Tegenilestroomin Ruimtelijk-economische beschouwingen over het isolement van Schouwen-Duiveland Overval op landbouwer te Hoogkerk ONRUST IN HAVANNA Chroesjtsjef ontmoette in Hongarije slechts vrienden Laatste witte plekken op kaart van Nieuw-Guinea blijven voorlopig nog wit Directeur Economisch Technologisch Instituut schreef over VASTE VERBINDINGEN ZULL REVOLUTIONAIRE VERBETERINGEN MET ZICH BRENGEN BUIT BESTOND UIT AUTO EN BEDRAG VAN F 25— Nieuw insekticide ontdekt ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 3 Ontploffing in Bonn Bouwkundigen wegens oplichting veroordeeld Voor expeditie naar Sterrengebergte nog niet voldoende middelen bijeen Oost-Duitsland wil één antwoord geven aan Chroesjtsjef Australische hulp voor Skaubryn-opvarenden Zaterdag 12 april 1958 MEN KENT de uitdrukking „re vanche" vooral uit de dam- en schaak sport. Daarin geeft de sportieve win naar van een spel aan zijn tegenstan der gelegenheid, om „revanche te ha len", om te trachten, het op zijn beurt in een even sportieve wedstrijd te win nen, opdat ze weer gelijk komen te staan. De uitdrukking is dezer dagen in de politiek gebruikt en zal in de komen de tijd wel meer gehoord worden, om dat de verliezende partij bij de staten verkiezingen, de P. v. d. A., verklaard heeft, dat zij „startklaar" (alweer een sportuitdrukking, zij het dan uit an dere sfeer) staat voor nieuwe strijd onder de leuze „revanche", een strijd, die dan bij de gemeenteraadsverkie- zingen gevoerd zal worden. Hoewel de gemeenteraadsverkiezin gen beïnvloed worden door tal van factoren, die ze in veel mindere mate tot graadmeter van de politieke con stellatie maken, kunnen we dus ver wachten, dat de P. v. d. A. ze toch zal pogen te maken tot een politieke krachtmeting, om zo met cijfers uit de bus te komen, waarvan ze (misschien en naar ze hoopt) zal kunnen zeggen: we hebben revanche gehaald. ER ZOU natuurlijk alle aanleiding en ook mogelijkheid zijn, eenzelfde woord te gaan richten tot de Christe lijke groeperingen in ons volk, tot hen, die tot dusver getrouw gebleven zijn aan de overtuiging, dat de grondlijnen van het Evangelie ook in de politiek moeten worden doorgetroKken. Daartoe zou alle mogelijkheid aan wezig zijn, omdat met name voor de Christelijke partijen gelden kan, dat de jongste statenverkiezingen hebben bewezen, dat ze in revanche-stelling staan. Dat ze ondanks alles bezig zijn, een stuk van het schrijnend verlies, dat bij de kamerverkiezingen in 1956 geleden werd, terug te winnen. Maar we willen eerlijk bekennen, dat de uitslag van de statenverkiezing ons helemaal niet in die revanche stemming gebracht heeft. Er was wel enige aanleiding tot verheuging in die uitslag. Maar het was toch wel een zeer getemperde vreugde, die in feite overheerst werd door de vraag: zijn wij wel op de goede weg. NEEN, NIET IN DIT OPZICHT, dat wij er aan twijfelen, of er politieke- partijvorming op Christelijke grond slag moet plaats hebben. Dat is naar onze mening ontwijfelbaar zeker. Als de principiële partijvorming uit ons volk verdween, zouden we een grote stap achteruit zetten, zou de (geeste lijke) verarming van ons volksleven nog meer aan de dag treden. Ook is de grond van onze vraag niet, dat we feitelijk en direct willen ko men naar het antwoord: nodig is de unificatie, de éénwording van de be staande vier Christelijke partijen. Hoe pijnlijk het is, dat wë gedeeld optrek ken (en dat ons blad dat steunt op de gehele Christelijke groepering en dat daarom, als deze verdeeld is, op wat voor gebied dan ook, ze alle wil dienen daarom van de acht lijsten, die in Zeeland waren ingediend, er vier ter keuze moest noemen) er is gelukkig in al de vier Christelijke partijen een grondslag van overeen stemming. MAAR ONZE BEZORGDHEID wordt vooral gewekt door het feit, dat de verkiezingen van de laatste jaren meer en meer aan de dag doen treden, dat ons volk bezig is, van zijn Christelijke grondslag af te schuiven. Wij