UIT DE PROVINCIE UIT ZEELANDS STEDEN Uitbreiding aantal schoolartsen dringend noodzakelijk Zaterdag 5 april 1958 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 5 GOES THOLEN MIDDELBURG TERNEUZEN VLISSINGEN Jaarverslag schoolartsendienst Walcheren en Bevelanden Uien naar Oostenrijk Bij Vlissingse Nutsspaarbank werd in maart f 100.000 meer ingelegd ARTSENDIENST APOTHEKEN DIERENARTSEN S4XEL KANDIDAATSTELLING RAAD AXEL Voor da K.V.P. en de P.v.d.A. frac ties In de gemeenteraad te Axel zijn oe volgende kandidaten gesteld: K.VP.: 1. A. J. M. Kesbeke; 2. E. Maas; 3. M. Ysebaert; 4. J. Vinck; 5. fc. Misseghers; 6. A. J. S. Raes; 7. W. v. d. Bilt; 8. C. Michielsen; 9. J. v. amme P.v.d.A.: 1. C. v. Bendegem; 2. K Hamelink; 3. Mevr. H. Folkersma- Staal; 4. P. Scheele; 5. J. Dronkers; 6. J. v. d. Velde; 7. Mevr. P. L. Maas- Dieleman; 8. J. Dieleman; 9. J. A. Roose; 10. K. M. Kayser. Bejaardensociëteit. De samenkomst van de bejaarden-sociëteit stond geheel in het teken van Pasen. Ds. P. J. Pennings ver toonde een film over het feest van het Pascha en de voetwassing der discipelen- De heer M. 't Gilde werd door ds. Pen nings en alle andere aanwezigen van har te geluk gewenst met zijn 89ste verjaar dag. Collecte. De collecte gehouden voor „Sjmavi" bracht aldaar f286,86 op. Iiandbouwhulshoudschool. In „Het Cen trum" werd de uitvoering gehouden van Oe Landbouwhuishoudschool. Een zeer gevarieerd programma, onder meer to neel. muziek en dans. werd afgewerkt. De heer N. F. Swienstra, van het Depar tement van O. K. en W., hield een cause- Ïie over „Het nut van de schoolradio", [ij schetste de hoge peadagogisehe waar de daarvan onder meer bij het lezen en Begrijpen van gedichten. Raadsvergadering. Tijdens de raadzit ting van deze week kwam onder meer •en voorstel aan de orde tot het instellen Jan een algehele „koopavond" op vrijdag, lit voorstel ontmoette felle tegenkanting. Voornamelijk bij de heren D. J. Oggel (G.P.V.), A.J.M. Kesbeke (K.V.P.) en C. yan Bendegem (P.v.d.A.). Tenslotte werd het met 8 tegen 4 stemmen verworpen. Voor de Stichting Luchtverbinding Jeeuwsch Vlaanderen werd een subsidie iran f 1500,beschikbaar gesteld. Aan de Terneuzense Muziekschool zal jen bedrag van f 90,89 worden afgedragen. Dit ten behoeve van de Axelse leerlingen. Bij de rondvraag stelde de heer Kes beke (K.V.P.) de vraag, waarom een te houden collecte voor de Oost-Priesterhulp Was geweigerd. De voorziter burgemees ter P. L. D. J. van Oeveren, antwoordde hierop, dat er helemaal geen sprake van Weigering is geweest. Het bleek, dat er ln de week, waarvoor de collecte was aangevraagd, reeds een andere collecte Werd gehouden en wel voor „Slmavl". Zo doende werd toestemming verleend, om tfe aangevraagde collecte een week later te houden. Ouderavond. Onder leiding van de heer J. de Ridder, hoofd der Chr. Nat. (chool, werd een ouderavond belegd ln de fröbelschool. In zijn openingswoord memoreerde de heer De Ridder de moeilijkheden door wisseling en ziek te van personeel. Ook herdacht hf] het tragische verscheiden van twee zijner leerlingen. De heer J. Melse sprak over Bijbelse geschiedenis op de Christe' échool". Door de heer Kooy, vertegenwoor diger van het Chr. instituut voor doof stomme kinderen „Effatha", werd een oauserie gehouden over werk en leven Jn deze inrichting. Met filmstrookjes Verduidelijkte hij het gesprokene. Daarna was er gelegenheid het werk der leerlingen te bezichtigen. BAARLAND Ziekenhnlsverpleglng. De onderafdeling Eiekenhuisverpleging te Baarland verga derde in het verenigingsgebouw onder voorziterschap van de heer C. van Dam me. De heer C. J. de Mol, secretaris, bracht zijn jaarverslag uit, waaruit bleek dat het ledental ln het jaar 1957 met 68 is toegenomen en dat 8 leden opgenomen moesten worden In een ziekenhuis. De heer I. A. van Royen bracht verslag Uit van de door hem bezochte algemene Vergadering te Goes. Uit het financlëel