Houten scheepsbouw blijft voor Arnemuiden behouden Werfgaat zich meer richten op de bouw van jachtvaartuigen IN DRIE DAGEN HUIS ONDER DE KAP Restauratie gerechtsgebouw Middelburg afgesloten In Oostkapdle en Kwadendamme VHeer-Arendskerkse lagere landbouwschool hield eindles WAARDIGE FAMILIETRADITIE EN STUK FOLKLORE Bloesemrit L.JG. Miniatuur België" Vrijdag 25 april 1958 ZEEUWSCH DAGBLAD Auto tegen boom te Krabbendijke De heer F. M. Boogaard zeventig jaar BOMEN SPUITEN MET HELIKOPTER Prov* bestuur Geref, M*V7s voltallig Minister Samkalden woonde ingebruikneming bij Roode Kruis beloonde trouw Prognoses korfbal- programma 's-GRA VENPOLDER WIL BOUWEN Pagina 2 IN EEN VERGETEN HOEKJE van Arnemuiden, tegen de oever van de Ame, ligt de scheepswerf van de familie Meerman. Hoe lang reeds is niet te zeggen, maar in ieder geval al meer dan tweehonderd jaar. Want twee eeuwen geleden was een voorvader van de huidige generatie Meerman al eigenaar van deze werf, waarvan het bijzondere is, dat er alleen maar houten schepen gebouwd worden. Ook tegen woordig, r.u de vissers voor een nieuw schip niet meer bij Meerman aankloppen om de doodeenvoudige reden, dat zij ijzeren schepen wil len hebben. Dat dit oude stuk ambachtswerk in Zeeland desondanks niet verloren gaat, heeft men voornamelijk te danken aan de jacht- zeilers, die nog wel houten schepen willen. DEZE ZEILERS weten ook, waar grote „ijzersterke" houten kotter op de zil voor degelijk handwerk moeten zijn. Dat wisten de Zeeuwse vissers van tweehonderd jaar geleden ook al. Voor een nieuwe boot togen zij naar Meerman in Arnemuiden, waar zij de In die jaren Zeeuwse vissersboot bij uitstek, bestelden: de hoogaars. Nu de visserman van tegenwoordig het met ijzer doet, moet de Arnemuidse werf het van de jachtzeilers hebben. En om dat die er nog voldoende zijn, blijft ook de werf Meerman bestaan. Want nog steeds kan men voor een jacht van het oer-Nederlandse type terecht bij Meerman. Eén van de weinige adres sen in Nederland. Want de bouw van deze typen, een zeer speciaal werk, dat overal waar het gedaan werd, altijd van vader op zoon over ging, is aan het uitsterven. Ook op de Arnemuidse werf gaat 't bedrijf over van vader op zoon en er werken nu drie generaties. De oudste, J. Meerman, laat het praktische werk al helemaal over aan zoon Cornells (46 jaar), maar hij stelt zijn enorme erva ring en kennis van het ambacht nog steeds in dienst van het bedrijf. En zoon Comelis heeft zijn twee jongens ook al tot zijn dienst. Zij zullen na hem het scheepsbouwersvak voor Ar nemuiden behouden. VAN VADER OP ZOON Dat het scheepsbouwersvak bij de houw van houten schepen altijd van vader op zoon overging, kwam door dat die oude bouwers hun ambacht vrijwel uitsluitend in hun handen en hoofd hadden zitten. Op papier kwam er niet veel van. Zeker geen tekenin gen! De oude scheepsbouwers beschik ten over houten mallen, die eveneens van vader op zoon overgingen en die de voornaamste vormen van het schip als model dienden. Verder hadden zij dan in een verfomfaaid notitieboekje nog wel een paar aantekeningen van vaste maten. Een en ander was en is er de oorzaak van, dat in de ty pen van de Nederlandse vissersboten geen afwijkingen voorkwamen. Maar sterk en goed zijn zij altijd ge weest. Er varen nog van die echte „Hollandse" vissersboten, die een eeuw geleden gebouwd werden en datzelfde is ongetwijfeld het geval met sommige Zeeuwse vissersboten, waarvan de hoogaars het prototype is. In ieder geval is het nu zo ver, dat de werf van Meerman in Arnemui den zich is gaan richten op de bouw voor de watersport. En zoon Come lis heeft al lang