Mag Lieske opleiding volgen voor analiste? Iravimifrfflw/w ROVENT Geen opgedrongen baantje Koningin naar Turkije Nieuwe serie zegels van de Nederlandse Antillen KABOUTERS VRAAG OVER BEROEPSKEUZE LIJMEN?... SBELFQ Oef a-Bever! POSTZEGELR UILBEURS MAAKT DAGBLAD-RECLAME Dat nooit En toch.... mee de zaak hebben opgelost' dan Vissen en zwanen in nieuwe vijver te Wolphaartsdijk Dinsdag 8 april 1958 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 4 DIT DEEL VAN HET JAAR is voor ons toch altijd wel extra ge laden. Eerst al de schoonmaak, waarover we heus niet meer hoeven te zeggen, want dat ene woord houdt voor ons een wereld van werken en „kopzorg" in om alles zo goed mogelijk te regelen. Dan de garde robe van het hele gezin, die op peil en lengte moet worden gebracht, waarbij we veiligheidshalve bij de jongste leden beginnn, weant die rijn immer van plan om reeds bij het prilste zonnestraaltje te gaan „stikken". En net zit moeder even uit te blazen, als deze voorjaarsopdrachten naar behoren vervuld zijn, of daar komt het kroost uit school en vraagt dringend, alsof men reeds de volgende dag op reis moet: „Waar gaan w enaar toe, asse we vakantie hebben?" Dan veert moeder meteen weer op uit haar gemakkelijke stoel, waarin ze net een enkel minuutje zich had zitten vermeien in de gedachte, dat voorlopig de ergste drukte voorbij was. Die illusie is nu verbroken, want dat éne woord vakantie zet direct het hele gezin onder stroom en weg is de rust weer. Geen wonder, dat er moeders zijn, die een ogenblikje buiten adem gera ken. En nog zijn we er niet, althans in sommige gezinnen. Daar zit men met een probleem, dat wel is waar geen handenwerk voor moeder met zich mee brengt, maar wel een onrus tige sfeer, waardoor er van wezenlijk rusten voor moeder ook al weer niet veel komt. Nu heb ik al een lange inleiding ge maakt, waarin onze gemeenschappe lijke taken eens voor het voetlicht kwamen, in de hoop, dat al pratend met elkaar vanzelf de oplossing, waar om een moeder me vroeg, uit de pen zou vloeien. Helaas er gaat niet veel vanzelf in ons vrowuenbestaantje. Ik kreeg een brief, waarmee ik deer lijk mee zit. Er is een moeder en een vader en een dochter „ergens" in onze goede Zeeland, die het niet met elkaar eens zijn en nu hoopt de moeder, dat een buitenstaandster, die niet al maanden over het probleem gepiekerd en ge sproken heeft, misschien ineens de goede weg zou weten De brief met vraag brengt een ge vaarlijke situatie voor mij met zich mee, want ik beloop de kans dat ik minstens twee, zo niet alle drie der niet-met-elkaar-overeenstemmende- Eersonen, grondig tegen mij in het arnas jaag. Er is een jonge dochter, die in deze zomer eindexamen H.B.S. zal doen, „En ze slaagt zeker, want ze kan uit stekend leren en is altijd druk aan de studie geweest", is het getuigenis van de moeder. Daar kun je alvast als moeder en vader danig blij mee zijn, zou ik zo denken. Laten we de jongedochter maar even een naam geven. Lieske zal dus sla gen. Dat staat vast, maar dan komen de problemen pas los. Moeder vindt, ze moest nu maar een baantje kiezen, dat een beetje de huishoudelijke kant uit ligt, want als Lieske eens zou trouwen, dan moe ten haar handen hiervoor niet hele maal verkeerd staan. Of, als Lieske wil, mag ze nog onderwijzeres wor den. De tijd heeft ze aan zich zelf en de kosten kunnen worden betaald. En een