HEEL ZEELAND VIERDE COLIJNSPLAAT BEZIT THANS FRAAI SPORTVELDENCOMPLEX VORSTELIJK FEEST M'burg: Jeugd maakt muziek In Goes: de Markt het centrum Kruiningen: Boerenbruiloft Donderdag 1 mei 1958 ZEEUWSCH DAGBLAD Goese middenstanders krijgen circulaire Van onze adverteerders Moderamen generale synode herv. kerk bezocht classis Goes Classis Zierikzee Evacuatieperiode achter de rug Swift dwong Deetos tot het uiterste; De Boys veel zwakker dan Fluks GOES Raad St Philipsland MIDDELBURG Pagina 2 KONINGINNEDAG 1958 is in Middelburg op waarlijk grootse wijze gevierd. Ook dit jaar weer een pluim op de hoeden der organi satoren, het bestuur van de Koninklijke Vereniging „Uit het Volk Voor het Volk", dat het programma van deze dag samenstelde in nauw overleg met het Middelburgse tamboer- en pijperkorps „Juliana", dat volgende maand 25 jaar bestaat. Het begin van de feestelijkheden van dit jubileum viel samen met Koninginnedag en zo gebeurde het, dat voor „Juliana" zoveel plaats op het programma was ingeruimd. Dat op Walcheren de verjaardag van onze vorstin over het algemeen stil werd gevierd ook in Vlissingen had men slechts een zeer be scheiden programma was er ongetwijfeld de oorzaak van, dat Mid delburg woensdag duizenden mensen van buiten de stadsgrenzen mocht begroeten. En deze grote schare heeft zich ongetwijfeld in de provinciale hoofdstad geen moment verveeld. Reeds om zeven uur in de ochtend was er een reveille, die aangeboden werd door „Juliana", waarna het tam boer- en pijperkorps de eerste mars door de feestelijk versierde stad begon. Padvindsters en padvinders hesen om half negen op de Markt de nationale driekleur omhoog, nadat de Middel burgse ringrijdersvereniging „Nooit Gedacht", die op het Molenwater be kerwedstrijden hield, met versierde paarden een rondgang door de stad gemaakt had. Om negen uur ontving „Juliana" op de Markt uit handen van burgemeester mr. J. de Widt een jubileumgeschenk, namelijk een 12-tal trommels, waar- Voor het geld door de Walcherse be volking bijeen was gebracht. Eén van de hoogtepunten van deze dag, was het drumfestival, dat „Juli ana" in de morgenuren voor de Mid delburgse jeugd georganiseerd had. Toen trok een fleurige optochtvan naar schatting vijftienhonderd kinde ren door een zonovergoten stad met blikken bussen, wasketels, pannen- deksels en bezemstelen (voor de tam- boer-maltres), waarbij velen voor pot sierlijke kledij gezorgd hadden. De Stoet ging vergezeld van de Padvin dersband, de drumband van „Achilles" en „Juliana". De kinderen waren in hun element, maar ze hielden zich be-.t. Niet alleen, dat het spektakel een uurlang in de lucht hinge, maar vooral ook, omdat alles ordelijk in zijn werk ging- Voor de ringrijderij met versierde fietsen op de Markt bestond bij de 12- tot 15-jarigen veel belangstelling en SO werd het in het begin van de mid dag een spannend treffen. Om kwart over drie begon in het „Schuttershof" een jeugdvoorstelling In het kader van het nationaal pro gramma van de N.R.tT. Een nrogram- ma, dat door de heren P. Plokhooy en J. Soetekouw bijzonder aardig was sa mengesteld en dat van half vier tot kwart voor vijf werd uitgezonden. Ir. de namiddag volgde er op de Markt een ontmoeting tussen de Mid delburgse Volleybalclub en het team van „Zuid-Westers" uit Souburg. De hoofdstedelingen beslisten het duel, niet geheel verdiend, in hun voordeel mot 21 (setstanden 158, 415 en 15—10). E.M.M. uit Middelburg en „Walche ren" "it Vlissingen speelden hierna 'n aantrekkelijke partij zevenhandbal, die ook op een zege voor de hoofdstede lingen uitliep. De Middelburgers wa ren sneller en het