VRAAGT U MAAR Richard Falck C.H.-jongerengroepen kregen nieuwe (Gerei.) voorzitter gVfrmra» 'aspro' tti&ntuteeb fit! Geldschaarste had remmende invoed op bouwnijverheid Voorjaafóvreuifde! Chroesjtsjef aanval op doet nieuwe Malenkof P e j e h a ism ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 4 Zeeland zwakke plek in organisatie ZEEUWSE Eerste klanten voor zomerzegels Scherm Uw gezin met Wederopbouw in Zeeland bijna voltooid De vrolijke avonturen van Petsie Pelle en Ping* v OucUburgemeester en organist onderscheiden te Wolphaartsdijk Donderdag 1 (Van één onzer verslaggevers) Het conferentie-oord „Het Trefpunt" te Ermelo kwam stoelen tekort om alle deelnemers aan de algemene ver gadering van de Federatie van Chris- telijk-Historische Jongerengroepen een plaats te verlenen. Het totale aantal leden van de Fede ratie bedraagt ruim 2000, verdeeld over een 80 groepen. DE FLAM1NGOPLANT Planten doen het altijd in elk interieur, maar de flamingopiant (Anthurium) goed tot zijn recht. Wanneer wij lang komt in een modern interieur wel heel plezier van onze plant willen hebben, moeten wij er rekening mee houden, dat ze een vochtig-warme afmosfeer verlangt. Zet de plant dus op een thee schoteltje, dat omgekeerd in een bakje met water staat en wel zo, dat het theeschoteltje net boven het water uit komt. In de zomer om de veertien da gen een beetje vloeimest geven. Wan neer u de plant op het heetst van de dag een beetje beschermt tegen de felle zon, zal zij, uit dankbaarheid voor zo veel goede zorgen, extra mooi bloeien! DALTON ONDERWIJS Heel vaak wordt ons gevraagd, wat is nu toch eigenlijk Dalton-onderwijs en waarin verschilt dit onderwijs met het gewone? De werkwijze van het Dalton onderwijs (onder invloed van Montes- sori door de Amerikaanse onderwijzeres Helen Parkhurst gepropageerd) is zo: dat klassikaal onderricht wordt gegeven in alle vakken, maar dat de uitwerking van dit onderricht individueel gebeurt door middel van taken Omdat niet elk kind voor een vak dezelfde tijd nodig heeft, blijft voor die vakken, waar het kind moeilijkheden heeft, meer tijd over. Ieder kan beginnen met de taak, waarin hij op dat moment zin heeft, trouwens over het algemeen wordt het kind een grotere vrijheid gegeven. Op deze wijze tracht men het zelfstandig werken aan te kweken. Tegenwoordig zijn in Holland naast lagere scholen ook middelbare scholen, waar volgens het Dalton-systeem gewerkt wordt. DE REISVERENIGING Buurt-reisverenigingen kunnen erg ge zellig zijn en de saamhorigheid ver sterken. Maar men moet wel bedenken dat deze verenigingen (clubs eigenlijk) meestal geen rechtspersoonlijkheid hebben, zelden over behoorlijke regle menten beschikken en in feite dus een onderonsje zijn. Wij hebben al weer brieven van hen, die schrijven: wij kun nen om die en die reden achteraf niet mee en kunnen we ons geld nu terug eisen? Bij een „echte" reisvereniging betaalt men contributie die nooit wordt terug gegeven, of men nu reizen maakt of niet. Heeft men eenmaal voor een.reis geboekt, dan blijft (terecht) een deel van de gestorte reissom voor de ver eniging. De buurt-reisverenigingen doen dus op zichzelf niets onrechtmatigs, wanneer ze de deelnamesom niet hele maal terug geven. De tourwagens moe ten al ver voor het seizoen worden be sproken. De reis wordt opgezet naar het aantal „leden". Een waarborgsom moet als regel tevoren aan de busonderne ming worden gestort. U begrijpt nu wel, dat men dan niet zomaar kan voldoen aan het verzoek om terugbetaling, want dat brengt het hele plan in gevaar en heeft voor de bestuursleden financiële gevolgen, kan het althans hebben. Op dergelijke brieven