verslag van de pen ningmeester, de heer J. Traas Kzn, bleek, dat de rekening sluit met een batig saldo. Over de inhoud van al deze stukken ont stond een prettige discussie, waarbij op Verschillende punten nadere mededelin gen konden worden gedaan. Bij de gehouden bestuursverkiezing werd de heer 1 A. van Hoyen gekozen ln de vacature Murre. Benoeming. Mevr. J. van Aartse-Steen Is met Ingang van 1 april 1958 benoemd tot tijdelijk onderwijzeres aan de o.I. school te 's-Gravenpolder. Jaarvergadering „Prinses Juliana". De muziekvereniging „Prinses Juliana" hield haar jaarvergadering in het verenigings gebouw onder voorzitterschap van de heer C. J. de Mol. Het jaarverslag van de secretaris, de heer C. M. Wieckardt, maakt melding van weinig activiteit in net afgelopen jaar. Voor dit jaar staat •en bezoek aan Heinkenszand op het pro gramma. Lvm. het 60-jarlg bestaan van „F.uterpe" en het daaraan verbonden fes tival. Het jaarverslag van de penning meester, de heer B. van Damme, maakt melding van een klein nadelig saldo. De aftredende bestuursleden, de heer A. M. Dronkers, vice-voorziter en C. M. Wie- ekardt, secretaris, werden beiden herko len. Verkoping. Naar wij vernemen heeft de heer S. Mol zijn woonhuis, met grond, Staande aan de Noordstraat, onderhands verkocht aan de heer G. T. Nijsse te Baarland. BTGGEKERKE Raadsvergadering. Op vrijdag 11 april zal de gemeenteraad bijeenkomen. De agenda vermeldt een dertiental punten, waaronder een voorstel van b. en w. tot huur van het strand van het Rijk en een voorstel tot het aangaan van een geldle ning met de N.V. Bank voor Nederlandse gemeenten, groot f2.000,—. RU INIS SE C. H. kiesvereniging. Te Bruinisse is opgericht een Chr. Historische kiesver eniging. Het bestuur bestaat uit de he ren C. K. van der Linde, J. van den Berge, P. J. Willemse. W. M. de Korte en S. A. Jumelet. BORSSELE Coöp. boerenleenbank. Tijdens de ver- aderlng van de Coöp. boerenleenbank nemoreerde de voorzitter, de heer P. ekker het 40-jarlg bestaan van deze Vereniging. In een vergadering zal dit op 18 juli, de oprichtingsdag. worden her dacht. Later zal nog een feestelijke bij eenkomst worden gehouden. De kas sluit met een winst van f8350,82. De heer P. Dekker die 40 jaar bestuurslid is geweest, bedankte voor dez» functie wegens hoge leeftijd. In har telijke bewoordingen werd hü toegespro ken door burgemeester Dominicus. Na mens de vereniging werd hem het ere lidmaatschap aangeboden. Tot bestuurslid werd gekozen de heer P. Dekker jr. Het aantal in omloop zijnde spaarboekjes be draagt 683 en het aantal leden 161. COLIJNSPLAAT Ouderavond. In de Chr. Nationale School werd de ouderavond gehouden. Het werk der leerlingen kon worden be zichtigd. Tevens bestond gelegenheid met het onderwijzend personeel van gedach ten te wisselen. s-GRAVEWPOLDER Dammen. Voor het damkampioenschap van 's-Gravenpolder werden de volgende partijen gespeeld: A. J. van Overbeeke J. op 't Hof 02, A. KaumanA. Krijger 02, A. J. van OverbeekeJ. C. v. d. Hage 02, W. KrijgerG. Blom 02. GR1JPSKERKE De eindstand van de dit seizoen door de damclub Grijpskerke gespeelde onder linge competitie luidt: Jan Rotte 28, Jan Cevaal 22, Adri Sinke 22, Henk Louws 20, Piet Sinke 20, David Coppoolse 19, Wim v. Baaien 19, Johan de Kam 15, Jan El- zinga 11, Arnold Boogaard 4. Tot besluit van het seizoen werd deze week m het Dorpshuis een simul- taanwedstrjjd gespeeld door de heer C. van Eenennaam, jeugdkampioen van Zee land. In 2 uur waren alle partijen beëin digd. De heer Van Eenennaam speelde aan 12 borden, waarvan hij er 9 won. J. Rotte en N. van Eenennaam haalden re mise, terwijl W. van Baaien als enigste zijn partij wist te winnen. Boerenleenbank, De Coöp. Boerenleen bank hield de jaarvergadering in het Dorpahuis. De heer A. de Korte werd tot bestuurslid herkozen en de heer J. C. Ce- vaal tot lid van de Raad van Toezicht Na behandeling van de Rekening en