schieten was beter verzorgd, zodat zij de 1810 overwin ning verdienden. Het middagprogramma was hiermee teneinde. Hiervan moeten echter nog wel vermeld de tientallen veelkleurige ballonnen, die elk ogenblik van de Markt af het luchtruim kozen. Het was VOLKSDANSWEEKEND TE GOES Voor de elfde maal is er in Goes •en volksdar.sweekend georganiseerd «oor de C.J.V.F., de C.J.M.V. en V.J. J.C. Ruim 60 jongeren uit Zeeland en West-Brabant hebben met enthousias me zich getraind in de volksdans. De hoofdleidster van het weekend, mej. D. Dekker van Kloetinge kon ook vele nieuwe gezichten verwelkomen. Ter afwisseling van de volksdans onder leiding van de instructeur, wika D. E. Hiensch, werd de volkszang beoefend onder leiding van de heer J. Koster, die ook de volksdansen begeleidde. De groep heeft een dienst in de Gro te Kerk bijgewoond, waarin Ds. J. W. Coenraad voorging. Daar de heer Koster voor de laatste maal zijn bijdrage kon geven aan deze weekends, wegens vertrek naar elders, werd hem een boekenbon aangeboden als dank voor zijn prettige medewer king aan deze elf weekends. Dank zij de medewerking van vele femeenteleden konden alle deelnemers oor de nacht ondergebracht worden. Zowel de leiding als de deelnemers kunnen op een geslaagd weekend te rugzien. Jo Beers sprintkampioen De Goesenaar Jo Beers Is zaterdag In Hoedekenskerke met één béén eprintkampioen op de weg over 300 m. geworden van de Zeeuwse wielerclub „Theo Middelkamp". Het 3lechte weer heeft zowel renners els publiek er van weerhouden, in gro ten getale op te komen. Er verschenen slechts vijf renners op het appèl en er was heel weinig publiek. Beers, Hlllebrand en v. d. Weele (na vrijlotlng) plaatsten zich na de eerste series. In de herkansing streden de relfde renners gelijktijdig dus met hun drieën met dien verstande, dat de laatstaankomende afviel. Dit was v. d. Weele. In de finale had Beers geen moeite Hlllebrand ln twee ritten te kloppen en mocht zich dus kampioen noemen. Hij woi'dt afgevaardigd naar het landelijk sprlntkamioensehap, dat op 9 jv.nl in Den Haag wordt gehouden. iYERSEKE Benoemd. De heer P. M. Jonkheer, thans in militaire dienst, is benoemd als onderwijzer te Haarlem, Klopper singel. een wedstrijd, waarvan de opbrengst ten goede komt aan de Padvinders- band. Voor de verstkomenden zijn prij zen beschikbaar gesteld. 's Avonds was het al muziek, wat de klok sloeg. „Excelsior" begon het pro gramma op de Markt, waarna tegen donker een lampionoptocht werd op gesteld, die door de stad trok. Na een concert door het Middelburgs Muziek korps, volgde tenslotte een openlucht bal op de Markt, met medewerking van „The Moonliners". Evenals vorig jaar was in de avond uren, dank zij de verliehtingscommis- sie van V.V.V., een aantal van Middel burgs fraaiste bouwwerken verlicht. Het Abdijcomplex, de Nieuwe Kerk, ds Koorkerk en de Lange Jan „koes terden" zich in de felle stralenbundels van het floodlight. Tallozen maakten gebruik van de gelegenheid, deze mo numenten in hun schoonste glans te zien. „'T WAS EEN MOOI ORANJEFEEST!", zei de ijscoman gisteravond glun derend en van pure vreugde spoot hij een extra portie slagroom over de violette en rood gekleurde delicatesse, die hij zijn laatste klant hl ruil voor een kwartje presenteerde. „Zeg dat wel", dacht zijn vrouw hardop. „Het beste Oranjefeest sinds 1952", dacht zij verder eveneens hardop. „EEN GESLAAGDE DAG", zei de winkelier, die bontgekleurde toeters verkocht en er mitsdien debet aan is, dat een groot deel van de Goese hope des vaderlands gistermiddag met bolle wangen door de stad liep en een hart verscheurend gekerm