Tarieven voor veren Westerschelde worden per 1 juli van kracht Overtochtje gaat nu veertig cent per persoon kosten Goese plantsoenendienst vecht voor zijn vogels Maar in de dierenwereld is het leven ook al niet In Oudelande brengt de gezonde jeugd zon en vreugd Nieuwe UTS december te Temeuzen in gebruik NOTA VAN GED, STATEN AAN PROV, STATEN Zeeuwse BABBELAARS Nimf van Artemis ZEEUWSCH DAGBLAD Deze week begint de bouw Nieuwe geref. kerk te Rilland in gebruik Wagon zakte door as tussen Goes en Middelburg Dinsdag 6 mei 1958 Pagina 2 Ingezonden mededeling (Adv.) Wedstrijd in hoefbeslag tussen Bevelandse smeden De Zuid-Bevelandse hoefsmeden gaan op uitnodiging van de paar denfokkers een wedstrijd houden ln hoefbeslag. Diverse aantrekkelijke prijzen zijn beschikbaar gesteld. De strijd zal op woensdag 25 juni op de Grote Markt te Goes worden gehouden. Iedere deelnemer moet twee door hem beslagen paarden tonen aan een deskundige jury. De leden van de Prov. Staten hebben van het college van Ged. Staten een nota bereikt inzake de tarieven voor de veren over de Westerschelde. Hoewel het bepalen van de tarieven niet tot de com petentie van de Staten behoort, échten Ged. Staten het gewenst, dat het hoogste orgaan van de provincie zich zal uitspreken over dit onder werp, dat voor Zeeland van zo'n groot belang is, terwijl een openbare behandeling, die binnenkort zal worden gehouden, van deze aange legenheid van groot gewicht moet worden geacht. De tarieven zullen worden ingevoerd met 1 juli a.s., waarna om streeks maart-april 1959 een nader overleg over de tarieven zal wor den geopend, daar thans, bij gebrek aan ervaring, nog zo weinig posi tiefs kan worden gezegd. Ged. Staten zijn van oordeel, dat in vaartenboekjes f3,- de tarieven een bevredigende regeling is gevonden, waarin aan het principe van begunstiging van het regelmatige boven het incidentele verkeer plaats werd gegeven en voor dat verkeer met bediening door de vaartenboekjes een tarief kon worden verkregen, dat in de gegeven omstandigheden op zichzelf niet onaanvaardbaar moest worden ge oordeeld. Voor scholieren en werkne mers kon langs de weg van maand- kaarten een redelijke tariefstelling worden bereikt. Tarieven De tarieven worden als volgt voor gesteld: personen f0,40; kinderen van 4 tot 10 jaar 20 cent; kinderen beneden vier jaar nihil; 20 vaartenboekjes voor personen f 6,maandkaarten voor scholieren en werknemers f 3, maandkaarten alsvoren met fietsen met of zonder hulpmotor f 4,50; rijwiel met of zonder hulpmotor f 0,20; 20 motorrijwiel Voor de directie, leerkrachten en, niet te vergeten, de leerlingen van de school voor Uitgebreid Technisch On derwijs te Terneuzen zal december een belangrijke maand worden. Omstreeks die tijd hopen zij namelijk hun nieu we schoolgebouw aan de Industrieweg te kunnen betrekken. Tijdens een pers conferentie, die gistermorgen werd ge houden, hebben de voorzitter van het schoolbestuur, ir. G. P. M. Dikötter, en de heer 3. Vermeulen enige medede lingen over de gang van zaken op de school gedaan en de plannen met het nieuwe gebouw. In 1954, zo vertelde de heer Dikötter, is men al met de plannen voor het op richten van een school begonnen. In september 1957 kon met 32 leerlingen worden gestart, waarbij men onder dak kreeg bij de Technische School, een gebouw van de Ned. Hervormde Gemeente en een barak aan de Van Steenbergenlaan. Deze toestand is na tuurlijk verre van ideaal en het school bestuur heeft dan ook alles in het werk Op donderdag 