hebben daar veertien dagen te rug aan de hand van de cijfers der statenstembus al-op gewezen. Maar we willen het hier nog eens herhalen: nóg geen 22 pet., nóg geen vierde deel van de kiezers heeft zijn stem uitgebracht op Christelijke partijen. Wat heeft het voor zin, dit in deci malen uit te rekenen? Dit feit moet levensgroot voor ons staan: Een derde' deel van het volk, dat de zelfstandigheid; van zijn volksbestaan vond in de Reformatie, steunt in grote trouw Rooms-Katholiek; vier var de tien kiezers van een volk, dat door de eeuwen hen groot ging op zijn vroom heid, maakt de politieke beleving los van het godsdienstig leven, door te stemmen op een doorbraakpartij, of die nu P. v. d. A. dan wel V.V.D. heet. Dit nu is hét feit, dat ons allen, Christenen, van welke richting, partij of kerk ook, in beweging moet bren gen. Niet uit zucht naar revanche. Maar om het tijdelijk en eeuwig heil van ons volk. In deze gegevens toch treedt de af glijding van ons volk schreeuwend aan de dag. Eensdeels een afglijding naar vermaterialisering, naar verwereldlij king die de hoop van velen doet rus ten op doorbraak naar partijen zonder geestelijke grondslag. Anderdeels een afglijding naar het Rooms-Katholicis- me met al de gevaren daarvan. TEGEN DEZE DUBBELE GETIJ- STROOM zullen wij, Christenen, met alle kracht moeten gaan optornen. Op alle terrein. Dan is het goed, dat men zich inzet, in deze tijd ook met het oog op de gemeenteraadsverkiezingen, om de Christelijke partijen weer meer te ver sterken. Dan is het goed, dat men er aan werkt, om de Christelijk-sociale be weging zo sterk mogelijk te funderen. Dan is het goed, dat men op het terrein van radio, sport en wat al niet meer streeft naar een Christelijke be leving en een goed gebruik van alle, ook van de modernste apparatuur, die de mensen in handen is gegeven. Maar dan is het vooral nodif. dat wij allen, dat ieder voor zich biddend staat waar een werkelijk Christelijk leven, een waarachtige Christelijke activiteit, om zo de heerlijkheid van het Koninkrijk Gods te doen blijken. Opdat daardoor nog velen getrokken worden. Als wij dat doen, dan zal blijken, dat de verschillen (waarover wij on- IN EEN RECENT nummer van het tijdschrift „Economisch-Statis- tische Berichten" verscheen een beschouwing van de directeur van het Economisch Technologisch Instituut voor Zeeland, drs. M. C. Ver burg, over het isolement van Schouwen-Duiveland en Goeree-Over- flakkee, en de mogelijkheden tot opheffing daarvan op de kortst mo gelijke termijn. Wij achten dit artikel belangrijk genoeg om er enige passages uit over te nemen. Drs. Verburg schrijft dan: „De eilanden Schouwen-Duiveland en Goeree-Overflakkee vertonen ieder in hun economische aktiviteiten een evenwicht, dat zich reeds vele decennia op een ongeveer constant niveau handhaaft. De imposante economi sche expansie, die het zielental van ons land van 8 miljoen in 1930 tot 11 miljoen in 1957 deed opvoeren, ging aan de genoemde eilanden voorbij. Hun inwonertal bleef dan ook nagenoeg gelijk:. Schouwen- Duiveland 23.600 en 23.270, Goeree-Overflakkee 31.300 en 33.060, res pectievelijk in 1930 en 1957. MET BETREKKING tot Schouwen- Duiveland en Goeree-Overflakkee kun nen wij de negatieve invloed van ver- keersverbeteringen vaststellen aan de hand van de invoering van de spoor wegen en van de perfectionnering van de vrachtauto en het stelsel van we gen. Vóór die tijd was er nauwelijks van grote verschillen in de transport situatie sprake. Van vervoer over land was toch immers alleen over zeer korte afstanden sprake; voor vervoer per schip lagen deze eilanden in die tijd zelfs gunstig. Vergeleken met paardentractie deed het spoor de mas saprestatie per transporteenheid tot 150 a 220-voudige stijgen. De vracht kosten daalden omstreeks 1880 tot 5 pet. van het voormalige transport op lange afstand. REVOLUTIONAIR De eilanden profiteerden van deze ontwikkeling slechts in zeer geringe