onderwijzeres doet toch een echt vrouwelijk werk. De dochter moet de vrouwelijke kant uit, want tot nu toe is er geen aasje vaardig heid, lust of belangstelling in die richting. De dochter zegt: „Dat nóóit!" Vader zegt: „Lieske kan ik goed ge bruiken, want ze kan de administratie van mijn bedrijfje voeren." Nog eens zegt de dochter: „Dat nóóit!" Behalve deze sterke afwijzing zegt Lieske nog iets anders en wel positief, dat ze nog een opleiding wil volgen voor analiste, dan kan ze later op een laboratorium een goede baan vinden. Ze heeft altijd van scheikunde gehou den. Nu zeggen vader en moeder een parig: „Dat nóóit!" Die cursus volgen is het ergste niet, maar moeder vindt het geen „vrouwe lijk" bestaan en misschien zoekt ze ver van huis eeri baan, want laboratoria vind je niet om elke hoek van de straat. En vader is er weer op andere gronden tegen. Kon ik nu ook maar op een of an dere manier kort en krachtig en af doend: „Dat nóóit!" zeggen, en hier mee de zaak hebben opgelost, voelde ik me rustiger. Zo in het algemeen gesproken zou ik aan vaders en moeders woorden de meeste zwaartekracht verlenen, want die zijn ouder en moeten in elk ge val levenswijzer zijn. En menige man en vrouw heeft later in het leven vaak met spijt gezegd: „Had ik vroe ger maar naar vader en moeder ge luisterd, want die zagen het toch wel goed, maar ik heb mijn eigen zin door gedreven en wat is er van geworden. Maar nu moet ik op verre afstand, terwijl ik Lieske noch de ouders ooit zag, de weg voor het meisje aanwij zen Moeder schreef me omstandigheden over haar dochter en werkelijk er is veel, ja bijna alles goeds bij, alleen het meisje heeft niet de minste aandacht of lust voor het huishoudelijk leven. KEUZE Hoewel ik veel, ja alle waardering heb vaor het huishoudelijk leven, kies ik toch Lieskes kant. Het blijkt, dat ze uitmuntend kan leren, ze heeft voor de studie alle aandacht, waarom moet Lieske dan in een hoekje gestopt wor den, waar zij zich lelijk gewrongen zal voelen. Want stel eens, dat Lieske nu zwicht en een beroep kiest, dat wel in moeders lijn ligt en ze trouwt niet. Dat is toch ook mogelijk, dan zal het meis je van nu, later als jonge vrouw en als rijpere vrouw, ja levenslang haast ge dwongen zijn werk te doen, dat tegen haar aard en lust ingaat, want omscho ling op dit gebied gaat niet zo gemak kelijk. Dat wordt een dagelijkse kwelling, die op de duur alle levensblijheid rooft. En dat is niet nodig. Door een opge drongen baantje wordt men toch ook geen vereerster van dat „echte vrou welijk" werk. In dit geval sta ik aan de kant van de jeugd. Doch elk geval ligt weer an ders. Dit zeg ik bij voorbaat, opdat niet elk meisje, dat zich gedwars boomd in plannen ziet, mijn hulp komt inroepen, want dat zou dan wel eens anders kunnen uitpakken. Intussen hoop ik, dat in andere ge zinnen de meningen niet zo uiteen lo pen, dat in de eerste plaats de moeder ten goede, die ik dit van harte gun. Maja. Flinke jongens Een lagere school in Kobe (Japan) liet een groep schoolkinderen 'n tocht maken naar het Grote Shinto-Heilig- dom in Ise. Voor deze trip aanving, leerde men de kinderen, tweemaal voor het heiligdom te buigen en in de handen te klappen, zoals gebruikelijk in de Shinto-eredienst. De leerlingen moesten zich hierin oefenen, voor zij naar Ise vertrokken. Twee Christen kinderen, die aan deze tocht zouden