gezien, dat de toe komst er met het Deltagebied hele maal niet gek uitziet. Want Arne muiden ligt niet ver van de zand- kreek, waar over enkele jaren een prachtig zeilsportgebied zal ont staan. OMSCHAKELING Op die toekomst kan men echter piet wachten. Daarom is de werf van Meerman al met de omschakeling be gonnen. Op het ogenblik staat er een Op de rijksweg te Krabbendijke is gistermiddag ter hoogte van de cul tuuronderneming „Vredehof" een auto, bestuurd door de verzekeringsagent C. H. uit Goes, tegen een boom ge reden. Toen de auto van H. naderde, maakte een voor hem rijdende auto, bestuurd door S. uit Waarde, een zwenking naar links. De Goesenaar kon niet tijdig meer remmen en reed in volle vaart tegen een boom. De auto werd zwaar beschadigd maar, wonder boven wonder, liep de be stuurder slechts lichte verwondin gen op. helling. En dit schip bouwt Meerman om tot een prachtig jacht, met alle comfort, die men zich in een schip van 22 meter lang maar denken kan. De boot krijgt een compleet schoenertuig en zal volledig op de zeilen kunnen blijven varen. Er wordt slechts een kleine hulpmotor in gebouwd. Verder wordt in een van de loodsen op de werf de laatste hand gelegd aan een kleine luxe zeilboot type hoog aars natuurlijk en liggen er nog een paar botters en een oude hoogaars voor de wal, die ook nog aan de beurt komen om te worden omgebouwd tot geriefelijke jachten. Oud-burgemeester van Sint-Annaland Vandaag viert de heer F. M. Boo gaard, oud-burgemeester van Sint- Annaland, zijn 70ste verjaardag. De heer Fr. M. Boogaard werd 25 april 1888 te Sint-Annaland geboren. Na enkele jaren volontair op de gemeen te-secretarie alhier te zijn geweest, werd hij op 1 januari 1916 benoemd tot ambtenaar in vaste dienst, terwijl hij vier en half jaar later, op 1 juli 1920 tot gemeentesecretaris werd be noemd. Deze functie heeft de heer Boogaard enkele tientallen jaren ver vuld. Terstond*na de bevrijding werd hij bovendien belast met de waar neming van de functie van burge meester-secretaris van het naburige Stavenisse. Met ingang van 16 december 1945 werd de heer Boogaard benoemd tot burgemeester-secretaris van zijn ge boorteplaats Sint-Annaland. Daar het ontslag als zodanig voor de gemeen te Stavenisse pas op 22 december 1945 inging, is hij dus één week lang bur gemeester-secretaris van beide ge meenten geweest. In de lange reeks van jaren, dat de heer Fr. M. Boogaard de gemeente Sint-Annaland heeft gediend, is de financiële positie der gemeente van noodlijdend „self-supporting" gewor den. Met enige gerechtvaardigde trots kan oud-burgemeester Boogaard te rugzien op het feit, dat tal van open bare werken (o.a. de moderne bestra ting) uit eigen middelen kon worden gefinancierd. Na de bevrijding zowel als na de ramp heeft de heer Boogaard zeer geijverd voor het herstel in. de ge meente Sint-Annaland. Bij koninklijk besluit van 1 mei '53 werd hem, wegens het bereiken van de pensioen-gerechtigde leeftijd, eer vol ontslag verleend als burgemees ter. Thans geniet de heer Boogaard van een welverdiende rust, doch ver vult toch nog enkele functies. Zo is de heer Boogaard bestuurslid van de plaatselijke afdeling van het Groene Kruis en ontvanger-griffier van het Waterschap Sint-Annaland en van de polder Moggershil. Wielerkoers te Kapelle Het besturend comité van de wieler sportclub Kapelle-Biezelinge heeft be sloten op 7 juni a.s. een koers te or ganiseren voor aspiranten en nieuwe lingen. Hiervoor is een grote belang stelling, want ruim 80 deelnemers ga ven zich reeds op. Start en finish zul len zijn bij het veilingsgebouw. Een fruitbedrijf in Krabbendijke heeft in de afgelopen