Ba lans werd met algemene stemmen beslo ten de winst over 1957. naar het Reserve fonds over te boeken. De omzet bereikte in 1957 de f 5.650.000, en was 30 hoger dan in 1956. HEINKENSZAND N.C.V.B. De Ned. Chr. Vrouwen Bond hield in Maranatha haar maandelijkse vergadering. Presidente was mevr. Amesz. Mevr. Voorn uit Middelburg sprak over „Geestelijke volksgezondheid". Het was een interessante en leerzame avond. De volgende vergadering wordt gehouden op 7 mei. Mej. Zwiep zal dan spreken over: „De vrouw in de geschiedenis". Geref. vereniglnfjen. De Geref. mannen- vereniging en de vrouwenvereniging hiel den een gecombineerde vergadering. Na opening en Jaarverslag hield één der le den der M.V. een Inleiding over „David de Psalmist". Na de pauze voerde de vrouwenvereniging het declamatorium „Tk heb U lief, mijn Nederland" op. De heer De Jonge vertoonde een kleurenfilm. Contact&vond. De buurtvereniging „De Buitenwijk" hield een contactavond voor haar leden ln de zaal van de heer H. Knuit. De voorzitter de heer N. C. de Regt was zeer verheugd over de massale opkomst. De avond werd gevuld met het verto nen van enige films die beschikbaar wa ren gesteld door de Amerikaanse ambas sade. In totaal werden 5 films over Ame rika vertoond. Candidatenljjst GJJ. Voor de a.s. ge meenteraadsverkiezingen is door de kies vereniging „Gemeente Belang" de vol gende candidatenlijst opgesteld: 1. M. B. van Iwaarden, 2. A. C. de Mol, 3. J. Nijsse Jr, 4. C. Dellebeeke, 5. G. Gappon, 6. B. J. Nieuwenhuijze, 7. A. Heiboer, 8. M. van der Guchte, 9. J. Nijsse Wz., 10. J. I. Wlaae HOF.DEKENSKERKE Coöp. Boerenleenbank. Tot 1 april werd bij de spaarbank ingelegd f473.581,94. Te rugbetaald werd f 305.462,97. Het saldo van de spaarbank bedroeg op 1 april 1958 f 3.431-174,30. Er kwamen in het eerste kwartaal 1958 94 nieuwe spaarders bij. Uitvoering. De gymnastiekvereniging „Luctor et Emergo" gaf haar eerste uit voering in dit seizoen. Naast verschillen de gymnastische oefeningen onder lei ding van de heer Gelok, weiden enige films vertoond. In de pauze was er een verloting. HONTENISSE Examen. De heer M. A. van Damme te Hontenisse behaalde het diploma elektro technisch Installeren volgens het leerling stelsel van de Vereniging Electrotech- nisch Vakonderwijs. KAPELLF. Nieuwe brandput in Maalstede. „Het eilandje" te ln heel Kapelle bekend. Het te de plaats waar eens het slot „Maelste- de" heeft gestaan, destijds omringd door een flinke slotgracht. Van die slotgracht was niet veel meer overgebleven. In de loop der jaren was ze verzand. Thans wordt dat echter veranderd, want in het kader van het bluswatervoorzieningsplan van de gemeente Kapelle, wordt thans de oude slotgracht uitgediept en wordt weer een flinke watergang met een grote voor raad bluswater. Aanbesteding. In het gemeentehuis vond dinsdagmiddag de aanbesteding plaats van het leggen van. een nieuwe riolering aan de van der Biltlaan van af het punt Jagtlust naar het Kerk plein. Ir werd als volgt ingeschreven: J. A. Leys, Kapelle 12.000; Fè. Duyn- houwer, Goes 12.181; Fa. de Bourgraaf, Kattendijke 13.100. De begroting was f12.000. Het werk werd gegund aan de heer Leys. KLOETINGE A.R.-kiesvereniging. De A-R.-kiesver- eniging hield haar jaarvergadering. Uit de verslagen van secretaris en penning meester bleek dat het ledental der ver eniging ln 1957 met vier was vermeerderd. De kas gaf een batig saldo van f53,99. Bij de candidaatstelling voor de a.s. ge meenteraadsverkiezingen deelde de voor zitter, de heer R. Buitenhuis mede, dat hij zich, in verband met zijn leeftijd, niet meer voor een candidatüur beschikbaar stelde. Voor de candidatenlijst werden aange wezen H. J. Colijn, Mr. J. Thielen, Jacs. v. d. Linde en G. de Dreu. De voorzitter hield daarna een inleiding over de gemeentepolitiek in 1957 waar over nog enkele vragen werden gesteld. Jaarvergadering aiekenhulsverpleging. De afdeling Kloetinge van