moeten wij dan ook meestal in hierboven genoemde geest antwoorden en er aan toevoegen, dat procederen natuurlijk helemaal geen zin heeft. Het sportieve gevoel dient hier de juiste weg te wijzen. Eenmaal opgegeven om mee te doen, wil zeggen: de hieraan verbonden consequenties ook volledig aanvaarden. Kan men niet mee, dan moet men ter wille van de anderen soms een veer(tje) laten. Het had ook andersom kunen zijnn en dan zoudt u boos worden, als de reis niet kon doorgaan, omdat anderen zich te rugtrokken. VAKANTIE ln logische aansluiting op het vorige: meer vakantie dan 1 dag per twee ge werkte maanden en vakantiegeld zijn een zaak van arbeidsovereenkomst of c.a.o. Dus geen in de wet geregelde zaak. Dit moeten wij nog maar eens zeggen. ORCHIDEEëN. Verschillende lezeressen hebben ons ge' vraagd, of het mogelijk is, orchidee ën als kamerplant te houden. We moeten dan direct opmerken, dat dit alléén lukt aan echte plantenver- eorgsters. Het bekende Venusschoen- tje is een orchidee, die het wel doet. Het beste is daarvoor de Paphtopedi lum insigne. Die bloeit wel een paar maanden en men moet altijd een beetje gieten. De odontoglossum en het genoemde Venussehoentje hebben een vrijwel gelijke behandeling. Bel. de moeten In de zomer van met tot september om de twee weken wat vloeimest hebben. Verder geve men gedurende de zomer rjjkelqk water OP DE POTGROND en niet op het schoteltje. Stilstaand water is de dood voor orchideeën. Is de plant uit gebloeid)» dan het water verminderen tot er een nieuwe scheut komt. Om de twee jaar een nieuw grondmeng- sel, dat u het beste bij de bloemist kunt kopen. Het moet bestaan uit geljjke delen varenwortels en veen- mos, waardoor een beetje scherp zand en wat fijngewreven oude koemest gemengd zijn. De planten verdragen weinig zon, maar moeten wel in het volle licht staan. Gaat u een van deze planten kopen, kies er dan een met een bloemknop. Veel succes en als u deze aanwijzin gen volgt, zult u zeker veel genoegen van uw orchideeën-kwekerij beleven BEN IK VERZEKERD IN DE ZIEKTEWET? Waneer u die betrekking aanneemt als reiziger, is u inderdaad verzekerd, want u werkt slechts voor één werkge ver. Zeeland en Drente zijn verreweg de zwakste plekken ln de organisatie. In Zeeland zijn zelfs helemaal geen groe pen. NIEUWE VORRZITTER Het Zuidhollandse voorstel om het aantal D.B.-leden van het Federatie- bestuud van 5 op 7 te brengen, werd aanvaard. Herkozen werden: mej. A. Peelen te Utrecht (secretaresse) en de heer F. H. Slijper te Amersfoort (pen ningmeester). Voor het eerst deden hun intrede de heren: T. Tolman te Ol- deholtpa (le vice-voorzitter); H. Fok- ke te Holten (2e vice-voorzitter), Mr. B. van Haersma Buma te 's-Graven- hage (alg. adjunct) en W. Jongeneel te Reeuwijk (2de secretaris). Tot opvolger van Dr. Ir. G. A. Klui- tenberg te Eindhoven, die aftrad als voorzitter, werd met algemene stem men benoemd de heer L. Bokma te Halfweg, reeds gedurende een jaar vice-voorzitter. Na Mr. G. E. van Wal- sum, Mr. D. W. U. Doornbos, N. J. G. van Schouwenburg, B. Buddingh, T. Rademaker en Dr. Ir. G. A. Kluiten- berg is hij de zevende Federatievoor zitter. Evenals de eerste voorzitter van de CHU, Jhr. Mr. A F. de Savornin Lohman, behoort de heer Bokma tot de Gereformeerde Kerk, waarin hij enige tijd diaken was. Te Stavenisse wandelt een poe senmoeder rond, wier jongen op twee na allen dood zjjn gegaan. Het dier heeft daarover echter niet lang ge treurd, want twee ouderloze konijn tjes hebben een „welkom thuis" ge vonden in de mand van Ma Poes. De katjes en konijntjes delen nu broe derlijk van wat de gelukkige moeder hen aan voedsel biedt. Om