FUSIE TUSSEN C.J.M.V. EN MEISJESVERBOND BEKLONKEN Frankrijk Het weer van a.s. zondag ►...dus bierweer! Christus daalde af in elke nood van de mens Duizenden Herv. Gereformeerde jongeren kwamen naar Utrecht Vrijgemaakte jongeren in Enschede bijeen Geen eindpunt, maar start voor nieuw jeugdwerk Wandeltochten van Luctor et Emergo te Kruiningen Meisjesbond jubileerde Interim^bestuui* Thoolse jongen gewond bij verkeersongeluk De charmante en sombere goden dezer eeuw kunnen ons niet knock-out slaan" tt Blijdschap in gehoorzaamheid aan Gods geboden WIN 1000.- Keurige prestaties BONDSDAG GEREF, M. V.'s EN J.V.'s Stijlvol programma Drukte in fruitcentra h Pijpefdag Douane nam revanche Vrijdag 16 mei 1958 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 1 Vanuit de toren der Bergkerk te Amersfoort woei op Hemelvaarts dag een grote vlag van het Christelijk Jonge Mannen Verbond, en naast de Marcuskerk te Utrecht had men de blauwe vlag in top ge hesen van het Meisjesverbond, aangesloten bij de Christen Jonge Vrouwen Federatie. Deze vlaggen hebben voor het laatst gewaaid. Voortaan zal men op deze dag niet meer in twee verschillende steden, maar op één plaats een vlag uitsteken: die van het Christelijk Jonge ren Verbond. Want de twee organisaties hebben besloten om een fusie aan te gaan. Het C.J.M.V. en het Meisjesverbond C.J.V.F. hadden elk een congres gehou den. De C.J.M.V.-ers waren er woensdag mee begonnen. Alleen afgevaardigden van de plaatselijke afdelingen woonden dit congres bij. Toen het fusievoorstel in stemming kwam, bleek dat er 242 vóór- en 12 tegenstemmers waren. Tijdens het voortgezette congres op de hemelvaartsdag, kon ds. H. J. v. Heerden, voorzitter van het C.J.M.V., aan de ver gadering meedelen, dat ook het Meisjes verbond tot fusie had besloten (met 188 tegen 5 stemmen). Na afloop van het Amersfoortse con gres trokken de C.J.M.V.-bestuurders naar Utrecht, waar zij door de bestuurs leden van het Meisjesverbond werden opgewacht. Er vormde zich een erehaag van functionarissen en daar tussendoor gingen arm In arm ds. Van Heerden en mevrouw A. C. QuispelTonsbeek, pre sidente van het Meisjesverbond. Ds. Van Heerden sprak daarna mevr. Quispel toe, waarbij hij verzekerde dat de fusieplannen bij het C.J.M.V. geen wezenlijke weerstand hadden gevonden. Als voorzitter van het nieuwe Christelijk Jongeren Verbond begroette hij in mevr. Quispel de vice-voorzitster van het C.J.V. En hij deed dit met bloemen. Mevrouw Quispel beantwoordde deze toespraak met de mededeling, dat zij zich rijker voelde dan ds. Van Heerden. Het C.J.M.V. is namelijk al opgeheven, maar het Meisjesverbond is nog maar in li quidatie; om formele redenen kan het pas op 1 september a.s. verdwijnen. „Wij hebben dus de machtiging in onze zak om ons eigen huis te gaan afbreken", zei mevr. Quispel. „Samen met u trekken wij een ander huis in, waarin de stof fering en meubilering volkomen nieuw zijn". Ten teken van het feit, dat ds. Van Heerden voortaan ook over meisjes het presidiaat zal uitoefenen, speldde mevr. Quispel hem het C.J.V.F.-insigne op. Interim-bestuur Het C.J.M.V., dat zijn 105e en laatste jaarvergadering hield, telt 38.000 leden. Het Meisjesverbond, dat 35 jaar bestaat, heeft 28.000 aangeslotenen. Uit een deel van de oude besturen is een interimbe- stuur samengesteld van 38 mensen, waar van er tien deel uitmaken van het dage lijks bestuur. Dit interim-bestuur fungeert tot 1 mei 1959; dan wordt een definitief bestuur gekozen. Op 1 september komt er ook een gemeenschappelijk orgaan uit. De fusieplannen dateren van november 1952. De fusie is werkelijk van onderop gegroeid, want omdat er gemengde jeugd clubs waren