Termijnmarkt voor aardappelen te Amsterdam geopend Commissie van goede diensten had weinig positief resultaat L Ds. P. N. Kruyswijk sprak over modaliteiten in Geref. kerken West-Sumatra een fort Dreigend arbeiderskonflikt in olie^industrie op Aruba K.L.M. BOEKTE IN 1957 BIJNA F 23 MILJOEN WINST Binnenkort gebruikmaking van turbinemotoren Derde tunnel onder Noordzeekanaal Predikanten bijeen STANDAARD VAN WILLEM V TIMMERMAN STAK UIT WRAAK HOOIBERGEN IN BRAND Gevecht in Zuidkoreaans vliegtuig Geschil Frankrijk/Tunesië Vrijdag 11 april 1958 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 1 Australische regering vindt vergoeding aan Nederlander te hoog Mr. Huygens mag dr. O. bezoeken Argentinië contra de Dominicaanse Rep. STEEDS MEER KLEUR OP KEUKENHOF Opstand in Cubaanse hoofdstad onderdrukt Grotere stabiliteit en minder risico's Russische vliegtuigen voor Indonesië Chroesjtsjef verliet Hongarije „Schoonmoederdag,, ?raó DOOR DE WERELD Blijkens het jaarverslag over 1957 boekte de Kon. Luchtvaart Maat schappij N.V. dat jaar aan ver- voersinkomsten 467.362.000 (v. j. 405.647.000) en aan overige inkom sten 28.870.000 (v.j. 28.499.000). De bedrijfskosten bedroegen in to taal ƒ474.494.000 (v.j. 403.149.000) waarvan aan salarissen, lonen en sociale lasten 159.112.000 (v. j. 139.969.000), materialen, diensten van derden en diversen 183.518. 000 (152.704.000), benzine en olie 74.943.000 (63.722.00,0) en af schrijvingen 56.921.000 (46.754. 000). Aan winst bij verkoop op ver ouderd materiaal werd geboekt 8.310.000 (409.000). Het nadelige saldo van de overige baten en las ten bedraagt 1.518.000 (2.929000) waarna resteert 28.530.000 (v. j. 28.477.000). De extra afschrijvin gen op vliegend materieel bedra gen 5.534.000 (4.887.000), waar na overblijft 22.996.000 (23.590. 000). De toeneming van het passagiers vervoer, gerekend in tonkilometers, bedroeg in 1957 ten opzichte van het voorafgaande jaar veertien procent. Dit accres ontstond geheel bij het ver voer in de toeristenklasse, het vervoer in de eerste klasse bleef nagenoeg constant. Het vervoer van emigranten tegen de daarvoor geldende speciale tarieven vertoonde in 1957 bijna een verdubbe ling ten opzichte van het voorafgaande jaar, voornamelijk als gevolg van de immigratiepolitiek van de Verenigde Staten. Het vrachtvervoer bleek het meest gevoelig voor de in de tweede helft van 1957 waarneembare econo mische recessie. De stijging ten op zichte van 1956 bedroeg ruim negen procent. Het postvervoer nam met zes procent toe. PERSONEEL Het totale aantal personeelsleden steeg van 16.008 per ultimo 1956 tot 17.126 per ultimo 1957. Zowel in de primaire als in de secundaire arbeids voorwaarden werden in de loop van het jaar een aantal verbeteringen aan gebracht, zo deelt de directie verder o.m. mede. Aan het einde van het jaar werd principiële overeenstemming be reikt met het bestuur van het pen- De Australische regering vindt het bedrag dat rechter Monahn van het Hoge Gerechtshof de vorige maand heeft toegekend aan de 27-jarige Ne derlandse immigrant J. M. Thoonen te hoog. Zij heeft beroep aangetekend. De rechter had aan Thoonen een schadevergoeding toegekend van 23.585 Austra'ische ponden (bijna 200.000 gulden) voor lichamelijk let sel dat hij door radio-actieve straling heeft opgelopen. Thoonen had in 1955 in een elektri sche centrale een radio-actieve capsule gevonden en die gedurende zes dagen in de zak van zijn overal gedragen. Als gevolg van de straling moest zijn rech terbeen worden afgezet. De Australi sche regering heeft haar verantwoor delijkheid erkend en wil ook wel schadevergoeding betalen, doch bijna 24.000 pond vindt zij teveel. Pakistan tracht leningen in Europa te sluiten De minister van financiën van Pa kistan, Seyd Amjad Ali, zal maandag