Zeeland krijgt voor extra werken een m iljoen Protestantisme kwam tot grote bloei in IJzendijke ZVTM kwam met een vierde prijs uit en in de bus Grote veranderingen voltrokken zich in anderhalve eeuw Zevende toerwagenfestijn werd elegante manifestatie Raad Kapelle heeft felle kritiek op beslissing G.S. Chefarine4 ZEEUWSCH DAGBLAD Uitvoering in W'Zeeuwsch'Vlaanderen Voor eind 1958 klaar MIDDELBURG THOLEN „Inmenging is zeer deprimerend Waar eerste Hervormde kerk in Zeeland werd gebouwd Geen woningwetwoningen in de Krirn KNVTO-rallye eindigde bij waternimfen 4-voudige combinatie, een wetenschappelijk succes! „Dat kwam uit de Zeeuwse bus ART SENDIENST Woensdag 14 mei 1958 Pagina 2 Zoals bekend is heeft de minister van sociale zaken c.a. bij de behandeling van de interpellatie-Biewenga in de Tweede Kamer, in verband met de stijging van de werkloosheid medegedeeld, dat f 55 miljoen beschikbaar zou worden gesteld voor de uitvoering van extra-werken, in gebieden met grote werkloos heid. Hoewel Zeeland voor wat het werkloosheidscijfer betreft, direct op de drie noordelijke provincies volgt, waarmede de minister bij de beschikbaarstelling van gelden voor de uitvoering van Aanvullende Werkgelegenheidsobjecten, steeds rekening hield, bleek deze provincies ditmaal voor toekennen van een aandeel in deze f55 miljoen niet in aanmerking te komen. Bij de behandeling van bovengenoemde interpellatie hebben de leden van de Tweede Kamer, de heren Van Mastrigt en Roemers nog een pleidooi voor Zeeland gehouden, doch naar de mening van de minister betrof de werkloos heid in die provincie voornamelijk seizoenwerkloosheid en waren de vooruit zichten voor de a.s. zomer niet ongunstig. Bij de verdeling van de f55 miljoen viste Zeeland dan ook achter het net. De prognose van de minister werd intussen niet door de ontwikkeling van de werkloosheid in deze provincie be vestigd. Op 31 maart bedroeg het totaal aan tal werklozen 4568 en op 30 april j! was dit slechts tot ca 400 (de vrouwen inbegrepen) gedaald. Ter vergelijking diene, dat dit totaal op 30 april van het vorige jaar 1979 bedroeg, d.i. iets minder dan de helft van het cijfer van 30 april j.L De minister had evenwel ook nog f 10 miljoen toegezegd voor de uitvoe ring van extra-werken in gebieden „waar de werkloosheid een aanvaard baar geacht peil te boven gaat". Mochten in verband met de investe- ringsbeperking slechts A.W.-werken worden uitgevoerd, waarvan de kosten per manweek niet meer dan f 175, bedroegen zg. „Goedkope werken" voor deze werken zou deze beper king niet meer gelden. Verzoekschrift Bij schrijven van 11 maart j.l. richt ten Gedeputeerde Staten zich tot de minister van sociale zaken met een verzoekschrift, waarbij zij, op grond van uitvoerige gegevens met klem bij deze bewindsman aandrongen op toe kenning van een aandeel in bovenge noemde f55 miljoen, of, als dit niet meer mogelijk mocht zijn, in bedoelde f 10 miljoen. Méde in verband met dit verzoek, had de heer Buiskool, hoofd van de afd. Aanvullende Werkgelegenheid, te Den Haag, op 2 mei j.l. ter Prov. Grif fie van Zeeland, een bespreking met CONCERT A.s. vrijdagavond 16 mei zal te Mid delburg het eerste „Molenwatercon cert" plaats vinden. Het Middelburgs Muziekkorps zal o.l.v. Piet de Rooy