kaas Felle aanval van GPV op AR-partij CAPTAIN BLOOD stal in 1671 de Engelse kroonjuwelen Tower öf London lokt veel toeristen naar de hoofdstad m Dienstplichtigen zien U aan lieve kinderen directrice n zijn zegt de L Vrijdag 11 april 1958 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 5 Overvallen Verijdeld Kwaad bloed Natuurlijk! Een kaasgerecht! W oningzoekenden gedupeerd Baby door ondervoeding gestorven ACTIE PRO REGE Mevr. Van Dijk won een huis en gaf het weer weg Wotosjilof naar Zuid-Slavië Emir in Mauretanië spoort aan tot verzet tegen de Fransen Verlies van Partij van de Arbeid geeft niet tot juichende woorden aanleiding Groter internaat in Wemeldinge noodzakelijk Zeeuwse Babbelaars Overtreding... Auto-monteuse Kapitein van „Fram" niet schuldig DOOR DE WERELD In één nacht Uw handen gaaf en zacht (Speciale correspondentie uit Londen) DE TOWER OF LONDEN, de door de toeristen drukst bezochte bezienswaardigheid van Londen, heeft een historievol verleden. Een der verhalen, die de Engelsman u zonder enige opsmuk kan doen, is wel de historie van de man, die de kroonjuwelen heeft gestolen. Im mers in de Tower toch worden deze attributen al eeuwenlang be waard. De man, die dit staaltje van brutaliteit uithaalde, was de zo be ruchte Captain Blood, een Ier, met een hunkering naar gevaar, avon tuur en rijkdom. Vele episoden uit het leven van Blood lijken meer verdichtsel dan werkelijkheid. Maar hij zal toch altijd in de herinne ring blijven voortleven als de man, die de kroonjuwelen van Engeland heeft gestolen. Op een voorjaarsochtend van 1671 kwamen een vriendelijke dorpsdomi nee en zijn vrouw in de Martin Tower van de Tower of London om de kroon juwelen te bekijken. In die dagen wer den de juwelen in een ijzeren kooi be> waard en bewaakt door een zekere Talbot Edwards, een oude man. Edwards schonk geen bijzondere aandacht aan het paar, tot de dominee naar hem toekwam en zei dat zijn vrouw zich onwel voelde. Hij bege leidde ze naar zijn eigen appartimen- ten. de twee bovenste etages van het gebouw. Het eerste deel van het plan van Blood was gelukt. Het tweede deel be stond daaruit, vriendschap te kweken met Edwards. En dat lukte hem even eens wonderwel. Op een dag organi seerde men in de Tower een souper, waarop twee van de beste vrienden van de predikant, alias Blood, waren Uitgenodigd. Op die avond vfoeg Blood, of zijn vrienden de kroonjuwelen mochten zien. Edwards stemde toe en liet zijn bezoekers argeloos tot de ka mer toe. Hij sloot de deur achter hen, waarna hij onmiddellijk werd overval len en een prop in de mond geduwd kreeg. Blood greep toen de „Edward the Confessor's Crown", waarmee de koningen en koninginnen van En geland worden gekroond en stopte deze in een zak, die hij om zijn mid del had verborgen. Een van zijn vrienden greep de Rijksappel en de andere stond juist op het punt de scepter in kleinere stukken te gaan snijden om aldus het transport te vergemakkelijken. Op dat ogenblik kwam echter Ed wards zoon binnenrennen, die juist thuis was gekomen en onraad ver moedde. Hij vond zijn vader in deer lijke toestand. De kroonjuwelen waren weg, evenals overigens Blood en zijn trawanten. De jonge Edwards zette onmiddellijk de achtervolging in. Even buiten de Tower, juist toen zij hun paarden wil den bestijgen, werden de vluchtelingen gepakt. De juwelen werden praktisch volkomen onbeschadigd teruggevonden, ofschoon er in de strijd een paar edel stenen gebleven waren. Men verwacht nu de toenmalige tijden kennende dat Captain Blood wérd opgehangen. Niets is echter min der waar. Charles n ontbood hem bij zich en behandelde het hele geval