Douwe Egberts Rundveekeuringen in St. Annaland en Stavenisse Gelezen in andere bladen Richard Falck in handige plastic tabakszak! Maandag 12 mei 1958 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 5 aaio en ■TELEVISIE Uit de wereld Let loeb vcrn, Nü extra lekker roken van de pittigste Zware Shag, altijd soepel en vers tot de laatste draad! in handige plastic tabakszak! Ledental Geref. kerken meer dan 740.000 Tien sigaretten voor de zending GOES Vreemd DOOR DE WERELD Kom daar nu eens om J Deugd zonder bekoring In Sint Annaland werd de jaarlijkse premiekeuring van rundvee gehouden. De aanvoer was zeer matig. De strengere maatregelen t. o. v. de abortusbestrijding zijn hier wel de oorzaak van en het is te hopen, dat er op de a.s. iokdag op de Z.L.M.-tentoonstelling meer animo be staat van de fokkers van Sint Annaland en omstreken. De aanvoer bestond uit 2 stieren en 11 koeien. De stier Herman van J. P. Kloet, Sint Maartensdijk kreeg een eerste prijs. De stier Frans van W. A. Boogaard, Sint Annaland kreeg de tweede prijs. Verder was de uitslag als volgt: lste kalfskoeien: Toutenburg van L. H. Guiljam 2 A prijs; Emma van Andr. P. Geluk 2 B; Willy 2 van Andr. Breure 2 C; Elsje van Andr. Breure 2 D; Janny van Andr. P. Geluk 3 A. 2e kalfskoeien: Blom van G. Dorst 2 A prijs; Zv/artje van G. Dorst 3 A. 3e kalfskoeien: Silvan van Andr. P. Geluk 2e prijs. Oudere koeien: Corrie van G. Dorst le prijs; Truus van G. Dorst 3 B; Janna van Jac. van der Vate 3 C. Stavenisse Na enkele jaren onderbreking is te Sint Annaland weer een premiekeuring van rundvee gehouden. De jury, bestaan de uit de heren Ir. W. L. Harmsen, de heren Kleinepier en Vercraije waren ver heugd, dat de opkomst redelijk was van het eiland Tholen. Er waren 2 stieren, 3 stuks jongvee en 17 koelen. De stier Albion de Ketelaar van C. L, Geluk, behaalde een tweede prijs, even als de jongere Anna Sikkemagel van de zelfde eigenaar. Jongvee: Klaasje 46 van A. J. Hage; Maartje 39 van Anth. Klippel; Lena van C. Dorst. Eerste kalfskoeien: Nelly van C. Dorst 1 A prijs; Eva van Anth. Klippel Zn. SINT LAUKENS Geboren; Marinus, zv L. Koole en S. Huibregtse; Irma C. A. dv D. A. Gue- quierre en W. Gillissen. Gehuwd: C. P. Meiers, 22 j. en T. van Doorn, 21 J. VEERE Bevallen: M. L. Meijer»Sturm, zoon. Getrouwd: P. Matthijsse, 37 j. en C. J. de Punder, 28 j. Overleden: M. S. Oosterling, 49 j., v.v. J. C. van de Sande; A. F. Minneboo, 75 J., m.v. A. P. de Bliek. ^Onctertrouwd: J. Bom, 25 j. en P. v. d. Bos, 21 j.; J. Cijsouw, 28 j. en J. G. v. d. Bos, 20 j.; C. Stehouwer, 24 j. en N. L. J. van Nieuwenhuijzen, 24 j. Geboren: Janna, dv K. Dingemanse en A. J. Flipse; Francina, dv L. Francke en J. de Wolf; Bartus, zv W. Meijer eit S. Krijger;. Suzanna, dv J. Francke en J. Geschiere. Gehuwd: J. Willeboordse, 27 j. te Se- rooskerke en L. M. Jobse, 20 j. Overleden: L. van Soelen, 70 J. WOLPHAARTSDIJK Geboren: Johannes J., zv C. A. Kor- gtanje en A. Hoogstrate; Barendina, dv M. de Korte en L. Westveer; Sentina C., dv S. de Witte en C. P. Lukasse. Ondertrouwd: L. F. den Engelsman, 21 j. en J. M. Bakker, 20 j. Getrouwd: C. van Pelt, 23 j. en M. de Regt, 22 j. DINSDAG 13 MEI HILVERSUM I (402 m.). KRO: 7.00 Jfws. 7.10 Gram. 7.45 Morgengebed en Ut. kaL 8.00 Nws. 8.15 Gram. 8.50 V. d. huisvr. 9.35 Waterst. 9.40 Gram. 9.45 Lichtbaken. 10.00 V. d. kleuters. 10.15 Gr. 10.30 Schoolradio. 10.50 Gram. 11.00 V. d. vrouw. 11.30 Schoolradio. 11.50 Als de ziele luistert. 12.00 Middagklok nood klok. 12.03 Dansmuz. 12.30 Land- en tuin- bouwmeded. 12.33 Gram, 12.55 Zonne wijzer. 13.00 Nws. en kath. nws. 13.20 Gr. 18.30 Lichte muz. 14.00 Tenor en orgel. 