wist te ontlokken aan deze instrumenten. Teneinde de leden van de middenstands vereniging „Handelsbelangen" te Goes beter vertegenwoordigd te doen zijn in de toporganisaties van de middenstand zal het nodig zijn, zich aan te sluiten bij de Cbr. Middenstandsbond of de Kon. Ned. Middenstandsbond. Tijdens een zeer ma tig bezochte ledenvergaderingen van „Handelsbelangen", dinsdagavond onder de stimulerende leiding van de heer I. A. Luteijn, in de Prins van Oranje, te Goes, werd besloten, een circulaire te la ten uitgaan aan de leden, waarin aanbe volen worden, zich aan te sluiten bij een middenstandsorganisatie. Als vereniging zal .Handelsbelangen" zich niet aansluiten bij een toporganisatie, daar dit op onoverkomelijke bezwaren stuit. De leden dienen voor zichzelf uit te maken, bij welke organisatie zij zich wil len voegen. De vereniging blijft in haar huidige vorm bestaan. Het bestuur had de heren J. Michels, adj.secretaris van de K.N.M.B. en mr. G. van Muiden, secretaris van de Chr. Middenstandsbond uitgenodigd, ieder het hunne te zeggen over het doel en de be tekenis van een middenstandsorganisatie. De aanwezige leden kregen hierdoor enig inzicht in de gang van zaken bij de mid denstandsorganisaties in de „top". In zijn openingswoord uitte voorzitter Luteijn zijn ontstemming over de geringe opkomst. „Alleen een feestavond kan blijkbaar de mensen nog trekken. De af wezige leden vinden het zeker niet be langrijk zich aan te sluiten bij een top organisatie. Je hoort niets, je ziet niets, je dobbert zo maar verder en het bestuur wordt met de moeilijkheden opgescheept" zei de heer Luteijn. EEN HEERLIJKE DAG, lispelden de modieuze dametjes uit onze schone stad gisteravond tegen hun echtelieden aan wier zijde zij, overgoten door zo merse zonnestralen, gistermiddag in hun nieuwe zomerjaponnetjes door de straten hebben kunnen wandelen. Zij - niet de mannen, wel de dames - had den immers hunkerend, uitgezien naar de dag, waarop zij hun nieuwe garde robe-aanwinsten tot eigener en ande- rer genot den volke konden tonen? En wie is zo ongevoelig, het haar kwalijk te nemen? Voor de jeugd, voor de ouderen, voor vrijwel ieder ingezetene van Goes, is het gisteren een vreugdevolle dag ge worden. De Oranjevereniging had voor een goed en een gevarieerd program ma gezorgd, waar voor ieder wel iets bij was. Het was dan ook in het cen trum van de stad een gezellige drukte. Goes heeft in de markt een voortref felijk plein, waarop massale festivitei ten kunnen plaatsvinden. Dank zij een voortreffelijke organisatie, waarin ook de plaatselijke politie een belangrijk aandeel had, konden ook gisteren de feesten op de markt weer uitstekend verlopen. AUBADE Een grote schare kinderen, leerlin gen van nagenoeg alle lagere scholen, trok om negen uur naar de Grote Markt, waar, met begeleiding van het muziekgezelschap „Hosanna", een zanghulde werd gebracht. Vooraf hield burgemeester mr. W. C. ten Kate een korte toespraak en het was prettig, dat hij zich hierbij geheel had ingesteld op het jeugdige publiek. De burgemeester stak een kort speech- je af, daarmee het ongeduld van de kinderen niet te lang op de proef stel lend. Hij zei o.a. de kinderzang op de Grote Markt het mooiste programma punt van heel de feestviering in Goes te vinden. Voorts wenste de burge meester alle ingezetenen een prettig Oranjefeest. Na de aubade werden voor de scho lieren films vertoond in het Schutters hof en de bioscoop. SPORT EN SPEL „O.K.K." en „Volharding" een voor- Gistermiddag brachten Kasporgo, treffelijk gymnastiekprogramma, waar voor weer duizenden naar de Markt waren gekomen. Na een