i De veehouderij dit jaar nog uitgesloten? ZEELAND op de EXPO door honderdduizenden bewondera ZEEWERING TE ZOUTELANDÖ WORDT DIT JAAR VERSTERKT (ONBEGRIJPELIJK Vrijdag 25 april 1958 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina VREDE, VREDE..... Drie ministers spreken in jubileumvergadering prot. chr. werkgevers Werkclassificatie voor landarbeid Chr. landarbeiders vergaderden Emigrantenschip op kernenergie? Zomer 1957 647 uren zonneschijn 4 u het in geuren en kleuren ver- naar die afdeling, van het dak Zeeuwse BABBELAARS Verontreiniging polderwater te Oostkapelle Holle bolle Gijs Nimf van 4 GOEDE STAP Elrtemis GEEN BROOD OP KONINGINNEDAG MINISTER WITTE heeft deze week met blijdschap in de Eerste Kamer meegedeeld, dat in 106 gemeenten „statistisch het woningtekort is op geheven". Op grond hiervan zou men „statis tisch" kunnen zeggen, dat in meer dan 10 pet van de Nederlandse ge meenten er geen woningtekort meer bestaat. Dat staat dus niet zo slecht. Er zijn echter enige bedenkingen. Allereerst, dat men dit alleen „sta tistisch" beweren kan. Maar hoe gro te bewondering men ook kan hebben voor de wetenschap van de statistiek, ze zegt niets over de kwaliteit van de woningen in de gemeenten, waar „sta tistisch" geen woningtekort meer be staat. In de tweede plaats zijn het vier provincies van de elf, waarin die 106 gemeenten liggen: Groningen, Fries land, Drente en Zeeland. Dat zijn juist alle vier noodprovincies op het gebied van de werkgelegenheid, al wil men in Den Haag alleen voor de eerste drie wat doen. Dat wil zeggen: uit vier provincies zijn velen weggezogen, om in de „randstad Holland" te gaan werkdh. Veilig kan men dan ook aan nemen, dat de woningnood is opgehe ven in dorpen, waar het inwonertal in de laatste jaren is gedaald. Dat is inderdaad opheffing van de woning nood, maar, om zo te zeggen: naar de andere kant, door de woning gegadigden af te stoten. In de derde plaats ligt meer dan de helft van die gemeenten, n.l. 60, in de ene provincie Zeeland. Daar werkt, voor wie niet alleen „statis tisch" kijkt, bovendien de invloed van de ramp, waardoor èn extra-woningen werden gebouwd èn inwoners af vloeiden. Maar gaat men nu in Zeeland kij ken in de overige 41 gemeenten (en het is goed, dat te doen, want uit dat „statistische" cijfer zou men allicht afleiden, dat het met Zeeland wel heel goed zit, omdat in meer dan de helft van de gemeenten de woningnood is opgeheven!), dan ziet men, dat daar de knelpunten zitten. Daarbij zijn Middelburg, Vlissingen, Terneuzen en Goes, waar de woningnood nog hevig nijpt. Wie de feiten bekijkt, ziet, dat de „statistische kijk" een vertekend beeld geeft. Hij zegt: het is begrijpe lijk, dat juist in deze provincies en in deze gemeenten het zo ligt. Maar het is onbegrijpelijk, dat men ver moedelijk op grond van deze cijfers aan Zeeland over het gehele jaar 1958 in totaal 500 woningen heeft toegewe zen. En dat bij de verdeling van het extra-kwantum in verband met de werkloosheid Zeeland, dat de tragi sche vierde plaats heeft wat het aan tal werklozen betreft, geheel wordt overgeslagen. Tenzij het de bedoeling is, dat Zee land nög meer leegloopt en ook voor de toekomst geen kans mag hebben, in de gang van de economische op bouw mee te gaan. HET IS vrijwel voor ieder duidelijk, dat hoe harder de Russen „vrede" roe pen, hoe groter het gevaar is. Zij po gen met deze roep de wereld in slaap te sussen en gaan intussen door met hun pogingen, de