concerteren. Het programma is: 1. Imperial Echoes, A. Sofroni; 2. Wiederkehr, arr. G. Mol; 3. La Dame Blanche, arr. J. Morks; 4. Selectie uit de operette „Die Czardasfürstin", Kalman-Melema; 5. Unter Afrikanischer Himmel, L. Jes- sel: 6. Territorial, H. L. Blankenburg; 7. Berceuse de Jocelyn, Godard; 8. Die lustige Bruders, Holstedt; 9. Tout en flanant, Christol; 10. Le Fringuant, F. Rousseau. BURGERLIJKE STAND Geboren: Eelco, z.v. C. D. Hamelink en M. E. de Jager; Willem, z.v. A. C. Kooman en J. C. Nortier; Adriana E., d.v. J. Moens en J. N. Jonkheer; Pa tricia E. M., d.v. J. L. Strooband en J. L. S. van Dort; Maatje, d.v. W. Brouwer en L. Joppe; Johannes, z.v. C. van Moolenbroek en P. E. Flipse; Alfons, z.v. P. Wondergem en F. Schuit; Louise C., d.v. W. F. Biesing en A. C. Boogaard; Willemina en Lein- tje, d.v. W. de Buck en E. T. Maas; Ronald D., z.v. D. Mullié en J. L. van Ouwerkerk. Ondertrouwd: J. G. Olijve, 27 j. en P. E. den Besten, 19 j.; E. Schuurman, 82 j. en S. M. van Uxem, 43 j. Gehuwd: J. A. Wiegel, 30 j. en J. H. Tevel, 21 j.; J. Florisse, 25 j. en A. van Dalen, 23 j. Overleden: J. de Wolf, 92 j.; J. Hoogstrate, 85 j., wedn. v. E. Kaas hoek. AMBTSJUBILEUM BIJ DE BELASTINGDIENST In aanwezigheid van een groot aan tal ambtenaren, werkzaam bij de Be lastingdienst, werd dinsdagmorgen in de personeelszaal van de Inspectie te Middelburg de Hoofdassistent-dienst- geleider bij 's Rijksbelastingen, J. G. Cozijnsen, gehuldigd in verband met zijn 40-jarig ambtsjubileum. De jubilaris die op 13 mei 1918 zijn loopbaan bij de Belastingdienst begon als soldaat-kommies, liep alle in die tak van dienst bestaande rangen door, waarna hij op 1 januari 1954 zijn werk bekroond zag met de benoeming tot Hoofdassistent. Als eerste spreker voerde het woord het Hoofd van dienst, de heer A. A. Vermeulen, die de jubilaris schetste als een ambtenaar waarvoor veel waardering bestaat. Zijn grote activi teit en de aangename wijze waarop hij een ieder tegemoet treedt, zijn hieraan niet vreemd. Een en ander ging gepaard met het aanbieden van de door het ministerie beschikbaar ge stelde gratificatie. Van de ambtenaren mocht de jubilaris enkele geschenken ln ontvangst nemen terwijl mevrouw Cozijnsen bloemen werden aangebo den. Verder werd het woord gevoerd door de Hoofdassistent-chef-dienstge- lleder J. H. Drioel namens de amb tenaren van de actieve dienst; de assistent le klasse J. A. Dhont na mens de ambtenaren van het station- riement Dir. Bel. te Middelburg; de Ontvanger Dir. Bel. Inv. en Acc., G. A. Romijn namens de ambtenaren van het Ontvangkantoor; de Commies een delegatie uit het College van Ge- deputeerde staten en enige leden van de Prov. Commissie voor de werkge legenheid, onder leiding van de heer C. Philipse. Nadien is de regering tot verdeling van genoemde f 10 miljoen overgegaan, dig, in de toekomst. In Zeeuwsch-Vlaanderen Blijkens schrijven van 5 mei 1958 van de voorzitter van het C.O.W., dr. ir. D. R. Mansholt, is van genoemde f10 miljoen, één miljoen toegekend aan de Provincie Zeeland, de door de gemeenten e.a. te verlenen bijdrage inbegrepen, ter uitvoering van extra- werken in het rayon-Oostbftrg (West- Zeeuwsch-VIaanderen), waar de werk loosheid groot is en het aantal in uitvoering zijnde A.W.