nog even in het dierenrijk te blijven: zaterdag werd te Oudelande voor het eerst de roep der koekoek vernomen. Overgelukkige Oudelanders weten thans, dat 'ttoeh heus lente is. De duinzangertjes van Zoutelande wilden ook niet bij de koekoek ach terblijven en zongen het hoogste lied. Het betreft echter het Christelijk kin derkoor aldaar, dat een uitstekende uitvoering gaf onder leiding van de directeur, de heer J. Hekhuis. Dat het publiek na afloop evenwel als toegift vroeg om het leutige wijsje „Luilak" stemt tot nadenken In Kortgene werd een collecte ge houden ten bate van de sanatoria „Sonnevanck" en „Zonnegloren". De opbrengst was f 115,71. Vijftig jaar geleden stapten de heer S. van Keulen en mej. P. M. Wattel in het huwelijksbootje. Vandaag hoopt het echtpaar dit feit te herdenken. Het zal hen aan belangstelling niet ont breken. Hoe kan het ook anders, want Simon heeft jarenlang als hengsten leider over Walcheren gezworven en zijn vrouw Pietje ging, zo men het noemt, „uit bakeren". Ingezonden mededeling (Adv.) •ASP**0' i Kleine kwaaltjes kunnen vaak grote ongemakken worden. Laat het in UW gezin nooit zover komen. Doe als Ik: „Neem 'ASPRO' In huls!" Zodra er In mijn gezin wordt geklaagd over hoofd-, kies- of keelpijn of over verkoudheid of moeheid, dan vlug 'ASPRO' en ons gezellige kringetje blijft een gezellig kringetje. 'ASPRO' helpt direct, houdt ons fit en vol levensvreugde. Ja, 'ASPRO' doet meer! De reeds in het voorjaar van 1957 merkbare geldschaarste heeft in Zeeland tijdens het gehele jaar een remmende invloed gehad op de activiteiten in de bouwnijverheidssector, aldus begint het jaarverslag van de directie van de Volkshuisvesting en de Bouwnijverheid in onze provincie over het afgelopen jaar. In 1957 werd rijkssteun toegezegd voor de bouw van 1050 premie woningen en van 886 woningwetwoningen. In de particuliere sector van de woningbouw was tegen het eind van het jaar een teruggang in de aanvragen te bespeuren. De eerste klanten bij de verkoop van zomerzegels in het Amster damse hoofdpostkantoor waren Volendammer en Marker kinde ren, die in hun streekcostuums naar de hoofdstad waren gekomen (de serie zomerzegels van dit jaar toont verschillende Nederlandse klederdrachten.) Geref. Vrouwenverenigingen Op de Kringvergadering der Geref. Vrouwenvereniging kon melding ge maakt w,orden van twee nieuwe afde lingen nl. Oostkapelle en Vlissingen II. Het presidium dat sinds de oprichting der Kring in goede handen was bii mej. E. Boon, werd nu overgedragen aan mevr. C. v. d. Putte uit O.-Sou- burg. Het aantal nog in Zeeland aanwezige noodwoningen liep in 1957 niet noemens waard terug. Aan het eind van het jaar waren er in de - provincie nog 604 hou ten en 898 stenen noodwoningen, ver spreid over 14 gemeenten. In 1957 zijn 63 woningen in Zeeland onbewoonbaar rklaard. Van 2 wonin gen kon de onbewoonbaarverklaring worden opgeheven. Er werden 21" oorlogsschadegevallen gefinancierd, omvattende 201 verwoeste woningen en 76 verwoeste bedrijven. Voorts werden 167 gevallen van zware en 881 gevallen van lichte schade afgehan deld; 167 gevallen van watersnoodscha- de werden afgedaan. Van de 231 ge schenkwoningen, die aan particulieren werden toegewezen, werden er in het af gelopen jaar 192 in eigendom overgedra gen. In totaal waren aan bet einde van het jaar circa 1.000 schadegevallen (ongeveer Zü van het totale aantal gevallen) nog niet of ten dele afgehandeld. Wederopbouw voltooid De wederopbouw van ue zowel ten ge volge van oorlogshandelingen als van de stormvloed verwoeste boerderijen is gro tendeels voltooi'. In de oorlogsschade sector werden 5 boerderijen