Rechters Tragisch jubileum Pelgrimstocht naar oorlogsgraven kaas 60 jaar georganiseerde dierenbescherming Huishoudelijke regeling voor Geref. synode Klacht ingediend tegen Generaal Hasselman Oude man in Den Helder overvallen Natuurlijk! Een kaasgerecht kaas Kwalijke mis' standen werden gecorrigeerd Vrijdag 18 april 1958 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina TEGEN ALLERLEI beweringen in, die in sommige delen van de perswe reld geuit werden, is door de eis tot vrijspraak tegen majoor K. gebleken, dat er rechters in Nederland zijn. Wij zouden het woord „nog", dat de geschiedenis als regel bij dit staande woord voegt in dit geval niet mogen gebruiken. Want het is gelukkig tel kenmale gebleken. Weliswaar is de uitspraak nog niet gevallen en is dus enig voorbehoud ge wenst, maar na de eis tot vrijspraak mag redelijkerwijze verwacht worden, dat de uitspraak daar niet veel van af zal wijken. Daarmee zal dan een zaak, die maandenlang bepaalde gevoelens hoog heeft opgezweept en ook wel opzette lijk daarvoor gebruikt is, beëindigd zijn. Er zullen echter wel enkele punten uit resulteren. In heel deze zaak is gebleken, dat er ten aanzien van de inkooppolitiek ten behoeve van ons militaire apparaat niet altijd gehandeld wordt met die zorgvuldigheid, deskundigheid en toe wijding, die nodig zijn voor het zake lijk beheer van dit miljoenen-vergende deel van onze verplichtingen. Daar door hebben louche figuren een kans. Daardoor ontstaat ook het gevaar, dat zuivere figuren op allerlei manieren in moeilijkheden komen en als zii niet meedoen bovendien nog het risico lopen, het slachtoffer van intriges te worden. Wij zijn dankbaar, dat de eis in de zaak-K. gevallen is, zoals ze viel. We zijn beslist niet dankbaar, dat een der gelijke zaak in ons land kon voorko men. En we menen, dat uit dit geval de nodige lering en sanering dient voort te vloeien. FRANKRIJK BELEEFT zijn 25e na-oorlogse regeringscrisis. Het is 'n tragisch jubileum. Hoe deze crisis zal kunnen worden opgelost, is een probleem, waarom trent moeilijk voorspellingen zijn te geven. Wat hier echter naar voren springt is, dat op het beleid in Frankrijk moeilijk staat is te maken. Dat is van groot gewicht in het raam van de ontwikkeling van de Europese politiek. En eveneens in het raam van de wereldpolitiek. Een zwakke stee in Europa, zoals Frankrijk telkens blijkt te zijn, is een rem op de economische en poli tieke ontwikkeling. En voor de we reldpolitiek geldt, dat in het spel, dat tegenover Rusland gespeeld moet worden, Frankrijk altijd een onzekere factor is. Daar komt bij, dat dergelijke span ningen, als in Frankrijk telkens op treden, revolutionerend werken. Dat kan zijn zowel naar de zijde van een bevordering van het commu nisme als naar die van een drang in de richting van andere dictatoriale stromingen. En zoiets blijft als regel niet tot één land beperkt. Dat was in 1789 bij de grote Franse revolu tie niet het geval. Dat is daarna in 1848 en in de jaren zeventig niet het geval geweest. En dat is zeker nu niet zo, nu de communicatiemid delen zulk een ontwikkeling hebben doorgemaakt. Het Franse patriottisme verdraagt geen buitenlandse inmenging. Daar is zelfs deze regeringscrisis mee een be wijs van Maar indien de zaken zó lopen, rijst de vraag, of het wel zin heeft, met Frankrijk op internationaal niveau samen te werken. Het zou daartoe wel eens een te onzekere factor kun nen zijn. Van de zijde van de Legervoorlich- tingsdienst wordt bevestigd, dat kapi tein A. Leegsma bij de minister van oorlog een klacht heeft ingediend te gen generaal B. R. P. F. Hasselman. Deze klacht is gebaseerd op art. 9 sub 4 van het reglement betreffende de krijgstucht aangaande een vermeen de krenkende of onbillijke behande ling die een mindere van een meerde re zou hebben ondergaan. Kapitein Leegsma is namelijk van oordeel, dat generaal Hasselman zich tijdens een op 13 september 1957 gehouden pers conferentie op smadelijke wijze over hem zou hebben uitgelaten door te verklaren, dat