-werken thans zeer gering is. Dit gebied profiteert namelijk niét van de uitvoering van herverkave- lingswerken als A.W.-werk, zoals dit op Tholen en Zuid-Beveland het ge val is. Vóór 17 mei a.s. zullen de werken aan de minister moeten worden op gegeven. Deze extra-werken zullen voorts vóór het eind van het jaar moeten zijn voltooid. Het bureau van de Prov. Commissie voor de Werkgelegenheid zal deze werken spoedig aanwijzen. Een schema zal worden opgemaakt van plannen voor structuurverbete- rende werken, verspreid over de ge hele provincie, ter uitvoering, zo no- Polio-inenting In het wijkgëbouw van het Groene Kruis vond de inenting plaats tegen kinderverlamming. Zestien kinderen werden voor de tweede maal ingeënt, terwijl 20 kinderen een derde prik ontvingen. Intrede ds. J. van Doorn In de Christelijke Gereformeerde kerk hoopt de nieuwe predikant, ds. J. van Doorn uit Ermelo, op donder dag 22 mei a.s. zijn intrede te doen. Hij zal in zijn ambt worden bevestigd door ds. Brons van Mijdrecht. ST. ANNALAND Raadsagenda. Vrijdag vergadert de gemeenteraad van St Annaland, des morgens om tien uur. De agenda ver meldt o.a. de volgende punten: ver koop grond aan het Groene Kruis; aankoop krotwoningen; onbewoon baarverklaring van de woningen Mo lendijk 1, Weststraat lb; verkoop grond aan de Molendijk en verhuur krotwoningen. OUD-VOSSEMEER Valpartij. Bij een valpartij met zijn brommer liep de heer C. S. Boogaart zo danige verwondingen aan het hoofd op, dat hij in het ziekenhuis te Bergen op Zoom moest worden opgenomen. In de Molenstraat merkte de heer Boogaard te laat een geparkeerde personenauto op. Ondanks zijn krachtig remmen kwam hij er mee in botsing. UITERST SOBER, maar toch ook wel indrukwekkend is het in terieur van de Hervormde kerk in IJzendijke Het gebouw draagt sterk het stempel van de protes tantse kerkgebouw na de refor matie. Overbodige luxe ontbreekt en alles wat maar zou kunnen doen denken aan het mystieke van de Rooms-Katholieke eredienst is vermeden. Dat mag ons niet verwonderen, want in IJzendijke werd, na de kerkhervorming de eerste voor de protestantse eredienst bestemde kerk gebouwd. En vroeger moet op zon- en feestdagen dit gebouw vol kerk gangers hebben gezeten, mensen, die zelf of wier ouders of groot ouders tot de „vrije leere" waren overgegaan. Aan het begin van de vorige eeuw was vrijwel heel de bevolking van IJzijdijke protestant. Reeds in 1604 (het gel -le toenmalige Zeeuws-Vlaanderen was nog in handen der Spanjaarden en de bevolking was in zijn geheel Rooms) heeft Prins Maurits het op de Spanjaarden heroverd, en er zoals toen gebruikelijk, een protestantse gemeente van gemaakt. Waarschijnlijk is in 1612 door giften van de Staten-Gene- raal en door een drietal jaren daarna ,enige matelijke impontie zoo op de bie ren als op het gemaal" te heffen een be drag van een paar duizend gulden bijeen bracht voor de bouw van de protestantse kerk, die in 1616 werd voltooid. Eeuwen lang is daarna het dorpje een Protestant enclave geweest temidden van een- roomse omgeving. Niettemin groeide de kerkelijke ge- mente, zodat in het jaar 1659. het bede huis te klein werd en men heeft moeten uitbreiden tot de dubbele grootte, een toestand waarin het nu, driehonderd jaar later, nog wordt