gehele wereld onder hun beslag te krijgen. Wat inmiddels ook de aandacht moet hebben, is, dat de laatste Russische ak- tiviteit op dit gebied waarschijnlijk baar oorsprong heeft in de één of an dere katastrofe, die op hun gebied bij hun proefnemingen heeft plaats ge vonden, waardoor grote hoeveelheden radioaktiviteit de ruimte zijn ingeslin- gerd, die nu op andere delen van de wereld, ook boven ons land, een veel êroter radioaktief gehalte aan de lucht ebben gegeven, dan normaal is. De vermoedens, dat de Russen hier de schuld hebben, zijn vrij sterk, maar te bewijzen is het niet. Uit dit alles wordt duidelijk, dat het westen absoluut moet vasthouden aan de eis van kontrole op de bezigheden op dit terrein. Rusland heeft reeds een zo groot ge bied onder zijn beheer, dat allerlei proefnemingen daar kunnen gedaan worden, zonder dat dit op afstand _is waar te nemen. Het kan gemakkelijk een overeenkomst over „stopzetting van proeven propageren en sluiten en toch rustig doorgaan. In het westen is dat vrijwel onmoge lijk. Maar Rusland kan dat doen. Daarom kan het westen ook zonder bezwaar zeggen: stopzetting kan bij ons gekontroleerd worden. Het is in deze omstandigheden te recht, dat het westen zegt: maar bij u moet dat ook nagegaan kunnen wor de'1- Als Rusland dat weigert, is duide lijk, dat het toch in zijn afgelegen ge bied de vrije hand wil houden. Het verbond van Protestants-Christe lijke Werkgevers in Nederland houdt, ter gelegenheid van haar 40-jarig bestaan een ledenvergadering op woensdag 21 mei in het Kurhaus te Scheveningen, 's morgens om elf uur. Na de openingsrede van de verbondsvoorzitter, de heer A. Borst Pzn, zal aan het bestuur het eerste exemplaar worden aangeboden, van een boekwerk getiteld „De verantwoordelijke maat schappij", dat ter gelegenheid van dit ju bileum is samengesteld door 15 auteurs. Hierna zal het woord worden gevoerd door de minister-president dr. W. Drees. In de middagvergadering zal de minis ter van Economische Zaken prof. dr. J. Zijlstra spreken over: „Internationale economische problemen" en de heer ir. C. Staf, minister van Oorlog over: „Inter nationale politieke en militaire proble- Inge». Med. (adv.) Nu de werkclassificatie voor de landarbeid in twee gedeelten zal worden ingevoerd, zal men of het eerste jaar enkele sectoren moeten laten afvallën, of zal men over de gehele linie de verhoging van de lonen moeten beperken. De heer P. Stokman, voorzitter van de Chr. Landarbeidersbond verklaarde in de ledenvergadering van de bond te Utrecht, dat het in dit verband niet uitgesloten is, dat het eerste jaar de veehouderij nog buiten de werkclassificatie zal blijven. Het grote belang van de werkclassi ficatie van de landarbeid noemde de heer Stokman de relatieve gelijkstelling met de meest vergelijkbare bedrijfstak ken en een zo juist mogelijke beloning en waardering van de functies. De be doeling ls de gedeelde werkclassificatie nog in mei a.s. te laten ingaan. ARBEIDS- EN RUSTTIJDEN. De verordening voor arbeids- en rust tijden ln de landbouw, die het land bouwschap heeft goedgekeurd en die aan de regering ter goedkeuring is voorgelegd, is de eerste verordening van het landbouwbedrijfsleven die op sociaal terrein tot stand ls gekomen. Het landbouwschap heeft deze zaak niet aan* een algemene maatregel van bestuur alleen willen overlaten, maar de regering eerst een uitgewerkt arti kel voorgelegd. De moeilijkheid in het artikel ls voor de regering de vastge stelde rechtsregels. Het landbouwschap heeft zich uitgesproken voor rechtsre gels van het eigen bedrijfsorgaan, ter vorming van een eigen bedrijfsrechtsge- meenschap, aldus de heer Stokman, steunend op de P.B.O.