BRUSSEL IN DE GREEP VAN DE EXPO 1958 Nederland in Brussel Klotsend water en stamboekvee onder carilhnklanken Wist u dat., Grootste attractie paviljoen, het is van ons klaar Kerkenorde ongegrond geacht Budget voor tweedaags bezoek EXPO rtemonnaie perikelen Vrijdag 18 april 1958 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 5 Opstand in gevangenis te Lyon Franse kritiek: politiek foefje Gen, Synode Geref. Kerken Bezwaren tegen nieuwe Geen andere kerkrechtelijke koers Parkeren bij EXPO is niet moeilijk ,V arkensopdrijvers' verdacht van oplichting (Van een onzer verslaggevers) Nu koning Boudewijn van België de Wereldtentoonstelling 1958 met grote pracht en praal geopend heeft, is heel Brussel in de greep van deze enorme manifestatie. De eerste tienduizenden van de 35 mil joen bezoekers, die men verwacht, hebben zich al gemeld. De Belgen hopen, dat deze stroom snel zal aanzwellen, want men heeft tenslotte niet zo'n 18 miljard franken in de Expo en het wegennet gestoken, om er op toe te leggen. We nemen echter aan, dat tal van anderen hopen dat de bezoekers nog maar even wegblijven. Hoewel 12.000 mannen nu al maandenlang van vroeg tot laat op de Heyselvlakte gewerkt hebben, waren bij de opening maar twee paviljoens echt helemaal klaar: het Nederlandse en het Zwitserse. Aan de vooravond van de laatste dag voor de officiële opening zaten alle or ganisatoren met de handen in het haar. Er waren nog wegen zonder wegdek, parkeerterreinen zonder uitkijktoren, een tramviaduct zonder rails. In tal van paviljoens stonden niets dan krat ten. Bulldozers bromden, schilders stre ken met haastige spoed een verflaag over houten wanden, lange rijen vrachtauto's zaten elk ogenblik muur vast op de rommelige wegen van het Êxpo-terrein. Met veel kunst- en vliegwerk kon men de koninklijke gasten bij de ope ning een redelijk uitziend terrein to nen. Maar het is maar goed, dat Zijne Majesteit niet de secundaire wegen en niet alle paviljoens heeft bezocht. Daar is nog heel wat te doen en het zal nog wekenlang duren, eer alles werkelijk in de puntjes is. Daarom, als u ook de Expo 1958 wilt tien, wacht dan nog een paar weken. )an overkomt u tenminste niet, wat ons overkomen is, n.l. dat halverwege onze bestijging van het Antomium de lift om onbegrijpelijke redenen buiten werking werd gesteld. Een vermoeien de en tochtige afdaling langs de bui tentrappen van dit ruim 100 meter ho ge gevaarte moest ons weer in de be woonde wereld brengen. Maar als u gaat, kunt u wel goede raad gebruiken. Het Expo-terrein is 200 ha groot en het telt 50 grote pa viljoens van België en de Congo, 47 buitenlanlse paviljoens en dan nog 8 internationale. Verder zijn daar ette lijke bezienswaardigheden en dan de vermaakscentra. Als u niet een hele week de tijd hebt, moet u dus tevoren een keus maken. Anders zal deze gi gantische wereldtentoonstelling u over weldigen en blijkt, na een dag rond sjouwen, dat u nog het voornaamste hebt gemist. Een goede raad dus: koop van te voren een plattegrond en bestudeer die anders verdwaalt u onherroepelijk. We lemen aan, dat u door de Grote Pa- eizenpoórt de hoofdingang de Expo betreden hebt. U ziet dan de machtige ontvangsthal en kunt links en rechts uit beleefdheid tegenover de Belgische gastheren een blik in hun paviljoens werpen. Maar stel, dat u maar één of hoogstens twee dagen voor Cen bezoek hebt uitgetrokken, wat dan Verder? EERST PER AUTOTREIN Neem dan op het Belgiëplein één van de 25 lilliputtreintjes en laat u eerst eens over het terrein rondrij den. De wegen op de Expo zijn sa men 25 km. lang en u moet dus 5 uur flink doorstappen, om alles af te lopen. Het treintje voert u over een Ïiarcours van 5 km. en geeft u ge- egenheid