deelnemen, weigerden, met dit buigen en klappen mee te doen. Enige voor gangers van de Kerk der Reformatie in Kobe hebben tegen dit incident ge protesteerd. Bij zijn vertrek uit Instanboel, waar hij het Nederlands historisch en ar- chaeologisch instituut heeft geopend, heeft Z.K.H. Prins Bernhard tegen over verslaggevers verklaard, dat hij de hoop koesterde, dat ook H.M. de Koningin in de toekomst Turkije zou kunnen bezoeken. In verband hiermede vernemen wij, dat deze uitlating van Prins Bernhard niet* slechts behoeft te worden gezien als een door vragen van journalisten uitgelokte vriendelijkheid tegenover het land, waar hij enkele dagen te gast was geweest, doch dat inderdaad de mogelijkheid van een dergelijke reis in de toekomst niet is uitgesloten. De gedachten gaan uit naar een be zoek van de Koningin aan Turkije, zij het, dat het tijdstip waarop een der gelijke vorstelijke reis zou kunnen worden ondernomen nog niet nader is bepaald. Dokter Joke Bouma naar Albert Schweitzer*^ Mejuffrouw Dokter Joke Bouma, die wacht op een visum voor Indonesië, teneinde in Semarang te gaan werken in de bekende kraamkliniek „Panti Wilasa", heeft zich bereid verklaard, om gedurende een half jaar in het be kende ziekenhuis van Dr. Albert Schweitzer in Lambarene te werken, in de hoop, dat ze daarna met de no dige tropen-ervaring naar Indonesië kan vertrekken. De gemeenteraad van Wolphaarts dijk kwam in openbare vergadering bijeen onder voorzitterschap van. bur gemeester B. H. G. ter Haar Romeny. Onder de ingekomen stukken be vond zich de goedkeuring van gedepu teerde staten van Zeeland op 't raads besluit tot instandhouding van de openbare lagere school Oud-Sabbinge. Een verzoek van de Koninklijke Nederlandse Middenstands Bond, afd. Wolphaartsdijk, om het wachtverbod in de Kerkstraat te wijzigen, werd voor nader advies in handen van b. en w gesteld. Aan het bestuur van de school met de Bijbel en de heren L. Geene Azn en G. de Witte werd het benodigde bouw terrein voor de bouw van een woning aan de Van der Baanstraat verkocht a f 9.75 per meter. Het ophokverbod van duiven werd zodanig gewijzigd dat voortaan het tijdvak, waarin duiven niet mogen uit vliegen, jaarlijks door b. en w. in over leg met het Landbouwschap zal wor den bepaald. Voor 1958 zijn dat de maanden april en mei. Aan de heer G. de Jager werd recht van uitweg verleend naar de Haven straat voor zijn land in de Frederiks- polder. De leges voor de toeristenkaarten werden bepaald op f 1.-. Hierna ontspon zich een levendige discussie over de beplanting en be volking van de nieuwe vijver achter het gemeentehuis. Besloten werd deze van de nodige vissen en een paar zwanen te voorzien, terwijl er ook waterplanten in zullen komen. Tenslotte werd besloten de oude brandspuit te verkopen aan de fa. A. de Groot te De Bilt voor f 1100. Ttjds de rondvraag wees de heer Al- mekinders op de slechte staat van de gemeenschappelijke paden achter de woningwetwoningen. Na enige be spreking werd besloten hiervoor te trachten een oplossing te vinden met medewerking van de bewoners. Tijdens haar verblijf in Moskou heeft de Belgische koningin-moe der Elizabeth het eerste lid van een Europees vorstenhuis, dat na de revolutie van 1917 Rusland be zoekt een rondgang door de tentoonstellingszalen van het Kremlin gemaakt. Hier ziet men haar in de zaal waar de kroonjuwelen van de tsarenfami