aangetroffen. De kerke lijke gemeente echter verkeert niet meer in bloeiende toestand, van weleer. Sinds het begin van de negentiende eeuw Is het ledental achteruitgegaan en wel in zo sterke mate dat de bevolking nu overwegend Rooms-Katholiek is. Van de 2700 zielen die de burgelijke gemeen te tèlt, zijn er nu nog maar 450 protestant, kinderen inbegrepen. In het prachtige Renaissance-kerkje komen nu 's zondags gemiddeld nog goen honderd mensen bij een, terwijl in een straat verder een grote nienwe R.K. kerk staat, die iedere zon dag geheel bezet Is. Veel leden van de Hervormde gemeente zijn in de loop der jaren naar elders ver trokken. Over een tijdvak van tien jaar heeft men eens 140 leden over moeten schrijven en dat is heel wat voor zo'n kleine gemeenschap. De mensen, die deze lege plaatsen tn de maatschappij weer innamen kwamen uit de omliggende dor pen en waren meestal r.k. Voeg daarbij de grote groei van de r.k. gezinnen, dan zijn reeds belangrijke factoren voor 't bij na volledig veranderen van de dorpsge meenschap in nog geen hc -derd jaar. On getwijfeld zou hier een interessante stu die van te maken zijn. Hoe het ook zij, het tegenwoordige Protestantse volksdeel, dat hoofdzakelijk Ned. Hervormd is, heeft een actief kerkelij'- leven. De pre dikant, Ds. C. van Evert, die ons in zijn ruime pastorie aan het marktpleintje ontving, vertelde dat hij een padvinders- groep heeft kunnen oprichten (aangeslo ten bij de N.P.V.) evenals een bejaarden- sociëteit en een volleybalclub. Van de padvindersgroep maken ook secretaris, A. K. Louws, namens de ambtenaren van de Inspectie; de Com mies-titulair J. C. de Dreu, sprak een persoonlijk woord, terwij] de contro leur A. D. Grims op zijn bekende wijze de jubilaris geluk wenste in de vorm van een gedicht in Zeeuws dialect. Al deze sprekers getuigden van veel waardering voor de persoon van de jubilaris, die dank bracht voor de vele goede woorden en de aangeboden geschenken. Eervol ontslag De heer L. Onderdijk, lid van het bestuur der Godshuizen, heeft le ge meenteraad verzocht hem per 1 juni 1958 eervol ontslag als zodanig te ver lenen. B. en w. stellen voor dit ver zoek in te willigen en betrokkene dank te zeggen voor zijn belangeloze arbeid voor de Godshuizen geduren de ruim 20 jaren. niet-kerkelijke jongens deel uit en zelfs telt de groep enkele rooms-katholieken. Hieruit blijkt dat de verstandhouding tus sen de geestelijk zo verschillend inge stelde Roomse en Protestantse dorpsge noten goed is. Er is geen spoor van dis- creminatie. Uit de gemeentelijke subsidie- pot krijgt het uit 450 leden bestaande pro testantse volksdeel een derde gedeelte toegewezen, wat dus méér dan redelijk is. De leden van de Hervormde gemeente zijn wel boreid te offeren, maar het is de vraag of op de duur dit unkende groep je Hervormden financieel in staat zal zijn een zelfstandig kerkelijk bestaan te hand haven. Zet de ontwikkeling van de laatste tijd zich oort en daalt het ledental van de Hervormde gemeente nog belangrijk, dan zal het eens tot samenvoeging van Hervormd IJzendijke met bijv. Hoofdplaat kunnen komen. Over enige jaren zal ds. J. Ey- gendaal uit Hoofdplaat met emeri taat gaan en de mogelijkheid is niet uitgesloten dat men dan zal overwegen IJzendijke, en