Aantrekkelijk programma vierde Vlissingse zomershow ZLM-tentoonstelling gaat vastere vormen aannemen Pachtkonflikt in Oud- Vossemeer opgelost Prij ijzen bestaan uit reizen naar het buitenland G. M. den Herderadministr, gasthuis Oostwal, met pensioen. Stichting Landbouwwerktuig ditmaal niet van de partij Dinsdag 13 mei 1958 ZEEUWSCH DAGBLAD Start op 7 juni Veere treedt uit muziekschool Selectiewedstrijden zaterdagelftal KANNETiE^iLPOH^KANNETIE Mosselzaad visserij op Waddenzee boekt gunstige resultaten Waarderende woorden bij afscheid Met ingang van 21 Juni EUROPABUS (Amsterdam - Londen) rijdt weer via Zeeland oCentepracht Reeds grote bedrijvigheid op Tholen Wandeltocht CJMV, C.J.V.F. Zeeuws KNVB-elftal tegen Middlesex W Gronden worden niet verkochtmaar opnieuw op vrijwillige basis verpacht Pagina f De drie Vlissingse middenstands organisaties, het groot winkelbe drijf en de V.V.V., samengebun deld in de „Vlissingse Zomefshow" zullen ook dit jaar met een „zo mershow" komen, waardoor op nieuw de aandacht zal worden ge vestigd op de stad Vlissingen als koopstad, als woonstad, als indus triestad en als toeristenplaats. Voor deze vierde zomershow brengt men ruim veertienduizend gulden bijeen. Traditiegetrouw is de vierde zomer show te verdelen in twee delen. In de eerste plaats een „koopaktie", die duurt van 7 juni tot 5 juli. Aantrek kelijke reizen naar het buitenland en dagbezoek aan de EXPO vormen de prijzen. Men is afgeweken van de prijsuitreiking aan het eind van de koopaktie. Iedere week worden de na men van gelukkigen bekend gemaakt, die óf een grote buitenlandse reis óf één van de vele honderden reizen naar de Expo hebben gewonnen. Per be stede gulden ontvangt men een zegel en vijftig van deze zegels moeten ge plakt worden op een formulier. Aan de achterzijde bevindt zich een prijsvraag, iedere week een andere, gebaseerd op de grote „reis-prijs" van de week. Een voudige vragen over het land enz. moeten worden ingevuld en tot slot Gistermiddag vergaderde de ge meenteraad van Veere. Afwezig waren de heer L. J. A. Huibrecht en de heer J. de Jonge. Goedgevonden werd con form het voorstel van b. en w. aan de heer H. A. van Kranenburgh voor een tijdperk van 6 jaar, i.p.v. 3 jaar het gebouw de Campveerse Toren te ver huren. Dit opdat hij meer rechtszeker heid voor de toekomst krijgt. De raad nam, met de stem van de heer J. A. A. Mol tegen het meerder- heidsvoorstel van b. en w. aan tot op zegging van deelname aan de gemeen schappelijke regeling Zeeuwse muziek school m.i.v. 1 september 1958. De voorzitter, die de minderheid van het college van b. en w. uitmaakte, wees op het culturele verlies en betreurde dit besluit ten zeerste. Tot regentes van het godshuis ter voorzienmg m de vacature, ontstaan wegens vertrek van mevr. D. de Graaf-Kampman werd benoemd mevr. C. Poppe-van de Vel de Het voorstel tot inwilliging van het verzoek van de Vereniging voor kleu teronderwijs te Veere om gelden be schikbaar te stellen voor de aanschaf van nieuw meubilair en ontwikkelings materiaal en schoolbehoeften werd aangehouden voor een nader onder zoek. Het verzoek van de heer H. A. van Kranenburgh om toekenning van een subsidie in de kosten van het hem in eigendom toebehorend pand Kade 143 werd z.h.s. aangenomen. Het voor stel om te besluiten tot aanleg van rio lering te Zanddijk werd