Interplanetaire projectielen binnen tien jaar? „Nederlandse Gideons" plaatsen 27.000 bijbels in 2.000 hotels STAVENISSE KAMPT MET KERKGANG OP TWEEDE PINKSTERDAG Van tijd tot tijd zwelt Soekarno's hart Donderdag 22 mei 1958 ZEEUWSCH DAGBLAD Duitse professor Sanger ontvouwde zijn plannen Er wordt evenveel geld voor raketten uitgegeven als voor auto's beroemde geneesmiddelen in f tablet doen wonderen! Chefarine „4' Kleine groep doet belangrijk werk VICTORIA WATER Als de jeugd hem zegt West-Irian in de schoot der Republiek terug te brengen In vijf jaar 98 cent Anonieme brief Varia uit Zeeuwse kerken Week voor de huisvrouwen Uitnodiging tot kerkdienst eVoor de hongerigen Kinderpreken geen kleinigheid Pagina 9 (Van onze Westduitse correspondent) NU DE OUDSTE wensdroom der mensheid een tocht in de ruim te in de praktijk realiseerbaar blijkt, dringen er steeds meer pro blemen op de voorgrond, die om een oplossing schreeuwen. Terwijl men zich vroeger nog troostte met de gedachte, dat zulk een ruimte vaart wel tot de onmogelijkheden zou behoren, is het vandaag zo, dat vrijwel op alle gebieden van wetenschap en techniek gerekend wordt met interplanetaire reizen. DE LUCHTVAART houdt vol gens prof. Sanger, een van de be kendste deskundigen op het gebied van de ruimte- en de luchtvaart, bij 60 km. hoogte en bij een snel heid van 10. 000 km. per uur op. Wat daarboven komt is al ruimte vaart met een betrekkelijk smal tussengebied voor ballistische pro jectielen. De tegenwoordige vlieg tuigen bevinden zich nog ver on der deze maximumgrens. De snel ste bemande vliegtuigen bereiken nu uursnelheden van 2000 km. Zij worden als jachtvliegtuigen g bruikt. Er zijn reeds experimentele vliegtuigen, die het tot 4000 km. per uur brengen. Supersonische bommenwerpers bereiken tegen woordig ook al uursnelheden van 2000 km., terwijl verkeersvlieg tuigen de 1000 km. benaderen. Kort geleden nog golden snelheden als deze als fantastisch, nu noemt men het vanzelfsprekend en men rekent koel uit, hoe spoedig het nog sneller zal gaan. De deskundige prof. Sanger verwacht met redelijke zekerheid, dat van 1970 af su personische verkeersvliegtuigen met tur binestraalaandrijving gebruikt zullen worden, die een snelheid van 4000 km per uur bereiken. Men zal dan in weinig meer dan een uur over de Atlantische Oceaan kunnen vliegen. Nog sneller ontwikkelen zich de onbe mande vliegtuigen, die men meestal on- Ingezonden mededeling (Adv.) Bij pijn, griep ol „landerig" gevoel zorgt een enkel tablet dat U weer met plezier Uw werk kunt doen I der de naam „raketten" samenvat. Daar bij behoren ook de onbemande aardsatel- lieten. Sanger legt er de nadruk op, dat, hoewel zulke vliegtuigen als interconti nentale en „globale" oorlogsraketten ont wikkeld worden, zij toch hun bruikbaar heid voor oorlogsdoeleinden bij een grens van ongeveer 28.000 km per-,uur verlie zen. Hun „traagheidsbanen" leiden dan niet meer naar de aarde terug. Sanger gelooft niet, dat na 1960 een verdere ontwikkeling van militaire vlieg tuigen nog enige zin heeft. Hij ziet zowel in de lucht- als in de ruimtevaart een soort „natuurlijke verzadiging" komen. De tussen 1960 en 2000 nog komende nieuwe vliegtuigtypen zullen uitsluitend nog vreedzame doeleinden kunnen heb ben. CIVIEL GEBRUIK MEN MAG SLECHTS hopen, dat dit optimisme van de onderzoeker gegrond zal blijken te zijn. Het staat in elk geval Ingez. mededeling (adv.) Van Nelle bestellen.' vast, dat praktisch met het uur het uit gesproken militair belang bij de ontwik keling van de lucht- en ruimtevaart ver mindert en wjj kunnen