26 juni Naar wij vernemen ligt het in de bedoeling om op donderdag 26 juni a.s. de nieuwe geref. kerk te Rilland- Bath officieel in gebruik te nemen. Dit is later dan aanvankelijk ge dacht was. Nu in de nieuwe kerk ook nieuwe banken geplaatst zullen wor den en dit meubilair nog niet afge leverd is, moest de ingebruikname naar een latere datum worden ver schoven. De kerkeraad heeft nu 26 juni vastgesteld, hoewel het best mo gelijk is, dat ook deze datum nog gewijzigd moet worden. De heer W. H. J. van Berkel, ad viseur van het Nationaal Rampen fonds en die zeer veel heeft gedaan voor de kerkbouw in de rampgebieden ■jal het gebouw overdragen aan de gemeente. Het is jammer, dat nog geen ge bruik kan worden gemaakt van het nieuwe orgel. De orgelbouwers zien namelijk geen kans op korte termijn het instrument af te leveren. Voors hands zal de gemeentezang begeleidt worden door een harmonium. Over de bestemming van het oude kerkgebouw is nog geen beslissing gevallen. Voor de actieve plaatselijke geref. predikant, ds. Ph. Stoffels, zal de blijdschap van de Woordbediening in de nieuwe kerk niet van lange duur zijn, daar hij in augustus in dienst hoopt te treden als legerpredikant. Lagere prijs voor kreet* verwacht De afgelopen week was het met de kreePenvangst niet druk. Ongeveer 200 kg werd gevangen. De prijzen wa ren echter hoog. Er werd zelfs f 13, per kg gemaakt. Men vreest echter, dat de prijzen deze week minder zullen zijn. De En gelse en Noorse vissers bieden hun Vangst voor aanmerkelijk lagere prijs aan. gesteld om tot de stichting van een eigen schoolgebouw te komen. Voor een school echter met 32 leerlingen zonder de zekerheid dat dit aantal vol doende zal toenemen was dat echter niet eenvoudig. Een compromis heeft men gevon den door, zoals ook in andere plaat sen in Nederland gebeurt, een flink gebouw te zetten wat later ook ge bruikt zal kunnen worden als indu striehal. Wanneer het leerlingenaan tal zal blijven toenemen, en dat mag men in de industriezone rond het Kanaal wel aannemen, zal er binnen enkele jaren vergunning worden ge geven voor een echte school te bou wen, waarna dan de gebruikte hal len aan een industrie verkocht kun nen worden. BOUW BEGINT De voorlopige school, met de bouw waarvan men deze week zal beginnen, zal bestaan uit 2 vrij van elkaar staan de hallen van 36 x 18 meter. Tussen deze 2 hallen, die door een gang met elkaar verbonden zijn, komt nog een hal van 30 x 12 meter, waarin het over blijflokaal, de administratie en de di rectiekamer ondergebracht zullen zijn. In de linkse hal zullen de theorieloka len komen en in de rechtse de prakti sche afdelingen. De directeur van de U.T.S. hoopt dat hij reeds in september bij de aanvang van het nieuwe leerjaar van het prak tijklokaal gebruik zal kunnen maken. Verwacht wordt dat het volgend leer jaar ongeveer 100 leerlingen bij de school ingeschreven zullen zijn. Uit vrijwel de gehele provincie Zeeland zijn er al aanvragen binnengekomen; zelfs uit Oudenbosch in Noord-Brabant. f0,50; 20 vaartenboekjes f7,perso nenauto f 1,50; 40 vaartenboekjes f40; lichte vrachtauto f2,50; 40 vaarten boekjes f 60; zware vrachtauto f 4, 40 vaartenboekjes f90,vrachtauto met aanhangwagen f 50; 40 vaarten boekjes f 110,voor de chauffeurs geldt bovendien het personentarief. De minister van verkeer en water staat, mr. J. Algera, had tarieven ontworpen, waarover Ged. Staten nogal teleurgesteld waren. Zij heb ben op korte termijn na ontvangst van de mededeling van de minister, contact