ontstaan, zijn de besturen zich in een studiecommissie op fu sie gaan bezinnen. Wat heden in de top bezegeld is, bestaat plaatselijk al lang. Te Rotterdam b.v. zijn alle jongeren groepen gefuseerd. Ook in verschillende Woensdagmorgen is op de provinciale weg van Tholen naar Poortvliet een ernstig ongeluk gebeurd waarvan de veertien-jarige H. Uil uit Tholen het slachtoffer is geworden. U. was per fiets op weg naar Tholen en is bij het oversteken van de weg door een be stelauto, van de firma J. Hoppenbrou wers uit Bergen op Zoom, gegrepen en meegesleurd. De jongen liep een zwa re hersenschudding op en kreeg een shock. Hij werd in ernstige toestand per ziekenauto naar het Algemeen Burger Gasthuis te Bergen op Zoom vervoerd. HET KLASSIEKE LAND van'de re volutie, Frankrijk, doet in deze dagen weer van zich spreken door een op een staatsgreep gelijkend ingrijpen van hoog geplaatste militairen in een gebied, dat nog altijd als een deel van Frankrijk wordt gezien, al is over dit punt een conflict met een deel van de autochtone bevolking g„nnde. Zelfs schijnen in Pa rijs pogingen tot eenzelfde daad in voor bereiding geweest te zijn. Mee onder de druk hiervan heeft het parlement een nieuwe minister-president -rijn vertrouwen gegeven en zijn zelfs de socialisten, als overal een onzekere fac tor in een reële politieke ontwikkeling, achteraf komen verklaren, dat ook zij verantwoordelijkheid willen aanvaar den. Is nu de kabinetscrisis die Frankrijk voor het internationale werk geheel bui ten spel zette voorbij, de vraag blijft, wat de betekenis van dit vroegre hart van Europa voor de komende tijden zal zijn. Wij wezen er reeds eer op, dat het een onzekere factor is. Toch zou in deze tijd ook het ver schijnsel kunnen optreden, dat wel is aangeduid met het woord: als Frankrijk verkouden is, niest heel Europa. Daarom moet de ontwikkeling in dit land ons met grote zorg vervullen. Het zou wel eens kunnen zijn, dat hierdoor de kracht van geheel West-Europa, ja, van het geheele Westen verlammend be ïnvloedt wordt. God behoede ons daarvoor. andere steden. Op het platteland is het minder snel gegaan. Plaatselijk staat men vrij om afzonderlijk te blijven werken als men dat wil. De vrouwelijke leden van het nieuwe C.J.V. blijven deel uitmaken van de in ternationale Y.W.C.A., de mannelijke leden zullen de Y.M.C.A. niet verlaten. Men zal ook de emblemen van beide or ganisaties handhaven om te tonen, dat men in wereldwijd verband staat. Zonder tranen In hun vroegere verschijningsvorm waren het C.J.M.V. en het Meisjesver bond het produl.t van een voorbijgegane periode. Het nieuwe C.J.V. zal er anders gaan uitzien; de fusie betekent geen eindpunt, maar start voor een heel nieuw jeugdwerk, waarbij nog veel geëxperi menteerd zal worden. Ds. Van Heerden heeft in zijn slotrede op het C.J.M.V.-congres begrip getoond voor mogelijk weemoedige gedachten over het verdwijnen van deze organisatie, die sedert 1854 bestond. Maar er hoeven geen tranen te vloeien, want het werk als zodanig wordt op dezelfde basis voort gezet. Komende tot het eigenlijke werk van het afgelopen jaar, zei ds. Van Heerden, rug had. Begonnen met het zo geslaagde lentefeest te Arnhem, kreeg men in het najaar de tegenslag der bestedingsbeper king te incasseren. De daarop gevolgde financiële actie bracht goede resultaten. Intussen bedacht men zich dit jaar op nieuwe vormen, waarmee ook metterdaad gestart werd, en tenslotte is er de fusie. Op de eerste congresdag heeft men zich gedurende de hele middag bezonnen op de godsdienstige beïnvloeding van de bij het C.J.M.V. aangesloten jeugd. Dit onderwerp werd ingeleid door de alge meen secretaris, de heer