dagen een proef genomen met het spuiten van bomen met behulp van een helikopter. Het eeuwenoude werfje van Meer man aan de Arne te Arnemuiden. Een houten kotter op de helling, die wordt omgebouwd tot schoe ner jacht, twee botters en 'n hoog aars langs de wal, die binnenkort onder handen genomen worden. Het oude ambacht de houten scheepsbouw blijft dus in Ar nemuiden behouden en dat is voor deze plaats van belting. Niet alleen voor de negen arbeiders, die nu op de werf hun werk hebben, maar ook omdat er een waardige familie traditie en een stuk folklore mee behouden blijft. De drie generaties, die thans op de werf werken. Vader (links), zoon Comelis Meerman en boven, over de railing van het schip op de hel ling, de 15-jarige kleinzoon Gerard Het prov. bestuur van de Bond van Geref. Meisjesverenigingen hield in „De Opril" te Goes een vergadering, die onder leiding stond van de presi dente, mej. F. A. Groot Nibbelink. Geconstateerd werd, dat men kan terugzien op een zeer geslaagde toog- dag. Het programma is uitstekend ver lopen. De Goese regelingscommissie werd nog eens hartelijk bedankt. Verscheidene verenigingsrapporten werden onder de loep genomen; bijna alle verenigingen hebben bondsbezoek gehad of kunnen het spoedig verwach ten. Alle zeilen worden bijgezet om aan alle Zeeuwse verenigingen de boodschap van de bond door te geven, Aan de vakature „Schouwen-Duive- land is een eind gekomen. Mej. C. de Wilde uit' Zonnemaire, die voor het eerst aanwezig was, gaat in het ver volg deze kring vertegenwoordigen. De presidente bracht verslag uit van de Zeeuwse ouderlingen-conferentie, waar zij de M.V.'s heeft verte genwoordigd. Mej. M. de Buck vertel de het een en ander over de advies raad van Jong Gereformeerd, die de eerste vergadering in-Amersfoort heeft gehouden. Voorts werd afscheid genomen van mej. J. Lobbezoo uit Rilland die 5 jaar lid van het afdelingsbestuur is ge weest. Mej. A. v. d. Leek uit Kapelle neemt haar taak over zodat het be stuur voltallig is. De Zeeuwse L.J.G. zal op 10 mei a.s. een bloesemrit organiseren door de mooiste delen van bloeiend Zuid-Be veland. Mocht door koude de bloei ver traagd worden, dan zal de bloesemrit op 17 mei gehouden worden. De start en finish is bij hotel „De Zwaan" te Kapelle. Er zijn drie klas sen, t.W. auto's, motoren en brommers. TIJDENS EEN BIJZONDERE ZIT TING van de arrondissementsrecht bank te Middelburg is gistermiddag het gerestaureerde en uitgebreide ge rechtsgebouw aan het Hofplein offi cieel in gebruik genomen. Tal van autoriteiten woonden deze plechtig heid bij, onder wie de minister van justitie, prof. dr. L Samkalden, de secretaris-generaal van het ministerie van justitie, mr. J. C. Tenkink, en de waarnemend commissaris der konin gin in Zeeland, mr. A. J. van der Weel. Onder de aanwezigen bevonden zich verder o.a. de vice-president van het Gerechtshof in Den Haag, mr. Verveen, de procureur-generaal van het Haagse Hof, mr. Van Gilse, als mede de voorzitters van de rechtban ken in eerste aanleg te Brugge en Gent en de procureur des konings in België. Een bijzonder woord van welkom sprak de p-esident van de rechtbank, mr. P. van Empel, ook tot de vroe gere president van de Middelburgse rechtbank, mr. C. R. F. van Roggen, thans president van de rechtbank te Dordrecht. Mr. Van Roggen is name lijk, zoals de president het zei, „de eigenlijke ziel van déze verbouwing geweest". Vandaar, dat mr. Van Em pel hem betitelde als de „bouwpresi- dent". Als eerste in de rij van sprekers kreeg de officier van justitie, mr. G. J. B. van der Dussen, het woord. Hij zei, dat met name het parket bij deze verbouwing