Einde van de op stand op Sumatra? GOLDEN FICTION Koninginnedag 1958 Kruidenkracht! Dinsclaj 29 april 1958 ZEEUWSCH DAGBLAD Te veel gerekend op steun van Hatta en van het buitenland EliSEi!#. Room niet duurder TORENHAANTJE AAN T WANKELEN Conferentie Chr, Geref diahenen Diaconieën mogen zich niet laten inschakelen in overheidsapparaat HHBM hbbsi Onder ons gezegdtoch maar liever Zeeuwse agenten trapten een balletje Boerenleenbank 's-HeerA rendskerke boekte gunstige resultaten Volendammer en Marker kinderen kochten eerste zomerzegels Pagina f m De opstand in Midden-Sumatra is thans afgelopen en waarnemers, die de operaties aan de zijde der revolutionaire regering hebben ge volgd, menen dat de opstandelin gen ook de guerilla-oorlog in de bossen spoedig zullen verliezen als zij de gevechten op open terrein hebben verloren. Volgens deze waarnemers ls het mls- lukken van de opstand in Mldden-Su- matra hoofdzakelijk te wijten aan ge brek aan doeltreffendheid en organisa tie bij de leiders. Het ontbrak hun aan geestdrift om zich tegen de rege ring van Djakarta te verzetten. Ook andere fouten hebben bijgedragen tot de mislukking. HATTA. In de eerste plaats hebben de leiders nagelaten zich te verzekeren van de openlijke steun van d-r. Mohammed Hatta, alvorens de revolutionaire rege ring af te kondigen. Een belangrijke woordvoerder der opstandelingen heeft erkend, dat als dr. Hatta zich openlijk achter de zaak van de opstandelingen had geschaard, het gehele aspect van de strijd anders zou zijn geweest. Ook hebben de opstandelingen geen acht geslagen op de waarschuwingen van bevriende zijden, dat, hoewel Hat ta op talrijke punten met president Soekarno van menmg verschilde, deze twee strijders voor de onafhankelijk heid van Indonesië elkaar nooit zouden bevechten. Voorts zou Hatta door er kentelijkheid gebonden zijn aan Soekar- Vic. Koelman nam afscheid van Biezelinge Ruim een jaar is vicaris Koelman werkzaam geweest in de Ned. Herv. Gemeente van Biezelinge, waar hij vervanger was voor ds. D. Schneider, die legerpredikant is. Hoewel het juni zal worden, eer ds. Schneider terug komt in zijn gemeen te heeft vicaris Koelman zondagavond toch afscheid genomen van Biezelinge in verband met het beroep, dat hij heeft aangenomen naar de Ned. Herv. Gemeente van Bantega in Friesland. Daar hoopt hij op 11 mei a.s. zijn in trede te doen. Aangezien de kerk van deze gemeente zeer klein is, zal ds. Koelman op 11 mei 's morgens wor den bevestigd in de Herv. Kerk van Oosterzee en 's middags zijn intrede doen in de Herv. Kerk van Echten. Groot was de belangstelling voor de ofscheidsdienst in Biezelinge. „Al zou mijn vlees en mijn hart be zwijken, mijns harten rots en mijn erf deel is God voor eeuwig". Deze woor den uit Ps. 73 26 waren de tekst van de afscheidsprediking. Np de preek werd de scheidende vicaris toegespraken namens de ge meente door ouderling-kerkvoogd J. Goud, die zei, dat Biezelinge dankbaar ls voor het vele goed" werk, dat vi caris Koelman heeft gedaan. Op zijn verzoek zong de gemeente Ps. 196 en 7. Hierna werd nog het woord gevoerd door ds. E. P. J. Jebbink (Kapelle) na mens de ring Kruiningen. no, die volgens zeer goede bron hem het leven zou hebben gered tijdens de bezettingsjaren, toen Hatta op het punt stond door de Japanners te wor den gefusilleerd. BUITENLAND. In de tweede plaats hebben de opstan delingen te veel gerekend op steun uit het