LENTEPARADE Herziening Waterstaatsrecht Grote kansen voor Canada Stemmen bij volmacht Berging van coaster „Corale" bij Vüssingen vordert UIT ANDERE BLADEN Straffer regeling van het toezicht aclio en TELEVISIE n Met lucht naar boven Wereldvoetbaltoernooi Stockholm op TV Nieuwe methode om vis te conserveren Eerste EHIO-diplom^'s uitgereikt les dubbel zo vlug set NU maakt U a Dinsdag 13 mei 1958 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 5 Deltawet I Geen nieuwe bankbiljetten meer van twintig gulden Deltawet II Bevrijdingsdag Er is een wetsontwerp ingediend tot wijziging van een aantal bepalingen in de waterstaatswet 1900. De strekking van deze wijzigingen is, dat de kroon en de minister van verkeer en waterstaat de bevoegdheid krijgen, de tenuitvoerlegging van een bevolen werk van rijkswege tot stand te brengen. Dit houdt verband met de bevoegdiieid van het provinciaal bestuur, de uitvoering van noodzakelijke water staatswerken te bevelen aan nalatige waterschappen, gemeenten, particulieren of verenigingen, die terzake een bepaalde verantwoordelijkheid hebben. Het is in de eerste plaats de Deltawet, die de voorgestelde wijziging noodzake lijk maakt, wordt in de memorie van toe. lichting meegedeeld. Met name de rege ling van de tenuitvoerlegging van een bevel, dat op aandrang van de minister door gedeputeerde staten kan zijn uitge vaardigd, dan wel in strijd met de opvat ting van dat college door de kroon, is noch voor de verantwoordelijke minister, noch voor gedeputeerde staten bevredi gend. Bovendien is de huidige procedure te tijdrovend. Dit is niet de enige leemte, welke de regeling van de bevoegdheden volgens de grondwet het toezicht over alle water- staatswrken bij de staten der provincie, met dien verstande, dat de wet het toe zicht over bepaalde werken aan andereu kan opdragen. Zulk een wet is er niet met betrekking tot provinciale werken. Krachtens de artikelen 38 en volgende kan met betrekking tot provinciale water staatswerken voorts door kroon noch mi nister bevel worden gegeven tof uitvoe ring van enig werk, hetgeen evenmin be vredigend is. Gelijke leemte is te constateren in het stelsel van preventief toezicht. Terwijl nieuwe werken tot kering van water niet mogen worden uitgevoerd zonder goed keuring door gedeputeerde staten, in ho ger beroep door de kroon, ontbreekt deze eis van godkeuring ten aanzien van pro vinciale werken. Aangezien daarbij grote, niet-provinciale belangen betrokken kun nen zijn, dienen de ontwerpen van zoda nige werken eveneens aan goedkeuring te worden onderworpen. Het ontwerp boeogt de wegneming van de geschetste leemten en een meer slui tend stelsel van toezicht en oppertoezicht tot stand te brengen buiten de gevallen van dringend of dreigend gevaar. Ten aanzien van de staking van de uit voering van werken en de uitvoering van noodzakelijke waterstaatswerken wordt een stelsel voorgedragen, waarbij aan de minister van verkeer en waterstaat de be voegdheid wordt toegekend, behoudens beroep op de kroon, bevelen uit te vaar digen en zulk een bevel ten uitvoer te leggen. Deze bevoegdheid betreft zowel provinciale werken als andere, deze laat ste evenwel slechts, indien gedeputeerde staten van de aan dat college toekomende bevoegdheid tot het uitvaardigen van een bevel geen gebruik maken. Hebben zij wel zulk een bevel gegeven, maar laten zij ten onrechte na dat bevel te execute ren, dan voorziet het ontwerp in de mo gelijkheid, dat de kroon de tenuitvoerleg ging van het bevel aan gedeputeerde sta ten opdraagt, dan wel haar minister tot die tenuitvoerlegging machtigt. Van de gelegenheid is gebruik gemaakt, de bevelregeling van artikel 38, die be perkt was tot de uitvoering van noodza kelijke waterstaatswerken, mede te be trekken op het treffen van voorzieningen, De stormvloed van 1953 heeft de overtui ging gebracht, dat dikwijls, met name door de waterschappen, voorzieningen WOENSDAG 14 MEI 1958 HILVERSUM I (402 m) NCRV: 7.00 Nws. 7.10 Gewijde muz. 7.50 Een woord voor de dag. 8.00 Nws. 8.15 Gram. 8.30 Amusjnuz. 