als een sportieve escapade. Hij schonk Blood zelfs een pensioen van 500 pond Sterling per jaar. Dit gaf aanleiding tot de opvatting, dat de koning zelf achter deze onder neming stond. Zo zette Blood ook in alt avontuur weer kwaad bloed. Het slot van de historie: de kroon- iuwelen van Engeland werden later verplaatst naar de Wakefield Tower. toedeling (Adv.) Een dagelijkse puzzle: wat eten we vandaag (Een originele en 6 zo lekkere oplossing van Um probleem I) Selderijknol met kaas Een selderijknol schillen, wassen en bjjna gaar koken. Er daarna 1 cm dikke plakken van snjjden. Tussen 2 schijven selderfl een plak kaas leggen; de drie lagen met een cocktailprikker aan el kaar prikken, door losgeklopt el en paneermeel halen en in de koekepan in wat roomboter mooi goudbruin bakken. Aardappel puree en tomatensaus erbfl geven. Doe nog meer met kaas PD'LICATIF VAN Htf NED. ZÜIVflBURfAIJ RIJSWH* Tot op de huidige dag kunnen ze nu aanschouwd worden, geborgen in een kast, die volkomen ontoegankelijk is voor dieven en die door verschillende „Beefeaters" wordt bewaakt. De auto riteiten van de Tower of Londen nemen nu geen enkel risico meer. OVERSTROMINGEN IN POLEN Tengevolge van de dooi doen zich in de omgeving van Warschau en in Zuid-Polen overstromingen voor. In de gebieden van Kieloe, Lodz, Poznan en Lublin is de alarmtoestand afgekon digd. Naar do meest bedreigde punten bij de zijrivieren van de Oder en de Weichsel zijn hulpploegen gezonden. De autoriteiten hebben de bevolking daar opdracht gegeven weg te trekken. De politie van 's-Gravenhage heeft de 42-jarige A. B. zonder beroep aan gehouden. B. bemiddelde bij het ver krijgen van woonruimte. Eerst deed h(j dit volkomen correct, doch toen hij in geldnood kwam te verkeren, paste hij kwalijke praktijken toe, hij spie gelde de ménsen voor dat hij woon ruimte voor hen wist, maar dan moes ten zij meteen de stoffering overne men. Op deze manier wist hij een zes tal personen f 1650 uit de zak te klop pen, welke hij voor eigen gebruik aanwendde. NOORWEGEN gaat met ingang van 15 april het carnet en andere docu menten voor reizigers die met him auto naar Noorwegen komen, afschaf fen. ïWMK, «r> f - v-y. A< -y 4 - VN» „Edward the Confessor's Crown" Het doel van Captain Blood's hachelijke avontuur. De Haagse politie heeft de 30-jarige A. P.-K. aangehouden, die de laatste tien dagen haar drie maanden oude baby zo weinig voedsel heeft gegeven, dat het meisje door ondervoeding is gestorven. De vrouw heeft bekend dit met opzet te hebben gedaan. Zij heeft nog niet gezegd, wat de reden hiervan is geweest. (Van een onzer verslaggevers) „DAAROM BIEDEN wij u hierbij een huis aan ter waarde van 20.000. U kunt zeggen, waar het gebouwd moet worden!'-' Wie zou niet verrukt en verrast zijn bij het ontvangen van deze boodschap? Mevr. E. van Dijk-Sissingh vernam deze blijde tijding woensdagmor gen op haar Haagse flat uit de mond van de kolonel b.d. G. Wielinga, voorzitter van de Kon. Ned. Militaire Bond Pro Rege. Zij bleek nl. voor het hoogste bedrag aan renteloze obligaties te hebben verkocht in het kader van de „Vier Ton Actie" van deze bond en kwam dus voor de hoofdprijs in aanmerking. Ze wist voor een waarde van 15.000 gulden aan deze stukken te plaatsen. Mevr. Van Dijk was ook blij ver rast, maar ze verklaarde onmiddellijk, dat ze haar verkoop-actie op touw had gezet in haar kwaliteit van bestuurs lid van de Haagse afdeling van Pro Rege. Ze wilde het huis dan ook niet aanvaarden, maar schonk het daarvoor bestemde bedrag aan het nieuwe mili taire te huis in de residentie, dat wel dra gebouwd zal worden. Mevr. Van Dijk is de