lie Romanoff tentoongesteld wor den. 0 De West-Berlijnse politie heeft een groep smokkelaars aangehouden, die er van wordt verdacht, zeshonderd paarden uit Oost-Berlijn naar het wes telijk stadsdeel te hebben gesmokkeld, om daar geslacht te worden. De smok kelaars reden geregeld met een lege wagen met twee paarden er voor naar West-Berlijn. Als zij terugkeerden, werd de wagen echter door slechts één paard getrokken. vim 0 Binnenkort zal in Washington een wassenbeelden-museum worden ge opend in het genre van het Londense museum „Madame Tussaud". Als het eerste museum van dit genre in de Verenigde Staten zal het de Ameri kaanse geschiedenis in beeld brengen en levensgrote beelden tentoonstellen van b.v. Columbus, Washington, Ben jamin Franklin, Jefferson, Lincoln, Eisenhower, Theodore Roosevelt, Woodrow Wilson en Henry Ford. Voor het eerst sedert het crisisjaar 1930 heeft de gemeente Huiston in Texas begin april levensmiddelen aan werklozen uitgedeeld. Een hevige wervelwind heeft in de Australische havenplaats Bowen, noor delijk van Brisbane, 100 mensen dak loos gemaakt en schade voor meer dan een milpoen Australische ponden aan gericht. Ingezonden mededeling (Adv.) KUNSTSTOFPLATEN EZN TR APK ANTEN Donderdagavond is sir Winston Churchill, in gezelschap van Lady Churchill, volledig hersteld terug gekeerd te Londen van zijn villa aan de Franse zuidkust. Vanuit zijn auto, waarmee hij naar Chart- well nabij Westerham in het En gelse graafschap Kent vertrok, be groette hij de vele vakantiegan gersdie zich op London Airpost bevonden. WESTKAPELLE Groene Kruis. De vereniging „Het Groene Kruis" en de chr. wijkverpleging hielden een gecombineerde ledenvergade ring in het jeugdgebouw van de Ned. Herv. kerk. De leiding berustte bij dokter M. Huygens. In zijn openingswoord her dacht hij de overleden penningmeester J. Stoel. Uit het jaarverslag bleek, dat het aantal leden 691 bedroeg en dat de geza menlijke rekening van Groene Kruis en Wijkverpleging afgesloten kon worden met een batig saldo van f 1115,81. Tot pen ningmeester van het Groene Kruis werd gekozen de heer J. Hendrikse, terwijl de aftredende bestuursleden dr. Huygens en de heer P. de Vos werden herkozen. In de plaats van ds. W. Oosthoek, die meende te moeten bedanken, werd tot voorzitter van de chr. wijkverpleging gekozen ds. A. J. Dondorp; in het bestuur werd nog ge kozen de heer W. Huibregtse Pz. Kandidatenlijst A.R. Tijdens de laatst gehouden vergadering van de A.R.-kies- vereniging werd de kandidatenlijst vast gesteld: 1 H. Wouters, 2 P. van Sighem, 3 J. L. de Witte, 4 I. de Witte, 5 J. Cij- souw. WEMELDINGE Raadsvergadering. Donderdag kwam de raad in een spoedeisende vergadering bij een. Aangenomen werd het voorstel van b. en w. tot het aangaan van een geldle ning bij de N.V. Bank voor Nederlandse gemeenten. Het ging over een bedrag van f 15.000,tegen een rente van 5'A pet. Christelijk onderwijs. Maandagavond vergaderde de vereniging voor Christe lijk onderwijs aan schipperskinderen te Wemeldinge onder voorziterschap van de heer Joh. Florusse. De voorzitter bracht het bouwen en nog meerdere werkzaamheden, aan het lokaal verricht, ter sprake. Het aantal leerlingen is gestegen tot 93. De heer J. Hamelink, penningmeester, liet uitkomen dat de ver eniging ook een zware tijd doormaakt, doch van tekorten mag niet worden ge sproken. De heren