Vervangingsf ormule niet terzijde gesteld Markt Kwekerij M. H. Dekker Psychologische juiste moment daarvoor niet aangebroken Richard Falck Petste Pelle Pingo i d& Nederlanders in Indonesië herdachten gevallenen Knoflox KABOUTERS GENERALE SYNODE GEREF. KERKEN Maandag 5 mei 1958 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina '5 N.C.L.B. toogdag te Axel Jeugdige auto-dieven gepakt in maastricht Incident in zone Panamakanaal Pakistan protesteert bij Veiligheidsraad De vrolijke avonturen van en f 3- Bloemen voor Moederdag a.s. zondag 11 mei Bloeiende Kamerplanten Vakschool voor meisjes te Goes (Van één onzer verslaggevers) Min of meer toevallig is op de generale synode der Gereformeerde kerken alweer de terzijdestelling van de vervangingsformule ter sprake gebracht. Zo als men weet is deze formule begin 1946 door de synode te Utrecht als een eenvoudige uitspraak des geloofs de kerken aangeboden. Maar hoewel zij, volgens prof. dr. K. Dijk, bevrediging gaf aan vele bezwaarden, is toch op elke sindsdien gehouden synode gevraagd om de vervangingsformule terzijde te stellen. Dit geschiedde dan door degenen in de Gereformeerde kerken, die de vrijmaking afwezen, maar die hun bezwaren hielden. Met deze bezwaarden wordt al jaren gesproken door een daartoe ingesteld deputaatschap. Een rapport van deze deputaten kwam in behandeling op de synode. Uit dit rapport bleek, dat de discus sies met de „bezwaarden In eigen ker ken" (ook wel aangeduid als de groep- C.G. Karssen) nog niet hebben geleld tot wegneming van de bezwaren. On danks de op diverse punten gebleken eenstemmigheid, handhaafden de be zwaarden hun verzoek tot opheffing van de vervangingsformule. Zou daar aan niet voldaan kunnen worden, dan wilden de bezwaarden enkele wijzigin gen ln de formule voorstellen. De voor naamste ls deze, dat de kern der ver vangingsformule de zinsnede zou moe ten bevatten: „dat de kinderen te be schouwen en te behandelen zijn als de lende ln de belofte van de wederbaren- de Geest". De deputaten meenden, dat deze wij ziging moeilijk In de context van de vervangingsformule ln te voegen ls, maar dat de inhoud niet strijdt met wat de kerken ln de vervangingsfor mule hebben uitgesproken. Naar het oordeel der deputaten zou de synode dit ook kunnen uitspreken. Het „be schouwen en behandelen", waarvan in de vervangingsformule sprake is, houdt geenszins ln want daar ver zetten de bezwaarden zich tegen dat alle kinderen der gelovigen, hoofd voor hoofd, reeds wedergeboren zijn of zullen worden. Op deze wijze zou, naar de mening van deputaten, voor het gevoelen van de bezwaarden ruimte in de Gerefor meerde Kerken gewaarborgd zijn, ter wijl anderzijds voor hen geen noodzaak zou bestaan blijvend tegen de vervan gingsformule te opponeren. Naderhand bleek evenwel, dat het standpunt van de bezwaarden onver anderd blijft, ook al zou de synode uit spreken dat het „beschouwen en be handelen", waarvan ln de vervangings formule sprake ls, geenszins inhoudt, dat Alle kinderen der gelovigen, hoofd voor hoofd, reeds wedergeboren zjjn of zullen worden. Het gaat de bezwaar den om het verdwijnen van de nood zaak, te veronderstellen bij alle kinde ren, wat naar het Woord van God slechts bij een deel werkelijkheid is of wordt. De deputaten, teleurgesteld over dit slot van de discussie de bezwaarden antwoordden op de aangevoerde argu menten uit de Schrift slechts met een persisteren bij hun gevoelen meen den evenwel de synode te moeten voor stellen de samenspreking met de groep Karssen voort te zetten. De commissie uit