Vlekken op menbelen? Prachtbijts Ceta-Beverl Enkele zeer verschillende werken Gebruik alleen hoofdletters Mening Landbouwschap over garantieprijzen melk- en akkerbouwprodukten Indonesische ambassadeur in Rome legt functie neer Liturgisch besef in Gerefkerken moet groter worden Eisenhower vraagt Russen splijtbaar materiaal voor de „vrede" te gebruiken Chinezen moeten Indonesië verlaten LEERKRACHTEN NIJVERHEIDS ONDERWIJS TELEURGESTELD Appèl op het Nederlandse volk Donderdag 10 april 1958 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina J VAN HET LEGIOEN IN DE CEL Verkoop losse melk in winkels Om asiel gevraagd? Koffie-ronde-tafel- conferentie Meerprijs melk niet openbaar besproken Geref predikanten bijeen Ds Lammens refereerde Antwoord aan premier Chroesjtsjew PLATENPRAAT VRAAGT MAAR Prof* v* d. Bergh over papierbesparing Tweeling- en halfomdmk Het Landbouwschap heeft met vol doening kennis genomen van de ver klaring der regering, dat zij in be ginsel bereid was in de garantieprij zen voor melk- en akkerbouwproduk ten alsnog de volledige vergoeding voor grond en gebouwen op te ne men. Het verheugt het Landbouw schap dat de argumentatie op dit punt in zijn schrijven aan de Tweede Kamer, blijkbaar overtuigend is ge weest. Teleurstellend is evenwel, dat de regering op grond van het te ver wachten tekort van het landbouw- egalisatiefonds meent het bij deze principe-uitspraak te moeten laten. Met voldoening stelt het Landbouw schap voorts vast, dat de regering blijkbaar in beginsel bereid is de werkclassificatie als basis voor het loonbeleid in de landbouw te aan vaarden. Dat de verwerkelijking hier van dit jaar slechts ten dele zou plaatsvinden, acht het Landbouw schap evenwel onbevredigend, omdat de relatieve gelijkstelling van de be loning van de landarbeid met de be loning in andere bedrijfstakken hier door nog weer naar de toekomst ver- Schoven zou worden. Voor het overige wacht het Landbouwschap de ten deze in het vooruitzicht gestelde bespre kingen af. Het motief, dat de regering voor haar teleurstellende beslissingen aan voert, namelijk het te verwachten te kort van het L.E.F. in verband met De 30-jarige W. J. M. uit Apeldoorn Is bij de grenspost Roosendaal aange houden toen hij op weg was naar huis, na een diensttijd van drie jaar in het vreemdelingenlegioen. Het bleek na melijk dat de man door de politie ge zocht werd, voor een in 1953 gepleegde oplichting. M. werkte in dat jaar als kappers bediende in Apeldoorn en vervoegde zich op een avond bij enige cliënten van zijn werkgever, bij wie hij het verhaal opdiste, dat hij een auto-onge luk had gehad en geen geld bezat om de schade te regelen. Hij wist op deze manier een bedrag van ongeveer f 500 los te krijgen. Hij week vervolgens uit naar Frank rijk, waar hij zich bij het vreemdelin genlegioen aanmeldde. Hij is reeds aan de officier van jus titie te Zutphen voorgeleid. Op verzoek van de adviescommis sie Warenwet heeft het bestuur van het Produktschap voor Zuivel een uitspraak gedaan over het verkopen van losse melk in winkels voor am dere voedingswaren. Daarbij is een conclusie van de consumptiemelk- commissie gevolgd, waarin staat, dat tegen inwilliging van het verzoek om losse melk te verkopen geen bezwaar gemaakt kan worden, mits de ver koper van losse melk voldoet aan de vereiste vakbekwaamheid en zijn be drijfsruimte voldoet aan de hiervoor gestelde technische eisen. Het bestuur bleek van mening, dat de technische eisen in het belang van de volks gezondheid bij de Warenwet moeten worden gesteld, doch dat deze wet geen eisen op het punt van vak bekwaamheid en vestiging kan stellen. de dalende zuivelprijzen op de inter nationale markt, heeft het Landbouw schap sterk verontrust. De inwilliging van de, zoals de regering zelf toe geeft, niet ongerechtvaardigde wen sen van de landbouw wordt met dit motief zonder meer afhankelijk ge steld van de toestand van de schat kist. Op deze wijze wordt in feite het door de regering aan de landbouw