9.00 V. d. zieken. 9.30 V. d. vrouw. 935 Waterst. 9.40 Gram. "10.15 Idem. 1030 Morgendienst. 11.00 Gram. I.05 Voltooide symphonic, hoorsp. 12.05 Lichte muz. 1230 Land- en tuinb.meded 1233 Meisjeskoor. 12.53 Gram. of act. 13.00 Nws. 13.15 Met PIT op pad. 13.20 Con- certork. 13.30 Louise, opera (3e en 4e acte). 15.30 Oude muz. 16.00 V. d. jeugd. 17.20 Muz. caus. 17.40 Beursber. 17.45 Gram. 18.00 Leger des Heiiskwartier. 18.15 Spectrum v. h. Christelijk Organisatie- en Verenigingsleven. 18.30 Gemengd koor. 18.50 Gram. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Op de man af. 19.15 Vocaal dubbelkwar- tet. 19.30 Buitenl. overz. 19.50 Gram. 20.00 Radiokrant. 2020 Radio Philharm. ork. en solist. 21.30 Naar een rechtsorde van de arbeid: staking en uitsluiting, caus. 21.50 Geestelijke liederen. 22.15 De strijd van het Spaanse Protestantisme, caus. 22.25 Musettemuz. 22.45 Avondoverdenkin g. 23.00 Nws. en SOS-ber. 2335 Zaalsport- uitsL 23.2024.00 Gram. HILVERSUM II (298 m) VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. 8.00 Nws. 8.18 De ontbijtclub. 9.05 Gym. v. d. vrouw. 9.15 Gram. VPRO: 10.00 Schoolradio. VARA: 10.20 V. d. vrouw. 11.00 Gram. II.10 Gevar. progr. 12.00 Dansmuz. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 V. h. platte land. 1238 Orgelspel. 13.00 Nws. 13.15 Tentoonstellingsagenda. 13.20 Dansmuz. 13.45 Wat zijn vliegende schotels?, caus. 14.00 Sopr. en piano. 14.15 Gram. 1430 V. d. jeugd. 16.30 Brabants ork. 17.15 Volks- muz. 17.35 Pianoduo. 17.50 Regeringsuitz.: Rijksdelen overzee: Jeugduitz. De brie venbus gaat open. Correspondentiechib o.l.v. Regine Zwart. 18.00 Nws. en comm. 1820 Metropole ork. 18.50 Act. 19.00 V. d. kleuters. 19.10 De Christen en zijn poli- tike keuze, toespr. 1925 VARA-Varia. VPRO: 19.30 V. d. jeugd. VARA: 20.00 Nws 20.05 Comm. 20.15 Gevar. progr. 22.30 Hammondtrio. 22.50 Medische kron. 23.00 Nws. 23.15 Gram. 23.50—24.00 Soc. nws. in Esperanto. BRUSEL (324 m) 12.00 Gram. 1230 Weerber. 12.34 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Gram. 14.00 Schoolradio. 16.00 Koersen. 16.02 Gram. 16.10 Ork. conc. 17.00 Nws. 17.10 Piano en viool. 17.50 Boekbespr. 18.00 Caus. 18.20 Gram. 18.30 V. d. sold. 19.00 Nws. 19.30 Wereldtentoonstelling. 20.00 Hoorsp. 21.50 Gram. 22.00 Nws. 22.11 Kamermuz. 22.55 Nws. 23.00 V. d. zee lieden. TELEVISIEPROGRAMMA'S: VPRO: 17.00—17.40 V. d. kind. NCRV: Weekjourn. 20.30 Joseph in Dothan, to neelstuk. 22.20 Dagsluiting. moeten worden getroffen, welke minder juist als het uitvoeren van waterstaats werken zouden worden betiteld, zoals het waarschuwingssysteem, het opslaan van noodmaterialen e.d. Ook over dergelijke feitelijke voorzieningen diens het toezicht en het oppertoezicht zich uit te strekken en zij moeten zo nodig van hogerhand met dwang kunnen worden gerealiseerd. Ingezonden mededeling (Adv.) CADO RICIN het natuurlijke haarglansmiddel geeft Uw haar een briljante schittering! Twee beelden van het grote jaar lijkse corso „Lenteparade 1958", dat zaterdagmiddag door de bol lenstreek trok. Duizenden belangstellenden wa- ren op de route samengestroomd, een moeite, die ruimschoots werd beloond. I De bergingswerkzaamheden aan de Ne derlandse coaster CORALE, die begin november van hei vorig jaar bij bet Roei- ershoofd, op nog geen vijftig- meter uit de wal zonk, vorderen gestaag. Het bergingsbedrijf Van den Akker, dat de werkzaamheden uitvoert,, heeft in de afgelopen weken masten en laadbo men van het over stuurboord gekapseis