Jammer Jeugd uit heel de wereld tekende voor KLM Geen sprake van overleg over Nieuw-Guinea Tienmaal zoveel mensen voeden is mogelijk Activiteiten tekort veroorzaakt vermindering ledenaantal Kanaaltunnel tussen Engelanden Frankrijk commercieel mogelijk Vitamine Cvan groot belang moeders voor a.s. Dinsdag 6 mei 1958 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 3 Minister Luns deelt Eerste Kame mede: Reg ering verwacht weinig van topconferentie Mr. C. van Rij overleden Insectenvergif in voedsel Uitbreiding van drinkwaterwinplaats op Schouwen'Duiveland Schoten op Duits dorp bij oefening Christelijke Besturen Bond Vlissingen Studiegroep stelt onderzoek in Christelijke platte lands jeugd naaf Doetinchem Ovefbevissing garnalen Ds. Ytsma naar Gefef. kerken MIDDELBURG Nederland als voorbeeld „DIT IS MIJN LAND" Met pa en ma m iNeaeriana Haag, waar een eindoordeel werd uitgesproken. WU ZUN HET er mee eens, dat de wijze, waarop het spoorwegperso neel met betrekking tot zijn loons- onderhandelingen behandeld is, on juist genoemd moet worden. Het dreigt daarbij het slachtoffer te wor den van het feit, dat het in de tijden, dat andere lonen „gelijk getrokken'" werden, nog niet aan de beurt was en dat de gezinnen der spoormannen, nu zij wel aan de beurt zjjn, onder de druk der omstandigheden met minder genoegen moeten nemen, dan hun rechtens toekomt. Juist omdat wij op dat standpunt *taan, betreuren wij de „protestverga- dering", die de drie spoorwegbonden vorige week in Den Haag belegd heb ben, waarin met sein toeters en spoor- fuitjes het ordelijk verloop meermalen weid verstoord. In het algemeen houden wij niet van protestvergaderingen. Die schreeuwen gewoonlijk wel veel, maar zeggen weinig. Een vergadering als deze heeft het weer bewezen. Er is echter nog een ander bezwaar. In de loop der historie is meer malen gebleken, dat gemeenschappe lijke vergaderingen van de onderschei den organisaties een beloop kregen, waarbij het accent vooral werd ge legd door de meer radicalistische ele menten. Dat is ook op de spoorweg- vergadering weer gebeurd. De waar digheid, die een vergadering van Christenmannen als regel kenmerkt, wordt dan weggenomen. En daarmee ook het gezag van de woorden, die men wil laten doordringen. "Voor ons blijft het daarom zeer de vraag, of het wel gewenst is, aan dergelijke gemeenschappelijke protest vergaderingen mee te doen. Dat geldt dan zowel voor de organisatie als voor personen. Minister L-uns heeft aan de Eerste Ka mer medegedeeld, dat de regering voort durend en intensief aandacht besteedt aan het vraagstuk der ontwapening. Dat de impasse, waarin dit vraagstuk reeds gedert vele maanden verkeert ten spoe digste dient te worden doorbrokén, is ook de overtuiging van de regering. Zo de besprekingen tussen het westen en de èowj et-Unie wederom op gang komen, blijft uiteraard nog de vraag bestaan, of beide partijen op substantiële punten tot enigerlei overeenstemming zullen kunen komen. Positieve resultaten zullen, ge zien de onderhandelingspraktijk der laat- jte jaren, niet kunnen worden verwacht, indien partijen streven naar overeen komsten die te veelomvattend zijn. Een realistisch beleid van het westen zal veel eer gericht moeten blijven op het tot standkomen van partiële akkoorden, welke voorzien in een geleidelijke beper king van de bewapening. In de nacht van zondag op maan dag is te zijnen huize te Amsterdam óp 62-jarige leeftijd volkomen onver wacht overleden mr. C. van Rij, lid van de Amsterdamse gemeenteraad en advocaat en procureur. Mr. Van Rij was voorts lid van het hoofdbestuur