„Sonnevanck" te Harderwijk breidt zijn taak uit AMSTLEVEN levensverzekering DELTAWET Chroesjtsjef kwam een stap tegemoet Eisenhower Zesduizend vleessjouwers staken in Londen Engels schip voer kraan omverschade één miljoen Dinsdag 13 mei 1958 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 3 Vijftig jaar verpleging t.b.c.-patië nten „BOERHAVE-ZIEKENHUIS" OPGERICHT Achteruitgang graanver- voer via Antwerpen Oud voor uw tijd ,wor<l* h" ,ls M Buschauffeurs hebben werk nog niet hervat Presidente Intern. Chr. V redesbe weging J. van Willegen te Kapelle koninklijk onderscheiden Ring Walcheren C.J.V.F. Pïins Bernhard naar de Verenigde Staten Onstuimige groei bij de N.V. UBO Zeug met 22 biggen in Vrouwenpolder Bereid stopzetting kernproeven deskundigen te doen onderzoeken Ds. J. Koolstra dertig jaar predikant te Kruiningen MEN KAN VERHEUGD en dankbaar zijn, dat de t.b.c. als volks ziekte voor een goed deel bedwongen is. Dat neemt toch niei; weg dat de waakzaamheid tegen het aansluipende monster, dat het karakter van deze gevaarlijke ziekte aangeeft, geboden blijft. Men nam enige jaren geleden aan, dat de t.b.c. een overwonnen kwaad was, doch in het jaar 1957 is plotseling weer gebleken dat de cijfers van de nieuwe geconstateerde gevallen zeer ongunstig afsteken tegen het jaar 1956. In Arnhem heeft men zelfs moeten constateren, dat het cijfer van 1957 een gelijke stand vertoont met dat van 1949. In een vergadering van het sanato rium „Sonnevanck" te Harderwijk moest de voorzitter, ds. G. J. Sikkel te Amsterdam, dan ook vaststellen dat het patiëntencijfer, dat voor het jaar 1958 gemiddeld op 190 was begroot, in de eerste maanden van het jaar con stant boven de 220 had gelegen en dat op dit moment 239 patiënten in de in richting worden verpleegd. TOCH NIEUW INITIATIEF Hoe kan de situatie in korte tijd wij zigen. Vorig jaar meende het bestuur van „Sonnevanck", dat het noodzake lijk was voor een deel van de gebou wen van het complex te Harderwijk een andere bestemming dan de ver pleging van t.b.c.-ptatiënten te zoeken. Er werd toe gedacht aan een Prot. Christelijk ziekenhuis voor Harder wijk en omstreken. Nu blijkt echter dat de t.b.c.-verpleging een zeer nood zakelijke taak voor „Sonnevanck" VORIGE WEEK is dan de Deltawet door de eerste kamer aanvaard. Dat. deze aanvaarding geschiedde met algemene stemmen, heeft wel de nadruk gelegd op de grote betekenis van deze wet. Bestond het Deltaplan reeds voor 1953 in beginsel, de ramp van dat jaar heeft de totstandkoming tot eis van noodzakelijkheid gemaakt. Trouwens, reeds voor de wet was aanvaard, wa ren de werken uitgezet en was een eerste begin gemaakt met de uitvoe ring. De wet bedoelt allereerst, veiligheid te bieden aan de gebieden, die blijkens de ramp van 1953 gevaar lopen voor overstroming. Maar daarnaast staan andere belangrijke factoren: de be strijding der ontzilting, de bevordering van zoetwatervoorziening voor gebie den. die thans een manco daaraan heb ben en ook de verbinding van gebie den, die thans geïsoleerd liggen met de rest van Nederland, de mogelijkheid, om deze gebieden meer in het gehele bedrijvigheidsbeeld van ons land te betrekken en daardoor mede de recre atiemogelijkheden uit te breiden. Deze verschillende doeleinden zijn zelfs zo vervlochten, dat men niet zou kunnen zeggen, wat 't belangrijkste is, al heeft de ramp van 1953, als oorzaak van de zeer grote bespoediging, op het veiligheidskarakter wel zeer sterk de klemtocn gelegd. Hoe dit zij: de Deltawet als raamwet is tot stand gekomen. Binnenkort mag de bekrachtiging van deze wet door de handtekening van onze Koningin tege moet worden gezien en is de wet