aanbesteed. In totaal waren op het eind van 1957 nog 6 boerderijen in aanbouw. In de watersnoodschadesector werden 18 boerderijen aanbesteed; aan het eind van 1957 waren er nog 15 in uitvoering. Voortgang werd gemaakt met het op ruimen van door oorlogshandelingen verwoeste gebouwen cn verdedigings werken van e voormalige Duitse weer macht. Voorsteller, werden o.m. gedaan voor het opruimen van 156 versterkin gen tot een bC<-ag van ruim f840.000. Bejaardenwoningen De huisvestingsmogelijkheden voor be jaarden werd verrijkt met een tehuis te Vlissingen met een -paciteit van 171 bed den en 24 daarbij behorende zelfstandige woningen; nog andere van deze wonin gen bij dit tehuis zijn in aanbouw. Te Koudekerke is een verpleegtehuis voor geestelijk gestoorde bejaarden in aan bouw. Te Bruinisse en Sint Annaland kwamen resp. 19 en 5 woningen voor be jaarden nagenoeg gereed. Rijkssteun werd toegezegd voor verbe tering van 770 en de splitsing van 13 wo ningen, aldus het jaarverslag. COLIJNSPLAAT nn oo Export. In de week van 2026 april zijn weer verschillende coasters de haven binengelopen om een lading export-aard appels in te nemen. Het betrof de vaar tuigen „Ritornel" uit Groningen, „Amigo" en „Fivelborg" uit Delfzijl en „Frida Blokzijl" uit Vlaardingen. ZOUTELANDE Voor de NOVIB. In april is door de meisjesclub „Martha" voor de NOVIB bijeen gebracht f21,25. 'S-HEER ABTSKERKE Collecte. De gehouden collecte ten bate van de Simavi heeft f 16,75 opgebracht. ARNEMUIDEN N.C.V.B. De plaatselijke afdeling van de N.C.V.B. hield haar maandelijkse verga dering o.l.v. mevr. Van Donk. Ds. S. van der Molen, Chr. Geref. predikant te Mid delburg, sprak over „De weg tot God". De volgende vergadering zal gehouden worden ln de consistorie van de Geref. kerk op 29 mei. AXEL Collecten. De voor de sanatoria „Sonne vanck" en .Zonnegloren" gehouden col lecte heeft een bedrag opgebracht van f257,66. Geslaagd. Aan het instituut voor kan tooropleidingen Biesbroeck te Hulst slaagden de dames E. M. L. Casteelo en N. D. N. den Egelsman voor het diploma stenografie (130 lettergrepen). RETRANCHEMENT Collecte. De zendingscollecte in de Ned. Herv. Kerk te Retranchement bracht f 80.op. WAARDE Kandidatenlijsten. De kandidatenlijsten voor de a.s. gemeenteraadsverkiezingen zijn als volgt genummerd: 1 SGP (lijst aanvoerder M. van Fraassen), 2 CHU (A. H. Mol), 3 lijst H. Wolfert, 4 Gemeente belang (A. Dek). WESTDORPE Geslaagd. Aan de R.K. universiteit te Nijmegen is geslaagd voor het kandi daatsexamen geneeskunde deel 1, de heer B. F. M. Pluym. Ingezonden mededeling (Adv.) Niet alleen het huis schoon, maar ook de handen gaaf en nog mooier dan ze al waren, dankzijiHamea-Gelei.TUb,95c De Sowjet-Russische premier Nikita Chroesjtsjef heeft in een te Kiev gehou den toespraak een nieuwe aanval op de voormalige minister-president Georgi Ma lenkof gedaan. Chroesjtsjef verklaarde, dat Malenkof tjjdens zijn premierschap had gepoogd bij het volk ln het gevlei te komen door het te doen voorkomen alsof hij het was geweest, die het initiatief tot verhoging van het levenspeil der werkers van de gemeenschappelijk gedreven boerderijen had genomen, Hij zei ook dat Malenkof in het voor- jaar van 1954 in de ter gelegenheid van zijn aftreden, afgelegde verklaring, dat hij zijn ambt wegens „gebrek aan erva ring" niet langer kon vervullen, juist wag geweest. Chroesjtsjef beschuldigde de z.g. „anti- partijgroep", onder Malenkof, Molotof en Kagaowitsj in het algemeen van „verzet tegen de maatregelen van het centrale partij comité tot verhoging van de voort brenging van landbouwprodukten en van het levenspeil van de werkers der ge