buitenland. De premier der revolu tionaire regering, Sjafruddin Prawire- negara heeft verklaard, dat verschei dene landen hun „beloften" niet hadden nagekomen om de opstandige beweging, indien daaraan behoefte bestond, te steunen met zeer belangrijke materiële hulp. Ingezonden mededeling (Adv.) Natuurvolken en dieren geven ons een wijze les: de bron van genezing en ge zondheid ligt bij de natuur zelf! Klachten over hoofdpijn, moeheid, puistjes, vale teint, verstopping, aambeien enz. zijn slechts het gevolg van een onnatuurlijke leefwijze. (Verkeerd voedsel, zittend leven!) HERBES AN Kruidenthee bevat 14 ver schillende Kruiden met elk een eigen heil zame werking ën herstelt de natuurlijke functies van het lichaam. Verkrijgbaar bij apotheker of drogist f. 1.80 per groot pak, voldoende voor maanden. De algemene vereniging voor melk- voorziening deelt mede, dat hier en daar misverstand is ontstaan over de prijs van room. Het is alleen de kof fiemelk, welke duurder wordt, van duurder worden van room is geen sprake. Door de storm is zondagmiddag om één uur het haantje van de toren van de Nederlandse Hervormde kerk in voormalig Terbregge te Rotterdam aan het wankelen gegaan. De ongeveer 200 kilo wegende windwijzer hing erbij en dreigde naar beneden te storten. De kerkdienst van zondagmiddag moest daarom in een ander gebouw worden gehouden. Vereniging van Poolse oudstrijders De Kring Vlissingen van de Vereniging van Poolse Oudstrijders hield onder lei ding van de heer B. Strenk haar jaarlijk se algemene ledenvergadering. Uit het door de voorziter, ir. J. Minkiewicz uit gebrachte jaarverslag bleek dat ondanks emigratie, het ledental in het afgelopen jaar is gestegen van 46 tot 52 leden. De opbrengst van de door deze vereni ging georganiseerde inzamelings-actie ten bate van de uit Rusland terugkerende Polen bedroeg: 1450 gulden in contanten en ca. 400 kg textielartikelen. De vergadering nam eenstemmig een resolutie aan, waarin aan de Nederlandse Federatie voor Vluchtelingenhulp erken telijkheid wordt betoond voor het geno men initiatief tot oprichting van het tijd schrift „Nieuwe Verten", dat zich richt tot de Ontheemden en de Nederlanders, waardoor een ontmoetingsplaats wordt gecreëerd waar eerbied, begrip en waar dering voor elkander worden gekweekt. (Van één onzer verslaggeefsters) „In deze tijd wordt de taak van de diaconieën steeds veelomvatten- der". Dit verklaarde de voorzitter van het Landelijk Comité ter voor bereiding van Ouderlingen- en Diakenenconferenties der Chr. Geref. Kerken, de heer C. Drieënhuizen (Den Haag), in de rede, waarmee hij in Utrecht de Diakenenconferentie opende. De voorzitter noemde het doorgeven van de blijde boodschap in deze tijd, die zich toespitst naar het einde, de allereerste diaconale plicht. In het verleden is deze plicht nogal eens verwaarloosd, maar de diakenen zullen moeten leren in zien, dat materiële hulp alleen, niet voldoende is. Spr. wees op de taak, die de diake nen hebben t.o.v. het b evorderen van de gemeenschap der heiligen. „Het wordt tijd, dat de Kerk wordt wakker- geschud voor het onderling dienstbe toon", aldus de heer Drieënhuizen. Woningnood, werkloosheid, kinder bescherming, e.d., zijn volgens de voor zitter zaken, waaraan de diaconieën niet zomaar mogen voorbijgaan. Hij pleitte voor de instelling van z.g. wijk raden, samengesteld uit twee ouder lingen en een of twee diakenen. De leden