van de Expoge, de ver eniging van ex-politieke gevangenen, voorzitter van het nationaal comité ter bestrijding van het concentratie kampsysteem en lid van het overeen komstige internationale bureau In de oorlogsjaren verrichtte hij be langrijk illegaal werk en werd hij door de Duitsers gearresteerd en ter dood veroordeeld. Het vonnis werd echter niet voltrokken. Honderd mensen overleden Een insectendodend middel, is de oor zaak van de voedselvergiftiging, waar door in de Indische staat Kerala onge veer honderd mensen zijn overleden- De verpakking vgn het vergif was aan boord van een Indisch vrachtschip be schadigd. Hierdoor was de dodelijke vloeistof in voedsel doorgedrongen. Minister Luns heeft, teneinde misver stand uit te sluiten aan de Eerste Kamer medegedeeld dat van overleg met Indone sië over de soevereiniteit van Nieuw. Guinea geen sprake kan zijn, zoals reeds meermalen van regeringszijde is te ken nen gegeven. De regering kan dan ook niet de mening delen dat het beter ware geweest de door hen bedoelde resolutie met betrekking tot Nieuw-Guinea in de Algemene Vergadering der Verenigde Naties te aanvaarden. Nieuw-Guinea is een nog laag ontwik keld gebied, dat nog geruime tijd van ontwikkeling zal behoeven alvorens het een eigen rol in de wereld zal kunnen spelen. Zulks geldt zowel voor het Au stralische als voor het Nederlandse deel van het eiland en geen internationale conferentie kan hierin op korte termijn wijziging brengen, een conferentie fnet .bijzonder bevriende mogendheden" al evenmin als enige andere. De minister vermag niet in te zien waarom Nederland thans spoedig een ter mijn zou moeten stellen waarbinnen de opvoeding tot zelfbestuur zou moeten zijn voltooid. Het noemen van een ter mijn in het geval van een nog weinig ontwikkeld gebied heeft weinig zin en kan zelfs gevaarlijk zijn. Dat Nederlands Nieuw-Guinea door Indonesië wordt op geëist, brengt daarin geen verandering, aldus de minister. Het rijksinstituut voor drinkwater voorziening heeft een nota opgesteld inzake uitbreiding van de waterwin- plaats der N.V. Waterleiding Mij „Schouwen-Duiveland". Op korte ter mijn dienen drie putten te worden bijgeplaatst, terwijl t.z.t. een secun daire waterwinplaats moet worden gesticht op voldoende afstand van de bestaande. Het eerste deel van het in opdracht van de herverkavelingscommissie in uitvoering zijnde boerderijenplan werd door deze Mij in februari voltooid. Er werden hierbij 146 percelen op het leidingnet aangesloten. Overlevenden van de Britse tanker „San Flaviano", welke door een onbekend vliegtuig werd gebombardeerd in de ha ven van Balik Papan, in brand vloog en zonk, zijn in Singapore aangekomen aan boord van een ander Engels tankschip, de „Daronia", dat bij het hombardement slechts op het nippertje de dans ont sprong, toen een bom vlakbij in het water explodeerde. Deze telefoto laat zien hoe de geredden j"i In-nd De afgevaardigde van de Sowjet-Unïe Sobolef (links) stemde door hand opsteken voor het Russische voorstel bij de Verenigde Naties. Het voorstel hield in dat de V.S. hun vluchten met atoombommenwerpers zouden moeten staken. Alleen Rusland stemde voor het voorstel. Minister antwoordt Kamerlid Op vragen van het Tweede Kamer lid de heer Bakker, over het onder vuur gehad hebben van een Duits dorp tijdens oefeningen door Neder landse militairen, heeft de minister van oorlog geantwoord, dat het niet juist is dat Nederlandse troepen een Duits dorp gedurende lange tijd onder vuur hebben gehad. Er zijn twee schoten uit een 25 pr. kanon gevallen op een landweg, op 300 meter afstand van