Speelveld voor de westen van Goes jeugd in Oók al aan YITAIINE A Uitvoering plannen beg onnen Vice-president Middelburgse rechtbank geïnstalleerd Mej. HUYBREGTS heeft vijf paar ogen en oren te weinig voor haar eenmans-schooltje Kustvaarders opgelegd in de haven van Vlissingen Kapellenaren hebben veel interesse voor volkstuintjes VAN BIEMEN Donderdag 3 april 1958 ZEEUWSCH DAGBLAD ZOMERAVONDVOETBAL MOET ANDER TERREIN ZOEKEN Uitbreiding van het sportterrein Handelsbelangop bres voor „Miniatuur Walcheren Welterusten PARFUMERIE Op bezoek in Nêerlands kleinste gemeente (II) Moet de nieuwe school dicht in Serooskerke? Heel klas vier Zeeuwse Babbelaars Zon iide ^>4rtk rtemió Pagina 2 Het terrein aan de Willem Barendszstraat te Goes, waarop verleden jaar de tenten van de „Hajuto" hebben gestaan en dat enige tijd in gebruik is ge weest bij het zomeravondvoetbal in Goes, zal speelveld voor de jeugd worden. De plannen, die het gemeentebestuur van Goes geruime tijd dienaangaande koesterde en die op papier al waren uitgewerkt, zullen binnen afzienbare tijd geconcretiseerd worden. Er zal echter niet alleen een speelveld voor de jeugd komen waaraan in dit gedeelte van de stad grote behoefte bestaat doch bovendien is hier nog een speelgelegenheid met diverse attributen, zoals schommels en een wip, geprojecteerd, terwijl ook nog gedacht is aan een apart gedeelte, waar de kleuters in zandbakken kunnen spelen. Het gemeentebestuur van Goes is van mening dat dit speelveld met speelgelegenheid en zandhakken er zo spoedig mogelijk dient te komen. De behoefte hiervan is wel zeer dringend en dat zullen vooral de moeders in deze wijk bevestigen. In oktober 1956 kwam nadat deze aangelegenheid in de gemeenteraad be sproken was en een betreffend besluit was genomen het terrein in het be zit van de gemeente. Een onteigenings procedure was hierbij niet te voorko men. Toen het terrein eigendom van het gemeentebestuur van Goes werd, was het in gebruik bij het zomeravond voetbal. Het was voor een vrij inten sief gebruik voor deze sportbeoefening echter niet geschikt. Ook het bestuur van de zomeravondvoetbal was deze mening toegedaan en het heeft dan ook in het verleden getracht een geschik ter terrein te vinden. Men overwoog eveneens de mogelijkheid dat de ge meente Goes ten behoeve van het zo meravondvoetbal het terrein zou doen opknappen, doch dit plan was niet te realiseren, aangezien hiervoor de fi nanciële middelen ontbraken. Boven dien zou dan alleen een groep anderen zijn geholpen, doch het gebrek aan speelruimte voor de jeugd zou zijn ge bleven. ANDER TERREIN Het zomeravondvoetbal zou echter Ook op een ander terrein kunnen plaats vinden. Men zou bv. kunnen trachten een terrein te huren, waar voor men dan zelf, als beoefenaars van deze sport, iets zou moeten over heb ben. Er heeft contact bestaan tussen de Stichting Goese sportbelangen en ie groep zomeravondvoetballers over iet gebruik van terreinen aan de West- ïavendijk voor het zomeravondvoet- aal. De besprekingen zijn op niets uit gelopen, omdat zoals men van de Zijde van Sportbelangen meent de someravondvoetballers te hoge eisen Stellen, die op redelijke basis niet in gewilligd kunnen worden. GEEN COMPETITIE VELD Het terrein aan de Willem Barends- Ïitraat wilden de zomeravondvoetbal- ers daarna zien ingericht overeenkom stig met de voor competities te stellen eisen. Dit terrein zon dan alleen of vrijwel alleen voor het zomeravond voetbal ten gebruike dienen te worden gesteld. Daar voelde het Goese ge