mate door het ontbreken van goed be reikbare aansluitingspunten. De bete kenis, die het spoor kreeg voor hoog waarde massagoederen en eindproduk- ten van middelgroot volume ging hun voorbij. Het is duidelijk, dat het tot stand komen van vaste verbindingen een re volutionaire verbetering brengt. Deze zullen de transportkostenfactor zoda nig verlagen, dat het „locational equi librium" geheel verstoord wordt en 'n tendientie ontstaat naar een nieuw evenwicht, dat op zijn beurt weer een functie is van de nieuwe situatie op transportgebied. Zij kan in de volgen de termen worden omschreven: een grotere economische actieradius, een stijgende grensproduktiviteit van het kapitaal, verdere verwerkelijking van de „grondstructuur", gunstiger vraag- en kostendeterminanten en bijgevolg een stijgend inwonertal. Op één punt is het mogelijk een in druk te krijgen van de economische betekenis, die de aanleg van vaste ver bindingen voor de insulaire economie zal hebben. Met betrekking tot het autoverkeer van en naar de eilanden beschikken wij, voorzover van belang voor onze probleemstelling, slechts over de gegevens van de twee belang rijkste veren Middelharnis-Hellevoet- sluis en Zijpe-Anna Jacobapolder (de veren Den Bommel-Numansdorp en Zijpe-Numansdorp worden hier buiten beschouwing gelaten). Bij een vaste verbinding van Schou wen via Flakkee naar Rotterdam en omgekeerd interesseert ons alleen de relatie met dit laatste gebied. Het eer ste veer bedient hetzelfde gebied als de in aanmerking komende brugver- binding over het Haringvliet. De dam bij Bruinisse die in het kader van de Deltawerken in 1964 gereed zal zijn vervangt het veer bij Zijpe slechts in zover dit dezelfde windstreken be dient; alleen het gebied bezuiden de Maas behoort hier niet toe. Wij mogen aannemen, dat 75 pet. van het verkeer, dat thans wordt afge wikkeld via het veer van Zijpe naar Anna Jacobapolder in de toekomst van de Bruinisser dam gebruik zal maken, hetgeen neerkomt op rond 150.000 auto's (waaronder 105.000 personen- en 41.000 zware vrachtauto's) en 16.000 motorrijwielen enz. BRUG HARINGVLIET Voor Schouwen-Duiveland bedra gen de bespaarde veergelden f 315.000. De afstandverkorting bedraagt via de vaste verbinding ruim 25 km. Tegen een tarief van 30 cent per km voor een vrachtauto, 20 cent voor een personen auto en 10 cent voor motorrijwielen e.d. komt dit neer op een bedrag van f 900.000. De tijdwinst door deze af standverkorting, het vervallen van het veer en van de wachttijden bedraagt drie kwartier per vervoermiddel, dat is voor 150.000 auto's in totaal 112.500 uren, die tegen f6 berekend (het be treft hier verloren bedrijfsuren door omwegen of lagere gemiddelde bela ding per tijdseenheid) f 675.000 ople veren. Aanvankelijk lag het in de bedoe ling van de minister van verkeer en waterstaat op de rijksbegroting voor 1958 een post op te nemen voor de uit voering van de brug over het Haring vliet. Deze is echter gesneuveld onder de guillotine van de bestedingsbeper king. Teneinde het doel op andere wij ze te bereiken heeft de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Dord recht en omstreken voorgesteld een particulier bedrijf via een concessie de bouw en exploitaitie van een brug ter hand te doen nemen. Het ligt nu in de bedoeling een tol te heffen gedurende een aantal jaren, dat deze brug slechts een regionale be tekenis zal hebben, dat is tussen het tijdstip van het gereedkomen in 1961 of 1962 én het moment, dat deze brug in de internationale Bene- luxweg zal zijn opgenomen (1968). Het eiland Goeree-Overflakkee wil zich dan jaarlijks het offer van het dubbe le der hier bovengenoemde veergelden dus 2 miljoen gulden getroosten. Men rekent daarbij op een verdubbe ling van het verkeer, dat dan de veer gelden in de vorm van een tol zal be talen. Een telling op de bruggen bij Spij- kenisse en Barendrecht heeft geleerd, dat het vrachtautoverkeer in en uit de Hoekse Waard tien maal