in het vooruitzicht gestelde garantie- prijsbeleid op losse schroeven gezet. In dit verband meent het Land bouwschap erop te moeten wijzen, dat de regering de voorstellen van het bedrijfsleven, die beoogden een zekere verbetering te brengen in de moeilijke afzetpositie van zuivelpro- dukten, naast zich heeft neergelegd. Dat deze moeilijke situatie thans als argument wordt aangevoerd om de garantieprijzen niet volledig waar te maken, acht het Landbouwschap niet in overeenstemming met de verant woordelijkheid, die de regering juist voor het zuivelbeleid door deze be slissing op zich genomen heeft. Dat dit argument bovendien wordt ge bruikt om de garantieprijzen voor akkerbouwprodukten niet ten volle te realiseren, acht het Landbouw schap onlogisch en niet redelijk. Belgische vissersvaartuig gezonken Het Belgische vissersvaartuig Cel tic is woensdagochtend bij Newhaven (Zuid-Oost-Engeland) gezonken. De bemanning is gered. Het schip was door een Franse treiler, de Reine des Flots, op sleep touw genomen, nadat het geseind had dat het, op 4 km van Newhaven, lek was geraakt. Prinses Adelaide van Luxemburg en haar verloofde, graaf Charles J. Henckel van Dormermmarck, die vandaag te Lu xemburg ln het huwelijk zullen treden, t Volgens het gewoonlijk welingelichte nationalistische dagblad „Suluh Indone sia" zullen binnenkort twintig vooraan staande nationalistische Chinezen door de Indonesische regering worden uitgewezen. Het blad noemde niet de namen van de betrokkenen, doch schreef, dat deze uit wijzing moet worden opgevat als de „eerste fase" van de regeringsmaatregelen tegen de aanhangers van de „kuo- mintang" in Indonesië, na de onthullin gen door het leger dat de wapens, die voor de opstandelingen in midden- Sumatra waren afgeworpen, afkomstig waren van Formosa. De regeringswoordvoerder wenste niet in te gaan op de vraag naar welk land de nationalistische Chinezen in geval van deportatie zullen worden gezonden. Indonesië erkent alleen de Chinese volksrepubliek. Ingezonden mededeling (Adv.) De Indonesische ambassadeur ln Italië, Sultan Mohammed Rasjid, die op het ogenblik in Genua vertoeft, heeft aan de Italiaanse minister van buitenlandse zaken Pella telegrafisch meegedeeld, dat hij zijn ambt van vertegenwoordiger der regering van Djakarta in Rome heeft neergelegd. De correspondent van het ANP in Djakarta vernam van gezaghebbende Zoals men weet zijn enige we ken geleden vier fijnproevers van grote koffiebranderijen op initia tief van een particulier uit Voor burg, onafhankelijk van elkaar, in 52 horecabedrijven te Amster dam, Den Haag, Rotterdam en Leiden op verschillende tijden van de dag de koffie gaan proe ven. Deze koffie-test heeft acht da gen geduurd en nadien zijn de re sultaten, zij het zonder vermel ding van de beproefde bedrijven, gepubliceerd. Na afloop van deze koffietest zullen de deelnemers en betrokkenen aanstaande vrij dag in Schevenijigse seinpost een rondetafelconferentie houden om de resultaten te bespreken. Een van de vraagstukken zal zijn of meer van dergelijke proef nemingen moeten worden gehou den en of een instelling in het le ven kan worden geroepen, die het zetten van een voorbeeldig kopje koffie in de horecabedrijven in de hand werken. De eerste koffietest werd niet alle en in het belang van de Nederlandse cafébezoekers gehouden, maar was vooral het gevolg van de vele klachten, die buitenlandse toeristen over het Nederlandse kopje koffie in de café-restaurants en hotels uitten. In de rede, waarmee de voorzitter van de Nederlandse Bond van Leerkrachten bij het nijverheidsonderwijs, de heer G. N. Meurs, gisteren de algemene vergade ring van deze organisatie te Enschede heeft geopend, heeft deze uiting gegeven aan zijn teleurstelling over het niet recht trekken van de salarissen bij het lager nijverheidsonderwijs met de salarissen van hoofdaktebezitters bij het voortgezet lager onderwijs. De heer Meurs herinnerde eraan, dat bij de totstandkoming van het salarisbe- sluit L.N.O. 