Hoofd plaat samen te voegen, wat betreft de pastorale bearbeiding. Maar dat was vroeger het geval. Nu is 's Zondags IJzendijke's Her vormde kerk niet meer tot de laatste plaats bezet. Het ledental van deze Hervorm de gemeente vertoont al tal van jaren achteruitgang. Een gestadige achteruitgang? Men hoopt het niet, maarmen vreest het wel. De Ned. Iierv. Kerk te IJzendijke - - „V. „Deze ambtelijke opmerkingen ver bazen mij in niet geringe mate. Wan neer wij als raad niet in staat zou den zijn dit plaatselijk te beoordelen dan is dat toch wel zeer deprimerend voor ons allen. Wil men vlotheid van wearken bij de woningbouw ooit be reiken, dan zou een dergelijke in menging nimmer meer moeten voor komen. Laat men van hogerhand de vergunningen voor de woningbouw wat vlugger afgeven. Dergelijke in menging en zulk gedraal veroordeel ik ten sterkste." Deze verklaring werd dinsdagavond in de raadsvergadering van Kapelle afgelegd door de heer J. de Jager (A.R.) na een debat over de woning bouw en het toezicht hierop van hogerhand, waaraan door bijna alle raadsleden werd deelgenomen. Aanleiding tot dit debat, waarin felle kritiek werd geuit, was een in gekomen schrijven van G.S. waarin dit college bezwaar maakte tegen de aankoop van 7 krotwoningen in de Krim aan het begin van de Ooststraat, met de bedoeling deze af te breken en woningwetwoningen te bouwen. Deze woninkwetwoningen mogen daar niet komen. Men vindt het niet mooi genoeg bij de ingang van de gemeente. Hiertegen richtte zich het felle ver wijt van bijna alle raadsleden. Wethouder J. Balkenende (A.R.) vroeg zich af wat de raadsleden dan nog moeten doen, wanneer ze zelfs hierover niets meer te zeggen hebben, Een plan, waar de hele raad en thousiast over was en dat in de ge hele gemeente met gejuich is begroet, wordt van bovenaf onmogelijk ge maakt. De woningwetwoningen zou den nu moeten komen in de v. d, Biltlaan en de raad was het er over eens dat ze daaT niet zouden staan, terwijl ze juist in het Krimplan zo uitseekend zouden passen. Vele andere raadsleden voerden nog het woord over deze onverkwik kelijke zaak en besloten werd in een uitvoerig schrijven aan G.S. uiteen te zetten, dat het oorspronkelijke plan van de gemeente het enig juiste plan was. De heer De Neef (P. v. d. A.) stelde nog voor om alle mensen die er over moeten beslissen, persoonlijk de zaak ter plaatse in ogenschouw te laten nemen. Dan zouden ze on getwijfeld to t andere gedachten komen. De heer Van Wel (C.H.) had ern stige kritiek op b. en w. over het feit dat de raadsleden van de „buiten wacht" de beslissing van G.S. moesten vernemen. Zijn fractiegenoot De Koeyer viel hem direct bij. De voorzitter deelde nog mede dat wanneer ook na dit bezwaarschrift van de raad, geen goedkeuring gekre gen zou worden om daar woningwet woningen te bouwen, de grond be schikbaar gesteld zal moeten worden voor particuliere bouw. Deze zal dan f 8,50 per vierk. meter kosten. B. en W. stelden voor dit toch aan te nemen terwille van het opruimen van de krotwoningen. Wanneer dit niet aan genomen wordt dan blijven de 7 krotten staan. De raad vond dit weer een dwangpositie en besloot dit later te bekijken en de heer Van Wel ging zover dat hij zei: „Als we dan be slist geen vergunning krijgen om een