CJVF en CJMV bezonnen zich op de taak van het Christelijk jeugdwerk Oók al aan de sigaar Grootse toogdag te Goes van Gereformeerde jeugd Waar is de persoonlijke verantwoordelijkheid Ernstige waarschuwing voor valse vrijheid PROV. BONDSDAG IN KERK EN ZAAL TE GOES Ds. Van Heerden: „Kern van de zaak; jongeren in aanraking brengen met een vorm van leven, waarin Christus'Evangelie gestalte krijgt!" ZEEUWSCH DAGBLAD Angst voor iedere hap eten met dat znnrbranden in 't verschiet. „Stenen voor brood Fusie CJMV en CJVF tot CJV? Westerkerk was tjokvol Ds. Weijland luidde de klok CHR. GEREF. JEUGD NAAR VLISSINGEN Mr, G J, Verplanke op zoek naar Hans Brinker Geref. jongeren (vrijgem.) hielden toogdag te Bergen op Zoom Geen ontkenning van de antithese Organisatie van Chr. journalisten groeide Dinsdag 8 april 1958 Pagina 3 ZEEUWSE JEDGD IN BLIJDE STEMMING OP TOOGDAGEN BIJEEN Ingezonden mededeling (Adv.) Kennies blussen 't vuur in 'n ommezien. Menigeen kan geeïi eten meer zien, alleen om de angst in 't vooruitzicht van die zuurbrand op de maag. Ren- Êies nemen zo nodig bij voorbaat, e hevigste zuurbrand stilt al, op 't moment dat 'n Rennies begint te smel ten op de tong. Druppel voor druppel met Uw eigen speeksel komen de zuurbrand dovende ingrediënten in de maag en brengen 't maagzuurge- halte weer in balans. Wèg pijn Heer verrees; Jezus, leven van mijn leven; Ik zie een Poort wijd open staan. Des middags kwamen talrijke jon ge mannen en jonge vrouwen bijeen in zaal Krijger aan de Beestenmarkt te Goes, waar de presidente van de C.J.V.F. in Zeeland, mevrouw A. H. v. d. Graaf de bondsdagbezoeksters en -bezoekers toesprak. Haar woorden werden gevolgd door harmonieklan ken voortgebracht door het harmonie gezelschap „Hosanna" uit Goes. „STENEN VOOR BROOD", zo luid de de titelspel van het toneelspel in vier bedrijven van F. J. Rostink, dat als apotheose gold van de middagbij- eenkomst. Het werd ten tonele ge bracht door de Souburgse toneelver eniging „Contact". Duidelijk was tij dens de opvoering de invloed te mer ken van de bekende toneelspeler Jan Lemaire, die ook „Contact" met des- WAT IS DE BEDOELING van Christelijk jeugdwerk? Deze vraag richtte de voorzitter van het Christelijk Jonge Mannen Verbond, ds. H. J. v. Heerden uit Scheveningen, gistermorgen tijdens de provinciale bondsdag van de C.J.V.F. en het C.J.M.V. tot de tientallen toogdag- gangsters en -gangers, die het middenschip van de Grote Kerk te Goes bevolkten. De vraag klonk als de roffel van een donderslag. Een vraag, die in de bondsrede van ds. Van Heerden pijlsnel gezonden werd naar de kern van het vraagstuk, waarvoor de ganse christenheid zich ge steld ziet. In het bijzonder de gemeenschap van jonge christenen. Ds. Van Heerden formuleerde zijn antwoord aldus; „De bedoeling van het Christelijk jeugdwerk is, dat jongeren in aanraking worden ge bracht met een vorm van leven, waarin het Evangelie van Jezus Christus gestalte krijgt". En dit antwoord vormde de kern van het betoog van de verbondsvoorzitter, die als opschrift boven zijn rede had geschreven: „De kern van de zaak". VOORDAT DE PREDIKANT zich bepaalde tot het in het licht stellen van het evangelie, dat naar ds. Van Heerden zei, geen artikel is, dat men Iemand kan aanpraten, wijdde hij eerst enkele woorden aan de op han den zijnde fusie tussen het C.J.V.F. en het C.J.M.V., welke fusie naar het in de bedoeling ligt op Hemel vaartsdag a.s. haar beslag zal krijgen. De voorzitter