hij reeds eerder blijken van geestelijke onevenwichtigheid had gegeven. Zoals men zich herinnert, was kapi tein Leegsma tijdens manoeuvres die verleden jaar in Duitsland werden ge houden, overspannen geraakt. De oor zaak hiervan was dat er onder de sol daten, die in Sennelager gelegerd wa ren, een griepepidemie was uitgebro ken en naar de mening van de kapi tein de verzorging van de zieken niet voldoende was. Kapitein Leegsma ves tigde hierop de aandacht in een brief, welke hij aan de minister van oorlog richtte. Hij zelf moest geruime tijd in een kliniek verpleegd worden. Van militaire zijde werden geen maatrege len tegen kapitein Leegsma getroffen. Ingez. Med. (adv.) IS NOG ZO HÉÉRLIJK JONG, ZO ÉCHT EEN BLAD VAN DÉZE TIJD Dit is het geheim waarom èl wat jong is en zich jong voelt, onweerstaanbaar aangetrokken wordt door dit fleurige blad met zijn hartverwarmende gezelligheid. Let de komende weken eens extra goed op MARGRIET met haar verrassende inhoud! Alléén MARGRIET kan zóveel bieden, want... MARGRIET is verreweg het grootste blad van Nederland. (Van een onzer verslaggevers) Openlijk heeft ds. P. N. Kruyswijk, praeses van de generale synode der Ge reformeerde Kerken, gesproken over „het mislukken van deze synode wat de tijdsduur betreft". Voor vele schrijvers in de kerkelijke pers is de lange duur van deze synode een onderwerp voor artikelen van een andere inrichting van het synodaal vergadersysteem geweest. De synode is overigens zelf wel het meest bedacht op beperking van haar vergadertijd. Een stap. op weg daartoe zou de huishoudelijke regeling voor de arbeid-der synode kunnen zijn, die thans is vastgesteld. Weliswaar komt deze re geling in hoofdzaak overeen met de prak tijk van de synodevergadering er be stond tot nog toe geen huishoudelijke regeling maar wellicht zullen aan de hand van deze regeling de werkzaam heden ln sommige opzichten een vlotter verloop kunnen hebben. Met het vaststellen van de regeling is een hele morgen heengegaan, waarbij de rapporteur, ds. M. Kamper te Wierden, nog dikwijls toelichtingen moest geven. Eén lid van de synode, ouderling T. Spaan te Leidschendam, had een groot aantal amendementen ingediend. De regeling is onderverdeeld in dertien hoofdstukken, tezamen 57 artikelen bevattende. Er staan artikelen in, die voor zichzelf spreken, maar die voor de volledigheid niet mogen ontbreken, zoals dit: „Nie mand zal het woord voeren zonder daar toe verlof te hebben verkregen van de praeses, die ook de volgorde van de sprekers bepaalt". Maar de regeling legt ook gewichtige zaken vast, gelijk deze: „Van de hoog leraren van de Theologische Hogeschool en van de faculteit der godgeleerdheid aan de Vrije Universiteit, die allen vol gens synodale bepalingen het recht heb ben als praeadviserende leden zitting te nemen, zullen regelmatig tenminste drie hoogleraren van elk van beide inrichtin gen aanwezig zijn en aan de werkzaam- Dinsdagnacht zijn twee onbekende mannen via de achterzijde van de woning, die niet afgesloten was, bin nengekomen in het huis van de al leenwonende 74-jarige heer H. Bakker te Den Helder. De heer Bakker werd even na middernacht wakker door gefluister in zijn slaapkamer. Op zijn vraag wat zij in huis deden, wierp een der indringers zich op hem. Bij de daarop ontstane worsteling werd de oude man in het gelaat lelijk toe getakeld. Op zijn hulpgeroep verdwe nen de mannen. Later bleek, dat zij uit een jaszak van de heer B. een bankbiljet van f25,hadden ont vreemd, benevens zijn sleutels. Door de duisternis heeft de heer Bakker geen signalement van de overvallers kunnen opnemen. heden van de synode, ook van haar com missies, deelnemen. Tot deze hoogleraren zal in alle geval een van de hoogleraren in het kerkrecht behoren". Op het voetspoor van de Dordse synode wil de hoogste kerkvergadering der ge reformeerden grote gastvrijheid aan de dag leggen ten aanzien van afgevaardig den van kerken, waarmee de Gerefor meerde Kerken in correspondentie staan. Deze gasten, die steeds uit het