Zeeuwse statenleden spraken uitvoerig over veertarieven Raadsdebat over subsidie godsdienstonderwijs Suggesties zullen met minister Algera worden besproken Laatste meidagen brengen groot wieier sportevenement Pinsdag 20 mei 1958 ZEEUWSCH DAGBLAD Kortere wachttijden, hogere tarieven MIDDELBURG Raadskleingoed Olympias toer komt naar Zeeland BIJBELKENNIS VAN BELANG VOOR GEHEEL DE NATIE Middelburg bekeek levende materie van principiële en financiële zijde Instuifweekend op „Hedenesse" Pagina 2 ZOALS WEL TE VERWACHTEN viel zijn gisteren in de buiten gewone zitting van Provinciale Staten van Zeeland vele woorden ge sproken naar aanleiding van het voornemen van de minister van verkeer en waterstaat om met ingang van 1 juli a.s. de tarieven voor de veren over de Westerschelde te verhogen. De minister heeft hierover, zoals be kend, overleg gepleegd met het college van Gedeputeerde Staten van Zeeland en dit overleg heeft geresulteerd in een compromis, dat is vervat in een nota, die Ged. Staten aan Provinciale Staten hebben aangeboden. De inhoud van deze nota was gisteren aanleiding tot het voeren van een uitvoerige discussie, waarbij niet alleen de door de minister gewenste ta rieven ter sprake kwamen, doch eveneens over de vrijdom van veergel den van gedachten werd gewisseld, waarbij men dus eigenlijk teruggreep op vroegere besprekingen. Diverse statenleden trachtten gisteren de ma terie uitsluitend van de zakelijke kant te benaderen, anderen ondersteun den hun betoog met gevoelsargumenten. Aan het slot van de besprekingen, die bijna vijf uren in beslag namen, zegde, nadat Ged. Staten zich over het gesprokene hadden beraden, de heer M. J. van Poelje toe dat Gedeputeerde Staten een aantal suggesties, die in de discussie naar voren kwamen, ter ken nis van de minister zullen brengen en dat Ged. Staten zullen trachten in het overleg met minister Algera deze Zeeuwse wensen tot realiteit te bren gen. En deze suggesties waren: 1) De datum, waarop de nieuwe ta rieven zullen ingaan, zal samenval len met de datum, waarop de nieuwe veerboot in gebruik zal worden genomen. 8) De minister wilde 40 vaartenboek jes beschikbaar stellen voor auto's en 20 vaartenboekjes voor perso en. Voorgesteld zal worden dit te wijzigen in 20 en 10 vaartenboek jes. 8) Ged. Staten zullen de minister trachten te bewegen erin toe te stemmen dat de bewoners van Zee land op vertoon van een legitima- tlekaart korting ontvangen op de veertarieven. 4) De nieuwe tarieven zullen zal de minister worden verzocht niet gelden als een overgangsmaat regel, waarop in de nabije toekomst opnieuw verhoging zal volgen. 5) In de veertarieven van auto's zal de overtocht van de bestuurders zijn inbegrepen. Uit de reacties van achter de tafel van G.S. bleek gisteren duidelijk dat (iet met minister Algera gevoerde be- eid moeizaam is geweest. Overigens s de kwestie van de veertarieven niet een zaak van minister Algera alleen, doch van het geheel kabinet, waarbij niet In de laatste plaats overleg plaats Vindt tussen de ministers van verkeer en waterstaat en van financiën. OVERGANG? Sterke verontrusting bij de staten leden was verwekt door een vertrou welijk schrijven, dat door de minister van verkeer en waterstaat aan Ged. Staten was gericht. Dit schrijven werd ter vergadering openbaar gemaakt. De statenleden hadden er vooraf reeds Kennis van kunnen nemen. De minis ter deelde in deze brief mede dat in het onderhoud met Ged. Staten over eenstemming was bereikt over: 1) da tum ingang nieuwe tarieven 1 juli '58, 2) het als een overgangsmaatregel be schouwen van de nieuwe tarieven, 3) het opnieuw zullen bekijken van de tarieven in maart-april 1959, gelet op de bedrijfsresultaten. Gedeputeerde Staten hebben hierop de minister geantwoord, dat over de punten 1 en 3 in het onderhoud wel Overeenstemming werd bereikt, doch dat men over een overgangsmaatregel niets had