ging nader in op pro cedure, inhoud en naam van de fusie. Het C.J.M.V. blijft juridisch voort bestaan, aldus ds. Van Heerden, ter wijl de C.J.V.F. juridisch bij het C.J. M.V. gaat inwonen. Op Hemelvaarts dag zal het „huwelijk" tussen de beide bonden in Utrecht worden gesloten. De plaatselijke afdelingen van de nieuw op te richten bond, die naar alle waarschijnlijkheid de naam Christe lijke Jongeren Verbond (C.J.V.) zal dragen, zullen echter zelf mogen blij ven uitmaken, hoe men blijft verga deren. Het zou best kunnen zijn, dat er in één plaats in het C.J.V. een ge mengde, een meisjes- en een jongens- Club i«. Overspringende op „De kern van de raak" stelde de verbondsvoorzitter aan de ene kant Jezus Christus en aan de andere kant de jongeren. Tussen bei den wordt een schakel ingevlochten. Die schakel moet echter een vorm van leven zijn, want het Evangelie is, zo als gezegd, geen artikel, dat zich laat aanpraten. Het Evangelie moet niet worden gezien als een methode om het Hiernamaals te bereiken en ook niet als een strohalm voor ernstige zieken, maar het Evangelie betekent iets voor ons. zolang we op de aarde zijn. Vormde de bondsrede van ds. Van Heerden het slot van de morgenver gadering, het begin was een wijdings- dienst, welke geleid werd door ds. J. W. Coenraad, Ned. Herv. predikant te Goes. Ds. Coenraad baseerde zijn pre diking op Mattheus 28 vers 1115: de Jeu "en van de Joodse Raad. O" morgenbijeenkomst werd offi- cic-geopend door de waarnemend vc 'tter van de P.C. Zeeland van het C.J "T.V., de heer M. Allewijn uit Goes. In enkele woorden herdacht hij het overlijden van de voorzitter van de P.C. Zeeland, C. Leunis uit Ter- neuzen, in november jl. De heer Alle wijn schetste Leunis als iemand, die zeer veel voor het C.J.M.V.-werk In Zeeland heeft gedaan. Een man met een groot organisatietalent en een be wonderenswaardige accuratesse. De heer Allewijn las daarna voor Openbaring 7 vers 9 en liet zingen Ge zang 132 vers 2: „U looft d'apostel- schaar in heerlijkheid, o Heer". Tussen Openingstoespraak en bondsrede zong het Vrij Evangelisch Gemengd Koor enkele gedeelten uit de Markus-Pas sion van H. F. Müller; Christus, onze kundige wenken terzijde stond. De rol- vertolksters en -vertolkers zijn erin geslaagd het stuk „Stenen voor brood" zo te brengen, dat het publiek gedu rende drie uren geboeid heeft toege keken en geluisterd. In „Stenen voor brood" gaat het om een kweker, die met 'hand en tand zijn kwekerij wil behouden en deze niet wil opgeofferd zien aan woningen en fabrieken. Hij wordt echter tegenge werkt door een andere kweker, wiens grond echter niet valt onder de ver strekkende plannen van de gemeente, en die bij machte is de plannen te laten kelderen of te laten doorgaan. De verkoop van de grond van de eerste kweker is niet tegen te houden, maar doordat zijn jongste zoon zich verloofd heeft met de dochter van de vijandige kweker en deze zich daarom heeft ver zoend met de gedupeerde tuinder, wordt alles niet zo erg gevonden als het oorspronkelijk leek. Beide families emigreren naar Canada. Zonder uitzondering hebben alle speelsters en spelers hun uiterste best gedaan dit stuk op het niveau te bren gen, dat het vereist. Dat is gelukt. In niet geringe mate is dit te danken aan het spel van vader en moeder Voort man (de heer A. H. Jager en mevr. Faasse), die door hun bezielend acte ren de andere tonelisten onbewust een steuntje in de rug gaven. Zeer goed waren verder