Achtste Beneluxronde start 6 juni in Bergen op Zoom Burgemeester Ellewoutsdijk vecht voor zijn haventje Nieuw electrisch gemaal zal in juni worden opgeleverd Wedstrijd na de finish BAAYENS Serooskerke (W) heeft een waarnemend burgemeester BEVOLKINGSAFNAME VAN DORP IN 40 JAAR 35 Zaterdag 17 mei 1958 ZEEUWSCH DAGBLAD DOOR SCHILDERACHTIG BELGIË EN LUXEMBURG Achthonderd kilometer Koninginnedagen boerenbruiloften te Kruinigen? De speciaalzaak voor uw Bril Ds. J. van Doom naar Tholen Liggen er kansen voor de visserij Piet Rentmeester won Molentour te Lewedorp Gediplomeerde ziekenverzorgsters De heer A. de Kam geïnstalleerd Pagina 2 Op 6 juni aanstaande, 's middags om twaalf uur, gaat in Bergen op Zoom de Beneluxronde 1958 van start. Het is de achtste rit in de reeks, die vorig jaar niet kon worden gehouden, voornamelijk door benzineschaarste. De orga nisatoren van de motor- en autoclub „Scheldegouwen" te Middelburg zijn van oordeel, dat deze ronde één van de mooiste zal zijn, die tot nu toe verreden is. De route voert andermaal langs de meest schilderachtige plekjes van België en Luxemburg en men is er thans op veler verzoek toe overgegaan een wedstrijd gedeelte in te lassen. Dit laatste dan na de officiële finish in Breskens, tijdens een rit over het eiland Walcheren op oriëntatiebasis. Als voornaamste bijzonderheid de komende ronde, die andere jaren ongeveer 1200 kilometer lang was, kan gezegd worden dat de door de deel nemers te rijden afstand nu is terug gebracht tot 800 kilometer. Zodoende Wordt een tijdwinst geboekt, die nodig is om de 60 kilometer lange rit over Walcheren te rijden. Naar verwacht wordt zal het aantal deelnemers weer ongeveer 120 bedragen; bij het secre tariaat van de M.A.C. „Scheldegouwen' zijn nu reeds meer dan 60 aanvragen om een reglement binnen gekomen. Onder hen zijn weer vele bekende ge zichten, o.a. Jonker uit Ter Haar, die met zijn D.K.W. RT 98 vanaf de eerste ronde heeft meegereden. Hij stort zich iedere keer weer met spiegelgladde banden in het ronde-avontuur en on danks het feit, dat zijn motor nog niet eens de snelheid van een snelbrommer haalt, is hij er tot nu toe steeds in ge slaagd op tijd aan de controles te ver schijnen. De gemiddelde snelheid, waarmee gereden dient te worden, bedraagt 36 ilometer per uur. Voor de start van dit evenement worden de deelnemers ontvangen door het gemeentebestuur van Bergen op Zoom. Na de start gaat het dan onmiddellijk richting België. Via Antwerpen en Mechelen wordt naar Brussel gereden, waar men ge bruik zal maken van de rondweg, zo dat er geen moeilijkheden te verwach ten zijn van het drukke Expo-verkeer. In Gerval, een plaatsje niet ver van de Belgische hoofdstad treft men de- eer ste hoofdcontrolepost, waarvan er in de route een zestal zijn opgenomen, be- Tijdens een vergadering van de be sturen der buurtverenigingen van Krui- ningen, i- besloten volgend en zo mogelijk ieder jaar op Koninginnedag feestelijkheden te organiseren in Zeeuw se klederdracht. Terugziend op het suc- oes van de boerenbruiloft, hoopt men dit ieder jaar te kunnen herhalen. De voorzitter, de heer J. J. van Dijke, memoreerde de geslaagde viering op Koninginnedag en dankte bruid en brui degom, de 180 bruiloftsgasten en de boerenkapel, die aan het slagen van deze dag op zo'n bijzondere manier hebben medegewerkt. Hij sprak de hoop uit, dat althans de herinnering aan de grote verscheiden heid, welke de Zeeuwse klederdracht biedt, voor de toekomst behouden 1 n worden. Hij zag daarvoor als mogelijk heid om