echtgenote van de generaal mr. W. J. van Dijk en de schoondochter van wijlen dr. J. J. C. van Dijk, oud-minister van Oorlog en oud-voorzitter van Pro Rege. Terwille van het huis, dat ze dus niet kreeg, was haar huis woensdag herschapen in een soort conferentie-oord waar de kabels van de NCRV-reportagewagen rond de stoelpoten kronkelden en waar bestuursleden van Pro Rege en van de Haagse afdeling, journalisten en an dere belangstellenden in en uit liepen. Kol. Wielinga deelde hier mee, dat de actie Vier Ton ver boven de ver wachting is geslaagd. Hier geldt het „nooit gedacht en toch gekregen" tenvolle want er is nu reeds f 470.000 binnen waaronder ook nog f 100.000 aan giften. De bouw van acht nieu we chr. militaire tehuizen zal nu dan ook met kracht worden aangepakt. De liefde van ons volk voor deze zeer bijzondere vorm van jeugdwerk blijkt verrassend groot te zijn. Van de opbrengst gaat niets af voor de prijzen, die de ijverigste verkopers van obligaties ontvangen want die prijzen werden alle gratis beschikbaar gesteld. De tweede prijs, een huiska merameublement, werd in Zwolle aan de heer E. J. Bosch aangeboden. De derde prijs, een bromfiets, werd ge bracht bij de heer L. Voogt te Rijsoord. De heer C. J. van Leeuwen te Schip luiden kreeg de keus tussen een huis orgel en een televisieapparaat. In Gro ningen viel de negende prijs, n.l. een breimachine die gewonnen werd door mevr. A. Sikkens-v. d. Naald. De ove rige 790 prijswinnaars hebben reeds bericht ontvangen. President Kliment Worosjilof van de Sowjet-Unie zal de volgende maand een staatsiebezoek brengen aan Zuid-, Slavie, aldus is in Belgrado bekend gemaakt. Het bezoek, dat aanvankelijk voor het najaar van 1956 was vastgesteld, is herhaaldelijk uitgesteld wegens de tussen beide landen bestaande wrij ving. Sterk tegenhoudende weer is fruitteelt in Betuwe welgevallig Het sterk tegenhoudende weer is da fruitteelt in de Betuwe zeer welge vallig. De knopvorming van de vrucht bomen bevindt zich nog slechts in het begin en zelfs bij heel gunstig weer zal het nog wel een paar weken duren voordat er van boombloesem sprake kan zijn. Dit sterk vertragende weer geeft reden te hopen, dat de fruitteelt dit jaar gespaard zal blijven voor oogstvernietiging, zoals dit vorig jaar in één onheilsnacht met zware nacht vorst in begin mei het geval geweest is. Het staat nu eenmaal in de grond wet dat wij allen verplicht zijn om bij te dragen tot de verdediging van ons grondgebied en daarom ontvangen jaarlijks vele tienduizenden de beken de oproep voor het vervullen van hun dienstplicht. Velen vinden het een prettig vooruitzicht en velen een on prettig, maar hoe dan ook: Nederland wordt soldaat. Zij worden soldaat om dat zij reeds lang op een kaart geno teerd stonden als ingeschrevene voor de dienstplicht. In onze grafiek geven wij een dui delijk overzicht van de aantallen jon gemannen die voor de dienstplicht werden of worden ingeschreven. Deze aantallen zijn van jaar tot jaar ver schillend maar vertonen in de grote lijn gezien toch een stijging. In 1954 bedroeg het aantal ca. 83.000, in 1957 ca. 81.000 en voor dit jaar komen wij op een aantal van ca. 85.000 jongeman nen die voor de dienstplicht worden ingeschreven. Voor het jaar 1962 ko men wij op het hoge cijfer van ca. 132.000 ingeschrevenen, het hoge ge boortecijfer vlak na de oorlog is hier niet vreemd aan. Natuurlijk worden niet alle inge schrevenen werkelijk soldaat. Men kan aannemen dat jaarlijks gemiddeld 20 pet. wordt afgekeurd. Van de dienst- V De Sinir van Trarza, een gebied in de Franse kolonie Mauretanië (West- Afrika) heeft in een radiorede de be