Industrialisatienota PONTIAC maakt Uw kopje NUTROMA koffie véél lekkerder *ïlutricia Industriële ontwikkeling van 1952 tot 1957 gunstig verlopen Woensdag 21 mei 1958 ZEEUWSCH DAGBLAD HORLOGES Goudswaard Goudswaard i W: '%itË r Met Melk Meer Mans en zo voordelig, want U doet langer met een fles de veredelde koffiemelk van Raad voteert gelden voor wegverbetering Burgerlijke Stand TERNEUZEN THOLEN Pagina 5 Heden werd door een noodlottig on geval plotseling uit ons midden wegge rukt, ons lieve zoon tje en broertje Henk Jan Johannes van der Hooft op de jeugdige leef tijd van 14 jaar. Zijn diepbedroefde ouders en zusje: P. van der Hooft A. M. van der Hooft- Roskam Marianneke Middelburg -18 mei 1958 Segeersstraat 28 De teraardebeste- ling zal plaatsvin den op woensdag 21 mei 1958, vertrek 2 uur van Segeers straat 28. Heden nam de Here plotseling van ons weg, ons lieve klein zoontje Henk op de jeugdige leef tijd van 14 jaar. Zijn diepbedroefde grootouders: J. Roskam P. Roskam- Barentsen Sterke de Here ons in deze weg van be proeving. Middelburg, 18 mei 1958 Poelendaeleweg 28 Met diepe droefheid namen wij kennis van het overlijden van ons geacht be stuurslid P. DE KAM die ruim 26 jaar deze functie van onze afdeling „Vre derust" vervulde. Trooste de Heere zijn familie. Het Bestuur „Vrederust" afdeling Oostkapelle Heden overleed door een noodlottig ongeval in het St.- Jozef Ziekenhuis Vlissingen, na een kortstondig lijden onze lieve zoon, broer, zwager, oom en verloofde ADRIAAN POPPE op de jeugdige leef tijd van 26 jaar. Oostkapelle: J. Poppe J. L. Poppe-Maljers Aagtekerke: J. de Visser-Poppe M. de Visser en Kinderen Grijpskerke: H. Vos-Póppe D. Vos Oostkapelle: Jan Krijn Lou Ploon Wattel Oostkapelle, 20 mei 1958 Baaienhovenseweg 5 Heden overleed na een ernstig ongeval ons mede-lid A. POPPE op de bloeiende leef tijd van 26 jaar. Wij verliezen in hem een trouw lid, een goed vriend, die ons steeds in - gedachten zal blijven. Het Bestuur en leden van de L. J. G. afd. Oost kapelle e.o. Oostkapelle, 20 mei 1958 Heden behaagde het de Heere van onze zijde nog vrij plotse ling weg te nemen onze innig geliefde man en zorgzame va der, behuwd- en groot vader Jacobus van Houdt in de ouderdom van 76 jaar en 9 maanden. De Heere sterke ons in dit voor ons zo zwaar verlies. A. van Houdt- van Dijke J. M. van Houdt Bergen op Zoom: Iz. J. van Houdt Dinteloord: M. J. Vogelaar van Houdt L. A. Vogelaar en kinderen St. Annaland, 19 mei 1958. De teraardebestelling zal plaats vinden D.V. donderdag 22 mei. Vertrek van het sterf huis te 2 uur. P. de Kam L. Noordstr. 6 t/o stadhuis Middelburg S5ui«iej keuze Heden overleed na een zeer langdurig geduldig gedragen lij den mijn geliefde echtgenote, behuwd zuster en tante Adriana Maria de Visser-Louwerse in de ouderdom van 58 jaar. Uit aller naam A. DE VISSER Oostkapelle, 20 mei 1958 Dorpsstraat 52. De begrafenis zal plaatshebben op 24 mei 1958 om 12 uur. Voor de vele belangstel ling, betoond ter gelegen heid van onze 50-jarige echtvereniging, namens onze kinderen, hartelijk dank. P. Sinke D. Sihke-Coomee Kruiningen, 18 mei 1958 Damestassen in de mode-kleuren en nieuwste model len vanaf 3,70 Reistassen in alle maten en kleuren vanaf 9,75 Koffers vanaf 6,75 Portemonnaies en Portefeuilles, prima leer vanaf 1,90 Grote sortering Bijouterieën, het nieuw ste en zeer voordelig Korte Noordstraat 6 Middelburg Geschenken voor verjaring, verloving of trouwen CASSETTES van de Koninklijke Begeerfabrieken prachtig van vorm en prima van kwali teit, met