Uit de provincie FRAU KURTZ: MOEDER VOOR DUIZENDEN VLUCHTELINGEN W oningbouwprogramma in 1957 overschreden Haringvloot uitgevaren Geestelijke volksgezondheid in Zeeland werkt nu intensief Politiek regering'Adenauer op de gevaarlijke weg r mee Dinsdag 20 mei 1958 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 3 „Lieve, gezellige oma" in dienst van Int. Chr. Vredesbeweging Tony v. d. Linden in bondsteam Vliegtuig van rebellen neergehaald Ruim f 300 miljoen meer produktie DOOR DE WERELD Burgerdienstplicht in Indonesië Soustelle in Algiers aangekomen Prawda beschuldigt V.S. van interventie in Indonesië Moeilijkheden nagenoeg overwonnen Vertraging tussen V.S. en Frankrijk Rede van Ollenauer 1 Tegen Nottingham Het Nederlands bondselftal, dat woens dagavond 21 mei in het Feijenoordstadion in Kotterdam tegen de Britse eerste-divi- sieploeg Nottingham Forest speelt, is als volgt samengesteld: Pieters Graafland (Ajax); Kraay (DOS) en Kuys (NAC); Klaassens (VVV), Wiersma (PSV) en De Koning (Sparta); Van der Kuil (Ajax), Lenstra (SC En schede), Schuurman (ADO), Topny v. d. Linden (DOS) en Moulijn (Feijen- oord). Reserves: De Munck (DOS), Kruiver (PSV), Eranssen (GVAV) en Cor van Gijp (Feijenoord). Hoewel deze wedstrijd bedoeld is als oefenwedstrijd voor de ontmoeting Noor wegenNederland op 28 mei in Oslo, heeft men het elftal niet de naam van voorlopig Nederlands elftal gegeven om dat enkele spelers niet beschikbaar wa ren in verband met de wedstrijd tussen het Limburgs elftal en een Duits selectie- team, die op 22 mei wordt gespeeld. De samenstelling van Nottingham is: Charles Thomson; Whare en Thomas; Farmer, MeKinlay en Burkitt; Joyce, Quigley, Wilson, Baily en Gray. Reserves: Lightening, Hutchcinson, Wat son en Morle. Limburgs elftal Het Limburgs elftal, dat donderdag in Geleen tegen een Duitse ploeg speelt, be staat uit: Belski (Fortuna); Brüll (Rapid JC), Steegh (VVV); Notermans (Fortu na), Van der Hart (Fortuna), Klaassens (VVV); Angenent (Fortuna), Wilkes (W V)van Wissen (MW)Rutten (MW) en Carlier (Fortuna). Reserves: Vrijhof (MW), Mommers (Rapid JC), Munsters (Fortuna), Raven- stein (Fortuna) en Toennaer (MW). FRAU DR. GERTRUD KURZ uit Bern is een bijzondere vrouw. Klein is ze en een tikkeltje gezet en heur haar is al bijna wit. Ze ziet er uit als een lieve, gezellige oma uit de kinderverhaaltjes van Van der Hulst en niet als een doctor in de theologie en nog minder als een bereisde vrouw, die redevoeringen heeft gehouden over de hele wereld, van Oos-Berlijn tot Zuid-Afrika. IN DE DERTIGER JAREN was Frau Kurz de ziel van de toen pas op gerichte Int. Chr. Vredesbeweging en dat is zij nu nog. Tijdens de oorlog werd het neutrale Zwitserland overstroomd met 60.000 Joden en ook daarna kwa men de vluchtelingen uit vele landen. Frau Kurz wijdde zich met hart en ziel aan hun welzijn en werd „moeder der vluchtelingen". Met veel overtuiging verklaarde Frau Kurz zaterdag in Hil versum, waar zij op uitnodiging van de Groep Nederland van de ICVE iets over haar ervaringen vertelde: „Vluchtelingenwerk ls ook vredeswerk". In 't vluchtelingenkamp in Bern zijn gewoonlijk ongeveer 15 landen verte genwoordigd, die vaak de grootste vij anden van elkaar zijn. Na de Hongaar se opstand werd er Kerstfeest gevierd. Hongaarse vluchtelingen vroegen „Mut- Op Ambon is met luchtdoelgeschut zondagochtend een B-26 bommenwerper van de opstandelingen neergehaald, toen hij een aanval deed op het vliegveld van Ambon, zo deelt het hoofdkwartier in Djakarta mee. Men voegde daaraan toe, dat er aan de kant van de regering geen slachtoffers zijn gevallen. Uit de pas verschenen driemaande Ujkse publlkatle van hét ministerie van volkshuisvesting en bouwnijverheid over de bouwactiviteit in 1957 blijkt, dat aan bouwwerken 