de vereniging voor ziekenhuisverpleglng op Zuid- en Noord-Beveland hield haar jaarvergade ring in „Amlcltia". Het ledental ln 1957 steeg van 1091 tot 1560. Het batig saldo bedraagt f 1456,78. Als bestuursleden werden herkozen de heren J. M. Straub en A. J. Minnaar. Als lid van de financiële commissie werd de heer R. Buitenhuis opgevolgd door de heer J. de Jonge. In de plaats van de heer P. G. v. d. Bosse werd be noemd de heer L. Kraak. Na de pauze hield de heer L. Kraak een causerie over het onderwerp: „Wat ieder van sociale verzekeringen weten moet". KRABBENDIJKE Rijkspostspaarbank. Gedurende de maand maart is bij de Rijkspostspaarbank ingelegd f 16.529,28 en terugbetaald f15. 687,73. In het eerste kwartaal van dit jaar werd voor een bedrag van f836,50 aan schoolspaarzegels verkocht. Brand. Dinsdagmiddag brak er brand uit in de schoorsteen bij de heer J. West- strate Mz. De brandweer heeft de schoor steen vakkundig schoongemaakt zodat het vuur spoedig Was geblust. Plattelandsvrouwen. Onder voorzitter schap van mevr. WoutersenTen Have kwamen de Plattelandsvrouwen van de afdeling Krabendijke bijeen. Mej. De Groot uit Goes hield een causerie over de verzorging van snijbloemen en kamer planten welke zeer in de smaak viel van de leden. Voor het zomerreisje op 11 juni naar de Solafabrieken te Zeist bestaat veel belangstelling. Ook aan de provinci ale tuincursus wordt door verschillende leden deelgenomen. KRVININGEN Oe Zwarte Dame. In de onderlinge schaakcompetitie van „De Zwarte Dame" te Kruiningen werden deze week de vol gende partijen gespeeld: H. van de Berg J. Quakkelaar 1—0; P. Valk—C. W. Saa- man 10; J. A. J. v. Nieuwenhuijzen W. A. Verbeek 10; J. W. HasmanJ. Quakkelaar 1—0; P. Valk—H. van de Berg 10; M. SchrijverC. M. Goedege- buure 54—54; M. J. Kole—P. Valk 0—1; C. W. SaamanA. J. Dek 10. Buurtvereniging. De buurtvereniging ,De Nijverheid" hield een gezellige avond in ,,I)e Korenbeurs". De avond werd ge vuld met zang, muziek en voordrachten, hetgeen bij de leden, die het programma ook zelf verzorgden, bijzonder in de smaak viel. De buurtgenoten, die door ziekte de avond niet konden bijwonen, werden die dag niet vergeten. Zij ont vingen een bloemetje of fruit. KOUDEKERKE C.H.U.-Iijst. De CHU komt met de gemeenteraadsverkiezingen met de vol gende lijst uit: 1. J. Jasperse (aftr'.); 2. J. Vos (aftr.); 3. F. Christiaansen; 4. P. Houterman; 5. P. Wielemaker; 6. J. A. Wisse; 7. W. P. Rooze; 8. A. de Lange jr. Geslaagd. Aan de Vrije Universiteit te Amsterdam slaagde voor het candidaats- examen rechten de heer L. A. van Splun- der, secretaris der gemeente Koudekerke. Kandidatenlijst G.I1, Door de kiesver eniging van „Gemeentebelang" is voor de a.s. verkiezing voor de gemeenteraad de volgende kandidatenlijst opgemaakt: 1. P. Flipse (aftred.); 2. J. W. Christiaansen (aftred.); 8. A. J. van Dierendonck; 4. A. Janse; 5. L. Goedbloed; 6. L. Sloos; 7. J. A. Haartsen; 8. J. Kiuijfhout. Collecte. De collecte gehouden door het Ingezonden mededeling (Adv.) Gewoon thuis Uw haar wassen met POLYCOLOR KLEURSHAMPOO bijgetint (niet geverfd) ln Uw natuurlijke kleur desgewenst een nieuwe modieuze tint zo'n enkel grijs haartje spoorloos verdwenen Handige, voordelige tube voor twee wassingen f 1.95 Bij alle drogisten en parfumerie zaken. „Leger des Hells" bracht in de gemeente Koudekerke f 123,52 op. Kleuterschool. Onder grote belangstel ling hield de vereniging Christelijke kleu terschool ln haar schoolgebouw de jaar vergadering en ouderavond. Uit het ver slag van de penningmeester, de heer J. Potappel, bleek dat 1957 een financiëel gunstig resultaat opleverde. De heer J. Potappel werd wederom herkozen ln het bestuur van deze vereni ging. De kleuterleidster, mej. E. van Drent, gaf op bijzonder aardige wijze een verslag op rijm van de gebeurtenissen op school gedurende het afgelopen jaar. Na de pauze hield de leidster, mej. J. E. Hubregtse, een