meenschappelijk gedreven boerderijen". Zijn hoofdaanval betrof echter de persoon van Malenkof. „Het is welbekend dat Malenkof reeds onder Stalin geruime tijd verantwoorde lijk is geweest voor de behandeling van landbouwvraagstukken. Hij is dus een der hoofdschuldigen aan de ernstige te kortkomingen, die zich bij de ontwikke ling van de Russische landbouw hebben voorgedaan. Het heeft de aandacht van westerse kringen in Moskou getrokken dat de cam pagne tegen de z.g. „anti-partijgroep" in de laatste tijd is toegenomen, waarbij meer dan vroeger gedetailleerde aanval len worden gedaan op de personen van Malenkof, Molotof en Kaganowitsj. Het is deze leringen nog niet duidelijk, wat de eigenlijke bedoeling van deze Kremlin- campagne is. FEUILLETON i (Uit het Duits) door GERDA HAGENS 13) Hij kwam nader en luisterde. Het was een vreemdsoortig gezang, dat hij niet verstond. Maar 't moest wel een klaagzang zijn. De langzame, zwaar moedige wijs deedhet vermoeden. Zon der twijfel was 't een Pools lied. En duidelijk hoorde hij ook de naam der laatste Poolse helden Toscinsko. Maar het klonk als een klaagzang. Richard dacht, dat het iets ontroe rends moest zijn, iets waarover het volk treurde, de herinnering aan de roem der vaderen, aan hun moed en dapperheid. Daarbij dacht hij aan de treurende Joden, toen zij aan de ri vieren van Babel neerzaten, toen hun harpen aan de twijgen hingen en zij slechts klaagliederen zongen, liederen van onweerstaanbaar verlangen naar de bergen van Zion en de heerlijkheid van de tempel huns Heren. Hoewel het bijna donker was, trok hij zich een eindweegs in het bos te rug. Het gezang was verstomd. Uit het laatste huis traden twee mannen naar buiten, en wandelden langzaam naar het bos. De een was groot en krachtig van gestalte. Zijn metgezel schreed naast hem voort als een Pool se arbeider naast zijn meester, deemoe dig en vol eerbied. Richard zag in het halfdonker, dat het gewaad van de grootste man ,het gewaad van een geestelijke was. Hij hoorde ook diens diepe stem, maar verstond niets de taal was hem vreemd. De geestelijke bleef in zijn nabijheid staan en Richard zag zijn rode haar. „Het is de gehate Pool van Hans", dacht hij. De vreemde stem klonk scherp en doordringend. De begeleider had als ten afscheid zijn muts afgenomen en boog zich neer. Hij nam de zoom van het gewaad van de geestelijke en bracht die aan zijn lippen. Richard schaamde zich, hier onge zien als een luistervink te staan, en. trad daarom op de beiden toe. De deemoedige man trad verschrikt terug en ook de geestelijke scheen ver baasd. „Het was niet mijn bedoeling, uw gesprek af te luisteren", zeide Richard en groette. Hij kreeg geen antwoord, slechts een donkere blik uit donkere ogen. Daarin lag verachting en bedreiging besloten. Richard keek hem fier en frank aan, daarna ging hij naar het landgoed. Voor het herenhuis stond een rijtuig, waarvoor twee paarden onrustig ston den te trappelen. De koetsier keek zelfvoldaan voor zich. Hij was opval lend deftig met zijn bontkraag over zijn zilvergrijze jas. Er was bezoek bij mevrouw en naar het scheen voornaam bezoek. Boven het wapen, aan de achterzijde van het rijtuig, zag Richard een kroon. Hij wilde juist zijn kamer binnen gaan, toen vrouw Krause hem tege moet trad en hem vroeg, naar de ont vangkamer te gaan. Deze was hel verlicht en het warme schijnsel van de talrijke kaarsen viel op het vrolijke gelaat van de vrouw des huizes. „Sta mij toe, heer baron, u onze nieuwe huisonderwijzer, mijnheer Falck, voor te stellen, baron von Rosen." De baron had zijn glas opgenomen en meteen een beleefde buiging voor Richard gemaakt. Daarna zette hij het glas neer. Zijn gehele voorkomen ver ried de man van adel. 