12595 miljoen werd verwerkt, ongeacht de werken door de Rijkswaterstaat uitgevoerd, de militaire werken, kleine werkjes met een bouw som van f 2000 en minder, enz. De ra ming op het bouwprogramma voor 1957 werd met f 80S miljoen, zijnde 13 pet., overschreden. Uitsluitend aan gebouwen werd f 2326 miljoen verwerkt. De raming van f 2000 miljoen werd aldus met ruim 16 pet. overschreden. In de woningbouw werd het program ma van f 1100 miljoen met ruim 27 pet. overschreden, doordat er in werkelijk heid voor ruim f 300 mjlioen meer ge produceerd werd. Hieruit blijkt, dat de bouwbedrijvig- heid zich in het verslagjaar meer op de woningbouw heeft geconcentreerd. Im mers slechts rond f 25 miljoen van de totale overschrijding van het gebou wenprogramma (nieuwbouw) komt voor rekening van alle andere sektoren te zamen. De produktie van in 1957 (in totaal geraamd op f 4 miljard) bijzonder hoog, vooral in de woningbouw. Bij de be drijfsgebouwen voor de industrie was van uitbreiding ten opzichte van het vorige jaar geen sprake. De sektor scholen vertoonde ditmaal een belangrijke uitbreiding vergeleken bij vorige jaren. Ook bij ziekenhuizen Het landbouwschap houdt op 21 mei een ochtendvergadering in de grote zaal van het hoofdproduktschap akkerbouw te Den Haag. Het bestuur zal zich beraden over het zenden van een brief aan gedeputeerden van Zuid-Holland inzake de studie „Rand stad en. Delta" en zich voorts bezig houden met de vraag of geslacht en bevroren pluimvee ook huiten poe liers om moet worden verkocht. Nabij Arcos de Valdevez, onge veer 100 km. ten noorden van Oporto in Portugal, is een bus met 44 pas sagiers in een ravijn gestort. Zestien mensen vonden de dood en acht wer den gewond. De sjah van Perzië is gisteren voor een bezoek van ongeveer twee weken in Tokio aangekomen. Hij werd op het vliegveld verwelkomd door keizer Hirohito en premier Kisji. De sjah kwam van Formosa, waar hij Vijf dagen was geweest. De 79-jarige heer J. P. Tames, die zaterdagochtend na een kolendamp vergiftiging in zijn woning te Haar lem in bewusteloze toestand naar het ziekenhuis werd overgebracht, is gis ternacht overleden. Zijn 77-jarige vrouw was reeds in de nacht van vrijdag op zaterdag overleden. Voor de zestiende keer heeft de amerikaanse legerleiding een zeer grote melkorder in Nederland ge plaatst voor haar in Europa gelegerde troepen. De N.V. Sterovitia Melkpro ducten te Amsterdam sloot n.l. een nieuwe leveringsovereenkomst tot een bedrag van ca. 10 miljoen gulden. Alle melk- en melkprodukten zullen in papierverpakking worden afge leverd. was de produktie hoger dan in 1956. Wordt verbouw uitgezonderd, in welke sektor ten 'opzichte van 1956 belang rijk meer werd verwerkt, dan bleef de prpduktie in alle overige sektoren be neden die van 1956, ai zijn de verschil len relatief niet groot. De chef-staf van het Indonesische leger heeft in zijn hoedanigheid van centraal militair gezaghebber een besluit uitge vaardigd, waarbij aan alle Indonesische staatsburgers tussen 18 en 40 jaar bur gerdienstplicht wordt opgelegd. Iedereen, die onder dit besluit valt, zal verplicht zijn bepaalde werkzaamheden uit te voeren en de regeringsinstanties bij te staan in het handhaven van de veiligheid de uitvoering van de burger lijke verdediging. Ook zullen zij, al naar mate hun capaciteiten, werkzaamheden van militaire aard moeten verrichten. Degenen, die hiervoor worden opge roepen zullen om hun taak zo goed mo gelijk te kunnen verrichten, zo nodig 'n verplichte opleiding moeten volgen ter Kurz" of ze erbij mochten zijn, maar zodra ze hoorden, dat er ook Rus sen waren, wilden ze niet meer. „Ik vroeg ze, of ze dachten dat Christus alleen voor de Hongaren was geboren", zei Frau Kurz", „en aarzelend gingen ze mee. Toen ze binnenkwamen