interessante causerie over: „Muzikale vorming in de kleuter school". Hierna werd de aanwezigen de gelegenheid gegeven de door de kleuters vervaardigde werkjes te bezichtigen, waarvan door velen gebruik werd ge maakt. Coöp. Boerenleenbank. In de vergader zaal van hotel Walcheren hield de Coöpe ratieve Boerenleenbank haar algemene vergadering. In zijn openingswoord wees de voorzitter de heer Jasperse erop dat 1957 een goed jaar is geweestvoor de bank, terwijl hij tevens mededeelde dat het bestuur er naar streeft de rente van de spaargelden te verhogen tot S'A%. De omzet van de bank is over 1957 gestegen met f 1.000.000,—. Ook het aantal reke- ningeourant-houders is gestegen met een 16-tal waardoor het totaal aantal thans 165 bedraagt. Het spaartegoed steeg over 1957 met f70.000,en kwam hierdoor op ruim 214 miljoen." Het aantal spaarboekjes steeg tot 1141. De heer Jasperse werd wederom her kozen tot lid van het bestuur van de bank. In de vacature van de heer P. Aarnoutse als lid van de raad van toe zicht werd benoemd de heer P. D. Ize- boud. D». A. WM. Odé neemt 27 april afscheid In een dienst in de Grote Kerk op zondag 27 april zal ds. A. W. M. Odé, Ned. Herv. predikant, afscheid nemen van z(jn gemeente. Zoals bekend gaat ds. Odé m.i.v. 1 mei met emeritaat. De dienst vangt aan om 5 uur. Corsettenshow Op 18 april zal magazijn Poley in De Prins van Oranje te Goes een cor settenshow geven. Aantal baden In het badhuis van het Medisch Cen trum te Goes werden in de maand maart 3696 douchebaden genomen. Verkeersexamen» Dinsdag werd van de leerlingen der zesde klas der lagere scholen een praktisch jeugdverkeersexamen afge nomen. In totaal namen aan het exa men 72 leerlingen deel, waarvan één leerling niet slaagde. Bij de geslaag den waren er veertien zonder fout. Aan de 71 leerlingen werd een diplo ma uitgereikt. Onderavond kleuterschool Maandagavond is in de zaal van de heer Van Boven de ouderavond van de algemene kleuterschool gehouden. De voorzitter, de heer Bal, heette de aanwezigen hartelijk welkom, waar na hij de leiding overdroeg aan mej. J. Ketelaars, leidster van de school. Voor de pauze deden de kleuters leuke spelletjes, waarna de oudere leerlingetjes voor het voetlicht tra den. Het geheel was bijzonder ge slaagd. Dammen De uitslag van de onderlinge dam- competitie luidt als volgt: J. Hooger- heideK. Deurloo 2—0; B. Leunis P. Jeroense 11; L. van DjjkeL. Slieker 11; M. HeesenJ. Elenbaas 0—2; C. Potter—P. Steyns 0—2; C. de KorteJ. de Rijke 11. Gevonden voorwerpen Diverse soorten handschoenen en wanten; goud kleurige zegelring; Rode damesportemonnaie met inhoud; blau we werpring; antiek broche, zwarte wollen das; Engelse sleutel; paraplu hoes; kentekenplaat FH-35-55; goud kleurige manchetknoop; kinderfluit; driewielig kinderfietsje; bruine dames hoed; sleutel, rode portemonnaie; groe ne roeiboot; zwart gelakt meisjesrij wiel; gevlamd vulpotlood; bandafne mer; Psalmboekje; witte plastic tas; bruine portemonnaie zonder inhoud; plastic regenjas; zilveren ringetje; zak- kam in etui; blauwe portemonnaie in houdende lipssleutel en enig geld; an gora mutsje met veer; huissleutel; zak doek; grijs gevlamde vulpen; blauw jasje met capuchon; bruine alpino; map met kwitanties; rode portemon naie; paar werkschoenen; lichtbruine portemonnaie met inhoud. Geslaagden Rijkskweekschool Aan de rijkskweekschool zijn ge- slaagd voor het prak tijk examen voor onderwijzer de dames: J. Bogert, Vlis singen, N. Groenenberg, Vlisingen, F. Neeve, Middelburg, T. Laurens, Aar denburg, A. Sanders, Vlissingen, M. Vijverberg, Zierikzee, J. Verbrugge Middelburg, N. Verbrugge, Middel burg, L. de Bert, Vlissingen, H. Jansen van Roosendaal, Oostburg, A. Maas dam, Vlissingen, T. Corporaal, Vlissin gen, A. Rijkborst, Nieuwvliet, N. Wit- !eï Kruiningen, C. van Nieuwenhuize, Kruiningen, B. Sanderse, Veere en F. Laurens, Terneuzen. En de heren: P. Bax, Kloosterzande, F. Dieleman, Middelburg, W. Wester- beeke, Westkapelle, T. Hoste, Groede, R. Wesdorp, Hansweert, A. Bay ens, Middelburg, A. Bauwer, Kruiningen, J. Meulmeester, Vlissingen, C. Antho- nisse, Vlissingen, G. Otte, 's-H. Arends- kerke, K. van de Hoek, Sint Maartens dijk, D. Maliepaard, Vlissingen, J. Rad der, Oostkapelle, R. Koch, Goes, H. Smits, Ouwerkerk, W. Sandiefort, Vlissingen, J. van der Lijcke, Aarden- burg, C. Jansen, Waterlandkerkje, G Gaakeer, Ovezande, J. Minnaard, Hein kenszand, B. Kouwer, 's-Heer Arends- kerke, J. Korstanje, Goes, P. Sorber, Axel. Vijf kandidaten moesten worden af gewezen. Subsidie Da Staatssecretaris van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft de Stichting Openbare Leeszaal en Biblio theek te Terneuzen voor subsidie in aarunerkng gebracht, gerekend van 1 januari 1957 af. „Hosanna" zong in het Tehuis voor Bejaarden Daar „Hosanna" door verschillen de omstandigheden in maart geen uitvoering kon geven, had het bestuur gemeend enkele zangavonden te or ganiseren. Als eerste stond op het programma een ontspanningsavond voor de bewoners van het Tehuis voor Bejaarden. Als gewoonlijk bracht „Hosanna" een keurig verzorgde uit voering. Er werden onder kundige leiding van de dirigent, de heer J. Suurmond een 13-tal liederen op uit nemende wijze ten gehore gebracht. Behalve degenen, die in de kerkzaal aanwezig waren, konden ook zjj die zich op hun kamers bevonden, het programma via 'n luidspeakersysteem volgen. Na afloop werd namens re genten en directrice door een der huisgenoten dank gebracht voor het genot dat op deze avond aan zovelen was geschonken. ST. MAARTENSDIJK N.C.V.B. Onder leiding van de presi dente hield de plaatselijke afdeling van de Ned. Chr. Vrouwenbond haar maande lijkse vergadering. Ds. De Hoed te Tho- len sprak over „Moeilijkheden in het jonge leven". Een zangkoortje van de le den trad op met enige paasliederen. De volgende vergadering zal worden gehou den op 22 april. Mevr. Van Beest-Wijlandt uit NUkerk zal dan spreken. In. het thans verschenen jaaroverzicht van de schoolartsendienst op Walcheren, Noord- en Zuid-Beveland west over het jaar 1957 blijkt, dat het aantal schoolkinderen, dat op Walcheren onder toezicht staat van de schoolartsendienst gestadig uitbreidt. Het overschreed de tien duizend en dit aantal is te groot om jaarlijks door een schoolarts be handeld te worden, wil het onderzoek tenminste voldoende verant woord blijven. In 1957 konden dan ook niet alle scholen op Walcheren worden opgenomen in het periodiek systematisch onderzoek. Er moet derhalve met noodoplossin gen gewerkt worden, o.a. selectie van bepaalde groepen of klassen van leer lingen. Een en ander is uiteraard wei nig bevredigend. Uitbreiding van het aantal schoolartsen is zeer gewenst. Het tuberculine-onderzoek maakt een gunstige uitzondering. Dit wordt op alle scholen bij iedere leerling jaar lijks verricht. In maart 1957 werd dit onderzoek door middel van de Man- toux-reactie uitgevoerd, door teams van het TNO op Walcheren gecomple teerd. Bij dit onderzoek werden 9943 kinderen behandeld. Het aantal posi tief reageerenden was 259. Aan drie kinderen werd een rustkuur voorge schreven. BEROEPSKEUZE Op initiatief van de inspecteur der volksgezondheid werd in 1957 contact gezocht met de instanties, die zich be zig houden met het beroepskeuze-on derzoek der leerlingen van de hoogste klassen, teneinde tot een vorm van sa menwerking te komen. Het is zeker, dat dit terrein ln de nabije toekomst van veel belang kan worden van de schoolgeneesknnde. In zijn vérslag over het district Wal cheren vermeldt de schoolarts, de heer J. D. Fregeres, dat de voedingstoestand over het algemeen op de scholen goed is te noemen. Dit wil echter niet zeg- In Oostenrijk is bekend gemaakt dat met ingang van 5 april en tot 1 juni a.s. de onbeperkte Invoer van uien zal wor den toegestaan. Dat betekent, dat er ook