spannende korfbalwedstrijd Togo—Zuidbevelands twaalftal werden volksspelen gehou den, t.w. wielrijden met hindernissen Nieuwe zaak 'De Goedkope Simon' De Klokstraat, te Goes,, heeft er weer een fraai winkelpand bijgelcregen. En al is er aan de buitenkant niet veel veran derd, toch kunnen we zeggen, dat de nieuwe zaak van „De Goedkope Simon" een waardige plaats inneemt in de rij van winkelpanden in de Klokstraat. Door de steeds groter wordende collectie textiel- goederen was de speciaalzaak van „De Goedkope Simon" nodig aan uitbreiding toe. Zo dacht de firmant er ook over en hij heeft kans gezien, een radicale ver bouwing en grondige uitbreiding tot stand te brengen. Het interieur ziet er nu zeer fraai uit, waarbij de „koopwaar" op bijzonder overzichtelijke wijze is uit gestald. Voor de Zeeuwse huisvrouw een waar genoegen, om in deze nieuwe zaak rond te neuzen. OTTD-VOSSEMEER J Verkeersdiploma s. Het onderwijzend personeel der 3 plaatselijke scholen gaf een officieel tintje aan de uitreiking der verkeersdiploma's uit. Hierna volgde een filmvertoning, waaronder een opname van het in Oud-Vossemeer in 1038 gehou den Oranjefeest. en een estafetteloop. Daarna vond de prijsuitreiking plaats van deze wed strijden en ook van de etalagewed strijd, die 's ochtends voor de leerlin gen van de hoogste klassen der lagere scholen was georganiseerd. Gisteravond blies de harmonie „Eu- phonia" vrolijke wijsjes in de straten van bouwplan-oost en het tamboers- en pijperkorps „Excelsior" zorgde een uur lang voor prettige klanken in het westen van de stad. „Hosanna" con certeerde op de Markt. VOLKSDANS Wika Hiensch bleek bij het grote volksdansfeest, dat op de Grote Markt werd gehouden een voortreffelijk lei der en toen, na afloop van het officiële programma, vrolijke gramofoonmuziek over de Markt klonk, verzekerde men elkaar, dat het een mooie dag was ge weest. Tijdens een buitengewone vergadering van de classis Goes der Ned. Hervormde Kerk, dinsdag in de Prins van Oranje, is met het moderamen van de generale sy node gesproken over allerlei problemen, die momenteel leven in de Ned. Herv. kerk. In de morgenvergadering, die onder lei ding stond van de praeses der classis, ds. A. Postma (Kamperland), zijn de vragen behandeld, die door de synode aan de classis zijn gesteld, waarbij het vooral ging om de vraag: hoe staat het met de doorvoering van de nieuwe kerkorde. De middagbijeenkomst werd geleid door* de praeses der synode, dr. A. A. Koolhaas, die het doel van dit werkbe zoek belichtte. Uitvoerig werd gesproken over de vragen, die de classis aan de sy node had gesteld. Tot slot gaf dr. Koolhaas op sublieme wijze een schets van deze classis, waarbij hü rake opmerkingen lanceerde en wees op het feit, dat we samen moeten leren, gemeente van Christus te zijn. Bezoek moderamen Gen. Synode Maandag kwam de Classicale vergade ring der Ned. Herv. gemeente bijeen te Zierikzee. Het moderamen van de Gene rale Synode was mede aanwezig, name lijk dr. A. A. Koolhaas (praeses), dr. E. Emmen (scriba), ds. J. Vink (assessor) en ds. F. H. Landsman (secretaris voor algemene zaken). Het betrof een werk bezoek, om, zoals dr. Koolbaas uiteen zette, zich op de hoogte te stellen van de gang van die zaken in de Classis, welke voor de Generale Synode van belang zijn. De gehele voormiddag was aan dit ge sprek gewijd. Eerst werd ingegaan op een aantal vragen, die uit de Classis van te voren waren ingezonden, o.as. over het vragen van consideraties aan de classi cale vergaderingen, over het probleem van de kleine gemeenten en over de doopspraktijk. Daarna ontspon zich een gesprek