Kloosterman en Klop ver toonden een film met toelichting over Tunesië en IJsland. YERSEKE Aanbesteding. Door het productschap voor visserijproducten is onderhands aan besteed de bouw van een stenen kantoor aan de fa. C. J. Bruijnzeel. In het nieuwe kantoor zal ook het bureau van de z.g. mosselkantoor worden ondergebracht. Het gebouw zal op de oude plaats aan de haven worden gebouwd. Het huidige houten kantoor is verkocht aan de fa. Van der Plasse. Ingez. Med. (adv.) hef roll beier hei plaki beier hei brandt belet DAAROM is Mascotte 3x beter De Nederlandse Antillen zullen binnenkort een serie bijzondere post zegels met bijslag uitgeven ten bate van de jeugdzorg daar te lande. De serie bestaat uit 4 zegels, waarvan de zegelbeelden vogels ver tonen, welke in de Nederlandse Antillen voorkomen. De ontwerpen van deze zegels zijn van de hand van de tekenaar J. Pander te Haar lem. De waarden, bijslagen, verkoopprijs en voorstellingen zijn: 2.5 cent plus 1 cent (Ant. crt.), 7 cent (Ned. crt.), Amerikaanse torenvalk; 7.5 cent plus 1.5 cent (Ant. crt.), 18 cent (Ned. crt.), gele troepiaal; 15 cent plus 2.5 cent (Ant. crt.), 35 cent (Ned. crt.), grondduifje en dof fer; 22.5 cent plus 2.5 cent (Ant. crt.), 50 cent (Ned. crt.), Westindi- sche parkiet (Curagao). De prijs van een serie in Nederlandse courant is f 1.10. De zegels zijn vervaardigd in 4 kleuren door de N.V. Joh. Enschedé en Zonen te Haarlem. De zegels zullen vanaf 15 april a.s. aan de filatelisten loketten verkrijgbaar zijn. POSTMUSEUM In het Nederlands Postmuseum te 's-Gravenhage is een nieuwe filatelis tische tentoonstelling ingericht. Naast Zwitserland met o.a. de be roemde „dubbele Geneve" en het „Ba- zeler duifje" trekken de kleurige en aparte zegels van Israël voorzien van uitvoerige bijschriften, de aandacht. India, Italië, Monaco en de Verenig de Naties zijn mede tentoongesteld. BEURSBERICHTEN Reeds vele goede oplossingen van postzegelpuzzle no. 5 bereikten ons. Maar om alle jongelui, die juist nu met de paasvakantie er zo mooi de ge legenheid voor hebben zullen we de puzzel hieronder nog eenmaal herha len. Vanwege de vele inzendingen met ruilwaar moeten enkele leden nog even op antwoord wachten. Ook hebben zich weer enkele nieu we leden aangemeld. Him namen zul len we in de volgende rubriek ver melden. De deelnemers aan puzzle 'no. 5 ge lieven tien buitenlandse zegels in te sluiten. De vragen zijn: 1. Welke serie zegels wordt deze zo mer weer in Nederland uitgegeven? 2. In welk jaar werd een postzgel uit gegeven, waarop M. A. de Ruyter werd afgebeeld? 3. In welk jaar werden de eerste „Eu- ropa"-zegels uitgegeven en uit hoe veel bestond die serie? 4. Wanneer werd een scharlakenrode bevrijdingszegel van 10 cent uitge- gegeven met het vlammend zwaard erop? 5. Omstreeks wanneer werd de eerste Nederlandse postzegel uitgegeven? 6.Welke Koning werd op bedoelde zegel afgebeeld? De Amerikaanse kustwacht- en geodetische dienst hebben een bijzon der elektronisch apparaat in gebruik genomen waarmee automatisch in veel voud gegevens worden verstrekt over de getijde-bewegingen in de gehele wereld. Met dit apparaat is het moge lijk, een belangrijke bekorting te ver krijgen van de tijd, die nodig is voor de reproduktie van de gegevens met betrekking tot de getijden voor een bepaalde plaats gedurende 'n jaar. Het is de bedoeling, dit apparaat te gebrui ken in combinatie met de getijden voorspellingsmachine. Dit laatste appa raat wordt door één man bediend en kan het werk doen van 200 geoefende wiskundigen. In de Amerikaanse staat Delaware is de doodstraf afgeschaft. Elf jaar ge leden werd het laatste doodvonnis in deze staat voltrokken. 