van deze raden-zouden samen en individueel op huisbezoek moeten gaan bij de leden van de kerk. „Durf een gezonde groei van uw taak onder ogen te zien en durf uw werk dan ook anders aan te pakken dan vroeger", besloot de heer Drieënhuizen. Ds. G. Bilkes te Amsterdam besprak de door het comité uitgegeven richt lijnen voor de diaconale praktijk. Er zijn diaconieën, die alle ondersteu- ningsgevallen, of een groot deel ervan, aan de plaatselijke overheid overdra gen. De praktijk heeft dan ook het ma ken van een splitsing tussen de strikte diaconale taak en die van de overheid noodzakelijk gemaakt.In de richtlijnen van het Comité is gestreefd naar een principiële positiebepaling, die moet voorkomen, dat de diaconieën hun eigen karakter verliezen. Er zijn tegenwoordig tallloze proble men, waar de diaconieën zich mee be zig moeten houden. Daarbij is contact met de overheid vaak onvermijdelijk. „De diaconie mag zich echter nooit la ten inschakelen in het overheidsappa raat. Helaas gebeurt dat in de praktijk nog al eens", aldus ds. Bilkes. OVERHEIDSSTEUN He Comité heeft rechtstreekse over heidssteun aan of via diaconieën afge wezen. „Steun van overheidswege worde alleen aanvaard als subsidie aan organen, waarvan de kerken ge bruik maken bij de vervulling van hun diaconale taak". Ds. Bilkes ver klaarde, dat wij ons ervoor moeten schamen, dat we er voortdurend op uit zijn, de gemakkelijkste weg te zoeken. De diaconie mag nooit op één lijn worden gesteld met allerlei sociale instellingen. In de praktijk doet de overheid dat echter volgens spr. wèl en waarschijnlijk zal het in de wet geving ook die kant wel uitgaan. Het streven om de financiële kant van het diaconale werk aan de overheid over te laten, groeit. Men steunt daarmee de uitbreiding van de overheidsbemoei ing. Dit betekent een gevaar voor de kerk: „Men komt al verder van het ideaal, van het echte Christelijke ge meenschapsleven", aldus spr. De bijeenkomst werd besloten met een referaat van ds. M. W. Nieuwen- huizen over „Een gemene handrei king". Ds. Nieuwenhuizen besprak hierbij de onderlinge hulpverlening van diaconieën, een zaak waarmee men volgens spr. in de Chr. Gerefor meerde Kerken nog steeds niet veel eerder is gekomen, ondanks de vele referaten, bijeenkomsten en artikelen, die er al aan zijn gewijd. De PH-NVF „Friendship", het tweede vliegende prototype van de Fokker F- 27, is uitgerust met extra-brandstof tanks, vertrokken van Schiphol voor een vlucht naar Rio de Janeiro, in to taal 28 vlieguren. Het zal de eerste maal zijn, dat een vliegtuig van ge heel Nederlandse makelij de Oceaan oversteekt. - De foto toont de beman ning voor het vliegtuig, kort voor de start van Schiphol: v.l.n.r. dei heren H. Burgerhout, H. Welschen, L. Hokke en R. Walker. Dodenherdenking te Kapelle Tijdens een plechtigheid op de Fran se militaire Begraafplaats te Kapelle zullen op 17 mei a.s. de in ons land gesneuvelde militairen worden her dacht. Deze herdenking wordt georganiseerd door het Comité Ie Souvenir Frangais, comité de Pays Bas. Een groot aantal autoriteiten zullen hiervoor naar Kapelle komen, evenals een aantal groepen oudstrijders. Om half elf wordt de plechtigheid op de begraafplaats gehouden. Na afloop hiervan worden de deelnemers door b. en w. van Kapelle op het gemeentehuis ontvangen. Ingezonden mededeling (Adv.) Voor extra zachtheid De gedaanteverwisseling, die een politie-agent ondergaat, wanneer hij shirt en short aanhijst en met ge it dopte schoenen op het voetbalveld aantreedt, gaat gepaard met een proestend gelach van de school- jeugd. We hebben dit kunnen constateren toen de Goesse gemeentepolitie de strijd aanbond tegen de rijkspolitie 4 van het district Zeeland. t Overigens was het een vrij aardig 4 gezicht: Hermandatters jagend ach- ter het bolronde leer. Hoe fanatiek echter! 