het dichtstbij staande huis van het gehucht Suroide. Dit gebeuren moet aan een vergissing worden toe geschreven. Tijdens een vuur bij duisternis is ondanks de getroffen uitvoerige vei ligheidsmaatregelen door een samen loop van omstandigheden een deel van de bij daglicht gereed gemaakte lading van twee projectielen uit de huls gevallen, hetgeen in het nachte lijk duister niet onmiddellijk door het personeel is bemerkt. Hierdoor vie len deze projectielen op aanmerkelijk kortere afstand dan de berekende baan. Een van déze projectielen be schadigde een bovengrondse leiding van het lichtnet, waardoor de stroom voorziening van het gehucht Suroide uitviel. Het jaarverslag van dé Christelijke Besturen Bond Vlissingen laat weinig optimistische klanken horen. Niet alleen was er per 31 decem ber 1957 een tekort in kas van f 255,31, ook het aantal leden is met 4 teruggelopen, n.l. van 1298 tot 1248. De bevolkingsgroei van Vlis singen in aanmerking nemende is deze teruggang, relatief bezien, veel groter. Het bestuur tekent in zijn slotbeschouwing t.a.v. deze terug gang aan, dat zij slechts één oorzaak kunnen vinden, n.l. een tekort aan activiteit. De veranderingen in het maatschappe lijk en economisch bestel heeft de Vlis- singse afdelingen van de C.B.B. niet in sterke mate getroffen. Behalve een aan tal ontslaggevallen in de bouwnijverheid De bestaande veiligheidsvoorschrif ten worden in algemene zin voldoen de geacht. Er wordt echter nagegaan in hoeverre bijzondere controlemaat regelen nog zouden kunnen worden getroffen. De Internationale Kanaal tunnel Studiegroep heeft opdracht gegeven een diep gaand onderzoek in te stel len naar de verkeers- en commerciële vooruitzichten voor een tunnel, die Groot- Brittannië met Frankrijk verbindt, is vrijdag te Pa rijs bekendgemaakt. De studiegroep heeft contrac ten gesloten met drie or ganisaties voor de uitvoe ring van een uitgebreid programma van statistische studies, en onderzoek naar de exploitatie en markton- derzoekingen voor een spoorwegtunnel en/of ver- keerstunnel. Tevens zullen Engelse, Franse en Ameri kaanse ingenieurs voor lopige geologische en geo fysische onderzoekingen verrichten. Er zullen geo fysische onderzoekingen vóór de kust worden ver richt en een aantal seis mische proefnemingen worden gedaan aan de kust aan beide zijden van het kanaal. De studiegroep bestaat uit de Britse kanaaltunnel- maatschappij, de Franse kanaaltunnel-maatschappij, en een Amerikaanse groep, die vertegenwoordigd wordt door Technical Stu dies Incorporated te New York. Volgens niet-officiële ra mingen zouden elk jaar Vk miljoen reizigers van de verkeerstunnel gebruik maken, hetgeen neerkomt op 700.000 voertuigen of gemiddeld 2000 automobie len per dag. Op 7, 8 en 9 mei zullen de Bond van Christen Boerinnen, Boerendoch ters, Plattelansvrouwen en -Meisjes in Nederland en de Chr. Jonge Boeren- en Tuindersbond in Doetinchem hun nationale bondsdagen houden. Deze dagen, die voor een belangrijk deel door de leden zelf worden verzorgd, worden „anders dan anders". In de grote moderne Markthal, waar de samenkomsten gehouden worden, is op de oplopende tribunes plaats voor 2000 personen. Er is een speel veld en een platvorm, waarop zestig mannen van het trompettenkorps van de huzaren van Boreel voor de muzi kale omlijsting zullen zorgen. Op woensdag 7 mei zal er een lan delijke wedstrijd voordragen worden gehouden. De twintig jongens en meis jes die hieraan deelnemen, zijn via provinciale selectiewedstrijden aange wezen. Onder het motto „Kom op het Zand" vindt 's avonds in de Markthal de grote