meentebestuur niets voor. De bestem ming moet ten algemene nutte zijn, be sloot men ten gemeentehuize en de Jeugd dient hier aan bod te komen. Dat betekent, dat het veld kleinere afmetingen krijgt, dan dié welke ver langd worden voor het spelen in com petitieverband. Bovendien zou, bij be stemming tot competitieveld het ter rein een omheining moeten krijgen. t)e gemeente wil het echter tot een Open veld voor de jeugd bestemmen. Het zal worden geëgaliseerd, gedrai neerd en worden omgeven door een Verharding, die wellicht op de duur door de jeugd in gebruik kan worden genomen als rolschaatsenbaan. Ingezonden mededeling (Adv.) Het bestuur van de vereniging „Han delsbelang" te Middelburg heeft in een schrijven aan het gemeentebestuur medegedeeld van mening te zijn, dat al het mogelijke moet worden gedaan om „Miniatuur Walcheren" te behou den. Niet alleen de directe, doch ook de Indirecte voordelen, die verkregen kunnen worden door de aanwezigheid Van .Miniatuur Walcheren" zijn voor Middelburg van groot belang, meent 't bestuur van Handelsbelang. Daarom heeft „Handelsbelang" het gemeentebestuur verzocht het initiatief te nemen tot het bijeenroepen van be langhebbende groepen, als midden standsondernemingen, vervoersbedrij ven, VW etc., teneinde te trachten door gezamenlijke krachtsinspanning te komen tot behoud van „Miniatuur Walcheren". De heer J. Oranje, directeur van Ge meentewerken, deelde ons nog mede, dat ook voor beplanting zal worden ge zorgd en dat het streven van zijn dienst er op gericht is hier gezellige, maar vooral ook waardevolle speelge legenheid voor de jeugd te scheppen. UITBREIDING SPORTTERREIN bal, het bestuur van deze groep zal moeten streven naar het treffen van een overeenkomst voor het gebruik van een ander terrein. Naar wij van gemeentewege vernamen ligt het in de bedoeling nog dit najaar te beginnen aan de uitvoering van het plan tot uit breiding van het sportterrein aan de Westhavendijk. Momenteel ontbreken echter de financiën voor een volledige uitvoering van de bestaande plannen. Als reactie op het schrijven van het bestuur van „De Combinatie" te Goes, gisteren buiten verantwoordelijkheid van de redactie opgenomen, en zonder commentaar, omdat dit gisteravond laat niet meer was te krijgen, heeft men ons van gemeentewege nog mede gedeeld, dat „De Combinatie" wist dat de gemeente het terrein een andere bestemming zou geven. Dit is in een openbare raadsvergadering besproken. Wat betreft vernieling van nog aan wezig materiaal, deelde men ons mee, dat, indien dit mocht hebben plaatsge vonden, het dan toch van zeer geringe betekenis is. Bovendien is, vernamen wij van gemeentewege, het terrein ver leden jaar niet door de zomeravond- En wat betreft het zomeravondvoet-voetballers gebruikt. Tijdens een bijzondere zitting van de meervoudige kamer der arrondisse mentsrechtbank te Middelburg werd woensdagmiddag mr. B. S. Sieperda geïnstalleerd als vice-president van deze rechtbank. Zoals bekend kwam de benoeming van mr. Sieperda kort geleden af. De president van de rechtbank, mr. P. van Empel, zei ten zeerste verheugd te zijn over de benoeming van mr. Sie perda, die mr. A. J. W. van Royen op volgt. Mr. van Empel weer er op, dat de nieuw benoemde vice-president reeds sinds lange tijd aan de hoofdste delijke rechtbank verbonden is. Een 17-tal jaren geleden deed hij zijn in trede als substituut-griffier, waarna hij in 1946 benoemd werd tot rechter. Namens het parket werd mr. Sie perda gelukgewenst door de officier van