de synode, die zich op deze zaak bezon, nam dit voorstel over. VERSCHILLEN GERING? Alvorens de synode hierover sprak, diende ds. D. A. Vogel te Lutterade, samen met ouderling A. van den Beu kei te Duivendrecht, het voorstel ln om de vervangingsformule geheel ter zijde te stellen. Naar zijn mening, zijn de verschillen in zienswijze tussen de be zwaarden en niet-bezwaarden gering. De bezwaarden beschouwen hun kin deren als wedergeboren, overeenkom stig de vervangingsformule. In de op voeding der kinderen is dan ook tus sen beide „partijen" geen aanwijsbaar onderscheid. Er is geen noodzaak om aan de termen van de vervangingsfor mule vast te houden. Laat men de hele formule terzijde stellen; dit zou een mogelijkheid zijn om ontspanning te weeg te brengen. Ds. Voger was bang, dat deze zaak als een repeterende breuk zou terugkomen. Ouderling J. Scholten te Groningen was het hier wel mee eens; voor de ver vangingsformule bestaat geen belang stelling meer in eigen kring, zodat de tijd voor haar verdwijning wel geko men is. Ds. J. H. Meuleman te Steenwijk, rapporteur van de commissie, vroeg zich af wat met de uitdrukking repe terende breuk bedoeld was. Wil dit zeggen, dat de aanhouder (met vra gen tot terzijdestelling der formule) op de duur wel wint? Naar zijn overtui ging zou het opheffen der vervan gingsformule, op dit moment, een heel verkeerde uitwerking hebben. Dat zou lijken of de bezwaarden gelijk hadden; dat de deputaten er niet meer konden uitkomen en dat de synode geen anti woord meer wist te geven aan de be zwaarden. Ds. Meuleman meende, dat heel veel bezwaarde broeders huns ondanks le ven uit de in de vervangingsformule beleden waarheid, maar dat zij de In houd van deze formule verkeerd ver staan. En wat de verminder Ie belang stelling voor de vervangingsformule betreft: het kan zijn, dat men voor de formule als zodanig minder interesse heeft, maar Indien de daarin beleden waarheid geen belangstelling meer zou hebben, dan betekende dit een ernstige situaltie voor de Gereformeerde Ker ken. De prediking van catechismus zondag 26 en 27 zou dan niet meer op de rechtrf wijze geschieden. Ds. J. van Herksen te Ermelo, rap porteur van deputaten, maakte duide lijk, dat er verschil bestaat tussen op heffen en terzijde stellen van de ver vangingsformule. Opheffen zou gebo den zijn, Indien de formule in strijd was met GodsWoord, maar dat is nooit door de bezwaarden aangetoond. Ter zijdestelling van de vervangingsformu le ware mogelijk, indien de redenen waarom zij in het leven is geroepen ver vallen zouden zijn. NtET STOREN. Ds. D. Soheele te Assen merkte op, dat hij persoonlijk geen behoefte had aap de vervangingsformule, maar dat hij de wegneming daarvan thans on gewenst zou achten. Hij vond het vreemd, dat dit voorstel op tafel kwam juist nu de deputaten bezeg zijn een weg te zoeken naar het beter verstaan van elkaar in het kerkelijk leven. Men moet een broedende kip niet storen. Het verdroot prof. Dijk, dat deze zaak weer aan de orde kwam. Het gaat bij de vervangingsformule niet zomaar om een formule, maar om de belijdenis van de kerk. Daarom kan zij niet worden weggenomen. Ds. L. ten Kate te Stedum was van mening, dat de Gereformeerde Kerken in liquidatie zouden zijn. Indien de vervangingsformule weg gaat. Men zou er trouwens niets mee opschieten. Laat men niet vergeten, dat tegenover de velen, die deze formule terzijde wil len stellen, nog veel meer anderen staan, die haar wensen te behouden. Prof. dr. D. Nauta vond het vreemd, dat terwijl er aangaande dit punt geen enkel