uit Karatsji vertrekken voor een be zoek aan Westeuropese landen, waar hij hoopt langlopende leningen van tezamen ongeveer 190 miljoen gulden voor ontwikkelingsprojecten te sluiten. Hij zal Zweden, Engeland, Frankrijk en West-Duitsland bezoeken. Het overleg, dat is gepleegd tussen de Haagse deken, jhr. mr. J. H. de Brrauw en de procureur-generaal mr. Busier te Leeuwarden, heeft ertoe ge leid, zo vernemen Wij van mr. M. H. Huygens, dat deze zijn cliënt, de Ber- kelse arts dr .O. thans vrijelijk zal mo gen bezoeken en inzage zal kunnen nemen van het strafdossier. Staking op Cyprus De Griekse Cyprioten zijn donder dag een algemene staking van 24 uur begonnen uit protest tegen het vast houden van politieke gevangenen die niet veroordeeld zijn. In Nicosia stond het gehele openbare verkeer stil. Alle winkels van Griekse Cyprioten waren gesloten. De straten waren verlaten. Men zag alleen pa trouilles van Britse militairen., Argentinië heeft zijn diplomatieke betrekkingen met de dominicaanse Re publiek opgeschort uit protest tegen de activiteit van oud-president Peron in dat land. De Dominicaanse ambassadeur in Argentinië kreeg twee dagen tijd om het land te verlaten. De Argentijnse diplomaten In de Dominicaanse repu bliek zijn naar Argentinië teruggeroe pen. sioenfonds voor het grondpersoneel omtrent een reorganisatie van dit fonds. In de komende jaren zullen de mo derne voortstuwingsmiddelen schroef- turbine en straalmotor op de ont wikkeling van de burgerluchtvaart grote invloed uitoefenen. In hoeverre die beide voortstuwingsmiddelen ook op de duur naast elkaar zullen worden gebruikt en of de straalmotor econo misch bruikbaar zal zijn op korte af standen, zijn op dit ogenblik aldus het verslag nog moeilijk te beant woorden vragen. TURBINEMOTOREN Te verwachten is, dat in de komen de jaren voor de grote luchtvaart maatschappijen de vervanging van de huidige vliegtuigen (met zuigermoto ren) door vliegtuigen met turbines eep van de belangrijkste vraagstukken zal zijn. Een beslissing omtrent deze ver vanging zal ook de K.L.M. binnen af zienbare tijd onder ogen moeten zien. Hoewel het weer nog steeds niet meewerkt, wordt toch verwacht, dat tijdens het komende weekend de bloei van de narcissen zal doorzetten. Op de Keukenhof komt nu ook steeds meer kleur. Overal ziet men narcissen, tulipa's en verscheidene kleine bolgewassen in bloei. De Cubaanse regeringstroepen heb ben snel een poging van de rebellen van Fidel Castro om het bewind van president Batista omver te werpen, on derdrukt. De opstandelingen maakten zich aanvankelijk meester van het grootste radiostation van de hoofdstad Havan na en riepen de bevolking op een al gemene staking te beginnen. Naar wij vernemen, vonden veertig personen bij de schermutselingen de dood. Thans is de rust in de Cubaanse hoofdstad weergekeerd. Het radiostation bevindt zich weer in handen van de regering. „U hebt met vooruitziende blik, het echte goede Nederlandse be drijfsleven waardig, het aangedurfd en gepresteerd een termijnmarkt in poot- en consumptieaardappelen te organiseren, de eerste van dit soort in Europa". Dit zei ir. J. A. P. Franke, directeur-generaal van de voedselvoorziening gisteren in de Koopmansbeurs te Amsterdam ter gelegenheid van de opening van de termijnmarkt voor aardappe len. Ir. Franke noemde de termijnmarkt in wezen juist van een zo grote economische betekenis omdat het allen, die erbij betrokken zijn, meer zekerheid, het produkt een grotere stabiliteit en daardoor de aan- en verkoop minder risico's geeft. Zij is evenzeer van betekenis voor de producenten in ons land als voor de kopers in het buitenland, die o.m. door de grotere openbaarheid van de prijsontwikkeling op langere termijn naar ons land zullen worden getrok ken. Spreker deelde