14.20 Gram. 14.30 W(j vrouwen van het land. 14.40 Gevar. progr. 16.00 Voor de zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 V. d. jeugd. 17.40 BeurSber. 17.45 Regeringsuitz.: Rijksdelen Overzee. Bonaire, een eiland van de Nederlandse Antillen, door H. de Wit. 18.00 Lichte muz. 18.20 K.V.P., pol. oaus. 18.30 R.V.U.: Drie denkers over de diepte van de menselijke ziel, door Prof. Dr. C. A. van Peursen. Derde lezing: Berkeley. 19.00 Nws. 19.10 Comm. op het nws. 19.15 Lichte muz. 19.35 Gram. 20.20 Katechismus. 20.30 Act. 20.45 De gewone man. 20.50 Radio Philharm. ork. en sol. 81.40 Tilburg, Viking-stad, klankb. 22.00 Strijkkwartet. 22.30 Gram. 22.45 Avond gebed en lit. kal. 23.00 Nws. 23.1524.00 Nouveauté's, HILVERSUM H (298 m.). AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nws. 8.15 Gram. 9.00 Gym. v. d. vrouw. 9.10 De Groente man. 9.15 Gram. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Gram. 10.50 V. d. kleuters. 11.00 Mil. ork. 11.30 Pianorecital. 12.00 Hammond orgel. 12.20 Regeringsuitz.: Landb.rubr.: Wij bezoeken de voorjaarsstierenkeuring te Leeuwarden. 12.30 Land- en tuinbouw- meded. 12.33 Lichte muz. 13.00 Nieuws. 13.15 Meded. of gram. 13.20 Metropole ork. 13.55 Beursber. 14.00 Gram. 14.40 Schoolradio. 15.00 Fluit en clavecimbel. 15.30 V. d. zieken. 16.30 V. d. jeugd. 17.30 Jazzmuz. 18.00 Nws. 18.15 Act. 18.30 Ama- teursprogr. 18.55 Paris vous parle. 19.00 V. d. kleuters. 19.05 Gram. 19.45 Film praatje. 20.00 Nws. 20.05 Gevar. progr. V. d. militairen. 20.50 Gevar. progr. 22.15 Muzikale caus. 22.35 Gram. 23.00 Nieuws. 23.15 Koersen te New York. 23.16 New York calling. 23.2124.00 Gram. TELEVISIEPROGRAMMA 20.00 Journ. en weeroverz. 20.20 Voor land- en tuinbouw. 20.50 Filmprogr. 21.00 22.35 Speelfilm. BRUSSEL (324 m.). 12.00 Gram. 12.15 Pianospel. 12.30 Weerber. 12.34 Pianospel. 13.00 Nws. 13.11 Kamermuz. 14.00 School radio. 15.45 Gram. 16.00 Koersen. 16.02 Gram. 17.00 Nws. 17.10 Piano en zang. 17.45 Boekbespr. 18.00 V. d. jeugd. 18.30 V. d. sold. 19.00 Nws. 19.30 Wereldten toonstelling. 20.00 Caus. 20.10 Gram. 20.30 Kamerork., gemengd koor en sol. 22.00 Nws. 22.15 Gram. 22.55—23.00 Nieuws. 2 A; Inca van A. C. Gaakeer 2 B; Dora van A. J. Hage 2 C; Truida van A. J. Hage 2 D; Marja van Rondebutte van Anth. Klippel Zn. 3 A; Nora van M. J. M. Smits 3 B; Bontje van L. Neele 3 C. Tweede kalfskoeien: Gerry 22 van A. Klippel Zn. lste prijs; Teatske van M. A. Stouten 2 A; Jetje van A. J. Hage 2 B. Derde kalfskoeien: Greta van L, Neele lste prijs; Anna van A. J. Hage 2e prijs. Oudere koeien: Tine J. van A. C. Gaakeer 1 A prijs; Wilhelmina van M. de Wilde 1 B; Hubertje van M. de Wilde 2 A; Nora van M. J. M. Smits 2 B. DE ZUIDPOOL BELEGERD, door K. W. L. Bezemer. Uitgave van Holkema Warendorf N.V. te Am sterdam. Dit boek, dat alle aanbeveling verdient, komt prachtig op tijd. We beleven im mers thans het z.g. „Geophysische Jaar", dat duurt van 1 juli 1957 tot eind 1958, waarin observaties plaats hebben van alle physische krachten op onze aardbol; krachten welk grotendeels door de zon worden beheerst, en waarbij de Noord en Zuidpool een hoogst belangrijke rol spelen. Bezemer verstaat de kunst intens te boeien. Hij tekent verschillende Zuidpool expedities, waarbij hij -anzelfsprekend langdurig stil staat bij mannen als Shackleton, Ccott, Amundsen e.a. Brede aandacht woregeven aan de moderne expedities, gigantische ondernemingen met vele manschappen, vliegtuigen, sno- cats enz. Het „sport -element is op de moderne wijze van exploreren intussen wel verdwenen. Aan de zgn. .Deepfreeze'- expeditie, georganiseerd