ons dus in zekere zin gelukkig prijzen, dat er door militaire krachten zoveel wordt gedaan ter bevor dering van een zaak, die duidelijk alleen maar ten goede kan komen aan een ci viel gebruik. De tot 1960 ontwikkelde vliegtuigtypen zijn helaas ruim voldoende voor een glo bale vernietigingsvlucht over de aarde. Sanger meent dat nog te ontwikkelen vliegtuigtypen voor een militaire kracht meting wel nog te vervolmaken zijn, maar dat de grens van hun praktische bruikbaarheid ruimschoots is bereikt. Binnen de komende tien jaren ziet Sanger de volgende vliegtuigtypen ver dwijnen: de bommenwerper, het beman de jachtvliegtuig en de jachtraket. De juist beginnende hoogconjunctuur van loges, mededeling (adv., Van Nelle bestellen! vliegtuig-afweer, rakettenvangers en ra ketbommenwerpers, houdt Sanger voor van voorbijgaande aard. Hij gelooft, dat het zwaartepunt spoedig naar civiele toe stellen als supersonische verkeersvlieg tuigen, satellieten en ruimte-schepen ver schuiven zal. Uit het snelste bemande vliegtuig zal zich volgens hem de be mande satelliet ontwikkelen. KOSTBAAR DE LEIDENDE industrielanden geven nu al een tiende van hun nationaal ver mogen uit aan de lucht- en ruimtevaart projectielen van alle aard, militaire zowel als civiele. Van de 15 miljard dollar opdrachten aan de Amerikaanse vlieg tuigindustrie aan het eind van het vorig jaar, was 82 bestemd voor de militaire en 18 voor de civiele sector. De ruimtevaart vergt echter al een vijfde van het totale bedrag en men ver wacht, dat dit binnen drie jaar zal zijn gegroeid tot een derde deel, mogelijk zelfs de helft van het totaal. De uitgaven voor de militaire luchtvaart in de grote landen, bedragen jaarlijks 70 miljard gul den. De jaarlijkse uitgaven voor raketten zijn nu reeds over de hele wereld even groot als de totale uitgaven voor de bouw van automobielen. Wat de ruimtevaart betreft ziet Sanger de volgende snelheden komen: de met chemische brandstof voorziene raket 50.000 km per uur, de atoomraket 100.000 km en de jongste sensatie op het gebied van snelheid, de fotonenraket, met een snelheid van 500.000 km per uur. De foto nenraket, die door de terugkaatsing van de uitgezonden Iichtkwanta aangedreven zal worden, is op het ogenblik al voor werp van onderzoek in het instituut te Stuttgart, dat zich met al dergelijke pro blemen dagelijks bezighoudt. Tot nu toe bestaat de fotonenraket evenmin als de atoomraket, maar de deskundigen reke nen er vast op, dat beide raketten er zul len komen. Sanger gelooft, dat het binnen een men senleven mogelijk zal worden, elke ge wenste afstand in de ruimte af te leggen met mechanische middelen, met een ver zekerde terugkeer naar de aarde. De relativiteitstheorie van Einstein heeft de moderne wetenschap al zoveel aanknopingspunten gegeven, dat te ver wachten is, dat de snelheid van de ruimte vaartprojectielen in het heelal, gemeten naar aardse maatstaven, vijfhonderd maal groter zal zijn, terwijl het voor de be manning van de ruimteschepen vijfhon derd maal langzamer zal gaan. Van de aarde af gezien zou een dergelijk ruimte schip dus vliegen met een snelheid, die 500 maal zo groot zou zijn als de snelheid die het vanaf de aarde zou hebben mee gekregen, terwijl het voor de bemanning van het schip zou lijken, alsof het 500 maal langzamer zou gaan. Er zou dan bovendien praktisch geen brandstofver bruik zijn. Slechts de experimenten zullen ons ech ter in dit opzicht voorwaarts brengen. In tussen zijn er al onbemande maansatel- lieten in ontwikkeling, die een snelheid van 40.000 km per uur zullen halen en de