stond er een Russische vluchteling een prachtig Russisch kerstlied te zingen. Mijn vrees dat de Hongaren weg zouden lopen werd beschaamd: na afloop gingen ze de Rus de hand drukken Frau Kurz heeft in de loop der jaren het hart gestolen van duizenden vluch telingen van de meest uiteenlopende nationaliteiten. Wanneer de Zwitserse P.T.T. een brief krijgt met als enige adresaanduiding: „Mutter Kurz, Zwit serland", vindt ze dat helemaal niet vreemd. Toen Frau Kurz zestig jaar werd, gaven de vluchtelingen haar een oorkonde met de vermelding: „amoris causa"Eit misschien was ze daar wel gelukkiger mee dan met het doc toraat aan de Universiteit van Zurich, ook al is het honderd vj|f eu twintig jaar geleden dat een vrouw dat honoris causa kreeg! De lijfspreuk die Frau Kurz in de praktijk brengt is: „Het hangt van de Christenen af of de spanningen in de wereld zullen verdwijnen. Wij moeten veel meer getuigen van de vrede in Christus", En daarom vindt ze het on christelijk-, dat de blanken In Zuld-Afri- ka niet samen met de kleurlingen het Avondmaal willen vieren en daarom ls zij ook verontwaardigd, als men het ln discussies over de landen achter het IJzeren Gordijn alleen maar heeft Sf/er communisten en vergeet, dat ook daar nog vele gelovigen zrjn die het moel- lrjk hebben. Met woorden alleen is de vrede niet gediend. Drievijfde deel van de mens heid lijdt honger. Frau Kurz werkt hard om een bescheiden deeltje van dit leed op te heffen. Zij brengt in Zwitserland veel geld bijeen door het verkopen van zakjes, waarin evenveel rijst zit als de mensen in de hongerlijdende gebieden per dag te eten krijgen. „Iemand, die de hele dag niets anders gegeten heeft dan een paar korreltjes rijst, kan zich pas goed de ellende voorstellen van de mensen, die nóóit meer krijgen en die zal grote offers willen brengen". De I.C.V.B. doet nog veel meer voor de vrede door nood te lenigen en lijden den te helpen. Frau Kurz vertelde de Nederlandse leden van de I.C.V.B. ook nog het een en ander over -haar erva ringen in Israel en Oost-Duitsland. NEDERLAND. Sinds 1951 neemt het jeugdwerk een belangrijke plaats in in de Groep Ne derland van de I.C.V.B., die in 1949 onder leiding van prof. G. v. d. Molen van de V.U. werd opgericht. Zo zullen Nederlandse jongens en meisjes dit jaar gaan werken in twaalf buitenland se kampen, o.a. in Marokko. Volgend jaar wordt er waarschijnlijk ook een werkkamp In Israel georganiseerd. De jeugd toont veel meer belangstelling voor hef vredeswerk dan de ouderen en zij heeft een belangrijk aandeel in de jaarlijkse congressen en in de redactie van het eigen blad. Zaterdagmiddag is de haringvloot uitgevaren. In Scheveningen wa ren duizenden belangstellenden om de vissers uitgeleide te doen. Op de foto: de visscherschepen verlaten de haven van Schevenin gen, door velen nagewuifd. „Goe de vangst mannen COLIJNSPLAAT Export. De laatste twee weken liepen weer enige coasters de haven binnen om aardappelen te laden. Het waren de vol gende vaartuigen „Mutua-Fides" uit Delfzijl, „Spirit" uit Groningen en nog maals de „Mutua-Fides" uit Delfzijl, die in die tussentijd weer terug was. Dorpsgemeenschap. Zaterdagavond is de laatste avond van de dorpsgemeen schap Colijnsplaat in het winterseizoen 1957-'58 gegeven. De heer W. Bulthuis gaf een overzicht van het winterprogram- ma. Deze avond werd gehouden in hotel „De Patrijs". De bekende film „Zo lang je bij me bent" werd vertoond. De zaal was geheel gevuld. DOMBURG 55 jaar gehuwd. Zaterdag vierde het echtpaar C. Schouwenaar en B. Sehouwe- naar-Swint het 55-jarig huwelijk in het rusthuis Ter Mantelinge, waar het echt paar sinds enige tijd vertoefd. Het muziekgezelschap „Apollo" bracht een serenade. OUD-VOSSEMEER Wedvlucht. Voor „De Zwaluw" luidt de uitslag