woners van Mauretanië aangespoord tegen de Fransen in opstand te komen. De vorige maand heeft de Emir trouw gezworen aan koning Moham med de vijfde van Marokko, dat vroe- een om de belangen van hun politieke ger Frans is geweest. organisatie te bespreken. Het Gereformeerd Politiek Verbond heeft gisteren in de Zuidsingelkerk te Amersfoort zijn tiende algemene jaar vergadering gehouden. Op 1 april 1948 werd het verbond opgericht. Een groot aantal afgevaardigden van 178 afde lingen uit het gehele land waren bij- „Als-ie mee naar Frankrijk gaat, dan weet ik van tevoren dat het geen succes wordt, want.. Midden in zo'n telefoongesprek stap ik de kamer van de directrice van het Internaat van de Chr. School voor Schipperskinderen „Prinses Beatrix" te Wemel- dinge, binnen. Het gaat over een van de ruim vijftig kinderen, die aan haar zorgen zijn toevertrouwd. Er belt een bezorgde vader uit Bazel. En een uur later belt een schippersgezin uit Antwerpen, uit Delfzijl of uit Mons. Er hangt een gezellige, internationale sfeer in het internaat. Gezellig en internationaal, zoals schippers uiteraard zijn. Pleegmoeder van vijftig kin deren, met behulp van vier meisjes als personeel. Een hele kluif, inderdaad. Maar ook bij zonder prettig werk. „Er zijn geen liever kinderen dan schip perskinderen," zegt de direc trice, wier wieg in Tholen stond en die vertrouwd is met de varende bevolking. „Ze zijn veel aanhankelijker, en absoluut nlst lastig. Ze weten zich veel gauwer te behelpen dan andere kinderen." Ze weet dat uit eigen ervaring op diverse tehuizen en internaten. Ik heb met de directrice een rondwandelingetje gemaakt door het tehuis. „Veel te klein an t« primitief" oordeelde de raad van de Kinderbescherming reeds geruime tijd geleden. Te recht, want zo kan het niet. Er zijn dan ook plannen om een nieuw internaat te bouwen van twee verdiepingen, groot genoeg ■/oor 88 leerlingen. Met twee vleugels voor woonruimte, een royale keuken en een woonge deelte voor de directrice. Boven komen de slaapzalen. -Je teke ning ligt al een tijdlang gereed. Maar het geldBurgemees ter Van Sas heeft goede hoop, dat het binnen niet al te lange tijd zal kunnen worden gereali seerd. Schippers klagen niet gauw. Ook hun kinderen niet. Ze zijn allang tevreden met hun kleine, te kleine slaapzaaltjes. Veel ruimte heb ja op een binnen schip Immers ook niet. En als echte schippers zijn de jongens al aan de slag gegaan met verf- pot en kwast. Want schilderen kunnen ze! fïun kamertjes heb ben ze zelf piekfijn opgeknapt. De mannen van de rijkspolitie te water voeten zich uiteraard nauw verbonden met de schip- perswereld. Dat is in Wemel dinge wel gebleken, want daar hebben de postcommandant en zijn mannen de eetzaal keurig geschilderd. Zomaar, kostenloos. Omdat zij ook Iets wilden doen voor de jeugd die door de vaart zo lang de gezinsband moet mis sen. 9 Er zijn kinderen uit alle de len van ons land, uit Engeland zelfs. Maar de meesten zijn van Zeeuwse origine. Ik zag Tinie en Jopie Moerland uit Stavenis- se, wier ouders momenteel in Limburg op de Maas varen, lekker smullen van de warme maaltijd. „Or.ze vaders zitten bij Lobith zeiden Piet Verkammen en Henk Minnaards. Er kwam net telefoon voor Giljam Ver kammen (Tholen), want papa belde vanuit Antwerpen. Als dikke vriendjes zaten ze daar: die Dies Theunissen uit Raams- donkveer, Maarten Hoekstra (Sneek) en al die anderen uit Muiden, Woerden, Stavenisse en weet Ik veel waar allemaal van daan. Een leuke ploeg daar In Wemeldinge. IK GEEF direct toe, dat het mijn eigen schuld was. Wie rijdt nu ook zonder geldige belasting- Z0UFUKM' WSTKirèlfe. Kodde-beier. kaart. Maar