stuk uit enige kerk of par ticuliere synode binnen gekomen is twee synodeleden zomaar een voorstel van deze strekking ter tafel kunnen brengen. Zoiets ls in strijd met de ge aardheid der synode. Dit verlengt de tijdsduur op onverantwoorde wijze. Ouderling Van den Beukei verklaar de vervolgens, dat hij zijn handtekening onder het voorstel terugnam, nu hg zag, dat het zoveel deining verwekte. Ds. Van Herksen kwam nog eenmaal naar voren om aan te tonen, dat de vervangingsformule niet als strijdfor- mule in het leven geroepen is De Ned. Chr. Landarbeidersbond in Zeeland zal ook dit jaar weer een zomer dag organiseren. De datum is vastgesteld op donderdag 26 juni a.s. in de zaal „Cen trum" te Axel. Het programma voor de zomerdag is nog niet helemaal klaar. Gemeld kan reeds worden, dat twee hoofdbestuursle den het woord zullen voeren en dat medewerking zal worden verleend door de leerlingen van de landbouwhuishoud- school te Axel. Na afloop van deze fami liedag kan een bezoek worden gebracht aan de hoerenkamer op het stadhuis en de speeltuin. De recherche te Maastricht heeft drie jongemannen resp. 18, 22 en 25 jaar oud, aangehouden in verband met diefstal van drie auto's te Maastricht en een te Luik. De dieven bleken een voorkeur voor hetzelfde merk te heb ben. De te Luik gestolen auto werd de dieven noodlottig, toen zij er in Maas tricht mee verschenen. Bij het ver hoor bleek, dat het drietal ook offer blokken had gelicht en uit de auto's gestolen goederen had verkocht. In verband met deze arrestaties is nog tegen een aantal mensen proces verbaal opgemaakt wegens heling. Panamese studenten hebben vijftig Panamese vlaggen geplant in de door de Verenigde Staten beheerde zone van het Panamakanaal. Met deze „ope- ratie-soevereiniteit" wilden de studen ten de Panamese soevereiniteit over de zone vaststellen. (De Panamezen heb ben nimmer erkend dat welk verdrag ook tussen de V.S. en Panama funda mentele soevereiniteit over de zestien km brede strook toekent). Het Panamese ministerie van buiten landse zaken bestudeert de netelige kwestie die door het optreden van de studenten is geschapen, ofschoon func tionarissen van de kanaalzone hebben gezegd, dat het incident belachelijk en geen officiële aandacht waard is. RETRANCHEMENT Collecte. De jaarlijkse collecte voor „Simavi" bracht in Retranchement f24,— op. ds. F. C. Zwaai te Winterswijk had op gemerkt) maar als bevredigingsformu le. Tenslotte bleek, dat ds. Vogel zijn voorstel handhaafde. Daar hij echter geen bijval vond en een voorstel slechts in behandeling kan komen wanneer het door tenminste twee synodeleden is in gediend, was het als vanzelf van tafel geschoven. De synode verklaarde zich daarop eens met het voorstel van depu taten en commissie om de bespreking met de bezwaarden in eigen kerken voort te zetten. De Pakistaanse regering heeft haar delegatie bij de V.N. opdracht gegeven bij de voorzitter van de veiligheids raad een protest in te dienen tegen de schending van de rechten van de mens in het door India bezette deel van Kasjmier. In de protestbrief wordt de aandacht van de raad gevestigd op een eerder Pakistaans protest van 11 april en ge zegd, dat het feit, dat Sjeik Abdoellah, de voormalige premier van Kasjmier, opnieuw door de Indiërs is gearres teerd na op 8 januari op vrije voeten gesteld te zijn, een nieuw bewijs is van de schending van de rechten van de mens. De enige misdaad van sjeik Ab doellah, aldus het protest is dat hij voorstander is van een volksstemming in Kasjmier. Djakarta herdacht zaterdag de Ne