weg naar het interplanetaire projectiel, dat een t nelheid van 100.000 km per uur zal bereiken, is reeds betreden. Binnen tien jaar hoopt men met de voorbereidin gen en onderzoekingen klaar te zijn. Ingez. mededeling (adv.) Van Nelle bestellen.' Ingezonden mededeling (Adv.) „Monty Mambo" Luchtige herensandaal uit so lide naturel tuigleder met plastisch gevormde, steunge vende binnenzool licht en uitermate comfortabel. Er i» een Beta filiaal vlakbij! •s-GRAVENPOLDER Raad. Donderdag 29 mei 1958 zal de raad van 's-Gravenpolder in openbare vergadering bijeenkomen. In deze vergadering zal door b. en w. aan de raad een belangrijke beslissing worden voorgelegd, namelijk het beschik baar stellen van krediet voor de bouw van de nieuwe kleuterschool aan de Am bachtsstraat. Verder vragen b. en w. een krediet van f2,850,voor de N.H. kerkrestauratie. Ingez. mededeling (adv.) Van Nelle bestellen! Dammen. De volgende dampartijen werden voor het kampioenschap van 's-Gravenpolder gespeeld: L. J. Verkerke M. C. Huibregtse 20, L. Boogert Huibregtse 20 en F. HarthoornJ. Ver donk 11. Voor de bekerronde werden gespeeld: H. J. MolHarthoorn 02 en W. v. d. VeldeA. Karman 02. (Van een onzer verslaggevers) Tien jaar geleden reisden twee Nederlandse zakenlieden, onafhan- hankelijk van elkaar, in Amerika. Zij constateerden, dat overal op de hotelkamers waar zij vertoefden, een bijbel lag. Beiden kwamen zij het denkbeeld om te trachten dit ook in Nederland gedaan te krijgen. De heren Hol trust en Van Riel hebben het niet bij een denkbeeld ge laten, maar ze zijn aan het werk gegaan. Nnaar Amerikaans voorbeeld stichtten zij een vereniging De Nederlandse Gideons. Deze organisatie heeft met zoveel vrucht gewerkt, dat er vandaag welgeteld 27.022 bij bels liggen in tweeduizend hotels en pensions. KOUDEKERKE Lammerenburg, De vereniging culture le belangen Lammerenburg hield op de speeltuin in de Zuidbeekseweg haar jaar lijks zomerfeest. Terwijl een twintigtal ringrijders elkaar de eerste prijs betwist ten, werden er verschillende kinderspelen gedaan. De adspiranten van K.V.L. speel den een wedstrijd tegen Vedo B, welke zij wonnen met 1—0. 's Avonds werden volksspelen gedaan. Ingezonden mededeling (Adv.) DRINK GEREGELD ECHT BRONWATER HEERLIJK VAN SMAAK WAARMEE ANDER WATER NIET IS TE VERGELIJKEN DENK AAN UW GEZONDHEID Dit prachtige resultaat is evenwel niet bereikt zonder hard werken. Het begin was erg moeilijk. „Geen enkele hotelhou der in Nederland doet dit", werd hun te gengeworpen, „want dan zou iedere gast denken, dat hij met een hotel van het Leger des Heils te maken had". Maar door bemiddeling van wijlen ba ron Van Heemstra, een bekende figuur in de effectenwereld, gelukte het om zes tig bijbels geplaatst te krijgen in het Parkhotel te Amsterdam. Daarna wendde men zich tot het hotel Berg en Dal bij Nijmegen. „Wij gingen er samen heen", vertelt de heer Holtrust (de secretaris), „de heer Schuyt (pen ningmeester) en ik, en wij kregen toe stemming om in dit hotel vijftig bijbels neer te leggen. Toen wij Berg en Dal ver lieten waren we nog blijer dan wanneer we onze mooiste zaken-order gekregen hadden. Na die eerste hotels volgden er spoedig veel meer. De bestuursleden konden het werk niet meer aan. De vereniging sticht te een eigen bureau, dat geleid wordt door mr. H. S. Dijk te 's-Gravenhage en dat ook een eigen contactman in dienst heeft, die het hele land afreist. De Nederlandse Gideons vormen maar een kleine groep (758 leden, 1570 contri buanten). Het zijn meest zakenmensen, die dit werk leiden en steunen. Maar men heeft