veel belang heeft gehad, aangezien de ruimte en de outillage Op 23 april begint voor het eerst in het Bouwfonds Nederlandse Gemeen Zeeland de bouw van een woning vol gens een door de researchafdeling van Gisteren is te 's-Heer Arendskerke de eindles gehouden van de Christelijke lagere landbouwschool aldaar. Na afloop hiervan reikte de heer C. Philipse, namens de commissie van toezicht, de diploma's uit. Tevoren had de consulent voor het landbouwonderwijs, ir. Ver steeg uit Goes een aantal vragen aan de cursisten gesteld, die op vlotte en bevredigende wijze werden beantwoord. Het hoofd der school, de heer H. W. Ellenkamp, voelde de leerlingen der vierde klas op uitvoerige wijze aan de tand, zodat de aanwezigen, waaronder ook de ouders, een indruk kregen van de leerstof. Na afloop van de uitreiking van de diploma's voerden verschillende aan wezigen het woord. Daaronder bevon den zich de heer Ton, vice-voorzitter Tijdens de jaarvergadering van de afdeling Zuid-Beveland-Oost van het Rode Kruis werd aan een viertal leden van de transportcolonne de oor konde uitgereikt wegens 20-jarige trouwe dienst. De voorzitter, burgemeester J. C. W. Jobse van Rilland-Bath reikte de oorkonden uit en spelde hen het ere teken op de borst. Het waren de heren I. Reijngoudt, J. C. Hamelink, J. A. Beuzenberg en M. J. Ie Clercq te Hansweert. De kringsecretaris, de heer A. D. Constandse te Middelburg, hield een hartelijke toespraak, waar bij in het bijzonder de verdiensten van de heer Reijngoudt werden ge roemd, die wegens het bereiken van de 65-jarige leeftijd afscheid nam van de transportcolonne. Met zijn echt genote, die reeds vele jaren optrad als leidster van de helpsters, heeft de heer Reijngoudt met zeer veel liefde en toewijding het Rode Kruls-werk verricht. van de Zeeuwse CBTB, de heer De Ja ger uit Kapelle, voorzitter van de CB TB Zuid-Beveland, de heer Moerdijk, namen de Ned. Chr. Landarbeiders Bond en de gemeente-secretaris van 's-Heer Arendskerke, de heer Schip per, namens b. en w. De heren Van Schaik uit Kortgene en Vos uit 's-Heer Arendskerke brach ten de leerkrachten dank voor het ge boden onderwijs. Namens de geslaag den sprak de heer-P. J. Katsman uit Wolphaartsdijk, die een tweetal boe- kenbonnèn aanbood. Aan de beste leerlingen, de heren P. J. Katsman en I. C. Goeman werden boeken uitge reikt door de CBTB en de NCLB. GESLAAGDEN De geslaagden zijn: D. Eggebeen te Wolphaartsdijk; I. C. Goeman, 's-Heer Abtskerke; P. J. Katsman, Wolphaarts dijk; H. Klaassen, Kats; W. J. de Kok, 's-H. Arendskerke; D. Louwerse, Le- wedorp; M. J. Meulbroek, 's-Heer Arendskerke; J. Minnaard en C. Pol derman, beiden 's-H. Abtskerke; L. Sandee, Kamperland; P. C. van Schaik, Kortgene; J. A. Schrijver, 's-Heer Arendskerke; P. J. Verburg, Kortgene; A. de Vos, 's-H. Arendskerke. De eindles werd gehouden in het verenigingsgebouw te 's-Heer Arends kerke. 's-GRAVENPOLDER Examen. Voor het schriftelijk gedeelte van het examen politiediploma B slaagde de heer M. Barendse, wachtmeester le klasse der rijkspolitie te 's-Gravenpolder. ten uitgedacht systeem. Men noemt 't een paneelsysteem en het biedt de mo gelijkheid om een woning op een voor af gereedgemaakte fundering in hoog stens een of twee dagen onder de kap te brengen. De totale bouwtijd van een volgens dit systeem gebouwde woning zou dan met uitzondering van de fundering drie weken zijn. Behalve in Oostkapelle wordt er binnenkort in Kwadendamme een woning volgens dit systeem gebouwd. Bij het zoeken naar een nieuwe bouwmethode is !t Bouwfonds Neder landse Gemeenten ervan uitgegaan, dat gestreefd moet worden naar indu strialisering van de