V olledig complex „T er Poorte" gereed m september Openlegging van een nieuwe wijk in Goes Grote behoeft e aan paviljoens voor licht geestelijk gestoorden „Volbloed" burgemeester voor Serooskerke (W)? Absolute noodzaak standaardisatie percentage van de melk te verhogen Plaats voor driehonderd huizen in plan zuid-oost Expositie van handwerken Middelburgs statenzaal in Woensdag 16 april 1958 ZEEUWSCH DAGBLAD FRAAI EN UITERST DOELMATIG BOUWWERK Gecombineerde lijst van AR, CHU en SGP te Wolf aartsdijk Werkhaven Bruinisse aanbesteed THOLEN De heef J. Verhage nam afscheid als wnd. DAGELIJKS BESTUUR VAN DE ZLM: Met minister Vondeling worden urgente Zeeuwse landbouwproblemen besproken Veel plannen staan op stapel gemeentesecretaris Motorrijder uit Kamperland botste tegen tractor Pagina 2 DE ZORG voor de geestelijk gestoorden en met name voor de licht geestelijk gestoorden vormt nog steeds een bijzonder groot probleem, waarmee de Stichting Rust en Verpleeghuizen „Midden Zeeland" zich intensief heeft bezig gehouden, kwam men tot de con clusie, dat Zeeland dringend behoefte had aan een voor dit doel ver antwoorde verpleeg-inrichting. Op dit ogenblik is een bouwplan grotendeels gerealiseerd. Voor de aanstaande raadsverkiezing zullen de A.R.P., C.H.U. en S.G.P. te Wolfaartsdijk uitkomen met een ge combineerde lijst, die er als volgt uit ziet: 1. D. Vleugel Jr. (C.H.U.), 2. Jac. Verhage (A.R.P.), 3. G. de Witte Adrz. (S.G.P.), 4. J. Knuit (C.H.U.), 5. P. Koeman Cz. (C.H.U.), 6.J. de Kam (A.R.P.), 7. Joh. de Jager (S.G.P.), 8. J. A. Geene Lz. (C.H.U.), 9. M. W. v. d. Vrede (A.R.P.), 10. M. Eggebeen (S.G.P.), 11. D. Hannewijk Az. (C.H. U.), 12. D. Zweedijk (C.H.U.). De kan didatenlijst van de, P.v.d.A. luidt als volgt'. 1. C. Almekinders, 2. Joh. Ka- boord, 3. P. J. Crucq, 4. G. W. Bier- Steker, 5. vi van de Velde, 6. F. Fran- cke. De Deltadienst van de rijkswa terstaat heeft gisterochtend een nieuw deel van de deltawerken aanbesteed. De aanbesteding gold het maken van een bouwput voor een schutsluis, een werkhaven en een gemeentehaven met bijkomen de werken aan de zuidelijke oever van de Grevelingen onder de ge meente Bruinisse. De laagste in schrijver was A. Boltje en Zonen te Zwolle met f 2.562.000. DECLAMATIEWEDSTRIJD TE GOES Op zaterdag 19 april a.s. zal in de bovenzaal van „De Prins van Oranje" te Goes een provinciale declamatie wedstrijd worden gehouden, uitgaan de van de C.J.B.T.B. en de C.P.M.B. in Zeeland. Er zijn twintig deel nemers. De jury bestaat uit mej. S. A. Groot Nibbelink te Kamperland en de heren F J. Hoek te Goes en F. Stol te Middelburg. YERSEKE Raadsvergadering. De gemeenteraad zal op donderdag 17 maart bijeenkomen. De agenda telt 19 punten, o.a. het aangaan van geldleningen, ver- en aankoop van gronden in de Kakeldans en het beschik baar stellen van grond voor de bouw van een kleuterschool. ACHTER de verpleeginrichting voor langdurige zieken „Der Boede" te Koodekerke werd in augustus 1936 be gonnen met de bouw van een verpleeg huis voor licht geestelijk gestoorden. Het kreeg de naam van „Ter Poorte". Eind mei zal het laatste der drie pa viljoens, die voor de patiënten bestemd zijn gereed komen doch reeds nu werd een gedeelte van het complex in ge bruik genomen voor deze verpleging, omdat er een grote behoefte aan be stond en niet gewacht kon worden op het gereedkomen van het volledige complex, wat eind september het ge- val zal zijn. Drie paviljoens, aaneengesloten in een halve cirkelvorm rond een grote vijver, staan straks ter beschikking van de verpleging der licht geestelijk gestoorden. Het Oostpaviljoen, dat de naam van