1955 is uitgegaan van en overeenstemming is bereikt op voorwaar de vaijn de gelijkstelling van leerkrach ten bij het L.N.O. met een weektaak van 29 lessen en hoofdalctebeziteerst bij het V.G.L.O. dat de regering zich nu achter af afvraagt of dit uitgangspunt juist is geweest heeft het vertrouwen van de bond geschokt en de bond zal zich bij het regeringsstandpunt ook niet neerleggen, zo zei de heer Meurs. De heer Meurs was zijn rede begonnen met een overzicht van de problemen die het onderwijs zelf betreffen. Hij wees op de consequenties, die de tweede indus triële revolutie zal hebben voor de aan het nijverheidsonderwijs te stellen eisen en op de daarmee samenhangende verho ging van de leerplichtige leeftijd. Voorts zal in de eerstvolgende jaren de naoor logse geboortegolf het lager nijverheids onderwijs bereikt hebben waardoor het leerlingental over een jaar of vier zal zijn verdubbeld. De heer Meurs betwij felde of er voldoende leerkrachten zul len zijn om deze toeneming van het leer lingental op te vangen. Spreker zag bovendien de mogelijkhe den van afdoende uitbreiding van de schoolruimte somber in. Hij kondigde aan, dat op 19 april, samen met andere organi saties op het gebied van het onderwijs, een appél tot het Nederlandse volk ge richt zal worden, waarmee men dit wil overtuigen van de noodzaak dat alles in het werk moet worden gesteld om het onderwijs te helpen. AXEL Kandidatenlijst SGP. De SGP heeft de volgende kandidatenlijst samengesteld: J. K. van Cadsand, J. H. Bouman, A. van der Schoor, A. van Arenthals. Zij worden op de gezamelijke lijst met de AR resp. ingevoegd als no.'s 3, 6, 9 en 12. Het thans voor de SGP zittende raadslid, de heer L. de Kraker, werd op eigen verzoek niet meer kandidaat gesteld. Zangavond. De Chr. gem. zangvereni ging „Asaf" hield een zangavond onder leiding van de heer P. C. Brakman. On der het motto „De schoonheid van het kerklied" werd.en een aantal psalmen ge zongen, deels door het koor en deels door het koor en de aanwezigen. Ook Asaf's kinderkoor zong een aantal psalmen en paasliederen. regeringskringen, dat Rasjid van zijn functie is ontheven, nadat een onder zoek was ingesteld naar berichten, als zou hij aan de Italiaanse regering om asiel hebben gevraagd. Volgens genoemde kringen wees dit onderzoek uit, dat Rasjid inderdaad „de eerste beginselen van zijn ambt heeft geschonden". Het verluidt in Djakarta, dat de Italiaanse regering het verzoek van Rasjid om hem asiel te verlenen, heeft afgewezen. Reuter meldde nog uit Rome, dat een woordvoerder van de Indonesi sche ambassade aldaar, dat Rasjid kortgeleden werd beschuldigd van het aan de dag leggen van sympathie met de opstandelingen in Sumatra. „Wij hebben deze beschuldigingen voortdurend tegengesproken", aldus deze woordvoerder, die verder mee deelde, dat Rasjid afkomstig is van Sumatra. Hjj heeft een zekere mate van begrip voor het standpunt van de rebellen, maar dit wil 'niet zeggen dat hij dit onderschrijft.' Ondanks een daartoe strekkend ver zoek van het lid, de heer S. van der Ploeg, besloot het bestuur van het Produktschap voor Zuivel de „meer prijs voor veehouders in het wésten des lands" niet in het openbaar te bespreken. Het verzoek werd met 10 tegen 8 stemmen verworpen. Deze meerprijs voor veehouders in het westen des lands is een jaarlijks terugkerend onderdeel van de con tracten tussen coisumptiemelkbedrij- ven en veehouders. Deze bedrijven willen zeker zijn van voldoende aan voer van drinkmelk. Te melkverwer- kende industrie heeft de grondstof ook nodig en is vrijer in de prijs vorming van het eindprodukt. Indien westelijke consumptiemelkbedrijven van ver moeten aanvoeren, lopen da transportkosten hoog op. Vandaar, dat aan veehouders in het western zoals thans is overeengekomen f 1,32 per 100 kg. melk boven de gemiddel de landelijke prijs zal worden betaald, indien zij contractueel voor consump tie leveren. De kwestie van de meerprijs zal nu eerst in een besloten vergadering wor den