aanvaard, zelfs niet had ge- Sproken. Namens alle fracties werden aan het begin van de discussie verklaringen afgelegd, waarin werd betoogd dat men de nieuwe tarieven allerminst als een overgangsmaatregel naar weer nieuwe en dan wellicht nog hogere tarieven, Wilde zien. DE TARIEVEN Daarna werden de door de minister gewenste tarieven onder de loep ge- ftomen. Alle sprekers vestigden daarbij de aandacht op de moeilijke verkeersver bindingen in Zeeland. De heer A. H. S. Stemerding (C.H.) wilde weten of de besprekingen met de minister het eindstadium al hebben bereikt of dat er nog mogelijkheden tot veranderingen in de tarieven zijn. Het heeft geen zin, betoogde hij nader hand, zonder meer te zeggen dat Zee- lad vrije veren moet hebben. Wel is het nodig, dat verschil wordt gemaakt tussen incidentele en geregelde ge bruikers. Hij pleitte ervoor de ver voerskosten van auto's vast te stellen met inbegrip van de bestuurders. Ook wilde hij een goedkoper tarief voor autobussen met inzittenden, waarbij hij o.a. dacht aan schoolreisjes en tochten van bejaarden. De heer Stemerding trok in twijfel of 1 augustus de nieuwe veerboot in dienst gesteld kan worden i.v.m. het dan wellicht niet gereed zijn van de fuik. De heer P. V. M. Vercauteren, frac tievoorzitter van de K.V.P., nam scherp stelling tegen de nieuwe tarie ven, die hij onaanvaardbaar noemde. Het economisch leven in Zeeland met name in Zeeuwsch-Vlaanderen zal hier grote schade van ondervinden, meende hij. Hij betoogde voorts dat de mening van de Kamers van Koophandel geen zuivere weergave is van de gevoelens van de Zeeuwse bevolking. De heer Vercauteren en naderhand sloot zijn fractiegenoot, de heer A. L. S. Lockefeer zich hierbij aan beweerde dat bij tariefsverhoging ook scheiding zal ontstaan tussen Zeeuwsch-Vlaan- deren en de rest van Nederland. De heer Lockefeer sprak in nogal bewogen bewoordingen over de tarie ven. Wij zijn, merkte hij op, in een zwevende toestand gekomen. Waar gaan wij heen? Het wordt benauwend en een nieuwe stap wordt gezet op de lijdensweg. Wij zijn, zeide hij, verder van huis dan ooit. Deze spreker beschuldigde de Haagse instanties ervan dat zij niet voldoende oog hebben voor de Zeeuw se belangen. De mededelingen over de nieuwe tarieven, aldus de heer Locke feer, zijn in Zeeuwsch-Vlaanderen in geslagen als een bom en er heerst een bittere stemming. Wij blijven, besloot deze spreker, kosteloos vervoer voor staan. De heer E. J. van Ruymbeke (KVP) sprak in vrijwel gelijke trant. WENSEN De fractievoorzitter van de P.v.d.A., de heer L. P. van Oorschot releveerde de gang van zaken met de Wester- scheldeveren sinds 1945 en deelde mee dat de P.v.d.A.-fractie nog steeds voor stander is van vrije veren. Tenslotte deed hij een aantal sug gesties tot wijziging van tarieven. De ze zijn voor een deel overgenomen door Ged. Staten en hierboven weer gegeven. BRES In feite is in 1950 het beginsel van de vrije veren door de staten losgela ten, aldus de heer J. S. Hommes (AR). Nu de Kamers van Koophandel zich achter de tarieven hebben gesteld is er, aldus spr. een bres in de gelederen geslagen. Hij merkte op dat de a.r.-fractie van mening is, dat de tarieven van het personenvervoer te hoog zijn, dat identiteitskaarten, waarop de Zeeuwse bevolking tegen gereduceerd tarief ge bruik kan maken van de veren ge wenst zijn en dat de kortingen bij aanschaf van vaartenboekjes hoger dienen te zijn dan in de bedoeling ligt. Het tarief moet niet eerder ingaan dan de nieuwe boot in gebruik wordt genomen, aldus de heer Hommes. Voorts voerden nog het woord de heer E. G. Vader (K.V.P.), J. M. A C. van Dongen (K.V.P.) en P. Heering (V.V.D.). De heer Heering merkte o.a. op dat hij t.a.v. de beweringen, dat Zeeuwsch- Vlaanderen los dreigt te geraken van de rest van Zeeland, zou moeten con stateren dat met de bewoners van Schouwen-Duiveland dan hetzelfde plaats