ja, als je in allerijl met een fotograaf op weg bent, laat al die paperassenboel je koud. Niet ver van Zoutelande stond de gelaar: "e veldwachter. Midden op een kruispunt. Stop! „Het spijt me meneer, maar ik moet mijn plicht doen," sprak de Hermandad en ik begreep aan da zielige toon, dat hij met mij meeleed. „U lent er uoh niet op uit, om de lege schatkist van Zoute lande weer wat ie spekken?" vroeg ik. „Burgemeester Kodde stuurt ons er speciaal op uit om bon netjes te schrijven," grapjaste de politieman. „U bent dus een Kodde-beier", luidde mijn vondst, maar een andere snoodaard had deze woordspeling w irschijnlijk al eerder geplaatst want de dien der vertrok geen spier. De vorige week heb ik drie rijksdaalders moeten storten voor d;t grapje. „Spijt me, me neer,' rei de Kodde-beier nog maals, „maar ik moet mijn plicht doen. Ik kan dit niet door de vingers zien. Als u overtre dingen of iets wat niet in de haak is signaleert, dan zet u dat ook in de '-rant. Dat is üw plicht. Da's waar ook, dacht ik, toen ik de volgende dag het plaatje op mijn bureau vond, dat Rien Neels had geknipt tijdens de be keuring. Ik ben niet zo'n held in verkeersregels, maar als u mij vraagt, dan klopt het niet helemaal daar midden op die driesprong, midden op de weg i i ALS IK TI vertel, dat REE VAN BIEZEN uit AXEL als enige vrouwelijke deelnemer aan da cursus Motorkennis is geslaagd, dan denkt u natuurlijk direct aan een kenau van een vrouw. Maar dan bent u mis, want mej. M. S. van Biezen is een charmante jongedame van 20 jaar. die als verkoopster in een damesconfectiezaak werk- 1 zaam is, i Hoe kom je nu als enig meis- je tussen al die mannen ver- zeild? heb ik die technische j Axelse gevraagd. „Heel eenvou dig", antwoordde ze, „omdat mijn vader een smederij heeft en de motorcursus verzorgt, en omdat ik het prettig vind ook wat van motoren te weten." Zij heeft nl. haar rijbewijs en vind het zaak om nu toch ook het allernodigste van de motor te weten. „Vader wilde er eerst niets van weten," verklapte ze mij, hij zei: dat Is niks gedaan tus sen al die mannen. Maar ik heb hem toch kunnen overhalen en de cursus was bijzonder pret tig." De cursus heeft plaatsge had aan de Chr. Landbouw school te Axel. Artemis De voorzitter van het verbond, ds. F. A. den Boeft, hield een openings rede, waarin hjj de laatst gehouden verkiezingen aan een beschouwing on derwierp. Ds. Den Boeft verklaarde, dat het verlies van de PvdA niet tot juichende woorden aanleiding geeft. Het is geen verlies, dat wijst op een geestelijke winst. Deze verschuiving echter, aldus spreker, heeft als onder grond een afvallig en steeds meer god- vergetend en christusloochenend mi lieu. Materialisme en utilisme, alsmede humanisme zijn de stromingen, die de stemming hebben beheerst, Een felle aanval deed de voorzitter van het G.P.V. op de A.R. De afval vreet daar verder. Uitvoerig ging spreker vervolgens in op de talrijke facetten van de politieke strijd en sprak daarna zijn verheuging uit over de vooruitgang in het werk van het G.P.V. Hij riep zijn hoorders op politiek standvastig, onbeweeglijk en trouw aan Schrift en belijdenis te zijn. „Dan worden wij niet onderste boven gelopen. Wij vrezen het com promis en schuwen het woord anti these niet, maar gebruiken het vooral geestelijk in zijn wijde zin". Wij we ten, zo besloot ds. Den Boeft, dat wij één zijn in het begeren een partij te hebben, die haar bestaan alleen maar grondt In Gods getuigenis en daarom gaan wij, ondanks veel, dat ons opge dragen is moedig en vertrouwend in elkaar het nieuwe jaar in. Raad voor de scheepvaart De raad voor