'Mevrouw König wees met vriende lijke handbeweging op de zetel naast haar. Het donkere rood van haar wan gen dekte thans ook haar slapen. Richard zette zich. „Dat heeft mij overigens met mijn oude vader verzoend, mevrouw. Eerst had ik er niet veel trek in, mij van mijn regiment af te scheiden en hem hier te helpen, 'k Was er werkelijk nerveus van geworden. Maar het lok middel was schitterend. Drie maanden naar de Rivièra, fameus, mevrouw, fa meus. Daar kan men de heerlijke na tuur in al haar schoonheid aanschou wen. Daar is de hoogste adel, daar zijn de voornaamste financiers, de meest gevoelige schilders, de schoonste vrou... pardon! schoonheden, toiletten- schitteringen, ogen u had daar eens moeten zijn. Men had u als een der koninginnen vereerd. Overigens ik heb mijn oude heer aangekondigd, dat ik in dit groenland niet langer dan ne gen maanden per jaar vertoeven wil en hij heeft niet gezegd, dat het nodig zou zijn. Het zou heerlijk zijn, als ik mij daar gedurende enige meanden kon bewegen temidden van al die schoon heden en dan is gezelschap van zulk een koningin. „Uw enthousiasme speelt u parten, heer baron", meende mevrouw König, hartelijk lachend. „U maakt van mij een koningin. Ik hen moeder en heb mijn jongens. Deze leren mij, dat mijn Rivièra mijn huis is." „Maar voor de jongens zijn er toch wel gedienstige geesten genoeg te vin den, mevrouw." (Wordt vervolgd) 28—4) Beste meneer Brul, vindt U het goed, als we nu gaan afwas sen? Lammetje heeft een fijne wasmachine uitgevonden. Kijk, het werkt zo: Lammetje wast af.... waarna ik afdroog. Als we vergeten zijn, wat we gegeten hebben, dan kijken we even naar onze staarten en dan weten we het wel! Ingezonden mededeling (Adv.) stoffen voor maatkleding best fabrics only vraagt uw kleermaker IN WOLPHAARTSDIJK werden gis teren twee onderscheidingen uitgereikt. De heer S. A. N. van Oeveren, oud- burgemeester van deze gemeente werd benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje-Nassau en de heer C. Remijn- se, die bijna vijf jaar organist is ge weest van de Geref. Kerk, ontving de ere-medaille in zilver, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau. In een bijeenkomst, gistermorgen ge houden in de raadszaal van het ge meentehuis, maakte burgemeester B. G. H. ter Haar Romeny melding van de koninklijke besluiten. De voltallige raad was hierbij aanwezig, evenals familieleden van de heren Van Oeve ren en Remijnse. Burgemeester Ter Haar Romeny bracht het vele werk, dat de heer Van Oeveren voor de gemeenschap heeft verricht in herinnering. Hij noemde de talrijke functies, die door de oud-bur- agrarisch en kerkelijk gebied en in 't belang van de ziekenverpleging. In 1931 werd de heer Van Oeveren raads lid, in 1935 wethouder en in 1937 burgemeester. In 1956 trad hij als voorzitter van de gemeenteraad af. In hartelijke bewoordingen bracht burge meester Ter Haar Romeny de heer v. Oeveren hiervoor dank. De heer Remijnse werd geprezen om zijn volharding en plichtsbetrachting als organist der Geref. Kerk te Wol phaartsdijk. Uw verdiensten voor de kerk en voor een belangrijk deel van onze gemeenschap zijn van grote be tekenis, aldus de burgemeester, die de versierselen, behorende bij de onder scheidingen, de betrokkenen opspelde. De gedecoreerden die geheel ver rast bleken te zijn, omdat ze vooraf niet waren ingelicht dankten met enkele woorden. Vervolgens werd een in de raadszaal gehangen portret van oud-burgemees- gemeester werden waargenomen op ter Van Oeveren onthuld.

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 4