Groteredding door mannen van Veere dankbaar herdacht sahatogeh WINNER-SHAG Die dijk doet ook de reddingboot Ds. Odé nam afscheid van Herv. Gemeente Goes Emigratie: uiting van optimisme en durf Opwekkingsbijeenkomst Youth for Christ mannen Vijf 19 geredden Rook er béUr van Lekker. als de Amerikaanse cigaret! Maandag 28 april 1958 ZEEUWSCH DAGBLAD t 'JJ Ds. Coenraad: Veelzijdige figuur met pastorale bewogenheid in zn optreden Voorjaarsmoeheid Jaarvergadering Christelijke Emigratie-Centrale Zeeland niet emigf atie^gezind Halt, hier is de grens! DOUWE EGBERTS GOES Nagekomen advertentie Pagina 2 Ingezonden mededeling (Adv.) „Het is één van de beste en meest spectaculaire reddingen, die wij in onze analen hebben. De bemanning van de „Maria Carolina Blankenheym" verdient hiervoor de grootste lof". Deze woorden sprak zaterdagmorgen mr. J. Th. van Munster van Heuven, één der directeuren van de Kon. Zuid-Hollandsche Maatschappij tot redding van schipbreukelingen in het raadhuis van Veere, waar de bemanning van de „Maria Carolina Blankenheym" werd gehuldigd voor de schitterende manier, waarop zij in de nacht van 11 op 12 januari 1.1. 19 zeelieden aan de greep van de Banjaard ontrukte. Voor hun heldhaftige optreden in deze verschrikkelijke nacht ontvingen de vijf redders de zilveren medalje van de Z. H., die hen door mr. Van Munster werd opgespeld. De huldiging werd, behalve door een viertal directeuren van de redingsmaat- schappy, bijgewoond door een groot aan tal familieleden van de redders en het voltallige gemeentebestuur van Veere. Wegens ziekte van de president-directeur de heer Murk Leis, werden de vijf be manningsleden van de „Maria Carolina Blankenheym" ook nam. L. Smit en Co's internationale sleepdienst toegesproken door mr. Van Munster, die begon met er op te wijzen, dat de Veerse reddingboot in die januarinacht zyn eerste grote red ding verrichtte. Een uiterst belangrijke reding overigens. Niet alleen, omdat 19 mensen van de verdrinkingsdood werden gered, maar vooral omdat de „Maria Ca rolina Blankenheym" niet meer zo lang Veere als thuishaven zal hebben, als ge volg van het Drie-eilandenplan. De heer Van Munster memoreerde, dat er in die bewuste nacht allemaal is gebeurd. Om tien voor negen op de avond Van de elfde januari werd de reddingboot gewaarschuwd, dat de sleepboot „Ebro" van L. Smit en Co op de Banjaard was gestrand. De sleepboot was op weg naar het Nederlandse s.s. „Undekerk", dat op dezelfde gronden in moeilijkheden ver keerde. Tien minuten na het eerste nood sein, om negen uur, was de reddingboot al onderweg, met schiper J. Minneboo aan het roer, stuurman J. L. F. Minneboo in zijn onmiddellijke nabijheid, machinist L. J. A. Huybrecht in de machinekamer en de matrozen J. van der Stel en H. Min neboo ergens aan dek. De tocht naar de in noodverkerende „Ebro" was zwaar. Er stond een hoge zee, bij windkracht 9. Bij het Noordland deden de eerste grond- zeeën hun aanval op het nietige scheepje. Toen om kwart voor tien kreeg de redingspoging al een dramatisch tintje: de bemanning van de „Ebro", die zich in een uiterst precaire toestand bevond, vroeg, hoeveel tijd de reddingboot nog nodig zou hebben, om bij hun schip te komen. „Driek wartier", luidde het ant woord. En precies 45 minuten later, om half elf, arriveerden de redders bij de „Ebro", die plat voor de wind lag en dus geen greintje ly bood. Zware grondzeeën kwamen over het achterschip van de „Ebro", die de sleeptrossen overboord had Wat gevaarlijk was voor schipper Minne boo en zijn mannen. PRACHTIG WERK By de eerste keer langszij-komen, kreeg de Maria Carolina Blankenheym" twee grondzeeën tegelijk over, die zo zwaar waren, dat de bemanning, die