mevrouw Louwerse als mevrouw Achterberg en de heer K. Faasse als de dominee. De Gereformeerde jeugd van Zeeland heeft op Tweede Paasdag de stad Goes als middelpunt gekozen om tijdens de jaarlijkse toogdag samen als lid van de j.v. en m.v. op grootse wijze te getuigen van de opgestane Heiland. Een verblijdend verschijnsel was ongetwijfeld de enorm grote opkomst: de met bloemen versierde Westerkerk was af geladen vol. Een teken, dat de Geref. jeugd van Zeeland nog wel degelijk interesse heeft voor het zo belangrijke werk op de jeugd verenigingen. De besturen van de Zeeuwse afdelingen van j.v.'s en m.v.'s hadden voor een bijzonder mooi en aantrekkelijk programma gezorgd, dat bij de vele jeugdige toehoorders zeer zeker in de smaak is gevallen. Een bezielende en enthousiaste toespraak van ds. H. B. Weijland te Nw. Amstel Noord, declamatie, muziek en zang maakten deze toogdag tot een onvergetelijke voor de Gereformeerde jongelui. In de Chr. Geref. Kerk te Vlis- singen heeft het „Zeeuwsch Ver bond" waarbij alle Chr. Geref. jeugdverenigingen in Zeeland zijn aangesloten op Tweede Paasdag zijn jaarlijkse Paasvergadering ge houden, die wat opzet en streven betreft in het teken stond van de activering van het Jeugdwerk. Hiertoe werkte in belangrijke ma te mede het „Vlissings Evangelisa- Honderden jongeren, leden van jeugdverenigingen der (vrijge maakte) Gereformeerde Kerken in Zeeland kwamen gisteren in het gebouw aan de Williamstraat in Bergen op Zoom bijeen. Ook jon geren uit Brabant woonden als gasten de bijeenkomsten bij. 's Morgens vergaderden de leden van j.v.'s en m.v.'s afzonderlijk; in de gecombineerde middagsamenkomst heeft ds. H. J. de Vries uit Berkel en Rodenrijs met bezieling, maar ook met grote ernst gesproken over „Tweeërlei merktekens van tweeërlei vrijheid, de antithese van Pasen". De gecombineerde vergadering werd geopend door de heer J. Suurmond te Vlissingen, waarnemend voorzitter van de prov. afdeling van de jongelingsbond. Hij sprak zijn blijdschap uit over de grote belangstelling. Ds. De Vries schetste op duidelijke wijze wat vrijheid voor velen betekent en wat vrijheid in wezen is. Niet alles, wat de naam vrijheid wordt gegeven, is het ook werkelijk, waar schuwde de predikant zijn met grote aan dacht luisterend gehoor. Hij illustreerde zijn betoog met tal van praktische voor beelden, waarin hij o.a. de besteding van de vrije tijd betrok. Bioscoop en dans kwamen hierbij o.m. ter sprake. Er is een scherpe tegenstelling tussen datgene, wat velen onder vrijheid menen te moeten verstaan en de Christelijke vrijheid; er is ware en er is valse vrij heid. God gaf Adam in het paradijs de ware vrijheid, wat de satan bood was vals. Hier treft men reeds de antithese, de tegenstelling, aan. De vrijheid van de sa tan is een leugen, in de Christelijke vrij heid ligt de waarheid, zij berust op waar heid. De jeugd moet, aldus ds. De Vries, in deze wereld Christus en Zijn Kerk zien. Daarin alleen i* de ware vrijheid te vinden, daarin ligt beschutting tegen het gevaar van de valse vrijheid van deze wereld. Ds. De Vries besloot met erop te wij zen dat loochening van de antithese het gevaar van de verkeerde, de valse vrij heid te kiezen, dichtbij haalt. Na deze rede besprak Ds. De Vries een aantal gestelde vragen. HUISHOUDELIJKE VERGADERINGEN De huishoudelijke vergaderingen wer den afzonderlijk gehouden. Bij de meisjes presideerde mej. S. Seheele uit Zaamslag en 'brachten de