-wet. Bij deze rechtsregels horen sancties en daarbij is weer gekozen voor het bedrijfsrecht, namelijk het tuchtrecht, zowel voor de werkgever als voor de werknemer. In een bedrijfsgemeenschap behoort de ge lijkwaardigheid gezocht te worden van werkgever en werknemer. Door het zelf te doen heeft men op deze wijze getracht de rechtsverhou dingen te beïnvloeden ln de richting van de bedrijfsgemeenschap. De tegen gestelde keus van het niet-zelf-doen zag de heer Stokman als een staatsso cialistisch streven. De meningsverschil len zag spreker tegen deze principiële achtergrond. Sociale Zaken heeft op het ogenblik de Sociaal Economische Raad om advies gevraagd en het Land bouwschap om nog enkele toelichtin gen. De Ned. Chr. Landarbeidersbond heeft nog wel wensen ten aanzien van de rusttijden, maar de Invoering van deze verordening achtte de voorzitter toch belangrijk. De heer Stokman sprak er zijn te leurstelling over uit, dat een werkelas- sificatie-systeem voor de tuinbouw zo lang uitblijft. Hij' achtte het een on juist beleid de nieuwe c.a.o. hiervan af hankelijk te stellen. Deze foto laat zien hoe een van de acht Nederlandse doelpunten werd gemaakt in de voetbalwedstrijd Neder landCurasao, welke woensdagavond in het Feijenoordstadion te Rotterdam werd gespeeld en met 81 door Ne derland werd gewonnen. Rechts Piet van der Kuyl. Belgische Bijbeldag voor de N.C.R.V. Op donderdag 1 mei a.s. zendt de N.C.R.V. ln het middagprogramma ge durende een uur de traditionele Bijbel- dag uit, die wordt gehouden in de Christuskerk in de Bexstraat in Ant werpen. Sprekers zijn de heer Ruppert, voorzitter van het Christelijk Nationaal Vakverbond, over: „De zin van ons dagelijks werk" en prof. I. A. Diepen horst over: „De zin van de wereld". Medewerking wordt verdeend door het muziekgezelschap „Hosanna" In Goes en de Interkerkelijke Bond van Evan gelische koren ln België. Een onderneming van het Mitsoebishi- concern heeft bekendgemaakt, dat zij werkt aan het ontwerpen van een 20.000 ton metend emigrantenschip met kern energievoortstuwing voor de vaart tussen Japan en Zuid-Amerika. Zij zal van dit plan mededeling doen aan de tweede in ternationale conferentie over de vreed zame toepassing van kernenergie, die in september a.s. door de Verenigde Naties te Geneve zal worden gehouden. Het atoomschip zal volgens de plannen 2.500 emigranten en 8.000 ton vracht kunnen vervoeren. Dat de landbouw wel eens achterlijk en conservatief wordt genoemd achtte de heer H. D. Louwes, voorzitter van het Landbouwschap, die tevens ter ver gadering aanwezig was, voldoende weersproken door de wijze waarop het landbouwschap als vrijwel het enige p.b.-orgaan op de p.b.o. naar de letter en de geest heeft verwerkelijkt. Hoeveel „zonne-uren" zullen er straks ln Uw vacantie vallen? Volgens de weerkundigen van De Bilt schonk ons de zomer van 1957 welge teld 647 „zonne-uren". Hoeveel zonne- uren en zomerse dagen ons de komen de maanden brengen zullen? Niemand weet 't, U niet, wij niet en ook De Bilt waagt zich niet aan voorspellin gen. Allemaal hopen we, dat het er véél zullen zijn. Maar veel of weinigéén ding staat vast: zomerse dagen komen er. En mèt de zomerse dagen de drang om ons van alle overtollige kleding te ontdoen. We