derlandse slachtoffers, die sinds 't uitbreken van de tweede wereld oorlog in Indonesië ter aarde zijn besteld. Dit geschiedde tijdens een plechtigheid op het ereveld „Men- teng Pulor" in Djakarta, waar het hoofd van de Nederlandse diplo matieke missie, de heer A. H. Has- selman, een krans legde bij de urn van de onbekende soldaat. Het leek erop alsof slechts een klein groepje leden van de Nederlandse ge meenschap in de Indonesische hoofd stad de heer Hasselman en de Neder landse consul-generaal, de heer L. Ra- vesloot, volgde tussen de lange rijen van kruisen naar het vlagmonument, waar de „Last Post" weerklonk, doch in werkelijkheid bedroeg het aantal meer dan 150. Door deze bijeenkomst kwam nog eens nadrukkelijk naar voren, dat Nederland op het ogenblik door meer dode, dan levende onderdanen in Indonesi6 vertegenwoordigd wordt, en de levende gemeenschap neemt nog voortdurend in aantal af. Ds. A. ter Haar Romeny ging in de kapel op de begraafplaats voor in een protestantase dienst, waarbij hij zeide dat in het licht van de eeuwigheid geen enkele droppel bloed, die voor de vrijheid werd opgeofferd, vergeefs zal zijn gebracht. 16) De pijp scheen uitgegaan. Zijn baas had er geen behoefte meer aan. Die zat diep in de put en zag geen uitred ding meer. Maar Richard wist waar 't aan haperde. „Foei, baas Hans", zei hij. „Ik meen de, dat gij een Christen waart. Een Christen, die rechtschapen voor God wenst te staan en de Bijbel voor waar houdt. Maar nu zie ik, dat daar een Turk onder uw buis steekt. Deze me nen ook, dat de doden in eeuwigheid blijven rusten. Zij laten de kerkhoven duizenden jaren bestaan. Als wij als de heidenen deden, dan zou de aarde spoedig één groot kerkhof zijn en de mensen zouden, omdat er geen land meer was om te bebouwen, van hon ger en ellende moeten sterven. Maar dat wil God immers niet. Hij heeft im mers gezegd: Vervult de aarde en maak ze u onderdanig! Baas Hans, baas Hans, gij dwaalt. Gij bewandelt niet de weg, die ten eeuwigen leven leidt, maar die, die naar Mekka voert, naar de schoot van de grote heiden Mohammed." Dat was hard en daartegen kwam Hans op. Neen, hij wilde een goed Christen blijven, en nu vond hij weer troost bij zijn pijpje. ,,'t Is ook zo", zei hij. „Maar ik had toch beter gedaan, niet naar de schat ten te zoeken. Want het was eerzucht van mij. Ik wilde in het herenhuis. Ik moet ook leren verstaan, dat ieder mens van betekenis kan zijn, als hij FEUILLETON i (Uit het Duits) door GERDA HAGENS weet, dat hij arbeidt naar de wil Gods". „Gij zult de boeken hebben, baas Hans. En voorts mijnhartelijke dank voor dat mooie cadeau, voor die dolk". Hans wierp nog een enigszins angsti ge blik op het uitgegraven dolkmes, en lichtte dan zijn muts op. Richard zag hem glimlachend na. Toen rezen plotseling gedachten in hem op. De weidegrond zou voor hem niet alleen van waarde zijn om zijn verbor gen schatten, maar ook een buitenge meen goed arbeidsveld voor Arno en Hardi. Hij kende de bekoring, die wa pens op knapen uitoefenen. Dat wist hij uit zijn jongensjaren en de gedach te daaraan monterde hem op. Daarboven lag de woning van de in specteur Ehlert. In het huis moest men al wakker zijn, want uit de schoor steen steeg rook op. Richard wandelde er heen. Het voorjaar behoefde niet bijzonder schoon te zijn, om de omge ving der woning aantrekkelijk te ma ken. Klimop bedekte de muren tot aan een dakgoot en verborg ouderdom en verveloosheid. Vier grote vensters met witte gor dijnen keken als ogen door het don kere groen naar buiten. De deur ging open en