ren Anti-r evolutiona iren wijzen subsidiëring kerkbouw overheid af Koningin bezocht Etten Werkende Jeugd" leidt leden tot de Chr. vakbeweging Dr. Van Baal legde ambt van gouverneur Nw.-Guinea neer Zeeuwsch'Vlaamse ingelanden dupe van dijkversterkingen ZEEUWSCH DAGBLAD Dit wegens de geheel eigen aard van de eredienst en wat daartoe behoort Nieuwe gouverneur Ned, Nw.'Guinea „Veie werken konden door geldgebrek niet worden uitgevoerd" Bespreking over gevolgen Deltaplan gevraagd Na 21/2 jaar reeds 2500 leden 26.78 Dinsdag 1 april 1958 Pagina 3 3 iiET COLLEGE van advies van de Anti-Revolutionaire Partij heeft een rapport uitgebracht over de subsidiëring van kerkbouw. Het komt daarin, na toetsing van de daarvoor aangevoerde gronden, tot de con clusie dat subsidiëring van kerkbouw door de overheid verworpen moet blijven. Het college is van mening, dat steeds dient te worden overwogen, dat voor hetzelfde bedrag waarmee de overheid sub sidieert, zij anderzijds aan de burgers de vrije beschikking over hun inkomen of vermogen ontneemt, waardoor aan de burgers tevens een deel van het gebied wordt ontnomen, waarop zij hun eigen verant woordelijkheid kunnen beleven. Daarnaast spreekt de aard van de te subsidiëren instelling een rol. In dit verband wordt gesteld, dat de subsi diëring van kerkbouw ongewenst is wegens de geheel eigen aard van de eredienst en wat daartoe behoort. Aangevoerd wordt, dat de verzor ging van de eredienst een dienst van God vrijwillig moet worden verricht. Uit het feit, dat er in ons land een veelheid van kerken is, vloeit naar de mening van het college een bezwaar te meer voort tegen het ver strekken van subsidie. Door tussen komst van de overheid worden de van de burgerij verkregen gelden immers ook besteed voor de oprichting van die gebouwen, waarvoor een deel der bur gers geen financiële verantwoordelijk heid zou willen en naar diepste over tuiging soms ook niet zou mogen dra gen. Ten aanzien van de argumenten,, die voor subsidiëring worden aangevoerd ingeval van een snelle bevolkingstoe neming in een bepaald gebied, wordt gezegd dat het hier maatschappelijke ontwikkelingen betreft, die de over heid plaatsen voor haar eigen' orde- ningstaak, maar die haar moeilijk kun nen verplichten ook taken van ande ren over te nemen. De kerken, die in deze gebieden voor aanzienlijke finan ciële problemen komen te staan, moe ten, naar de mening van de samenstel lers van het rapport, een beroep doen op de financiële steun van de zuster kerken in het gehele land. Bij een ver plaatsing van bevolking past ook een verplaatsing van de opbrengsten van collecten. Ten slotte wordt niet in strijd ge acht met hetgeen in het rapport is ge steld, dat de overheid zelf die voor zieningen van openbaar nut bekostigt, welke zij met de houw van een open baar gebouw gecombineerd wenst te zien, b.v. een schuilkelder, een toren, enz. Ook wanneer esthetische eisen de grens van het normale overschrijden, zou een financiële tegemoetkoming te verdedigen zijn. De bepaling van deze grens zou incidenteel moeten plaats hebben. Het rapport werd voorbereid door een commissie, bestaande uit de heren J. J. G. Boot, voorzitter, mr. W. Aan- tjes, mr. D. H. Okma, mr. C. J. Ver- planke, mr. H. D. van Wijk en mr. J. H. Prins, secretaris. Aan het rapport is toegevoegd een nota van het lid van de commissie mr. W. Aantjes, die zich met de inhoud van het betoog geheel kan verenigen, doch een enigszins ander uitgangspunt zou willen kiezen. Tijdens een plechtige zitting van de raad van diensthoofden heeft dr. J. van Baal het ambt van