behandeld. Gisteren is in het jaarbeursgebouw te Utrecht de algemene vergadering begonnen van de vereniging van pre dikanten van de gereformeerde ker ken in Nederland. Als eerste referent trad op ds. G. N. Lammens uit Rotterdam-Kralingen met het onderwerp: „De problema tiek der liturgie". Hij betoogde dat zowel in de theo logie als in de gemeente, behoudens enkele gunstige uitzonderingen, de liturgie in de gereformeerde kerken niet de belangstelling had, die ze ver dient. Er is wel een kentering ten goe de gekomen naar het schijnt, en daarom is het primair noodzakelijk dat er een verlevendiging van het liturgisch besef wordt gestimuleerd. Liturgie kenschetste spreker als de geïntensiveerde gemeenschap met God in de ambtelijk geleide kerk- hij zjjn gemeente PRESIDENT EISENHOWER heeft er bij premier Chroesjtsjef van de Sowj et-Unie op aangedrongen de produktie van kernwapens te staken. Eisenhower stelde voor, dat zowel de Verenigde Staten als de Sowj et-Unie zich verplichten, splijtbaar materiaal alleen te ma ken voor vreedzame doeleinden. Dit voorstel van Eisenhower was ver vat in een antwoord op een brief van de Russische premier van 4 april j.l. Zoals men weet spoorde Chroesjtsjef in dit schrijven de regeringen van de Verenigde Staten en Engeland aan het Russische voorbeeld te volgen en de proeven met kernwapens te beëindigen. EISENHOWERS brief gaat niet met zoveel woorden in op het beroep van de Russische minister-president op de Amerikaanse regering. Wel wordt ge zegd: „Het lijkt vreemd, dat de Sow- j et-Unie, die juist een reeks proeven van ongekende hevigheid heeft afge sloten, thans met grote koppen mede- Ingezonden mededeling (Adv.) 'ij* VriW*- 2B3BB stoffen voor maatkleding ïïaüiiiii vraagt uw kleermaker Smaken verschillen, ook in de muziek: de een houdt van „lichte" muziek, de ander van „klassieke"; de een van jazz, de ander van Spaanse muziek; de een van Bach, de ander van Badings. Aan alle verlangens op muzikaal terrein kan de gramofoonplatenindustrie voldoen en in dit platenpraatje willen we enkele zeer verschillen de platen bespreken. Twilight Concerto Nr 2 Jaren geleden woonde ik op een zomer avond een openluchtconcert bij, gegeven door één van onze bekendste symphonie- orkesten. Terwijl de zon onderging en de vleermuizen rondfladderden, speelde het orkest o.a. een wals van Strauss, die be koorlijk en meeslepend ten gehore ge bracht werd, die het oor streelde en waarnaar men zonder enige inspanning kon luisteren. Aan dat zomeravondcon cert herinnerde me de plaat Twilight Concerto Nr. 2 (Philips S 04643 L (33)) uit de Philips Favourite Series. Volgens nieuwe opvattingen hangt het woord concert niet samen met het werkwoord concertare (strijden, wedijveren), maar met conserere (aaneenrijgen), waarop o.a. de oude schrijfwijze conserto wijst. In ieder geval klopt dat bij dit twilight- concert, dat ons een „aaneenrijging" geeft van verschillende populaire werken: Ouverture Freischütz van Weber, Intro ductie en rondo capriccioso van Saint Saens, Espana rhapsodie van Chabrier. Aria op de g-snaar van Bach, Wals uit Doornroosje van Tsjaikowsky, Ouverture Dichter und Bauer van Suppé en tenslot te de 1ste Hongaarse rhapsodie van Liszt; alles zeer bekoorlijk en vloeiend gespeeld door het Philadelphia Orkest o.l.v. Euge ne Ormandy met Zino Francescatti als vioolsolist (in de Introductie en het Ron do capriccioso van Saint Saens). Een plaat van zeer goede kwaliteit, waarbij U een kopje thee kunt drinken en waarvan ook Uw visite geniet! Uninsky speelt Chopin Op Philips G 05310 R (33) speelt de pia nist Alexander Uninsky zeven werken van Chopin, te weten de walsen in Es op. 18 en in As op. 69; de Fantasie in f op. 49; de Mazurka op. 17.4; de Etude op. 25,9; de Nocturno op. 27,2 en het Scherzo op. 39. De muziek van Chopin is nog altijd zeer geliefd en de over de gehele wereld bekende pianist Uninsky speelt deze wer ken op zeer boeiende wijze. Ook over de wijze Van uitvoering van Chopins werken verschillen de