een feit. Dan komt de officiële afkondiging in de Staatscourant. En intussen is het werk reeds op ver schillende punten begonnen en zullen de komende 25 jaar de afwerking brengen. EEN GELUKWENS aan minister Algera, die deze wet tot stand bracht en er met zijn ambtenarencorps van hoog tot laag in de afgelopen vijf jaar ontzaglijk veel werk voor heeft ver zet, is hier zeker op zijn plaats. Daarnaast zij echter bedacht, dat we er met deze wet nog niet zijn. Op onderscheiden punten moet er nog nadere uitwerking komen. Met name ook de vraag: wat zal de regering betalen en wat komt ten laste van de polders, is hierbij een punt, dat alle aandacht moet hebben. Het is te hopen, dat men betrekking tot de Bij- dragenwet eenzelfde spoed wordt be tracht als ten aanzien van de Deltawet zelf. Hetzelfde geldt met betrekking tot de vaststelling van de normen, aan de hand waarvan schadevergoeding gege ven zal worden voor hen, die door de totstandkoming van het Deltaplan in hun brood worden getroffen. De Deltawet moet gezien worden als een nationale zaak. Maar daarom mag ook gevraagd worden, dat de lasten van de Deltaplannen niet onevenredig drukken op hen, die in het Deltagebied wonen, doch dat het gehele volk er aan meedraagt. Dan nog zal er genoeg aankomen op de bevolking van het Deltagebied zelf. De uitwerking van de Deltawerken zal een totale omschakeling voor deze bevolking ten gevolge hebben. Daaraan zijn gevaren verbonden. Maar daarin kan ook een rijke zegen schuil gaan. Er is over dit punt al heel wat ge sproken en geschreven en geconfe reerd. Men overdrijve dit niet, opdat er niet, voor de werkelijkheid komt, een zekere „Deltamoeheid" ontsta. Maar aan de andere zijde is het voor de bevolking goed, als zij toch oog houdt voor de grote mogelijkheden, die de Deltawerken bieden. Als de geestelijke krachten, die in het Deltagebied in zijn geïsoleerdheid eeuwen lang ongestoord tot ontwikke ling konden komen, bewaard worden, als ze getoetst worden aan de ontwik keling van onze tijd, die meer en meer tot ons komt, als ze daardoor gesterkt en gelouterd het Deltatijdperk ingaan, kunnen ze aan de geestelijke verster king van ons Nederlandse volk een be langrijke bijdrage geven. Daarom zullen wij, zullen de kerken en zullen de organisaties en zal ook het gehele Cnristenvolk de ontwikkeling met intens medeleven moeten blijven volgen. Ja, dat niet alleen, zullen ze in deze ontwikkeling hun bijdrage moeten geven. Tot zegen van ons volk. blijft en dat de strijd tegen de t.b.c. nimmer mag verzwakken. Toch blfjft ook de voorziening voor ziekenhuisbedden in het snel groeiende Harderwijk een urgente zaak en „Son nevanck" ziet daarin een roeping zijn taak uit te breiden. Het bestuur heeft contact opgenomen met een Harder- wijks comité voor de oprichting van een ziekenhuis, dat op de terreinen van „Sonnevanck" zou kunnen worden gevestigd. Met dit comté is op de meest harmonieuze wijze samenwerking ver kregen, welke samenwerking in een acte is vastgelegd. Dit heeft een wijziging in de ver eniging „Sonnevanck" tengevolge ge had, waarbij het doel werd uitgebreid en het bestuur in zijn samenstelling enige verandering moest ondergaan. De grondslag bleef ongewijzigd. Het bestuur werd met vijf leden uitge breid, welke vijf leden te samen met drie andere leden van het bestuur de ziekenhuisraad vormen, aan welke raad het bestuur van het ziekenhuis zal zijn opgedragen. De vijf nieuwe bestuursleden zullen uit Harderwijk en omgeving worden gekozen. In de vergadering van donderdag zijn als bestuurleden aangewezen de heren ds. C. v. d. Boogert, ned. herv. pred., ds. A. Dercksen, geref. pred., dr. R. Schokker, G. Hamstra, allen te Harderwijk en J. v. d. Vliet, hoofd van de chr. school te Uddel. Voor het bestuur werden als leden van de zie kenhuisraad aangewezen de heren A. Bakker, burgemeester van Veenen- daal, ds. C. v. d. Zaal, chr. geref. pred. te Harlingen en lid van de Tweétle Kamer en dr. Z. Nauta, arts te Arn hem STUK GELOOFSLEVEN In de vergadering heeft de voor zitter, ds. C. J. Sikkel, een rede ge houden, waarin hij de bovengenoem de feiten heeft gememoreerd. De nieuw aangevatte taak zal in geen enkel opzicht het werk van de t.b.c.