feestelijke begroetingsavond plaats, die voor een belangrijk gedeel te gewijd zal zijn aan creatief spel. De donderdag daarop houden de jon gens en de meisjes 's morgens afzon derlijke samenkomsten, 's Middags zullen ze met z'n allen luisteren naar de vlootpredikant ds. J. v. d. Blink te Amsterdam, die zal spreken over „Alle hens aan dek". Er komt een originele parade van de afdelingen, die ieder met een ver sierde praalwagen een beeld van he den of verleden zullen geven. Op het programma staan verder nog demon straties van landelijke ruiters, vendel- zwaaiers, boerendansen en andere vormen van de Achterhoekse folklore. De bondsdagen worden op 9 mei besloten met een excursie door de mooiste gedeelten van Gelderland en een boottocht op de Rijn. De Nederlandse vissers ^ijn van mening dat de garnalensiand is aangetast door overbevissing. Dit deelde de voorzitter van de Nederlandse Vissersbond, de heer R. Brands, mede op de te Utrecht ge houden jaarvergadering van de bond. Hij pleitte voor de instelling van een uitge breid onderzoek. De garnalenvissers hebben over het al gemeen in het afgelopen jaar meer be- somd dan in 1956. Maar ook de bedrijfs- onkosten waren groot, vooral nu de vis serij op garnalen zich gaat verplaatsen van de Waddenzee tot buiten de eilan den. De garnalenvisserij verkeert momen teel in een onzekere situatie. Hoewel de opbrengsten boven het niveau van 1956 lagen, is de aanvoer in 1957 in kilogram men beduidend minder. Vooral het zui den geeft reden tot bezorgdheid. Aan de minister van landbouw en visserij is ver zocht een bioloog aan te stellen die zich belast met het onderzoek van de garna- lenstand. bleef de bouwactiviteit en de werkge legenheid in het algemeen op een rede lijk peil. Dit komt niet in het minst door de opname-capacitéit van de N.V. Kon. Mij. „De Schelde". De CJB.B. heeft maatregelen genomen om de toekomstige taak niet betrekking tot het Delta-plan die mede door het Sloeplan voor Vlissingen urgent wordt in gecoördineerd Zeeuws verband aan te vatten. Met voldoening wordt geconstateerd, dat de opleidingsmogelijkheden in Vlis singen door het oprichten van een ge meentelijke L.T.S, belangrijk zullen toe nemen. Verder wordt melding gemaakt van de plannen van de vereniging „De Ruyterschool" voor de oprichting van 'n zg. parttime U.T.S. JAARVERGADERING De C.B.B.-Vlissingen houdt op woens dag 7 mei a.s. haar jaarvergadering. Dan komen de plannen voor een Christelijke Culturele Vereniging aan de orde. Zij nemen steeds vastere vormen aan. Met medewerking van de Besturenbond zal getracht worden te komen tot een zelf standige vereniging. De op te richten vereniging zal min of meer overkomst vertonen met het vroe ger in Vlissingen zo bekende C.K.W.O. Naar wij vernemen is ds. J. Ytsma, tot voor kort predikant bij de vrije evangelische gemeente te Bussum, met zijn gezin overgegaan naar de gere formeerde kerk aldaar. Ds. Ytsma, die oorspronkelijk van gereformeerde hui ze is, werd in 1923 geboren en in 1949 predikant bij de vrije evangeli sche gemeente te Apeldoorn. Vervol gens was hij werkzaam als zendings predikant te Samosir, het zendings- veld van de bond van Vrije Evange lische Gemeenten en in januari 1955 werd hij predikant te Bussum. Kort geleden legde hij zijn ambt in deze gemeente neer. In juni zal ds. Ytsma voor de classis Hilversum der gerefor meerde kerken collegum doctum doen, teneinde in deze kerken beroepbaar te kunnen worden gesteld. ZOUTELANDE Kandidatenlijst* De nummering van de kandidatenlijsten voor de gemeente raadsverkiezing is als volgt: 1 A.R., 2 Ge meentebelang, 3 