H. J. Jansen gres bij. Klomp, die de volgende dag een samen vatting van de discussie gaf. Het congres was in de morgenuren ten stadhuize van Amersfoort ontvangen en toegesproken door burgemeester H. Mo lendijk. Daarna volgde de bidstond. De volgende dag maakte het congres (dat door vijfhonderd man bezocht werd) de kerkdienst mee in de Bergkerk, geleid door dr. P, A. Elderenbosch. De oud-voorzitter van het C.J.M.V., prof. dr. G. P. van Itterzon te 's-Graven- hage woonde een gedeelte van het con- (Van één onzer verslaggeefsters) Enkele duizenden jongens en meis jes uit alle delen van ons land vul den op Hemelvaartsdag de enorme Beatrixhal van de Utrechtse Jaar beurs, waar de gecombineerde Bonds dag van de Bonden van Nederlands Hervormde Meisjesverenigingen en Jongelingsverenigingen op Gerefor meerde Grondslag werd gehouden. Het thema van deze dag was de titel van het Lutherlied „Een vaste burcht is onze God". De ochtendbijeenkomst stond onder leiding van de presidente van de Bond van Meisjesverenigingen, me vrouw A. A. E. Mulder-Rupke. De eerste spreker die het woord van haar dat men een jaar vol dynamiek achter de kreeg was ds. D. B. van Lokhorst van Bijna tweeduizend jongeren hebben gisteren het bondsfeest van de Neder landse bond van Gereformeerde jonge lingsverenigingen (binnen de vrijge maakte kerken) gevierd in twee En- schedese kerken. „Koers houden" was de titel van het openingswoord, dat bondsvoorzitter ds. J. A. Vink uit Amersfoort in de Noorderkerk uit sprak. Koers houden, dat betekent niet anders willen zijn dan Gereformeerde verenigingen in een Gereformeerde bond; de lijn voortzetten in gehoor zaamheid aan de verhoogde Christus, voor wie wij onze knieën buigen; en in die koers „in trouw volharden". De geschiedenis van de kerk be paalt de geschiedenis van de J.V., al dus ds. Vink, die het ontsaan van Vonkenbergs bond in herinnering bracht en de start van de vrijgemaak te bond onder leiding van de heer J. G. van Oord. Aan het einde van zijn openings rede kwam ds. Vink nog eens terug in de huishoudelijke vergadering van woensdag was de zaak ook reeds ter sprake geweest op wat hij noemde „het spektakel over de ge mengde verenigingen", het voornaam ste twistpunt tussen beide bonden. Deze g.v.'s zijn te zien als gevolg van de vrijmaking; wat voor winst deze ook bracht, het grote getal was de geref. jeugdbeweging kwijt. En nu is de gemengde vereniging aangegre pen, niet als nabootsing van een meer of minder halfslachtig experiment el ders, maar eenvoudig omdat men in deze vorm zag een door God gegeven mogelijkheid om koers te houden. De gemengde vereniging is het bewijs dat de jeugd in trouw wilde volharden, ook wanneer het getal dat in de weg zou hebben gestaan. Heel hartelijk heeft men in de Noorderkerk waar merkwaardiger wijs meer meisjes dan jongens aan wezig leken de vroegere bonds voorzitter J. G. van Oord begroet en bij de hem door de Koningin ge schonken ridderorde, een bloemen hulde voor zijn vrouw gevoegd. De heer Van Oord, wie de bijna 65 jaren niet zijn aan te zien, heeft in een kort woord gesproken over de vormende waarde die van de J.V. uit gaat. WERELD EN KERK Ds. J. Francke uit Hoogeveen heeft de achtergrond geschetst, waartegen de maatschappelijke en politieke on derwerpen op de J.V. moeten worden behandeld. Over de verhouding Oost-West spre kend, zei ds. Francke, dat verbreking van het evenwicht zou kunnen be tekenen vernietiging van de een of de ander. Maar de tegenstelling is niet principieel, niet tussen geloof en ongeloof. Ook de afvallige wereldkerk is op komst, waarin communisten de leiding kunnen hebben, zo zei ds. Francke. Nu getuigt men nog tegen de over