de scheepvaart heeft, terzake van de aanvaring van het mo torschip „Fram" met het Britse m.s „Perth" (kapitein A. van Vessem) op de Westerschelde, in een schriftelijke uitspraak geoordeeld, dat de „Fram" goed gevaren heeft. Zij is misschien dichter bij de zwarte tonnen gekomen, dan men meende, maar zij is tijdig naar stuurboord gegaan. Deze stuur boordbeweging heeft zij aangegeven door een fluit- en lichtsein. De raad is er van overtuigd, dat „in dien de loods van de „Perth" geen ver trouwen had in de manoeuvre van de „Fram", hij de vaart uit zijn schip had moeten halen". Reeds meermalen heeft de raad zich in die geest uitgesproken. Koningin Elisabeth van België, die ter gelegenheid van de Tsjaikofski- herderiking 'n bezoek aan de Sowjet- Unie brengt, is woensdag te Stalingrad aangekomen, waar zij een krans bij het monument voor de gevallenen te gen de Duitsers legde en voorts een waterkrachtcentrale bezocht. plichtigen die door de keuringsraden voorgoed ongeschikt voor de dienst worden verklaard, nemen de intel lectstoornissen de grootste plaats in, vorig jaar bedroeg dit aantal 6666 man. Als tweede op de ranglijst van reden van afkeuring zien wij gebreken aan de ogen, ongeveer 4000 afgekeurden per jaar komen op deze rekening te staan. Naast de afkeuringen zijn er ook nog andere factoren waarom men niet aan zijn dienstplicht behoeft te voldoen, b.v. onmisbaarheid in be drijf, studie als geestelijke etc. Deze factoren plus het percentage afge keurden zijn er de oorzaak van dat on geveer 35 pet. van het aantal inge schrevenen de dienstplicht niet ver vult. HOLLAND WORDT SOLDAAT 130 AANTOLINGESCHREVENEN VOOR DE DIENSTPLICHT 120 110 100 90 80 70 60 50 40 30 r 20 10 0 X 1000 1954 156 58 '60 '62 '64 1966 033 Radio-Djakarta heeft gemeld, dat het Chinese dagblad Sin Po, waaraan op 2 april een verschijningsverbod werd opgelegd, met ingang van van daag weer mag verschijnen. Na een botsing tussen twee auto's is gistermiddag te Heerde een perso nenauto in het Apeldoorns kanaal ge reden. De bestuurder, de 28-jarige veehandelaar H. Wegteveld uit Wijhe wist zich te redden, zijn tienjarig broertje, dat naast hem zat, verdronk. 9 Madurodam heeft in het afgelopen jaar 750.000 bezoekers ontvangen. De ze toeloop, ten opzichte van 1956 een stijging van ongeveer 150.000, is voor een aanmerkelijk deel te danken aan het aantal buitenlanders, dat de mini atuurstad beschouwt als een van de voornaamste bezienswaardigheden van 's-Gravenhage en Nederland. De Jemenitische legatie in Cairo heeft medegedeeld, cat Britse troepen op 5 april Alkamasj, in het Jemenitisoh gebied Hareeb, hebben beschoten én „een groot aantal inwoners" hebben gedood. Woensdag heeft te Hamburg een treffen plaatsgevonden tussen voetbal elftallen van Noord-Duitsland en Noord-Nederland. Onze oosterburen wonnen deze ontmoeting met 41. Het noordnederlandsc jeugdteam verloor eveneens te Hamburg. De Duitse jeugdploeg bleek te sterk en won met 31. President Tubman van Liberia heeft de advocaat Paul Dunbar, die in 1955 een moordaanslag op hem pleegde, in vrijheid doen stellen. Dunbar moet zich eens per maand melden en mag geen wapen dragen. Eerder had de president reeds negen medeplichtigen van Dunbar hun straf kwijtgescholden. Engeland zal binnen enkele weken op het proefterrein bij Christmas- Eiland in de Stille Oceaan een water stofbom tot ontploffing brengen, zo meldt de Londense „Daily Express", Volgens het blad zal een nieuw type bom, bestemd als lading voor toekom stige britse lange afstandsraketten worden beproefd. Ingezonden Mededeling (adv.)

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 5