door de Ameri kanen nemen 19 vliegtuigen, 25 zware tractoren, grote sleden met capaciteiten van 20 ton elk en talrijke verkennings voertuigen als de zgn. sno-cats, deel. In totaal is thans in deze éne expeditie niet minder dan 10.000 ton aan goederen naar Antarctica verscheept. De gehele expedi tie telt bijna 2000 manschappen. De kos ten zijn geraamd op f 115 miljoen. Wanneer men dan daartegenover leest de wanhopige strijd van Scott, die met een paar man te voet naar de Zuidpool zich een weg baande, door de ijzigste koude en er bij omkwr- dan zegt men: dèt waren „Poolreiziger Ontroerend is te lezen het briefje, dat hij stervend schreef en later door andere Poolreizigers gevonden werd in de verlaten tent: „Wa ren we blijven leven, dan had ik een verhaal kunnen doen van de onversaagd heid, volharding en moed mijner kame raden, dat het hart "an iedere Engeis- t an ontroerd 7"u hebben. Deze ruwe aantekeningen en onze dode lichamen moeten het nu vertellen, maar zeker, ze ker zal een groot, rijk lard als het onze er zorg voor dragen, dat zij, die van ons afhankelijk zijn, goed verzorgd achter blijven Het werk is op uitnemende wijze ver lucht met vele foto's op kunstdruk. Een boek dat we v-n harte aanbevelen. De lezer zal er goede, m'^essante en leer zame uren bij doorbrengen. Ingezonden mededeling (Adv.) MlHS 1-/ zware sl Bljkens het zojuist uitgekomen jaar boek van de Geref. Kerken in Neder land is het zielenaantal over 1957 ge stegen van 731.712 op 740.545. Het aan tal belijdende leden klom van 387.735 op 392.167. Het aantal kerken steeg van 829 op 834 en het aantal dienst doende predikanten van 996 op 1014. Het aantal vacatures steeg van 160 op 166. Het grootste aantal Geref. Kerken wordt gebonden ln Zuid-Holland, n.l. to taal 161, met totaal 254 predikanten. In deze provincie zijn 32 vacatures en in Friesland 30. Drenthe staat met 6 vacatures onderaan. Brabant en Lim burg hebben tezamen 37 gemeenten met een even groot aantal kerken. Als va- kant zyn ook gerekend 21 kerken, die in combinatie met een andere kerk door één predikant worden gediend. Voorts zijn er tien predikanten, die hoewel geen emeriti zijnde, toch de eer en de naam van dienaar des Woords behouden heb ben, drie predikanten bulten vaste be diening en vier predikanten van de Ge ref. Kerk in Indonesië, die geëmeriteerd werden toen deze kerken nog geen zelf standig kerkverband vormden. Na de kerkscheuring van 1944, toen het zielenaantal meer dan zestigduizend daalde op 626.642, Is er elk jaar een stijging te constateren geweest en thans klom het boven de 740.000. In 1957 ont vielen aan de Geref. Kerken tien predi kanten door de dood. Ds. K. Thiele, een Duitse zendings predikant, die deze week naar Japan gevlogen is om er zijn missionaire werk in de oostaziatisehe zending weer ter hand te nemen, verklaarde voor zijn vertrek, dat in de Westduitse bondsrepubliek door de leden van de evangelische kerk gemiddeld aan de zending wordt gegeven het bedrag dat één sigaret kostDeze berekening geldt niet per week maar per jaar „Denk u eens in", zei ds. Thiele, „wat de zending zou kunnen doen, als ieder lid niet een maar tien sigaretten per jer jaar aan de zending gaf!" Afscheid van de heer H. H. v. d. Linden Vrijdagavond had er een officieel af- seheldsceremonleel plaats tussen de Ge ref. Kerk (vrijgemaakt) van Goes en haar ouderling, de heer H. H. v. d. Linden, beroepen predikant bij de Ge ref. Kerk van Kaapstad. O.m. waren aanwezig enkele predikanten uit de classis Middelburg en van bulten de provincie. Er werden enkele films ver toond van Zuid-Airika en aan de schel dende werd namens de