aangehouden. Bij de rondvraag informeerde de heer Houterman naar de beplanting op de Markt. De voorzitter lichtte dit uit voerig toe er nogmaals op wijzendde dat deze verarming van het stads- schoon van Veere door de heggen een meter terug te brengen werd door hem betreurd. Temeer, daar er eenrichtings verkeer op de Markt is. Op^ verzoek van de raad zullen b. en w. hier nader op terugkomen. De heer J. A. A. Mol informeerde nog naar de vorderingen bij het te bouwen verenigingsgebouw en de restauratie van het huis voor de o.l.s. In verband met de samenstelling van het Zeeuwse zaterdagelftal, dat op 31 mei te Kapelle tegen het Amster damse zaterdagelftal uitkomt, wordt op zaterdag 17 mei te Wemeldinge een selectiewedstrijd gespeeld. De selectieploegen zijn als volgt sa mengesteld: Rood: doel: A. J. v. d. Vrede (Krab- bendijke); achter: W. van Belzen (Ar- nemuiden) en J. Meesters (Rillandia); midden: C. Walraven (Rillandia), G. P. den Engelsman (AZVV) en M. Dek ker (Nieuwdorp); voor: P. Haak (AZ VV), A. Dommisse (Nieuwdorp), K. Poortvliet (Arnemuiden), P. Wijs (Ka pelle) en C. de Kok (Nieuwdorp). Groen: doel: M. Beenhakker (Ka pelle); achter: J. Cornelisse (Terneu- zense Boys) en J. Kempe (Colijns- plaatse Boys); midden: M. de Rijke (Arnemuiden) en C. J. Schaap (Ril landia); voor: W. Bakker (AZW), T. de Jonge (Wemeldinge), I. Haverhoek (Mevo), W. de Kok (Nieuwdorp) en H. Houtekamer (Wemeldinge). Reserves zijn: J. Kriekaart (Krab- bendijke), L. Dieleman (AZVV), P. Kaat (Krabbendijke), H. Schouwe- naar (Wemeldinge), M. Traas (Nieuw dorp) en G. Bom (Yerseke). OESTER VERZENDING De oesterverzending bedroeg in april: Nederland 62.248 (79.792), Bel gië 452.120 (494.031), Engeland 101.000 (79.100), Duitsland 48.170 (40.900), Frankrijk 17.000 (52.600), Diversen 3050 (2104). Totaal 683.588 (752.823). Tussen haakjes de verzending in 1957. een slagzin. Elke donderdag worden de prijzen bekend gemaakt. Het evenementenprogramma wil men op een hoger peil brengen. Men is afgestapt van de vele „openlucht wedstrijden" en men zoekt het nu in de meer culturele ontspanning, o.a. zang en in het optreden van Georgete Hagedoorn, Godfried Boomans (die echter nog niet definitief gecontrac teerd zijn) en Enny Mols-de Leeuwe. Op 9 juli treedt in „Brittannia" het or kest Malando op, op 23 juni het orkest van Annie de Reuver, op 30 juli de Downtown band; op 6 augustus wordt een culturele avond gegeven met Enny Mols-de Leeuwe en waarschijnlijk Godfried Boomans en Georgette Hage doorn. Op 13 augustus wordt een con cert gegeven door het Fanfarekorps der Genie in ceremonieel tenue. Voorts wordt een wielerwedstrijd over 40 km. gehouden voor leerlingen van middelbare scholen uit geheel Zee land en een Zevenhandbaltournooi. Op 19 juli worden de Ringrijderswedstrij- den gehouden voor het kampioenschap derde klasse en tot slot wordt op 23 augustus de zomershow besloten met een vuurwerk., Ingezonden mededeling (Adv.) Wandelsportdag te Kortgene Het wandelsportcomité te Kortgene hoopt op zaterdag 7 juni a.s. een wan delsportdag te houden te Kortgene. Er kan worden deelgenomen door groepen en door individuelen over de afstanden 5, 10 en 15 km. Iedere deelnemer zal na volbrachte tocht een medalje ontvangen; voor groepen zijn eveneens medaljes be schikbaar. De meeste mosselkwekers, die thans permanent mosselzaad