Koninginnedag in klederdracht te vieren. Ingezonden mededeling (adv.) Ds. J. van Doorn heeft gisteravond afscheid genomen van de Christelijke Gereformeerde Kerk van Ermelo en hoopt donderdag 22 mei a.s., na vooraf bevestiging door ds. J. Brons van Mij drecht, zijn intrede te doen als predi kant van de Christelijke Gereformeerde Kerken van Tholen en Oud-Vossemeer, welke s.nds oktober 1955, toen ds. P. van der Bijl naar Leerdam vertrok, va- oant is geweest. Ds. J. van Doorn werd op 17 aug. 1900 uit een landbouwersgezin geboren in het Gelderse Veenendaal. Deze predikant ,vas eerst tien jaar werkzaam op de boerderij van zijn vader. In augustus 1922 deed hij admissie examen voor de geologische school van de Christelijke Gereformeerde Kerken te Apeldoorn, ■aarna hij op 2 juli 1930 zijn kandi daatsexamen deed. Nadat ds. Van Doorn toen ook door het Curatorium beroep baar was gesteld in de Christelijke Ge- jeiormeerde Kerken^ in Nederland, werd nij jp 2 nov. 1930 door wijlen prof. P. J. M. de Bru'a van Apeldoorn te Ede in het ambt bevestigd. Daarna diende ds. van Doorn nog de Christelijke Gerefor meerde Kerken van Oude kerk aan den Am stel (1936—1942); 's-Gravendeel (1942 1945); Urk (1945—1948), vanwaar hij op 4 juli 1943 naar Ermelo vertrok. zet door mensen van „Scheldegouwen". Via Namen en Laroche wordt de ka ravaan naar Bastogne en het in Luxemburg gelegen Diekrich (beide hoofdcontroles) gevoerd. De route gaat in het groothertogdom verder door het dal van de Süre, waar op het ogen blik de laatste hand wordt gelegd aan een stuwdam. Te Neufchateau in het uiterste zuid-oosten van België wordt een neutralisatiepost ingericht. De rij ders krijgen hier een verplichte neu tralisatie van drie uur om de nodige rust op te kunnen doen voor de laatste 400 kilometer. De ravitaillering gebeurt omstreeks zeven uur op de morgen van dezeven- de juni in de Abdij van Maredsous, tussen Dinant en Charleroi en indien mogelijk zal in Donk, even voor Gent, een hergroepering plaatsvinden. Via Sas van Gent en Philippine wordt dan naar Breskens gereden, het eindpunt van de ronde, waar de rijders Is mid dags tussen een en drie uur zullen aan komen. De V.V.V. en het gemeentebe stuur van Breskens hebben prijzen be schikbaar gesteld. WEDSTRIJD Het wedstrijdgedeelte, waarvoor om streeks half drie voor het station N.S. te Vlissingen het startsein wordt gege ven, is niet verplicht voor de deelne mers aan de Benelux-ronde. Deson danks ligt een grote belangstelling in de lijn der verwachtingen, omdat fraaie prijzen in het vooruitzicht zijn gesteld. Na de rit over Walcheren zul len de rijders tussen 4 uur en 7 uur in de namiddag voor de tweede en laatste maal worden afgevlagd, op de Markt in Middelburg. De organisatoren kre gen hier de beschikking over de hal van het stadhuis. De prijsuitreiking ge schiedt 's avonds omstreeks negen uur in het „Schuttershof". Ingez. Med. (adv.) B1EZELINGE Emmacollecte. Alhier bracht de Emma- collecte op de som van f230,22. MET BURGEMEESTER D. Lodder van Ellewoutsdijk leunen we over het hekje, dat beschermend is opgetrokken aan de rand van de kade. We turen in het golvende water van het kleine haventje, waarin slechts één klein zeilbootje ligplaats heeft gekozen, „Dat is het dan", begint de burgemeester van het „verste" dorpje van Zuid-Beveland, waarvan het kerktorentje als een uitgedoofde vuurtoren geldt voor de scheepvaart op de Westerschelde, „niet veel zaaks, hè?" Aan de toon, waarop Ellewoutsdijks eerste burger dit zegt, valt te merken, dat de heer