levenslange garantie Opbouwserviezen in de nieuwste uit voering De nieuwste Draadfruit schalen, Schemer lampjes, enz. Koop goed en voordelig bij Korte Noordstraat 6 Middelburg Hak-dóór die dag met melk! Laat om één uur nieuwe energie en levenslust binnenstromen- met die goede, lekkere, gezonde melk. Resultaat: u en uw man werken 's middags vlotter, kinderen leren beter. Juist nu voorjaarsmoeheid dreigt is melk-bij-ieder-bord extra belangrijk. Voor middagfut.Hak-dóór die dag 67 voedings stoffen - o.a. eiwitten, kalk, vitaminen, mineralen - geven fut en weerstand, stalen hart en zenuwen, maken u Met- Melk - Meer- Mans. PUBLIKATIE VAN HET NEDERLANDS ZUIVELBUREAU - CORT VAN DER LINDENSTRAAT 7 - RIJSWIJK (ZH> NUTROMA Officiële Publikatie Stemming Gemeenteraad De burgemeester van Middelburg en Vlissin gen brengen ter open bare kennis, dat op woensdag 28 mei 1958, van des morgens acht tot des avonds zeven uur de stemming ter verkie zing van de leden van de gemeenteraad zal plaats hebben. Hij herinnert aan de verplichting, bedoeld in artikel I 9, des kieswet: Ieder, die volgens het kiezersregister bevoegd is tot de keuze mede te werken, is verplicht zich binnen de voor de stem ming bepaalde tijd aan te melden bij het stem bureau van het voor hem aangewezen stern- district. Voorts wijst hij op het bepaalde in artikel 128 van het wetboek van strafrecht: Hij die opzet telijk zich voor een an der uitgevende, aan een krachtens wettelijk voor schrift uitgeschreven ver kiezing deelneemt, wordt gestraft met gevangenis straf van ten hoogste een jaar. Middelburg, Vlissingen 19 mei 1958 OVEZANDE Tijdens een vergadering in het ge meentehuis voteerde de Ovezandse raad de nodige gelden door verbetering c.q. vernieuwing van een gedeelte van de weg Ovezande-'s-Heerenhoek. De provincie zal op dit wegedeelte een verbetering uitvoeren, waardoor onder meer vijf bochten zullen vervallen. Het verzoek van enige bewoners van de Bloemenstraat om nog een lantaarn te plaatsen werd afgewezen. Met een inwoner der gemeente werd een geld lening aangegaan. Besloten werd de aangekochte en nog nie't nodige grond voor woningbouw te verhuren voor 0,04 per m2. Bij de rondvraag werd geinformeerd naar de herbestrating van de Parallel weg. De voorzitter deelde mede, dat dit zeer spoedig zal gebeuren. Aandacht werd gevraagd omtrent viering van de nationale feestdagen. Burgemeester Th. J. Andriessen ant woordde, dat het gemeentebestuur graag deze vieringen stimuleert, maar hij was de mening toegedaan, dat het organiseren van feesten moet voor komen uit het particulier initiatief. (Vervolg van pag. 3) Met het oog op de groei van de fabri cage van massagoedenen, die nog gesti muleerd zal worden door de Europese in tegratie, acht de minister hét van emi nent belang dat de industrie zich in de techniek, in het ontwerpen en in het be heersen van deze processen voor produk- tie in het groot gaat verdiepen. In ver band met de te verwachten verdere tech nische ontwikkeling zullen hoge eisen worden gesteld aan het creatief vermogen van de Nederlandse industrie. Daarom dient zeer veel aandacht be steed te worden aan systematisch en per manent speurwerk. De nieuwe technie ken, .zo schrijft de minister, verlagen de arbeidende mens niet tot een nummer in het produktieproces; wij gaan integendeel een tijd tegemoet, waarin de kennis, het inzicht en het verantwoordelijkheidsge voel van de arbeider meer dan ooit on misbaar zullen zijn in de iftdustriële pro- duktie. Dit betekent, dat meer nog dan in het