vastgebon den voorop stond, door de knieën ging. Toch konden nog vijf mannen in het net springen. Maar schipper Minneboo keer de terug naar het wrak en nu waagden zes man met goed gevolg de sprong. Bij de derde maal, terwijl de elementen alles in het werk stelden, om de redding boot tegen de „Ebro" te pletter te slaan, kwamen opnieuw vijf man in het net en toen de „Maria Carolina Blankenheym" voor dev ierde maal langszij was geweest, waren alle 19 bemanningsleden overgeno men. Alle geredden, waarvan twee gewon den werden verbonden, kregen in voor onder en machinekamer rum en hete koffie en bij terugkomst in Veere, 's nachts om half 1, zcrgde de bevolking voor nog meer koffie en droge kleren. Ook voor de hulp, die de Veerse bevol king had gebracht, was mr. Van Munster zeer erkentelijk. Hij zei, dat de beman ning van de „Ebro" hiervoor de aller grootste lof had. De redders kregen ver volgens hun medalje opgespeld; schipper Ingex. mededeling (Adv., Van Nelle bestellen/ Minneboo de grote zilveren, de anderen de zilveren medalja. De burgemeester van Veere, jhr. I. F. den Beer Poortugael, vond het een dap pere en de meest onversaagde redding, die zich in Veere heeft afgespeeld, „Dat is een kranig stukje navigatiekunst van jou geweest, Jan!" sprak hij tot schipper Minneboo. Jhr. Den Beer roemde vooral de teamgeest, waarvan de vijf mannen metaal geen onderscheid was gemaakt. „Die ellendige stomme dijk is er de oorzaak van, dat ook de reddingboot uit Veere zal moeten verdwijnen," riep Vee re's burgemeester plotseling toornig uit. „Wij zullen niet alleen de vissers moeten missen, maar ook de „Maria Carolina Blankenheym". Daarom was jhr. Den Beer er zo bljj om, dat zich nu nog een grote redding in Veere heeft afgespeeld, in Veere, waar Frans Naerebout, de baan breker voor het reddingswerk in ons land, werd geboren. Jhr. Den Beer overhandig de tenslotte aan de aanvoerder van de redders „Man te roer", een boek, dat han delt over het leven van Frans Naerebout. De heer E. Verstraete Vlissingen) sprak nog namens de reders van de „Ebro", L. Smit en Co_ te Rotterdam, en namens de geredden een woord van dank tot de bemanning van de reddingboot en de bevolking van Veere. Na afloop van deze plechtigheid was er in de Campveerse Toren nog een sa menzijn, waar „Veere's Genoegen" een blijk hadden gegeven en daarom was hij muzikale liulde bracht aan de dappere er zo verheugd over, dat er ook in het stadgenoten. „GODE ZIJ DANK voor zijn onuitsprekelijke gave!" Ds. A. W. M. Odé, Ned. Herv. predikant te Goes, hield over deze tekst (2 Cor. 9 15) de prediking, toen hij gistermiddag in een stampvolle Grote Kerk af scheid nam van zijn geliefde hervormde gemeente van Goes. Ds. Odé zag hetgeen in deze tekst verteld wordt, als een samen vatting en een achtergrond van zijn dienstwerk in de Naam des Heren. De scheidende Goese predikant predikte zijn afscheid mede onder het gehoor van zijn hoogbejaarde moeder, zijn echtgenote en zijn drie (met verloofde vier) kinderen. Geheel losgemaakt van Goes zal ds. Odé zich niet gaan voelen, daar hij binnenkort een flat hoopt te betrekken in het Valckeslot. In het begin van de dienst, nadat de gemeente had gezongen Psalm 116 10 en 11 en Gezang 175 4 en ds. Odé had voorgelezen Efeze 1 1524 en 2 Cor. 815, richtte de predikant zich met een persoonlijk woord tot ieder, die in het kerkgebouw aanwezig was. „Na 'n 20-jarige ambtsperiode", zei de nestor der Goese voorgangers, „gaat er thans veel voor mij heen. De boventoon bij dit afscheid moet echter vormen de dankbaarheid aan God, die mij heeft willen dragen en verdragen. Het was mij een vreugde onder u te arbeiden, God lief te hebben en te trachten de naaste als