tot een eerste oriëntatie. Wandel na de treinrit over de Bel- giëlaan naar het Atomium, maar ga nog niet naar boven in dit groteske ge vaarte, dat, zoals u weet, het 150 mil jard maal vergrote model is van een elementair ijzerkristal. Loop liever on der de vier kolossale betonnen „steun beren" door en ga de Kongolaan af. U ïiet dan aan uw linkerhand het Neder landse paviljoen, dat zeker voor het eerste bezoek binnenshuis in aanmer king komt. Elders vertellen we er u meer van. Het Franse paviljoen kunt u voorlo pig wel overslaan, want daaraan is met de beruchte franse slag gewerkt. Op de openingsdag was de ruwbouw net klaar en het interieur was nog een lege schil, met niets dan kratten en do zen. „We hopen op 15 mei klaar te zijn", zeiden de Fransen heel laconiek. Iedereen zal op de Expo wel de kans illen aangrijpen, een blik achter het zeren Gordijn te werpen. Daarom be- limmen we hier bij het Franse pavil joen de Belvedère, het grote viaduct, dat de Belgische afdeling met de bui tenlandse verbindt. Al gauw ziet u dan "inks het Sovjet-paleis liggen, want 't het meest imponerende gebouw van ie gehele tentoonstelling. Langs een enorme trap moeten de bezoekers moeizaam opklimmen naar de ingang, die bijna wordt wegge drukt onder de zeer hoge gevel met het gouden embleem van de U.S.S.R. Hoewel deze gevel van glas is, maakt ze toch een volkomen gesloten in druk. Het hele gigantische gebouw heeft hierdoor iets ongenaakbaars, bijna iets dreigends. Ook binnen is alles even massaal en, gezien de gro te ruimte, is er maar weinig uitge stald. Het geheel is kennelijk niet zozeer bedoeld om voor te lichten en te etaleren, doch om te imponeren. Het interieur wordt beheerst door het geweldige beeld van Lenin op een verhoging tegen de achterwand. Het model van de Spoetnik staat op een in het oog vallende plaats. Grote schil deringen en talloze spreuken bedek- :en de wanden. Spreuken, die vertel en dat in Rusland de werkloosheid voorgoed is uitgebannen en dat de reeds grote welvaart van de arbeiders en boeren nog steeds toeneemt. Het geheel heeft bijna f200 mil joen gekost. De Amerikanen gaven voor hun paviljoen precies een tien de deel van dit bedrag uit. Het staat tegenover het Russische en het is 'n groot, rond gebouw, dat een vrien delijke indruk maakt. Het is zonder hoge trap te bereiken en heeft in gangen naar alle kanten. Door de cirkelvormige opening in het mid den van het dak ziet men de vrije hemel. Dat onbedoelde contrast met het Russische bouwwerk doet het goed. De Amerikanen willen meer doceren dan imponeren. Zij werken veel met filmschermen, soms vier op een rij. Hier draaien permanent films, die iets laten zien over land en volk, opvoe ding en onderwijs, de havens van New York e.d. Er wordt in hun paviljoen veel aandacht besteed aan de auto mation, maar ook aan de jeugd. Door alles heen wordt de aandacht gericht op wat de Ver. Staten denken, dat hun grootste troef is in de strijd tussen Oost en West: „The American way of life", de Amerikaanse manier van le ven. KLEURIGE TRADITIES De Britten maken duidelijk onder scheid tussen him historie en traditie waaraan een afzonderlijk paviljoen is gewijd en het jachtige moderne leven, dat in de moderne industriehal weerspiegeld wordt. Het historisch paviljoen ziet er van buiten uit als een aantal op een rij ge plaatste wigwams. Hierbinnen is een ruimte geschapen, waarin door ge kleurd glas een schemerachtig en mys terieus licht valt. Hier bloeit in uni formen, wapens en diorama's het an dere Engeland open. De industriehal kunt u desnoods overstaan, maar dit moogt u beslist niet missen. Het is waarschijnlijk de énige kans om de Mace van het Lagerhuis, de insignia van de Lord Mayor van