- bestrijding in de weg staan. Het nieuwe ziekenhuis zal in elk opzicht kunnen concurreren met andere zie kenhuizen, het zal op de hoogte van de tijd zijn. Dr. Bergsma zal ook als directeur van het ziekenhuis optre den. Het ziekenhuis zal de naam van „Boerhave-ziekenhuis" ontvangen. De voorzitter wees er verder op, dat hier een stuk geloofsleven tot stand wordt gebracht, een stuk van de praktijk der godzaligheid. Op het gebed en de offervaardigheid van heel het christenvolk wordt een ern stig beroep gedaan. Wij bevelen het nieuwe werk den Here en Zijn ge nade. De werkers moge vertrouwen dat de zegen Gods hun deel zal zijn. Wij vernemen voorts, dat de nood zakelijke verbouwing van het hoofd gebouw van het sanatorium „Sonne- Ingezonden mededeling (Adv.) vanck" bereids reeds is aangevangen en dat het bestuur verwacht dat het Boerhave-ziekenhuis in het najaar zal kunnen starten. In de maand oktober zal „Sonnevanck" tevens zijn 50-jarig bestaan op feestelijke wijze vieren, waarover nog nadere bijzonderheden zullen worden gegeven. Door de beroepsorganisaties van het I graanverkeer via de haven van Antwer pen is vrijdag in een pert .ferentie ge wezen op de ernst van de toestand, ge schapen door de buitenlandse concurren tie en de conjunctuurdaling. Aangestipt werd dat het doorvoerver- keer reeds grotendeels voor Antwerpen verloren is gegaan en dat thans ook de binnenlandse markt afbrokkelt. Rotter dam blijkt meer en meer het graanver- keer naar zich toe te trekken. Als oorza ken van deze toestand noemde de woord voerders naast de achteruitgang van de handel, een verkeerde opvatting inzake landbouwbescherming en de dispariteit tussen de Belgische en Nederlandse bin- nenvaartvrachtprijzen. Een beroep wordt gedaan op de over heid om maatregelen te treffen ter vrij waring van de Belgische belangen. vN-'- -v- HHMr jPfrW .trnmingde overt,nd krijgen. f" »a„.ee, ."T*moment v„ inzinking. Neem dan een King pepermunt en u eult ondervinden, dat King u fit houdt. King is lekk« en gezond! Circa 6000 vleessjouwers en ander per soneel, werkzaam op de Londense vlees markten, hebben maandag het werk neergelegd om steun te verlenen aan de chauffeurs van Smithfield, het centrum van de vleeshandel, die al drie weken staken voor een loonsverhoging. De sjouwers willen dat de werkgevers de besprekingen met de 1.500 chauffeurs hervatten. De werkgevers hebben de sjouwers en Tijdens een bijeenkomst van de In ternationale Christelijke Vredesbewe ging op zaterdag 17 mei, spreekt de presidente van de beweging Frau Dr. Gertrud Kurtz over haar werk in Israël. Dr. Kurtz is werkzaam voor de hulp verlening aan noodlijdende vluchtelin gen. De samenkomst wordt gehouden in de Hervormde kapel, Albert Perkstraat het andere personeel dat maandag het werk neerlegden, ontslag aangezeegd. Zoals bekend hebben de 50.000 stakende buschauffeurs de arbeid nog steeds niet Hervat. In het Poolse stadje Olkusz, 30 km ten noordwesten van Krakau, ls vol gens Poolse persberichten gevochten tussen een duizendtal 'nationale katho lieken' en circa 2000 rooms-katholieken. De 'nationale' waren volgens deze