vissen op de Waddenzee kwamen dit weekend thuis In het bijzijn van bijna het voltal lige verplegend, huishoudelijk en tech nisch personeel en verschillende spe cialisten van het Gasthuis Oostwal te Goes is afscheid genomen van de heer G. M. den Herder, die 23 jaar administrateur van het ziekenhuis is geweest en thans de pensioengerech tigde leeftijd heeft bereikt. Naast de grote waardering, die de heer Den Herder in ontvangst mocht nemen van de verscheidene sprekers werd duide lijk onderstreept de prima interne ver houdingen die er zijn na de vele moei lijkheden van de laatste jaren. De adjunct-directeur van het Gast huis, zuster M. S. van Melle, merkte in haar hartelijke toespraak op, dat de heer Den Herder geen dag wegens ziekte is uitgevallen. „Een reeks van jaren heeft u lief en leed met het ziekenhuis gedeeld. We mogen ons ge lukkig prijzen, dat de interne verhou dingen zo goed zijn. Wij zullen u mis sen. Velen kunnen aan u een voor beeld nemen", aldus zuster Van Mel le. Tot slot dankte zij de scheidende administrateur voor al zijn werk on der aanbieding van een mooie lees- lamp namens het gehele personeel. Mevrouw ,Den Herder ontving bloe men. Dr. SCHERPHUIS Dr. G. J. Scherphuis greep terug naar het jaar 1938, toen hij naar Zee land kwam en voor het eerst contact kreeg met de heer Den Herder. „De relaties met u zijn altijd bij zonder prettig geweest", aldus dx. Scherphuis. „U heeft altijd een aan gename sfeer weten te scheppen op het kantoor. De wijze, waarop u als administrateur bent opgetreden dwingt aller respect af. Dat mag een klein pleistertje zijn op de vele won den, die u hebt doorgemaakt". Dr. Scherphuis dankte hem persoonlijk voor de morele steun, die hij in moeilijke tijden mocht ontvangen. De heer J. J. Siebes, thans admini strateur te Zaltbommel en voorheen werkzaam te Goes gewaagde eveneens van de grote waardering voor het werk van de heer Den Herder. Hij deed dit namens het kantoorpersoneel van vroeger jaren. Tot slot sprak mej. W. C. de Vries namens het huishoudelijk personeel. Het huidige kantoorpersoneel bood de administrateur een vulpen aan. De heer Den Herder, die nog geen opvolger heeft gekregen, sprak ten slotte een dankwoord. Naar wfj vernemen zal de Europabus,-j die een dienst onderhoudt van Amster dam naar Londen ook dit jaar weer via Zeeland reizen. De steden Goes, Middel burg en Vlissingen zijn opnieuw in het reisschema opgenomen. Deze prachtige toertocht zal met ingang van 21 juni beginnen. Op 13 september wordt de laatste rit gereden. Elke maan dag en zaterdag kan men met deze bus mee. Bovendien zal in de periode van 11 juli tot 31 augustus een rit gemaakt wor den op zondag en vrijdag. In het hoog seizoen kunnen de vakantiegangers dus drie keer (zondag, maandag en zaterdag) van Amsterdam naar Londen. De bus ver trekt uit de Engelse hoofdstad in het vakantieseizoen op maandag, vrijdag en zaterdag. Indien men een reis wenst te maken naar Londen kan men in Goes (Westwal) instappen om 10.15; Middelburg 10.45 (Plein 1940), Vlissingen 11.25 (Haven) en Breskens 11.45 (Haven). Uit Londen komt de bus des avonds om 18.55 in Breskens aan; 19.10 in Vlis singen; 19.25 in Middelburg en 19.55 in Goes. Judo-examens te Bergen op Zoom Aan "de sportschool Felix Janssens te Bergen op Zoom slaagden voor de Bruine Band Judo: E. Schut uit Breskens. Blau