van de wedvlucht vanaf Mons als volgt: J. Tholenaar 1, Jac. Boogaart 2. P. van As 3, M. de Graaff 4, Joh. Nuts 5, A. Lindhorst 6 en 9, J. v. d. Zande 7, I. Berkeij 8, A. v. Trijen 10. ZUOTELANDE Uitvoering. De gymnastiekvereniging „Willebrord" gaf in een stampvolle zaal haar jaarlijkse uitvoering onder leiding van de directeur, de heer Florusse. Dat deze uitvoering goed bij het publiek in de smaak viel, was merkbaar aan het applaus dat de leden mochten ontvangen. ST. ANN ALAND Collecte. De gehouden bussencollec- te ten bate van de SAKOR (Samen werkende Kinderbescherming Organi saties) heeft f 32,opgebracht. Jordaans-Iraakse regering beëdigd De leden van het eerste kabinet van de Jordaans-Iraakse Unie zijn maandag te Bagdad beëdigd. Premier Noeri al Said verklaarde dat de regering van de unie in Bag dad gevestigd zal zijn. Hij zei voorts dat de legers van Jordanië en Irak al zijn samengesmolten en dat men een begin heeft gemaakt met de uit voering van de grondwet van de unie. De Gaullist Jacques Soustelle is na een spectaculaire vlucht uit Parijs in Algiers gearriveerd. Foto boven: Soustelle werd be groet door generaal Sallan op het Gouvernement, kostelijk is hierbij het gezicht van de radio-verslag gever. Foto onder: een enthousiaste me nigte wierp papier in de lucht, na dat Soustelle haar vanaf het bal kon van het Gouvernementsge bouw had begroet. Het blag van de Russische communis tische partij, de Prawda, schreef gisteren, dat vreemde landen, in het bijzonder de Verenigde Staten, schuldig zijn aan openlijke militaire interventie in de In donesische burgeroorlog. Vliegtuigen van Amerikaanse makelij vaRen Indonesische steden en schepen in Indonesische haven en op volle zee aan. De bedoeling van deze onwettige handelingen is, de Indonesische regering te dwingen haar onafhankelijke buiten landse politiek en programma van demo cratische ontwikkeling op te geven, al dus de Prawda, die verzekert dat de Sow- jet-Unie evenals andere vredelievende landen, niet onverschillig kan blijven voor deze pogingen om opnieuw een ko loniale orde in zuid-oost Azië te 'vesti gen. Nederlandse Soroptimistenclubs houden weekend ln Zeeland De landelijke Soroptimistenclubs hou den 31 mei en 1 juni een weekend in Zeeland. Zaterdagmiddag om twee uur begint een landelijke vergadering in de Prins van Oranje te Goes, waarna een diner volgt ln „De Korenbeurs", 's Avonds gaan de 200 deelnemers met extra bussen naar Domburg. Zondagochtend wordt een kerkdienst gehouden. In de middaguren bezoekt men Veere. Naar wij vernemen heeft de Dienst voor de Geestelijke Volksge zondheid in Zeeland de vele moeilijkheden van de laatste jaren over wonnen. Het werk kan nu regelmatig en intensief worden aangepakt. Vooral dank zij het feit, dat nu een full-time psychiater aangesteld kon worden tot leider van deze dienst. Dit komt het werk zeer ten goede. Financieel heeft de Dienst het nu ook wat ruimer, omdat de Prov. Staten vorig jaar januari besloten tot verhoging van het subsidie (van 7.500 tot 28.790). Het dagelijks bestuur ziet er nu als volgt uit: ds. H. M. Strating, voorzit ter, A. de Lange, secretaris, A. J. Ka- land, penningmeester, ds. A. Elshout en dr M. van der Beek. Een vacature moet nog vervuld worden De penningmeester kon het jaar 1957 afsluiten met een sluitende ex ploitatie, mede door de subsidieverho ging van de provincie. In 1957 werden in totaal 74 spreek uren gehouden, die door 143 personen bezocht werden. In hoofdzaak betrof dit personen voor de na- en voorzorg, alsmede de jeugd-psychiatrie. Het bestuur is er van overtuigd, dat door de aanstelling van dokter J. Dorsman als full-time psychiater de Dienst op normale wijze kan gaan werken. Vooral aan zuster A. Voo- ren districtsverpleegster is het te danken