be richten aangevallen, toen zij een mis in de open lucht hijwoonden. Er zouden talrijke gewonden zijn gevallen. (De Poolse 'nationale katholieke kerk' erkent het gezag van de paus niet. De ze kerk draagt missen op In het Pools. Het celibaat is voor de nationale gees telijken niet verplicht). Veertig jaar is het geleden dat de heer J. van Willegen-Kosten in Kapelle in dienst trad bij het Kon. Kweekbedrijf en Zaadhandel D. J. v. d. Have N.V. te Ka pelle. Ter gelegenheid .van dit feit was er zaterdagmiddag in het CJMV-gebouw in Kapelle een receptie en daar hebben velen de jubilaris gelukgewenst met dit jubileum. Bij deze gelegenheid heeft wet houder J. Balkenende meegedeeld dat het H.M. de Koningin had behaagd de heer van Willegen de zilveren medaille toe te kennen, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau. De versierselen wer den door wethouder Balkenende overhan digd. Ir. D. J. v. d. Have feliciteerde namens directie en personeel. Hij sprak over de vele verdiensten van de heer van Wille gen en ook van zijn vrouw, voor de N.V. Twaalf jaar was de heer van Willegen toen hij in dienst trad bij v. d. Have. Hij werd toen loopjongen. Op het ogenblik is hij hoofdboekhouder van het Belgische Bedrijf van deze N.V. Van deze Belgische afdeling is hij na de oorlog ook vijf jaar directeur geweest. Hij overhandigde hem verder een enveloppe met inhoud. 's Avonds bracht de muziekvereniging „Ons Genoegen" een serenade en toen werden de felicitaties overgebracht door de heer P. de Puit. KORTGENE Collecten. De Emmabloemcollecte heeft Zaterdagmiddag hield de jeugdring Walcheren van het Meisjesverbond C.J.V.F. haar jaarlijkse voorjaars-ring- samenkomst te Souburg, die door on geveer 100 meisjes bezocht werd. Met handenarbeid en spel werd de middag doorgebracht. De club uit Westkapelle won een opdrachtenwedstrijd en kwam hierdoor in het bezit van de wissel beker. Na een binnenkampvuur en verhaal sprak mevrouw L. Hornstra-Tichelman enige afscheidswoorden tot de presi dente mejuffrouw M. A. Teunissen, die naar Groningen vertrekt. Haar werd dank gebracht voor de stimulerende werkkracht en leiding, die zij steeds in de ring ten toon spreidde. Namens alle clubs werd haar een aandenken over handigd. Voorts mocht men de nieuwe presi dente verwelkomen: mevrouw M. M. de Wolf-Mol uit Biggekerke. RETRANCHEMENT Plantententoonstelling. Reeds vele jaren achtereen ontvangen de scholieren te Re- tranchement in het voorjaar op school enkele plantjes, waarvan zij in de herfst een tentoonstelling houden. Ook dezer dagen mochten zij weer enkele plantjes in ontvangst nemen. Voor de tentoonstellin gen bestaat elk jaar veel belangstelling. Overplaatsing. De grenskommies F. de Vries te IJzendijke wordt deze week overgeplaatst naar de grenspost te Re- tranchement. Op de laatste dag van zijn bezoek aan Canada is Prins Bernhard maan dag met een toestel van de Canadese luchtmacht uit Vancouver in Victoria in Brits Columbia aangekomen. Van daag vertrekt de prins naar de Ver enigde Staten. Op het vliegveld van Victoria werd de prins door burgemeester Scurrah en schout bij nacht Rayner verwelkomd. Ruim 200 Nederlandse immigranten wuifden met vlaggetjes en juichten toen Prins Bernhard uit het toestel stapte. De Prins, gekleed in een licht grijs costuum, had de reis gemaakt in gezelschap van de plaatsvervangend gouverneur Frank Ross en diens echt genote. De Prins amuseert zich opperbest Op de jaarbeurs in Vancouver, dia Prins Bernhard vrijdag heeft bezocht verloren de twee detectieves, gehuurd om hem te beschermen, de prins en zijn gezelschap in de drukte uit het oog, wat de informaliteit, waardoor het bezoek