gehad met een zestal staten leden, waarvan elk voor de eigen fractie daartoe was aangewezen en met een vertrouwensman uit de da gelijkse besturen van elk der beide Kamers van Koophandel. De bezwaren zijn schriftelijk aan de minister voorgelegd, waarop een zeer uitvoerig mondeling overleg met de minister en diens adviseurs heeft plaats gevonden. Bij dit overleg is door Ged. Staten vooral de nadruk gelegd op de eis, dat het regelmatig verkeer niet te zwaar zou mogen worden belast, dat uitdruk king zou moeten vinden in een voor dat verkeer zo gunstig mogelijke ta riefstelling, te vinden in de invoering van maandkaarten en vaartenboekjes. Na herhaald tussentijds beraad is uiteindelijk de oplossing gevonden over de hoogte der tarieven, die we hierboven vermeld hebben. Hoewel Ged. Staten, aldus de nota, niet hebben bereikt, dat de door hen gedachte tarieven door de minister in hun geheel zijn geaccepteerd hebben Ged. Staten zich met het resultaat van het overleg, waarin van beide zijden blijk is gegeven van begrip voor de wederzijdse moeilijkheden kunnen ver enigen. Ged. Staten hebben zich dan ook bereid verklaard tegenover de mi nister het resultaat van dit overleg in de vergadering van de Prov. Staten te verdedigen. Uitvoerig wordt in de nota ingegaan op de geschiedenis van de veren op de Westerschelde, zoals dit zich de laatste jaren heeft ontwikkeld. Ambon-avond Donderdag 8 mei, 's avonds om acht uur, wordt in de Hofpleinkerk te Mid delburg een interkerkelijke Ambon- avond gehouden. De heer M. A. Sonke te Krabben- dijke slaagde voor het examen adspi- rant-monteur V.E.V. DEUJTVOERING VAN HET DELTAPLAN Vandaag zal in de Eerste Kamer de Deltawet in behandeling wor den genomen. Wij geven u in bij gaande kaart een overzicht van hetgeen tot nu toe werd uitge voerd, resp. in uitvoering werd ge nomen in verband met de Delta werken. Vandaag promoveert dokter A. J. Schilstra Vandaag hoopt aan de R.U. te Utrecht onder professor Hornstra tot doctor in de medicijnen te promoveren de heer A. J. Schilstra, schoolarts van Zeeland-noord.. Zijn proefschrift heeft als onderwerp: „Sociaal-geneeskundige beschouwingen over kinderen, die voor het eerst de lagere school bezoeken". Deze studie is veelal gebaseerd op de ervaringen, die de heer Schilstra op deed bij zijn arbeid als schoolarts op Schouwen-Duiveland, St. Philipsland en Tholen. Het is daarom vooral voor noord-Zeeland een interessant proef schrift, waarin de schrijver blijk geeft een diep inzicht te hebben in allerlei verhoudingen in onze provincie. BENT U, niet-Zakbewoners, de afgelopen dagen nog in de Zak van Zuid-Beveland geweest? Niet? Dan moet u het toch beslist eens gaan doen. De bo- gerds staan erbij om zo in uw huiskamer te zetten. O, we weten wel, dat er buiten de Zak ook prach tige boomgaarden zijn, maar die Zak heeft voor ons toch altijd nog een bijzondere bekoring, misschien omdat zij voor de toerist eigenlijk nog een onontdekt gebied is. En er valt zoveel te ontdekken. IN HET KLEINE, knusse dorpje Oudelande, waar de handboog nog met de nodige eerbied wordt aangeraakt en waar nijvere restaurateurs bezig zijn het pittoreske to rentje een schoner aanzien te geven, daar ontmoetten we de altijd actieve gemeente-secre taris van Oudelande en Baar land, de heer L. Evertse. Een innemende man, die van vele markten thuis is en niet lang aarzelt om in voorkomende gevallen de helpende hand te bieden. Het gesprek met de heer Evertse ging over iemand, die al 13 jaar aan het bed ge