voor de Nederlandse oientelers weer af zetmogelijkheden naar Oostenrijk komen. Of er druk gebruik van gemaakt zal wor den, zal in de eerste plaats afhankelijk zijn van de prijsontwikkeling in de ko mende tijd. Als gevolg van het zachte weer van vorige week zijn de prijzen plotseling zeer sterk gedaald. Tijdens de langdurige koude periode liepen de uienprijzen op tot rond 25 per kg voor de middelkwali teit, maar toen het vorige week eensklaps voorjaar werd, liep vrijdag in Middelhar- nis de prijs terug tot gemiddeld rond 11 ct per kg. Ondertussen is er thans weer een lichte verbetering Ingetreden. Giste ren werd in Middelharnis weer 18 et per kg betaald. Voor hen die nog uien in voorraad had den, was deze onverwachte prijsontwik keling wel een zeer grote tegenvaller. De kostprijs van de uien ln de koelhuizen moet minstens worden gesteld op 20 ct per kg voor de allerbeste partijen. De voorraden zijn weliswaar niet meer groot maar toch zouden er nog gevoelige strop pen kunnen vallen, wanneer er niet vlug een flinke prijsverbetering zou intreden. Opnieuw is weer eens" gebleken hoe wisselvallig de uienhandel la. gen, dat de kwaliteit en samenstelling der voeding altijd juist is. In verschil lende gevallen werd op de scholen ge bruik van melk geadviseerd. In Vlissingen vond een intensieve inentings-campagne plaats op kleuter en lagere scholen. Het inentingsper centage bedraagt bijna 78 pCt. Op de dorpen is de inentingstoestand lang niet overal voldoende. DE BEVELANDEN De heer I. D. Franse van de Putte, schoolarts voor het distriet Zuid- en Noord-Beveland merkt in zijn verslag op, dat het tuberculine-onderzoek op de lagere scholen met de Mantoux- reactie eveneens is afgesloten. Weinig afwijkende verschillen werden gevon den. Tijdens het onderzoek van de hoogste klassen der lagere scholen is hem gebleken, dat er nog een zeer groot aantal kinderen niet kunnen zwemmen. Vooral voor de provincie Zeeland moet die als een zeer grote fout worden gezien. Toenemend aanbod voorjaars groente In de groentecentra van ons land is op het ogenblik een flink toenemend aanbod van vroege voorjaarsgroente, zoals sla, spinazie en radijs. Alleen al op de veiling in 's-Gra- venzande was gisteren een aanbod van ruim 600.000 kroppen sla. De binnen landse handel kan flinke kwantums gebruiken en daarnaast is er ook een grote export naar Engeland en West- Duitsland. Voor de beste kwaliteit kropsla ligt de veilingprijs boven 35 cent per krop. Ook het aanbod van spinazie gaat nu zeer snel toenemen. Het binnenland is voor dit produkt een zeer goede afne mer. De prijs ligt op het ogenblik tus sen 45 en 60 cent per kg. Voor de radijs wordt al naar gelang de kwaliteit 2030 cent per bos be taald. Coöp. boden vereniging Walcheren bijeen Onder voorzitterschap van de heef A. C. Caljouw, vergaderde de Coop. Bodenvereniging „Walcheren" in res taurant „De Eendracht" te Middel burg. In het jaarverslag over 1957 deelde de secretaris mede, dat er 38 leden zijn en dat er rond 100.000 zen dingen zijn gelopen via het Centraal Bodehuis, hetgeen wederom een klei ne stijging betekent t.o.v. het voor gaande jaar. Uit de jaarrekeningen blijkt, dat er een klein batig saldo over 1957 resteert. De vergadering dechar geerde de penningmeester voor het gevoerde beheer. De aftredende be stuursleden, de heren L. Boon en G. Vogel werden herkozen. De financiële commissie, bestaande uit de heren P. Meertse en A. van Keulen werd uitgebreid met de heer C. Wielemaker. De Vlissingse Nutsspaarbank laat over de maand maart de volgende totaalcijfers zien: tegoed bi) bet begin 115.575.950,75, ingelegd f697.046,80, terugbetaald f598. 398,02, tegoed op het einde f15.674.599,53, aantal rekeningen op het einde 23992. Deze cijfers worden als volgt gespecifi- eerd: Hoofdkantoor: tegoed bij het begin f 10.239.634,83, ingelegd 1444.622,95, terug betaald f351337,75, tegoed op het einde f 10.332.920,03, aantal rekeningen op het einde. 