secr., mej. N. Boekman uit Axel en de penn., mej. B. van Driel, eveneens uit Axel, haar verslagen uit. Mej. M. Herrebout hield een met veel aandacht beluisterde inleiding. De jongens vergaderden onder leiding van de heer J. Suurmond uit Vlissingen. De waarnemend secr., de heer J. H. de Wolff uit Middelburg en de penn., de heer H. Dees uit Zaamslag, lichtten dé jaarverslagen toe. Bij de bestuursverkie zing werd de heer A. Rin te Axel tot voorzitter gekozen, de heer A. Geerse te Vrouwenpolder tot secretaris en ds. v. d. Jagt te Zoutespui werd herbenoemd als vrijgekozene. ST. ANNALAND Benoeming. Tot tijdelijk onder wijzeres aan de School met den Bijbel te Sint-Annaland is benoemd mej. S. C. de Jongh uit Rotterdam. Rectificatie. Aan het te St. Anna- land gehouden verkeersexamen na men van de o.l. school niet tien leer lingen deel, doch dertien. Hiervan slaagden er tien. Voor de Simavi. De door de dames van de Herv. Dameszendingskrans Indonesië" gehouden lijstcollecte ten bate van de Simavi leverde een be drag van t 680,20 op. (In 1957 was dit bedrag ƒ675,64). WESTKAPELLE Kandidatenlijst Gemeentebelang. De kiesvereniging Gemeentebelang heeft voor de gemeenteraadsverkiezingen de volgende lijst opgesteld: 1. Jac. Minder- houd Jac.z.; 2. H. Slabber; 3. P. Minder- houd Lz.; 4. H. Verhulst; 5. Kr. Minder- houd Jac.z.; 6. P. de Vos; 7. Corn. Min- derhoud Jac.z. tie Kopersextet" dat op aantrek kelijke wijze de Paassamenzang begeleidde. Doch vooral de rede van mr. C. J. Verplanke, burge meester van 's-Gravendeel, ge houden tijdens de middagvergade ring droeg hiertoe niet onbelang rijk bij. Tijdens deze vergadering werd de nieuwe' voorzitter van het Zeeuws Verbond, de heer S. de Vlieger uit Zierikzee geïnstal leerd en werden paasgedichten uit deze tijd gedeclameerd door de heer W. Lems. Verder was er sa menzang. „Op zoek naar Hans Brinker", was het onderwerp, waarover Mr. Verplanke tij dens de middagvergadering sprak. Hans Brinker is een legendarische figuur, een jongen, die onder benarde omstandighe den zijn verantwoordelijkheid inzag en door zijn volledige inzet een dijkdoor braak wist te voorkomen. Dat te Spaaren- dam een monument voor Hans Brinker werd opgericht, juichte Mr. Verplanke toe, ómdat thans personen met een in dividuele verantwoordelijkheid schijnen te ontbreken. De individuele verantwoor delijkheid verschuilt zich achter het col lectivisme en Mr. Verplanke toonde dit aan door het noemen van voorbeelden, o.a. subsidie voor kerkbouw en organi saties. Ook op kerkelijk gebied is er min der individuele verantwoordelijkheid en tot persoonlijk Christen zijn komt het vrijwel niet meer. Men weet nog wel hoe het hoort, doch men doet het niet meer en men geeft geen voorbeeld. De kerken wordt gevraagd om een oordeel over brandende kwesties zodat geen eigen oor deelsvorming meer nodig schijnt te zijn. Ook het jeugdwerk en vooral het kerke lijk jeugdwerk lijdt aan bloedarmoede. Juist het jeugdwerk kan bijzonder mee werken tot het vormen van eigen ver antwoordelijkheidsbesef en het heeft een grote taak. Voor dit kerkelijk jeugdwerk moet een offer worden gebracht. „Een offer, want offeren is niet het overschot geven, maar het geven van iets dat je niet missen kunt. Doch wie weet er nog te vertellen van een persoonlijk offer, dat gebracht werd voor het jeugd werk, de kerk, of de maatschappij?" al dus Mr. Verplanke, die zijn toespraak, welke door de vele jongeren aandachtig werd aangehoord, besloot