Ruim 50pCt. van Nederlanders uit Lndonesië vertrokken Er heerst gevoel van onbehagen in de Gereformeerde kerken cyCezers grijpen 1500 Woningen ter beschikking van de evacuè's NAAR DE PEN Het zoeken of rapen van kievitseieren niet geheel vrij RADIO-IDYLLE IN ZWEDEN VOLGEND VOORJAAR VLIEGEN VLIEGTUIGEN VERMOEDELIJK VIJFDUIZEND KM. PER UUR Woensdag 9 april 1958 ZEEUWSCH DAGBLAD KEULSE POT WAS TE VROEG LEEG... Onaangenaam avontuur van Finse toeristen Eerste deel primaire dam Drie-Eilandenplan aanbesteed Bureau der Europese gemeenschappen in Den Haag Pagina 3 Vijf Duitse jongens uit Keulen, die de Paasdagen in ons land wilden door brengen, meldden zich in de late avonduren van de Eerste Paasdag ten einde raad op het politiebureau in de Warmoesstraat met de mededeling dat hun geld op was. Een van hen was 19 jaar, drie 17 en een 16 jaar. Zij waren, naar zij ver telden, met toestemming van hun ouders op zaterdag uit hun woonplaats vertrokken en deels liftend, deels- met de trein naar Zandvoort gereisd. Lek ker eten en snoepgoed lokten hen het meest, met het gevolg dat zij hun geld in een dag tijd als sneeuw voor de zon zagen verdwijnen. De vreemdelingen politie heeft zich over de vijf vrienden ontfermd en hen per trein naar Keu len teruggestuurd. Mr. D. op vrije voeten De officier van justitie heeft ror. A. D. te 's-Gravenhage op vrije voeten gesteld, die de vorige week was ge arresteerd verdacht van oplichting c.q. valsheid in geschrifte bij het op lossen van een courantenpuzzel. Van de ruim 45.000 Nederlanders, die zich op 1 december 1957 in Indo nesië bevonden, zijn er tot 16 maart van dit jaar 23.795 uit dit land ver trokken. Dit blijkt uit een schrijven van de minister van Maatschappelijk Werk, mej. dr. Klompé, aan de com missie uit de Tweede Kamer voor de repatriëring uit Indonesië. Ruim 21.200 van hen zijn inmiddels per schip en vliegtuig in ons land aangekomen. Tot 10 aHgnstus worden per schip volgens een vaarschema van het directoraat- generaal voor de scheepvaart tussen de 10.591 en 11.091 repatriërenden In Ne derland verwacht. Over de definitieve huisvesting van de gerepatrieerden zegt de minister, dat dit vraagstuk zijn definitieve op lossing zal moeten vinden in de toe- Ingezonden mededeling (Adv.) Gevraagd om in Schering en Inslag voudig leven bu de Bijbel komt 't aan. Ten derde zal men er alles op moe- kaderblad van het gereformeerd jeugdwerk zijn mening te geven over kenmerkende symptomen van het gereformeerde leven, heeft de evan- gelisatiepredikant ds. W. A. Wiersinga et woord „onbehagen" laten vallen. Er heerst een gevoel van onbehagen in de Gereformeerde kerken. Aller eerst „omdat wij het niet goed met el kaar eens kunnen worden, welke rich ting het met het gereformeerde leven uitmoet". Er wordt nog wel geen ru zie over gemaakt, maar er is toch dui delijk sprake van twee mentaliteiten. Sommigen verlangen terug naar het stevig-belijdende leven van het voor gaande geslacht. In het kwijnen daar van zien zij slechts verschraling. An deren vinden dat leven der vaderen toch wel sterk historisch bepaald. Zij zijn van oordeel, dat men het belijden en beleven door de tijd van nu moet laten beïnvloeden, anders staat men naast het dynamische leven van van daag. De intellectuele, rationele benade ring der levensvragen pakt velen hoe langer hoe minder. Zij maakt plaats voor een existentiële benadering. Dan is er nog een derde groep, die wel door moderne levensgevoel beïnvloed is, maar toch de kant van de tweede groe pering niet op wil, omdat men die te modern en te wereldgelijkvormig acht. Kerkelijk neigt deze groep meer naar b.v. de vrije evangelisehen dan naar de middenorthodoxle in de her vormde kerk. Dit