Haamstede wil één gemeente in westhoek van Schouwen Zeeuws fruitareaal breidt nog uit Zonder nadwellen! Zonder drogen! Spie Span reinigt in *n oogwenk Fantastische ontdekking! Nu ook hier! Nieuw en uniek! Verontrusting bij KNLC over vaststelling prijzen voor akkerbouwprodukten Donderdag 17 april 1958 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 9 Vorming van gemeente Westerse houwen" Overgrote meerderheid van de raad geen bezwaar tegen samenvoeging Ontwikkelingsmogelijkheden voldoende aanweiig Konijntjes zonder oren in Anna Jacobapolder Jaarverslag Prov. Commissie veilingen in Zeeland ONBILLIJKHEID BIJ RECHTVAARDIGE BELONING VAN LANDARBEIDER Negen kandidaten lijsten in Kruiningen al (Jw vloeren, tegels, linoleum, houtwerk! Spie Span reinigt sneller I Zonder schrobben! Zonder na dweilen! Zonder drogen! Spie Span is gemakkelijker I Eenmaal dweilen of afnemen Is genoeg. Spie Span is voordeliger! 'n Weinig Spie en Span doet 'n massa werk. Spie Span is groen poeder met een frisse dennegeur! Spie Span is zachter voor Uw handen! NIET SCHROBBEN! EENMAAL MET DE BUNA DROGE DWEIL EROVER HET ONTWERP tot herindeling der gemeenten op Schouwen-Dui- veland vormde een belangrijk agendapunt in de raadsvergadering van de gemeente Haamstede. Hoewel deze gemeente niet behoort tot die gemeenten, die geen belangrijke ontwikkelingsmogelijkheden meer zouden hebben, wanneer zij zelfstandig bleven, toch waren op één na alle leden vóór de opheffing van de westhoek-gemeenten en vóór vor ming van een nieuwe gemeente Westerschouwen. Burgemeester jhr. Roëll las enkele beschouwingen voor, die het college van b. en w. had den samengesteld inzake de bespreking over het wetsontwerp. Voorop werd gesteld, dat het niet zo gezien moet worden, dat b. en w. de plannen, wat betreft de herindeling van de gemeenten in de westhoek Van Schouwen van harte toejuicht. DE GEMEENTE HAAMSTEDE heeft naar de mening van b. en w. zeer zeker voldoende levenskracht, ook als bestuurs- eenheid, om zelfstandig te kunnen blijven bestaan. Voor een teruggang van het in wonertal behoeft niet te worden ge vreesd. Integendeel, de bevolkingstoena me wordt alleen geremd doordat geen Woningen worden toegewezen. Het voorstel tot samenvoeging van de gemeenten Burgh, Haamstede, Renesse, Noordwelle en Serooskerke moet dan ook in de gegeven omstandigheden ge zien worden als praktisch en direct nood zakelijk en waaraan niet valt te ontko men. Met de overwegingen in deze van de minister van Binnenlandse Zaken en van Gedep. Staten van Zeeland, kan het ooilege zich over het algemeen wel ver enigen. In het bijzonder wat betreft de zo belangrijke gemeenschappelijke recre atieve belangen, die het beste door één gemeentelijke beleidsinstantie kunnen worden behartigd. Ook b. en w. delen de mening, dat, althans in een verdere toekomst, vrij belangrijke bezuinigingen verkregen zullen worden door de be stuurlijke en administratieve centralisa- Dat de plannen na het bezoek van mi nister Struycken In augv 'us JI. in zo verre z|jn gewijzigd, dat de gemeenten Noordwelle en Serooskerke zullen deel uitmaken van de combinatie van gemeen ten in de westhoek, ontmoet bij het col lege geen bezwaar, temeer waar deze ge meenten zich uitgesproken hebben voor samenvoeging. Ook voor Noordwelle en Serooskerke bestaan recreatieve moge lijkheden. ANDERE NAAM Tegen de naamsverandering van de nieuwe gemeente bestaat naar de mening van b. en w. van Haamstede geen enkele bedenking. Alle vijf gemeenten behouden ook in de toekomstige concentratie hun histo rische plaatsnaam. De naam „Wester schouwen" ziet het college dan ook meer als een administratieve aanduiding. In dit verband denkt het b.v. aan Benne- kom, Lunteren en Gelders Veenendaal (gemeente Ede); Dieren, Velp, Ellekom, en De Steeg (gemeente Rheden), Loenen en Beekbergen (gemeente Apeldoorn) en Hansweert (gemeente Kruiningen). Jhr. Röell merkte op, dat de samen voeging de bistorische waarde van elk der gemeenten niet zal aantasten. Elk dorpsleven maatschappelijk, sociaal of cnltureel zal apart doorgang kunnen vinden. Dat ziet men ook in de boven genoemde gemeenten. Ernstige bezwaren ontmoet echter de mededeling, dat de nieuwe gemeenteraad van eif leden de centrnmgemeente moet aanwijzen. Ter voorkoming van alle mogelijke moeilijk heden of wrijving, zou dit naar de me ning van b. en w. veel beter door Gedep. Staten of door minister Strnycken kun nen geschieden. B. en w. verklaarden tenslotte de raad in overweging te moeten geven akkoord te gaan met de voorstellen van G.S. en minister Struycken. ALLE LEDEN Aan de bespreking werd daarna door alle leden deelgenomen. De heer Verton (Arb.) kon zich in grote lijnen zeer goed met de voorstellen verenigen, maar per soonlijk achtte hij toch, dat de gebieds indeling nog niet juist was. De zes ge meenten konden er best vier zijn. De nieuw te vormen gemeente Midden- Schouwen zou opgedeeld kunnen worden bij Ter Gouwe,' Wester-Schouwen en Zierikzee. Volgens hem kon ook Brui- nisse best opgenomen worden bij de an dere gemeenten op Duiveland. De voor zitter zei hierover, dat men zich het beste kan bepalen bij de bespreking van de eigen omgeving. Men kan niet alle fac toren overzien. Gelet op het belang van de recreatie wilde de heer Verton zeker wei Scharendijke en Eikerzee bij de westhoek zien. De heer Mannie (A.R.) zou liever zien, dat er tien gemeenten gevormd werden. De moeilijkheden voor de bevolking wa ren dan volgiens hem veel minder ge worden. De heer Van der Meij (S.G.P.) zeg meer in een samengaan van Burgh en Haamstede met desnoods Serooskerke, omdat men zich daar in deze geest had uitgesproken. De C.H.-afgevaardigde Slager vond het voorstel, zoals dit nu geprojecteerd was, aanvaardbaar en nodig voor de verdere ontwikkeling van de streek, In het belang van een goede recreatie ontwikkeling biedt de samenvoeging vele voordelen. Maar toch moet men beden ken, aldus de heer Slager, dat hier de bevolking een offer zal moeten brengen voor l»en, die hier straks hun vakantie zullen doorbrengen. De heer Verton zag niet direct als een belangrijk motief, dat deze samenvoeging zoveel bezuinigingen met zich zou bren gen. Dat zou volgens hem nog wel even duren. Het ontwerp werd tenslotte met de stem van de heer Van der Meij tegen, aanvaard. Besloten werd aan G. S. te berichten, dat geen bezwaren bestonden tegen het voorstel tot samenvoeging. ZOUTELANDE Collecte. De collecte voor „Het Hoge Land" bracht f 59,12 op. Bij de fruitteler J. Roth te Anna Ja cobapolder werden onlangs negen ion- ge konijntjes geboren. Dat komt meer voor, zeggen we aan. Niets bijzonders. Toch was er iets bijzonders met deze diertjes aan de hand. Wat was nl. het geval? Van de negen jonge diertjes waren er vijf zonder oren, twee met een oor en twee normaal. Aanvanke lijk dacht men, dut moeder konijn de oortjes had opgepeuzeld. Bij een nader onderzoek bleek hiervan niets waar te zijn. Aan een deskundige is een ver klaring van dit verschijnsel gevraagd. Deze week Is het jaarverslag over 1957 verschenen van de provinciale commissie van veilingen in Zeeland. Het Koninklijk Nederlands Landbouw-Comité heeft zijn standpunt be paald inzake de vaststelling der prijzen voor akkerbouwprodukten voor oogst 1958. Het comité stelt vast, dat deze prijzen, hoewel niet in belangrijke mate, toch lager zijn vastgesteld dan uit de kostprijs berekeningen van het L.E.I. zou voortvloeien. Het betreurt dit ten zeerste. Het meent echter met name zijn ernstige verontrusting te moeten uitspreken over de redenen, welke de regering meent te moeten aanvoeren, aldus een gisteren uitgegeven verklaring. Het is van mening, dat de overheid, wil zij het vertrouwen behouden, de door haar zelf