naar aanleiding van een vijftal vragen, door het moderamen van de Generale Synod» voren waren ingezonden, o.a. over het Een groot aantal zaken kwam hierbij aan de orde, o.a. het maatschappelijk werk op Tholen, de regionale jeugdcommissie op Schouwen-Duiveland, het kerkelijk ge sprek, de kerkelijke pers, het I.K.O.R., het Delta-plan en de recreatie. Na de middagpauze werden de andere agendapunten in een vlot tempo afge handeld. Als scriba werd gekozen oud. S. A. Jumelet (Bruinisse). Op hartelijk» manier werd afscheid genomen van d» scheidende scriba, de heer J. C. de RooiJ (St.-Philipsland)een applausje onder streepte de woorden van dank, door d» praeses uitgesproken. Als secundus-scriba werd gekozen jhr A. v. Citters, kerkvoogd te Burgh en als assessords. J. den Hoed (Tholen). Ook aan de scheiden de assessor ds. C. J. P. Lam (Poortvliet), werd dank gebracht voor alles wat hij voor de classis heeft gedaan. De voorstellen van de Generale Synod» tot wijziging en aanvulling van de Kerk orde, o.m. betreffende de verplichte ge heimhouding van ambtsdragers, werden met algemene stemmen aanvaard. (Van onze sportverslaggever) TOEN WETHOUDER P. BOM van Kortgene woensdagmiddag in „Dorpzicht" in Colijnsplaat een glas hief op de verjaardag van H.M. de Koningin, stond het nog niet vast, dat de beide Zeeuwse clubs, Colijnsplaatse Boys en Swift, het zouden moeten afleggen tegen de Dordtse vertegenwoordigers Fluks en Deetos, maar wat wel absoluut zeker was, dat was het feit, dat het kleine dorp Colijnsplaat een prachtig sportterrein met een keurige, efficiënte accomodatie rijk was geworden. Dat de vlag niet was aangekomen voor het kleine club huisje van de verenigingen Colijnsplaatse Boys en S.S.S., daar konden de organisatoren van deze stralende sportdag niets aan doen. Maar ook zonder vlag trouwens, er wapperden genoeg vlaggen in Co lijnsplaat gaf het nieuwe sportvelden complex het havendorp een feestelijke aanblik. Tientallen Noordbevelanders en ook sportlief hebbers en -liefhebsters van daarbuiten omzoomden het nieuwe terrein en keken vol belangstelling naar de verrichtingen van de Zeeuwse vertegenwoordigers. KORT NA HET middaguur verzamel den afgevaardigden van de vier sport clubs zich met enkele andere genodigden in „Dorpszieht", waar het gemeentebe- setuur van Kortgene een ontvangst had georganiseerd. Bij ontstentenis van bur gemeester Schuit riep wethouder Bom de sportlieden een hartelijk welkom toe. Hij merkte op, dat de besturen van de Co lijnsplaatse sportverenigingen de 30e april de beste dag vonden om hun nieuwe sportterreinen te openen. De voorzitter van Colijnsplaatse Boys, de heer J. Pouwer, dankte voor de mooie ontvangst en ook de wedstrijd-secretaris van Deetos meende dit te moeten doen. De voorzitter van de K.N.V.B., afdeling Zeeland, de heer Bakker, feliciteerde en complimenteerde het gemeentebestuur en de verenigingen met de prachtige aan winst, waaruit bleek de grote waardering en de interesse voor de sport bij deNoord- Te Kruiningen is in jaren niet zulk een geslaagd Oranjefeest gevierd. De onde boerenbruiloft is een succes geworden, dat de verwachtingen ver heeft overtroffen. Ruim 160 deelnemers verzamelden zich des morgens bij de hofstede van de beer J. J. de Jonge, waar het reeds dadelijk een gezellige drukte werd. "Van hier wandelden de deelnemers naar het andere eind van het dorp, waar op de hofstede van de heer Chr. Kole de bruid werd afgehaald. Nadat bruid en bruidegom in een huifkar hadden plaats genomen, reed de stoet door verschillende straten van het dorp, waar zich veel publiek had opgesteld. Beroeps- en amateurfotografen