gemeente van Goes een complete uitgave van de tot heden verschenen delen van „Kittel" aangeboden, waarbij ds. Trimp van Mid delburg een passend commentaar gaf. FEUILLETON (Uit het Duits) door GERDA HAGENS 22) Hardi en Arno verscholen zich ach ter Richard. Men kon nooit weten. Misschien liep de hond los en zou die weer op hen loskomen. Heimelijk hoopten ze, dat de poort gesloten zou zijn. Maar dit was 't geval niet. De poort was open en het hon dengeblaf bleef uit. Richard betrad het erf het eerst. De jongens bleven achter. Zij keken be hoedzaam om de hoek naar het hon denhok. Maar het was leeg. Daarna gingen ze in de stal, om zich daar te gen de regen te beschutten. Richard voegde zich bij hen en zei; „De eigenaar weet niet, dat hij vreem den herbergt. Wij zullen hem vragen, hier te mogen blijven. Misschien laat hij ons in huls komen." De jongens zeiden niets. Zij wilden liever in de stal blijven en hem daar opwachten. Richard liep naar de woning. Boven de deur las hij als opschrift: „Leer u zelf kennen". Hij was verrast en het leek hem, dat hij voor een oude kloos terpoort stond. De huisdeur stond aan. Hij aarzelde, binnen te treden. Toch zou hij zo heel graag eens met die bewoner kennis maken. Daar werd een deur ln de gang ge opend. Een hoge, grijze gestalte met een lange witte baard stond voor hem. Donkere ogen blikten onder zware wenkbrauwen naar de indringer.. Eten nors gebrom was het antwoord op Ri chards groet. „Over mijn drempel komt geen vreemde voet!" Dat klonk vastberaden. „De wil van de heer des huizes 1« voor mij wet. Maar ik zou het al pret tig vinden als Ik met mijn leerlingen een ogenblik in het portiek zou mogen "staan schuilen." „De drempel van mijn woning ligt ln de tuinpoort." De ogen van de oude blikten toornig. „Dat wi] dus zeggen, dat wij in dit onweer bulten moeten blijven stan? U zou uw hond ln dit weer niet bulten jagen." „U is voor mij een vreemde en daar om niet meer dan een hond." Richard schudde het hoofd. „Zo vol verachting kunt u niet over andere mensen denken." „Ik denk, zoals Ik dat wil", gaf de oude terug. „Dat willen is zeer beperkt", ant woordde Richard. „Uw hart en hoofd lelden die." De oude kruiste de armen over de borst en keek Richard onderzoekend aan. „Ik hoor rijpe appels vallen van een boom, die nog geen knoppen heeft ver toond!" Spot sprak uit woord en gebaar. „De eenzaamheid heeft u geen goed gedaan. Zij heeft uw hoofd en hart van plaats veranderd. Enige omgang met de wereld rondom u zou u anders doen spreken." Een kort lachen volgde. „Omgang met da wereld T Wel, ik ken het veelhoofdig monster, dat zich staat noemt. Als lk er aan denk, dan voel lk de Nero-hartstocht ln mij op komen en zou lk begeren, dat het mon ster slechts één hoofd had. Ik zou niet rusten voor lk dat hoofd afgeslagen had." ,,'t Is zeker: de staat kan sommigen onrecht doen, maar zij ls ook velen ten zegen. Een goede, wijze regering brengt niets dan voordelen." „Eten wijze regering dat zijn uto pieën, hersenschimmen, jonge man. De tijger verscheurt het lam, omdat hij sterk ls en ook mij heeft hij ver scheurd, deze tijger, deze wijze lands regering." Bittere wrok sprak uit deze woorden. „In mfl leeft slechts het bewustzijn van de regering van een geordende staat", zei Richard oprecht. „Dit ls nu eenmaal een diep gefundeerde en vast- gegronde bouw. En nu kan het zijn dat hem, die uit deze bouw stenen weg breken wil, zware brokstukken op het hoofd vallen, zodat hfl daarmede ver pletterd wordt." De oude lachte bitter. „Zal ik u eens wat vertellen? Toen ik een kleine jongen was, stond ik met mijn vrienden voor ditzelfde huls, ge wapend