alles leidt tot het gevoel van on behagen. Men weet niet goed welke kant men opgaat en welke kant men op wil. „Dit vinden wij Gereformeer den, dubbel onplezierig, omdat wij het decenniën lang zo heel goed meenden te weten", aldus ds. Wieringa. Toch moet men niet denken, dat er daarom sprake is van een algemene geestelijke inzinking. „Ik weet zelfs niet eens, of het kerkelijk besef wer kelijk zoveel zwakker is als sommigen beweren. Zeker, het is gewijzigd. Men gaat gauwer eens naar een dienst van een andere kerk dan vroeger. Maar dat komt ook wel voort uit een gevoel van verontrusting over de kerkelijke ge deeldheid; „hebben wij het z.g. gezond kerkbesef niet dikwijls teveel alleen op het eigen kerkelijk leven betrokken" vraagt ds. Wiersinga. Natuurlijk vloeien uit deze onzeker heden ook wel geestelijke moeilijkhe den voort. Vooral voor jonge mensen kunnen deze verwarringen funeste ge volgen hebben. Daarom moet voorop staan, dat men elkaar vasthoudt, oude ren en jongeren, hoe verschillend er ook gedacht wordt. Het tweede is, dat „wij als gerefor meerde mensen" in deze tijd van ver warring heel dicht bij de Bijbel moe ten leven. „Het is jammer het te moe ten zeggen, maar ons christelijk on derwijs, onze catechisaties en onze jeugdverenigingen hebben ons dit toch niet existentieel genoeg geleerd". Op persoonlijke bijbelstudie en op 't een ten zetten om goede wegen tot ge meenschapsvorming te vinden. Elkaar niet alleen niet hinderen, maar elkaar zoeken. Het onbehagen zal pas ver dwijnen, wanneer men leeft naar het parool: „herverzamelen rondom de Bijbel". wijzing van een woning. Het contin gent z.g. voorkeurswoningen, dat tot dusverre ter beschikking van het mi nisterie van Maatschappelijk Werk wordt gesteld, noemt dr. Klompé on voldoende om het probleem van de tijdelijke huisvesting spoedig tot een oplossing te brengen. Dit aantal be draagt ongeveer 1800 per jaar. In overleg met de minister van Bouwnijverheid en Volkshuisvesting is besloten om van de 3000 extra wonin gen, die ter bestrijding van de werk loosheid op korte termijn zullen wor den gebouwd, 1500 woningen ter be schikking te stellen voor huisvesting van gerepatrieerden. Over de medische verzorging deelt de minister mede, dat het aantal ver dachte tuberculose-gevallen onder de repatriëring ruim tien keer hoger is dan onder de Nederlandse bevolking, Van de eerste 62000 repatrianten wer den er 67 in een sanatorium opgeno men. Over de tijdelijke huisvesting van de gerepatrieerden wordt medegedeeld, dat op 1 december 1957 237 contract pensions en opvangstcentra beschik baar waren met ongeveer 10.000 bed den. Op 20 maart j.l. bedroeg dit 388 con tractpensions en vier opvangstcentra met in totaal 19.138 bedden. Voorts is in kleinere beroepspensions de beschik king gekregen over 3556 bedden. Par ticulieren hebben in antwoord op de oproep om gerepatrieerden in hun woning op te nemen, 3100 bedden be schikbaar gesteld. In totaal omvatte de reserve op 20 maart nog 7972 bed den, terwijl op het aantrekken van pensionruimte met in totaal 1278 bed den nog onderhandelingen gaande zijn. Minister Klompé deelt in de brief voorts mede, dat tot dusver slechts een beperkt gebruik is gemaakt van aan biedingen van particulieren. Ter illustratie van de omvang der hulpverlening wordt gezegd, dat alleen de kledingsverstrekking aan boord van de schepen en in de contractpensions, alsmede in het centrum Budel, een be drag vorderde van ruim f 4.800.000. Een vliegende brigade van de Bel gische douane heeft zondagnacht op de weg van Arendonk naar Ravels (bij Turnhout) een personenauto onder vuur genomen, die ondanks hulptekens om te stoppen, doorreed. Het resul taat overtrof de verwachtingen