Londen, het befaamde koffertje van de minister van financiën en tal van andere zaken bijeen te zien. Een bezoek aan de Bri- tannia-inn is goed voor de dorst en een waardig besluit van een bezoek aan onze buren van „het eiland aan de overzij". Natuurlijk zijn nog veel meer lan- denpaviljoens de moeite waard. We denken aan het Spaanse, dat in moorse stijl is gehouden en vreemd aandoet tussen al die hypermoderne bouwsels. We denken aan het mooie houten pa viljoen van Finland, aan het fraaie in terieur van het Joegoslavische. Het in ternationale paleis van de kunsten of dat van de wetenschappen zal zeker bezocht worden door hen, ,die voor één van deze gebieden ook maar enige in teresse hebben. Maar het bezoeken van paviljoens is inspannend. Bovenstaande wande ling heeft heel wat tijd gekost en daarom is nu langzamerhand het ogenblik aangebroken, om aan de ontspanning te denken. Om het Ato mium te bezoeken bijvoorbeeld. In de onderste van de 9 bollen zijn ook al weer wetenschappelijke exposi ties ondergebracht. Maar de lift brengt u, met 23 anderen, binnen 25 seconden naar de bovenste „sfeer", ruim 180 meter boven de grond. Het uitzicht is er fantastisch. Maar he laas geldt voor de prijzen in het al daar gevestigde restaurant hetzelfde. Een maaltijd kost er zeker f 20. Die kunt u dan ook beter gebruiken in één van de catetaria's of in één der restaurants bij de landenpaviljoens. Voor een beetje sfeer moet u naar „België 1900" gaan. Dat is een com pleet stadje met oude huisjes, poorten en gebouwen, hobbelige straatjes en gezellige pleinen. Het wordt bevolkt door lieden in oude klederdrachten en uniformen. Het is steen voor steen zo nauwkeurig nagebouwd naar oorspron kelijke gebouwen, dat een Amerikaans collega weigerde te geloven, dat het „niet echt" was. Vrijwel elk gebouw in dit stadje is een restaurant of een „stamineeke" en de prijzen zijn er, naar verhouding, vrij billijk. Het geheel vormt één van de aardigste onderdelen van de Expo en u moet het dan ook niet missen. De naam van het stadje is inmiddels omgedoopt in „Vrolijk België", omdat de exploitanten bang waren, dat de bezoekers zouden denken, dat het om een museum ging en hun dorstige ke len elders zouden gaan lessen. Wilt u een waardig besluit voor uw bezoek? Neem dan de stoeltjes- lift en laat u over één van de twee trajecten, hoog over het hart van de tentoonstelling voeren voor u de Expo '58 de rug toekeert. Naar schatting honderd personen lie pen verwondingen op bij een opstand in de gevangenis te Lyon. In de St. Paul-gevangenis sloeg een zeshonderd tal Noordafrikaanse gevangenen aan het muiten. De politie moest handgra naten en automatische pistolen gebrui ken om de orde te herstellen. Vijftien van de gewonden zouden in ernstige toestand verkeren. Eisenhower President Eisenhower heeft op zijn persconferentie de kritiek in de Franse Nationale Vergadering op de Verenig de Staten een politiek foefje genoemd. De president sprak als zijn mening uit, dat de val van het kabinet-Gail- lard geen invloed zal hebben op de voorbereidingen voor een topconferen tie en evenmin op de conferentie van ministers van defensie van de N.A.V. O.-landen te Parijs. In Indola (Noord-Rhodesia)waar zich de vorige week ernstige onlusten hebben voorgedaan, heeft de politie woensdag bij een onverwachte grote razzia 400 inheemsen aangehouden. Tot de belangrijkste zaken, die de generale synode van de Gerefor meerde kerken te behandelen heeft, behoort de vernieuwing der kerk orde. De reeds op de synode te Leeuwarden voorlopig vastgestelde kerkorde heeft een punt van bespreking uitgemaakt in de gemeenten. Van zes kerkeraden, één classis (Meppel) en 82 kerkleden bereikten de synode bezwaren, die de