onze derde Prinses draagt „Margriet-Paviljoen" werd reeds in januari in gebruik genomen. Zes grote slaapzalen en zes separeerkamers voor de patiënten, die hier verpleegd wor den. Twee grote woonkamers bestemd voor dagverblijven dragen zorg voor het zich „thuis" voelen van de patiën ten, waartoe ook de kleurrijke en warm aandoende omgeving het zijne bijdraagt. Het Margriet-Paviljoen heeft een lengte van ruim 93,5 meter en het Westpaviljoen, dat dezelfde indeling heeft doch dan in spiegelbeeld is even- lang. Dit paviljoen kreeg de naam van onze vierde Prinses „Marijke Pavil joen". Tussen deze beide paviljoens in ligt het hoofdpaviljoen, met een lengte van 105 meter en hoofdzakelijk be stemd voor bedpatiënten. Het hoofd paviljoen kreeg de naam van onze kroonprinses, „Wilhemina Paviljoen". In deze drie paviljoens kunnen een kleine honderd licht geestelijk ge stoorden worden opgenomen, wat voorlopig voor Zeeland voldoende wordt geacht. Het Margriet Paviljoen werd reeds in januari in gebruik genomen en mo gelijk nog deze week volgt de inge bruikneming van het Marijke Pavil joen, dat slechts enkele dagen tevoren geheel gereed komt. Eind mei komt het „Wilhelmina Paviljoen" gereed en ook bij dit paviljoen voor de bedpa tiënten zal geen dag te lang worden gewacht met het ln gebruik nemen. In de onmiddellijke omgevfïig van het Marijke Paviljoen is men thans bezig met de bouw van het zusterhuis, dat in tegenstelling met de paviljoens geen laagbouw zal zijn, doch één ver dieping krijgt. Zes en zeventig zus ters zullen hier hun aparte kamers vinden, rekreatiezalen en wat dies meer zij. De hoofdtoegang tot dit zus terhuis wordt geflankeerd door vier zusterflats laagbouw die ieder een keuken, slaapkamer, woonkamer en toilet ruimte bevatten. Eind septem ber komt dit complex dat thans zo ver gevorderd is, dat de kozijnen ge steld staan gereed. Voor de honderdtwintigste maal in de geschiedenis wordt vanmiddag om drie uur in de Statenzaal te Middel burg de expositie geopend van de ver eniging „Loterij van vrouwelijke hand werken en andere voorwerpen", een jaarlijks terugkerende tentoonstelling, waarvan de opbrengst ten goede komt aan de diaconieën van alle gezindten. Op deze expositie zal gedurende twee dagen te zien zijn, wat door een groot aantal Middelburgse vrouwen op het gebied van handwerken is ge presteerd. Vrijdag zullen alle 225 voor werpen worden verloot, waarna een tiental instellingen ieder een deel van de opbrengst ontvangt. Woensdagmiddag gaat dus de Sta tenzaal voor de belangstellenden open. Hierbij zal dan getracht worden de 500 van de 1500 loten, die nog over zijn aan de man (vrouw) te brengen. Mevrouw Klaassen-Griep heeft het bestaan meer dan de helft van de duizend reeds verkochte loten te verkopen. Dc loten kosten f 1 per stuk. Een theeschenkerij, die tevens aan deze actie verbonden is, zal er toen bijdragen, dat de opbrengst met nog vele honderden guldens wordt vergroot. Zoals gezegd hebben damesclubs veel voorwerpen geleverd. Maar ook het Middelburgse zakenleven droeg zijn steentje bij, terwijl voorts uit drie legaten nog een aanta' voorwerpen zijn aangeschaft. Als bijzondere attractie zijn er woensdagavond in de Statenzaal twaalf leerlingen van een huishoudschool, die een demonstratie van hun kunnen op handwerkgebied zullen geven. Verder heeft men de medewerking van een kantklosster uit Westkapelle en van de pianist Baby den Toonder. BAARLAND Baarland. De kandidatenlijst voor Ge meentebelang voor de a.s. gemeente raadsverkiezingen is als volgt samenge steld: 1. H. de Vriend, 2. J, Jonker, 3. O. de Vriend, 4. A. 1 -'-sen. „Ter