Lodder zich maar moeilijk kan verenigen met de toestand, waar in het kleine haventje zich thans bevindt. Hij schudt zijn hoofd erover. „Dat er nu niets aan gedaan kan worden. Jawel, de zaak is thans in onderzoek, maar ik begin ernstig te twijfelen aan het behoud van de haven. Er zou toch best iets van te maken zijn!" En dan vertelt burge meester Lodder ons hoe hij en andere Ellewoutsdijkenaren hebben ge ijverd om aan te tonen, dat het haventje aan de Westerschelde een van de vele kleintjes aan de grote stroom voor verschillende middelen van bestaan beslist nog rendabel gemaakt zou kunnen worden. TERWIJL WE onze blikken laten gaan over de schier verlaten inham, zegt hij: „U moet natuurlijk niet uit het oog verliezen, dat we met ver scheidene factoren rekening hebben te houden. Daar heb je allereerst dat onderzoek, dat thans wordt uitgevoerd door het Economisch Technologisch Instituut voor Zeeland in samenwer king met de provincie. Er moet im mers bekeken worden, in verband met het op „Delta"-hoogte brengen van de Westerschelde-dijken, in hoeverre de instandhouding van een aantal havens langs deze rivier economisch verant woord zal z}jn. Dit onderzoek is thans in volle gang, maar hangende dit heb ben we hier in Ellewoutsdijk toch niet stilgezeten. De aktiviteiten resulteer den in het schrijven van een adres aan Gedeputeerde Staten". Burgemeester Lodder vertelt, dat in dit adres de suggestie wordt gedaan de nolletjes van het haventje een aantal- meters verder de Westerschelde in te leggen. Dan zal ook de damwand lan ger moeten worden, maar daardoor zal de mogelijkheid ontstaan, dat in het vervolg ook kleine coasters de haven kunnen binnenvaren, iets wat thans uitgesloten moet worden geacht. Laad- en losmoeilijkheden zullen zich niet, voordoen, omdat zich aan weerszijden van liet „kommetje" een loswal be vindt. Men kan er eigenlijk nauwelijks van spreken, maar thans doet de haven dienst als landbouwhaven. Enkele ke ren per week komt er een schip met slakken voor de herverkavelingswerk- werkzaamheden, die aan de gang zijn in de omgeving van Ellewoutsdijk, maar daar blijft het toch bij. De aard appelschuiten komen in Hansweert. „Het is werkelijk jammer, dat men de mogelijkheden, die hier liggen, niet wil zien," zegt burgemeester Lodder en zijn arm tekent een halve cirkel in de lucht. „Kijk, de haven heeft een zeer goede toegangsweg en daar links ligt nog een groot stuk terrein, dat als opslagplaats zal kun nen dienen. En dan zijn er nog de schorren, waarvan men eveneens haventerrein zal kunnen maken. Ten slotte zijn aan de aanvoerwegen in dit gedeelte van Zuid-Beveland te genwoordig ook prima, zodat het ver voer per auto weinig hoofdbrekens zal kosten." Uiteraard heeft Ellewoutsdijks burgemeester, die behalve over dit dorp ook nog zijn bestuurlijk oog moet laten gaan over Driewegen, hierover al verder doorgedacht. Hij zegt het ook: „Persoonlijk zie wel iets in de visserij. Er zijn plaatsen in Zeeland, waar de vis sers in de slechte zin des woords op het droge komen te zitten, en daarom lijkt het mij, dat er mis schien'van Ellewoutsdijk een vis sersplaatsje te maken zou zijn. Ik heb hierover mijn licht opgesto ken, maar de bezwaren luidden vooral: te ver van het viswater, Best mogêlijk, maar Vlaardingen ligt toch ook een eind landin waarts!?" „Ja, en verder liggen er mijns in ziens mogelijkheden voor een kleine Toen onze fotograaf deze foto van het haventje van Ellewoutsdijk nam, lag er juist een schip met slakken, bestemd voor herverka veling swerkzaamheden