justitie, mr. G. J. B. van der Dus- sen, die ook zijn vreugde uitsprak over deze benoeming. Mr. J. W. Muller, die uit naam van de griffie het woord voerde, zei van oordeel te zijn, dat juist in een arron dissement als het Zeeuwse continuïteit in de rechtbank gewaarborgd dient te zijn. Nadat mr. G. Kegge namens de balie nog een kort woord had gesproken, bracht mr. Sieperda de sprekers dank voor hun vriendelijke woorden. Hij besloot met zijn vreugde uit te spreken, dat ook mr. Portheine, i* oud-president, aanwezig was. bij deze ^plechtigheid de burgemeester van Middelburg, mr. J. de Widt, beëdigd als ambtenaar van de burgerlijke stand, waartoe hü door de raad was benoemd. Nieuw groepsbureau voor Rijkspolitie in Kapelle Het is thans zeker dat er in Kapelle een nieuw groepsbureau voor de Rijkspolitie zal worden gebouwd. Lange tijd is het een vraag geweest of dit nieuwe bureau in Kapelle of Kloetinge zou komen, maar thans is besloten het nieuwe gebouw te bou wen in Kapelle aan de Van der Bilt- laan op de hoek bij de Oude Bos straat. Er zal een bureau komen met twee dienstwoningen. De rijksgebouwendienst hoopt zeer binnenkort de aanbesteding te doen plaats vinden. Burgerlijke Armbesturen te Goes bijeen In de jaarlijkse ledenvergadering van de Ver. van Burgerlijke Arm besturen op Zuid- en Noord-Beveland heeft burgemeester Vermet van 's-H. Arendskerke een uiteenzetting ge geven over de stand van zaken bij de bouw van een verzorgingshuis voor de beide Bevelanden. De heer W. van Strien te Goes sprak over de praktijk van het ver haal toepassen in moeilijke gevallen. De aanwezigen herdachten het over leden bestuurslid, de heer Iz. Vermeu len te Kruiningen. Na afloop der vergadering werd afscheid genomen van de heren A. Menheere te 's-Hee- renhoek en C. L. Maas te Kortgene, die niet meer in het bestuur zullen terugkeren. Ingez. Med. (adv.) Ingezonden mededeling (adv.) Kunt u niet slapen door rheumatiek, spit, ichias, hoofd- en zenuwpijnen, neemt dan Togal. Togal verdrijft snel en afdoende die pijnen en U slaapt weer rustig de gehele nacht door. Togal baat waar andere midde len falen. Togal zuivert de nieren en is onschadelijk voor hart en maag. Bij apoth. eS drog. f0.95, f2.40 en f8.88 Sinds begin vorige week zijn tientaar geven, doch het merendeel komt Nederlandse coasters de drie in de binnenhaven van Vlissingen opgeleg de libertyschepen gezelschap komen houden en het laat zich aanzien, dat deze schepen voorlopig het haven beeld van Vlissingen blijven beïn vloeden. Eind vorig jaar werden in de tweede binnenhaven het Liberiaanse libertyschip „Zephyr" en de Pana mese schepen „Rio Mar" en „Margo" opgelegd. Voor onbepaalde tijd. In de afgelopen maanden liepen regelmatig Nederlandse coasters de havens van Vlissingen binnen om hier te wach ten op nadere orders en meestal wa ren zij na enkele dagen weer ver trokken. Doch met de coasteps, die thans in één lange rij aan deVmnnën- haven en langs de kade op het Eiland liggen, is de zaak anders. Enkele ka piteins geven als reden voor hun aan wezigheid „wachten op nadere orders" Na afloop van deze plechtigheid werd op. Anderen willen geen commen- voor de juiste feiten uit: „opgelegd' Hoe lang deze toestand voor hen zal duren is onbekend. Voorlopig ver richt de bemanning, die nog aan boord is, onderhoudswerken aan de schepen. Inmiddels vernamen wij, dat op de vrachtmarkt een kleine opleving is ontstaan, waardoor enkele van de acht coasters naar andere havens konden vertrekken om vracht in te nemen. De Groningse