Poorte" beslaat een totale op pervlakte van 5 ha, doch slechts 4500 m2 hiervan is bebouwd met de pavil joens en het zusterhuis. De rest werd bestemd tot rekreatieterrein: een fraaie vijver, bebossing en beplanting, een omgeving, die niet anders dan wel dadig kan werken op deze verpleeg den. De wegenaanleg door het terrein is gedeeltelijk voltooid, doch komt even eens eind van deze zomer gereed. De paviljoens worden voorzien van cen trale verwarming en uitgerust met al le comfort die de huidige tijd ons schaft. Uniek is het alarmsysteem in de drie paviljoens waardoor de zusters in tijd van nood onmiddellijk groot alarm kunnen slaan, zonder al te veel bewegingen te moeten uitvoeren. Een centrale keuken naast het hoofdge bouw op de modernste wijze uitge voerd, verzorgt straks niet alleen de voeding voor „Ter Poorte" doch ook voor het enkele honderden meters ver der gelegen verpleeghuis voor langdu rige zieken „Der Boede". Architect Rcthuysen, die deze bouw ontwierp, kristalliseerde de verzor gingsgedachte van het stichtingsbe stuur in dit bijzonder fraaie en uiterst doelmatige bouwwerk. Voor de raadsverkiezing zijn nog de volgende kandidatenlijsten vastgesteld: KVP: 1. T. Verhulst, 2. J. Deurlo, 3. L. Soomers, 4. J. A van Agtmaal, 5. M. M. Oerlemans. Gem. belang: 1. J. H. Bal, 2. M. v. d. Sande, 3. P. Overbeeke, 4. L. D. A. Looysen, 5. P. L. v. d. Zande, 6. J. Beukelaar, 7. W. Cornelisse, 8. M. Slot, 9. P. J. Duinker. Algemeen belang: 1. J. M. Berre- voets,, 2. D. J. v. d. Velde, 3. E. An- tons, 4. P. J. Blaas, 5. C. L. Verkerke, 6. M. M. Bijl, 7. J. Schot. In de gisteren gehouden raadsvergadering van Serooskerke (W.) is afscheid genomen van de waarnemend secretaris, de heer J. Verhage, die met ingang van 1 mei in Ridderkerk is benoemd. De scheidende ambtenaar werd toegesproken door de waarnemend burgemeester, de heer H. Goedbloed, die in het kort de staat van dienst van de heer Verhage opsomde, een staat, die zeker vermeldenswaard is. Foto 1. Een deel van het „Mar griet Paviljoen", reeds bezet door patiënten, fraai gelegen achter een grote vijver. Foto 2. Hoofdpaviljoen - „Wil- helminapaviljoen" - keu ken en „Marijke Pavil joen" in aanbouw. Ook deze paviljoens worden spoedig door verpleegden betrokken. Tijdens de vergadering van het dagelijks bestuur van de Z.L.M., welke gistermiddag in hotel Centraal te Goes werd gehouden, werd veel aandacht besteed aan de door minister Vondeling vastgestelde garantieprijzen voor tarwe en suikerbieten. Uit de publikatie van het ministerie van landbouw blijkt, dat de regering het principe van de hogre eigenaarslasten wel wil aanvaarden, maar dat het geld ont breekt om deze hogere lasten ook in de prijzen door te berekenen. Uiteraard werd dit standpunt door het dagelijks bestuur zeer betreurd en werd de mening uitgesproken, dat realisering van het aanvaarde principe niet achterwege zal mogen blijven. Juist omdat de minister als voornaamste argument heeft aangevoerd, dat de afzet van de zuivelprodukten en met name van de boter zeer zorgelijk is, wilde het bestuur nogmaals met klem wijzen op de absolute noodzakelijkheid het standaardisatiepercentage van de melk te verhogen. Het dagelijks bestuur steunde ten volle de pogingen, die door het Land bouwschap en de ondernemers in de vlasverwerking worden ondernomen bij de minister van Landbouw, om de vlasteelt en de vlasverwerking te steunen, zolang door enkele landen zo als Rusland en Frankrijk de markt van vlas wordt bedorven. Ten aanzien van de bietenprijs werd nog opgemerkt, dat de nog achterwege gebleven vaststelling van de suiker prijs ernstige moeilijkheden