verleden onmisbare elementen gaan vormen van het industrialisatiebeleid. In dit verband herhaalt de minister, wat hij in de vijfde industrialisatienota heeft geschreven: „Een hoog ontwik keld westers land als Nederland zal zijn plaats op de wereldmarkt alleen kunnen behouden als de ongeschoolde arbeid steeds meer in betekenis afneemt en de produktie van een zodanige aard wordt, dat alleen de minstens goedgeschoolde arbeider een plaats in het produktie proces kan vervullen". Wat de omvang van de industriële be drijven betreft wijst de minister erop, dat gezien de toenemende specialisering en mechanisering de kleinere bedrijven in het algemeen een moeilijker strijd om het bestaan hebben te voeren dan de grote ondernemingen. Dit zal in mindere mate het geval zijn naarmate deze kleine be drijven zich meer specialiseren en meer tot samenwerking overgaan, hetzij onder ling, hetzij met grotere bedrijven. Een samenwerking tussen gelijksoortige be drijven kan zelfs zonder uitbreiding van de investeringen leiden, tot verlaging van de kostprijs. Minister Zijlstra verwacht niet, dat het uitstotend effect van mechanisering en automatisering op lange termijn een blij vend structureel tekort aan werkgelegen heid tot gevolg zullen hebben. Het zijn wellicht de moeilijkheden van tijdelijk en plaatselijk karakter, die hier en daar tot ongerustheid aanleiding hebben gegeven. Deze moeilijkheden, aldus minister Zijl stra, kunnen hoofdzakelijk hun oorzaak vinden in een daling of onvoldoende ex pansie van de vraag en in een zekere im mobiliteit van de factor arbeid. De over heidsmaatregelen, die kunnen worden ge nomen om de ontwikkeling zo soepel mo gelijk te doen verlopen, zullen dan ook enerzijds gericht moeten zijn op het be vorderen van een zekere continuïteit in de expansie van de vraag, terwijl ze an derzijds de mogelijkheden dienen te openen voor een zodanige scholing van de vakman, dat deze met zo weinig mo gelijk moeilijkheden een andere, gelijk waardige functie zal kunnen uitoefenen. De minister onderneemt stappen om door de Nijverheidsorganisatie van TNO in samenwerking met de Technische Ho geschool te Delft een plan te doen uit werken om leidinggevende functionaris sen van kleine en middelgrote bedrijven in staat te stellen kennis te maken met nieuwe automatiseringstechnieken en om hen uitvoerig te documenteren over nieu we verschijningen op dit gebied. Aan het begin van zijn indu strialisatie geeft de minister een uitvoerig overzicht van de resul taten van de industriële ontwikke ling in periode midden 1952 heeft een zeer gunstig verloop ge- midden 1957. Deze ontwikkeling had, aldus de minister. Dit blijkt uit het volgende: 1. Voor een bedrag van 9 miljard gul den, uitgedrukt in prijzen van 1952, werd in de industrie geïnvesteerd. 2. De werkgelegenheid in de industrie nam toe met 14 procent, waardoor de per soneelsbezetting in de Nederlandse in dustrie steeg met 1.565.000 in 1952 tot 1.780.000 in 1957. 3. De industriële produktie steeg met 40 procent. 4. De produktie per werknemer was 23 procent hoger. 