we Band: mej. M. Doggen, Hoek; Groene Band: J. K. Pik, Goes; M. v. Koeveringe, Waarde; W. Dekker, Arnemuiden; R. Kloet, Vlissingen; E. Fortuin, Oostburg; L. Tjebbes, Vlissingen; A. de Ridder, Ar nemuiden; P. Brouwer, Vlissingen en P. N. Boonen, Koudekerke. Voor adspirant Groene Band: A. v. d. Vijver, Breskens; Oranje Band; J. Beve lander, Scherpenisse; H. Harthoorn, Goes en J. Smits, Vlissingen; Oranje Band: A. van Oehten en T. Smeesters uit Vlissin gen; Gele Band: H. Cremer en J. Doetze- laar uit Goes; A. Rouw, Terneuzen; mej. J. v. d. Laak, Rilland Bath; A. en D. Soomers, Tholen; Witte Band: P. Minder- houdt, Floris Wouterlood, A. Stadhouders, D. de Graaf, Sari Corstanje, H. Wijk, Tineke Suurland, P. de Graauw, G. de Goffau en R. Goedbloed uit Middelburg. W. F. Coumou (oud-hoofd chr. school Kamperland) overleden In de oucfërdom van 83 jaar is te Heemstede overleden de heer W. F. Coumou, rustend hoofd van de school met de bijbel te Kamperland. Na als onderwijzer werkzaam te zijn geweest in Barendrecht, Scheve- ningen en Gouda, kwam hij op 1 april 1909 als hoofd van de school met de bijbel naar Kamperland. Daar is hij tot 1936 werkzaam geweest. Tij dens zijn loopbaan heeft de heer Coumou zeer veel gedaan voor de be langen van de A.R.P. ter plaatse. Op Noord-Beveland was hij een bekende figuur. Vanmiddag zal zijn stoffelijk overschot te Heemstede ter aarde be steld worden. De grote landbouwtentoonstelling van de Z.L.M., die over enkele weken te Scherpenisse zal worden geopend, zal enigszins anders wor den opgezet dan de ZLM-exposities in voorgaande jaren. Als gevolg van de bestedingsbeperking moet meer dan voorheen met de beschik bare financiën gewoekerd worden, terwijl ook voor het eerst de vele stands met de nieuwste landbouwwerktuigen op de tentoonstelling zullen ontbreken. De onlangs in 't leven geroepen „Stichting Land bouwwerktuig" heeft nl. besloten niet aan de tentoonstelling mee te doen. Daar staat echter tegenover, dat op een naast de tentoon stelling gelegen terrein twee grote demonstraties op regionale basis opgezet zulen worden gegeven met kunstmeststrooiers en laad- en los-werktuigen, terwijl de niet bij genoemde stichting aangesloten verkopers uiteraard wel de gelegenheid krijgen hun zaaimachines, jacobsladders en al die andere landbouwwerktuigen tentoon te stellen. In de kringen van de op het eiland Tholen bij de Z.L.M. aangesloten boe ren heerst op het ogenblik grote be drijvigheid. De leidende figuren zijn dag en nacht bezig de vele zaken te re gelen. Vast staat al dat de tentoonstel ling zal gehouden worden op een on geveer 13 ha. groot terrein gelegen aan de Poortvlietsedijk in de Scherpenisse- polder. De ingang zal zijn aan de „Weg van Piet Nelisse". Ten behoeve van het grote aantal te verwachten bezoekers zal de Nederlandse Heide Maatschappij een verharde oprit en toegangsweg maken. Zoals gebruikelijk zal op het terrein een grote parkeergelegenheid komen voor ongeveer 75 auto's. Verder zullen er binnen de poorten de voor lichtingsstands en de grote ring met een tribune voor 1000 personen verrij zen. Het entreegeld voor de tentoon stelling zal op donderdag en vrijdag voor volwassenen f2.bedragen en voor de zaterdag f 1.Kinderen be talen op alle drie de dagen slechts half geld. Vlak naast het Z.L.M,-terrein wor den de landbouwdemonstraties