buiten land komen, zullen met onderscheiding worden ontvangen; zij hebben de vrij heid om aan de werkzaamheden van de synode, ook in haar commissies, deel te nemen en in haar zittingen het woord te voeren. Voor buitenlandse gasten bestaan ter synode dus geen gesloten deuren. Zaterdag 26 april begint de eerste grote pelgrimstocht in 1958 naar de geallieerde graven in het zuiden van ons land. Op die dag komt namelijk 'n groep nabestaanden, afkomstig uit alle de len van Engeland, als gast van ons volk naar Nederland, om de graven te bezoeken van hun familieleden, die in 1944 bij de bevrijding van ons land de dood vonden en in Neder landse bodem werden ter aarde besteld. Voor hi t eerst wordt aan deze pelgrimstocht ook deelgenomen door nabestaanden van soldaten, die als „onbekend" werden begraven, omdat zij niet meer konden worden geïden tificeerd. Hun namen werden gebei teld in het grote monument op de begraafplaats in Groesbeek. Begeleid door de heren M. F. Janes en D. Ross van The British Legion komen de nabestaanden op 26 april tussen twaalf uur en half één aan met twee vliegtuigen uit Engeland op het vliegveld Zestienhoven, bij Rotter dam. Zondag 27 april wordt om 11.30 uur een herdenkingsdienst gehouden op het Britse militaire kerkhof „Jon- kerbos" bij Nijmegen. Hier liggen 1513 militairen begraven, die allen sneu velden bij het offensief, dat in sep tember 1944 de bevrijding bracht aan het zuiden van ons land. Maandag 28 april zal gewijd zijn aan het bezoeken van verschillende begraafplaatsen: Groesbeek (waar de nabestaanden der als „onbekend" ter aarde bestelde soldaten een krans zullen leggen bij Tiet „Memorial to the Missing"), Uden, Jonkerbos, Venray, Overloon, WarnsveM, Eindhoven, Geref. synode en Assens nieuwe burgemeester Omdat de generale synode van de gereformeerde kerken juist te Assen vergaderde op de dag, dat mr. P. P. Agter aldaar als burgemeester werd ingehuldigd, besloot deze kerkelijke vergadering, aan de nieuwe burger vader een telegram van gelukwens te zenden. De synode wenste de burgemeester toe, „dat God u schenke een zonnige ambtelijke tijd als burgemeester van Assen". De synode besloot, haar assessor, ds. D. Scheele (Assen), af te vaardi gen naar de receptie. De overige leden woonden 's avonds de militaire taptoe bij, wat een welkome onder breking was van de behandeling van de herziening der kerkorde, waarmee de synode de hele dag onafgebroken bezig was geweest. Ingezonden mededeling (Adv.) 'Een dagelijkse puzzle ■wat eten we vandaag? (Een originele en zo lekkere oplossing van Uw probleem KAASGEHAKT zoo gr. kaas (vraag naar oude,pikante, kaas!), zoo gr. rüst of aardappelen, zoo gr. (oud) brood, i ui, z eieren, vpakje roomboter. Het brood, het uitje en de kaas raspen en mengen met de ge kookte koude rijst of de fijn ge stampte of gemalen aardappelen. Alle ingrediënten goed dooreen kneden en op smaak afmaken met zout, noot en aroma. Er mooie balletjes van vormen en deze in -de koekepan in de hete beter rondom goudbruin bakken. Doe nög meer met PUBLICATIE VAN HET NED ZUIVEL.BÜREAU RIJSWIJK Mook, Bergen op Zoom, Roosendaal, Valburg en Reichswald. 29 en 30 april worden gereserveerd om de Engelse gasten iets van Nederland te laten zien. Maandag a.s. zal het 60 jaren geleden zijn, dat in Zeeland een af* deling werd opgericht van de Nederlandsche Vereeniging tot Bescher* ming van Dieren. Het was op 21 april 1898, dat een aantal heren bijeen kwam, omi een poging te wagen, een vereniging te stichten, die ten doel had mo* gelijk bestaande misstanden bij het houden en verzorgen (of niet ver* zorgen) van dieren te bestrijden'. Geheel onbekend was een dergelijks vereniging in Zeeland niet, want ds J. B. T. Hugenholtz had te Axel reeds vóór 1898 een afdeling opgericht, welke zich daarna in de af de* ling Zeeland heeft opgelost. De totstandkoming van de afdeling Zeeland is voornamelijk te danken aan jhr. L. J. Qarles van Ufford, onder voorzitter van het hoofdbestuur, die zich geen moeite hiervoor ontzien