mede, dat Nederland in het algemeen de grootste aardappel exporteur is. In 1954 en 1955 nam ons land resp. 20 en 27 procent van de werelduitvoer voor zijn rekening, ter wijl Nederland in 1956 met een export van bijna 700.000 ton poot- en con sumptieaardappelen samen zelfs 30 pet. van de wereldexport verzorgde. In datzelfde jaar importeerden onze partnerlanden in de Europese econo mische gemeenschap meer dan 600.000 ton aardappelen, bovendien had Enge land in dat jaar een totale invoer van ruim 500.000 ton. Ir. Franke zei, dat het hierdoor wel duidelijk wordt, dat Nederland als ex- portgebied van poot- en consumptie aardappelen een strategisch belang rijke plaats inneemt temidden van vele Europese landen, die niet zelden grote importbehoeften hebben. Door de wis selende oogsten varieert deze behoefte zeer sterk en om de positie als aardap- pelexporterend land te behouden, is 'n voortdurend vooruitzien naar de ont wikkelingen en mogelijkheden van es sentieel belang. Spreker noemde de instelling van de termijnmarkt daarbij van grote betekenis. Hij bezag vervolgens het verkeer in agrarische produkten in internationaal Ingezonden mededeling (Adv.) verband en zeide, dat de zeer grote verschillen in landbouwbeleid een snel le vooruitgang van het vrije verkeer zeer moeilijk maken. Hij achtte het echter geenszins uitgesloten dat 1958 of 1959 nog in Beneluxverband een vrij verkeer in aardappelen zal bren gen. Indien dat bereikt wordt, aldus spreker, zal het mogelijk moeten zijn ook onze benelux-partners direct bij deze termijnmarkt te betrekken. Ir. Franke was van mening, dat de Euro pese economische gemeenschap niet als een einddoel moet worden gezien, om dat wij voor zeer vele produkten op afzet over de gehele wereld ingesteld zijn. Hij juichte daarom een totstand komen van een vrijhandelszone in principe toe. IN VERRE TOEKOMST De burgemeester van Zaandam, de heer W. Thomassen, heeft gisteren tij dens een bezoek van journalisten aan twee Zaandamse bedrijven de aan dacht gevestigd op de mogelijkheid in de zeer verre toekomst, van een derde verkeerstunnel (naast de Velser- en Coentunnel) onder het Noordzee kanaal. Deze derde tunnel is door planolo gen gedacht aan de rand van de toe komstige uitbreiding van het westelijk havengebied van de hoofdstad, zo on geveer ten noorden van Halfweg en een verbinding gevend naar Westzaan. Gistermorgen werd in het jaarbeurs gebouw te Utrecht de algemene verga dering van de vereniging van predi kanten van de Gereformeerde Kerken in Nederland voortgezet. Als referent trad op ds. P. N. Kruyswijk, Geref. predikant te Amsterdam en praeses van de generale synode van Assen, die een referaat hield over de modaliteiten en hun onderlinge verhouding in de Geref. Kerken. Hij betoogde, dat de statistiek, die Dit is de standaard, die gevoerd zal worden door de auto, die het stoffelijk overschot van Z.D.H. prins Willem V van Brunswijk naar Delft zal brengen. De kwartieren zijn: Nassau, Kat- zenelbogen, Vianden en Diez. Mid denschild gevierendeeld: Chalon en Oranje. Hartschïld: Geneve. Aardappelloods verbrand Een grote aardappelloods van de landbouwer A. M. Lips aan de Onder- duikersweg bij Emmeloord in de Noordoostpolder is gisternacht uitge brand. Daarbij ging een hoeveelheid voorgekiemde pootaardappelen voor twaalf hectare verloren. De brandweer van Emmeloord slaagde er in het ske let van de loods te behouden. De heer Lips is tegen brand verzekerd, maar niet tegen bedrijfsschade. De oorzaak van de brand is nog niet bekend. De rechtbank te 's-Gravenhage heeft gisteren de 22-jarige timmerman C. G. uit Hillegom, die het vorige najaar in de omgeving van Noordwijkerhout gevaarlijke branden had gesticht in hooibergen en rietvelden, veroordeeld tot een gevangenisstraf van zes maan den