kre gen goede gelegenheid voor een foto te maken. Het was een waardevol „shot". De costumes waren prachtig en het goud en zilver van de oude sieraden schitterde in de zon. Na een gezamenlijke maaltijd van de gasten in het Dorpshuis werd in de Korenbeurs (het oude Regthuis) met al de oudtijds gebruikelijke formali teiten het huwelijk voltrokken tussen Marinus der Weduwen en Cornelia Vereke (oude Kruiningse namen). Burgemeester Schipper, als Schout gekleed, verrichtte deze plechtigheid. De belangstelling in het dorp was bui tengewoon groot. Serenade In Goes-oost werden de bewoners gisteravond verrast door de komst van twee muzikkorpsen. De plaatselijke harmonie „Euphonia" maakte een mu zikale rondwandeling en bovendien trok het korps „Scheldegalm" uit Hansweert door enkele straten van dit stadsgedeelte. Het bezoek van de Hans- weertse muzikanten was echter niet in de eerste plaats bedoeld ter verhoging van de feestvreugde in de Ganzestad, doch wel om de heer A. Wijnands in de De Graafstraat een serenade te brengen in verband met de hem ver leende Koninklijke onderscheiding. De heer Wijnands is tal van jaren voor zitter geweest van het Hansweertse korps en is thans ere-lid van „Schelde galm". De heer Wijnands die adj.-commies bij de N.S. in Goes is, werd dinsdag de ere-medalje in zilver uitgereikt door de heer Harinck, inspecteur der N.S. te Breda. Wie als bruidspaar fungeerden was tot het laatst geheim gehouden. Het moet gezegd worden, dat de heer en mevr. SinkeWest veer zich bijzonder goed van hun taak kweten, het Kruiningse feest op de televisie, terwijl Middelburg 's middags voor de radio was. Zeeland had dus wel de aandacht. De gemeenteraad van Sint Philips land besloot aan de Christelijke lees bibliotheek te Anna Jacobapolder, in het bezit van 1125 boeken, een subsi die te verlenen van 5 cent per boek tot een maximum van 50,Behou dens goedkeuring van de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Middel burg zal het verzoek van de Koninklij ke Nederlandse Middenstandsbond, af deling Sint Philipsland en Anna Ja cobapolder, betreffende de winkelslui ting, worden ingewilligd. Deze winkel sluiting is dan als volgt geregeld: van af 1 juni tot en met 31 augustus zullen de winkels open zijn tot des avonds 7 uur, van 1 september tot 31 mei tot 6 uur. De vergoedingen over 1957 voor de bijzondere scholen te Sint Philipsland en Anna Jacobapolder bedragen resp. 3.657,22 en 3.564,27. Voor het vak onderwijs bedraagt dit resp. 180,30 en 555,15. Voor de kleuterscholen is dit resp. 291,en nihil, hier is het bedrag reeds in voorschot ontvan gen. Burgemeester De Jonge deelde me de, dat prijsopgaaf Is gevraagd voor de verbetering van de Oostdijk van af het huis van de heer A. Boone tot dat van de heer J. C. de Waal. Tevens zal aan het verzoek van de Koninklijke Nederlandse Midden standsbond worden voldaan en een schrijven worden gericht aan het be stuur van de stichting „Prinses Marij ke" kleuterschool, om het gebouw niet meer voor andere doeleinden beschik baar te stellen. bevelanders. De heer Saaman, voorzitter van de Zeeuwse Korfbalbond, bracht naar voren, dat de gedwongen evacuatie van twee jaar in Kortgene voor de Boys en S.S.S. nu tot het verleden behoort. Voor S.S.S. is er nu in elk geval ruimte voor de nieuwe adspirantenploeg. Voorafgegaan door de plaatselijke mu ziekkorpsen „V'ilhelmma" en „Soli Deo Gloria" begaven de sportieve dames en heren zich, geëscorteerd door een groot aantal dorpelingen, naar het sportterrein, waar wethouder Bom met een enkel woord herinnerde aan de verjaardag van H. M. de Koningin en daarna het