heeft. Reeds onmiddellijk bij het begin van het werk werd medewerking verkre gen van de commandanten van de Kon. Marechaussee, de rijksveldwacht en de commissaris van politie.. Het voorzitterschap van de nieuwe afdeling, die 150 leden telde, werd be kleed door de heer C. L. van Woelde- ren, het onder-voorzitterschap door jhr. mr. W. H. Snouck Hurgronje, het penningmeesterschap door de heer P. Polvliet en het secretariaat door jhr. mr. J. A. Schorer, allen te Middel burg. ERGERLIJKE FEITEN Vele prominente figuren in onze provincie waren ervan doordrongen, dat er maatregelen getroffen moesten worden, om een einde te maken aan de erbarmelijke toestand van de paarden van de omnibusdienst Hulst-Walsoor den en aan die van de trekhonden in het land van Axel. Reeds kort na de oprichting der af deling kwam het het bestuur ter ore, hoe in Z.-Vlaanderen met de kikvor sen werd omgesprongen. Deze werden daar nl. door een paar Belgen in gro te menigte gevangen en in enkele voor dat doel gegraven putten geworpen. Wanneer er een voldoende aantal bij een was, werden ze eenvoudig in tweeën gesneden. De achterdelen wer den dan gestroopt, aan stokjes geregen en in ijs verpakt ter verzending naar Brussel of Parijs. De voorste delen, kop, borst en voorpoten, werden op ho pen geworpen, waar ze nog wel 6 of 7 uren lagen te zieltogen. De watervogels in de vesten rond Middelburg hadden het 60 jaar gele den zwaar te verduren. Het jaar ver slag over 1898 vermeldt daaromtrent de volgende feiten: een eend met ste nen doodgegooid, bij een eend alle BOOMPLANTING IN ISRAEL Gistermorgen is aan minister-presi dent dr. W. Drees het eerste certifi caat voor het Nederlandse woud in Israël overhandigd. Bij deze plechtig heid, welke verband houdt met* de herdenking van het tienjarige bestaan van de staat Israël, waren aanwezig de heren J. Elzas, voorzitter van de stichting Joods nationaal fonds, J. G. Bolle, algemeen commissaris voor Nederland van deze stichting en S. Broekman, voorzitter van het comité tot viering van het tienjarig bestaan van Israël in Nederland. Bourguiba wacht één weck President Bourguiba van Tunesië heeft te Tunis verklaard, dat zijn land een beroep op de Veiligheidsraad zal doen, indien er in Frankrijk een langdurige kabinetscrisis zou ontstaan. Hij verklaarde, dat de Brits-Ameri kaanse goede-dienstenverlening „heeft gefaald op het ogenblik, waarop haar conclusies door de Franse nationale vergadering werden verworpen". Hij zei, een week te zullen wachten, om te zien, of er dan een nieuw Frans kabinet zou zijn. Indien dit niet het geval was zou Tunesië een klacht bij de Veiligheidsraad indienen over het Franse bombardement, op 8 fe bruari j.l., van het Tunesische grens dorp Sakiet Sidi Joessef. Defensie West-Europese Unie De ministers van defensie van de zeven landen van de West-Europese Unie hebben in Parijs besloten, voort te gaan met de plannen tot coördina tie van onderzoek en ontwikkeling op bewapeningsgebied op regionale basis binnen het NAVO-verband, werd door een functionaris van de W.E.U. mee gedeeld. De ministers hebben de vaste be wapeningscommissie verzocht, later op de dag bijeen te komen ter be studering van twee lijsten van te pro duceren wapens. Op- en ondergang van Zon en Maan: Vrijdag: Zon op 5.38 u., onder 19.42 u. Maan op 5.18 u., onder 19.16 u. Hoogwater vrijdag 18 april: Vlissingen: 1.43 u. 1.98 m., 14.08 u. 2.12 m. Terneuzen: 2.12 u. 2.13 m., 14.34 u. 2.26 m. Wemeldinge: 3.25 u. 1.47 m., 15.47 u. 1.69 m. Zierikzee: 2.57 u. 1.23 m., 15.27 u. 1.44 m. zwemvliezen doorgeknipt en een eend een poot afgedraaid, een eend met eett stuk glas een poot afgesneden. Meer malen moest worden geconstateerd, dat eenden werden gemarteld door zo te lokken met een stukje brood, waar in een kromme speld of een vishaak aan een touwtje was verborgen. De nieuwe vereniging had dus wel reden van bestaan en kon direct aan de slag. Een van de eerste besluiten van het bestuur was het toekennen van een gratificatie voor elk veroordeeld von nis aan de