met: „Ik beo op zoek naar de Chr. Geref. Hans Brin ker, die zich zelf volkomen geeft voor het jeugdwerk, die zélf wat gaan doen en die zélf iets presteert". Tijdens de morgenvergadering heeft ds. S. v. d. Molen een Paastoespraak gehou den over „onder de Paaszon in jeugd land waarin hij wees op de verwar mende invloed van het rijke evangelie. KAPELLE Coöp. Boerenleenbank. Onder voor zitterschap van de heer F. van Hoorn werd donderdagavond in hotel „De Zwaan" de algemene ledenvergade ring gehouden van de Coöp. Boeren leenbank. De vereniging heeft ruim 600 leden. Bij de spaarbank kan speciaal worden gewezen op de grote toename van de spaargelden met 1,4 miljoen gulden tot ruim 5 miljoen gulden. Bij de bestuursverkiezing werd de heer A. de Schipper Azn. herkozen, terwijl de heer I. Slabbekoorn werd herkozen als lid van de raad van Toe zicht. De hoofdmoot van deze toogdag was de rede van ds. Weijland. Met grote aandacht luisterden de jongens en meisjes naar de toespraak van deze jonge predikant onder het motto: „Laat nu de klok maar luiden". „In ons allemaal hangt een grote, zware klok. De klok van het geloof, aldus ds. Weijland. „Wij behoeven ons daarvoor niet te schamen. Het is een klok, die God zelf gemaakt heeft, af gestemd op de toon, die klinkt door gans Jeruzalem. Maar hangt die klok niet in een wrakke toren? Is de levenstoren niet opgebouwd uit het cement van onze zelfzucht? Ja, een zelfgemaakte toren kan niet veel hebben; daarom zijn we er zo zuinig op. Wij durven die mach tige klok van het geloof niet te laten luiden, zo hield spreker zijn toehoor ders voor, o ja, we doen er nog wel wat aan; we geven ér een klein tikje tegen. De buren mogen het amper ho ren. We voelen die klok als een loden last in ons hart hangen. In plaats van levende christenen zijn we meestal verenigingen van monumentenzorg", zo zei ds. Weijland. NIET DOORZETTEN „Wat doen we voor ons geloof, voor Christus, die voor ons gestor ven is. We durven niet doorzetten, een beetje voor God en een beetje voor ons zelf. De Heilige Geest moet het maar doen. Zijn we daarmee klaar? Als God maar aan de toren wil schudden, dan luiden we de klok wel. Moeten we het daarop laten aankomen? Hij riep de jeugd de bede toe: Geef ons moed, o God, om aan het touw te trekken! Het Paasevangelie zegt, dat het kan. De Christen draagt in zijn hart het beeld van de opgestane Hei land. God heeft ons met Pasen een machtig steunpunt gegeven; een on wankelbaar fundament, Is het dan niet fijn om een Christen te zijn? Wel, laat dan de klok maar luiden, maarnü want misschien kan het straks niet meer. Vooraf had de voorzitter van de Zeeuwse J.V.'s, de heer J. P. Balken ende uit Kapelle, een hartelijk wel komstwoord gesproken. Hij wees er op, dat wij Christus moeten dienen en volgen, ook in het jeugdwerk. Na Pa sen moeten we weer met nieuwe moed en frisse krachten aan de slag. ZANG Hierna volgde een programma met veel zang. Opgewekt en vol overgave zongen de honderden de paas- en bondsliederen. En hoe ontroerend klonk tot slot het Wilhelmus, ter ere hun mannenkoor „Eben Haezer" op van de Ambonese vrienden, die met ontroerende en verdienstelijke wijze enige liederen zongen. Ook de decla matie door Willy de Jager uit Klun- dert was een uitstekend geslaagd pro grammapunt. De afdelingspresidente, van de M.V.'s, mej. F. A. Groot Nïbbe- link uit Kamperland, sloot de bijeen komst van de Geref. jeugd. Des avonds konden de jongelui luis teren