sport terrein annex kleedhuisje voor geopend verklaarde. De heer Pouwer zei hem daarvoor dank en vertelde nog, dat Ge meentewerken tot dinsdagavond laat was bezig geweest om alles in orde te krijgen. Het clubgebouw, waarin men als men binnenkort op de wand de spreuk „Het gaat hier niet om de overwinning, maar om de strijd" ziet staan, bestaat uit twee kleedlokalen, een scheidsrechterkamertje een opbergplaats en twee w.e.'s. Voordat de voetbalwedstrijd een aan vang nam, speelden de beide muziekkorp sen nog het volkslied. BOYS—FLUKS 3—5 Fluks, dat met drie invallers verscheen, heeft zich niet tot het uiterste behoeven in te spannen om het met Poortvliet van Arnemuiden en Dommisse van Nieuw- dorp versterkte Colijnsplaatse Boys er onder te kunnen honden. Aanvankelijk boden de stevige Zeeuwse jongens goed tegenstand, maar toen de Dordtenaren eenmaal de zwakke plekken in de Boys verdediging hadden ontdekt, kreeg de Bevelandse ploeg het zwaar te verduren. „Colijn verliest", zeiden een paar meis jes langs het lijntje, en daar begon het steeds meer naar uit te zien. Met de grootste moeite hield de Boys-defensie stand, maar na een kwartier volgde toch de eerste doeltreffende doorboring, nadat Dommisse aan de andere kant bij een uit val doelman Hardenbol met een kopbal het vuur nog na aan de schenen had ge legd. Het eerste Fluks-doelpunt kwam van de voet van Scheers, welke speler bijna opnieuw scoorde. De lastige kopbal hield keeper Geelhoed er echter keurig uit. Met zuivere throughpasses en handige „overstapjes" zigzagde de Fluks-aanval daarna door de achterhoede van de thuis club, die al spoedig verdere onheilen over zich zag komen. Middenvoor Van Ber- kel, een technisch zeer bekwame speler, trof in twee minuten tijd twee keer doel, eerst met een kopbal en daarna met een schot (93). Van de gastspelers viel Poortvliet voor rust tegen, maar Dommisse was een en al activiteit en belaagde vaak individueel Hardenbol keer op keer. Hij was het ook, die na een half uur Poortvliet achter waarts prachtig lanceerde. De Arnemui- denaar maakte geen fout (13). Met deze stand brak de rust aan. In de tweede helft heeft scheidsrech ter Rockefeir, die rustig leidde, nog vier keer voor een doelpunt kunnen fluiten. Fluks bezat na 20 minuten een 51 voor sprong dang zij Scheers en Sammer, waarna de Dordtse ploeg het tempo wat liet zakken. Colijnsplaatse Boys zag hier in echter een kans om de nederlaag wat draaglijker te doen schijnen. Nadat Poortvliet en Dommisse vergeef se doorbraken hadden ondernomen, kwam na een half uur een op maat ge speelde voorzet van A. Verwey bij Poort vliet, wiens machtige kopstoot Hardenbol te veel was (25). Dommisse zag zijn werken vier minuten later beloond met een magnifieke schuiver (35). Poort vliet kreeg nog een goede kans, maar ver koos het zijnet. Het bleef bij 3—5. Wet houder Bom had de aftrap verricht. SWIFT—DEETOS 9—12 De korfbalwedstrijd SwiftDeetos ken merkte zich door attractief, flitsend en 1 Driedijk en 5. C. van Damme. ook doeltreffend samenspel. De middel bnrgse ploeg trok zich niets aan van d» grote naam van Deetos en gaf de Dordte naren zo goed partij, dat het tot zes mi nuten voor het einde nog lang niet zekei was of Deetos zelfs nog maar een gelijk spel zon behalen. Toen was de stand na melijk 99. Maar hoe de Zeeuwen ook enthousiast en verbeten volhielden, de treffers kwamen aan Dordtse zijde en zo won Deetos met 129. Tweemaal heeft Swift voorgestaan, bij 54 en 65. D» rust was met een 43 voorsprong voor Deetos, dat technisch beter en geraffi neerder spel vooral middenvak- en verdedigingsspel liet zien, Ingegaan. Met