smaken; zo zullen sommi gen enkele door Uninsky gespeelde wer ken misschien wat „poëtischer" wensen, dat neemt echter niet weg, dat ze alle zeven indrukwekkend gespeeld worden. De pianoklank van deze plaat is uitste kend, zonder één enkele zweving. Volksmuziek uit de Congo en Zuid-Marokko Een geheel anders soort muziek brengt ons Philips 427004 NE (45) uit de serie „song and sound the world around", een serie platen, die ons volksmuziek brengt uit alle delen der wereld. In de tijd van overigens goed verzorgde plaat. de romantiek kreeg de „cultuurmens" in teresse voor de volkskunst. Op het terrein van de volkspoëzie bezitten we prach tige verzamelbundels als „Dichtungen der Naturvölker" van Eckart van Sydow en „Volkspoëzie uit Indonesië" van Braasem en Nieuwenhuys; op het terrein van de volksmuziek bestaan reeds vele bandop namen en het is zeer verheugend, dat men doar middel van genoemde serie kennis kan maken met volksmuziek uit vele landen. Vooral de tweede kant van bo vengenoemde plaat is zeer boeiend en in teressant, soms door het indringend ritme van de verschillende soorten slaginstru menten, maar ook door een steeds weer terugkerend, afwisselend door solo of „koor" gezongen of ook op een exotisch instrument gespeeld motief, om eens en kele kanten van deze muziek te noemen. Ook wat grotere kinderen, die al iets van Afrika afweten, zullen met veel belang stelling naar deze plaat luisteren, die nu eens iets heel anders laat horen! Koren uit Handels „Messias" Op Philips 409054 AE (45) zingt het Westminster Koor met het Philharmo- nisch Symphonieorkest van New York een viertal koren uit de „Messias" van Handel, w.o. het bekende Halleluja-koor. Deze plaat is er één uit een zeer goed kope serie met opnamen van bekende klassieke meesterwerken. „De vier grote koren die op deze plaats zijn opgenomen zijn prachtige voorbeelden van de magi strale muzikale structuur die de „Mes siah" kenmerkt", vermeldt de smaakvolle hoes van deze plaat. De zang van het koor kan echter onverdeeld gunstig be oordeeld worden: de koorleden, vooral de sopranen, vibreren af en toe nog ai sterk en sommige partijen worden met te veel „bravour" gezongen. Jammer van deze deelt geen proeven meer te zullen ne men, maar er in kleinere letters aan toevoegt, dat zij wel weer proeven zal kunnen gaan nemen, indien de Ver. Staten hun reeds lang van te voren aangekondigde en thans zeer aanstaan de reeks proeven zullen uitvoeren". Volgens Dulles zit de kern van de brief, die president Eisenhower aan Chroesjtsjef over de kwestie van de 'proeven met kernwapens heeft gezon den in het voorstel van de president, dat de Sowj et-Unie ten minste begint met enige technische bestudering van het toezicht op de bewapening of in spectie tegen een verrassingsaanval. In dat verband zei Dulles, dat een studiegroep onder leiding van dr. Ja mes R. Killian, president Eisenhowers bijzondere medewerker voor weten schappelijke en technische aangele genheden, thans een rapport heeft in gediend over wat nodig is om een be trouwbare overeenkomst te hebben aangaande bijv. het staken van proef nemingen met kernwapens. Dulles zegt, dat er naar de mening van de Verenigde Staten in zeer be langrijke mate inspectie moet zijn. In- spectieploegen zouden enige bewe gingsvrijheid moeten hebben om uit te maken of het toezicht op het staken van kernproeven al of niet doeltref fend is. Maar de Verenigde Staten wis ten niet of de Sowjet-Unie in deze geest denkt. Daarom zou het nuttig zijn de technische bestudering van de kwestie te doen aanvangen, aldus Dul les. dienst, waarin wil ontmoeten. Eerst wanneer de gehele liturgie als ontmoeting met God ernstig ge nomen wordt, komen prediking en sacramenten als genademiddelen tot hun recht, zeide hij. WISSELWERKING De verhouding van de liturgie tot het gewone leven is niet die van oase tot woestijn. Er is tussen beida een wisselwerking, waarbij de litur gie functioneert ais het hart. De nieu we antropologie en met name de over winning