de schip verwijderd en zaterdagmiddag werd onder overgrote belangstelling van Vlissingers en toeristen de voormast bo ven water gehaald. De ber gins vaartuigen Ary en Bruinvis alsmede «ie drijvende bok Grutto H moesten hiervoor worden ingezet. MET LUCHT Het bergingsbedrijf zal trachten de CORALE met behulp van lucht naar boven te brengen. Daartoe wordt lucht in de ruimen van het schip en tussen de dubbele bodem gebracht. Tot op he den heeft men reeds 180 kub. meter lucht in het schip weten te persen, doch voordat de COBALE, die reeds groten deels onder het zand werd gespoeld, los zal kómen van de zeebodem, zal nog minstens 400 kub. meter lucht erbij geperst moeten worden. Bovendien zal de lading hoogovenslak ken uit het schip moeten zijn verwijderd. Hoe deze hoogovenslakken uit de ruimen van het gekapseisde schip gehaald moe ten worden vormt op dit moment nog een groot vraagteken voor de bergers. Vol gende week wil men echter beginnen met het verwijderen van de lading, zodat dan een oplossing moet zijn gevonden. De uit eindelijke berging van de CORALE zal, gezien de nog uit te voeren werkzaamhe den, nog geruime aanlopen. Tien wedstrijden waaronder de eind strijd te Stockholm van het toernooi om het wereldkampioenschap voetbal, dat in juni in Zweden begint, zullen di rect door de Eurovisie worden uitgezon den. Van de andere wedstrijden zullen films worden gemaakt die mogelijk ook ten dele door de TV worden uitgezonden. Deze resultaten werden bereikt tijdens de laatste onderhandelingen tussen verte genwoordigers van de Zweedse Voetbal bond en van de Zweedse radio-omroep, die zaterdag te Stockholm werden ge voerd. De volgende wedstrijden zullen hoogst waarschijnlijk in het Eurovisie-program ma worden opgenomen: 11 juni: 19.00 uur EngelandBrazilië; 12 juni: 19.00 uur ZwedenHongarije; 19 juni: 19.00 uur een nog nader aan te wijzen 14-finale-wedstrijd24 juni: 19.00 uur een nog nader aan te wijzen halve finale; 28 juni: 17.00 uur de wedstrijd om de derde en vierde plaats; 29 juni: 15.00 uur de finale. In Nederlandse visserijkringen wordt met grote belangstelling uitgezien naar het resultaat van een speciaal onderzoek, dat thans in de afdeling werktuigkunde der Technische Hogeschool te Delft wordt ingesteld naar het maken van een koel installatie, waarmee de vis met onder koeld zeewater kan worden geconser veerd. Hierdoor zal het mogelijk zijn de vis vijf dagen later op de markt te bren gen dan nu het geval is. Een Delftse student, leerling van prof. dr. ir. L. Vahl is belast met het ontwer pen van de installatie. Het onderzoek geschiedt in samenwer king met het visserijproefstation te IJmuiden en een reder aldaar. Prins Bernhard heeft in Vancouver, waar hij een eredoctoraat in de rechts wetenschappen van de universiteit van Brits Columbia ontving, gezegd, dat, in tegenstelling tot vele delen van Europa, Canada nog een fascine rende toekomst voor zich heeft van en ontwikkeling binnen zijn grenzen. reis door Canada, aldus de prins, heeft mij opnieuw de indruk van enorme groei gegeven. De natuur lijke hulpbronnen zullen een uitda ging vormen voor de werkkracht en het inzicht van nog vele generaties. In de tegenwoordige tijd' lijken on ze politieke instellingen veel op el kaar. Wij delen dezelfde beschaving, dezelfde culturele achtergronden, de zelfde morele waarden, dezelfde le vensopvatting. Maar er is één groot verschil, aldus de Prins. De West-Europese landen hebben elk voor zich en op zijn eigen wijze in grote mate de vervulling van hun materiële en geestéliijke activa bereikt Voor Europa is een tijd van Coördinatie van de ontwikkeling op lange termijn begonnen, maar Canada zal nog lange tijd binnen de eigen grenzen de mogelijkheid hebben, om aan alle vormen van ondernemings