zo belangrijk is als dat van en naar Flakkee, terwijl deze gebieden overigens gelijkwaardig zijn; voor personenauto's geldt de verhouding 5 op 1. De vervoerschep- pende waarde van de behandelde ver binding zal dus evident zijn. Zou men voor Schouwen-Duiveland dezelfde gedachte toepassen, dan mag men de totale tol jaarlijks op f 2,63 miljoen stellen of gekapitaliseerd on geveer f 45 miljoen; een bedrag, dat overeenkomt met de investeringskos ten voor de brug. In de nacht van donderdag op vrijdag is de landbouwer S. in zijn boerderij te Hoogkerk (Gr.) overvallen door drie personen. S. en zijn knecht werden gekneveld, waarna het huis doorzocht werd. De over val mislukte echter doordat een vee-auto arriveerde (de boer en zijn knecht waren namelijk opgebleven om vee te laden). Het drietal over vallers ging er toen snel vandoor met medeneming van de auto van S. en een bedrag van f 25. De fietsen waarop ze gekomen waren lieten ze achter. De politie stelt een onderzoek in. De overval door drie gemaskerde en gewapende indringers geschiedde op de boerderij van de landbouwer A. Staal aan de Noodweg te Leegkerk on der Hoogkerk. De drie indringers kwa men via de achterdeur de boerderij binnen. Er brandde nog licht in het achterhuis en in de gang. Dat werd behoedzaam uitgedraaid door de onge node bezoekers. Ook de aansluitkabel van het telefoontoestel in de gang werd doorgesneden. Onderwijl zaten de 37-jarige land bouwer A. Staal en zijn 22-jarige knecht G. Wegter uit Aduard, zich van geen gevaar bewust, in de woonkamer Gewoonweg schitterend In het Lenin-stadion in Moskou heeft de Russische premier en partijleider Chroesjtsjef gisteren na terugkeer van zijn bezoek aan Hongarije gezegd, dat hij de resultaten van dit bezoek „ge woonweg schitterend" vindt. De bui tenlandse pers had gehoopt, dat de Russische delegatie een koele ont- ontvangst zou krijgen, maar dit was niet het geval geweest. Als wij de Hongaren tijdens de te- genrevolutie niet krachtig geholpen hadden zouden wij ons, in de ogen van de werkende klasse, met schande over laden hebben. Wij hebben in Hongarije slechts vrienden ontmoet. Chroesjtsjef zei, het de westelijke journalisten niet kwalijk te nemen dat zij de woorden verdraaid hadden die hij in Hongarije gesproken had, „want zij dienen hen van wie ze geld krij gen". De Russische leider prees de Hon gaarse arbeiders en boeren en pleitte voor begrip t.a.v. de intellectuelen om dat zij een moeilijke tussenpositie in nemen. In de Koblenzer strasse in Bonn heeft zich donderdagavond een ont ploffing voorgedaan nabij de kanse larij van bondspresident Heuss, het paleis Schaumburg waar bondskan selier Adenauer zijn kantoren heeft en het gebouw van de Duitse hand- werkersbond. De gevel van dit laat ste gebouw werd beschadigd. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. De politie stelt een onderzoek in. der elkaar zo heerlijk kunnen dispute ren en waarom wij ook organisatorisch uiteen rollen, zodat onze „verdeeld heid", die uit de heftigheid der discus sies wordt afgeleid, een aanfluiting is) gering zijn in vergelijking met onze grote taak om te werken naar Tal ma's woord voor het volk, om Christus' wil. „De gehele wereld moet weten, dat wij geen oorlog zullen beginnen maar steeds gereed zijn voor een oorlog", zei Chroesjtsjef vervolgens, zinspelend op het Russische voorstel tot eenzijdi ge stopzetting van de proeven met kernwapens. De partijsecretaris bracht hulde aan de Hongaarse partijleider Kadar. Tito achter Chroesjtsjef President Tito heeft Chroesjtsjef in een persoonlijke boodschap laten we ten, dat hij het Russische beslu;t om de kernproeven te staken als een bui tengewone bijdrage tot de zaak van de vrede beschouwt. Naar zijn 'oordeel laden de andere grote mogendheden een „geweldige verantwoordelijkheid" op zich als zij de proeven voortzetten. Twee beelden uit Havana, de hoofd stad van het eiland Cuba, waar door volgelingen van de