met aftrek van voorarrest en voor waardelijke ter beschikking stelling van de regering met toezicht van de protestants-christelijke reclassering en een psychiater. De timmerman had deze brand ge sticht uit wraak tegen de maatschappij, die hem niet meer wilde accepteren, omdat hij een gevangenistraf had moe ten ondergaan. De branden waren erg gevaarlijk geweest, omdat de hooiber gen vlak bij gebouwen en schuren had den gestaan. In een geval leverde de brand een schade van f 12.000 op. Arubaanse gedeputeerde Croes vroeg gratie De Arubaanse gedeputeerde Porfirio Croes heeft woensdag gratie gevraagd op grond van zijp_onschuld en ten be hoeve van zijn gezin. De heer Croes was op beschuldiging van malversaties veroordeeld tot ne gen maanden gevangenisstraf met af trek van voorarrest. De heer Croes zal thans huisarrest hebben tot de gouverneur van de Ne derlandse antillen over dit verzoek zal hebben beslist. Radio-Padang heeft woensdag avond gemeld, dat West-Sumatra werd veranderd in een fort. Er waren woensdag geen gevechten van betekenis. Het dichtstbijzijnde punt waar regeringstroepen zich thans bevinden is ongeveer 100 km. van Bukit Tinggi. De troepen van de tegenregering werpen thans sterke stellingen op achter hun huidige positie aan de grenzen van West-Sumatra, aldus radio- Padang. AANSLAG Radio-Padang meldde, dat als pleger van de aanslag op de minister van de fensie der tegenregering, mr. Burha- nuddin Harahap, een negentienjarige student, was geïdentificeerd. Zijn va der was een „berucht communist", die vorige maand werd gearresteerd, aldus radio-Padang. De aanslag werd maan dag gepleegd door middel van een handgranaat, die uit een voorbijrijden de auto geworpen werd naar het bu reau van mr. Burhanuddin. Een kapitein van het Zuidkoreaanse leger heeft donderdag gepro beerd de piloot van een militair transportvliegtuig tijdens een vlucht van Taegoe naar Seoel te dwingen naar Noord-Korea te vliegen» De kapitein bedreigde de piloot met een revolver, doch deze wei gerde en viel de kapitein aan. Tijdens het gevecht vielen enige schoten, waardoor de telegrafist van het vliegtuig dodelijk getroffen werd en de piloot zelf ernstige verwondingen opliep. De piloot slaagde er echter in, ondanks zijn bloedverlies, een nood landing te maken op de luchtbasis van Pjongtaik bij Seoel, terwijl de andere inzittenden van het toestel de kapitein overweldigden. Dit is de tweede keer dat een dergelijke poging wordt gedaan. De eerste keer, op 16 februari, dwong een groep communisten de Ame rikaanse piloten van een Zuidkoreaans burgervliegtuig naar het noor den te vliegen. Dit toestel is later door de Noord-Koreanen vrijgelaten. De officier van justitie had tegen de timmerman een gevangenisstraf met zes maanden met aftrek van voorar rest en onvoorwaardelijke ter beschik king stelling van de regering gevor derd. Volgens radio-Padang worden Rus sische vliegtuigen voor de Indonesische luchtmacht in Egypte bijeengebracht. Ook worden daar Indonesische piloten opgeleid, aldus de radio, die voorts meedeelde, dat Indonesië thans zware en lichte tanks in Tsjecho-Slowakije koopt. De Sowjet-premier en partijleider Nikita Chroesjtsjef is donderdagoch tend, na een verblijf van een week in Hongarije, met een TOE-104-straal- vliegtuig uit Boedapest naar Moskou vertrokken. Voor het vertrek verklaarde hij in een afscheidsrede, dat er geen geschil punten tussen de Sowjet-Unie en Hon garije bestaan. Bij de onderhandelin gen die gevoerd zijn, is gebleken, dat wij eenzelfde standpunt innemen ten aanzien van alle internationale kwes ties die voor ons van belang zijn, zo zei hij. Gouverneur Orval Faubus van Ar kansas, die vorig jaar vooral naam maakte door zijn optreden tegen de be ëindiging der rassenscheiding op de scholen in zijn