een jongen sprong de treden der stoep af. Hij zag de vreemde heer en nam zijn kleine groene met een kraaieveer ver sierde hoed af. Hij sloeg zijn blozend jongensgeicht met zijn twee donkere ogen naar de vriendelijke heer op. „Hoe heet je, kleine?" „Hans Ehlert, evenals vader". „Je bent ook geen langslaper. Dat staat mij aan." „Moeder zegt: de morgenstond heeft goud in de mond en dat is waar!" „Heb je dat al ervaren, Hans?" „Ja, mijnheer, elke dag. Ik heb slechts te zoeken en ik vind elke dag wat." „Ei, dat noemt men een geluksvo gel." „Ik ga ook nu op zoek." „Dan ga ik mee, Hans." Hans sloeg de weg naar het heren huis in en blikte zoekend naar de grond. Richard volgde hem. Dat was een kostelijke jongen. Aan het einde van de weg riep deze: „Hier is niets!" Dan sloeg hij een zijweg in. Na en kele ogenblikken stiet hij een juich kreet uit. Aan de zoom van de weg lag een roodwangige appel. „Hier heb ik wat", klonk het vrolijk. Hij liet hem Richard zien. „Ja", zei deze, „je moeder heeft ge lijk!" De kleine keek ernstig. „Moeder heeft altijd gelijk. Ze weet dikwijls, wat ik vinden zal. Dikwijls zegt ze het. Eens zei ze „Sta morgen met de zon op, dan vind je een blanke penning bij een berk, en ik heb die gevonden." „En als je nu langslaper was?" „Dan vond ik niets. Ik zou zo lang kunnen zoeken als ik wilde, ik zou toch niets vinden. Moeder zegt, dat zij, die vroeger opstaan, het dan al heb ben gevonden." „Ik merk wel, Hans, dat je moeder een erg verstandige vrouw is." „Ja, zoals zij, is er niemand anders". Gedurende dit gesprek stond de jon gen kaarsrecht met de voeten stevig in de grond geplant. Toen Richard zweeg, zei hij: „Nu ben ik een eik". „Hoe bedoel je dat?" vroeg deze ver rast. „Vader zegt, ik zal sterk worden als een eik, en ik heb gemerkt, dat als ik zo op de wagen stal als hij rijdt, ik een eik ben." (Wordt vervolgd) We mogen blij zijn, dat het anker aan de broek van Petsie vastzit. Nu kan ik hen tenminste allebei tegelijk aan boord trekken! Haha! Duw hem nog maar neer Brul, dat we Uw schoorsteen eens onder! Dan is hij gelijk goed gewassen! Neem ons niet kwalijk, me- vernield hebben, Ach, jongen, dat geeft toch niets? Hij was immers veel te hoog! Als ik mijn schat maar krijg. Dat komt in orde, meneer. Zeg maar tegen Lammetje, dat wij graag weer ossestaartsoep willen hebben, wanneer we terugkomen! 0^5 s Wij hopen D.V. op I" 9 mei a.s. met onze T geliefde ouders, be- huwd- en groot- ouders Adriaan Jobse 4 en 3" Johanna Jobse- 1 -| Adriaanse 4 hun 45-jarig huwe- T 7 lijbsfeest te herden- f T ken. 4 Hun dankbare j Kinderen, Behuwd- f en Kleinkinderen. Aagtekerke, mei '58 j Dorpspad 8 r tpjo» ojo c«9o *4n 4 Op woensdag 7 mei J hopen onze gelief- de ouders, behuwd-, i groot- en overgroot- f J ouders l M. Krijger i en T 7 J. Krijger-Van Houte i hun 50-jarige Echt- vereniging te her- J a denken, j Hun dankbare kinderen, behuwd-, i kleinkinderen en j achterkleinkind. Borssele, 7 mei 1958 Monsterweg 55 i Gelegenheid tot fe- liciteren van 34 y uur, in het Vereni gingsgebouw. Hiermede betuigen wij onze hartelijke dank voor de belangstelling en het medeleven tijdens de ziekte en na het over lijden van onze geliefde vader, behuwd- en groot vader, de heer J. A. Nieuwenhuize Fam. Nieuwenhuize Wolfaartsdijk, mei 1958 U overwint de bezwaren van reukloze ISO groene pastilles 6.1,80 Gemeente 's-Heer Arendskerke Het hoofd van het ge meentebestuur van 's-H. Arendskerke maakt be kend, dat het door de gemeenteraad vastgestel de plan tot herziening van het uitbreidingsplan in onderdelen voor 's-H. Arendskerke (dorp) in uitvoerige kaarten uit gewerkt, ter secretarie voor een ieder ter in zage ligt van 5 tot 19 mei 1958. Belanghebbenden, die zich met bezwaren tot de raad hebben gewend, kunnen met inachtne ming van de termijn ge noemd in art. 37, derde lid, der woningwet hun bezwaren tegen het plan indienen bij Gedeputeer de Staten. 