zich kenmerkte, nog verhoogde. De Prins amuseerde zich zichtbaar. Hij had vrijdag een druk bezet program ma, maar niettemin behield hij steeds wat een wethouder noemde zijn „vol komen beminnelijkheid". Aan de aandeelhouders van de N.V. Levensverzekeringsmij UBO en dat zjjn het C.N.V. en daarbij aangesloten organisaties kon op de te Utrecht ge houden aandeelhoudersvxergadertng weer verteld worden dat „hun" maatschappij in het afgelopen jaar stormachtig ge groeid ls. In 1957 bedroeg de produktle f20.891.983 (in 1956 f9.927.337). Het ver zekerd kapitaal bedroeg per nltime de cember f54.266.838 (f36.782.229). De pre miereserve steeg tot f 5.577.923 (vj. f 4.861, 374). Het aantal verzekerden bedraagt nu 140.000. De directeur, de heer G. Lenderink, deelde in zijn toelichting op het directie- verslag mee dat er een verheugende groei is in de kapitaal- en renteverzeke ringen en dat in het afgelopen jaar een gebin werd gemaakt met een portefeuille collectieve verzekeringen. Het jaar 1957 was het eerste volle jaar, waarin UBO opereerde als maatschappij van de chr. Vakbeweging. In dat jaar bedroeg het groeipercentage 4714 (v.j. 29 ter wijl het gemiddelde percentage van alle Nederlandse verzekeringsmaatschappijen in vijf jaar varieerde van 9,7 tot 11,7 In 1959, het jaar van het gouden jubileum van het C.N.V., hoopt men wat het ver zekerd kapitaal aangaat de f100 miljoen te passeren. Daarmee zal (JBO dan in da rij der middelgrote maatschappijen ga treden zijn. De voorziter van de Raad van Commis sarissen, de heer M. Ruppert, wees er ln zijn openingswoord op, dat de zeer Bterke groei eigenlijk de enige moeilijkheid li, waarmee de UBO te kampen heeft. De hoge eerste kosten voor het afsluiten van nieuwe posten worden in het levensverze keringsbedrijf nu eenmaal grotendeels af geschreven in het jaar, waarin ze ge maakt worden. Bij een onstuimig bedrijf brengt dit natuurlijk zijn bezwaren mee. Dit was dan ook de reden, waarom de vergadering op voorstel van commissa rissen besloot ook over 1957 geen divi dend uit te keren. Het 1.547 brt. metende Engelse s.s. „Bittirn" is gistermorgen om half vier bij het pogen om in de haven te Am sterdam voor de wal te komen, waar bij het door twee sleepboten werd ge assisteerd, tegen de kade-muur van de Javakade gevaren. De boeg van het schip raakte daarbij de 50 meter hoge 40 ton zware topkraan, die omviel en terecht kwam op de loods F., die over een lengte van circa 60 meter werd vernield. De Bittirn" kreeg schade aan de top van de boeg en vlak boven de water lijn waar de steven enigszins werd ingedrukt. Persoonlijke ongevallen de den zich niet voor. De totale schade wordt voorlopig geraamd op een mil joen. De kraan, evenals de loods eigen dom van de gemeente, was pas zes De Nederlandse vereniging van ex- politieke gevangenen heeft in de dui nen bij Overveen op de erebegraaf plaats een herdenking gehouden. Foto: tijdens de toespraak van minister I. Samkalden DE EERSTE Japanse fiets met straalaandrijving waarschijnlijk het eerste voertuig van dit soort ter we reld is zaterdag te Tokio ontploft met als gevolg, dat de ontwerper, een student ln de vliegtuigbouw, in een ziekenhuis moest worden opgenomen. Toen de straalfiets een snelheid van twaalf kilometer per uur had bereikt, sprong de motor uit elkaar. Bij de wed. B. en Zn te Vrouwenpolder wierp een zeug 22 biggen, wat wel een grote zeldzaamheid genoemd kan worden. f 167,13 opgebracht en de Simavicollecte maanden in bedrijf, de kost inclusief f 163,66. het plaatsen een kleine vier ton. De De Sowjet-premier, Nikita Chroesjtsjef heeft president Eisenhower meegedeeld, dat de Sowj et-Unie ermee instemt, dat