erkende verplichtingen evenals ieder ander dient na te komen. De overheid heeft in deze geen uitzon deringspositie en een beroep op slech te afzetmogelijkheden of een zo goed als lege schatkist kan het vertrouwen niet herstellen. Integendeel: het wekt de indruk dat de overheid bij het toe zeggen van de garantie zich nauwe lijks rekenschap heeft gegeven wat zij zelf bedoelde. Het weigeren van het mogelijk ma ken van een rechtvaardige beloning van de landarbeider met behulp van de werkclassificatie met als reden een gebrek aan middelen en een tekort in het landbouw egalisatiefonds, acht het K.N.L.C. onbillijk. HET K.N.L.C. is zich wel bewust van de crisis in de zuivelafzet. Het is bereid, en acht het zelfs zijn plicht, met de overheid en eventueel het Landbouwschap mede te werken aan iedere maatregel, welke de oplossing van dit probleem naderbij brengt. Als zodanig zag het de verhoging van het vetgehalte van alle consumptiemelk en het stond daarbij niet alleen. Het is dan ook ernstig teleurgesteld, dat de overheid deze bijdrage tot een oplos sing terzijde heeft geschoven, zo wordt in de verklaring gezegd. De indruk bestaat dat de overheid meer zoekt naar limitering van haar verplichtingen dan naar een oplossing van de moeilijkheden in de zuivelsec tor. Aangezien de K.N.L.C. zich bewust is dat de belangen van zijn leden ver eisen dat een oplossing wordt gevon den en dat de medewerking van de overheid niet kan worden gemist, is het ondanks dit alles bereid zijn mede werking aan iedere acceptabele oplos sing te verlenen. Het dient er dan ech ter verzekerd van te zijn: 1. Dat de regering de serieuze bedoe ling heeft om de werkers in de agra risch bedrijf een redelijk inkomen te verschaffen. 2. Dat de overheid aangegane ver plichtingen na zal komen. 3. Dat de aanpassing aan gewijzigde omstandigheden zal geschieden met in achtneming van de mogelijkheden van de bedrijfsvoering. 4. Dat geen koude socialisatie zal plaats vinden. In dit verslag wordt uitvoerig aan dacht besteed aan de gang van zaken in de Zeeuwse tuinbouw in 1957 en daarbij is ook een gedeelte gewijd aan een beschrijving van de ontwikkeling van de fruitteelt op het ogenblik. Daarom wordt o.m. gezegd dat de herinplant van boomgaarden welke door de overstroming van 1953 verlo ren gingen, regelmatig werd voortge zet. Na Schouwen en de polder Waarde maakten ook dit jaar de herverkave lingswerkzaamheden in de Zak van Zuid-Beveland goede vorderingen. In dit gebied kon een groot deel van het verloren gegane areaal weer wor den ingeplant. Ook buiten de inundatie-gebieden kwam er meer belangstelling voor het planten van fruit. Enerzijds had de aanplant betrekking op uitbreiding van het bestaande bedrijf, anderzijds op vestiging van nieuwe bedrijven. Waar het vestiging van nieuwe be drijven betrof, was dit meestal bij landbouwers, die een gedeelte van hun cultuurgrond, met het oog op het te ruglopen van de rentabiliteit van de landbouw, voor fruitteelt bestemmen, of wel ter beschikking stellen van een of meer zoons, om hen zodoende in staat te stellen in de fruitteelt een eigen bedrijf te stichten en een be staansmogelijkheid te verkrijgen. Het areaal fruitteelt werd in 1957 in Zeeland uitgebreid met plm. 250 ha pit- en steenvruchten en plm. 20 ha kleinfruit. Gerooid werden plm 80 ha pit- en steenvruchten. Gezien de oppervlakte welke, in Zeeland voor rooien in aan merking komt, is dit resultaat beslist zeer bevredigend. In tuinbouwkringen stemt het tot voldoening dat de bezitters van oudere boomgaarden en niet meer gangbare rassen, zich niet hebben laten weer houden van rooien, ondanks de hoge fruitprijzen van dit jaar. APPELS FAVORIET De aard van de aanplant was vrijwel gelijk aan die der laatste jaren. De appels bleven favoriet, hoewel ook op gemerkt moet worden dat de toegeno men belangstelling voor peren blijft