vindt, aangezien voor de veren, waarvan de bewoners van dit eiland gebruik moeten maken ook betaald moet worden. ANTWOORD GED. STATEN Gedeputeerde Van Poelje heeft daarna zijn uiterste best gedaan niet alleen het standpunt van Ged. Staten toe te lichten, doch ook begrip te wek ken voor de houding van minister Al gera. Ged. Staten hebben zich bereid ver klaard een compromis te sluiten met de minister,evenwel met de bepaling, dat definitief een standpunt zal wor den ingenomen na overleg met Prov. Staten. Wil men vrije veren, aldus de heer Van Poelje, dan moet het geld uit de schatkist komen en welke politieke partij wil belastingverhoging? Men heeft gemopperd over de lange wacht tijden. Welnu, daar kan verbetering in komen door uitbreiding van vervoers capaciteit, maar dat kost geld. Wil men geen belastingverhoging, dan moeten de tarieven omhoog. Wil men dit ook niet, dan gebeurt er niets en blijven de lange wachttijden en ook dit is na delig voor het bedrijfsleven. De heer Van Poelje betoogde, dat de kwaliteit van diverse boten, wat de motoren betreft, te wensen overlaat. GEEN VRIJE VEREN Het zou van weinig realiteitszin ge tuigen, aldus spr., als ik een pleidooi voor terugkeer naar de vrije veren zou houden. In 1945 was de verkeers stroom niet voorzien, bovendien wist men toen niet, hoeveel de havenwer ken zouden kosten. De tekorten lopen in de miljoenen en het is logisch, aldus de heer Van Poelje, dat minister Al gera niet bereid is, deze tekorten vol ledig voor zijn rekening te nemen. Zeeland zal een offer moeten bren gen, maar daar zullen minder wacht- uren tegenover staan. Het rijk zal meer bijdragen in het tekort dan het op de rijksbegroting vermelde bedrag van twee miljoen. De heer Van Poelje vond het niet juist steeds maar weer te spreken over achterstelling van Zeeland bij het westen. Wat betreft de door sommige sprekers verwachte vermindering van vervoer, deelde spr. mede dat het ver voer over het veer KortgeneWol- phaartsdijk is toegenomen, nadat de tarieven en de service daar zijn verhoogd. Op 10 juni zal een officiële proef vaart met de nieuwe boot worden ge maakt. Rijkswaterstaat heeft toege zegd, dat de nieuwe aanleginrichtingen 1 aug. a.s. klaar zullen zijn. Hierna werden de conclusies vastgesteld, die wij hierboven reeds hebben vermeld. Aan het slot van de zitting, die werd gepresideerd door de heer C. Philipse, heeft de heer Stemerding namens de statenleden de wens uitgesproken dat de Commissaris der Koningin spoedig van zijn ziekte zal zijn hersteld. Tijdens de gisteren gehouden raads vergadering van Middelburg heeft de voorzitter, mr. Joh. de Widt, waarde rende woorden gericht aan het adres van de heer L. Onderdijk, lid var) het bestuur der Godshuizen. De raad willigde zijn verzoek in hem eervol ontslag te willen geven met in gang van 1 juni a.s. Ruim 26 jaar heeft de heer Onderdijk belangeloos zijn me dewerking aan de Godshuizen gegeven. Nu hij ruim 80 jaar is, meende de heer Onderdijk de tijd gekomen, dat hij als lid moest bedanken. Tot lid van de Commissie van Bij stand Gemeentewerken werd benoemd het in de raad van gisteren geinstal- leerde raadslid J. J. Jonker, dit in de plaats van de heer I. van Loo. De heer Jonker werd ook tot lid benoemd van de Commissie van toezicht Avodschool voor Nijverheidsonderwijs, alsmede van de Commissie van Beheer Middel burg-Vlissingenrij weg. De heer L. J. Breel werd benoemd tot lid van het bestuur vereniging „De Ambachts school", de heer P. H. Geers tot lid van het bestuur Stichting „Goed Wo nen". De raad ging voorts akkoord met de 34e en 35e begrotingswijziging 1957; de 37e begrotingswijziging 1957; wijziging verordening op de Algemene Begraaf plaats; het aangaan van een erfpacht overeenkomst met de gemeente Sint Laurens; verkoop van grond in de Stromenwijk aan de Vereniging tot stichting en instandhouding Christe lijke Kweekschool; verkoop