in tien jaar een kapitaal van f 220.000,weten te verwerven, dat on middellijk weer aan bijbels uitgegeven is. Naar de mededeling van mr. Dijk beeft de vereniging geen schulden en vrijwel geen bezittingen, maar zij heeft iets mo gen doen om het woord van God in han den te geven ven velen, die er anders niet toe komen om e>en bijbel open te slaan. De heer M. A. Potter, voorzitter van De Nederlandse Gideons, heeft dit nader toegelicht op de ledenvergadering van de vereniging, die op Woudschoten ge houden is. Hij las uit de bijbel het verhaal van Gideon en stelde toen de vraag of het geloof van Gideon wel zo groot was. Men krijgt daarvan bij goed lezen van de bij belse gegevens niet de indruk. Maar wèl staat vast, dat Gideon zijn eigen kracht niet overschatte. De Nederlandse Gide ons geloofden ook niet in hun eigen kracht. Maar de Heer hielp hen door te genwerking heen, en zegende de arbeid. Hij opende duizenden hotelkamers. En op die stille kamers, waar de gasten tot rust komen, wordt het Woord gebracht. Of de bijbel ook werkelijk wordt gelezen? „Wees niet ongelovig, maar gelovig", zei de heer Potter. „Het is onze roeping dit Woord te brengen. God zelf zal weten wat Hij er mee doet. Het keert niet ledig tot Hem terug". De Nederlandse Gideons hopen nog duizenden bijbels te kunnen plaatsen. Zij hebben niet alleen gezorgd voor bijbels in de nieuwe vertaling, maar ook voor En gelse bijbels, waarvan er 5.000 geplaatst zijn. In hotels langs de stranden is veel vraag naar Duitse bijbels, maar de ver eniging kan deze niet bekostigen; zij hoopt dat spoedig de drietalige bijbel (Frans, Duits, Engels) uitkomt. Zij is namelijk van plan die bijbel dan te gaan verspreiden. Twee jaar geleden mocht de vereniging haar medewerking verlenen bij de totstandkoming van een zusteror ganisatie in België. Deze heeft nu 1200 bijbels geplaatst. In België (evenals in onze zuidelijke provincies) is dit werk veel moeilijker. In Zeeland zijn 2240 bijbels geplaatst in 205 hotels. IageSE. mededeling (adv.) Van Nelle bestellen! De Uniecollecte, de jaarcollecte voor de Scholen met de Bijbel, heeft opgebracht: te Kruiningen f200,te Rilland-Bath f85,91, te Bergen op Zoom f400,te Domburg f2,— en te Vlissingen f147,—. Tijdens een massabijeenkomst voor het Merdeka-paleis in Djakarta, welke volgens een officiële schatting door ongeveer een half miljoen mensen werd bijgewoond, sprak president Soekarno ter gelegenheid van de herdenking van de „dag van het nationaal ontwaken" een rede uit, waarin hij betoogde, dat „ons land nog niet volledig vrij is, daar west-Irian nog steeds onder de hiel van de Nederlanders is". Telkens als ik de jeugd zie voorbij marcheren en hen hoor zeggen dat zij bereid zijn West-Irian in de schoot der republiek terug te brengen, aldus de president, zwelt mijn hart. Met zulk een vastberadenheid zal Irian onge twijfeld deel van onze republiek wor den. De president citeerde de Nederlan der Koenraad van Deventer, die vijftig jaar geleden, toen de eerste moderne nationalistische beweging „Budi Uto- mo" werd opgericht, had gezegd: „In- sulinde, de schone slaapster, is ont waakt". „Van toen af aa n vochten en stre den wij, in 1945 bereikten wij de oce aan der vrijheid. We zijn een strijdend volk, dat niet zal ophouden eer Indo nesië volledig vrij zal zijn, met inbe grip van West-Irian". Soekarno verklaarde, dat Indonesië op het ogenblik lijdend is aan ziekten zoals de „revolutionaire regering" in midden-Sumatra en de opstandige be weging in noord-Celebes. Doch deze ziekten zullen genezen en worden uit geroeid. Naar