principiële kant van de kerkorde als ge heel betroffen. Naar de rapporteur, prof. dr. K. Dijk, opmerkte, wordt in al deze principiële bezwaren steeds één zelfde klacht ver nomen, namelijk dat in de te Leeu warden voorlopig vastgestelde kerkor de het zg. nieuwe kerkrecht overheerst en het beginsel van de zelfstandigheid der plaatselijke kerk is losgelaten. Deze bezwaarden zijn bevreesd voor overheersing van de Gereformeerde kerken door de „meerdere vergaderin gen", voor een kerkrechtelijk koers kiezen in de richting der hiërarchie. Dat zou tot gevolg hebben, verminderd verantwoordelijksbesef vooral bij de ambtsdragers, verminderd kerkelijk leven van de gemeente, verminderd kerkelijk besef, bedreiging en verhin dering van de kerkelijke eenheid. „Wat kost me dat?" is een vraag die iedere zuinige Nederlander stelt voor hij aan iets begint. Nu, voor een familiebezoek aan de Expo 1958 moet u beslist geen last van likdoorns hebben, terwijl u even beslist wel eert behoorlijk gevulde portemonnaie moet hebben. België is duur en de Expo is extra duur. Althans naar Nederlandse maat staven gerekend. We voelden ons echt thuis, toen we het Nederlands paviljoen op de Expo binnen kwamen. Op het terrein was het nog wat je noemt een heidense bende. In de meeste andere paviljoen leek het wel uitver koop. Bij ons was het zo netjes en zo echt „klaar" als in een Hollands huishouden op zondagmorgen. Geen geschreeuw of hamergeklop meer. Melodieus strooide het carillon zijn Hollandse wijsjes de Belgische lucht in. En binnen was alleen het monotome geruis te horen van het water, dat tot symbool van de Nederlandse inzending is gemaakt. Het Nederlandse home in Brussel mag er in alle opzichten zijn. De groot ste attractie op de dag van de voorbe zichtiging was echter, dat het klaar was. Een groot aantal regeringsperso- er op de Expo niet minder dan 12.000 tolken zijn ten dienste van de buitenlandse bezoekers en dat er on der deze lieden ook vele zijn die Rus sisch en Esperanto spreken? er tijdens en in verband met de Expo in de komende maanden ruim 300 congressen in Brussel gehouden zullen worden, waarop 150.000 congres sisten worden verwacht? Engeland, dat houder van de snel heidsrecords te land, op het water en in de lucht is, in zijn industrie-pavil joen de snelste auto, de snelste boot en het snelste vliegtuig ter wereld heeft opgesteld? op de persconferentie ter gelegen heid van de opening der wereldten toonstelling 2500 journalisten aanwezig ■maren, een groter aantal dan ooit bij welke manifesatie dan ook bijeen is geweest? in het Protestantse paviljoen op de Expo waarover we reeds eerder schreven elke dag om kwart over 12 en kwart over 6 een tien-minuten- dienst zal worden gehouden in 't Ne derlands, Frans, Duits en Engels? wij het niet nodig vinden, om u de aanvangstijden van de zondagse diensten op te sommen, daar we aan nemen, dat u dan niet op de Expo te vinden zult zijn? Brussel een Vlaamse stad is en uw Vlaamse taalgenoten er op reke nen, dat u niet in krom Frans maar in goed Nederlands uw wensen in hotels en winkels kenbaar zult maken, totdat blijkt, dat u met een Frans-talige Belg te doen hebt? nen is hier al op bezoek geweest. Mi nister-president dr. Drees vertelde toen, dat hij dankbaar is voor twee dingen. Voor de mooie, centrale plaats die de Belgen ons op het terrein heb ben gegeven en voor het mooie resul taat, dat bereikt werd met het naar verhouding geringe bedrag van f 12 miljoen, dat hiervoor werd uitgetrok ken. De Russen hadden het twintigvoudi ge nodig om een even groot terrein te bebouwen. Maar de vreemdeling leert honderd maal meer over Nederland in ons paviljoen dan over Rusland in het —'eis der Sowjets. De centrale plaats de