van grond aan de Lipperheystraat en de verkla ring ex. art. 25 van de Nijverheidswet t.b.v. vormingsklasse Chr. Landbouw- huishoudschool. Benoeming Tot hoofd van de School met de Bij bel te Appingedam is benoemd de heer E. Wester te Middelburg. Op 30 en 31 mei zal de Olympia's toer door Nederland, een bekend evenement in de wielersportwereld, Zeeland „aandoen". De ren- en toerclub „Theo Middelkamp", die vorig jaar het algemeen ploegenklasse- ment in deze wedstrijd won en dank zij Huijssoon beslag wist te leggen op de tweede plaats in het individueel klassement, heeft de daaraan ver bonden organisatie krachtig aangepakt. Zo zal op-vrijdag 30 mei te Goes, in afwachting van de aankomst der renners, een internationaal criterium worden verreden, waaraan deelnemen leden van de Koninklijke Luikse Bycicle Club. Ook zal radioreporter Barends een gedetailleerd verslag geven van de zesde etappe, Den Bosch—Goes. Op 31 mei zal een offi ciële ontvangst zijn in het Goese gemeentehuis. Klokslag kwart voor drie 's middags zal burgemeester W. C. ten Kate het startschot geven voor de zevende etappe, die van Goes naar Rotterdam voert, over een afstand van 120 km. Olympia's toer zal dit jaar voor het eerst een internationaal tintje krijgen, door de deelname van een ploeg uit Duitsland, een uit Denemarken en een uit België. Daarnaast treden vijf streekploegen in het veld, n.l. de „Rot terdamse Leeuw", de Baronieploeg (Breda e.o.), gen Limburgse combina tie, een Comb. Ulysses-Le Champig non (Amsterdam) en een militaire ploeg o.l.v. Schulte. Naast „Theo Mid delkamp" nemen de volgende club- ploegen deel: Olympia (Amsterdam), Haarlem, De Spaertaan (Den Haag), en Feyenoord (Rotterdam). JONGE RENNERS De ploeg van „Theo Middelkamp" bestaat voornamelijk uit jonge ama teurs zoals bekend kunnen ook se- miprofs aan deze wedstrijd deelnemen. De ploeg bestaat uit de volgende ren ners: Piet Rentmeester, Joh. Beers, Jan v. d. Klundert, Henk v. d. Kloot, ZEER UITVOERIG heeft gistermiddag de Mid delburgse gemeenteraad stilgestaan bij het verzoek van de Centrale Kerkeraad der Hervormde Gemeen te van Middelburg om subsidie voor het godsdienst onderwijs op de openbare scholen. Aan deze materie zaten uiteraard verschillende kanten en het waren voornamelijk de principiële en de financiële zijde, die door de woordvoerders van de politieke partijen werden belicht. In het college van b. en w. was dit verzoek uitvoerig besproken, waarbij bleek, dat de grootst mogelijke meerderheid van dit college geen principiële bezwaren meende te moeten aanvoeren tegen subsidiëring van dit soort onverplicht onderwijs. Op de financiële gevolgen zijn b. en w. echter dieper ingegaan. Bij inwilliging van het ver zoek toch, zo zeiden zij, moet gerekend worden op een subsidiebedrag van rond f 5200 per jaar. Daar echter een meerderheid van het college van oordeel was, dat het godsdienstonderwijs —dat toch reeds sedert jaren zij het buiten bezwaar vein de gemeen tekas wordt gegeven als noodzakelijk moet wor den beschouwd, stelden b. en w. voor tot toeken ning van dit sudsidie te besluiten. De minderheid vein het college hoewel verschillende denkend over de principiële zijde achtte het niet verantwoord om een dergelijk subsidie toe te kennen bij een niet sluitende begroting, temeer daar het hier een niet- verplichte uitgave betrof. Eén lid van het college had voorts nog gesteld, dat niet uit het verzoek schrift was gebleken, dat de plaatselijke hervormde predikanten niet in staat en in de gelegenheid zijn dit onderwijs te geven. Naar tijdens de raadszitting bleek, was het verzoek gedaan, omdat de twee lera ressen, die thans het godsdienstonderwijs op de openbare scholen te Middelburg verzorgen, binnen kort niet meer beschikbaar zijn en er niet voldoende middelen aanwezig zijn om het aenstellen van een wika te kunnen bekostigen. Het resultaat van een langdurig debat