gaan er lekker luchtig bijlopen. We profiteren van het mooie weer, van het lekker-lang-licht-zijn, en als het maar even kan, trekken wij er op uit. Gun ook Uw voeten dan 't schoeisel, dat bij de zomer en het zomerse weer past. Gun ze de vrijheid, het luchtige en de soepelheid, die ze 's winters moeten missen. Gun ze sandalen. Maar pas op. Laat 't dan goede sandalen zijn: sandalen, die niet alleen luchtig en buigzaam zijn, maar daarbij zo degelijk, dat Uw voeten ook de steun krijgen, die ze juist op warme dagen zo dringend no dig hebben. Schenk vooral ook aandacht aan de pasvorm, want sandalen, ja juist san dalen, moeten vóór alles precies en heerlijk passen. ROBINSON heeft voor deze zomer eeQ keur van modellen: met en zonde? neus - met open en met dichte hiel met leren zool en met de sportieve Ro- binson-Ballonzool. Maar ook met ROBINSON GARANTIE-rubberzool Aantal uren zonneschijn in juni 1957 (bron: K.N.M.I. de Bilt) die minstens 6 maanden meegaat. En allemaal met de bekende Robin. son-pasvorm en van de even bekende Robinson-kwaliteit. En de prijzen? Die zullen U meeval len. Uitzonderlijk laag voor zóveel kwaliteit, voor zóveel voetcomfort. Gun daarom ook Uw voeten 'n pret tige zomer: gun ze goede sandalen dus.... ROBINSON. •«andalen Tacantie voor Uw voetent BEKENDE MUTSEN 4 De vermaarde bakker van de Zeeuwse babbelaars, c de driedubbel (goed) gemutste Artemis, heeft een an- t der pakje aangetrokken, althans voor een tijdje. Op -raai van de Nederlandse aide 's verzoek van de minister van Defensie heeft hij na- ling, de heer Van Waisum.hoor- 4 melijk de bakkersjas verwisseld voor de wapenrok 4 van de Koningin. Ondergetekende, een der nimfen 4 van Artemis, zal nu trachten de lekkernijen klaar te 1A A «4- 1 r-i L rl 1 rt rfAttTAVrl Ari 0 VAN de commissaris-gene den we, dat een aantal Beve- landse boerinnen dezer dagen maken, waardoor Artemis beroemd is geworden. 4 O MISSCHIEN was het u al machtige tentoonstelling, werd J bekend, maar anders zullen we ons hart dadelijk getrokken 4 tellen: Zeeland is op de Wereld- waarvan het rood-wit-blauwe ■tvn+r»rY*vo+e»"Uir»a +<x "RmoOfal dvmdciP.lc tentoonstelling te Brussel, de 4 Expo '58, in volle glorie verte dundoek fier wapperde in de wind. En nog milder en pret- i genwoordigd. Geen Expo zonder tiger werden we gestemd, toen Zeeland, was de gedachte van we zagen met hoeveel zorgvul- 4 de organisatoren, want dat digheid er aandacht was besteed 4 scheelt ons- in het bezoek. En aan het Deltaplan. Het deed de al een kijkje had genomen. „Het was een schilderachtig gezicht," verklaarde hij, „vanuit de loge daarom kan men thans onder de burgemeesters van West- varl het paviljoen, die witgekap. 4 rook van Brussel Zeeuws water Zeeuwsch-Vlaanderen, dat de te stoere Zeeuwse vrouwen s zien klotsen tegen een honderd- samenstellers van de Neder- voorhy te zien schuifelen. En al e nmppnt. NWWIandse diik: een landse inzending od hun grond- verston(j er weinig van het kracht en klotsend geweld. PLUIM OP DE HOED procent Nederlandse dijk; een landse inzending op hun grond kaart van Zeeland en de Zuid- hollandse eilanden de zgn. hangbrug van drs. Verburg over de Westerschelde hadden gepro jecteerd. 