goed plan uit te voeren, laat dan deze 7 krotten bij de ingang van de ge meente maar staan. Ze mogen nu toch niet meer bewoond worden". Ingezonden mededeling (Adv.) Vier werkelijk betrouwbare middelen helpen elkaar en,... doen wonderenI Een belangrijke ontdekking op geneeskun» dig gebied is „synergismus". Hiermedê wordt bedoeld de wederzijdse versterking van de werking van verschillende genees, middelen. De vier middelen verenigd in Chefarine„4".elkafzonderlijkalbero eind werken tezamen nog beter. Ze helpen oofc dan, wanneer andere middelen falen en doen werkelijk wonderen I ff 4 BEROEMDE GENEESMIDDELEN IN ÉÉN TABLET .3- .r .ooi ÜC gtvoeiigjie maag, «anl die wordt btseheimd door l,!t toslaoddeel CWarM. (Van onze sportverslaggever) TERWIJL ZOMERS GEKLEDE waternimfen op ranke waterskieën in pijlsnelle vaart de golfjes van de Amsterdamse Bosbaan doorklief den, voortgetrokken door knetterende motorbootjes, terwijl ook Me- dioburgums folkloristische dansgroep uit Middelburg het tweeduizend- koppige publiek met boerendansen in vrolijke verrukking bracht en radio- en televisiereporters nerveus heen en weer drentelden om de meest verse indrukken via microfoon en scherm in de huiskamers te doen doordringen, op dat moment verkeerden bemanning en passa giers van 41 toeringcars in een groeiende spanning omtrent de uitslag van de zevende rallye van de Kon. Ned. Vereniging van Transport On dernemingen. Een spanning, welke tenslotte ontladen werd tijdens een luisterrijke prijsuitreiking. Nauwelijks waren de laatste tonen van een serenade door de Am sterdamse Politie Muziekkapel verstomd of we kregen te horen, dat een van de twee deelnemende bussen van de Zeeuws-Vlaamse Tram weg Maatschappij met een vierde prijs uit de bus was gekomen. Als beloning mochten de chauffeur C. Wissel en kaartlezer D. Caessens een wandbord en twee elektrische scheerapparaten in ontvangst nemen. De KNVTO-rallye werd dit jaar ge- zij behaalden, wel, kijkt u daarvoor wonnen door de N.V. Gado te Hooge- maar nevenstaand kadertje na. zand, waarvan de „werkende" beman- Zoals gewoonlijk bij dit soort rallies •ring ging strijken met de medalje, die scheen er nagenoeg de gehele dag een door Prins Bernhard beschikbaar was heerlijk zonnetje. Mede daardoor en gesteld. Hoe de Zeeuwse deelnemers door het feit, dat er praktisch geen on- werden geklasseerd en welke punten gelukjes zijn gebeurd, werd de dag van Hoe brachten de Zeeuwse ver tegenwoordigers het er in de rallye af? Wel, hier zijn de cij fers: Zeeuwchs-Vlaamsche Tram weg Maatschappij II eindigde zo als gezegd als vierde: punten- aantal: kaartleesrit 10, klasse mentsproef 76, plaatsjesrit 0, re- gelmatigheidsproef 14, totaal 100; Rotterdamsche Tramweg Maat schappij (Schouwse bus) werd 21e: k 20, kl. 122, p 0, r 15%, t 157 Stoomtram Walcheren werd 22e: k 60, kl. 89, p 0, r 9 t 158 !4; Automaatschappij „Zee land" werd 29e: k 70, kl 134, p 0, r 3, t 207; Zeeuwsch-Vlaamse Tramweg Maatschappij II werd 32e: k 70, kl 137, p 0, r 3 U, t 210 gisteren voor de organisaioren een ge slaagde dag. De deelnemende teams waren er in ieder geval vol lof over, hoewel met het er unaniem over eens was, dat de ochtendrit dit keer een kaartleesrit en de klassementsproef behoorlijk zwaar waren geweest. De