een grote dosis geestdrift, gepaard gaande aan intelligent en pittig aanvals- spel, wierp Swift zich in de strijd. Deeto» nam echter door Brand met een doorloop bal de leiding, maar na 20 minuten had Mop de Voogd de schaal alweer horizon taal gebracht (1—1). Op deze wijze ging het een tijdje door: Deetos 12 door De Waal, Swift 22 door Van Moolenbroek, Deetos 23 door Mulders, Swift 33 door Van Leerdam, Deetos (strafworp) 34 door Pruim. Da„rna miste de internatio nale speelster mevr. Lenie de Waal-In 't Veld een strafworp voor de Dordtenaren. De eerste strafworp werd o.i. ten on rechte toegekend. De rust was nauwelijks verstreken of Swift kwam door Mop de Voogd op 4—4. Bert de Vries Het het uitgebreide Swift- aanhang opnieuw juichen (5—1), maar Deetos had onmiddellijk het antwoord klaar. Direct daarna was het niettemin alweer 65 door Maljers, die een blik semsnelle aanval keurig afrondde. Door Van Wijk en Hubert liep Deetos uit 67, maar Van Leerdam deed de Swift-hoop herleven (7—7). Deetos weer 78, maar Swift via De Vries 8—8. Van Wijk schoot Deetos naar 89, doch Van Leerdam gaf Swift de negende treffer. Daarmee was het Middelburgse kruis ver schoten. Deetos „drukte" nog even „door" op faire wijze, en zorgde via mevr. De Waal, Hubert en Brand voor een 129 overwinning. De leiding van scheidsrech ter Looise was niet feilloos. Programma voor de avond van 3 mei Van 6 uur 's avonds wordt verzocht d« vlaggen halfstok te hangen van all» openbare gebouwen en particuliere wo ningen. Om 7.15 wordt ieder die hulde wil brengen aan de Nederlandse militairen, zeelieden, verzetstrijders en geallieerd» militairen, die voor de bevrijding van het Vaderland zijn gevallen, de gelegenheid gegeven om deel te nemen aan de zgn. „stille omgang", welke zal aanvangen vanaf de loods bij de Hoge Brug (dit met het oog op het verkeer). Gezamenlijk wordt dan om 7.30 gewandeld naar d» Algemene Begraafplaats, waar een een voudige hulde zal worden gebracht. Er zullen geen toespraken worden gehouden, terwijl de weg naar de Algemene Be graafplaats slechts te voet en in volkomen stilzwijgen zonder vlag of vaandel wordt afgelegd. Van 7.45 tot 30 seconden vóór 8 uur zal de klok van de Nieuwe Kerk worden ge luid, evenals die van de R.K. Kerk. Te 8 uur precies zal 2 minuten van vol komen stilte op de Algemene Begraaf plaats ln acht worden genomen, hetwelk wordt aangekondigd door een hoornsig naal. Daarna zal onder begeleidling van het muziekcorps „ONDA" het 6e couplet van het Wilhelmus worden gezongen. Zij die aan de „stille omgang" deelne men, begeven zich na de plechtigheid op de Algemene Begraafplaats naar de Dam, waar om 8.30 een herdenkingsdienst zal worden gehouden. BRVINISSE Brand in Bruinisse Op het landbouwbedrijf van de heel P. J. Hanse te Bruinisse, brak brand uii in een uienren. Het vuur vond natuurlijk gratis voedsel in het stro en ander brand baar materiaal, dat in een dergelijk bouwsel pleegt te worden opgestapeld. Gelukkig was de ren nogal ver van d» vaste bedrijfsgebouwen en het woonhui» gelegen, zodat weinig gevaar voor uit breiding bestond. De mogelijkheid daarvan werd verder de kop ingedrukt door de op het bedrijf aanwezige arbeiders, die de brandend» massa in de geleidelijk in de dicht in da buurt zijnde brede sloot konden depo neren. BAARLAND Raadsverkiezig. Bij de loting voor de nummering van de lijsten, inge diend voor de verkiezingen van de le den van de gemeenteraad van Baar land zijn de volgende nummers uit da bus gekomen: lijst 1. C. J. Mol; 2. Hub. de Vriend; 3. L. de Bruijne sr.; 4. D.

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 2