was, dat het verzoek van de Cen trale Kerkeraad met negen tegen vijf die van de heren Hesselink (VVD), Hoek (AR.), Kögeler (A R), Van 't Westende (KVP) en Schot (SGP) stemmen werd ingewilligd. Zowel over de princi piële zijde als over de financiële gevolgen van dit voorstel werd gestemd. Het principe, dat het op de weg van de gemeente ligt om het godsdienstonder wijs op de openbare scholen te steunen, ontmoette bij de stemming geen tegenstand. VROUWENPOLDER Uitvoering. Zaterdag gaf de Herv. Jeugdclub o.l.v. Ds. J. de Boer een uit voering. Na het openingswoord werd het toneelstuk „Bloemen" op vlotte wijze ge speeld. Het optreden van de Mexicano's viel zeer in de smaak. Het stuk „Verloren spel" werd op uitstekende wijze gespeeld. ZOUTELANDE Chr. Jongeren Verbond. De Christe lijke Jongeren Bond hield o.l.v. mej. Samuelse een vergadering. Zij sprak haar blijdschap uit over de fusie van het CJMV en de CJVF. De beide ver enigingen zullen als regel afzonderlijk vergaderen, maar het plan is om de twee maanden een gecombineerde ver gadering te houden. De heer K. Wou ters sprak over „De Gemeenteraad". DE EERSTE SPREKER, die over deze kwestie zijn licht deed schijnen, was de heer M. A. L. Hubregtse (Arb.) die stelde dat de Partij van de Arbeid toch voorstander is van bijbelonder- wijs, omdat dit een belangrijk stuk culturele vorming inhoudt. Hij vond het echter onjuist, dat de hervormde predikanten dit moesten geven. Ook de heer B. A Hessednk (WD) acht te bijbelonderwijs voor iedere Neder lander zeer gewenst. Hij meende ech ter, dal het voorstel zou moeten wor den gesj litst; in zoverre stond hij ach ter het voorstel van b. en w. INTEGREREND In een uitvoerig betoog merkte de heer A. J. Kaland (CR.) op, dat zijn fractie dit verzoek van de Centrale Kerkeraad met vreugde en welwil lendheid had ontvangen. De Chr. Hist Unie, zo zei hij, ziet de godsdienstige opvoeding als een onmisbaar en inte grerend bestanddeel van de totale op voeding. Dit zou hij voorop willen stellen met daarnaast het feit, dat de Bijbel het element is voor de Christe lijke en maatschappelijke deugden, terwijl hij voorts het bijbrengen van Bijbelkennis ziet als een belangrijke bijdrage tot de culturele vorming van de jeugd. Dit laatste is van grote im portantie voor geheel de natie. Op grond van een aantal door spre ker genoemde overwegingen, waarbij de steun van de overheid in bepaalde gevallen aan de kerken naar voren kwam, meende de heer Kaland, dat er geen wettelijke en principiële be zwaren aanwezig waren om van ge meentewege hetwerk, dat diverse kerkgenootschappen ter hand zullen nemen, te steunen. Hij bracht dank aan de Ned. Herv. Kerk en haar predikan ten, die tot nu toe het werk van het godsdienstonderwijs trouw hebben vervuld. De C.H.-afgevaardigde was er zich van bewust, dat de financiële positie van de gemeente Middelburg niet rooskleurig was, maar toch meende hij, dat de raad aan het verzoek ge volg moest geven. Het moet mogelijk zijn voor dit subsidie een gaatje te vinden. Men kan toch niet botweg „neen" zeggen tegen allerlei nieuwe taken, die zich in de gemeente voor doen. Voorlopig zou men kunnen vol staan met hét dekken door middel van de post „onvoorziene uitgaven". Hier wordt trouwens geen volle subsidie voor het jaar 1958 gevraagd. Het gaat hier niet om het belang van een en kele groep, maar om dat van de jeugd en van de gehele gemeente. GESPREK MET ANDEREN De heer Hoek (AR.) zei het onom stotelijk te aanvaarden, dat de Kerk de opdracht heeft het Evangelie overal uit te dragen en wie haar belemmerin gen in de weg legt, stelt zich tegen Hem, Die de opdracht heeft gege- geronderwijswet terecht, dat het ge ven van godsdienstonderwijs aan de Kerk moet worden overgelaten. Het A.R.