deskundigen de technische bijzonderheden bestuderen van controle op de naleving van een overeenkomst over stopzetting der kernproeven. Zij is hiertoe be reid, omdat de president groot belang hecht aan een dergelijke bestu dering en ondanks het feit, dat de Sowj et-Unie zelf ernstig twijfelt aan het nut ervan. Dit staat in het antwoord van de pre mier op de brief van president Eisenho wer van 28 april j.l. Het werd zaterdag door de Sowjetambassadeur te Washing ton op het ministerie van buitenlandse zaken overhandigd en zondag door het Sowj et-persbureau Tass gepubliceerd. Ingezonden mededeling (Adv.) Chroesjtsjef dringt erop aan, dat zo spoedig mogelijk deskundigen worden aangewezen, die in zo kort mogelijke tijd en binnen een vooraf gestelde termijn hun werk dienen te voltooien. Chroesjtsjef betreurt, dat de boodschap van Eisenhower geen antwoord bevatte op het Russische voorstel om de kern proeven te staken en dat de V.S. en Groot-Brittannië tot nieuwe proeven zijn overgegaan. Hij dringt erop aan, dat de V.S. alsnog met het voorstel instemmen. De Sowjet-leider legt de nadruk erop, dat het noordpoolgebied een stategisch belangrijke zone is en dat de vluchten van Amerikaanse vliegtuigen met kern wapens in' dit gebied derhalve moeten worden beëindigd. „Het is daarvoor vol doende, dat de Amerikaanse regering de nodige orders geeft." In dit verhand merkt hij op, dat het Amerikaanse voorstel om een inspectie zone in het noordpoolgebied in te stellen, „niet is ingegeven door het verlangen om een algemene vrede te verzekeren, maar om eenzijdige voordelen te verkrij gen". De Sowjet-premier stemt tenslotte in met Eisenhowers woorden, dat voor ver sterking van de vrede daden nodig zijn, en hij spreekt de hoop uit, dat de V.S. in die geest het vraagstuk van de staking der kernproeven zullen aanpakken. 15 ton wegende top van de kraan, die op het dak van de loods terecht kwam, werd door de val „verkreukeld". Zo hevig was de botsing, dat het onder stuk van de kraan van de vier wiel- stellen gerukt werd, waardoor de be tonplaten op de kade verbrijzeld wer den. President Bourguiba van Tunesië heeft in een vraaggesprek voor de West- Duitse televisie gezegd, voorstander te zijn van rechtstreekse bespreking tus sen Frankrijk en Tunesië op de grond slag van de Brits-Amerikaanse bemid delingsvoorstellen. Alle Franse troepen zouden Tunesië moeten verlaten, maar de Fransen zou den gedurende een overgangsperiode da marinebasis Bizerta kunnen blijven ge bruiken. President Bourguiba waarschuwde het Westen, dat het voortduren van de oorlog in Algerlë het gevaar meebrengt, dat niet alleen het Algerijnse volk zich van het Westen zal afwenden en de sa menwerking met Frankrijk en de vrije wereld zal opgeven, maar dat alle drie de Noord-Afrikaanse volken dit zullen doen. Ds. J. Koolstra, Geref. predikant te Kruiningen zal op dinsdag 20 mei a.s. de dag herdenken, dat hij der tig jaar geleden intrede deed in deze gemeente. Ds. Koolstra, die op 1 januari 1900 geboren werd en bij zijn gemeente leden zeer geliefd is door zijn een voud en rust en ook zelf innige ban den met zijn gemeente heeft, heeft in zijn ambtsperiode o.a. zeer ge ijverd voor de bouw van een nieuwe Geref. kerk. Na de ramp was van het oude kerk gebouw niet veel overgebleven en de kerk kon nauwelijks meer doorgaan ais bedehuis. Vooral door toedoen van ds. Koolstra is het gelukt een juweel van een nieuw kerkgebouw te plaat sen, dat nu reeds bijna anderhalf jaar in gebruik is. Het zal ds. Koolstra en zijn gezin op deze gedenkwaardige dag ongetwijfeld niet aan belangstelling ontbreken.

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 3