7. Wat wordt afgebeeld op de Wel dadigheidszegel van 1950 „Kerken in Oorlogstijd"? De oplossingen moeten uiterlijk 13 april in ons bezit zijn. Al weet je niet alle antwoorden, toch maak je een kans op een prijs. We kijken er ook naar of je brief er netjes uitziet en of de tien ingesloten zegels er mooi uitzien. Sterkte, jongelui! WAAR U AAN MOET DENKEN 1) U mag niet meer dan 25 geweekte, onbeschadigde exemplaren inzenden. Toegestaan wordt, dat men enkele reserve-zegels meestuurt voor ver vanging van eventueel beschadigde zegels. 2) Postzegels met een totale waarde van 12 cent insluiten voor antwoord. Gebruik zoveel mogelijk gelegen heidszegels. 3) Het is toegestaan, enkele landen te noemen, waarvan men het liefst ze gels terug ontvangt, wat in geen geval wil zeggen, dat zo'n verzoek kan worden ingewilligd. 4) U wordt verzocht te vermelden, hoe veel zegels u van de terug ontvan gen ruilwaar nog niet had. 5) Willen degenen, die voor het eerst aan de ruilbeurs deelnemen ieder mag immers verzenden melden, hoe groot hun verzameling is? 6) Vergeet niet uw naam en adres op de enveloppe en op de ingesloten brief te vermelden. 7) Men mag maar éénmaal in de maand inzenden 8) Inzendingen moet men richten aan de Beursmeester, Zeeuwsch Dagblad, Korte Noordstraat 35, Middelburg. Ditmaal verzoeken we de leden zoveel mogelijk zegels op te zenden van de volgende landen: België (vóór 1940); Belgische Congo) Luxemburg; Nieuw-Gulnea; Oost-Indië) Oost-Duitsland en de verschillende oude Duitse staten. Heeft u van deze landen zegels dub bel? Stuur ze dan op! DE BEURSMEESTER. Trouwe Trouwring Vele jaren geleden is de landbouwer W. van Overbeeke van Kattendijke bij het werk op het land zijn trouw ring kwijt geraakt. Nimmer werd er meer iets van gezien. Deze week echter was de heer D. Rouw uit Kapelle bezig met het eg gen van het land voor de heer Van O. en bij het schoonmaken van de eggetanden zag hij dat er iets aan zat. Het bleek een gouden ring te zijn. Nadat deze was schoongemaakt kwam uit dat het de sedert vele jaren vermiste ring van de heer Van O. was. TE KOOP: —Een autoaccu 6 volt, als nieuw f 40,voetbalschoe nen maat 45 f8,J. Fleij- te, Coudorpsedijk 49, Nieuwdorp. DIVERSEN: VogelparkSpeeltuin. Veerseweg M'burg opent met Pasen. U kunt dan ge nieten van een kleine dier gaarde en een aardige speeltuin. Entré 25 cent. Kinderen 10 cent. Een pracht kollektie Junghans pendules met de zeldzaam mooie mem- braamslag. D. Lievense, L. Vorststraat 87, Goes. Tel. 3280. Voor al uw filatelistische benodigdheden naar M. A. Verburg's Postzegelhandel. Magdalenastraat 3, Goes. Benzo rijwielen Bestelt zelf uw rijwiel aan de fa briek. U bespaart f50,a f 60.Niet beter te koop. 52 jaar ervaring. Dit zegt u genoeg. Ook wasmachines, stofzuigers en centrifuges. Vraagt gratis prijscourant Benzo rijwielfabriek. Hoog straat 169, Vlaardingen. Tel. 2474, 4244, 5686. Gratis boekje. „Waar we tenschap en natuur elkaar ontmoeten". Zend een briefkaart met naam en adres aan: Postbus 27, Hilversum. Weg d'r mee

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 4