doorzetten. Verder is er bij de appels een kleine verschuiving merkbaar in de richting van zomerrassen. Aan de nieuwe zomerrassen zoals Stark, Ear- lyst, Close en enkele andere werd in het sortiment een ruimere plaats toe gekend. In de grotere Zeeuwse fruit- bedrijven ging men in 1957 wat meer aandacht "schenken aan de teelt van speciale blikperen zoals Bon Chretien Williams. Wat de boomvorm betreft, kan wor den gezegd dat de spil op type IX fa voriet bleef in Zeeland. Ook bij de teelt van peren gaat men steeds meer aandacht schenken aan bepaalde cul tuurmaatregelen zoals het uitbuigen, dit om een vroegere vruchtbaarheid te krijgen. Kersen werden in Zeeland niet meer geplant en pruimen zeer weinig. In de kleinfruitsector vond weer weinig uit breiding plaats als gevolg van de gun stige resultaten in de laatste tijd. Men ziet bij de aardbeien, speciaal in het centrum Kapelle-Biezelinge, een dui delijke verschuiving naar de teelt van vroege rassen voor verse consumptie. Verder neemt ook de teelt van fram bozen nog steeds toe. Er is meer be langstelling voor frambozen dan voor bramen. GROENTE-AREAAL STABIEL De met groenten beteelde oppervlak te bleef in 1957 in Zeeland vrijwel ge lijk aan het vorig jaar ten aanzien van het areaal van de beroepstninders. In de gemengde bedrijven was er een uit breiding van de teelt van dubbele prin- cessebonen, zulks omdat het mogelijk was deze te telen op contract voor de industrie. Te Kruiningen zyn voor de a.s. raads verkiezingen niet .minder dan 9 kandi datenlijsten ingediend. Behalve de lijst van de KVP, CHU, combinatie AR-groep Oostdijk, SGP, PvdA, en WD is er een vrije lyst van de heer J. Witte, een lijst van vrije CH-kiezers, en een lijst met als enig kandidaat de heer M. H. Steven- se te Hansweert. De A.R. en de groep Oostdijk (J. de Bat) zijn met een gecombineerde lijst uitgekomen. Hierop komen voor: 1. J. Hoogstrate, Hansweert, 2. J. de Bat, Oost dijk, 3. J. J. Notebaart, Hansweert, 4. P. A. Philipse, Oostdijk, 5. J. J. Mol, Hansweert, 6. J. Harthoorn, Oostdijk, -7. S. C. Verbrugge, Kruiningen, 8. M. Kole, Kruiningen. De lijst van de SGP vermeldt de vol gende kandidaten: 1. G. Willemse, Krui ningen, 2. A. Sinke, Oostdijk, 3. M. Hoo- gerheide, Oostdijk, 4. A. Lokerse, Krui ningen, 5. L. de Bat, Oostdijk, 6. C. Sinke, Kruiningen. De vrije lijst Witte vermeldt de vol gende kandidaten: 1. Jan Witte, Kruinin gen, 2. M. J. van der Maas, Kruiningen, 3. M. Looij, Hansweert, 4. A. D. Feijtel, Kruiningen. De overige lijsten werden reeds in ons blad vermeld. 's-GRAVENPOLDER Dammen. Voor het damkampioenschap van 's-Gravenpolder werden de volgende partijen gespeeld: G. Blom^J. Schijf 2 0, A. KrijgerJ. Verdonk 20, A. J. van Overbeeke—W. Nieuwdorp 20, L. Boo- gertW. van de Velde 20, H. Nieuw dorpJac. op 't Hof 11. In de bekerwedstrijd werden twee par tijen gespeeld: L. J. VerkerkeA. Kar man 20, A. DubbelmanH. Mol 20. HOEDEKENSKERKE Paascollecte. De Paascollecte in de Herv. Kerk hier gehouden heeft opge bracht f 157,22. Het busje voor „Kinder- zorg" had op eind maart f 15.95 tot in houd. Eenmaal dweilen - klaar! Los Spie Span op In warm water. Doe de dweil er in en wring deze bijna droog. Nu gaat U daarmee over het schoon te maken oppervlak (vloer of muur, aanrecht of tegels, schilder- of houtwerk). En... U is klaar. Het is schóón! U hoeft niet na te dweilen. Niets schoon te spoe len. Niets te drogen, (Linoleum kunt U, bijvoorbeeld, direct daarna in de was zetten.) £1 maakt alle afwasbare ■SJwliW oppervlakken sneller en gemakkelijker schoon: muren ■dJUcSiH deuren, badkamers, aanrechten enz. ftrvaardigd door de Dreft-fabrieken - Voor Nederland: Swartberg - Rotterdam EVEN WAT SPIC SPAN IN WARM WATER...PE DWEIL ERIN... ...EN U IS KLAAR! T IS SCHOON! ZONDER NADWEILEN! ZONDER PROGEN'

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 9