15583. Souburg: tegoed bij het begin f887.709, 44, terugbetaald 135.171,75, ingelegd f35. 055,41, tegoed op het einde f49.289,41, re keningen aan het einde 523. Goes: tegoed bij het begin f2.999.469,76, ingelegd f 161.001,92, terugbetaald f154. 659,20, tegoed aan het einde f3.005.812,48 aantal rekeningen op het einde 3866. Wolphaartsdijk: tegoed bij het begin f588.766,20, ingelegd f 10.296,30, terugbe taald f 6.674,48, tegoed op het einde f 592. 18,02, aantal rekeningen op het einde 857. Terneuzen: tegoed bij het begin f 407. f 29.938,10, tegoed op het einde f 395.398,59 aantal rekeningen op het einde 672. Zaamslag: tegoed bij het begin f 100.321, 28, ingelegd f 1.595,04, terugbetaald f 1.133, 18, tegoed op het einde f 100.783,14, aantal rekeningen op het einde 121. Axel: tegoed op het begin f 118.332,18, ingelegd f 5.248,30, terugbetaald f 5.241,57, tegoed op het einde f 118.338,91, aantal rekeningen op het einde 296. Noord-Beveland: tegoed bij het begin f 80.245,04, ingelegd f 6.380,83, terugbetaald f 3.511,97, tegoed op het einde f 83.113,90, rekeningen op het einde 121. Kapelle: tegoed bij het begin f106.339, 20, ingelegd 5.740,16, terugbetaald f 3.207, 41, tegoed op het einde f 108.871.95, aantal rekeningen op het einde 131. Voorzichtigheid geboden bij enquêtes onder scholieren (Van onze parlementsredactie) De minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen, mr. Cals, heeft gisteren in de Eerste Kamer tij dens de behandeling van de o.k.w.- begroting verklaard, dat enquêtes (over de vrije-tijdsbesteding en de invloed van de televisie) onder scho lieren „bepaald niet toelaatbaar" zijn, wanneer ze zonder de toestemming van de ouders worden gehouden. De heer Algra (a.r.) en mevr. Schouwe- naar-Franssen (lib.) hadden dinsdag geklaagd over de te vérgaande vra gen, die door enquêteurs worden ge steld. De minister was van oordeel, dat het middel van de enquête met grote voorzichtigheid dient te worden gehanteerd. Sir Winston Churchill vertrekt vandaag per vliegtuig naar Londen. Sir Winston is sedert 15 januari in Ro- quebrune aan de Franse Riviera met vakantie geweest. Zijn terugkeer naar huiswas uitgesteld, omdat men op mooi weer wachtte. De oud-premier heeft geruime tijd wegens longontste king en pleuritis het bed moeten hou den. Middelburg: W. L. Pel, Rouaanschekade 11, tel. 2585; Vlissingen: N. C. A. Detmar, Badhuisstraat 25, tel. 2233; M.: A. H. van Dijk, Dr. Stavermanstraat 47, tel. 2459; Goes: C. Griep, Stationsstraat, tel. 2460; Tholen, Poortvliet, Oud- en Nieuw-Vosse- meer en St. Philipsland: Duinker, Tholen, tel. 40 en Menger, St. Philipsland, tel. 20; Heinkenszand, 's Heer Arendskerke en Wolphaartsdijk: H. P. van Maanen, Hein kenszand, tel. K 1106234; M.: A. J„ Vos, Wolphaartsdijk, tel. K 1198231; Hans- weert, Krabbendyke, Kruiningen en Rll- land-Rath: J. Nieuwenhuijze, Kruiningen, tel. K 1130488; Hoedekenskerke en Kwadendamme: G. Wösttmann, Kwaden- damme, tel. K 1194—337; Borssele, Drie wegen, 's Heerenhoefe, Lewedorp en Nieuwdorp: M. Kievit, Borssele, tel. K 1105203 en A. Folmer, Driewegen, tel. K 1195275; Kapelle-Biezellnge: H. W. ter Haar, Kapelle, tel. K 1102500; Kloe tinge, Kapelle-Biezelinge en Wemeldinge: H. J. Entinck, Kloetinge. tel. K 11003105 en E. F. FaceeSchaeffer, Kapelle, tel. K 1102260; Koudekerke, Westkapelle en Zoutelande: M. Huygens, Westkapelle, tel K 1187234; Oostkapelle, Serooskerke en Veere: P. J. Bom, Oostkapelll, tel. K 1188—276. Ziekenauto Goes: tel. K 11003153. In de week van 512 april zijn de vol gende apotheken voor nacht- en avond- recepten geopend: Middelburg: Van der Harst. Vlissingen: Van de Kleinemulder; Goes: Numans. De zondagsdienst dierenartsen in Zuid- Beveland is als volgt geregeld: Joh. Klaassen, Heinkenszand. tel. K 1106288 en G. Boneschanser, Kruiningen, tel K 130—283.

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 5