voor de fabrieken oplevert. Deze kunnen nu nog geen contract vaststellen, hetgeen voor de ondernemers en de telers bij zonder onaangenaam is. Indien immers de suikerprijs straks onverhoopt, naar de berekeningen van de ondernemers in de suikerindustrieën, onvoldoende hoog gaat uitvallen, zullen de telers daar uiteindelijk toch de dupe van zijn. De heer W. Koster deed mededelin gen omtrent de stand van zaken bij de werkclassificatie. Uit de publikatie van minister Vondeling aangaande de prij zen voor de akkerbouwproducten blijkt, dat de werkclassificatie dit jaar slechts gedeeltelijk zal worden inge voerd. Beperkingen zijn thans gaande hoe een en ander verwezenlijkt zal moeten worden. Het dagelijks bestuur was van me ning, dat voordat tot definitieve invoe ring kan worden overgegaan, er vol doende tijd moet blijven om de werk gevers in de verschillende dorpen voor te lichten. Besloten werd, dat de ze voorlichting van Z.L.M.-zijde in de komende maanden overal gegeven zal worden. Voorts deed de heer Koster bescheid over de moeilijkheden, die gerezen zijn ten aanzien van de verordening van het Landbouwschap inzake ar- beids- en rusttijden in de landbouw. Over de inhoud van deze verordening, die door een meerderheid van het be stuur van het Landbouwschap is goed gekeurd, is thans door de staatssecre taris van sociale zaken advies gevraagd aan de Sociaal Economische Raad. Voorlopig zal moeten worden afge wacht hoe dit advies uitvalt. Daarna zullen eventuele toepassingen in de provincie geregeld dienen te worden. De opening van de Christelijke Landbouwhuishoudschool der ZLM te Oostkapelle zal op 2 mei a.s. vericht worden. De plannen voor de bouw van een nieuwe landbouwhuishoudschool in In het nieuwe bouwplan Goes-zuid- oost heerst de laatste weken een druk te van belang. Men is bezig met de rio leringswerken. De aanleg van wegen is voor een belangrijk deel reeds vol tooid. Behalve ééngezinswoningen komen hier in de toekomst diverse flats, vil la's en openbare gebouwen, o.m. de katholieke HBS en nog verder, naar het station, het nieuwe veilingcomplex. In totaal is er in dit bouwplan, zo ver telde ons de directeur van Gemeente werken, de heer Oranje ontwerper van het plan plaats voor driehon derd woonruimten. VERKOCHT Verschillende stroken grond zijn al verkocht en nog meer liefhebbers voor particuliere bouw zijn te verwachten. Van de bouw van 21 premiewonin gen is men al verzekerd en ook komen hier, nabij de Buys Ballotstraat mo menteel Kloetings gebied dertig woningwetwoningen; voor dit blok is het heiwerk al gereed. WEGEN Enkele wegen monden uit op de Willem Zelleweg en ook komen er twee uitgangen naar de Kloetingseweg; eeg daarvan die langs ville Paulisse is al afgewerkt. Voor de tweede, die correspondeert op de Bergweg, moet eerst nog een huis sneuvelen. Jammer genoeg is er nog geen recht streekse verbinding met de Bergweg in oost mogelijk, omdat de spoorweg een voorlopig niet te verslaan obsta kel vormt. Mogelijk dat in een vrij verre toe komst ondertunneling mogelijk is. KNAP WERK Ondertunneling op bescheidener schaal is wel aan de gang bij de eerste spoorwegovergang tegenover hotel Ockenburg. De rioleringshuizen ko mende uit het plan zuid-oost, moeten onder het emplacement, dat daar 26 meter breed is, worden gebracht om aansluiting te krijgen op de stads- riolering. Omdat de spoorlijn niet opengebroken mag worden, moet men de metalen buizen, die een middellijn van tachtig cm en een lengte van 5.20 m, door de bodem persen. Dat gebeurt op een ingenieuze wijze met behulp van een hydraulische pers, die een druk van 36 ton kan ontwik kelen. Met