met sneeuwballen, die wij te gen de glazen wierpen. Dan kwam Ka- tillna buiten. Niet als een wrede, maar ons zacht en vriendelijk" vragend, dat niet meer te doen. En wij deden het later niet meer. Wat zou de staat ge daan hebben? Luister! Op een feestdag van Jena greep men ons als bandieten, omdat men een relletje wil de. Men voerde ons van de ene recht bank naar de andere. Zeven volle ja ren heeft men geprobeerd, mij er van te overtuigen, dat de handelingen van de staat recht en billijk waren. Leu gen en bedrog was het alles!" Toorn, gramschap en haat stonden op het gelaat te lezen. Richard kreeg medelijden met de oude man. „*t Is mij, alsof lk Fritz Reuters ge schiedenis hoor", zei hij. De grijsaard keek verwonderd op. „Frltz Reuter?" herhaalde hij. „Hjj was één van de kwajongens, de vrolijkste van allen —r en mijn vriend. Kent u hem?" Richard lachte. „Ieder ontwikkelde ln Duitsland kent hem en In Mecklenburg weet leder kind, wie hij ls." „Leeft hij nog?" „Eten jaar geleden heb lk hem mee naar zijn laatste rustplaats geleld. Hij rust aan de voet van de Wartburg." Ds. J. E. Drost vierde zilveren ambtsjubileum Woensdag was het 25 jaar geleden, dat ds. J. E. Drost, Ned. Herv. predikant te Aerdenhout (Bloemendaal) werd beves tigd als predikant in de Nederlands Her vormde Kerk. De jubilaris werd 15 juli 1906 te Loenen aan de Vecht geboren. Na het voltooien van zijn theologische studie werd hij door het Provinciaal Kerkbestuur valt Gelderland toegelaten tot de Evangeliebediening in de Ned. Herv. Kerk. Op 7 mei 1933 werd kan didaat Drost in zijn eerste gemeente Gul pen in het ambt bevestigd. In 1933 ver trok hij naar 's-Heer Abts- en Sinouts- kerke in de Classis Goes, waar hij van 1937 tot 1940 predikant was. Op zondag 29 september 1940 deed ds. Drost zijn in trede bij de Ned. Herv. gemeente van Zaamslag in de Classis IJzendijke. In 1945 verwisselde hij zijn derde gemeente met de Ned. Herv. gemeente van Kapelle bij Goes, waar hij slechts twee jaar predi kant was. Op zondag 4 november 1947 deed ds. Drost Intrede te Bloemendaal, waar hij thans nog predikant is van de in 1948 gestichte nieuwe wijkgemeente te Aerdenhout. Tijdens zijn tienjarige ambtsperiode in Zeeland was de jubilaris enige jaren bestuurslid an de stichting „Vrederust" in Bergen op Zoom. Tijdens zijn verblijf in 's-Heer Abtskerke is daar een nieuw verenigingsgebouw gesticht. Sluiting cursus plakkaatschrijven De cursus plakkaatschilderen, uit gaande van de Christelijke Midden stands Vereniging, is afgeslote'n. Op de laatste avond werd door een der cur sisten dank gebracht aan de leraar, de heer Klijn, waarbij de secretaris der vereniging, de heer A. J. Burger, zich aansloot. Deze zegde toe het bestuur voor te stellen de mogelijkheid van een cur sus voor gevorderden te bezien. Spre ker zag daarvoor wel mogelijkheden, desnoods in MMC-verband. Tenslotte sprak de heer Klijn een dankwoord. Dure weigering om kleine heffing te betalen Een kostbaar staartje had de wei gering van een landbouwer uit Koot wijkerbroek om een heffing groot f 17.70 over 1955 aan het landbouw schap te betalen. Na executie van roe rend goed met een opbrengst van f5.55 en een proces voor de Arnhemse rechtbank is hij thans f429.10 kwijt. De boerderij beslaat bijna zes hectare met een tiental koeien. Minister Hofstra ls naar een kader- vergadering van zijn partij in Amster dam gereden om er met de heer Bur ger sajnen een politiek spel te spelen. Een spel, dat bedoelde, minister Witte wrak te zetten. Nu is de heer Hofstra in de Kamer bekend als een reëel man, van hoffelijke manieren en goede allu re. Daarom wordt hij door