heden, maar als de blokken samen smelten zal ook de rode kerk dat be groeten. Wie deze ontwikkelingen ziet aan gekondigd in de Schrift, die wordt er door Gods genade voor bewaard zijn lichaam en ziel te offeren op het al taar van de goden dezer eeuw. CHRISTELIJKE BLIJDSCHAP Laat uw klederen te allen tijde wit zijn. Deze opwekking van de Prediker was 's middags het thema van de En gelse predikant ds. J. Kok. Ds. Kok riep op tot christelijke blijdschap alleen uit kracht van de belofte. De christelijke ambtsbediening geeft kleur aan de arbeid, die niet ij del ise in de Here. Deze ware blijd schap is gebonden aan de gehoorzaam heid van Gods geboden. In de Zuiderkerk spraken vice-voor- zitter G. Strom uit Amersfoort, ds. H. Vogel uit Enschede, ds. W. Borgdorff uit Baarn. De bond telt thans 229 aangesloten verenigingen (waaronder negentig gemengde). Enkele verenigingen be dankten als lid, de terugkeer van en kele andere hield het aantal op het peil van vorig jaar). Bij elkaar eijn 2S30 leden via hun vereniging bij de bond aangesloten. De volgende bonds dag wordt in Groningen gehouden. De niet prettige verhouding met de meisjesbond en de zaak van de ge mengde verenigingen kwam ook in de huishoudelijke vergaderin g ter sprake. (Ongecorrigeerd) Bergschenhoek, die de Hemelvaarts- meditatie hield. Het was doodstil in de enorme ruimte, toen Anna Nijhof uit Utrecht daarna het prachtige ge dicht „Hemelvaart" van Jan H. de Groot voordroeg. Het thema van de Bondsdag werd toegelicht door mejuffrouw N. Ver maas uit Rotterdam, Jan Zwart bracht een fantasie over het Luther lied en Bas vanOosterom uit Gouda vertelde iets over het ontstaan van „Een vaste burcht is onze God". „Is het daverende zingen van „Zij zullen ons niet hebben, de goden van de tijd", niet een armzalig restje van vergane glorie, niet een laatste wan hopige snik van mensen, die door de goden al bijna knock-out geslagen zijn?", zo vroeg ds. A. d?n Hartogh van Amersfoort zich af in zijn refe raat „De goden dezer eeuw". Nu wij al dichter naderen tot de dag van de ontknoping van het werelddrama, spelen de goden dezer eeuw het spel tegen God en Chris tus met steeds meer bravour. In de bezettingstijd werden' er goden opge richt voor de goden van bloed, ras en bodem. „Die zijn voor een groot gedeelte al weer omgevallen, in deze tijd knipogen de goden van democra tie en humanisme ons toe. Het zijn dezelfde goden, alleen zijn zij bijge verfd", aldus spr. De Mammon is nog altijr de beste handlanger van de duivel. Met veel vuur grissen we naar ons toe wat be geerlijk schijnt. De bromfietsen rijden al vlugger en knetteren al luider, de sigarettendamp wordt al maar dich ter en de schoonheidsmiddelen al ge raffineerder. De rock and roll-muziek deunt en dreunt over het leven. De meesters op school spreken over tele visiekinderen, die 's morgens nauwe' lijks hun ogen open kunnen houden. CHARMANT EN SOMBER Natuurlijk wil de Hervormd Gere formeerde jeugd van vandaag God niet uit haar leven verdringen. „Maar zoeken we toch ons levensgeluk niet voor een groot deel bij de tijdgoden?" zo vroeg spr. zich af. De goden dezer eeuw: charmant als ze zijn, zeggen „We leven maar één keer, laten we dan plezier maken 1", en de andere, de sombere tijdgoden, benemen je alle levensmoed, dreigen je met een Ingezonden mededeling (Adv.) Weerdienst IMC0S London teint Komende dagen voortdurend veranderlijk, dikwijls bewolkt met af en toe regen. Enkele opklaringen gedurende het weekeinde Een service van de gezamenlijke brouwers van het beste Nederlandse bier. een reis van Win binnen 8 dagen I Schrijf op briefkaart hoeveel mm neerslag en hoeveel uur zonneschijn u voor a.s. zondag