onszelf'. Ds. Odé was verheugd, dat ook bur gemeester en mevrouw Ten Kate aan wezig waren, bij wie hij altijd veel vriendschap en gastvrijheid mocht ge nieten. Veel besprekingen heeft de predikant met b. en w. van Goes mo gen houden, de onderhandelinen had den daarbij meestal betrekking op schoolgebied. Ds. Odé kon eveneens begroeten ds. F. S. Kloosterman uit Vlissingen als voorzitter van de pro vinciale kerkvergadering, ds. S. J. M. Hulsbergen te Hoedekenskerke, bur gemeester A. H. S. Stemerding van Oost- en West-Souburg, de predikan ten uit de classis en de ring Goes, ds. H. M. Strating, directeur van het Pro vinciaal Hervormd Kerkelijk Centrum Zeeland, ds. v. d. Waa, emeritus-pre dikant, belast met de geestelijke ver zorging in zieken- en rusthuizen, dr. C. Stam, Gereformeerd predikant te Goes, wika Hiensch, wika Best, mej. Kuik en nog vele anderen, met wie ds. Odé in de loop der jaren op zeer pret tige wijze had samengewerkt. Dat er ook vertegenwoordigers wa ren van andere kerken en gezindten verheugde de scheidende voorganger, die een warm voorstander is van de oecumeniciteit van de kerk. Niettemin blijft hij een open oog houden voor de historische verschillen, gelukkig zijn Odé sprak de hoop uit, dat de kerken de scherpe kantjes er al wat af. Ds. naar elkander mogen toegroeien, ge dachtig de bede van Jezus Christus dat zij allen één zijn! De afscheidspredikatie van ds. Odé werd eveneens beluisterd door vrien den en bekenden uit de vroegere ge meente van de predikant, Koudekerk aan de Rijn. Behalve aan de reeds ge noemden bracht ds. Odé ook dank aan afgevaardigden van de wijkraad, de hervormde school, de afdeling Goes van het Nederlands Bijbelgenootschap, de wijkverpleging, het curatorium van het Goese Lyceum, de commissie van toezicht op het middelbaar onderwijs, de koster, hulpkoster, en organist, en ten slotte de gemeente zelf. „BISSCHOP" Ds. J. W. Coenraad, sprak als voor zitter van de hervormde kerkeraad van Goes. Tevens was hij de woordvoerder namens de hervormde gemeenten in Zeeland en namens het gemeentebe stuur. Ds. Coenraad memoreerde de ziekte van ds. Odé in januari. „Wij hebben mogen constateren, dat het ge bed van de gemeente is verhoord". Spreker noemde ds. Odé een veel zijdige figuur, iemand, wiens optreden pastorale bewogenheid inhield, een „bisschop" voor de Zeeuwse hervorm de predikanten. Ds. Coenraad tekende ds. Odé verder af als een predikant met een eigen stijl en een eigen humor die tevens blijk gaf van een brede blik. Als geboren Zuidafrikaner heeft de thans emeritus geworden dominee zich de Nederlandse taal goed eigen ge maakt. „Als u sprak, dan was hetgeen u zei direct persklaar". Ds. Coenraad herinnerde er ten slotte nog aan, dat ds. Odé wel de kansel, maar niet de gemeente Goes gaat verlaten. De scheidende predikant werd ten laatste nog door de gemeente staande toegezongen met' de versregels van Psalm 121 vers 4. Ingez. mededeling (Adv.) Van Nelle bestellen/ Vrijdagmorgen om negen uur is op ae Burgerlijke stand de 100.000ste inwoner van Hilversum ingeschreven. Bij dit ge beuren waren aanwezig burgemeester J. J. G. Boot, de wethouders en de leden van het comité „Hilversum 100.000". Zonder kracht om Uw dag met opgewektheid en energie te beginnen te vermoeid en lusteloos om Uw aandacht op Uw werk te concentreren? Gij hebt Sanatogen nodig om Uw krachten te herstellen, want Sanatogen bouwt nieuwe krachten op en vergroot Uw ■weerstandsvermogen. Begin nog heden met het ge bruik er van en voorjaars moeheid zal voor U niet bestaan. Het zenuwsterkend tonicum lagez. mededeling (Adv.) Van Nelle bestellen i De les der statenverkiezingen Voor de A.R. Kiesvereniging „Voor Nederland en Oranje", te