4 dijk, speciaal aangelegd om de 4 wereld te tonen tot welke pres taties dat kleine landje aan de 4 zee, dat voor de buitenlander f Holland heet, in staat ls. Die dijk en dat water zijn niet de 4 enige Zeeuwse aspecten van het Nederlandse paviljoen. Er is nog deed me toch goed tussen al die buitenlandse talen, dat sappige Zeeuws te horen." Dit was het commentaar van een man, die reeds duizenden Expo-bezoek- sters en -bezoekers de hand heeft gedrukt en in tal van ta len de bewondering heeft aan gehoord van de Expo-visitanten, „Dat is een stap ln de goede richting," merkte de burgemees ter van IJzcndjjke, jhr. L. E. D. S. van Bonninghausen tot He- rlnckhave, op, toen hij een pasje dichter bij Walcheren deed. En KLOTSEND GEWELD ook de andere burgervaders HE NEDERLANDSE afde- In het verslag over de toestand van de Polder Walcheren over 1957 wordt er op gewezen, dat het in het afgelopen jaar nog niet mogelijk was de plannen tot versterking van de zeewering voor Zoutelande te realiseren. Er moesten allerlei voorbereidende maatregelen getroffen worden, zoals de opruiming van een aantal panden. Mede dank zij de medewerking van het gemeentebestuur van Zoutelande kan echter naar verwacht wordt dit jaar met de werkzaamheden worden be gonnen. In mei 1957 ontving de Polder Wal cheren rijksgoedkeuring, alsmede een bijdrage op dezelfde voet als bij de vo rige werken gevraagd, op de verbete ring van nog een zestal strandhoofden tussen Zoutelande en Westkapelle. De kosten van dit werk werden geraamd op f 1.150.000. Kort na het verstrijken van het verslagjaar werd evenwel be richt ontvangen van de minister van verkeer en waterstaat, dat in begiijsei aan dit plan goedkeuring was gehecht, voorshands echter slechts voor zover het twee van de zes hoofden betreft In de kosten van deze werken werd een Rijksbijdrage toegekend van ne gentig procent. Verwacht mag worden, dat het werk deze zomer kan worden uitgevoerd. De werkzaamheden tot 't verlengen van de Westkapelse zeedijk in noord westelijke richting met 600 meter wer den in begin 1957 voltooid. De Rijks bijdrage bedraagt hier 90 procent. Aan de zeewering van de Oostwate- ring deden zich vorig jaar vier oever- vallen voor, waarbij resp. zandmassa'g van 6.222, 13.441, 28.000 en 5.500 vier kante meter zand en klei wegschoven. Bij de laatste oeverval op 20 december ging 292 vierkante meter zinkstuk ver loren van het in 1947 gemaakte oever- werk. In tegenstelling tot andere val len werd het oeverwerk hier ernstig aangetast. Door de gestadige achteruitgang van het oevervak bij Vrouwenpol der is overlopen van deze duinregel onvermijdelijk geworden, wanneer bij de eerstvolgende stormvloed de vloedhoogte 2.70 a 3 meter N.A.P. zal bedragen. Zodoende zal de in 1953 gelegde inlaagdijk dan als waterke ring dienst moeten doen! Op de Walcherse kust waren in het verstreken jaar negen schadevaringen en strandingen, waarbij in totaal voor f95.000 schade aan de zeewering werd aangericht. Twee van de negen sche pen zijn tot nu toe onbekend geblevenj zij veroorzaakten een schade van ruim f 14.000. De rest der schade kon op de reders verhaald worden. In het verslag wordt er voorts op ge wezen, dat de gemeente Ritthem ook in 1957 niet in staat bleek een zuive ringsinstallatie te bouwen. De plaatse lijke open rioleringen geven tot een hoogst ongewenste toestand aanleiding. In Oostkapelle blijft bet feit, dat het zeehospitium „Zonneveld" door het lo zen van ongezuiverd afvalwater het polderwater in sterke mate verontrei nigt, het Polderbestuur verontrusten. Indien op korte termijn geen voorzie ningen getroffen worden, zal het be stuur zich genoodzaakt zien aan de vervuiling een eind te maken. Het Rotterdamse restaurant „In de Keuken", waar