van de douane. De kogels troffen de banden van de auto, die daarop tot stilstand kwam. Maar er stapten geen smokke laars uit, slechts een paar zeer ver bolgen Finnen, die verdwaald waren en de stoptekens van de douaniers niet begrepen hadden. Zij hebben gezegd, dat zij bij de Finse ambassade in Brus sel hun beklag zullen doen. Maandagmiddag is onder aan de trap van een woning in de Nieuwe Spiegelstraat te Amsterdam het lijk gevonden van de 65-jarige H. J. G. van G-, die vermoedelijk in dronkenschap van de trap is gevallen. Pasen 1958: geen bloempje waagde zich buit en de knop uit angst voor de snijdende winterse tempera tuur, de meeste Nederlanders, groot en klein, bleven bij de nog eens extra opgestookte kachel „onder moeders vleugels" (foto boven) en de terrasjes in de grote steden, anders met Pasen overbe volkt, boden een troosteloos lege aanblik Zowel in Engeland als in de Ver enigde Staten is met het Paas weekeinde een mars gehouden vóór de vrede en tegen alle proe ven met kern-wapenen. In Enge land (boven) ging de tocht van Travalgar Square in Londen, via Hounslow, waar werd overnacht, Maidenhead en Reading, naar het Atoomcentrum te Aldermaston, we zien op de bovenste foto de deelnemers, goed beschermd tegen natte sneeuw en regen, onderweg te Hounslow. In Amerika marcheerden meer dan tweehonderd mensen uit vijf staten (onder) in vijf dagen naar het gebouw van de Verenigde Na ties te New York. De foto toont hen daar met hun borden. Bij Koninklijk Besluit is verlof ver leend aan dr. ir. F. Q. den Hollander te Maarn, president der N.V. Neder landse Spoorwegen tot aanneming van het ordeteken van commandeur in de orde van de Ster van Afrika, hem verleend door de president der repu bliek Liberia. Uit de Drachtster Compagnonsvaart te Drachten is gisteren omstreeks acht uur het stoffelijk overschot opgehaald van de 22-jarige Wytse Visser. Deze jongeman werd sinds 9 maart j.l. ver mist. Hij verdween in die nacht, na van een feestje even thuis te zijn ge weest, spoorloos. In Den Haag is gisteren aanbesteed het maken van het eerste stuk van de primaire dam van het Drie-Eilandcn- plan tussen Walcheren en Noord-Be veland. Het gaat hier om een stuk van 1700 meter over de plaat De Onrust in het Veeregat. Tien inschrijvers heb ben meegedongen. Daarvan was de laagste Van der Bout uit Aerdenhout, Van Hattum en Blankevoort N.V. te Beverwijk, tot uitvoering van open bare werken A. Volkers N.V. te Slie- drecht. Deze combinatie schreef in voor een bedrag van f 5.875.000. Het hoogst werd ingeschreven door de combinatie Fa. Chen J. J. Geluk en de N.V. Bag- germaatschappij Holland te Hardinx- veld met f 7.698.000. De is aangehouden. De drie Europese gemeenschappen, de Europese gemeenschap voor kolen en Staal, de Europese economische ge meenschap en de Europese gemeen schap voor de kernenergie, zullen bin nenkort een bureau vestigen in Den Haag. Het bureau zal ressorteren on der de voorlichtingsdienst der gemeen schappen. Naar wij vernemen zal met de leiding van deze nieuwe vestiging worden belast de heer R. P. Simons Cohen, die als redacteur van de we reldomroep in de afgelopen jaren een belangrijk aandeel heeft genomen in de berichtgeving uit de centra van Europese activiteit. De hoge autoriteit van de E.G.K.S. onderhield tot dusverre voorlichtings- bureaux in Parijs, Bonn en Rome. Het blijkt steeds meer en.meer dat niet iedereen op de hoogte is van de bepalingen genoemd in de Vogelwet 1936 ten aanzien van het rapen of zoeken van kievitseieren. Ten aanzien van het zoeken of ra pen van kievitseieren lezen wij in art. 17 van de Vogelwet 1936: „het zoeken en rapen van eieren van kieviten is gedurende de raaptijd toegestaan tot