dat het werk toch doorgang kon vinden. In 1957 kreeg de omzetting van dë Dienst in een Stichting eveneens vas tere vormen. Het bureau is onderge bracht in het pand Londensekade 43 te Middelburg, waarin ook het Zeeuws Consultatiebureau voor Alcoholisme is ondergebracht. Besprekingen over raketbases Van gewoonlijk betrouwbare zijde te Washington is gisteren gezegd, dat de onderhandelingen tussen de Verenigde Staten en Frankrijk over de inrichting van bases in Frankrijk voor de ballisti sche raketten met een middelgróte reik wijdte sinds de val van de regering- Gaillard reeds langer dan een maand vertraging ondervinden en de fase van een behandeling van de politieke en stra tegische aspecten van een overeenkomst niet bereikt hebben. De Verenigde Staten hebben met Engeland wel reeds een overeenkomst gesloten. De voorzitter van de Westduitse socia listische party, Erich Ollenhauer, heeft gisteren hij de opening van de werkzit tingen van het jaarlijkse congres van zijn partij in Stuttgart verklaard, dat de poli tiek van de regering-Adcnauer zich op de gevaarlijke weg bevindt naar nieuwe militaristische en nationalistische avon turen. Hij noemde het besluit van de bonds dag om de atoombewapening voor West- Duitsland te aanvaarden het noodlottig- ste, dat er sinds de stichting van de fede rale republiek is genomen. Ollenhauer legde er de nadruk op dat de meerder heid van de kiezers, die bij de verkie zingen op 15 september 1957 op de chris ten-democratische parflj hebben gestemd, hiermee de regering-Adenauer geen blan co volmacht hebben willen geven voor de uitrusting met atoomwapens van het leger. Het alternatief voor een bewape ningswedloop met atoomwapens is een algemene, internationaal gecontroleer de 'ontwapening en een ontspanning in de wereld, aldus Ollenhauer. Uit naam van het congres deed Ollen hauer vervolgens een beroep op de Fran se socialistische partij i.v.m. de toestand in Aigerië. Hij spoorde de Franse socia listen aan te streven naar een oplossing voor het Algerijnse vraagstuk, die in overeenstemming is met het internatio nale socialisme en het recht van het Al gerijnse volk op vrije zelfbeschikking. Het comité van openbaar welzijn te Algiers uitgebreid Het comité van openbaar welzijn van Algiers is uitgebreid tot 38 leden, vier militairen en 34 burgers, aldus is maan dagochtend uit Algiers gemeld. Waarnemers te Algiers zijn eenstem mig van oordeel, dat door de achtereen volgende uitbreidingen het vertegen woordigende karakter van het comité is versterkt en iets is weggenomen van de bewogenheid, die het comité in zijn oor spronkelijke samenstelling kenmerkte. Het ligt in de bedoeling om in de toekomst ook in Zeeland een medisch opvoedkundig bureau op te richten. De Belgische politie heeft mee gedeeld dat Jean Robert Debbaudt, een 32-jarige voormalige Belgische S.S.-leider, gearresteerd is op beschul diging van. medeplichtigheid aan de acht jaar geleden gepleegde moord op Julien Lahaut, voorzitter van de Bel gische communistische partij. Lahaut werd op 18 augustus 1950 in zijn huis bij Luik doodgeschoten door onbekend gebleven personen. 2 3 6 7 9 iö~ ii ii P3 BK» 3^9 HORIZONTAAL: 2. Zoete zelfstandig heid, 5. gewaad, 8. flink, 10. voorstelling, 12. hazardspel, 13. kamer. VERTIKAAL: 1. Aardigheid, grap, 3. guitig, 4. roofvogel, 6. bende, 7. wrang, zuur, 9. schampere opmerking, 11. schouwburgplaats. Oplossing vorige puzzel. HORIZONTAAL: 1. Zwak-al-tee, 2. waarderen, 3. Etna-riant, 4. nest-es-pre, 5. driest-mes, 6. evar-Seine, 7. lorgnet- er, 8. tree-eer-e.o., 9. eensklaps. VERTIKAAL: 1. Zwendel-te, 2. water vore, 3. aan-sieren, 4. krater-ges, 5. adres -snek, 6. iets-te-eel, 7. trap-mitra, 8. een- re-neep, 9. ent-es-Eros.

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 3