gege ven (de toegang is daar vrij). Reeds drie weken van te voren zal op een bij de tentoonstelling gelegen terrein al met de machines gestrooid worden, zo dat de bezoekers tijdens de drie feest dagen naast de demonstratie ook al de resultaten van de gedemonstreerde werkmethoden kunnen zien. Een jury van het Instituut voor Landbouw-ra- tionalisatie zal op de tentoonstelling zijn oordeel over de resultaten geven. PROGRAMMA De programma's voor de drie dagen zullen niet veel verschillen met die dei- vorige tentoonstellingen. Op donderdag 19 juni, de eerste dag, zal de grote jaarvergadering der Z.L.M. gehouden worden. Vrijdagmorgen wordt de grote rijtoer gemaakt rond het eiland Tho len, te beginnen in Poortvliet en eindi gend op het tentoonstellingsterrein. Het 65 kilometer lange traject hoopt men in ongeveer 2 uur te kunnen rij den. Tijdens de rijtoer zullen de keu ringen van het vee en de paarden plaats vinden, 's Middags zal het grote défilé zijn, gevolgd door een spring concours. De 85 man sterke muziekver eniging uit Stampergat zal op deze dag voor de muzikale omlijsting zorgen. Op zaterdag 21 juni zullen de mu ziekverenigingen van het eiland Tho len de volksdansdemonstratie van de L.J.G. luister bijzetten. Tevens zal op die dag voor het eerst op het eiland Tholen met versierde voorgespannen penny's gereden worden. Men hoopt nu maar dat het mooi weer zal zijn zo dat er veel bezoekers zullen komen, en alle moeite niet vergeefs is geweest. en zij bevestigden wat reeds eerder telefonisch was medegedeeld, bijna al le kwekers hebben reden tot tevreden heid want 1958 is een gunstig jaar wat de mosselzaadvisserij betreft. In de eerste dagen kon ieder een flinke hoeveelheid mosselzaad bemachtigen en een aantal mosselzaadvissers, die zelf geen zaad voor eigen bedrijf nodig hadden, dreven een levendige handel in het begeerde product, dat voor een prijs van f 6.per ton (100 kg) vlot van de hand ging. Een gedeelte van des Waddenzee is voor de visserij gesloten verklaard, om geen schade toe te brengen aan re be langen van de ansjovisvisserij. Zeeuwsch-Vlaanderen De Ringen Jonge Kracht van het CJMV en Jong Leven van de CJVF organiseerden j.l. zaterdag de zestien de wandeltocht. Hiervoor bestond gro te belangstelling. In de omgeving van Sas van Gent waren twee trajecten van elk ongeveer 7 km. uitgestip peld. De deelnemende groepen kwa men uit Axel, 'Driewegen, Hoek, Sas van Gent, Sluiskil, Terneuzen en Zaamslag. Het enthousiasme werd er gekampt pm de prijs voor de best lopende groep. Van de meisjes ging de groepsplaquette naar de club „Open Deuren" in Terneuzen. De jongens club „Samuel" uit Zaamslag was eer ste bij de jongens. Van de 132 deelnemers verkregen Koos Rinn, Barbara Kotvis, Janny Roose uit Axel, Jan Meertens uit Hoek, Peter Meloen en Jan Plat- schorre uit Sas van Gent, Karei de Vos en Jaap Lensen uit Zaamslag en Nella de Fouw, Terneuzen de indivi duele draagmedalje voor 5 wandel tochten, terwijl aan Jan Klaassen en Bram Verduin uit Sluiskil de medal je voor 10 wandeltochten werd toe gekend. De voorzitter van de ring Jonge Kracht, de heer P. de Leeuw te Zaamslag reikte deze uit en dankte aan het slot de dames en leiders uit Sas van Gent voor de gastvrije ont vangst. In september hopen deze ringen de volgende tocht te houden. Ds. J. b. Th7ÏÏÜGENHOLTZ 70 JAAR