buiten ziet Indonesië zich gesteld tegenover interventie, „wat ik buitenlandse agressie noem". De gevaren van binnen en buiten af kunnen worden overwonnen, als wij onze staat als wapen gebruiken. „Ons volk is een strijdend volk. Onze de mocratie is een strijdende democratie, en als wij tezamen strijden, zijn wij zeker van de overwinning." Ook bracht de president de strijd voor de wederopbouw en de welvaart ter sprake. Op spandoeken, welke door linkse or ganisaties werden meegevoerd tijdens een optocht, welke aan de rede van de president 'voorafging, werden de „bui tenlandse interventie" en de „subver sieve acties van de Verenigde Staten en Nationalistisch China" veroordeeld. Ter gelegenheid van de „dag van het nationaal ontwaken" schreef de natio nalistische „Indonesian Observer". „Wij moeten ons werkelijk voor ons zelf schamen, terwijl andere pas onaf hankelijk geworden landen vooruit gaan, zijn wij nog steeds gemengd in onderlinge gewapende conflicten". „Tot dusver hebben slechts weinigen de vruchten der vrijheid geproefd, als gevolg van het gebrek aan een krach tige leiding op economisch en financi eel gebied". De Islamietische „Pemandangan" merkte op, dat „de weg naar recht vaardigheid en voorspoed nog lang is". Ingez. mededeling (adv.) Van Nelle bestellen' AXEL Groene Kruis. Onder voorzitter schap van d eheer J. Blok werd de jaarvergadering van het plaatselijke Groene Kruis gehouden. De heer A. J. Ie Feber, secretaris-penningmeester» merkte in zijn verslag op, dat het Groene Kruis zich al meer en meer uitbreidt. Het wijkgebouw werd in 1957 aan merkelijk verbeterd. Het aantal leden steeg slechts met 2. Het kraamwerk wer Oost-Zeeuws-Vlaanderen verliep gunstig. Het werk ter bestrijding van de tbc is sterk aan het afnemen. Toch zal in de tweede helft van dit jaar weer een bevolkingsonderzoek plaats hebben. Er is een voordelig saldo van 272,12. De vergadering herkoos de voorzitter als bestuurslid. Ingezonden mededeling (Adv.) Het Agfa camera-assortiment Is veel groter dan u denkt, zowel In duurdere als in lager geprijsde toestellen. Vraag brochures aan uw fotohandelaar of bij de Agfa Amateur Serviced lenst. Postbus 98, Arnhem. De kerkeraad van de Ned. Herv. gemeente te Stavenisse heeft zich bezig gehouden met het probleem van het houden van een kerkdienst op tweede Pinksterdag. De plaatselijke predi kant, ds. Bouter, schrijft in de Kerkbode van de Ned. Herv. gemeente in de ring Tholen daar over het volgende: „De kerkeraad heeft zich erover beraden of we op tweede Pinksterdag nog dienst zullen houden. We wilden allen graag. Want anders verliest de tweede Pinksterdag haar christelijk In de geref. kerk te Baarland zit men met een probleem. Ds. A. Veld- huijzen schrijft daarover in de Kerk- post: U kent hem wel, die grijze bus," die bij de uitgang van de kerk hing met het opschrift: diaconie. Na vijf jaar is deze bus geleegd; opbrengst.. 98 cent. Laten wij eenvoudig uit dit getal concluderen, dat u eigenlijk deze extra bus niet nodig vond. Maar toen zaten wij met de bus zelf. Het zou kunnen voorkomen, dat u nog met een los kwartje of dubbeltje in uw zak loopt, dat u voor het verlaten van de kerk persé kwijt wil. Om aan dit alles tegemoet te komen, hebben wij de bus toch weer teruggehangen, zij het nu met een ander opschrift n.l. zending. Ds. Veldhuijzen hoopt nu maar dat dit jaar de zending geen tekort zal heb ben. Ds. II. A. van der Wind te Seroos- kerke (W.) ontving een anonieme brief. Hij zegt daarover: Ik ontving een merkwaardige brief. Mijn naam in drukletters op de envelop. Ietwat verbaasd