staat, heeft bepaald dat 20 april in het vervolg als „schoon- móëderdag" gevierd zal worden. Hij meent dat schoonmoeders recht heb ben op meer liefde en begrip. de Geref. Kerken als enige grote kerk in Nederland jaarlijks openbaar maakt, een vrij sterke osmose aan het licht brengt tussen de verschil lende kerkgemeenschappen. Deze os mose is bij doopleden sterker dan bij belijdende leden en de kerk leert hieruit, zeide hij, dat de staf samen binding in haar midden bij velen op sterke weerstanden stuit. STROMINGEN Ten dele blijkt dit ook uit het be staan van de stromingen binnen de Geref. kerken, nl. voorzover centrale aspecten van het leven der kerk on derscheiden worden gezien en beleefd. Juist in de naoorlogse tijd met haar veranderende maatschappij en da noodzaak van Europese, zo niet nog breder visie, is er aan het rechte func tioneren van de staf' samenbinding t« dieper behoefte, aldus spreker. De kerk als zodanig bemoeilijkt dat rechte functioneren door het zich vrijwel geheel onthouden van., het middel van public relations, de plaats daarvan wordt nu grotendeel» ingenomen door de al of niet kerke lijke pers. ONKUNDE Door een en ander is er vaak ont stellende onkunde ten aanzien van het werk der kerk (behalve dat van de zending) waardoor velen de samenbin dende kracht van het werk der kerk ontgaat, terwijl genoemde pers dik wijls op een vermoeiende wijze juist verschillen tot uitdrukking brengt, zonder die te overwinnen of de weg daartoe te plaveien, aldus ds. Kruys wijk. De kerk als zodanig bemoeilijkt het rechte functioneren van de staf samen binding eveneens door een onjuiste sa menstelling van de meerdere vergade ringen, waardoor menigmaal de func tie dezer vergaderingen niet tot haar noodzakelijk recht komt. Wat de stro mingen in het midden der Geref. ker ken betreft, wordt deze afgeslotenheid eerder overwonnen door open congres sen dan door samenkomsten van ver enigingen. Spreker betoogde tenslotte, dat op de predikanten in deze dingen een gro te verantwoordelijkheid ligt die hoge eisen stelt, met name aan de prediking. Premier Gaillard heeft woensdag verklaard, dat de eerste faze Van de missie van Murphy en Beeley, die namens de Verenigde Staten en En geland in het Frans-Tunesische ge schil hun goede diensten verlenen, thans is geëindigd. De premier zei dit, nadat hij in zijn woning te Barbezieux in Zuidwest-Frankrijk een onderhoud van zes uur met de Amerikaanse en de Britse vertegenwoordiger had ge had. In antwoord op vragen zei hij dat er „een hele reeks voorstellen is". Beeley deelde mee, dat men van gedachten gewisseld had over manie ren om de huidige impasse te door breken. Het besprokene zou vrijdag a.s. door de Franse regering worden bestudeerd. Daarna zullen Beeley en Murphy opnieuw een gesprek hebben met Gaillard en diens minister van Buitenlandse Zaken, Pineau. Over het algemeen is men te Parijs van oordeel dat de missie van de Brit en de Amerikaan is mislukt. Er bestaan geen aanwijzingen, waaruit zou blijken wat de Franse regering ziet als de „tweede faze" van hun optreden. Volgens doorgaans welingelichte kringen is woensdag o.a. de mogelijk heid besproken om alleen aan de Al gerijnse kant van de grens met „Tu nesië controle uit te oefenen, opdat de Algerijnse opstandelingen geen steun meer uit Tunesië zullen kun nen krijgen. Zoals bekend is wil president Bour- guiba niet weten van een controle aan de Tunesische kant van de grens. Frankrijk staat er echter op dat de grens hermetisch wordt afgesloten. De landsbemiddelaar van de Ned. past, of een loonsverhoging met zes Antillen, de heer De Castro, heeft niet- officieel informatieve besprekingen gevoerd met de directie van de Ame rikaanse oliemaatschappij op Aruba, de Lago Oil and Transport Cy, en de vertegenwoordiging