgde leven, waarvan ze nu al zovele jaren in rust mogen genieten. C Op vrijdag 30 mei is de pla tina bruiloft. Het wordt een ge zellige familiedag in eigen kring Van feestelijkheden en een mu zikale hulde zal wel niets ko men, want het bejaarde bruids paar heeft te kennen gegeven, dat er geen drukte van gemaakt moet worden. En als Van Gilst het zo in zijn hoofd heeft, dan gebeurt het zo. Want hij mag dan al 92 zijn, hij weet nog al tijd drommels goed wat hij wil.

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 2