op het spiritualisme daarin, openen de mogelijkheid tot grotera belangstelling voor de liturgische vormgeving. In die vormgeving dient een veel ruimere gelegenheid geboden te worden voor het antwoord der ge meente. Liturgie is geen opeenvolging van enkele monologen aldus spreker, maar dialoog naar de grondvorm van het verbond der genade, dat in Chris tus openbaar is. Zowel de verlevendi ging van het liturgisch besef als da liturgische vormgeving zullen in geref. kring zaken van diepgaande bezinning dienen te worden. Prof. dr. H. Bergema, zendings hoogleraar te Kampen sprak in da huishoudelijke avondvergadering over de tegenwoordige situatie in de zen ding. Men veronderstelt, dat alles, wat een mens doet, een doel heeft. De vraag ii alleen; welk doel? Een mens vergist zich wel eens bij de taxatie van het doel vaneen ander. Mejuffrouw A. meent bijvoorbeeld, dat de natte was van boven opzettelijk wordt opgehan gen, om de druppels op haar te laten vallen. Wij zouden kunnen stellen dat het doel in dit geval is, die natte was te laten drogen. Want wie wast nu, om kunstmatige regen te verwekken? Nee. Maar wat het doel ook moge zijn, men moet toch altijd „de nodige zorgvuldig heid in acht nemen in het maatschap pelijk verkeer". Beneden behoeft be hoeft die druppels niet te nemen. Maar ja, procederen over druppels? Wij ra den aan, eens met uw buren te praten, al verwacht u hier weinig van. Mis schien valt het vinden van een oplos sing mee, als u toenadering zoekt. Wij kochten bij het postkantoor een cou ponboekje voor ziekenfondseoupons huispersoneel. De prijs viel ons tegqn. Naar onze mening (het meisje is maar 5 halve dagen bij ons) betalen we veel te veel premie t.a.v. haar loon. Dat is mogelijk, lezeres. Maar u levert die schutbladen t.z.t. in. Mocht u inder daad teveel aan premie voor uw sociale verplichtingen heben betaald, dan krijgt u dat wel terug. De bedrijfsver enigingen zijn erg eerlijk in die dingen. Prof. mr. dr. G. van den Berg, hoogleraar te Am sterdam heeft eens nage gaan op welke wijze papier bespaard kan worden. Hij was n.l. getroffen door het feit dat in een boek meer dan de helft van het papier onbedrukt blijft. En dat vindt hij toch wel erg. Im mers, de papierfactor heeft een belangrijke invloed op de totale kosten van een boek. Na tal van experi menten en onderzoekingen is prof. van den Bergh tot de slotsom gekomen, dat een geheel nieuw schrift van louter hoofdletters en zonder wit tussen de regels aanvaardbaar is. Trouwens, het hoofdletterbeeld is ons niet geheel vreemd. De voornaamste, in het oog springende krantenkoppen, worden in kapitalen ge drukt en de opschriften langs de openbare weg en op de winkels zijn in hoofdletters aangebracht. Het gebruik van hoofdlet ters biedt volgens prof. van den Bergh uitkomst, omdat de kapitaalletter niet veel wit verdraagt en dus pa pierbesparing betekent. De professor meent ook, dat het wit geheel kan verval len. Dan wordt de helft van het papier uitgespaard. Het gedrukte resultaat is dan weliswaar onleesbaar, maar een leesrooster, waar op op gelijkmatige afstand (in overeenstemming met de letterhoogte) witte lij nen zijn aangebracht biedt hier de helpende hand. De volgorde der regels is op het papier dan trouwens veranderd. De in de tekst opeenvolgende regels zijn dan gezet op de le, 3e, 5e, 7e enz. plaats. Men legt het leesrooster op deze regels ende witte lijnen vor men de interlinie. Zo leest men de eerste helft van de tekst, waarna schuift men het rooster een regel om laag en men leest volgens de professor met evenveel gemak de tweede helft. Deze methode noemt hij de tweel; igdruk. Er zijn nog tal van variaties mogelijk, zoals het op de kop zetten van de even regels, waar door het boek van voren naar achteren en daarna van achteren naar voren kan worden gelezen (half- om-druk). Prof. van de Bergh heeft in binnen- en buitenland octrooi aange vraagd op de door hem ontworpen methode.

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 3