4 En wat een doorzettingsvermogen op tweeërlei manier. Is het geen prestatie twee maal drie kwartier 4 over een grasveld te hossen? Aan de andere kant bleek dat „doorzetten" te bestaan in het met 4 een enigszins rossig aanlopend 4 hoofd aan te komen bolderen en het daarbij te vertikken ook maar één 4 pas opzij te gaan voor de tegen- ,4. stander. De gevolgen bleven dan ook niet ,4. uit. De spelers hinkten na afloop 4 van het veld. Ondanks of dank- zij? dit alles waren de Goessena- 4 ren sportieve verliezers. 4 Immers, de goede samenwerking 1 tussen gemeente- en rijkspolitie 4 blijft bestaan. 4 Het kon anders! De vier Amerikaanse pacifisten, die met een zeiljacht het gebied van de Stille Oceaan, waar de Amerikanen proeven met kernwapens gaan nemen, wilden binnenvaren, hebben besloten zich neer te leggen bij een verbod van de rechtbank te Honoloeloe om zulks te doen. H. M. de Koningin zal op 3 mei a.s. des ochtends te half twaalf een krans leggen bij het nationaal monument op de Dam. e De VPRO zal in zijn serie uit zendingen „Leven in Nederland" een programma aan de provincie Zeeland wijden. Aan de orde is het godsdienstig leven in ons gewest. Ds. H. M. Stra- ting, directeur van het Provinciaal Hervorm Kerkelijk Centrum Zeeland, zal over dit onderwerp spreken. De uit zending: vrijdag 9 mei om half acht over Hilversum H. e Vertrekken we nu vlug naar Oostburg, waar het wa terschap „Het vrije van Sluis" op dins dag 29 april in hotel Du Commerce zal vergaderen. Behalve enkele belangrijke besluiten, die genomen moeten worden, zal men een excursie maken naar het Zwin. e De gemeente Nieuw- en Sint Joosland heeft weer eens zijn offer vaardigheid getoond. De collecte ten bate van de sanatoria „Sonnevanck" en „Zonnegloren" bracht daar f 78.60 op. e Eenmaal op Walcheren aange land, kunnen we misschien het best even onze hoofdstad bezoeken. Daar vergaderde n.l. de vereniging voor slechthorenden en de heer Junius In- german uit Haarlem sprak voor de le den over „de eeuwige stad" Rome. Zij nog medegedeeld, dat het jaarlijks uit stapje van de reisclub is vastgesteld op 9 juli. Doel van de tocht is Brussel en omgeving, o.a. Waterloo. De Expo zal niet worden bezocht. Wat dat be treft vindt deze tentoonstelling bij deze vereniging dus (letterlijk) zijn Water loo. e Te Vlissingen heeft het Neder lands Instituut voor Efficiency een „ba- zenavond" georganiseerd. Een meneer Bjj de Vaate uit Rotterdam zal spreken over: „De taak en de plaats van de haas". Alle Zeeuwse bazen zijn harte lijk welkom op de bijeenkomst, die op 7 mei in „Het Scheldekwartier" wordt gehouden, e Tot slot even naar Goes, ons aller ganzestad. Daar houdt de Middenstandsvereniging „Handelsbe langen" op dinsdag 29 april in „De Prins" een samenkomst. Verschillende sprekers zullen spreken over een mo gelijke aansluiting bij de standsorgani saties. e Ennehnu zijn de uitjes panklaar. Dat ze U smaken mogen! Zaterdagmiddag werd in het ver enigingsgebouw te 's-Heer Arends- kerke de jaarlijkse