van de werkne mers bij deze maatschappij, de „Lago Employee Council" (L.E.C.). De kwestie gaat over het invoeren van een veertig-urige werkweek, zon der dat er loonsverlaging wordt toege- EERSTE KASSNIJBONEN Aan de Coöp. Groentenveiling te Pijnacker hebben de gebroeders De Graaf, kwekerij aldaar, de eerste kas- snijbonen van dit seizoen aangevoerd. Deze eerstelingen brachten f2.30 per kilo op. 2000,verduisterd De politie te Den Haag heeft de 45- jarige M. J. J. R. gearresteerd. R. heeft als vertegenwoordiger van een vloe renbedrijf ten nadele van zijn werk gever f2000 verduisterd. Hij was be last met het incasseren van gelden, die hjj in eigen zak stak. procent in plaats daarvan, hetgeen de Lago heeft geweigerd. De tot nu toe vigerende arbeidsovereenkomst is op 4 april afgelopen. De directie var» de Lago had zich reeds eerder bereid ver klaard, nieuwe onderhandelingen te voeren. LOUIS LEBOUE uit Saumur (West- Frankrijk) had woensdag ruzie met zijn vrouw. Hij maakte zich zo kwaad, dat hij het huis uitliep en de deur achter zich dichtsmeet. Wie schetst zijn verbazing, toen daarop met donderend geweld zijn hele huis instortte. De brandweer moest er aan te pas komen om zjjn vrouw uit de puinhoop te bevrijden. De mijnwerkersorganisaties in Ita lië hebben besloten op 1 april een 24- uursstaking te houden, nu de onder handelingen over een nieuwe collec tieve arbeidsovereenkomst zijn afge broken. Voorts zullen de mijnwerkers in de eerste tien dagen van mei wissel- stakingen houden. De radiotelescoop van Jodrellbank (Eng.) heeft de Spoetnik II woens dagavond boven de Noordzee waarge nomen. De satelliet, die eind deze week naar verwachting in de atmosfeer zal verbranden, verliest per dag 21 km. hoogte. EEN AMERIKAANSE straaljager is woensdag bij een mislukte landing te Manston, in het Britse graafschap Kent, terechtgekomen op een auto, waarvan de vier inzittenden om het leven kwamen. De piloot bleef onge deerd. VERTEGENWOORDIGERS van de V.S., Rusland, Argentinië, Chili, Aus tralië, Frankrijk, België, Japan, Nieuw- Zeeland, Zuid-Afrika en wellicht nog andere landen zullen spoedg in Bue- nos-Aires bijeenkomen om te bespre ken hoe men militarisatie van het Zuidpoolgebied kan tegengaan en hoe men de wetenschappelijke samenwer- kng in dit gebied kan bevorderen, zo is van doorgaans betrouwbare diplo matieke zijde in Buenos Aires mee gedeeld. Onbekende vliegtuigen hebben, vol gens reizigers die woensdag per ri vierschip in Buenos-Aires zijn aange komen, de oevers van de rivier de Parana aan de Paraguayse zijde van de grens beschoten. Ooggetuigen gelo ven, dat de vliegtuigen schuilplaatsen van opstandelingen onder vuur namen. DE SOWJET-UNIE voert thans geen leeuwen uit Afrika of Azië meer in voor haa r diergaarden en circussen maar heeft sedert vorig jaar zelfs een aanzienlijk aantal van deze dieren uit gevoerd, aldus meldt het blad „Nieuws uit Moskou". Er worden thans 75 a 100 welpen per jaar in de Sowjet-Ünie ge boren. De Australiër dr. John Forbes van het Fairfield-ziekenhuis voor besmet telijke ziekten (Victoria) heeft een ademhalingsapparaat voor lijders aan kinderverlamming e.d._ geconstrueerd, dat bij de patient een kunstmatige hoest kan opwekken, aldus meldt de Australische voorlichtingsdienst. Door het uitvallen van de tinaan- voer uit Indonesië heeft de N.V. Hol- landsche Metallurgische Bedrijven in Arnhem sedert enige tijd geen werk meer voor een aantal arbeiders. Om deze reden ziet de vennootschap zich genoopt ongeveer 100 mensen te ont slaan. Naar wij vernemen zal zeer binnen kort het aantal artikelen, dat op de luchthaven Schiphol belastingvrij wordt verkocht aan passagiers met in tercontinentale bestemming, aanzien lijk worden uitgebreid.

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 3