's-Heer Arendskerke, 1 mei 1958 Het hoofd van het ge meentebestuur voor noemd, D. M. Vermet TE KOOP: 2 vaarzen, 14 maanden, w.o. een met zwarte schets W. Coppoolse, Lindholse- wég 2, Grijpskerke. PERSONEEL GEVRAAGD Gevraagd net dagmeisje en werkster voor 3 of 4 dagen per week. Goed loon. Hotel Ockenburg, tel 3801. Wilhelminastraat 98, Goes. DIVERSEN: Vanaf heden weer gele genheid voor het contrak- teren van suikerbieten. Be leefd aanbevelend: L. Koo- le, Noordweg 102, St. Lau rens. Tel. K 1180—2296. Rokershoest en ochtend- hoest geneest U spoedig met Domproost. 40 tablet ten f 1,45. Bij apoth. en dro gist. Uw adres voor alle soor ten Kienzle uurwerken. D. Lievense, L. Vorststr 87, Goes Tel. 3280. Overgansleeftijd? Mi graine? Ongezonde teint? Jeugdpuistjes? Verstop ping? Vetzucht? Natter- mann's Bloedzuiverende thee nr. 8 helpt! Groot pak fl,85 bij elke drogist. mm Voor al uw filatelistische benodigdheden naar M. A. Verburgh's Postzegelhandel Magdalenastraat 3, Goes. KNIP UIT KNIP UIT DINSDAG: GOES WOENSDAG: OOSTBURG DONDERDAG: MIDDELBURG voor het Stadhuis Zaterdag: Markt Middelburg en Vlissingen Hortensia's, Clivia's, Calceolaria's, Cineraria's, Anthuriums, Primula's, Begonia's, Gloxinia's, Franse hang- en dwerggeraniums, Christus doorn, Saintpaulia's, Vlijtige Liesjes, Fuckia's, Spirea's. Sierbladplanten, Ficus vanaf 2,75. Philodendrons, Sansevieria's, Perperomia's, Pilea's, Ruellia's, Bromelia's, Nestvarens, IJzervarens, Nephrolepisvarr Azalea's, Pel- lea's, Grevillea's, Kentia's Imen), Aura- caria's, Aspidistra's, Crotons, Coleus, Kamer linden, Fatshedera's, Achyranthes, Hibiscus, Hertshoornvarens. Klim- en Hangplanten. Hederea's in soorten o.a. Pittsburg, Asparagus, Sprengeri, Colum nea's, Hangkamerlinden, Frandescantia's, Phi- lodendron, Scandens, Pothus, Scindapsus, Cis sus in soorten. Phalangiums, Ficus, Repens, Thunbergia's, Clerodenrons, Hoya Bella's Pas- si Floria's, Gnaphaliums, Aeschynanthus. Dagelijks verse bloemen. Sierpotten, Hang en Wandpotten. Opgemaakte Schalen, Bakjes, Kop en Scho tel, enz. Alles tegen scherp concurrerende prijzen. Beleefd aanbevelend, LANGEVIELESINGEL 38 Telefoon 01180-2661 MIDDELBURG Pas-Tunettc heeft een uniek Nederlands maatsysteem, waardoor iedere Nederlandse vrouw deze figuur-verbeterende I foundations kan dragen. Kies uit de nieuwe Frans- Amerikaanse Pas-Tunette collectie. Onze vakkundige corsetière zal u gaarne adviseren. Beha met rondgestiktt cups en korte maagband sanfor poplin f 4.50 id. met voorgevormde cups ƒ5.75 Corset met zijsluiting en veterprettig kort model uni-satin ƒ15.7® met brede elastieken binnenband f 24.50 fraaie brocné ƒ16.95 Let u op de prijzen! Fa. S. MEEUWSEN GANZEPOORTSTRAAT GOES Aangifte van nieuwe leerlingen voor de: primaire opleiding w.o. ook primaire landboüwhuishoudklas opleiding assistente i/d huishouding voor naaister en kostuumnaaister leerling-verkoopster vormingsklas U.L.N.O. vooropleiding voor lerares N.O. opleiding voor lerares Na van 5 tot 30 mei, alle dagen, behalve 's zaterdags en op feestdagen, van 2.30 tot 5 uur in de Vak school voor meisjes, Wijngaardstraat 3. De directrice: W. C. WESTSTEIJN

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 5