opstandelingenlei der Fidel Castro bommen zijn gewor pen en waar door deze Castro een al gemene staking werd afgekondigd. De bovenste foto Iaat zien hoe solda ten van de regering Baptista en leden van de politie in Havana een buurt doorzochten waar een bom was ont ploft Een brand in Havana, ontstoken door een door de opstandelingen geworpen brandbom zien we op de onderste foto. Volgens een officiële mededeling van de Cubaanse regering zou op het eiland thans alles weer rustig zijn. Gewichtsgrenzen bacon-varkens gewijzigd Wegens het toenemende aanbod op de varkensmarkt heeft het Produkt- schap voor Vee en Vlees besloten de maximum gewichtsgrens voor bacon- varkens van 72 kg tot 70 kg te ver lagen. Dientengevolge zullen met in gang van 14 april tot nader order slechts varkens tot bacon kunnen wor den verwerkt met een koud geslacht gewicht van 63 t.m. 70 kg. Het Gerechtshof te 's-Gravenhage heeft gisteren de twee directeuren van een bouwonderneming, de 44-jarige Bertus V. en de 49-jarige IJ. V., beiden uit Den Haag, wegens oplichting veroordeeld tot een gevangenisstraf van drie jaar en zes maanden. De procureur-generaal had een gevan genisstraf van vier jaar met aftrek van voorarrest gevorderd tegen de twee broers, die ongeveer honderd woningzoe kenden hadden opgelicht waardoor zij ongeveer f 100.000,in de wacht hadden gesleept. Zij plaatsten in dag- en week bladen advertenties waarin zij aanboden een huis te bouwen waar men maar wil de. De gegadigde had daarvoor zelf maar f 1000,— eigen geld nodig. In totaal lieten zich 103 woningzoekenden contractueel verbinden en betaalden de duizend gul den. Van deze ruim een ton is niets meer over. Er werd niets gebouwd. Met zijn arrest bevestigde het Hof de straf welke de rechtbank de twee bouwkundigen had opgelegd. Minister-president Drees heeft geantwoord op schriftelijke vragen van het tweede kamerlid de heer Welter over de voor dit jaar voorgenomen expeditie naar het Sterrengebergte in Nederlands nieuw-Guinea. Deze expeditie, is vertraagd, omdat de Stichting Expeditie Nederlands Nieuw-Guinea er nog niet in is geslaagd voldoende middelen bijeen te brengen. In opzet is deze stichting een particuliere onderneming, die in eerste instantie zou trachten voor de financiering van de expeditie particuliere bijdragen te verkrijgen, aldus dr. Drees. De regering heeft zich bereid verklaard steun te verlenen, die een aanvullend ka rakter zou dragen. Het gouvernement van Nederlands Nieuw-Guinea en de Konink lijke Marine hebben substantiële hulp verleend en verder toegezegd in de vorm van leveringen in natura en dienstenver lening. De totale geldswaarde van hetgeen tot nog toe in dit verband is gedaan, kan worden gesteld öp ongeveer f370.000,—. Voorts is op de begroting van het minis terie van O. K. en W. voor het dienstjaar 1958 een bedrag van f30.000,geraamd als subsidie, ten einde de stichting in staat te stellen reeds in dit jaar een aantal be stellingen te plaatsen. Boven hetgeen van rijkswege is ver strekt en in uitzicht gesteld, heeft de stichting nog een subsidie gevraagd van ongeveer een half miljoen De regering heeft het onder de huidige financiële omstandigheden niet verant woord geacht dit bedrag alsnog op de be groting te brengen. Zij meent ook, dat daardoor een wanverhouding zou. ont staan tussen de rijksbijdrage en hetgeen van andere zijde beschikbaar werd ge steld. Ook de regering betreurt het, dat de verkenning van een der laatste witte plekken op de kaart van Nieuw-Guinea, naar het zich laat aanzien, in dit jaar geen voortgang zal kunnen vinden. Zij hoopt, dat de actie van de stichting tot het vormen van een fonds uit particuliere bijdragen het gewenste resultaat zal heb ben, aldus bet antwoord. van de boerderij. De echtgenote van de boer en de vier kinderen waren naar bed. Het tweetal wachtte op de komst van de veeauto, waarmee enke le stuks vee vervoerd zouden worden naar de veemarkt te Leeuwarden. Plotseling