-raadslid meende echter te moe ten opmerken, dat het voor de Her vormde kerkeraad een groot risico is, tot benoeming van een wika over te gaan, omdat het allerminst zeker is, dat het verlenen van het subsidie door hogere instanties zal worden goedge keurd. Nu men het werk financieel niet meer aan kan, zou het gewenst zijn zich tot andere kerken te wenden om medewerking en dan zon een beroep op de overheid achterwege kunnen blijven. De heer Hoek adviseerde nu geen beslissing te nemen om de Ned. Herv. Kerk gelegenheid te geven zich met andere kerken te verstaan. Ten aanzien van Bijbel en Evange lie sloot de her Schot (SGP) zich bij de heer Hoek aan. Hier ligt allereerst een roeping voor de Kerk. Hij ge loofde niet, dat het nodig was een dure wika aan te stellen. Wethouder J. W. Kögeler, die een minderheid in het college vormde, zei in een toelichting, dat in de lager-on- derwijswet van 1920 duidelijk staat, dat de overheid zich moet onthouden van elke invloed op het godsdienstige element op de openbare scholen. Het schijnt hier iets anders te liggen, om dat de kerk aai. de overheid geld vraagt en dit geld op haar beurt weer aan een ander geeft. Maar dit meende spreker als een omwegje te zien om te ontkomen aan de eis, die in de l.o.- wet gesteld wordt. Hij voelde iets voor de gedachte van de heer Schot, die had geopperd een aanvulling te geven, wanneer dat nodig mocht zijn. ONGUNSTIG De heer Kögeler verklaarde voorts, dat het verzoek op een heel ongunstig moment was ingediend, met name be keken uit de financiële keuken. De ge meente wil het tekort zo laag mogelijk houden om straks verhoging uit de rijksbijdragen te kunnen ontvangen. Wanneer zij nu een onverplichte sub sidie van f 5200 gaat geven zou dit bij G.S. en het Rijk de indruk wekken, dat het begrotingstekort niet al te se rieus wordt genomen. Wethouder Van 't Westende zei zich in grote lijnen te kunnen aansluiten bij de verklaringen van de heren Schot en Kögeler, waarna de voorzitter in een uitgebreid betoog de verschillende sprekers beantwoordde. Van sleur bij het godsdienstonder wijs óp de openbare scholen is geen sprake, aldus mr. De Widt, dit in ant woord op hetgeen de heer Hubregtse had gezegd. Dat de predikanten zelf dit onderwijs moeten geven, gaat in de praktijk met moeilijkheden gepaard, omdat er ook nog andere onderwijsin richtingen zijn, die hiervoor in aan merking komen. Gezien tegen deze achtergrond zou men het verzoek re delijk kunnen noemen, temeer omdat in september in de vakature moet wor den voorzien. De voorzitter verklaar de verder, dat de heer Kögeler zijn visie had vertolkt. In de. wet is echter al een eerste stap gedaan en voorts wordt er geen verbod gegeven voor ietwat verdergaande faciliteiten. De suggestie van de heer Schot achtte hij zeer aantrekkelijk. Weinig heil zag de voorzitter in een gesprek van de Ned. Herv. Kerk met andere kerken, omdat daardoor de financiële moeilijkheden toch niet uit de weg zouden worden geruimd iets, wat de heer Hoek be slist bestreed. ZES LESUREN Het voorstel van orde van de heer Hoek om de behandeling van het ve- zoek tot subsidiëring uit te stellen, verkreeg - behalve v. de heer Kögeler - van de overige raadsleden geen en kele steun. Daarna kwam het voorstel van b. en w. „gesplitst" in stemming. Het resultaat hebben wij boven reeds aangegeven. Het zal nu zo zijn, dat er een subsidie wordt verstrekt voor zes lesuren per week. De heer Baars (CH) merkte nog op, dat de Ned. Herv. kerk meer dan zes lesuren geeft, maar een subsidie voor die zes genoeg vond. BRUIN1SSE Ongeval. De 52-jarige C. de Ruiter is nabij de Oude Dijk naast zijn brommer liggende, buiten bewustzijn, door een collega aangetroffen. De man had een zware hersenschudding en werd naar het ziekenhuis te Zierikzee vervoerd. Over de oorzaak van het ongeval is niets bekend. Jac. Duinkerke, Jos Heeren en de gast- renner, de Drentenaar Hen Nijdam. Wanneer men deze namen beziet, dan lijkt de ploeg aanmerkelijk zwak ker dan vorig jaar, toen vrijwel alle prominenten van de