Nederlandse afdeling wordt in- Hoewel er op de drukste dagen 40.000 auto's naar de Expo komen, zal het parkeren toch niet zo'n groot probleem vormen. Er zijn n.l. speciale parkeer terreinen aangelegd, die goed verlicht en geplaveid zijn. Samen beslaan ze 'n oppervlakte van 80 ha en er kunnen 35.000 auto's en 2000 autobussen een plaatsje vinden. De meeste Nederlanders zullen aan gewezen zijn op het parkeerterrein- Noord aan de weg Antwerpen-Brussel (route IA) ongeveer 25 km. voorbij Boon. Borden wijzen u de weg. Bij de ingang staat een wachter, die u de „straat" opgeeft, waar plaats voor u is. Deze gegevens krijgt hij telefo nisch door van een wachter, die in de 30 meter hoge uitkijktoren op het ter rein heeft post gevat. Met een verre kijker spiedt deze man naar open plaatsen en zijn bevindingen geeft hij telefonisch door naar de ingang. Bij uw „straat* aangekomen, wordt u een plaats aangewezen door een an dere wachter, die 20 franken van u zal willen ontvangen. Met een autotreintje kunt u dan van het terrein naar da in gang van de Expo rijden. genomen door een groot waterbassin met kunstmatige goËslag. Een minia- tuurdijk met bazaltglooiing scheidt het water van het polderlandschap er ach ter en 's avonds flitst telkens de licht bundel van een vuurtoren over de gol ven. Rond dit bassin is alles opgebouwd, wat met onze scheepsbouw, havens en waterbouwkunde te maken heeft. Ook het vervoer te land en door de lucht vond hier een plaats. Goede maquettes geven een beeld van het Deltaplan, de droogmaking van het IJsselmeer en de bouw van de Velser-tunnel. De kleine polder wordt afgesloten door het paviljoen van de landbouw, waar Wageningen een en ander van het Landbouwkundig onderzoek en de ruilverkaveling laat zien. Buiten gra zen de geit en de schapen. In de grote modelstallen herkauwen de stamboek koeien van de drie Nederlandse vee slagen, kakelen de luidruchtige kip pen en kruipen de jonge biggen knor rend rond de zeug. Onze industrie is vrijwel uitsluitend vertegenwoordigd door de textiel en door het afzonderlijke paviljoen van Philips. Een eigenlijk gebouw de Belgen spreken graag en gauw over een „paleis" beeft Nederland niet. Het is een reeks lage en zeer afwisse lende paviljoens, die samen de Neder landse afdeling vormen. Na al het mas sale van deze expositie doet de Neder landse afdeling huiselijk aan. Vooral het aantrekkelijke polderlandschap, 't geruis van het water en de levende have voor zover we weten een uni cum zullen wel maken, dat ons pa viljoen druk wordt bezocht. O In Milaan is woensdagavond een auto door een brugleuning gereden en in een kanaal gestort. De acht inzittenden zijn verdronken. In Calcutta (India) woedt sedert tien dagen een cholera-epidemie, die tot op heden 130 slachtoffer» heeft geist. maakt het ruwe houtoppervlak gladt Verpakking van 434 gram 4 f 1.20 AUBAJTINE HOLLAND N,V, uipsfGRACHT I MTUOAN De levensmiddelenprijzen worden gedurende de Expo door de Belgische regering gecontroleerd. De hotelprijzen zijn gefixeerd op 10 pet. boven 't nor male tarief. U zult dus niet zo gauw „te veel" betalen in de zin van meer dan wet telijke is toegestaan, want de boeten zijn lang niet mals. Of het toch „te veel" is naar uw eigen mening, kunt u vaststellen aan de hand van onder staand budget, dat ieder naar zijn eigen omstandigheden kan wijzigen. Het is het budget van een gezin met twee kinderen waarvan één onder de 12 jaar dat een tweedaags bezoek aan de Expo brengt. Ze willen zien, wat er te zien is, doch verder leggen ze het zo zuinig mogelijk aan. Ze loge ren één nacht in een hotel van de goedkoopste klasse en eten in een vrij bescheiden restaurant. Hun rekening ziet er dan na afloop van de reis als volgt