woningbouw, zo dat het bouwproces zoveel mogelijk van de bouwplaats naar de fabriek wordt overgebracht. Met dit doel voor ogen liet het Bouwfonds een paneelsysteem voor de binnenwanden ontwikkelen, dat droog kan worden verwerkt en dat in 1956 voor het eerst werd toegepast in een proefwoning te Peize. Het paneelsy steem betreft zowel de binnenmuren als binnenspouwmuren van de buiten muren. BESCHUT De resterende werkzaamheden kun nen na het optrekken van deze paneel muren binnen geschieden, beschut te gen de weersinvloeden. Metsel- en stu kadoorswerk komen in de woningen niet ^oor, zodat alles droog' is en blijft Aan 'de buitenzijde behoeven nog slechts de bakstenen muurommanteling het normale metselwerk en de dak- pannenbedekking te volgen. Deze werkzaamheden kunnen echter onaf hankelijk geschieden van de overige. Een groot voordeel acht men het bij het BNG dat dit systeem geschikt is voor de individuele bouw en dat de kleine aannemer het kan toepassen zonder speciaal geschoold personeel en zonder bijzondere technische hulpmid delen. De isolatie is bij de panelenmuren twee maal zo goed als bij normale mu ren, wordt beweerd. Door de uiterst merkwaardige uitslagen van vorige week wordt het voor het pro gramma van zaterdag moeilijk een enigs zins gemotiveerde prognose te geven. Lei der Elto 1 gaat op bezoek bij Animo. Het zou ons niet verwonderen, indien Animo, dat nog geen winstpunten behaalde, hier voor een verrassing zou zorgen. Togo 1 wint ongetwijfeld van Volharding maar of Tjoba 1 thuis Swift 2 er onder zal kun nen houden na het echec tegen Vios 1 is nog een open vraag. Voor de wedstrijden van a.s. zaterdag voorspellen wij de volgende resultaten: le klasse: Togo I—Volharding 11; Animo IElto 3; Tjoba ISwift II 2. 2e klasse a: Vopo ISwift IV 1; Vitesse I—Top I 1. 2e klasse b: Togo IILuctor I 3; Vios II—Olympia I 3. 3e klasse a: KVLStormvogels 1; Top II— Ondo 3. 3e klasse b: Scampolo IIZeelandia II 1; Luctor II—WKV II; Elto II—Voto 1. 3e klasse c: VZOD IVopo n 1; Kats SSS 2. 3e klasse d: ZuidzandeVedo III 2. Adspirantenprogramma: A. Swift aSwift b; Zuidwesters a— Elto a; Animo aVolharding a. B. VopoSwift vlug. C. Scampolo aZeelandia; ViosOlym pia; Togo a—de Poel; Tjoba aLuctor a. D. Animo d— Swift kwiek. E. AtlasVedo b; Swift vlotSwift rap (wordt desp. op 29/4). F. Scampolo bLuctor b; Togo b— Blauw wit. Papillen: Ondo—Swift nik. volkomen ontoereikend waren. Deze toestand verergerde nog toen onlangs het parket van het kantongerecht en dat van de rechtbank werden ver enigd. Woorden van dank sprak de officier tot de heren van het departe ment en tot de architect, ir. H. de Lussanet de la Sablonière, die in het gerestaureerde gebouw voor een flin ke dosis licht, lucht en ruimte gezorgd heeft. Vroeger Na een welkomstwoord te hebben gesproken, gaf de president een over zicht van hetgeen in het verleden in Zeeland op het gebied van het recht is gebeurd. Uit het betoog van mr. Van Empel bleek, dat het ook in de tweede helft van de /orige eeuw nog vreemd kon toegaan in deze contrei en. In 1868 bijvoorbeeld nog geen honderd jaar geleden dus werden twee meisjes van 5 en 9 jaar door de arrondissementsrechtbank te Goes wegens enkele kleine diefstallen ver oordeeld tot 7% jaar gevangenis straf. Sprekend over de geschiedenis van het hoofdstedelijke rechtbankgebouw zei mr. Van Empel, dat het thans ge restaureerde onderkomen van de rechtbank in 1838 voor f 19.000 werd gekocht. In 1955 begon de verbou wing, die thans geëindigd is. Mr. Van Empel richtte een dank woord tot prof. Samkalden en de leden van zijn departement. Ook de president had niets dan lof voor de