C.H.U., 4 S.G.P. Uit diverse onderzoekingen is gebleken, dat bij vele aanstaande moeders het vita mine C-gehalte van het bloed te laag is. Vitamine C heeft zij niet alleen nodig maar ook voor de ontwikkeling van de baby. Dit vitamine is o.a. betrokken bij de opbouw van het beenderstelsel en de vorming van het bloed. Het is dus zeer belangrijk dat de aanstaande moeder er op let, dat zij voldoende vitamine C-rijke levensmiddelen gebruikt. De behoefte van de zwangere aan vita mine C wordt wel tweemaal zo hoog ge acht als die van de met-zwangere. Nor maal komt men er in de regel wel wat vitamine C betreft, als men dagelijks aardappelen en groente eet en zo moge lijk een portie fruit. De aanstaande moe der moet echter speciaal de vitamine C- rijke vruchten kiezen en bij voorkeur ook „De Zonnebloem" op Hedenesse Een groep cursisten van de Stich ting Vorming Bedrijfsjeugd „De Zon nebloem" heeft, onder leiding van de leidster mej. M. A. Teunissen, ge assisteerd door zr. N. de Vlieger, het afgelopen week-end doorgebracht op het Vormingscentrum Hedenesse bij Cadzand. In gespreksgroepen werden verschillende algemeen vormende on derwerpen besproken; er werd gezon gen, een kampvuur ontstoken, van de natuur genoten, enkele socio- drama's werden gespeeld, terwijl zon dagmorgen een korte morgenwijding werd gehouden. Enige onderdelen wer den op de band-recorder opgenomen om later nog eens te kunnen worden besproken. Het was een uitstekend geslaagd week-end. Colin Clark, directeur van het instituut voor agrarisch economisch onderzoek te Oxford heeft in 'n art. in het tijdschrift „Nature" de mening uitgesproken, dat de wereld in staat is voedsel te verschaffen aan 28 miljard mensen of het tienvoudige van de huidige wereldbevolking. Volgens Ólark beschikt de wereld over 77 miljoen vierkante kilometer aan geschikt land- bouwland. Bij zijn berekeningen omtrent de mogelijke landbouwproduktie gaat hij uit van de produktiviteit der meest produktieve landbouwers in Europa, nJL van die in Nederland, die voedsel verschaffen voor 365 mensen per vierkante kilometer. Uitgaande van deze norm voor de gehele wereld komt Clark tot zijn uitspraak dat de wereld in staat zou zijn 28 miljard mensen te voeden. Er zou bovendien nog voldoende ruimte zijn voor recreatie en andere doeleinden. Hij wijst er nog op, dat zelfs de reeds zeer hoge Nederlandse produktiviteit per jaar met twee procent stijgt. ie* tv T J 1 J stuurd naar het hoofdkantoor van de K.L.M. in Den HET VORIG JAAR organiseerde de K.L.M. in De twaalf uitverkoren tekeningen zijn bestemd twaalf landen een kindertekenwedstrijd waarbij de voor de eerstvolgende kalender van de maatschap- opdracht aan de kinderen in de leeftijd van 12 tot pij. De kinderen zijn thans, voor het merendeel ver- 16 jaar luidde, dat zij ln een tekening moesten gezeld van ouderen (er is een oma bij uit Brazilië, weergeven, hoe zij hun landen zagen. Onder het een pa uit Italië en een ma van Australië, alsmede motto: „Dit is mijn land" werden tienduizenden talrijke journalisten uit de twaalf landen) een week tekeningen ingezonden. In elk land wees een jury in Nederland op bezoek, waar zij vele bezienswaar de beste tien tekeningen aan, welke werden ge- digheden zullen bekijken. De winnaar uit Suriname en de Nederlandse Antillen ls Victor Chang Pan Huo, 14 jaar oud, die met een tekening van een straat in Paramaribo, die hij op school heeft gemaakt, succes had. Victor Chang Pan Huo lo geert met de elf andere kin deren in het internationale jeugdhotel te Scheveningen. Hij vindt het er erg gezellig en vooral de gemeenschappe