een halve meter tegelijk vindt de doorschuiving plaats, waarna de grond uit de buis wordt verwijderd en een nieuwe stoot volgt. Is er een buis-fragment weggeperst, dan last men er een ander aan. De kunst is om zo te stoten, dat de voorste buis niet naar boven of naar beneden afwijkt, maar loodrecht verder glijdt. Drie buizen zijn nu onder de spoorbaan ge perst en over twee weken hoopt men met dit lastige karwei, dat overigens slechts door twee vaklui geschiedt, ge reed te zijn. In ieder geval: een knap stuk werk, dat veel belangstelling trekt. In het Valckeslot, waar de zestig middenstandswoningen, welke de ge meente liet bouwen, bijna gereed en ten dele al bewoond zijn, komen bin nen niet al te lange tijd nog zesen dertig eengezinswoningen. In het Valckeslot is tevens het ter rein uitgezet voor het nieuwe prot.- christelijke ziekenhuis, dat bijzonder groots is opgezet; toestemming voor de bouw ervan is evenwel nog niet af gekomen en de jongste situatie op de geldmarkt schijnt de plannen ook af te remmen. FLATS AAN DE BERGWEG Voorts ligt er bij Gemeentewerken een plan klaar voor de bouw van twee en zeventig flatwoningen aan de Berg weg in oost. De rijksgoedkeuring is al- gekomen voor het nieuwe kantoor van het G.A.K., dat aan de v. d. Spiegel straat zal verrijzen en ook de plannen voor de bouw van een verpleeghuis voor chronische zieken dat de stich ting Verpleeg- en rusthuizen wil ne men nemen vastere vorm aan. Wat Goes-west betreft: de aanbeste ding van de nieuwe katholieke lagere en v.g.l.o.-school zal binnenkort plaats hebben en het ligt in de bedoeling dat daarnaast nog een zusterhuis komt. Dan blijft er nog grond genoeg over voor de twee kleuterscholen, welke op het bouwprogramma staan. Veel ter rein blijft in Goes-west dan niet meer over. Wel is er nog genoeg ruimte voor de bouw van een werkplaats voor min- der-validen. Het „gebouw" dat daar thans op het terrein der Gemeentereiniging voor wordt gebruikt is minder geschikt en wordt te klein, zodat de bouw van een nieuwe werkplaats in west, welke plaats moet bieden aan honderd min- der-valide krachten, verantwoord Wat er met het terrein aan de Wil- wordt geacht. helminastraat, vrijgekomen door de afbraak der ondeugdelijke huizen van „Nieuw Goes" gaat gebeuren, kon de directeur van Gemeentewerken ons nog niet vertellen; er zfjn echter be sprekingen over gaande. GROTE PROJECTEN Dan liggen er nog de grote projec ten van het Consulentenhuis en de nieuwe veiling. Voor de verwezenlij king van het eerste is de situatie niet In maart 1952 werd de heer Verhage benoemd tot tweede ambtenaar; na 2 jaar volgde zijn benoeming tot le amb tenaar. Voor het vervullen van do functie van ambtenaar van de burger lijke stand en gemeente-ontvanger 23 jaar werd de heer Verhage ech ter nog te jong geacht. Deze kwestie kwam aan de orde, toen burgemeester P. Dregmans overleed. De heer Goedbloed vond het dubbel jammer, dat de wnd. secretaris Seroos kerke gaat verlaten. Op zijn beurt ge tuigde de toegesprokene van zijn grote waardering voor zijn leermeester Dreg mans, wie hij zeer veel dank verschul digd was. Aan hem bewaart de heer Verhage de prettigste herinneringen. De persoonlijke verhoudingen in de ge- gemeentelijke sfeer had hij altijd uit stekend gevonden. Zich meer in het algemeen bepalend, zei de heer Ver hage, dat hij de inwoners van Seroos kerke mensen met een grote innerlijke beschaving en met veel geduld had gekarakteriseerd. Namens de raad bood de heer Goed bloed de heer Verhage een boekenbon aan. Het raadslid, de heer Jongepier, overhandigde een kapstok. Daarna werd de heer Brouwer beëdigd