een bij algemene maatregel van be. stuur vastgestelde datum, welke voor elke provincie verschillend kan zijn". Deze datum nu is voor de provincie Zeeland vastgesteld op 13 april. Kie vitseieren mogen dus gedurende het tijdvak van 1 februari tot en met 12 april worden gezocht en geraapt. Ook betreffende het vervoeren en verhandelen is een bepaling opgeno men. Het vervoeren en verhandelen van kievitseieren mag plaats hebben van 1 februari tot en met 14 april. Ge durende de twee dagen na de sluitings Een wedstrijd, georganiseerd door de Zweedse radio, heeft een wel heel onverwacht staartje gehad. Een jonge man en een jonge vrouw, die elkaar voor de eerste maal voor de radio ontmoetten en wel als tegenstander, hebben meegedeeld dat zij in het voorjaar zullen trouwen. De zaak speelde zich als volgt af: de jongelui namen deel aan een programma, getiteld „Hoofd- en handarbeid". Hierin treden vertegen woordigers van intellectuele beroepen en het ambacht, die enkele aanrakingspunten hebben in hun werk, als tegenstanders op. Zij een vrouwelijke tandarts uit Stockholm trad in het strijd perk tegen hem een mijnwerker uit het uiterste noorden van Zwe den; beiden bekend met het boren van gaten. De vrouw was haar tegenstander verre de baas. Hij werd dan ook uitgeschakeld en moest naar huis terugkeren een afstand van circa 1400 km. Maar de mijnwerker was hierdoor niet uit het veld geslagen. Op eigen kosten ging hij naar Stockholm terug om de verdere strijd van dichtbij te kunnen volgen en zijn tegenstandster tot de finale te zien doordringen. Deze week hebben zij bekend gemaakt, dat zij zich verloofd hebben. Nog dit jaar zal de vrouwelijke tandarts haar praktijk in Stockholm van de hand doen en als vrouw van een mijnwerker naar het hoge noorden gaan. Hoog aan de azuurblauwe hemel trok op zaterdag 17 maart 1956 een stip met een formidabele snelheid condensstrepen. Deze door de lucht priemende stip was een Engels vliegtuig, de Fairey FD-2, welke bor ven het Albion een goed voorbereidde aanval deed op het wereldsnelheidsrecord, dat de Amerikaanse lucht macht een half jaar tevoren met de SUPER SABRE had gevestigd. Engeland was succesvol op deze vlucht. Het door Amerika op 1322 km. per uur gestelde re cord werd maar liefst met 37 gebroken en op 1822 km. per uur gebracht. Testpiloot Peter Twiss van de Fairey-vliegtuigen- fabriek in Engeland, had een traject moeten vliegen van tweemaal 15 kilometer op een hoogte van ruim 11.5 km. Precies 23 minuten na zijn recordvlucht zette hij zijn toestel neer op het vliegveld Boscombe Down. Het moest 13 december 1957 worden, voordat Ame rika weer een poging waag de het record iw het bezit te krijgen. Major Adrian Drew steeg met een operationele standaardjager op. Het toe stel wes geheel niet voor zien van de noodzakelijke modificaties. Ook hij moest tweemaal het traject vice- versa vliegen, op een hoogte van 100 meter. Zijn gemid delde snelheid bedroeg 1933 km. per uur Helaas kon het record niet door de Internationale Lucht vaart Federatie erkend wor den. Een filmcamera, welke bij het meten van snelheids records gebruikt wordt, was defect geraakt. NU FRANKRIJK? Hoelang zal dit record nog gehandhaaft blijven? Het staat momenteel erg wankel. Amerika heeft al weer een poging gedaan, maar is niet de enige, die zich voor lucht vaartrecords interesseert. Frankrijk zal waarschijnlijk ook binnenkort een vliegtuig gaan inzetten. Hun Nord 1500 Griffon straaljager heeft onofficieel 2000 km. per uur in stijg vlucht gevlogen. Hoe snel moet de Griffon dan wel niet in de horizontale vlucht zijn? Frankrijk heeft reeds eer der een traditioneel record gebroken. De Sud-Est Tri dent, onderscheppingsjager voor grote