Ds. J. B. Th. Hugenholtz, emeritus predikant der Ned. Herv. Kerk en woonachtig te Zeist, hoopt woensdag a.s. 70 jaar te worden. De jubilaris werd op 14 mei 1888 te Kattendijke geboren. Na het gymnasium te Doe- tinchem bezocht te hebben, studeerde hij Theologie aan de Rijksuniversi teit te Utrecht. Na in 1912 door het Provinciaal Kerkbestuur van Utrecht toegelaten te zijn tot de Evangelie bediening in de Ned. Herv. Kérk, deed kandidaat Hugenholtz op 9 maart 1913 intrede in de Ned. Herv. Kerk te Vledder, waar hij door zijn vader in het ambt werd bevestigd. In 1918 ver trok hij naar Purmerend, waar hij op 1 september 1921 eervol ontslagen werd uit de actieve dienst. Op 15 juni 1925 werd hij weer predikant te Am- merstol, waar hij tot aan zijn emeri taat predikant was. Het Zeeuwse K.N.V.B.-elftal, dat op Hemelvaartsdag om 5 uur in Vlissingen zal uitkomen tegen de ploeg van Middle sex Wanderers uit Engeland is door de keuze-commissie als volgt samengesteld: Doel: P. Baart (Vlissingen); achter; J. de Waal (Vlissingen) en A. Wijgman (Vlissingen); midden: P. Lindenberg (Middelburg), M. v. d. Poel (Hulst) en A. Vogel (Middelburg); voor: P. v. d. Schraaf (Vlissingen), H. de Nooyer (Vlis singen), H. Neefs (Hulst), W. Groenewe- gen (MiddelbuO en H. v. Wezel (Vlis singen) Reserves: J. Zwartepoorte (Goes), P. Stroo (Vlissingen), A. Stroo (Vlissingen) en H. Dunnes (Zeel. Sport). Bisamratten in Kapelle? Op de rijksweg nabij Biezelinge is door een auto een bisamrat dood gereden. Ambtenaren van de P.D. stelden een onderzoek in. Men wil zekerheid hebben of er nog meer van dergelijke dieren zitten en daarom t. -zal spoedig worden begonnen met het Deze benoeming gaat m op 1 septem- afz0eken van de omgeving waar het ber a.s. dier werd doodgereden. Ds. S. P. DE ROOS NAAR ROTTERDAM Ds. S. P. de Roos, Herv. predikant te 's-Heer Hendrikskinderen is door het Bestuur van de vereniging „Ons Huis" te Rotterdam, een buurthuis met een sterk uitgebouwd sociaal en cultureel werk, benoemd tot direc teur van genoemd huis. Ds. De Roos staat sinds 1946 te 's-Heer Hendriks kinderen en is tevens muziekleraar aan het Christelijk Lyceum te Goes. Het bestuur van de Stichting Weezen Armen te Oud-Vossemeer heeft aan de voorzitter van de commissie van de drie samenwerkende organisaties en ongeorganiseerde pachters, de heer J. Priem, een brief gezonden, die voor vele Oud-Vossemeerenaren goed nieuws bevatte. In het schrijven werd namelijk gezegd, dat het bestuur van de stich ting het „omstreden" grondbezit niet zal verkopen, maar opnieuw op vrijwillige basis wenst te verpachten. 134 handtekeningen van de 144 te plaatsen signaturen aan de Pachtkamer van het Kantongerecht te Zierikzee. Op 9 mei kwam daarna het reeds ge noemde schrijven van het bestuur van de stichting binnen. Aan de Pachtka mer te Zierikzee kon toen worden ge meld, dat een behandeling van de kwestie door deze kamer niet meer no dig was. De heer Priem meldt ons,, dat na de vastgestelde pachtprijzen, geldende voor de provincie Zeeland, op 1 mei een schrijven -is gezonden aan het be stuur met het verzoek of dit voor of op 6 mei béricht wilde zenden of de ver koop al of niet doorgang zou vinden. Het antwoord op deze brief bleef ech ter uit. Op 7 mei verzond de heer Priem toen het bezwaarschrift met de

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 2