drongen de overvallers de woonkamer binnen met getrokken re volvers. De knecht werd aan zijn stoel vastgebonden en een zakdoek werd hem in de mond gepropt. De landbou wer, die op de divan lag, wilde alarm maken, maar hij kreeg een klap met een revolver op zijn hoofd, waardoor hij een bloedende hoofdwonde opliep en versuft raakte. Ook hij werd ge kneveld. Uit het colbertjasje van de landbouwer, dat over een stoel hing. werd de portefeuille gehaald, waaruit de indringers ongeveer f 25,namen. Verder konden zij niets beginnen. De brandkast moest ongemoeid blijven, want toen ze daaraan wilden beginnen, arriveerde de veeauto. Toen de be stuurder en zijn assistent de achter deur binnen kwamen, namen de over vallers ijlings de vlucht via de voor deur, stapten in de auto van de land bouwer (een grijze volkswagen, ge nummerd tt 02-22), waarvan het con tactsleuteltje nog in het contact stak en verdwenen in de richting Hoogkerk. De drie oude fietsen, waarop ze geko men waren (vermoedelijk ook al gesto len) lieten ze achter. Toen de knecht en de landbouwer van touwen en zakdoekproppen ver lost waren, ging de knecht onmiddel lijk de postcommandant van de rijks politie te Hoogkerk, H. van Dijk, waarschuwen. De rijkspolitie, onder leiding van de groepscommandant van Zuidhorn, W. Boersma, heeft de zaak in onderzoek. In deze omgeving werd op 31 decem ber 1955 een overval gepleegd op do -zuivelfabriek te Briltil (buit f 10.000) en in april 1957 op de boerenleenbank te Hoogkerk (buit nihil). Beide over vallen zijn tot nog toe onopgehelderd gebleven. De Oostduitse regering heeft da Westduitse regering een nota gezon den, waarin wordt voorgesteld een ge meenschappelijk antwoord te geven op de onlangs verzonden brief van de Russische minister-president, Chroest- sjef, aan zijn Oostduitse en Westduitse ambtgenoot, resp. Grotewohl en Aden auer. De Oostduitse regering bepleit ge meenschappelijk overleg over het op stellen van een antwoord. Het besluit tot dit voorstel is geno men op een vergadering van de Oost duitse ministerraad, zo is donderdag te Berlijn vernomen. Ter beschikking van boeren en tuinders Zeer binnenkort zal, met de goedkeu ring van de Plantenziektenkundige Dienst te Wageningen, een voor Europa geheel nieuw insektenbestrjjdingsmiddel ter be schikking van onze boeren en tuinders kunen worden gesteld, zo deelt men ons van de zijde der Bataafse Petroleum Maatschappij mede. Het produkt verschijnt ongeveer tege lijkertijd in Nederland, Engeland en Frankrijk op de markt. Met het nieuwe middel worden voor namelijk bladluizen, spintmij ten en lar ven van de bietevlieg bestreden. Daar het vergif na 1 2 dagen is uitge werkt kan het ook vlak voor de oogst worden gebruikt. Als veiligheidsmarge heeft het directoraat-generaal voor de volksgezondheid echter een termijn van enkele dagen voor de oogst als uiterste datum van toepassing vastgesteld. Met inachtneming van deze termijn kan de tuinder nu bijna tot vlak voor hij naar de veiling gaat een insektenplaag met succes bestrijden. Het produkt is een or ganisch fosfaat en !s evenals de meeste insekticiden giftig "or de mens. Zij die het produkt zullen toepassen worden hierop op de gebruikelijke wijze attent gemaakt. De Australische minister van immi gratie, Downer, heeft meegedeeld dat de Australische regering terstond een bedrag van twintigduizend Australi sch^, ponden (f 170.000) beschikbaar zal stellen voor hulp bij het voorzien in dringende behoeften van de landver huizers, die met het vergane Noorse schip „Skaubryn" op weg naar Aus tralië waren. Regering, Rode Kruis en publiek in Australië bieden de immi granten, van wie enkele groepen uit Aden, waar de ruim duizend pasagiers van de Skaubryn aan land zijn ge bracht, per vliegetuig naar Australië reizen en de rest zoals gemeld met de schepen „Orsova" en „Johan van Oldenbarnevelt" op spontane wijze al le hulp.

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 3