verwaaht. Stuur aan 'Het bier Is weer best', Postbus 62, Amsterdam. Briefkaarten moeten uiterlijk vrijdag gepost zijn. Wie het dichtst komt bij meting De Bilt (gemeten te De Bilt) wint 1000 gulden vakantiereis. (Bij meer goede voorspellingen wordt deze prijs gedeeld). Bovendien zijn er 100 troostprijzen, (doosjes bierglazen). Naam winnaar volgende week op deze plaats. Vorige zondag: 0.3 mm neerslag, 3 uur zen. WAT IS IMCOS T Deze International Metereologica! Consultant Services worden geleid door de RAF-weerkundigen, die destijds het weer voor de geallieerde operaties voorspelden, VAN ONZE REIZENDE ROELAND Yale University. - Dr. L. A, Greenberg verklaart dat zijn onderzoekingen uitwijzen dat bier prestaties kan verhogen door spanningen te verminderen. BIER It BEST VOOR BEIDEN Ober: 'Wat zal het zijn?' Hij en zij: 'Twee zielen, twee glazen blerf Bijna 600 wandelaars namen op Hemel vaartsdag deel aan de Luctor et Emergo- wandeltochten te Kruiningen, die voor de vijfde maal werden georganiseerd door de W.S.V. „Kruiningen". Deze vereniging heeft ditmaal veel extra werk op zich genomen door naast de organisatie van deze tochten ook ter opluistering van de wandelaars te zorgen voor muziek. De Koninklijke Harmonie „E. M. M." van Kruiningen verleende daarbij medewer king, maar ook een tweetal jeugddrum bands, ni. van Scherpenisse met hoorn blazers, van Breda, met pijpers waren aanwezig om de wandelaars in het dorp te begeleiden. Het was ongeveer half een toen bur gemeester A. Schipper de wandelaars met enkele toepasselijke woorden .wegschoot'. Onder begeleiding van de muziekkorpsen begonnen de deelnemers aan hun 25, 15 en 10 kilometer. Het défilé werd door de burgemeester afgenomen vóór het ge meentehuis. Door de diverse groepen wandelaars werden keurige prestaties geleverd en de jury zal geen gemakkelijke taak hebben gehad om de uitslag vast te stellen. De tochten gingen allen door Kruinin gen, Schore, Kapelle, Wemeldinge en Yerseke. Na terugkomst te Kruiningen konden alle deelnemers een prachtige medalje in ontvangst nemen. Voor de vreselijke toekomst en houden je het nihilisme voor. De volgende spreker op de Bonds dag, die werd opgeluisterd door de clamaties, zang en muziek van de Chr. Muziekvereniging „Maranatha" te Utrecht, was ds. L. Roetman van Wierden, die refereerde over „De God der eeuwen". Hij wees erop, dat God, in de meest donkere tijden der eeuwen getoond heeft, dat men niet tevergeefs op Hem hoopt en dat Hij nog nooit heeft toegelaten, dat Zijn Kerk te gronde ging. In de middagbijeenkomst, die onder leiding stond van de voorzitter van de Bond van J.V.'s, ds. Jac. Vermaas, sprak ds. L. Blok van Capelle aan de IJssel tenslotte over „De God van ons leven". „De mens". Dit was het centrale thema van de hondsdag 1958 van de Geref. meisjes- en jongelingsverenigingen, die gisteren in Leeuwarden werd gehou den. Het is een goed geslaagde bondsdag geworden, niet in het laatst door de originele en frisse opzet van het programma, dat rijk aan afwisseling was en uitmuntte in actualiteit en bondigheid. Tienduizend jongeren hebben in tien verschillende gehouwen gistermorgen naar evenzovele sprekers, die het centrale thema behandelden, geluisterd. Daarbij werd vooral het accentg elegd op de massamens en de wanhopige mens, waarbij deze sprekers tenslotte wezen op „de Mens", op Jezus Christus. In elk gebouw begon de bondsdag met een liturgische Hemelvaartsvie- ring. Daarna volgde een jubileumtoe spraak ter gelegenheid van het 40-jarig bestaan van de bond van m.v.'s op g.g. In „De Harmonie" werd deze toe spraak gehouden door de bondspresi dente, mej. P. M. van Doorn. Zij wees er op dat in de