geest te voldoen. Te Hallum raakte eergisteravond om streeks 19.00 uur het vierjarig doch tertje van de heer R. R., toen zij met haar autoped plotseling de weg over stak, onder een passerende melkatrto. Het meisje werd overreden en was on middellijk dood. Voor de eerste maal zijn in de BB- kring Z2 (Zuid- en Noord-Beveland) de EHIO-examens afgenomen. EHIO bete kent eerste hulp in oorlogstijd. Voor deze eerste cursus bestond veel belangstelling. Vorige week zijn de examens afgenomen. Geslaagd zijn de dames T. van Damme, J. de Koeyer en de heren J. van Burg, C. Courtin, L. Oom, A. Sandee en P. Ste- ketee, allen te Yerseke; de heer M. Water man te Waarde en de heren A. Keijmel, A. Krijnsen en J. Sinke te Rilland. De cursus werd gegeven door dokter Wouda van Kloetinge. Het examen werd afgenomen door dok ter van Gelderen te Middelburg. WAARDE S. Uw glimmend'schone wastafel vertelt *1 U direct! Super Vim werkt vlijtiger en grondiger dan ooit Allicht! Super Vim geeft veel meer schuim en méér schuim betekent méér reinigingskracht! Daarom vlot het werk voortaan vlugger en prettiger. Véél pret tiger En Super Vim is ook ideaal voor tegels, houtwerk, aanrecht en vloeren. Zachter en fijner poedel Super Vim is streng voor 't vuil, maar mild voor alles wat schoon moet worden. Voel maar, Super Vim is veel fijner en zachter. Super Vim is uitgesproken veilig voor alles. sill .200.Ztr0 6S De behandeling van het ontwerp Deltawet in de Eerste Kamer gaf „De Rotterdammer" aanleiding tot het schrijven van het volgende: Dat de techniek niet het enige en ook niet het laatste woord mag heb ben, is van vele kanten nog eens onderstreept. Er zijn vele en veelsoor tige belangen, waarmee rekening moet worden gehouden. Het afwegen van til die belangen tegen elkaar zal een grote mate van wijsheid vergen. Daar bij zullen deskundigheid en ervaring hand in hand moeten gaan. Bij dat alles zal vooral niet vergeten mogen worden, de mens in de Delta, om wie het uiteindelijk gaat, te laten mee spreken. Het vinden van daarvoor ge schikte vormen is een niet eenvoudige opgave. Terecht is erop gewezen, dat dit Deltaplan onlosmakelijk samenhangt met de ruimtelijke ordening, nationaal gezien. Slechts een sluitend samenspel tussen de drie het nauwst'erbij be trokken provincies onderling en met het rijk zal tot de gewenste oplossin gen kunnen leiden. Deze oplossingen kan men samenvatten in de woor den: harmonieuze spreiding van wel vaart over ons gehele grondge bied. Vraagstukken als deconcentra tie komen dan onmiddellijk aan de orde. Momenteel zijn we nog niet veel verder dan het steller van het pro- De Nederlandsche Bank deelt mede, dat zij op grond van de uitslag van een door haar ingestelde enquete met betrekking tot de wenselijkheid van de handhaving van de bankbiljetten van f 20,heeft be sloten van deze coupure geen nieuwe bil jetten meer te doen aanmaken. De thans in omloop zijnde bankbiljetten van f20,blijven tot nader bericht gel dig. Nog twee dagen, vandaag en mor gen, bestaat de mogelijkheid voor kiezers die niet in staat zijn zelf aan de stemming deel te nemen, bij vol macht te stemmen. Het verzoek daartoe moet uiterlijk woensdag 14 mei bij de gemeentesecretarie wor den ingediend. Als gemachtigde kan slechts wor den aangewezen de echtgenoot of echtgenote, een der bloed- of aan verwanten in de eerste tot en met derde graad, de echtgenoot van een schoonzoster of de echtgenote van een zwager, dan wel een der huis genoten van de volmachtgever. Onder huisgenoten worden verstaan zij, die blijkens het kiesregister het zelfde adres hebhen als de vol machtgever. Hij die zich bereid beeft ver klaard als gemachtigde op te tre den moet op de dag der kandidaat stelling (dinsdag 15 april) zijn op genomen in het kiesregister, waarin