naar een ontspannigsprogramma waaraan de verteller en declamator J. B. Oosterwelder uit Amsterdam zijn medewerking verleende. APART In de morgenuren kwamen de jongens en meisjes apart bijeen. In de vergadering van de „jongelingen" werd het rapport van het bondsbe- zoek behandeld en werden tot mo- deramen herkozen de heren W. J. Sanderse en A. van Vlaanderen. Ook de jaarverslagen kwamen aan de orde, waaruit bleek, dat het aantal leden toegenomen is. De contribu tie werd vastgesteld op 75 cent per lid. Tenslotte werd een bespreking gewijd aan de agenda van de bonds vergadering en werden mededelin gen gedaan over de besturenweek end-conferentie en het kaderwerk. De damesvergadering droeg een ge zellig karakter. Op originele wijze werden de jaarverslagen uitgebracht. Het ledental was wat achteruitgegaan. Uitvoerig werd gesproken over het blad „Jong Gereformeerd". Ada van der Leek nit Kapelle declameerde op verdienstelijke wijze. Op hartelijke wijze werd afscheid genomen van Jan- nie Lobbezoo uit Rilland en Koos Me- su uit Gapinge. Tot slot sprak mej. A.' Littooij uit Utrecht over het onder werp: „Onze verantwoordelijkheid te genover hen, die niet meedoen met ons jeugdwerk". Ingezonden mededeling (Adv.) De Prot. Chr. journalistenkring heeft in Oosterbeek de tiende alge mene vergadering gehouden, die werd geopend met een rede van de aftre dende voorzitter, dr. E. Diemer. Hij deelde mede dat het ledental van de P.C.J.K. is gestegen tot 255. In 1948 werd met 76 leden gestart. In zijn openingsrede wijdde de voorzitter vervolgens aandacht aan het streven naar verheffing van het jour nalistenvak, zowel in materieel als in ideëel opzicht. Onder de journalisten bestaat voorts behoefte aan groter weerbaarheid. Daarom is besloten tot instelling van .een weerstandsfonds. In de plaats van dr. Diemer, die zich niet herkiesbaar had gesteld als voorzitter, werd gekozen de heer J. D. Troostheide te Rotterdam. Prof. dr. J. J. de Jong, hoogleraar in de weten schap der politiek aan de Vrije Uni versiteit heeft voorts een rede gehou den over „Gevaarlijke vierde macht?" De pers is, zo meende hij, belang rijk, primair voor de feiten, maar ook voor de vorming van het oordeel. In het gouvernementeel klimaat doet een deel van de pers zeer duidelijk invloed gelden. Spr. concludeerde dat de pers in functie en reikwijdte zeer nauw verbonden is met de publieke opinie. BERGEN OP ZOOM Passiespel In de grote zaal van de Korenbeurs te Bergen op Zoom, werd door de Her vormde Jeugdraad het bekende Pas siespel van Daniël A. Lard „Zie de Mens" opgevoerd in de vertaling van Jan Bernard. De opvoering van ait stuk had ais doel het lijdensverhaal los .te rukken uit de gedachte als zijnde slechts een interessant historisch gebeuren, dat telkenjare te veel herdacht, maar te weinig bel -fd wordt. Het passiespel werd op vooi treffe lijke wijze opgevoerd, veel zorg was aan het geheel besteed en de diverse figuren werden zeer goed getypeerd, zoals Joachim van W. L. Boersma, Judas van F. Burgmans, Pilatus van A. H. de Vree en zeer zeker ook Ruth, welke rol mej. J. C. Verhage op uit muntende wijze speelde. Van de overige rollen voldeden ook zeer goed de heren J. A. van Dorst als Rafaël en A. J. de Kiefte als Mar cus. De kleinere rollen waren bij F. J. van Maaren, mej. J. v. d. Male, Mej. J. H. v. Splunter ook in zeer goede handen. Het was een prachtige verzorgde avond.

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 3