coaster „Roelof de Winter" voer naar Antwerpen, terwijl enkele andere naar Hansweert vertrok ken om aardappelen te laden. De kapiteins van de Cornelia BI en de Pa deelden ons mede, erop berekend te zijn dat hun schepen voorlopig nog minstens een maand in de haven van Vlissingen zullen liggen. t K In de raadsvergadering van Kapelle, waarover wij gisteren reeds schreven, werden vier leeggekomen woningwet woningen opnieuw verdeeld. Een wo ning te Schore werd toegewezen aan de beer L. Tholenaar. In Biezelinge kreeg de heer A. J. Zoetewey een nieu we woning en de woning Oude Bosstr. 25 werd toegewezen aan de heer J. Poortvliet, terwijl de Warretjes 10 door de raad werd verhuurd aan de heer A. Hoogesteger. Ingekomen was een verzoekschrift van de gymnastiekver. „Olympia" om het reglement op het gebruik van het sportgebouw zodanig te wijzigen dat de verenigingen minstens een week van tevoren kennis krijgen als ze niet de beschikking hunnen hebben over 't gebouw. De voorzitter vertelde, dat het door bijzondere omstandigheden een keer vrij laat is meegedeeld, maar ver der zijn er nooit klachten geweest. Het schrijven vond hij te ver gaande; het voorstel van b. en w. was om het vpor kennisgeving aan te nemen. De raads leden konden hiermede accoord gaan. Ook deelde de voorzitter nog mee dat de uitvalsweg naar Goes gedeelte lijk zal worden verbeterd. Binnenkort zal hiermede worden begonnen. Met algemene stemmen ging de raad akkoord met 't aangaan van een vaste Ingezonden mededeling (Adv.) EEN NIEUWE CRÈME van RICHARD HUDNUT Buitengewoon van kwaliteit Bevat myristin voor dag en nacht f 2,50 per grote tube Klokstraat, Goes Johan Hart (geheel links) kijkt een beetje benepen. Hij maakt met Jantje Kloet twee-vijfde deel uit van de eerste klas. Achter hen zit de gehele tweede klas: Hansje Quist en Appie Heijboer. De rechter foto toont heel klas vijf, die uit meisjes bestaat, t.w.: Gerda Bouwman, Ina Heijboer en Mientje de Rijke. (Eigen foto's). IN SEROOSKERKE (S.), dat met zijn 97 mannelijke vijl kleintjes m de eerste klas' en 83 vrouwelijke inwoners nog altijd Nêerlands klein- a ns e on erwijzeres, maar ste zelfstandige gemeente is, staat een gloednieuw schooltje. Nog geen jaar oud. Dat is een domein van Mej. HUIJBREGTS, die op haar eentje het gehele personeel van de zesklassige school uitmaakt. „Vermoedelijk gaat ze deze zomer onze school ver laten", vertelde waarnemend burgemeester J. KLOM- PE mij, „en het is de vraag, of we een nieuwe leer kracht zullen vinden." En als dat niet lukt? vroeg ik. „Dan zullen we onze nieuwe school moeten sluiten," sprak de heer Klompe spijtig. v tq. 1 want de school telt maar negen- 0 Zo staan de zaken in Seroos kerke, waar men op het ogen blik druk bezig is om de oude school te slopen om het bruik bare materiaal te benutten voor de bouw van het nieuwe dorps huis-gemeentehuis. Juffrouw Huybregts gaf toe, dat er grote kans bestaat, dat zen binnenkort elders buiten Zeeland zal worden benoemd. ,,"t Is nog niet zeker, hoor", voegde ze er gauw aan toe, maar in Serooskerke neemt men aan dat het zal doorgaan. .Jammer, maar begrijpelijk," zo formuleerde de loco-burge meester de dorpsmening over dit vertrek. Jammer, omdat de juf hoog wordt aangeslagen en bü ouders en leerlingen erg ge liefd Is. Maar ook begrijpelijk, want men is zich bewust dat wat de juf presteert op den duur haar krachten te boven moet gaan. Het lijkt nogal eenvoudig, tien leerlingen. Maar niettemin zijn ze over zes klassen verdeeld en dat betekent, dat mëj. Huy bregts voortdurend elk uur zes verschillende klassen moet be zighouden met elk hun eigen vak. ZES-IN-EEN „Ik heb al mijn toewijding en energie alleen al nodig voor de En dit is dan de volledige vierde klas: Jaap Klaasse (links voor) en Dicky de Rijke. ondertussen moet ze klas zes met sommen bezighouden, het schrijven van de vijfde contro leren, opletten dat de vierde zich niet laat afleiden, klas drie met tekenen helpen en met die van de tweede gaan lezen. 