Goese club deel namen. Het team is nu gevormd rond om vier kanshebbenden, waaronder Henk Nijdam. Maar naast een leidende plaats in het individueel klassement, wil men graag een prolongatie zien als leider van het ploegenklassement. AANKOMST TE GOES De ereste renners worden rond zeven uur op de Bergweg verwacht. Zij rij den dan een ronde over het parcours, dat tevoren is „ingereden" tijdens het internationaal criterium: Van Dussel- dorpstraatDe GraaffstraatHeernis- seweg—Bergweg, met de finish ter hoogte van de in aanbouw zijnde am bachtsschool. De laatste deelnemer wordt om acht uur binnen verwacht. Het criterium, dat tevoren zal wor den verreden, start om ongeveer 4.45 uur en gaat over een afstand van maximaal 80 km., ev. ingekort bfj vroegtijdige aankomst der Olympia- nen. Er zijn verschillende premies uit geloofd en er is een beker voor de winnaar bèschikbaar. Na acht uur zal de uitgebreide volg- caravaan van de toer op het Noorde lijk gedeelte van de Markt een open luchttentoonstelling houden, tijdens welke de muziekvereniging „Eupho nic" zal concerteren. Zaterdagmiddag zal de caravaan be ginnen aan de zevende ronde, op weg naar Rotterdam. Het startschot wordt gegeven door de Goese burgemeester, de heer W. C. ten Kate. De route door de Ganzestad is als volgt: Markt-Langc Kerkstraat-Klokstraat-Ganzepoort- straat-brug Voorstad-Oostsingel-Bea- trjx(aan-Bergweg-Patijnweg-Rijksweg Op de grens tussen Goes en Kloetinge zal het vliegend vertrek plaats hebben Een kern van de instuifjongeren van de Hervormde Jeugdraad is het afge lopen weekeinde op het vormingscen trum „Hedenesse" geweest. Zaterdag avond hebben zij zich bezig gehouden met het vergelijken van de stijl van leven en cultuur uit de middeleeuwen en die van de Renaissance. Na 't ver- tonen van een filmstrook hierover werd de vraag gesteld of onze tijd een eigen stijl van leven en cultuur kent Wika Best hield de dagsluiting. Zondagmorgen werd de kampdienst geheel door de jongeren zelf opge bouwd. Na bijbelstudie verzorgde één groep de liturgie, twee andere groepen het vertalen en uitspelen van het ge-, lezen verhaal in onze tijd. Wika Westerval en wika Hiensch hielden in gespreksvorm de preek, waarin allerlei opmerkingen naar aan leiding van de vragen bfj de bijbel studie, verwerkt waren. Door deze dienst wisten alle jongeren zich inten sief bij de dienst betrokken. Zondagmiddag werd een buitenspel beoefend en plannen gemaakt voor da sluitingsavond op 7 juni en voor het nieuwe seizoen. Tevens werden in de izistuifcommissie gekozen mejuffrouw Hannie Baan en de heer Bram Moel- ker. Wika Hiensch sloot het weekend en mocht constateren dat naast alle ont spanning en inspanning het weekend ons gebracht heeft van de vraag „wat verwacht jij van het leven?" naar de vraag „Wat verwacht God van ons le ven?" Voldaan werd zondagavond de fiets tocht naar Goes terug gemaakt. 's-HEER ARENDSKERKE Benoeming. Burgemeester D. M. Vermet is dezer dagen benoemd tot lid van het bestuur van de stichting „Het Zeeuwsche Landschap". Inzameling uniformfonds .Excelsior'. Het comité, dat .zich ten doel stelt de muziekvereniging „Excelsior" binnen afzienbare tijd in het uniform te ste ken, heeft een mooi resultaat behaald bij de eerste inzameling: rond f 1300. Met belangstelling worden de resulta ten afgewacht van de binnenkort ta houden bazar ten bate van hetzelfde doel. Aankoop grond bejaardentehuis. Naar wij vernemen heeft dezer dagen de overdracht plaats gehad van enkele percelen grond, boerenschuur en woonhuis aan de Oostweg. Op deze plaats zal naar men hoopt spoedig een bejaardentehuis verrijzen. Vergadering reisclub. De reisclub hield een vergadering onder leiding van de heer J. Pik. Na stemming werd het reisdoel voor dit jaar bepaald op de Expo-58 te Brussel. Het ledental was met vier toegenomen tot dertig.

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 2