alle partij en gerespecteerd. Des te meer ls het vreemd, dat hij zich voor deze vreem de stunt heeft willen lenen. Dit schrijft „Frieseh Dagblad" en het blad vervolgt: Er is een verklaring. Deze, dat so cialistische ministers nog Iets moeten leren. Namelijk, om hun rust te be waren, als we in de verkiezingsdagen leven. Die levenskunst verstaan som migen nog niet. Zij raken overstuur, als de raambiljetten voor de verkie zingen worden opgehangen. Dan ver geten sommigen van hen opeens, dat zij dienaren der Kroon zijn, en geen propagandisten van een politieke par tij. Zij kunnen wel constitutioneel re deneren, maar voelen niet constitutio neel genoeg. Daardoor is het mogelijk, dat een minister afscheid neemt van de Tweede Kamer, terwijl hij zijn eer biedig verzoek om ontslag nog bij H. M. de Koningin moet indienen. Daar door is het ook mogelijk, dat een mi nister zich laat wikkelen in een door zichtige politieke propaganda van een De vakbond van Syrische typogra fen heeft een algemene staking uitge roepen uit protest tegen de moord op de Libanese journalist Nesib Elmatni. De jeugdverenigingen voor militant Christendom, die in 30 landen circa 3 miljoen leden tellen, zullen van 23 tot 27 juli in Frankfort am Main een bondsdag houden onder het motto „Christus, het licht van de wereld". Men verwacht circa 1000 deelnemers uit het buitenland. Het aan Varonese toegeschreven schilderij „Christus geneest de binde", dat 70 jaar geleden voor 190 gulden werd verkocht, heeft op een Londense veiling 390.000 gulden opgebracht. De expert Sir Alec Martin verklaarde, dat het doek, toen het in 1880 werd ver kocht, toegeschreven werd aan TintOr retto. Hij en andere deskundigen, die het schilderij hebben onderzocht, zijn echter van mening dat het een El Greco is. De vroegere Amerikaanse ambassa deur in de Sowjet-Unie Joseph Davies, is op 81-jarige leeftijd te Washington overleden. Hij was in de jaren 1937 en 1938 ambassadeur in de Russische hoofdstad. Later, in 1943, is hij als spe ciale afgezant van president Roosevelt naar de Sowjet-Unie teruggekeerd voor besprekingen met Stalin. Hij ver wierf vooral bekendheid door zijn boek „Mission to Moscow". De senaat van Ceylon heeft een wetsontwerp goedgekeurd, waarbij de doodstraf voor de tijd van drie jaar wordt opgeschort. Deze periode van drie jaar is bedoeld als een proeftijd. Indien de proef slaagt, zal de dood straf in Ceylon worden afgeschaft. Het wetsontwerp moet nog door de gou verneur-generaal, Sir Oliver Goonetil- like, worden goedgekeurd. 9 President Mario Echandi van Costa Rica heeft zijn functie aanvaard. Hij is in het begin van dit jaar gekozen als opvolger van Jose Figueres. e Een straaljager van de Amerikaanse luchtmacht heeft het wereldhoogterekord op 27.375 meter gebracht. 9 De politie doet een beroep op de be volking mede werken aan het spoedig vinden van daders van roofovervallen. Het is vooral van belang bij overvallen zo spoedig mogelijk de politie te bellen en om verdacht lijkende voorvallen di rect aan de dichtstbijzijnde politieman door te geven. 9 De K.P.M. is van plan een deel van haar vloot, die werkloos in Singapore ligt, te verkopen. De directeur van het persbureau voor het Midden-Oosten heeft uit Mos kou gemeld dat premier Chroesjtsjef en de andere Russische ministers pre sident Nassers standpunt in alle kwes ties, die het Midden-Oosten raken, de politiek jegens Israël incluis, hebben onderschreven. partij, die voor nieuwe tegenslagen vreest. Het is goed, dat de heer De Vos van Steenwijk hierover vragen aan minis ter Drees heeft gesteld. Dat kan in het kabinet aanleiding geven tot be