algemene leden vergadering van de coöperatieve boe renleenbank (raiffeisenbank) ,,'s-Heer Arendskerke" gehouden. De voorzit ter, de heer D. W. Lindenbergh gaf in zijn openingswoord een kort resu mé van de gang van zaken bij de bank in het afgelopen boekjaar. Ge concludeerd kon worden dat het re sultaat alleszins gunstig is te noemen; het winstsaldo geeft daarvan blijk. Nog steeds valt er een uitbreiding van de werkzaamheden te consta teren, al moest in het afgelopen Een allerliefst meisje in Volendammer klederdracht heeft gisterochtend in het hoofdpostkantoor te Amsterdam de eerste zomerzegel van dit jaar gekocht met de afbeelding van een vrouwtje in haar eigen klederdracht. Onder het toeziend oog van de burgemeester van Edam-Volendam, de heer G. G. M. van Baar, kregen ook drie andere kinderen uit Volendam gelegenheid zegels te kopen, gevolgd door de even fraai in plaatselijk costuum uitgedoste twee jongens en twee meisjes uit Marken, die zegels met het Marker costuum kochten, Ook de burgemeester van deze plaats, de heer B. G. van Hout was bij de korte plechtigheid aanwezig. De heer P. J. van Dalen, directeur van hetpostdistrict Amsterdam zette uit een, dat de opbrengst van de toeslag op de zomerzegels ten goede komt aan instellingen op het gebied va ngezondheidszorg, van maatschappelijk werk en van culturele zorg. Van de opbrengst gaat eerst een kwart af voor de provin cies. De commissarissen der koningin adviseren welke instellingen van regio naal of plaatselijk belang in hun provincie voor een bijdrage in aanmerking komen. Wat overblijft wordt verdeeld onder instellingen die in het gehele land werkzaam zijn. jaar tengevolge van de schaarste op de kapitaalmarkt de verstrekking van vaste geldleningen ingekrom pen worden. Gelukkig is de laatste tijd op dit terrein een duidelijke ontspanning waarneembaar. De kassier van de bank, de heer H. A. Zandee, gaf aan de hand van de rekening en de balanscijfers een toelichting op het verslag over 1957. Opmerkelijk is dat de spaartegoeden zijn toegenomen met een bedrag van ruim f 800.000,De omzet in de spaarbank bedroeg ongeveer 39%, het geen er op wijst, dat van een abnor maal verloop van terugbetalingen en stortingen geen sprake is. Als netto-winstcijfer resulteert f 15.568,26. Het reservefonds werd ver sterkt met ruim f 10.000,tot de om vang van f 190.137,12. Op het ogenblik valt een daling van de rentevoet waar te nemen, zodat 'n gunstiger klimaat kan worden ver wacht. (Inmiddels heeft het bestuur, naar wij vernemen, de rente voor op genomen gelden verlaagd.) Dat de bank een uitgebreide wer kingssfeer heeft bleek uit de toe neming van het aantal spaarders, dat in het afgelopen jaar met 145 steeg tot 2651. Het arbeidsveld van de bank omvat thans het grondgebied van de gemeen te 's-Heer Arendskerke, Lewedorp uit gezonderd, gedeeltelijk 's-Heerenhoek, Heinkenszand, 's-H. Abtskerke, Goes, Wolphaartsdijk en Wilhelminadorp. De balanscijfers geven in debet en credit een bedrag van f7.383.295,16 aan. Op de spaarbank was eind 1957 f 5.908.314,23 ingelegd. Bij de bestuursverkiezing werd her kozen de heer A. Blok te Nieuwdorp. In de vacature, ontstaan door het be danken van de heer N. Otte, werd benoemd de heer C. J. de Jongh te Goes. Tot lid van de raad van toezicht WAT EEN DAG, die 30e april van het jaar 1909. Hoe goed herinner ilt me die morgen in Middelburg, toen we, op weg naar school in