0 Ik heb zo'n zes-in-één les bijgewoond. Eerlijk, ik werd er tureluurs van. Dat doet deze juffrouw ongeveer 40 jaar oud nu elke dag, al een jaar of vjjf. En met veel liefde. Om haar leerlingetjes toch maar vooral niet te kort te laten ko men, werkt zjj ze bij tussen de middag en na schooltijd. En dat betekent dat ze 's morgens om half negen al bezig Is en pas om half zes in de bus kan stappen, om een kwartier later op haar kamer in Renesse doodmoe in een stoel neer te ploffen, ,,'t Is op den duur veel te zwaar, vooral voor een vrouw," zegt de heer Klompe, „en daarom is het voor haar wel goed, dat ze het eens wat rustiger krügt. Ze heeft het meer dan verdiend." ECHTPAAR? Maar hoe komt Serooskerke aan een nieuwe leerkracht? Het gemeentebestuur is er bij voor baat al van overtuigd, dat vooral nu er zo'n schaarste aan onderwijzers ls geen nieuwe leerkracht naar Serooskerke zal komen. Er zijn niet voldoende leerlingen, maar toch wil men een poging doen om de school in tweeën te splitsen. Dat kan, wat de ruimte betreft, uitste kend, want de ruime school is twee grote lokalen rijk. Mis schien, dat er wel liefhebbers zijn voor een 2-mansschool. Een onderwijzers-echtpaar bijvoor beeld, zo hoopt men. En als het niet lukt? „Dan zit er niets anders op dan dit prachtige nieuwe schoolgebouw te sluiten," antwoordt de burge meester-boer, die niet gewend is verstoppertje te spelen voor de werkelijkheid en die de fei- „Juf, wilt u m'n haar even netjes doen?", riep André den Boer, toen hij op de foto moest. Mej. Huybregts bleek een volleerd kapster. André en Lenie Strooyer vormen twee-derde van klas drie. Rechts zit Jaap Klaasse, de helft van klas vier. ten onder ogen durft zien. In het ergste geval zullen de kinderen dan naar Noordgouwe naar school moeten. Dat is niet zo'n grote afstand en daar is een goede school, die ook best wat leerlingen gebruiken kan. Maar ja't Zou zo vreselijk jam mer zijn van onze nieuwe school zijn," zeggen de Serooskerkers, en daar voegen ze dan direct nit de grond van hun hart aan toe: „en we zouden zo dolgraag een eigen school honden." STUK LEVENSWERK 0 Intussen zwoegt mej. Huy bregts verder met haar zes klasjes. Hoe zwaar het werk ook is, toch zal het haar moeite kosten om dit stuk levenswerk in Serooskerke want dat is het, met ere! af te sluiten. „Het zijn zulke lieve kinderen," zegt ze, „dat is werkelijk voor beeldig. Anders zou het ook on mogelijk werken zijn." In Serooskerke houdt men de adem in. We mogen niet van de juffrouw ver langen, dat ze zich nog langer aan dit zware werk opoffert, is de royale op vatting van de ouders. Maar hoe ze ooit aan één of twee onderwijzers moe ten komen, is voor de meesten een raadsel. „La ten we het beste ervan ho pen", sprak loco Klompe resoluut, toen hij mij uit geleide deed. Inderdaad. geldlening bij de N.V. Bank voor Ned. gemeenten tot een bedrag van f 82.000 voor de woningbouw. Aan de bijzondere lagere scholen in de gemeente zal een voorschot worden verstrekt op basis van een bedrag van f35,22 per leerling. De cantine