lijke maaltijden vormen een bron van gesprekken, waarbij het belangrijkste onderwerp natuurlijk het „tekenen" is. Opvallend is de inzending van de nu 17-jarige Ann Blu- menfeld, de Amerikaanse win- nares. Zij heeft een impressie van de haven van New York getekend, die sterk de aan dacht trekt. Ann komt uit een kunstminnende familie en is van plan schilderes te worden. JAPANS MEISJE Mitsuko Higasshimura (Ja pan) is gekleed in kimono, compleet met waaier. Zij spreekt alleen maar Japans en een dochtertje van een diplo maat uit Den Haag treedt als tolk op. Zij heeft een pen tekening ingezonden van wer kende boeren. Haar vader, die winkelier is woont op het zuidelijkste puntje van Japan, Kyushu Eiland, en het was geen wonder, dat zij op haar reis naar Nederland, ook voor de eerste maal in Tokio kwam. NEDERLANDSE JONGEN Goof Gros veld is 16 jaar, gymnasiast en woont in Ber gen op Zoom. Zijn vader is medicus en zijn oom is kunst schilder, die in Antwerpen werkt. Een typisch Hollands landschap heeft hij in water verf gemaakt, met een molen, veel water, een schip en na tuurlijk een K.L.M.-vliegtuig in de lucht. Men bood hem een reis naar Rome aan van een week en die heeft hij nu achter de rug. UIT DE WILDERNIS Adelheid KeHner, 16 jaar, komt uit de Afrikaanse wil dernis. Haar vader is school meester en geeft kinderen les aan de rand van het gebied, waar de bosjesmannen nog leven. Zij is gekleed in het originele „voortrekkers"-cos- tuum. De andere gelukkigen zijn: Greta Andersen, 14 jaar uit Sterup in Sleeswijk Holstelh (Duitsland), Ugo Bevilacqua, 13 jaar, uit Rome, Sandra Haid 14 jaar (Australië), Shama Marr uit India, 14 jaar, Vera Alvez Menezes uit Brazilië, 14 jaar, John Larsen, 12 jaar uit Frederiksberg (Kopenhagen) en tenslotte Leticia Tarrago, 15 jaar, uit Mexico. dagelijks een slaatje van rauwe groente eten. Rauw zijn groten en vruchten rijker aan dit vitamine dan gekookt. Vitamine C-rijke vruchten zijn in het voorjaar de citrusvruchten: sinaasappelen, grape- aardbeien, rode bessen, frambozen, kruis bessen en vooral zwarte bessen. Ook si naasappelsap en grapefruitsap uit blik zijn goede vitamine C-bronnen. Wie een baby verwacht doet er goed aan dagelijks tenminste 100 g van een of meer van deze fruitsoorten of sappen te gebruiken. Kiest men citrusvruchten, dan betekent dit per dag ongeveer een middelmatig grote si naasappel, een halve grapefruit of twee middelmatig grote eitToenen. Wie dat bezwaarlijk vindt, kan in plaats van al het verse fruit of een deel ervan rozebotteljam of -siroop nemen. Deze produkten zijn zeer rijk aan vitamine C, zodat men kan volstaan met anderhalve eetlepel rozebottelsiroop of een flinke bo terhambelegging rozeboteljam. Dat lijkt wel duur, maar is toch altijd nog goedko per dan vers fruit. De dierlijke levensmiddelen dragen niet bij tot de vitamine C-voorziening, met uitzondering van lever en nier. Lever wordt om zijn rijkdom aan ijzerzouten vaak aan aanstaande moeders voorge schreven. Wie regelmatig lever eet, werkt ook daardoor mee aan een voldoende op name van vitamine C. Het heeft weinig zin om buitensporig grote hoeveelheden fruit of vitamineta bletten te gebruiken. Heeft het lichaam eenmaal voldoende vitamine C opgeno men, dan wordt het overschot uitgeschei den. Reservevoorraad van vitamine C wordt niet gevormd. Daarom is een ge lijkmatige toevoer van vitamine C-riJk voedsel iedere dag ongeveer hetzelfde van belang. Ingezonden mededeling (Adv.) het natuurlijke haarglansmiddel geeft Uw haar een briljante schittering!

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 3