Goes, sprak de heer R. Hagoort, hoofdredacteur van het Zeeuwsch Dagblad, over „de les der statenverkiezingen". In het eerste gedeelte van zijn cau serie belichtte spr. de uitslagcijfers der statenverkiezingen van verschillende zijden en bezag ze zowel landelijk, provinciaal en plaatselijk, waarbij hij aantoonde, hoe er sinds een grote reeks van jaren, maar met name in de jaren na de oorlog een aanzienlijke teruggang voor de A.R. partij niét al leen, maar over' het geheel der Chris telijke partijen is te constateren. Hij berekende, dat, indien de uitslag voor ingez. mededeling (Adv.) Van Nelle bestellen! de statenverkiezingen gold voor de ge meenteraad, de Prot. Christelijke groep in Goes precies haar 6 zetels zou behouden. De R.K. zouden echter indien zij niet het grootste deel van de 92 „zwevende" stemmen krijgen een zetel verliezen, terwijl de P.v.d.A. en de V.V.D. elk een zeter zouden win nen. Voor de landspolitiek wilde hij re kenen met de mogelijkheid, dat de P, v.d.A„ rekenend met het optreden van de P.S.P. wat zal radicaliseren, de K. V.P. meer zelfverzekerd zal optreden, terwijl van de V.V.D. moet afgewacht worden, of die tot meer constructief optreden zal komen. Spr. legde er de nadruk op, dat een derde deel der volksvertegenwoordi ging nu R.K. is, de P.v.d.A. in feite niet sterker is dan de S.D.A.P. voor de oorlog, maar toch dicht bij het derde deel staat, terwijl A.R. en C.H.U. met 28 zetels slechts weinig over het zes de deel heengaan. Toch zag hij geen aanleiding, de A.R.-politiek te wijzigen. Slechts moet meer het accent gelegd worden op het principieel karakter ervan, zal de con tinuïteit met de vooroorlogse politiek gehandhaafd moeten worden, zal daar uit moeten blijken, dat de A.R.-partij krachtens haar beginsel de meest so ciale partij in de Bijbelse zin van het woord is en zullen de A.R. dit op krachtige en levende wijze moeten uit dragen iri het volk, door persoonlijk optreden en getuigen. Er volgde een zeer geanimeerde be spreking, waarna de spreker in een brede beantwoording een aantal pun ten nader belichtte. Ingez. mededeling (Adv.) Van Nelle bestellen/ Zeeland is niet emigratie-gezind. Dat blijkt wel uit het ledental van de Christelijke Emigratie-Centrale, dat steeds schommelt tussen de 50 en 75, waarbij het grote aantal wordt gevormd door a.s. emigranten, terwijl de kern van blijvende leden slechts klein is, waardoor het zelfs moeilijk is, het bestuur te vernieuwen. Toch moeten wij aandacht houden voor de emigratie, vooral nu in deze tijd blijkt, dat een kleine inzinking reeds werkloosheid brengt. Dit zei de voorzitter van de afdeling Zeeland der C.E.C., burgemeester A. de Kam (Vrouwenpolder), toen hij zaterdagmiddag de openbare vergadering dezer or ganisatie opende. Spreker in deze vergadering was de heer T. Cnossen (Den Haag), secreta ris-directeur der C.E.C., die een alge mene rondblik over het terrein der emigratie gaf. Bij alle onzekerheid en spanning in de wereld, aldus spr., is emigratie een uiting van optimisme en durf, van niet-bij-de-pakken-blijven-neerzitten, maar van er op uit trekken, nieuwe mogelijkheden tegemoet. Zij, die emi greren, bewijzen, dat er in het Neder landse volk nog pit zit. Met de werkloosheid heeft de emi gratie weinig te maken, wat wel blijkt uit het feit, dat 1952 een topjaar was. Het is ook niet de toestand in het eigen land, de armoe die men heeft (tenslot te is er geen land met zodanige sociale zekerheden als Nederland). Het zijn durf en energie, die ertoe brengen, nieuwe mogelijkheden te zoeken. Spr. begreep niet, dat de emigratie van landbouwers, voorheen 50 procent van het totaal, thans tot 8 procent is gedaald, zonder dat daar aanwijsbare redenen