als waarnemend gemeente-secretaris. In de rondvraag informeerde de heer Louwerse (CH) hoe het stond met do benoeming van een tijdelijke burge meester voor Serooskerke. De heer Goedbloed antwoordde als waarne mend burgemeester hierop, dat met de commissaris der Koningin in Middel burg een bespreking had plaatsgehad, in welke over deze zaak is gesproken. Jhr. De Casembroot zegde toe in Den Haag stappen te ondernemen om een benoeming van een „volbloed"' burge meester te bereiken. Verder kon de heer Goedbloed hierover geen medede lingen doen. Een oud-inwoonster van Seroosker ke, die inmiddels is overleden, heeft bij terstamentaire beschikking een bedrag van f 62,overgemaakt aan de ge meente. De heer Goedbloed deelde in de raad mee, dat zulks zelden gebeurt. Hij vond een dergelijke schenking een pracht idee. Tholen mogen thans bestek- en aanbe- stedingsklaar worden gemaakt. Met do bouw van de nieuwe landbouwhuis houdschool te Axel is inmiddels be gonnen. De plannen voor uitbreiding van de bestaande lagere landbouW- huishoudscholen te Middelburg en Scherpenisse zijn in een vergevorderd" stadium. Een aantal mededelingen werd ge daan over de op 19, 20 en 21 juni te Sint Maartensdijk en Scherpenisse to houden landbouwdagen. Het hoofdbe stuur van de ZLM zal op 19 juni des ochtends te Sint Philipsland bijeenko men. De tentoonstelling zal des mid dags om 2 uur worden geopend, waar na om half drie de algemene vergade ring zal volgen. Op 20 juni zal in da ochtenduren de gebruikelijke rijtoer over het eiland Tholen worden ge maakt, waarna de dag verder gevuld zal worden met demonstraties met landbouwwerktuigen, met het voorlei den van de bekroonde dieren en met een concours hippique, verzorgd door de Landelijke Ruiters. Op de zaterdag zullen verschillende wedstrijden wor den georganiseerd. De punten, die by het bezoek van minister Vondeling vandaag aan de Ge westelijke Raad van het Landbouw schap aan de orde worden gesteld, werden door het dagelijks bestuur uit voerig behandeld. Hierbij werd o.m. ook gesproken over een nota, die ir. Warmenhoven heeft opgesteld over de economische toestand van een aantal landbouwbedrijven op Schouwen. Een aantal urgente Zeeuwse landbouwpro blemen zal met de minister besproken worden. De voorzitter, ir. M. A. Geuze, was de vergadering begonnen met een na gedachtenis aan het ove-leden lid van het dagelijks bestuur, de heer A. Haak. Hij wees op de ernst en toewijding, waarmee wijlen de heer Haak steeds zijn bestuurstaak heeft vervuld en achtte het verlies, zowel voor de kring Axel als voor de gehele ZLM, groot. Toen de tractorchauffeur A. Bakker te Kamperland, gistermiddag om streeks een uur, de oprit voor de hof stede van de heer R. Steur passeerde en de dijk overstak kwam juist de 19- jarige motorrijder C. de Bruine voor bij. Een botsing bleef niet uit: de mo torrijder botste tegen de voorkant van de tractor en kwam zodanig te vallen, dat hij een versplinterde beenbreuk opliep. Na verbonden te zijn door dok ter J. Bruynzeel en zuster Weststrate uit Wissenkerke werd het slachtoffer naar het ziekenhuis Oostwal te Goes overgebracht. BERGEN OP ZOOM Dit jaar zijn er weer enige jubilea op de inrichting Vrederust te Bergen op Zoom: twee leden die 40 jaar in dienst zijn, J. G. P. Stam als machinist op 27 november a.s. (de andere wilde geen publiciteit aan zijn jubileum) en twee leden t.w. le verpleger G. Quist, zo rooskleurig maar met de veiling die 15 mei en J. Passenier, groepslei- schijnt het er iets beter voor te staan, der, die op 1 juli 25 jaar in dienst zijn.

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 2