kluisterd is en ernstig lijdt aan reuma. Die.iemand was de heer Monteau', die onlangs nog in de Babbelaars werd vermeld als de man, die „Oudelande's Barometer" con troleerde. Ziek-zijn is iets onaange naams en gezonde mensen he seffen eigenlijk veel te weinig wat het zeggen wil jaren op je bed te moeten liggen, zon der maar ook één stap buiten de deur te kunnen doen. Ge lukkig, dat er dan ook nog mensen zijn, die zich van tijd tot tijd inzetten om het de zieke wat gezelliger te maken en het lijden van hem of haar door middel van een nuttig geschenk iets te verlichten. Ook de heer Monteau in Oudelande behoort tot die uitverkoren zieken. Dat wil zeggen, kan tot die uitverko ren zieken behoren. Want dat is eigenlijk alleen te bereiken met geld. Daar heb je 't weer, zegt u misschien met een ver keerd gebruikte spontaneïteit, maar dan bent u wat voorba rig, want het gaat ons er al leen maar om te wijzen op die actie, die de christelijke jeugdverenigingen van Oude lande om precies te zijn de CJMV „Obadja" en de CJVP „Lydia" op touw hebben ge zet. Een actie, die bedoeld is om de bedlegerige een televi sietoestel te kunnen verschaf fen. De actie draagt een mooi devies: „De gezonde jeugd brengt de zieke zon en vreugd". 9 Men heeft de actie niet ge dacht zonder verloting. Er zullen niet minder dan 3000 loten aan de man gebracht moeten voorden. Een formida bel aantal op het eerste ge zicht, maar de goedgeefsheid van de Oudelanders kennen de, zal het heus wel lukken de loten kwijt te raken. De opbrengst van di e3000 loten zal echter niet toereikend zijn en daarom zal er van het na jaar nog een bazar worden georganiseerd. O ja, wat de prijzen aan die verloting ver bonden betreft, deze zijn gra tis beschikbaar gesteld door de verenigingen en plaatse lijke middenstanders. We hopen van harte, dat deze actie zal mogen slagen, want weinig kan ons meer vreugde doen dan de hulp aan een lichamelijk onmach tige. WIST er in U VERDER, dat Oudelande nog iemand woont, die al meer dan vijftig jaar „keizer" is? Neen? Wel, dat is Adri- aan J. Mol, die reeds twee jaar de leeftijd der sterken achter de rug heeft. Hij is uiteraard geen keizer met uitgebreide natuurlijke be voegdheden, maar toch 'n man, met wiens oordeel in Oudelande ernstig reke ning wordt gehouden. Vooral de handboogschut ters van het dorp kijken tegen hem op. En ze kijken nog hoger als de pijl van Mol de lucht inschiet in de richting van de staande wip, op zoek naar buit als hoofdvogels, zijvogels en kallen. Mol is altijd een meester geweest in het handboog- schieten. Dat bewijst trou wens wel zijn titel van „kei zer"; hij is de enige, die van 1900 af drie keer „koning" is geweest. En als je drie keer „koning" bent, dan mag je „keizer" heten. ZO STRAKS hadden we het over het torentje van de Ned. Herv. Kerk van Oudelande, dat nu al enige tijd in de steigers staat. „Het werd hoog tijd", ver- Het ingezonden stuk van een aantal bewoners van Westwal en West singel te Goes, die klaagden over het feit, dat een zwaan in de West- vest kleine eendjes vermoordde, zonder dat er, naar het scheen, enig toezicht geoefend werd, of voorzorgsmaatregelen werden genomen, werd door ons voorzien van de aantekening, dat men zich voor deze zaak moest vervoegen bij de gemeentelijke plantsoenendienst. Welnu, ook wij zijn, op uitnodiging van de directeur van Gemeente werken, de heer J. Oranje, eens gaan kijken bij die plantsoenendienst en zijn door de opzichter, de heer K. Goudzwaard, uitvoerig voor gelicht