voor zijn. Wat Zeeland aangaat voor de eer ste wereldoorlog was dat een vrij in tens emigratiegebied en op allerlei punten komt men emigranten van Zeeuwse afkomst tegen. Na de oorlog speelt Zeeland echter praktisch op dit gebied niet mee, alweer zonder aan wijsbare oorzaak. Spr. ging de toestand in verschillen de emigratielanden na, ook in verband met de huidige economische recessie en stelde daarbij vast, dat het aantal geëmigreerde Nederlanders, dat bijv. in Canada van de werkloosheid te lij den heeft, verdwijnend klein is. Merkwaardig is, dat men veelal voor emigratie naar Canada bij de C.E.C. aanklopt, zodat deze tot 30 procent van de emigranten daarheen verzorgt, ter wijl dat voor Australië slechts 10 pet is, omdat men schijnt te menen in strijd met de werkelijkheid dat de C.E.C. daar geen contacten heeft. In Canada zijn grote mogelijkheden om tot zelfstandigheid te komen, maar die zijn er stellig en op sommig gebied zelfs groter ook in Australië en Nieuw-Zeeland, al zal men daar min der gemakkelijk eigenaar worden. Daarentegen wordt men daar veel ge makkelijker deelboer. Het resultaat van emigratie mag men slechts op langer termijn beoordelen. Doet men dat, dan ziet men, dat slechts een paar procent niet slaagt, waarvan bij terugkeer nog weer de helft heremigreert. Sterk legde spr. er de klemtoon op, dat emigreren meer is dan verhuizen. Het vraagt daarom grondige voorbe reiding. De C.E.C. is daarbij met haar voorlichting behulpzaam. Hij legde er de nadruk op, dat bij emigratie veel voor het slagen van de vrouw afhangt en dat eenstemmigheid in het gezin noodzakelijk is. Tenslotte schetste spr. de factoren van geestelijk-zedelijke aard, die ach ter emigratie behoren te staanhet vervullen van de aarde en het ver breiden van Gods kerk. Als Nederland in 1981 niet een bevolking van meer dan 14 miljoen zielen wil hebben, zal het nodig zijn, dat er een jaarlijks emigratie-overschot is van 40.090. Ingezonden mededeling (Adv.) Zeer velen hebben zaterdagavond gevolg gegeven aan de uitnodiging van de Zeeuwse „Youth for Christ" de opwekkingsbijeenkomst in de Nieuwe Kerk te Middelburg bij te wonen. Er was geen plaats onbezet, toen de voorzitter van de afdeling Middelburg, de heer G. J. Swiers, een welkomstwoord sprak, ook tot de zieken in het Gasthuis te Middelburg, die door middel van een* radio-installatie deze dienst konden volgen. „Halt, hier is de grens!", was het onderwerp, waarover de spreker op deze ralley, ds. J. Gravendeel (van de Belgische evangelische zending) sprak. Het betoog van deze van oorsprong Nederlandse predikant, kwam er op neer, dat nog steeds ontzaglijk veel mensen gevolg geven aan de oproep van de duivel, om, terwijl zij op weg naar God zijn, aan de grens van Moab halt te houden. Ds. Gravendeel bracht zijn gehoor de geschiedenis van Ruth in herinnering, waarbij hij er op wees, dat Ruth, toen zij aan de grens kwam, geen acht sloeg op het „Halt, halt!" van de duivel, maar neerknielde en in alle eenvoud uitriep: „Here, ik laat U toe in mijn hart". De predikant wekte tenslotte allen op, een keuze te doen nu, op het moment, dat het nog niet te laat is. Aan deze ralley werd medewerking verleend door een uit driehonderd le den bestaand koor, dat gevormd was uit een achttal Walcherse zangvereni gingen. Onder leiding van de heer Ton de Vries, kwam dit koor ver boven de middenmaat. Voorts was er het koperkwartet van „O.N.D.A.", dat onder leiding van de heer J. C. F. van Kamer enkele liede ren ten gehore bracht, terwijl de heer Jan Rijn het orgel bespeelde. C.E.C.