middagrit daarentegen was veel een voudiger en tal van chauffeurs slaag den erin deze zonder een enkele straf- punt uit te rijden. De regelmatigheids- proef aan het einde van de middag baarde ten slotte ook weinig moeilijk heden. Zevenbergen was tot vertrekplaats Muziekconcours te Hoofdplaat De Bond van muziekverenigingen in Zeeuwsch-Vlaanderen houdt op Hemel vaartsdag te Hoofdplaat zijn jaarlijks concours. Er zijn 10 verenigingen die deelnemen. Middelburg: W. Feikema, Dam 16, tel. 2993; Vlissingen: L. P. Boone, Badhuis straat 24, tel. 2950; Goes: J. A. E. van der Feen, Oostsingel 118, tel. 2391; Heinkens- zand, 's-Heer Arendskerke en Wol- phaartsdijk: H. P. van Maanen, Hein- kenszand, tel. K 1106234; Oostkapelle, Serooskerke en Veere: alle doktoren; Ka- pelle-Biezelinge; H. W. ter Haar, Kapelle, tel. K 1102-500; Kapclle-P'-zelinge, Kloe- tinge en Wemeldinge: H. J. Entinck, Kloe- tinge, tel. K 11003105; Borssele, Nieuw- dorp, Driewegen en 's Heerenhoek: alls doktoren, uitgezonderd J. J. Gelderblom; Hoedekenskerke en Kwadendamme: K. H. Wouda, Kloetinge, tel. K 1100—2570 Hansweert, Kruiningen, Krabbendjjke en Rilland: J. P. Roos, Krabbendijke, tel. K 1134544; Koudekerke, Westkapelle en Zoutelande: alle doktoren. Ziekenautodienst Goes: tel. K 1100 2907. YERSEKE Gouden bruiloft. Woensdag a.s. hoopt het echtpaar Hirdes-Burger zijn 50-jarig huwelijksfeest te herdenken. Het echtpaar dat nog een goede gezondheid geniet, zal het op deze dag zeker niet aan belang stelling ontbreken. Vernieuwing. Wederom zijn een paar houten vissersvaartuigen uit de haven vervangen door stalen motorkotters. De oude vaartuigen zijn naar Amsterdam vertrokken, waar zij worden ingericht als zeiljacht of als woonschuit. aangewezen voor de Zeeuwse bussen. Uw verslaggever reed de rallye mee als gast van de Stoomtram Walche ren. Met veel Interesse en genoegen heeft hij de verwoede pogingen van chauffeurs en passagiers gadegesla gen om zo min mogelijk strafpunten te behalen. Dat viel lang niet mee, omdat de organisatoren er blijkbaar behagen hadden in geschept zoveel mogelijk foefjes in de routebeschrij ving aan te brengen. Het werd een gepuzzel van jewelste. Het volgen van de uitgestippelde route was nog niet alles. Men moest ook de plaats zien aan te duiden van opgegeven opschriften en gefotogra feerde landschapjes. Maar gedachtig de leus: „Eendracht maakt macht" werkte iedereen in de wagen mee om de bus met zo min mogelijk „schrammen" in het Olympisch Stadion te Amsterdam, waar de finish was, te doen binnenko men. Het eindpunt van de gehele rallye bevond zich bij de tribune langs de Bosbaan, waar omstreeks vijf uur een gezellige drukte heerste. Niet alleen op het land, maar ook op het water. Een aantal Amsterdamse waterskiërs en skisters overbrugden de tijd tussen aankomst der bussen en de prijsuit reiking. Ging daarna grote interesse van het publiek uit, niet minder grool was de belangstelling voor Mediobur- gum, dat in een echte, onvervalsi Zeeuwse stijl de folklore van de Zeeuwse eilanden aan de rand van Mokum gestalte gaf. Het was een nrachtige dag, waarover de organisa toren van de rallye, die aanvankelijk wat zuinig hadden gekeken, dik tevre den kunnen zijn.

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 2