over al wat deze dienst voor de gevederde have van de vesten met grote toewijding doet. En over het feit, dat, ondanks alle goede maatregelen het natuurinstinct van de dieren vaak oorzaak is, dat er allerlei dingen gebeuren, die men liever voorkomen had, maar die een voudig niet te voorkomen zijn en die in de natuur in het groot elke dag geschieden. Alleen gebeurt het dan ver van de bebouwde kom en ziet men het niet. Waarvan we tegelijkertijd ook kennis namen? Van het feit, dat het gedrag van sommige ingezetenen, jongeren, maar ook ouderen, vaak oorzaak is van veel dierenleed, ook in onze vesten. Bedoeld, maar ook onbedoeld worden de dieren het slachtoffer van het optreden van mensen Laten we, om een ordelijk verhaal te voorkomend verschijnsel, waarschijn- krijgen, eerst vaststellen, dat Goes na lijk veroorzaakt doordat Goes net in de oorlog in zijn mooie vesten vrijwel de „vlucht" ligt en in elk geval een geen dieren meer had. Behalve de wil- goede naam in de eendenwereld schijnt de eenden, die soms bij duizenden te hebben (andere gemeenten hebben hier neerstrijken een zeldzaam hier wel eens geïnformeerd: hoe doen jullie dat tochwas er nog één zwaan over, een eenzame gentEr is voor geijverd, deze fauna weer uit te breiden. De Engelse Koning gaf een aantal zwanen ten geschenke. Plantsoenmees- ter Goudzwaard is er persoonlijk op uitgegaan en wist een 600 gulden bij een te krijgen, waarvan ganzen (die natuurlijk om onze Gansestad moeten zwemmen), zwanen en eenden werden aangekocht. Ook schonk Kinderzorg te Serooskerke een paar zwanen en werd verder een „ruiltje" gedaan met die andere oude Hanzestad (Ganzestad, zouden we hier zeggen) Kampen, dat graag profiteerde van de mooie plan ten, die in de gemeentelijke kwekerij gewonnen worden. Zo werden de Goese vesten weer be volkt. Zelfs zo, dat men soms als leek vraagt: zijn er niet wat teveel De plantsoenendienst houdt er ,met grote dierenliefde, een goed oog op. Alleen de ervaring heeft wel ge leerd, dat de dierenwereld haar aparte moeilijkheden heeft, waar wij, mensen, vaak verkeerd tegenaan kijken. Wat is er mooier en vrediger gezicht dan de statige zwanen, die door het water zeilen. Wat is er lieflijker dan een moedereend met een schaar don zige kleintjes achter zich. Zouden die elkaar nu het leven moeilijk maken? Ja, van die zwanen is bij de meesten nog wel wat kwaads bekend. Als ze zo hun vleugels hebben opgestoken, zijn ze gevaarlijk. Die vleugels hebben zo'n kracht, dat ze je wel een been kapot kunnen slaan Maar wist u, dat die statige zwanen inderdaad heel trotse heersers zijn? Die het hele water voor zich alleen willen hebben? En die dan ook nog graag af en toe verhuizen en dan het nieuwe water schoonvegen van al wat er ge vestigd was? En dat eenden daarbij heel eigenwijs zijn en zich maar moei lijk laten helpen? De moedereend met de kuikens, waarover het ingezonden stuk in ons blad van vrijdag ging, is er haast een schoolvoorbeeld van. Die eend had ge broed in de tuin van een der aanwo- nenden, die het beest al regelmatig had gevoederd. Toen het broedsel uit was, ging zij met haar kuikens de vest achter de rijksgebouwen aan de Rave lijn de Groene Jagc in. Maar daar heerste op dat ogenblik een zwanen paar, dat zelf ook aan het broeden is. In die tijd zijn de zwanen nog agressie ver dan gewoonlijk. Dat betekent zoals ook gebleken is voor de kuikens groot gevaar. Een volwassen eend ontkomt nog wel aan de zwaan, vooral omdat ze beter vliegen kan. Maar de kuikens kunnen