men enige jaren gedurende 90 minuten ongelimiteerd heeft kunnen eten en drinken voor een tientje, heeft dit experiment moeten staken. Wie er zich nog eens een keer aan wil wagen moet twee maal zoveel neertellen De oorzaak is, dat de min of meer normale klanten het verlies niet konden goedmaken, dat veroorzaakt werd door lieden, die er meermalen een soort weddenschap van schenen te maken. Zo heeft één klant het bestaan het volgende menu binnen die 90 minuten naar binnen te wer ken: een Russisch el, soep, drie por ties tong, twee porties goulash, vijf porties kip, evenzoveel porties bief stuk, een portie ossetong, drie cou pes Ijs, tweemaal fruit en een kop koffie, nog ongeacht de wijnen, die hij in onbeperkte mate zelf kon tappen. De man moet over een drie dubbele maag beschikt hebben. Of hij 's nachts niet van de honger kon slapen, weten we niet er voort, in eindeloze dei- heer Eduard Culenaere, die een j. ningMaar het was dan zaak drijft in Aardenburg en 4 ook een flinke deining, ver- ook bestuurslid van de VVV is 4 nuftig voortgebracht door aldaar, zich zeer verdienstelijk 5 Nederlandse ingenieurs. Van maakte met het schoonvegen 4 een platform af kon je zien van een van de Brusselse tram- 4 hoe de kunstmatig „opgewek- railsen. Hij deed dit met veel te" golven te pletter sloegen kenis van zaken en verwierf y tegen een natuurgetrouw na- daarmee voor jaren de vriend- 2. gebootste golfbreker. De schap en de gunst van de direc- Zeeuwse burgemeesters geno- teur van de Provinciale Vereni- y ten van dit schouwspel, dat ging voor Vreemdelingenver- 1 hoewel voor de meeste van keer te Middelburg, de heer G. hen een vrijwel alledaags W. Oskamp, die zich tijdens het y gezicht toch steeds weer bezoek van de west-Zeeuws- 1 boeit door zijn majestueuze Vlaamse burgemeesters en WV-functionnarissen uitste- kend kweet van zijn taak. De 3, burgemeester van Biervliet was daar vol lof over, terwijl de eer- J> ste burger van Sluis openlijk de 1 heer Oskamp voor zijn organi- satie een pluim op de hoed stak. f ERGENS ANDERS vonden we ten slotte nog een Zeeuwse T vertegenwoordiging: het caril- a Ion van Hulst, dat lustig klin- gelend „wüsjes" over de „we- j. reld" zond van het stadje van Relnaerdt de Vos. 3 meer uit het land van Luctor et 4 Emergo. 4 Toen we een paar dagen ge- e leden met een aantal burge- c meesters uit West-Zeeuwsch- 4 Vlaanderen een bezoek brach- digers van de uitgebreide ma- dichter Jacques Perk EEN PAAR dagen geleden ten aan de indrukwekkende en quette. te gebruiken: „De zee klotste hebben we u al verteld, dat de ofro ojo OfrO spraken vol lof over de vervaar- ,Hn9 d™e9 kenmerken. Om een woord De heer G. W. Oskamp Naar aanleiding van de desbetreffend» bepalingen van de verbindend verklaarde collectieve arbeids overeenkomst voor het bakkersbedrijf vestigt het georganiseerd overleg van werkgevers- en werknemers, organisaties in deze bedrijfstak er da aandacht van het publiek op, dat op Ko ninginnedag 30 april a.s. op welke dag tevens de nationale feestdag wordt ge vierd, geen vers brood" zal worden gebak ken en bezorgd en dat ook de bakkers winkels op deze dag gesloten zullen zijn. Ingezonden mededeling (Adv.) Tv...V,jv eenvoudig doelmatig geriefelijk f-bekoortfjk Hfct btf «röwëk voor de opgroeiende jeugd- De etage-bedden gebruikt u daar waar twee bedden in een kleine kamer moeten staan. Het draaibed is de ideale NxV. RAWLfabrte&en

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 3