in de Zak Van Zuid-Beveland. Voor de Elle- woutsdijkse jongelui was het weer een nieuwtje industrie. Wanneer het Sloeplan zou doorgaan, zouden we misschien een klein graantje kunnen meepikken, hoe wel ik bang ben, dat de industriële sector dan wel bij Borssele zal ophou den. Dan zou er voor Ellewoutsdijk nog een kansje bestaan om forensen plaats te worden we hadden hier vroeger ook mooie buitenplaatsen en hebben die trouwens nog. Maar liever zag ik het toch in de richting van in dustrie, handel of visserij, vooral ook met het oog op de steeds groter wor dende bevolkingsafname in dit gedeel te van de Zak van Zuid-Beveland." "•W2W Burgemeester Lodder frappeert ons dan met de mededeling, dat in de laat ste 40 jaar de bevolking van het dorp je Ellewoutsdijk met 35 is afgeno men. Een veelzeggend percentage. Door de toenemende mechanisatie en het ge brek aan land ziet een deel van de landbouwende stand zich genoodzaakt naar elders te vertrekken. „Wanneer we dan hier in visserij of industrie een een compensatie zouden hebben, zou den we die wegtrekkerij kunnen tegen gaan. En met een behoorlijke haven liggen hier zeker kansen". Om nog even op die haven terug te komen, vroeger was zij groter, maar bij de aanleg van de nieuwe Delta-dijk, moest een gedeelte van de haven aan het land worden prijsgegeven. De sluis in de dijk werd vernieuwd, maar het haventje boette aan aanzien in. Er hebben zich trouwens nog meer veranderingen voorgedaan in Elle woutsdijk. In de afgelopen maanden is er druk gewerkt achter de nieuwe dijk die een aantal meters hoger is dan de oude Scheldedijk, die men een eind je het land in nog kan zien liggen om een gloednieuw electrisch gemaal te doen verrijzen. De bouw van dit ge maal is thans zover gereed, dat ver wacht mag worden, dat het einde juni kan worden opgeleverd. De totstand koming ervan was nodig, omdat het kleine gemaaltje vlak bij het fort de waterafvoer door de herverkaveling niet meer zou kunnen verwerken. „Een beter gemaal, nu ook nog een betere haven!" zegt burgemeester Lod der als we afscheid nemen, „maar dat laatste zal voorlopig wel een vrome wens blijven". Dan stuift de burger vader weg in zijn kleine autootje, een eenzaam automobilist in een „droog gelegd" dorp. Een blik vanaf de Delta-dijk op het nieuwe electrisch gemaal, dat in juni zal worden opgeleverd. Piet Rentmeester was de primus in ter pares in de Molentour die op He melvaartsdag in Lewedorp werd ver reden. In de eindsprint klopte hij zes van zijn rivalen op gedecideerde wij ze en bewees daarmee weer eens dat hij ook in de „spurt" zijn mannetje staat. Reeds spoedig werd in hoog tempo gereden en het veld viel dan ook reeds na enkele ronden uiteen. Aanvankelijk waren het twaalf renners die een kop groep vormden w.o. alle favorieten. Vijf man moesten afhaken omdat er telkens werd gedemarreerd en het tempo dusdanig werd dat alleen die allersterksten zich konden handhaven. Toen Rentmeester, Groot, Van Hees, Jos, Heeren, A. Heeren, Giessen en A. Roks, dus met zeven man, aan de lei ding gingen was het voor een ieder wel duidelijk dat de strijd praktisch was beslist. Onder grote spanning ging de laatste ronde in. De eindsprint werd. fel be twist. Bij het uitgaan van de laatste ronde voor de finish kwam een sterk rijdende Jan Groot voorop te liggen, maar Rentmeester stelde zijn fans niet teleur. De uitslag luidt: 1. P. Rentmeester, (Yerseke), 100 km in 2 uur 40 min. 30 sec. 2. J. Groot (Beverwijk); 3. P. van Hees (Hoogerheide); 4. Jos Heeren Nieuwe school te