uit: Reiskosten (gevarieerd naar de afstand) f Logies en ontbijt in goedkoop hotel Drie maaltijden (op reis wordt meegenomen brood genuttigd) Toegang Expo (frs. 30, ben. 12 j. frs. 20) Rit in Lilliputtrein Atomium (bovenste sfeer) Stoeltjeslift 1 traject Toegang „België 1900" Dranken en „ijsjes" Plattegrond Parkeergeld (als men met eigen auto is gegaan) Treintje van parkeerterrein naar Expo 40,- 50,- 8- 4,50 15,— 6,— 7,50 10,— 1,50 1,50 1,50 Totaal 205,50 Een heel bedrag dus voor „twee da gen uit". Verder bezuinigen kunt u b.v. nog op het logies. In het tentendorp kunt u b.v. een familietent voor vier personen huren. Dat kost dan zonder ontbijt f20.Maar dan moet u toch een beetje met de jeugdherberg-geest bezield zijn. Het Motel-expo met zijn 2500 kamers is erg duur. In het Wel come-expo kunt u een chambrette hu ren voor vier personen. Met de huur van de slaapzakken mee kost u dat on geveer f 25. Jongelui kunnen natuurlijk per fiets gaan, hun eigen potje koken en hun tent opzetten op het kampeerterrein (f2.per persoan per nacht). De Jeugdherberg is n.l. al tot november toe uitverkocht. Een varkenshandelaar uit Woubrugge en een gemeenteambtenaar uit Am sterdam, werkzaam als „varkens- opdrijver" (de man die de aangebo den varkens op de weegschaal moet drijven) bij het Amsterdamse abat toir, zijn voor de officier van justi tie geleid, verdacht van oplichting. De mannen, die inmiddels een beken tenis hebben afgelegd, hadden afge sproken, dat de varkensopdrijver bij het wegen van de varkens, die voor de handelaar uit Woubrugge bestemd waren, met zijn been de weegschaal zou tegenhouden. Daardoor ontston den weegverschillen ten nadele van de verkoper van 5 tot 15 kg. De han delaar, die de varkens dus voor veel goedkoper prijzen koch dan ze in werkelijkheid waard waren (een kilo levend varkensvlees bruto kost f 1,85) betaalde de ambtenaar voor zijn „diensten". De knoeierijen kwamen aan het licht toen een boer constateerde, dat het officiële gewicht van zijn varken aanmerkelijk verschilde met het door hem geschatte gewicht. Hij ging naar de directie van het abattoir en toen het varken werd nagewogen kwam de zaak uit. Met het oog op de ernst van de zaak heeft de desbetreffende synodecom missie bijzondere aandacht aan deze bezwaren gegeven. De commissie heeft zich achtereenvolgens bezonnen op het beroep op de Heilige Schrift, op de historie der laatste jaren en op de ge varen, waartegen de adressanten heb ben gewaarschuwd. De commissie kwam evenwel tot de slotsom, dat noch uit de Heilige Schrift noch uit de historie, noch uit de prak tijk overtuigende en deugdelijke be wijzen zijn aan te voeren, die op be paalde punten de nieuwe kerkorde zó weerspreken, dat de Gereformeerde kerken haar niet zouden mogen aan vaarden. De eenheid der kerk behoeft door een voortgaande behandeling van de voorgestelde orde niet geschaad te worden. Het gaat er de synode juist om, deze eenheid beter tot baar recht te doen komen. Dit was de teneur van het rapport en op die wijze heeft prof. Dijk het in grote trekken en op onderdelen toege licht. De synode verenigde zich dan ook met de conclusies van het rapport. Hierin wordt met zoveel woorden uitgesproken, dat de nieuwe kerkorde de macht niet verlegt van de kerkera den naar de meerdere vergaderingen: de vrijheid en zelfstandigheid van de plaatselijke kerken blijft onaangetast. KRASSE WOORDEN Voorts zal de kerkorde geen geeste lijke schade veroorzaken, zoals ver mindering van het verantwoordelijk heidsbesef, van kerkelijk meeleven en kerkelijk besef, waardoor een geeste lijke verarming in de hand gewerkt zou worden. Tenslotte bevordert de nieuwe kerkorde in geen enkel opzicht de onenigheid in de eigen kerken (dit is in geen der bezwaarschriften op deugdelijke gronden aangetoond), ter wijl de kerkorde een hereniging met de Geref. kerken, onder art. 31 k.o., van deze zijde geenszins onmogelijk maakt. De commissie was van oordeel, dat de bezwaarden zich wel zeer sterk door vrees hebben laten leiden. De commissie vroeg zich echter in gemoe- de af, hoe men er toch toe kon komen om de oorzaak van de geestelijke ver schraling in de uitvoering van de nieu we kerkorde te zien. Bovendien betreurde de commissie het, „dat in menig bezwaarschrift zon der voldoende argumentatie beschuldi gingen zijn geuit en gevolgen zijn ge suggereerd, die wellicht op eenvoudige zielen diepe indruk maken, maar die, getoetst aan wat wij uit de Schrift kennen in de historie zagen gebeuren, zó voos zijn, dat uw commissie zich er over verbaasd heeft, dat men zulke krasse woorden aan de synode durfde voor te leggen". VROUW EN AMBT De synode begon vervolgens aan de behandeling van de kerkorde naar haar afzonderlijke artikelen. Het eerste hoofdstuk, dat de bedoeling van de kerkorde behandelt, was, evenals de indeling naar hoofdstukken, vrij snel afgehandeld. Uiteraard kostte hoofdstuk II meer tijd; daarin gaat het over de ambten. Art. 8 van de nieuwe kerkorde luidt in lid 2: „Voor de roeping in enig ambt komen slechts in aanmerking manne lijke belijdende leden, die voldoen aan de in de Heilige Schrift voor ambts dragers gestelde eisen". Zo was althans de in Leeuwarden aanvaarde redactie. Op voorstel van de particuliere sy node van Noord-Holland welk voor stel door de commissie werd overge nomen besloot de synode met meerderheid van stemmen, het woord „mannelijke" te laten vallen. De parti culiere synode van Zuid-Holland had eeri voorstel in die geest gedaan, met toevoeging „dat het aanbevelenswaar diger is, de kwestie van de vrouw in het ambt bij besluiten der generale synode te regelen, en men dus niet een bepaalde visie al moet vastleggen in de kerkorde". Aanvaarding van dit voorstel (dus schrapping van het woord 'mannelijke') impliceert niet, dat in de Geref. ker ken vrouwen tot het ambt geroepen mogen worden. Er blijft namelijk staan, dat ambtsdragers moeten vol doen aan de in de Heilige Schrift voor hen gestelde eisen. In Geref. kerken bestaat verschil van inzicht over de vraag, of de vrouw het ambt van dia ken zou mogen bekleden. De synode en niet de kerkorde zal moeten uitmaken, wat de Heilige Schrift dien aangaande voorschrijft. Een candidaat zal in het ambt be vestigd worden met oplegging der han den van de dienaar des Woords, die de beroepene in zijn ambt bevestigt. De voorgestelde toevoeging „alsook van de andere dienaren des Woords, die daar bij tegenwoordig mochten zijn" is weg gelaten. Dit om te voorkomen het geen gebeurd is dat een predikant van een andere kerkformatie deelnam aan de handoplegging. K AMPEN—AMSTERDAM Bij het artikel over de opleiding tot predikant staan uitdrukkelijk vermeld de theologische hogeschool te Kampen en de theologische faculteit der Vrije Universiteit. Er was een voorstel van ds. F. C. Zwaai (Winterswijk) om de namen van deze inrichtingen te schrappen. De rapporteur van de commissie, ds. M. Kamper (Wierden) voelde niets voor dit voorstel. Hii meende, dat de kerk orde niet moest toegeven aan sugges ties, om de Theologische Hogeschool maar op te heffen, zoals men wel eens hoort. Ds. Zwaai wilde dat niet sug gereren, maar hij vond, dat men re kening moest houden met mogelijke veranderingen wat de opleiding be treft, welke wijzigingen dan ook weer een verandering van de kerkorde mee brengen. De synode besliste evenwel, dat de namen van beide inrichtingen blijven staan.

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 5