scheur ik hem open. Wat zou dat betekenen? Een briefje erin, met drukletters: voor de kerk. Daarin een bankbiljet van f25,Begrijpelijk, dat ds. Van der Wind, deze onbekende gever of geef ster hartelijk bedankt uit naam van de kerkvoogden voor deze leuke ver rassing. Voor dergelijke anonime brie ven houd ik mij aanbevolen. Hoe meer hoe liever, aldus de Serooskerkse pas tor. De Ned. Herv. gemeente van Vlissin gen gaat een week voor de huisvrou wen organiseren van 16—21 juni op het vormingscentrum „Hedenesse" te Cadzand. In .Hervormd Vlissingen' wordt daarover opgemerkt: We moe ten breken met de gedachte, dat de huisvrouw geen ogenblik gemist kan worden. Juist zij heeft behoefte aan en recht op ontspanning, op bezinning karakter bijna helemaal. Wij begrijpen best, dat sommigen eens een hele dag uitgaan. Dat is ook niet erg. Maar als u nu niet uit het dorp gaat, waarom gaat u (of geldt het u niet?) dan 's zon dags wel naar de kerk en niet op zo'n tweede dag? Als blijkt dat de gemeente geen dienst be geert door de kleine opkomst dan, zo besloot de kerkeraad, is het voor het laatst dat op de twee de Pinksterdag een dienst gehouden wordt. De kerkeraad zou dit zeer betreuren. Ik hoop, dat in deze, kerkeraad en gemeente één zullen zijn." Mi Mi op tot rust komen. Hierbij wil Hede nesse de helpende hand bieden. In Vlissingen zit men bij de herv. gemeente beslist niet stil. In wijk I is iets heel moois en zegenrijks te doen, aldus ds. J. Kwast. „Wij zijn nu een paar weken bezig in enkele straten om hij alle hervormden een kort briefje te bezorgen, waarin zij uitgenodigd worden om de kerkdiensten voor de komende zondag te bezoeken. Er wordt dan vermeld welke predikant voorgaat in de morgendienst en waar hij over zal spreken." Enkele meele vende jongemannen in de wijk.zijn op dit idee gekomen. Momenteel wordt in vijf straten gewerkt. Verder is er het plan om enige keren met geluidswagens de wijk rond te gaan en dan per keer in enkele stra ten huis aan huis wat rond te delen. Ds. Kwast schrijft aan zijn gemeen te; Aan gaven hebben wij droevig wei nig te vermelden, want er kwam maar één gulden binnen en die was bestemd voor de hongerigen. In het Geref. Kerkblad voor Bra bant en Limburg houdt ds. W. van Boeijen te Eindhoven zich bezig met het vraagstuk van „dominee op de hurken", oftewel de preek voor kinde ren. Om een kind in de kerkdienst iets van de preek mee te geven, is geen kleinigheid, ,,'t Is voor de meeste do minees stukken makkelijker om een theologisch broodje tartaar op de man. nenvereniging te serveren, dan een handjevol bijbelse tum-tum aan de kinderen uit te delen. Daarom komen ze met hun kinderpreken lang niet al tijd uit waar ze wezen willen. U moet daar vooral niet te gauw de schouders over ophalen. Wie zich klein wil ma ken en daarvoor op de hurken gaat zitten, heeft heel wat minder nodig om gevloerd te worden, dan wie zich groot houdt en dus rechtovereind blijft staan". Ingez. mededeling (adv.) Van Nelle bestellen! 's-HEER ABTSKERKE Sportveld. Zaterdag 31 mei a.s. zal het sportterrein officieel in gebruik worden genomen. Het terrein is in samenwerking tussen gemeente en burgerlijk armbestuur vergroot, geëgaliseerd en ingezaaid. De gemeente zal het veld nu onderhouden. Ter gelegenheid van de opening zal de plaatselijke korfbalvereniging een wed strijd spelen. De tegenstander zal nog na der bekend worden gemaakt. De ope ning vindt plaats door burgemeester J. D. Jansen, 's middags om 2 uur. Ingez. 'nededelinjt adv.) Van Nelle bestellen/

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 9