Zoutelande Gisteren werd onder architectuur van het bureau Steen en Tuinhof ta Vlissingen aanbesteed het bouwen van een vierklassige school te Zoutelande. Hoogste en laagste inschrijvers: Firma Flipse, Koudekerke f 153.400,Firma Jacobse, Meliskerke f ±17.114,Elek- tro-installatie fa Suurmond, Souburg f2490,fa Huybregtse, Westkapelle f 2023,schilderwerk fa Van Pagee, Middelburg f 11.300,Pattenier, Zoutelande f 10.500,Gunning in be raad. In de verpleeginrichting voor lang durig zieken „Der Boede" te Koude kerke werd het examen afgenomen voor het diploma ziekenverzorgster van de Federatie van Verpleeginrich tingen voor langdurig zieken. Geslaagd zijn de dames D. J. Verton, M. J. Prince, C. S. J. Harte, J. de Kra ker en H. M. Coenraad. Van het le naar het 2e cursusjaar werden bevorderd de dames M. A. Bostelaar, N. D. Flipse, P. M. Koole, M. M. Kaljouw, L. J. de Looff, L. J. Paau- we, M. de Vin en J. C. H. Verhoef. Aan drie leerlingen werd een herexa men opgelegd. (Roosendaal); 5. A. Heeren (St. Wille- brord); 6. H. Giessen (Rotterdam); 7. A. Roks (Bossehoofd); 8. P. Goorden (Nispen); 9. J. van Geel (Lepelstraat); 10. A. van Selm (Den Haag); 11. Kee pers (Roosendaal); 12. H. v. d. Kloot (Ossendrecht). Tijdens een gisteravond gehouden bijzondere vergadering van de ge meenteraad van Serooskerke (W.), ge houden in het verenigingsgebouw, vond de installatie plaats van de heer A. de Kam, burgemeester van Vrou wenpolder als waarnemend burge meester van Serooskerke. Het was 'n sobere plechtigheid, doch de hartelijk heid, waarmede raadsleden en inge zetenen de nieuwe burgemeester be groetten, was er niet minder om. Loco-burgemeester Goedbloed gaf in zijn installatierede een terugblik, voornamelijk op de periode, dat wij len burgemeester Dregmans voorzit ter van de gemeenteraad was en hij sprak de hoop uit dat de heer De Kam van God wijsheid en kracht zal ontvangen om de gemeente Seroos kerke naar beste weten te dienen. Burgemeester De Kam stond even eens stil bij het werk van zijn voor ganger en merkte op zich levendig te kunnen voorstellen, dat wat er deze avond gebeurt, de gemeente niet ten volle bevredigt, omdat er een scha duw over deze bijzondere raadsverga dering valt, enerzijds door het over lijden van burgemeester Dregmans, anderzijds door de voorgenomen her indeling van Walcherse gemeenten. „U zit reeds anderhalf jaar zonder bur gemeester en door mijn komst wordt in deze situatie feitelijk geen enkele wijziging gebracht. Het kan u bekend zijn, hoe na de zelfstandigheid van de kleine gemeenten mij aan het hart ligt en dat het me veel liever zou zijn geweest, hier een bij Koninklijk Besluit benoemde collega te begroe ten". De heer De Kam merkte op, dat het niet te verwonderen valt, dat er van een algemene feestvreugd* geen sprake kan zijn. Voorts bracht burgemeester De Kam dank aan de heer Goedbloed voor het vele werk, dat hij voor de gemeenta heeft verricht, evenals aan de wet houders, die vaak onder moeilijka omstandigheden hun werk voor hun medeburgers hebben verricht. Burgemeester De Kam wilde niet verhelen, dat deze benoeming hem met blijdschap heeft vervuld, al kon hij anderzijds ook niet verzwijgen, dat hij daardoor grote zorgen heeft ge kregen, omdat het niet gemakkelijk ij twee gemeenten te dienen, terwijl bovendien de activiteit van de ge meenten wordt beknot. Velen wensten daarna de burge meester geluk met zijn benoeming. Mevrouw De Kam ontving bloemen en tot slot was er een receptie.

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 2