de naam van de verzoeker voor komt en bevoegd zijn tot het deel nemen aan dezelfde verkiezing. Een kiezer mag niet meer dan twee aanwijzingen als gemachtigde aannemen. De desbetreffende formulieren zijn verkrijgbaar ter gemeentesecretarie. bleem waarbij bovendien nog be slist geen sprake is van een comunis opinio. De taak van de onlangs geïnstal leerde Raad voor de Ruimtelijke Or dening uit de ministerraad zal een uiterst moeilijke zijn. Binnenkort ver schijnt er een nota van minister Witte over de ruimtelijke ordening en de komende Industrialisatienota van minister Zijlstra zal aan deze materie niet voorbij kunnen gaan. Al deze zaken hebben met de toekomstige structuur van het Deltagebied te maken. Wij (en dan bedoelen wij niet al leen de regering, maar ook de lagere overheden, het bedrijfsleven, de ker ken en de talloze maatschappelijke organisaties) zullen de nieuwe ont wikkelingen niet over ons mogen la ten komen, maar moeten trachten ze op te vangen en te begeleiden. Want het gaat om de mens in de Delta. Het „Friesch Dagblad" merkte n.a.v. de behandeling van het ontwerp Del tawet op: Een grootse nationale onderneming, een werk van ingenieurs en arbeiders en schippers te midden van onstui mig water. Het heeft ons bijzonder goed ge daan, dat van verschillende kanten, ook van de zijde van de regering, zo duidelijk is gezegd, dat wij hier niet overmoedig mogen spreken. Dat wij dit werk moeten ondernemen in het diepe besef van onze afhankelijkheid van de Here, van de voorzienige God, aan Wie de zeeën en de stormen zijn onderworpen; die het schuimig woeÜg meer kondt maken stille en alles doet naar Zijn lieve wille. Het was de heer Tjalma, die aan dit lied van Valerius herinnerde, de notaris van Veere, die het voor ons heeft bewaard. En de heer Geuze her innerde aan de verschrikkingen van de stormramp en aan het wonder sterke geloof, dat toen vele mensen had staande gehouden. Godsvertrou wen in nood en ramp, èn Godsver trouwen in de grootste strijd tegen de zee, ie ooit door Nederland is onder nomen. Mogen deze gedachten blijven leven bij de uitvoering van het grote, na tionale werk. „De Tijd" schrijft: Dé viering van de bevrijdingsdag in den lande moet naar op te maken valt uit de zeer schaarse gegevens die ons hierover hebben bereikt, heel be perkt zijn geweest. Natuurlijk is er gevlagd, natuurlijk hebben bevrij- dingscomité's in tal yan steden en dorpen hun beste beentje voorgezet en is vooral de kinderen een prettigp dag bereid, maar van veel sfeer en uiterlijke viering vooral door de oude ren is ons weinig gebleken. Zonder twijfel moet het vrijwel algemeen ge brek aan enthousiasme voor een deel worden geweten, aan het ongunstige weer, maar aan de andere kant is er van innerlijke drang tot feestvoering weinig te bespeuren geweest. Zo diep verankerd als de herdenking van de gevallenen op 4 mei dit jaar op 3 mei in ons volk blijkt te zijn, zo weinig feestvreugde weet het op te brengen voor de herdenking van die toch heel belangrijke vijfde mei van 1945 toen wij na vijf jaar van de tirannie werden bevrijd. Zijn wij er erg naast als wij het gesol door of ficiële personen met deze dag heie dag vrij, halve dag vrij, snipperdag, geen dag vrij als een der oorzaken van deze lauwheid zien? OUD-VOSSEMEER 40 jaar gehuwd. Het echtpaar B. Aer- noudse-C. Heijboer herdacht de 40e ver jaardag van hun huwelijk. Op deze fees telijke dag ondervond het echtpaar grote belangstelling van familie en kennissen. Concert. Zaterdagavond gaf de muziek vereniging „Vooruit" haar eerste zomer- concert in de tent, waar ook uitgevoerd werd het concoursnummer 1958. Ondanks het zachte weer moest na de pauze het concert wegens de regen worden afge last.

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 5