veertig jaar van het bestaan van de bond de doel stelling gelijk gebleven is, doch dat de methode aan de zich wijzigende om standigheden is aangepast. In haar overzicht van de afgelopen veertig jaar memoreerde mej. Van Doorn de op richting van de bond in 1918, toen de meisjes in veel Geref. kringen als on mondig werden beschouwd. Zij moch ten ook niet studeren. De eerste we reldoorlog had in deze opvatting al een kentering gebracht. Toen was de tijd rijp om tot oprichting van de Bond van Geref. meisjesverenigingen over te gaan. Die bond heeft een snelle ontwikke ling doorgemaakt. Het ledental nam voortdurend toe. Toch zag mej. Van Doorn op het ogenblik geen reden tot tevredenheid. Het verontrust ons, zei ze, dat de laatste jaren het ledental voortdurend terugloopt. De bondsbe- stuurders zijn bezig zich ernstig op de ze situatie te bezinnen. De leden die nen zich op hun beurt bewust te zijn van hun verantwoordelijkheid tegen over de medejongeren. GOEDE SAMENWERKING De presidente verheugde zich over de goede samenwerking met de jongelings- bond. De bond zal verder moeten zoeken naar nieuwe vormen bij een gelijkblijven de doelstelling. De bondsvoorzitter van de bond van jongelingsverenigingen, ds. G. N. Lam mens, feliciteerde de jubilerende meisjes bond en bood een geschenk aan (enve loppe met inhoud). De jongeren zijn vast van plan, aldus ds. Lammens, niets van de erfenis der vaderen prijs te geven. Het gaat nog al tijd om de vorming vr jong-Gerefor- meerden, maar de vorm, waarin dit ge schiedt, kan wel eens zo radicaal zijn, dat alle buitenstaanders ervan opkijken. Mevrouw C. A. van AlkemadeKwak- kelsteijn, een der leden-opriehters van de meisjesbond, bracht de gelukwensen over van alle oud-leden. In de hoofdvergadering In de Harmo nie, werd het centrale thema „De Mens" behandeld, 's morgens door dr. B. Riet veld en 's middags door ds. O. Jager. Achtereenvolgens werd een typerende schets gegeven van de massamens, de mondige mens, de wanhopige mens en de verloste mens. Tenslotte werd met de woorden van Pilatus „Zie de Mens", heengewezen naar de gekruisigde Chris tus. Hij daalde aan het kruis af in elke nood van de mens. De verloste mens her kent men aan de vruchten van de Hei lige Geest: liefde, geduld, zachtmoedig heid, zelfbeheersing en blijdschap. Declamatie en zang omlijstten het ge sprokene. De vrij grote afstand tussen Leeuwar den en Goes had tot gevolg, dat wij gis teravond het verslag van onze speciale verslaggever niet meer op tijd in Goes ontvingen. Het is daarna per telefoon doorgegeven en dientengevolge eniger mate bekort. Morgen hopen wij op het behandelde op de huishoudelijke verga dering van beide bonden terug te komen. (Ongecorrigeerd). In de Zeeuwse fruitcentra, waar de appelbomen in bloei staan, was het gis teren bijzonder druk. Vooral veel auto's reden langs de bloeiende boom gaarden. Bromfietsers in botsing Gisteravond kwamen te 's-Heer Arendskerke op de rijksweg bij Einde- wege twee bromfietsers bij het passe ren van een voetganger met elkaar in botsing. De heer B. uit Koudekerke kwam zodanig te vallen dat hij een hersen schudding opliep. Hij is per ziekenauto naar huis vervoerd. e°nuSit rijzeit groepen waren er bovendien nog groeps- prijzen. Burgemeester Schipper was em veer zes uur weer aanwezig om de slag bekend te maken en de extra prijz uit te reiken aan de groepsleiders. De uitslagen waren als volgt: 10 krqi 1. W.S.V. „Hertog Jan", afd. A te Waai. wijk 248 punten; 2. W.S.V. „Hertog Jan", afd. B. te Waalwijk 239,5 p.; S. W.S.V, „Op Stap" te Scherpenisse 235,5 p. W.S.V. „Steeds Voorwaarts" te Breda i p.; 5. W.S.V. „Op Stap" te Scherpenisse 228,5 p.; 6. Padvinders „Ridder Boude» wijn" te Yerseke 184 p.; 7. Hervormd» School te Krabbendijke 180,5 p.; 8. Chr. School te Krabbendijke 175 p. 15 km: 1. W.S.V. „Tempo" te Ouden, bosch 253,5 punten; 2. Padvindsters t» Yerseke 241,5 p.; 3. W.S.V. „SUST", t» Oudenbosch 233,5 p.; 4. W.S.V. „Steed» Voorwaarts" te Breda 231,5 p.; 5. Pad[» vinders te Koewacht 231 p.; 6. W.S.V, „Op Stap" te Scherpenisse 224,5 p.; ,De Arend" te 's-Heer Arendskerke 213,8 p.; 8. W.S.V. „Weest Kwiek" te Roosen» daal 202,5 p.; 9. W.S.V. „Axel" te Axel 198,5 p. 25 km; 1. W.S.V. „Steeds Voorwaarts" te Breda 247 punten; 2. „De Arend", t» 's-Heer Arendskerke 232 p.; 3. Gidsen t» Axel 231 p.; 4. „C.O.S." te Terneuzen 224,8 p.; 5. „Excelsior" te Nieuw en St. Joos- land 220,5 p.; 6. W.S.V. „Vlug" te Bergen op Zoom 207,5 p. Het Bredase korps gaf 's avonds op d» Markt nog blijk van zijn kunnen met figuurdemonstraties. In him fleurige unl» formpjes werd dit optreden een waar succes voor deze jeugdige muzikantjes. Een groot Apeldoorns pijperskorps zorgde voor een waardig slot van dez» dag. Met een stevige mars door het dorp en een taptoe op de Markt kwamen dez» Apeldoorners de band met hun adoptie gemeente uit de rampdagen versterken, Het talrijke Kruiningse publiek wist dl» optreden zeer te waarderen. (Vervolg van pag. 1) brood van anderhalve meter lang. De pijpersdag begon gistermorgen ln de Graanbeurs met een concert van gewijde muziek, door het 240 leden tel lende en oudste korps van Nederland, ,.Jubal"uit Dordrecht. Hierna werden in de Nieuwe Kerk en de Noorderkerk kerkdiensten gehouden, waarin voor gingen resp. ds. P. F. Th. Aalders, Ned. Hervormd predikant te Middelburg en ds. P. Homburg, Gereformeerd predi kant te Vlissingen. Muzikale medewer king verleenden de trompettisten van de Chr. muziekvereniging „Onda" t» Middelburg. Later op de morgen werd in de bos sen rondom het kasteel Westhove t» Oostkapelle een grote picknick gehou den, met daaraan verbonden verschil lende attracties zoals een gecostumeer- de voetbalwedstrijd, ringrijden en der gelijke. Nadat nog een serenade wa* gebracht aan de patiëntjes van het zee hospitium „Zonneveld" begonnen da ongeveer vijftig bussen aan de terug tocht naar Middelburg, waar omstreeks half vier het muzikale feest een aan vang nam, dat wil zeggen een defileer- mars van alle deelnemende korpsen af zonderlijk door een groot gedeelte van de stad. Duizenden mensen hadden zich langs de route opgesteld. Op het Molenwater vóór de muziektent werd het défilé afgenomen door het gemeen tebestuur van Middelburg, waarbij verschillende autoriteiten tegenwoor dig waren. SHOW-PROGRAMMA Langzamerhand groeide het evene ment toen naar zijn hoogtepunt toe. Omstreeks kwart over vijf toen de bij na tweeduizend deelnemers(sters) op de Markt waren gearriveerd en zij hadden plaatsgenomen op geïmprovi seerde banken, werd met de afwerking van een groots show-programma be gonnen. Op de Markt was geen plaats meer onbezet en „Harmonie" uit Schie dam opende de rij met een opmerke lijke improvicatie op „Goodnight, La dy!" Ook „Excelsior" uit Rotterdam, „Advendo" uit Sneek en „Beatrix" uit Hilversum met een doedelzakkenkorps lieten zich horen. Het peil, dat „Jubal tenslotte bereikte kon door geen der andere korpsen worden gehaald. Enkele weken geleden heeft de vlie gende brigade uit Oostburg een Belgi sche auto met boter in beslag genomen, 's Nachts sleepten de smokkelaars da auto weg uit de garage in Aardenburg. Maar woensdagmiddag heeft de doua ne de auto onder Sluis opnieuw buit gemaakt. Ditmaal zal het de smokke laars niet gemakkelijk vallen de wagen opnieuw mee te nemen.

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 3