-ZEELAND 's Morgens was een huishoudelijke vergadering gehouden, waarin het ver slag van de secretaris, de heer P. S. Marinussen (Goes) was vastgesteld. In 1957 kreeg de C.E.C. 28.9 procent van de Zeeuwse aanmeldingen en be werkte zij 49 dossiers (gevallen van emigratie). Zij organiseerde voorlich tingscursussen in Axel, Goes en Mid delburg. Als tweede voorzitter werd gekozen de heer P. S. Dekker (Zuidzande). Besloten werd tot een krachtige le denwerfactie, waarbij gewerkt zal worden via de maatschappelijke orga nisaties. Ingez. medede'ing (Adv*) Van Nelle bestellen/ Uitvoering Volharding Dat er onder de leden van de gymnas tiekvereniging „Volharding" voortreffe lijke turnsters en turners zijn, is zater dagavond, tijdens de uitvoering, die in het Schuttershof werd gegeven, duidelijk gebleken. Het niet talrijke publiek heeft kunen genieten van goede gymnas tiek: van veel gratie, behendigheid en concentratie. Het pleit voor de leiding, dat, ondanks de moeilijkheden, die men op dit punt heeft ondervonden en overwonnen dat toch een programma is gepresenteerd dat steeds een flink eind boven het mid delmatige bleef en, wat verschillende oe feningen betreft, daar heel ver bovenuit kwam. De uitvoering werd gegeven op het po dium. Misschien is dit voor het publiek wel aantrekkelijk, voor de uitvoerenden worden bij diverse oefeningen de moge lijkheden echter wel enigermate beperkt. De meisjes brachten haar nummers vrij behoorlijk, de jongens toonden veel élan, de partner- en knotsoefeningen voldeden goed en de heren waren zowel op paard als brug tot het brengen van heel goede nummers in staat. Speciale vermelding verdient wel het optreden van een aan tal dames op de evenwichtsbalk. Diverse dames voerden haar nummer op bewon derenswaardige wijze uit. Vrijdagavond werd een geslaagde jeugduitvoering gegeven met niet minder dan 300 deelnemers. De voorzitter van Volharding, de heer K. Kooy, deelde zaterdagavond mede, dat een aantal damesleden in het kader van een internationale sportuitwisseling eer bezoek aan Engeland zal brengen. Ingez. mededeling (Adv.) Van Nelle bestellen! Ds. Heiner deed zijn intrede Na 's ochtends bevestigd te zijn door zijn vader ds. A. P. Heiner, van Ter Aar, deed ds. N. H. Heiner gisteren middag zijn intrede in de Gerefor meerde Kerk te Heinkenszand. De tekst van zijn intreepredikatie was Spreuken 16 3, waarbij hij sprak over „wat God gebiedt en wat God biedt", Na de dienst werd de nieuwe predi kant toegesproken door oud. W. van Baaien,, die hem namens de gemeente een hartelijk welkim toeriep; ds. G. S. Oegema, namens de classis en als consulent; ds. G. J. Ames narhens de Ned. Herv. Gemeente en burgemeester H. J. Derckx namens het gemeente bestuur. Tenslotte sprak zijn vader een persoonlijk woord, waarna ds. Hei ner dankte voor de goede ontvangst en het hartelijk welkom. Hierbij richtte hij zich ook tot zijn vele vrienden van heinde en ver, die hem mee gemaakt hadden, dat de kerk tot de laatste plaats bezet was. Ingez. mededeling (Adv.) Van Nelle bestellen) ST. LAURENS Schoorsteenbrand. Vrijdagmiddag ont stond in de woning van wed. S. alhier een schoorsteenbrand tengevolge van de straffe wind. De bewoonster tracht te eerst met behulp van omwonenden de brand meester te worden, maar toen dij: niet ging werd de brandweer ge waarschuwd die spoedig ter plaatse was en na enige tijd de brand geblust had. Schade van betekenis werd niet aangericht. Heden overleed, nog onver wachts, onze geliefde moeder, be huwd-, groot- en overgroot moeder MARIA GO VERSE wed. van J. Mesu, eerder wed. van I. Bliek, in de ouderdom van ruim 84 jaar. Fam. MESU. Fam. BLIEK. Nieuw- en St. Joosland, 26 april 1958. Veerstraat 13. De teraardebestelling zal plaats hebben op woensdag 30 april a.s. Vertrek sterfhuis 12 uur.

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 2