betrokken verbalisant. Of schoon dit systeem minder sympathiek aandoet, kan niet worden ontkend, dat het resultaten opleverde. De plaatsruimte laat niet toe, alle feiten en toestanden te noemen, dia omstreeks 1900 de aandacht van de af deling vroegen. Wij willen nog siechti wijzen op de erbarmelijke toestanden bij het vervoer van vee, en op de bar baarse slachtmethoden. In Groede werd door een slager vaak geslacht op de openbare straal^ door het te slachten dier vast te ma ken aan een ring en het dan de nek af te snijden. Slachtmaskers waren nog vrijwel niet in gebruik. Een door hel bestuur ingestelde commissie kreeg van de Middelburgse slagers geen ge legenheid het slachten bij te wonen. EB EN VLOED Het is een interessante bezigheid, da notulen van de vergaderingen, die vol ledig bewaard gebleven zijn, door te bladeren en kennis te nemen van het enthousiasme, waarmede in de loop der jaren zeer velen hebben geijverd voor verbetering van het lot der die ren. Maar eb en vloed deden zich ook hier gevoelen. Wij kunnen bezwaarlijk alle namen noemen van hen die zich voor de ver eniging verdienstelijk hebben gemaakt. Wij mogen echter niet nalaten, een uitzondering te maken voor wijlen da heer J. Kraamer, de populaire dieren arts, die van de oprichting af tot 1941, eerst als secretaris en later als voor zitter, met de grootst mogelijke toewij ding aan de vereniging leiding heeft gegeven. Een zwarte bladzijde in de geschie denis der vereniging was de splitsing in het najaar van 1949, toen, na 't ont staan van ernstige meningsverschillen over het beleid, een groep zich af scheidde van de Ned. vereniging, een eigen dierenasyl oprichtte en haar eigen weg ging. Helaas! Er is in de mentaliteit van de mens ten opzichte van het dier in 60 jaren gelukkig veel veranderd. 60 jaren geleden kon men gerust een dier mishandelen, martelen, nanw op sluiten, de ogen uitsteken, tot stik- kens toe onder een hoop andere die ren in een wagen pakken, levend la ten verbranden, van honger laten ster ven, verwaarlozen, afbeulen en uitmer gelen zonder dat men dit zo erg vond. Het was immers „maar een beest" dat niet zo gauw „kapot" gaat. Nog steeds hebben de dieren te lij den onder de wreedheid of onnaden kendheid van mensen. Pasgeboren poesjes worden soms nog levend aan getroffen in vuilnisbakken. Het komt nog voor, dat jonge honden levend he graven worden enz. enz. maarnu vindt men het wel erg. Nu leren de kinderen op school, goed te zijn voor dieren en wordt in de kerken, in de pers en voor de radio gesproken over onze verantwoorde lijkheid jegens „collega schepsel". GROEIEND BESEF Er zijn, vooral door het „frapper tou jour" van de dierenbeschermingsor ganisaties, de laatste tientallen jaren door de overheid veel goede maatrege len getroffen. De slachtmethoden zijn veel huma ner geworden, veetransport mag al leen geschieden met veeauto's, die daarvoor door de dierenbescherming zijn goedgekeurd, het gebruik van de hond als trekdier is verboden en er Is, dank zij de medewerking van 't pro vinciaal bestuur, in Zeeland een pro vinciale verordening op de bescher ming van de waakhond. Vooral ook de verplegende dieren bescherming staat de laatste jaren in het middelpunt van de belangstelling. Dank zij de activiteit van de voorzit ter van de jubilerende vereniging, de heer E. J. Glerum, kon in juli 1951 'n uitstekend aan de eisen des tijds vol doend dierenasyl aan de Seisweg te Middelburg worden geopend. Kleine hulpasyls werden opgericht te Goes en Zierikzee. En zo is er meer. Het ledental steeg tot ruim 900. Maar er blijft nog genoeg werk aan de winkel. Moge het de afdeling gege ven zijn, om, zolang het nodig is, haar heilzaam beschavingswerk in het be lang van de dieren te blijven verrich ten. Wij wijzen tenslotte nog op dé har- tewens van de dierenvrienden in Ne derland: de totstandkoming van do Dierenwet, waarvan het ontwerp een paar jaar geleden bij de Tweede Ka mer werd ingediend. Ingez. Med. (adv.)

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 3