hoogten, bereikte een plafond van 22.000 me ter. De traditie van de (En gelse) Canberra-straalbom- menwerper werd gebroken met ruim 700 meter. GEEN RAKET- VLIEGTUIGEN Al deze records werden gevestigd door straalvlieg tuigen, welke geheel op eigen kracht konden starten en waren uitgerust met tur bine-straalmotoren, uiteraard voorzien van nabranders. Een raket-vliegtuig bijvoor- veeld valt geheel buiten deze klasse en kan dus niet in aanmerking komen voor de betiteling van 's wereld snel ste vliegtuig. Desondanks zijn deze vliegtuigen de snelste ter wereld. Zo be reikte een bemand Bell-ra- ketVliegtuig, de X-2, na door een bommenwerper naar grote hoogte te zijn gebracht en daar te zijn gelanceerd, een snelheid van 3000 km. per uur Men vraagt zich bij het le zen van deze cijfers wellicht af, of de grens van de hoogst te behalen snelheid al in zicht is. De chef van de Ae ro- en Thermo Dynamische afdeling van de Republic vliegtuigfabriek te Farming- dale, Long Island, de heer C. E. Pappas, geeft U het ant woord. Hij poneert de moge lijkheid om over een jaar 5 duizend kilometer op een hoogte van 15 kilometer en over vijf jaar tien duizend kilometer op een hoogte van 30 kilometer te kunnen vlie gen. Met spanning slaat de wereld de ontwikkeling van de luchtvaart van vandaag en morgen gade. Goes. J. W. B. Kloosterman. datum van de raaptijd is het vervoeren echter alleen geoorloofd binnen de be bouwde kom der gemeenten en langs openbare wegen en paden. Ten aanzien van het zoeken of'ra pen van eieren van kieviten zijn ech ter nog enkele bepalingen waarvan een ieder op de hoogte moet zijn. Zo is het verboden zich bij het zoe ken of rapen van eieren van kieviten door een of meer honden te doen ver gezellen. Hij die eieren van kieviten zoekt of raapt op gronden, welke niet aan hem toebehoren en niet bij hem in gebruik zijn, mag dit slechts doen in tegen woordigheid van de eigenaar of met diens schriftelijke toestemming. Is een ander dan de eigenaar ge bruiker van de gronden, dan is het ge zelschap of de schriftelijke toestem ming van de gebruiker vereist. Het onder zich hebben van kievits eieren, waaruit de inhoud niet is ver wijderd, is het gehele jaar toegestaan. Dit teneinde het gebruik van ingelegde of in koelruimten bewaarde eieren mo gelijk te maken. Ledige schalen van kievitseieren (uitgeblazen eieren) mag men buiten het tijdvak van 1 februari tot 15 april derhalve niet onder zich hebben. Vogelbeschermingswacht West Zeeuwsch-Vlaanderen. Bandenslijtage aan banden? Aan de minister van justitie is door de bond van automobiel- en garage bedrijven met het oog op de verkeers veiligheid een reeks voorstellen ge daan om tot vaste normen voor het be oordelen van slijtage aan autobanden te komen. De bedoeling is. te bevorde ren, dat gebruikers van banden, die niet aan de minimumeisen voldoen, genoodzaakt worden, deze van hun motorvoertuig te verwijderen. Volgens het voorstel is een band niet meer in voldoende staat van bruik baarheid, indien de profilering minder dan een millimeter diep is. Horizontaal: 1 Vrucht, 7 wa ter in Friesland, 8 been, 9 rekenkun dige opgave, 12 vogel, 13 karakter, 14 boom, 16 vis, 17 zangnoot, 19 een voorbeeld voor anderen. Vertikaal: 2 Vervoermiddel, 3 kinderschare, 4 pers. voornaamwoord, 5 snij gereedschap, 6 dier, 10 mening, 11 vreemde munt, 14 boomloot, 15 voor, 18 voegwoord. Oplossing vorige puzzel Horizontaal: 1 Karbies, 7 Eem, 9 asem, 12 roer, 13 kamille, 14 Hr, 15 al, 16 garnaal, 18 leek, 19 drie, 20 nel, 22 gelaten. Vertikaal: 2 Adem, 3 bé, 4 Ierland, 5 emoe, 6 jakhals, 8 brullen, 10 sar, 11 i ïirakel, 15 aai, 16 gene, 17 Arie, 21 la.

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 3