de Graven straat, de bulletins zagen, dat er een Prinses van Oranje geboren was. Een nieuwe loot aan de oude Oranjestam. De ouderen zullen die morgen, al 1» het nu al 49 jaar geleden, niet licht vergeten. Wat een vreugde overal in ons Va derland. En dan die haam: Prinses Julianal Het mocht eerst wat vreemd klin ken, gewoon als we waren aan de na men Emma en Wilhelmina, het gaf toch dadelijk een band aan de historiei Juliana van Stolberg, 15061580, da vrome stammoeder der Oranjes, dia drie harer zonen, Adolf, Lodewijk en Hendrik zag vallen voor de zaak van de vrijheid en wier oudste zoon, Wil lem, in 1584 ook dat lot zou delen. JULIANA, laat die naam een teken zijn, zo dacht en schreef men in 1909, Hoe is die band, die er 30 april 1909 al dadelijk was, in de 49 jaar, sinds dien verlopen, verstevigd. Het klinkt misschien wat ouderwets, als we spreken over de aloude band! God, Nederland en Oranje. Maar het geeft toch wel duidelijk aan, wat leeft in veler hart in ons vaderland, zeker in dat der ouderen. Het is tegenwoordig zo'n beetje moda geworden, ietwat glimlachend of me delijdend te spreken over veel, dat vroeger leefde in onze harten en ons lief was. Niet alleen op het gebied, waar we het nu over hebben. Schreef nog niet pas geleden een niet onbe kend schrijver over de kruidenierszoon Coen en ook ietwat onprettig over Da Ruyter? Maar laat ik me bij het vooruitzien op de blijde dag van morgen niet boos maken. Het is een feestdag, want onze Koningin verjaart. En overal zullen de vlaggen wap peren en de klokken luiden. WAT EEN ZEGEN, dat we een vor stin hebben uit het huis, welks ge schiedenis, verweven is met die van Nederland. De band, die alle echte Ne derlanders samenbindt. Over een en kele uitzondering zullen we het nu maar niet hebben. Wat een verschil met die landen, waar men een president voor een ze ker aantal jaren heeft en men telkens weer de politieke hartstochten opge zweept ziet bij de verkiezing van ee nieuw staatshoofd. Zie, om Frankrijk niet te noemen, maar naar Amerika, waar men nu al weer bezig is voor het volgend jaar. IN HET PROGRAM van één onzer Christelijke politieke partijen staat, dat zij in God de bron van het sou- vereine gezag vindt, en mitsdien ver werpt enerzijds het beginsel der volks- souvereiniteit, terwijl zij anderzijds de souvereiniteit van Oranje eert, als on der de leiding Gods in onze geschiede nis geworteld. Ja, zo is het: in onze geschiedenis geworteld. De mannen van 1813 hebben er dan ook geen ogenblik aan gedacht, toen de vrijheid weer kwam, aan een ander dan de erfprins uit het huis van Oranje de souvereiniteit op te dragen, straks vastgelegd in de grondwet als een constitutionele monarchie. Groen heeft ergens gezegd, als zij anders gewild hadden, hadden zij niet anders gekund, en als zij het anders gekund hadden, hadden zij niet anders gewild. Niet anders gekund, maar ook niet anders gewild. Laat dan ook de 30e april, zoals vroeger de 31e augustus de nationale feestdag zijn. En spare God nog vele jaren Koningin Juliana voor ons Va derland. A. A. I. G. werd herkozen de heer Fr. de Jonge te 's-Heer Arendskerke. Bij de rondvraag werd medegedeeld dat de indertij door de leden ge schonken neonletters voor het bank gebouw binnenkort zullen worden aangebracht, zodat eerlang over het rustige 's-Heer Arendskerke licht reclames zullen flisen.

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 3