5. De uitvoer van industriële produkten OOST- EN WEST-SOUBURG Geboren: Anna E. M., d.v. G. G. Kunz en S. J. A. van Zijl; Adriaan C., z.v. J. Joziasse en C. C. Ovaa; Marijtje, d.v. F. A. Hillebrand en W. van Duijn; Carel L. A., z.v. C. H. Behr en D. Nieuwenhuise. Ondertrouwd: A. de Visser, 28 j. en J. van Keulen, 22 j. Gehuwd: H. O. Jessurun, 22 j. en J. Volkert, 20 j.; J. F. Lambrechts, 26 j. en L. E. Aspeslagh, 21 j. Overleden: J. A. Orlebeke, 77 j., e.v. J. Colijn; J. Marijs, 77 j., e.v. L. J. Bosdijk. s-GRAVENPOLDER Geboren: Janna J. M„ d.v. A. C. van Liere en M. M. Leendertse; Pieternella J., d.v. B. Dijk en J. Remijn; Jacobus L., z.v. G. van Oosten en A. D. Nijsse. Ondertrouwd: J. I. Koole, 24 j. en J. P. Verheijke, 22 j.; J. M. van Hal, 29 j. en C. J. Braam, 18 j. Gehuwd: A. Dommisse, 29 j. en C. C. van Damme, 25 j. ST. MAARTENSDIJK Geboren: Johan P., z.v. A. W. Wiltink en J. van Laar; Adriaan N., z.v. A. K. van Hemert en M. J. Quaak; Johanna D., d.v. T. Wagenveld en D. Flinterman; Cornelia T„ d.v. J. A. Steketée en A. P. van IJssel- dijk; Marina J„ d.v. M. Koopmans en J. van Witte; Gabriël J., z.v. G. J. Hoek en M. C. Koopman. Gehuwd: J. Jansen en H. M. Nelisse; J. van Haaften en J. P. de Viet. Overleden: W. van Gorsel, wed. van J. J. de Wilde, 86 j.; L. Neele, weduwn. v. M. E. van Dommele, 90 j. Geboren: Dirk J. A., z.v. A. J. de Braai en L. C. Eckhardt; Marie C. C. A„ d.v. E. J. Du Puij en M. L. Pasques; Marcel steeg naar volume met 50 procent. Deze stijgingen gaan belangrijk uit bo ven de taakstelling van de vijfde indus trialisatienota. Een globale verdeling van de investe ringsbedragen in de periode medio '52 medio 1957 over de verschillende bedrijfs takken wijst uit, dat vooral de investerin gen in de metaalindustrie en de chemi sche industrie zeer aanzienlijk zijn ge weest. Tezamen met de investeringen in de openbare nutsbedrijven vormen zij 60 procent van het totale investeringsbedrag. Maar ook in de textielindustrie en in de voedings- en genotmiddelenindustrie blij ken niet onaanzienlijke bedragen te zjjn geïnvesteerd. Tot de verruiming van de industriële werkgelegenheid hebben de metaalindustrie en de bouwnijverheid elk voor ongeveer 1/3 deel bijgedragen. In de periode '52'57 vestigden 78 bui tenlandse industriële bedrijven een doch teronderneming in ons land, terwijl 46 buitenlandse bedrijven een vorm van sa menwerking vonden met een bestaande Nederlandse onderneming. Per 31 decem ber 1957 was het totaal aantal naoorlogse buitenlandse industriële vestigingen in ons land gestegen tot 124 dochteronder nemingen en 117 deelnemingen in Neder landse bedrijven. Het grootste deel van deze vestigingen komt uit de Verenigde Staten, daarna volgen Engeland en Bel gië. L., z.v. E. Zwinger en A. Fortmann, te Offendorf (Frankrijk); Petrus I. C., z.v. C. G. Ummenthum en J. A. de Bruijn; "Willem F., z.v. F. van den Berge en A. Hollebek; Jojakim J., z.v. J. J. Verlinde en P. G. Verpoorte; Jeanine C., d.v. J. K. Esselbrugge en M. W. Dieleman; Erik A. M., z.v. J. A. M. de Barbanson en A. Houtepen; Margo S, C., d.v. C. Boer en A. E. A. van Megroot. Ondertrouwd: L. F. de Mul, 30 j. en T. M. Bennefeld, 31 j. Gehuwd: J. H. Peeman, 23 j. en N. H. Riemens, 21 j. Overleden: G. van den Berge, 71 j., e.v. J. Hofman; J. Jansen, 67 j., e.v. F. C. van de Velde; J. Heijnsdijk, 83 j., geh. gew. m. M. P. du Bois; G. J. W. van der Peijl, 49 j., e.v. A C. Leenheer; J. N. Reinhoud, 59 j., e.v. J. J. Michielsen; J. A. Lensen, 73 j., geh. gew. m. A. A. Moens; C. Turken burg, 76 j.; A. H. T. Éracke, 14 j.; P. Klaassen, 47 j., e.v.'A. A. Lantsheer. Geboren: Anna C. M„ d.v. C. F. van Oeffelen en C. A. Zeinstra. Gehuwd: R. Veld, 29 j. te Poortvliet en C. M. Schot, 19 j.; J. van den Houtei^, 22 j. te Oud-Vossemeer en A. Schot, 19 j.; C. Hage, 26 j. te Sint-Maartensdijk en M. D. van de Velde, 23 j. Overleden: M. A. van Luijk, 46 j.; E. Slager, 69 j. wed. v. N. Pikaar.

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 5