niet zo gemakkelijk ontsnappen. Tot driemaal toe heeft de plantsoenen dienst de kuikens aan het gevaar po gen te onttrekken. Men heeft acht kui kens gevangen de moeder vloog weg en die op een afgesloten deel van de kwekerij gezet. Zoals te verwach ten was, kwam de moeder daar neer vallen. Maar hoe ze een gat gevon den heeft, is nog een raadsel in de avond is ze met haar kroost weer te ruggekeerd naar het oude water. Tot tweemaal toe is ze met haar kroost overgebracht in een andere vest maar tot tweemaal toe keerde ze terug naar het gevaarlijke terrein, waar haar kuikens ten offer vielen aan de zwa- nenheerszucht. En nu loopt ook de moedereend ge vaar. Neen, niet zozeer van de zwanen. Maar van eendenwoerden, die haar al lemaal tot echtgenote willen hebben en die haar nu met vier, vijf tegelijk achtervolgen, en dan niet met elkaar vechten, zoals bij andere dieren, maar met haar. Drie, vier eenden zijn op deze wijze dit jaar al zo toegetakeld, dat ze uit haar lijden verlost moesten worden. Maar zou men dan de gevaarlijke zwanen niet kunnen opsluiten? Ook daar heeft men ervaring genoeg mee. Allereerst „nemen" de zwanen dat niet. Als een andere, heerszuchtige groot macht, vragen ze „Lebensraum". Ze zwemmen de afrastering stuk, ze vlie gen erover heenEn het publiek is, door vernieling van de afrastering ze daarbij vaak nog behulpzaam. Maar daarmee komen we aan een ander hoofdstuk, waarover we in een tweede artik"! schrijven willen. Voor dit keer slechts de conclusie: de plantsoenendienst doet, wat hij kan. Maar de heer Goudzwaard en zijn mannen hebben te rekenen èn met de ruimte, die er is èn met de natuur der dieren èn met de mensen, die vaak goed- en kwaadbedoeld de gevaren voor de dieren nog groter maken, die ook hun dierenvriendenhart pijn doen. En als dan de mensen nog zeg gen: Ze doen er niets aan doet het dubbel pijn. Ernstige vertraging in reizigersverkeer Een wagon van een goederentrein, die gisteravond omstreeks zes uur uit de richting Middelburg naar Goes ver trok, is bij de bewaakte overgang op de rijksweg bij de Zeeuwse hoofdstad door zijn as gezakt. Dit had tot ge volg, dat een zeer ernstige vertraging in het reizigersverkeer optrad. Een der sporen is n.l. geheel ver sperd. De treinen moeten nu gebruik maken van zogenaamd verkeerd spoor. Ploegen van de Ned. spoorwegen zijn gisteravond en de gehele nacht druk doende geweest om het spoor vrij te maken. Gisteravond laat kon nog geen toezegging worden gedaan wanneer de stagnatie afgelopen zal zijn. telde een inwoonster van Oudelande, „dat er iets aan gedaan werd. 't Was geen luxe!" Oudelande is een mooi dorp. Ir. P. J. 't Hooft, die ook nauw betrokken is bij de restauratie van de toren, zegt er in zijn Heemschutboekje „Dorpen in Zeeland" ook nog iets over: „Oudelande heeft een juweel van een plein. De kerk staat er wel wat achter af door de school, die aan het einde van de vorige eeuw in het kerkhof is gebouwd. De rust is op het dorpsplein ge bleven, waar men ook het ge meentehuis kan vinden. Na tuurlijk Oudelande is im mers een echt Zeeuws dorp staan ook hier weer de ge schoren lindebomen. Heus niet alleen voor het mooi, maar ook voor de zon. En de huizen op het plein met de voorgevels naar het westen kunnen dat scherm best ge bruiken. WE WILLEN deze Bab belaar niet besluiten zon der die gift uit Amerika te vermelden, die binnen kwam voor de tent van de Youth for Christ f 18,56. Nog hartelijk dank daar voor.

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 2