zinning, die voor sommige ministers mogen leiden tot zelfkritiek en bete ring des levens. Wanneer die betering wordt betoond, ls het ln Nederland niet meer nodig, dat zij wordt beloofd onder bekentenis van het falen in het verle den. Dat is ons te communistisch. „De Rotterdammer" heeft enkeie ge dachten op papier gezet...... gedachten op „Bevrijdingsdag 5 mei". Als men spreekt over de dag van bevrijding en de verzetsstrijd daarvóór, dan valt ln die gesprekken altijd het woord „een heid". Toen waren alle schotjes neer gehaald ln het verzet stond de com munist naast de a.r., de r.k. naast de anti-papistde kerken waren zelfs één ln hun verzet en „daar moet je nu eens om komen". Maar daar gaat het niet om het gaat hierom of we het „nationale" als het hoogste moeten erkennen en daar aan alles ondergeschikt moeten ma ken. Het gaat er bijvoorbeeld om of we een nationale radio-omroep moeten hebben en een nationaal televlslebestel. Of we nationale (openbare) scholen moeten hebben en een nationale (neu trale) bond van vakverenigingen. Afijn, u kent al die kreten wel, die altijd even zovele verwijten zijn aan het adres van die „protestantse versplln- teraars"! Bedenk dit: dat we gevochten hebben tegen het „nationaal" socialisme. Het moge paradoxaal klinken, maar die eenheid in het verzet richtte zich juist tegen de gedwongen eenheid. Het „ge lijkgeschakeld worden voor het grote, nationale doel" dat Hitier voor ogen zweefde dat heeft ons tot het felste verzet gebracht. Het aantasten van onze geestelijke vrijheid, van de moge lijkheid om onszelf te zijn, om te leven en om onze God te dienen op de wijze zoals we zelf wilden, dat was de kern van alles. De strijd ls gewonnen. We künnen weer onszelf zijn. Op deze vijfde mei mogen we God danken voor onze be vrijding. Maar we willen niet opnieuw onder het juk doorgaan van andere „na tionalisten", van andere eenheldsstre- vers, dan dan wel weer een ander natio naal doel voor ogen hebben dan Hit ler, maar die ons ook de kans willen ontnemen om te leven zoals wfl men sen moeten leven voor God en de men sen. Met alle fouten die wij daarbij makeni In „De Volkskrant" schrijft mr. Jan Derks het volgende: Hier in Nederland overkomt bet je als man telkens, dat, wanneer je voor een dame een deur openhoudt of haar ook alleen maar laat vóórgaan, je door die dame wordt bejegend, alsof je het op haar deugd hebt gemunt. Vooral dié dames plegen zich aan deze grove on dankbaarheid schuldig te maken, op wier deugd je het slechts gemunt zou kunnen hebben uit een meer dan he roïeke beoefening van de deugd. Kan het, waar er hier zo velen van die geenszins tot enige achterdocht reden hebbende, doch alleszins achter dochtige dames rondwandelen, verba zing wekken, dat er hier ook zulk een overvloed ls aan heren, die geen heer zijn, oftewel aan hufters! Of moeten wij het grote aantal ge noemde dames hier verklaren uit het grote aantal genoemde heren hier? Zo duidelijk als het is, dat achter dochtige dames heren tot hufters kun nen maken, zo duidelijk is het, dat he ren, die hufters zijn, dames kunnen vervormen tot even belachelijke als beledigende op haar deugd gedachten. Het zal wel weer zijn zoals bijna al tijd: de schuld zal wel bij beiden lig gen. Maar dan valt er nauwelijks te hopen. Wie moet wie bekeren? Doch móet er dan niemand bekeerd worden? Er gebeurt, dank zij de ach terdocht van die dames en dank zij die hufterachtlgheid van die heren, toch zeker niets Neen, er gebeurt inderdaad niets, in zoverre als men door het behoorlijke na te laten, het bekoorlijke geen kans geeft.

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 5