in het verenigingsgebouw te Schore werd wederom voor een jaar verpacht aan de heer J. de Pree voor een bedrag van f35. NIEUW BOUWPLAN Ook het nieuwe bouwplan in het centrum der gemeente kwam weer in bespreking. Er werd nl. een tweetal percelen grond hiervoor aangekocht, t.w. van de heren D. Ganseman en J. C. van Liere. De heer J. de Jager (AR) had ge zien dat de grond al in gebruik was genomen. Overigens sprak dit raads lid er zijn grote voldoening over uit dat er voldoende grond is gereserveerd om de sloot ter plaatse te dempen. De voorzitter deelde mede dat het bouwterrein juist heden gereed is ge komen. Het is gewoeld opgeleverd en het kan nu in kleine percelen in gebruik worden gegeven. Hiervoor blijkt nu reeds zeer grote belang stelling te bestaan. De voorzitter zei dat is gedacht aan perceeltjes grond ter grootte van 5 are. De heer de Jager deelde echter mee dat een normaal volkstuintje maar 3 are groot is en hij vroeg b. en w. een dergelijke grootte aan te houden in dien de belangstelling zeer groot mocht zijn, zoals te verwachten is. De voorzitter deed de raad hierbij nog de toezegging dat het in de bedoe ling ligt tijdens de volgende raadsver gadering een excursie te maken naai het bouwplan om ter plaatse de zaak in ogenschouw te nemen. Met algemene stemmen ging de raad ook akkoord met 't leggen van de rio lering in het nieuwe bouwplan. Mede gedeeld werd nog dat er reeds aan vragen zijn om aan de nieuw te leggen straat te bouwen. Als lid van de commissie tot wering van schoolverzuim werd in de vaca ture J. C. Keim gekozen de heer L. de Jager. In de rondvraag vroeg de heer O. Goud opnieuw om meer straatlantaarns voor Schore. Er zijn er volgens hem beslist te weinig in deze gemeente en hij vroeg met nadruk hieraan nu eens goede aandacht te schenken. Hoek Maalstede-Ooststraat in Kapelle wordt verbeterd Tijdens de dinsdag gehouden raadsver gadering in Kapelle heeft burgemeestei van Suylekom de mededeling gedaan dat op korte termijn zal worden begonnen met de verbetering van de gevaarlijke hoek Maalstede-Ooststraat in Kapelle. Reeds enkele jaren is hierom gevraagd en over gesproken maar er kon steeds geen overeenstemming worden bereikt tussen de Rijkswaterstaat en de grondeigenaars. Deze overeenstemming is thans bereikt. Voor de bochtverbetering is 554 vierk. m grond van de gez. De Groene nodig. Over een lengte van 150 meter zal een nieuw hekwerk worden geplaatst. De Rijkswaterstaat hoopt binnen een maand met de werkzaamheden hiervoor te be ginnen en dat betekent dat 'n grote wens van zeer velen binnenkort verwezen lijkt zal worden want de hoek aldaar was een der gevaarlijkste plekjes uit de ge meente Kapelle. Eindles tuinbouwcursus te Terneuzen Tijdens de eindles van de alge mene rijkstuinbouwcursus te Terneu zen werd aan een vijftiental cursisten het diploma uitgereikt. De rijkstuin- bouwconsulent verrichtte deze cere monie. Het hoofd van de cursus, da heer S. van Harn sprak gelukwensen, waarna de heer E. Baert namens de cursisten de leraren dankte. De ge slaagden zijn: mej. H. Philipse, Zaam- slag; de heren J. Verschelling en E. van Harn, Zaamslag; de heren E. Baert, G. Dees Kzn, G. Dees Rzn en G. Pladdet, Terneuzen; de heren J. W. Bakker, M. Goossen, A. de Pooter, C. Steendijk, J. Hamelink Jzn., J. Hamelink Kzn. en P. Durink, Axel; de heer A. Scheele, Boschkapelle. Ingezonden mededeling (Adv.) Verpakking van 454 gram f.20 AUBASTINE HOLLAND N.V. IEIDSEGMCHT 4 ANSTEK0M*

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 2