wijze, waarop ir. De Lussanet het werk ter hand heeft genomen. In tevreden gezelschap Nadat nog de griffier, mr. J. W. Muller, uitdrukking had gegeven aan zijn vreugde over de ingebruikneming, sprak de minister van justitie. „Het gebeurt tegenwoordig niet veel, dat een minister het woord mag voeren in een gezelschap, dat tevreden is", meende prof. Samkalden. Dat men in Middelburg inderdaad tevreden is, verbaasde de minister geenszins. Hij was van oordeel, dat het in een gebouw als dit een genoe gen moet zijn om te werken. „Met deze restauratie ziet het in de oorlog zo zwaar getroffen Middelburg één van de sieraden van deze stad her rezen", aldus prof. Samkalden. Namens het provinciaal bestuur van Zeeland was het de waarnemend com missaris der koningin, mr. A. J. van der Weel, die zijn gelukwensen over bracht. Hij sprak er zijn blijdschap over uit, dat het recht in de toekomst in Middelburg in een gemoderniseerd gebouw kan worden gesproken. Mr. G. Kegge, de deken van de balie, dankte het Middelburgse gemeente bestuur voor de medewerking bij hel onderbrengen van de civiele afdeling, De architect, de heer De Lussanet; vergeleek de toestand, waarin het ge bouw voor de restauratie verkeerde, met die van heden. Hij overhandigd* de president een foto van het ver nieuwde gerechtsgebouw. Woningen en kleuterschool Tijdens de gemeenteraad, die onder voorzitterschap van burgemeester J, D. Jansen te 's-Gravenpolder werd gehouden, werd besloten over te gaan tot de bouw van een tweede complex woningen aan de Ambachtstraat. De bedoeling is drie blokjes van twee woningen te bouwen. Zodra het benodigde contingent zal worden toegewezen, zal worden be gonnen. De voorzitter moest echter tot zijn spijt de vooruitzichten op een spoedige bouw ongunstig noemen. Het verzoek om subsidie voor de huisvlijttentoonstelling „Bezige Han den II" werd afgewezen. De Bosse- weide zal voor alle verkeer uit noor delijke richting gesloten worden ver klaard. Voor een gedeelte van de Dorpsstraat werd een bijzondere voorgevelrooilijn vastgesteld. Tot onderwijzeres aan de o.l.s. werd voor lopig benoemd mej. W. S. Taal uit Middelburg. De opbrengst van de, woningbouw lening is totaal f 35.530. Volgens de voorzitter zal dit geld worden be steed voor de bouw van een kleuter school. Verwacht wordt dat de ln- spectrice spoedig het bouwplan zal vrijgeven. Aanbesteding Bouw Christelijke school te Souburg Namens het bestuur van de school met de Bijbel is door de architect J. Kluiten- berg aanbesteed de bouw van een 6-klas- sige lagere school, aan de Visvlietstraat te Souburg. Ingeschreven werd als volgt: P. de Wolf, Souburg f221.343; J. M. Goe- demondt, Vlissingen, f219.775; A. Blan. kenburgh, Nieuwdorp, f239.090; A. C. Haeck, Souburg, f199.925; S. A. Verslijs Middelburg, f217.000; J. Geschiere, Mid delburg, f219.600; J. van der Linde, Kloe- tinge, f239.316; D. van der Poel, Oude- lande, f232.614; fa. Walraven, Middelburg; f223.000; P. Hoppenbrouwers, Bergen op Zoom, f212.500; J. Priem, Ovezande, f237.500; B. Stegink, Vlissingen, f222.900; Gevaerts en Berghoef, Rotterdam, f232. 500; fa. Poelman, Ritthem, f210.888; fa. Post, Vlissingen, f223.950; L. de Jonge, Vlissingen, f213.300. De gunning werd aangehouden. 0 Te Braine-l'Alleud in Belgisch Bra bant wordt een „Miniatuur België" aan gelegd in de vorm van een „kaart" op schaal 1 op 2500 wat de oppervlakte en 1 op 500 wat het relief betreft. Elke plaats wordt aangegeven door een model van een klokketoren met een aantal huizen erom heen. De havenwerken van Ant werpen komen er op voor op schaal 1 op 100.

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 2