gouverneur van Nederlands Nieuw- Guinea maandagochtend neergelegd. Hij heeft dit overgedragen aan de onder-voorzitter van deze raad, J. C. Baarspul, die als waarnemend gouverneur optreedt. Voor de overdracht heeft de gouverneur een rede uitgesproken. Hij zal op 4 april uit Biak naar Nederland ver trekken. De glanzende motorkap van de konink lijke auto weerspiegelde het hartelijke afscheid tussen H. M. de Koningin en burgemeester Gotwaldt van Etten, na het bezoek dat H. M. de Koningin en H. K. H. Prinses Irene aan Etten ge bracht hadden om zich op de hoogte te stellen van de problemen van de werklozen In het rayon Etten. MOSSELSEIZOEN AFGESLOTEN Het mosselseizoen 1957-'58 voor de kwekers is zaterdag afgesloten. De ex porteurs kunnen tot 12 april hun voor raad afleveren. Over het algemeen is het seizoen voor de mosselkwekers gunstig verlopen. Aanvankelijk waren de verwachtingen niet hoog gespan nen, maar later bleek toch, dat het geschatte cijfer van ongeveer 560.000 ton overschreden werd. Het gezamen lijke kwantum werd hierdoor bereikt. (Van één onzer redacteuren) HET IS NU 2V2 jaar geleden, dat op initiatief van het C.N.V. de Chr. Sociale Jeugdorganisatie „Werkende Jeugd" in het leven werd geroepen. De doelstelling is „mede te werken aan de vorming van de jeugd met name voor de vervulling van de Chr. sociale roeping in da wereld". Zaterdag hield W.J. te Utrecht zijn tweede alg. vergadering. De voorzitter, de heer Tj. Pel, constateerde hier met .vreugde dat deze jonge organisatie in het afgelopen jaar bewezen heeft levend en groeiend te zijn. Er zijn nu 75 gewone en 18 speciale clubs met in totaal 2500 leden. In het afgelopen jaar kon ook een tweede jeugd leider worden aangesteld. Naast de heer I. Kandel wijdt nu ook de heer J. G. Gordeau overgekomen van het C. J.M.V. zich dagelijks aan de uitbouw van „Werkende Jeugd".. tegenwoortiigen en dus is men daar ook tegen. Het oordeel over de oude ren is vaak vernietigend. De opvoedingsmilieus zijn vaak ach ter bij de zich opdringende problemen. In het zogenaamde „derde milieu" dus naast gezin en werk is de jeugd nog het meest grijpbaar. We treffen hier het ongeorganiseerde jeugdwerk aan, dat door ouderen wordt opgezet en geleid ten bate van de jongeren, 'maar ook het georganiseerde. „Werkende Jeugd" koos de weg van het georganiseerde jeugdwerk met clubs en een landelijke organisatie waarbij de jongeren zich vrijwillig aansluiten. Ze weten dan ook, dat W. J. een doel en een grondslag heeft, waar ze achter moeten staan. Dr. P. J. Platteel, directeur van de ge meentelijke dienst voor sociale zaken in Den Haag, die per I mei a.s. be noemd is tot gouverneur van Neder lands Nieuw-Guinea. Kinderstad in Israel ter ere vein Anne Frank Mevrouw Ben Zyi, echtgenote van de Israëlische president, heeft bij Ra- mat Hadassah Sold in Galilea de eer ste steen gelegd voor een kinderdorp, dat de immigranten jeugdorganisatie „Aljah" ter herinnering aan Anne Frank wil bouwen. De Aljah hoopt in de komende drie jaren honderdduizend jongeren naar Israël te kunnen laten emigreren. In zijn toespraak zei dr. Van Baal o.m.: „Zelden waren de omstandighe den zorgelijker dan op dit ogenblik. Uit de uiteenzetting van de directeur van financiën onlangs is gebleken, hoe veel zaken, waarop in de begroting was gerekend, ongedaan moeten blij ven, aangezien de gelden, waarop aan vankelijk werd gerekend, ontbreken. Bij de verdere ontwikkeling vraagt uiteraard de economische evolutie de meeste aandacht, omdat alleen daar door de basis wordt gelegd voor het uiteindelijke doel, de zelfstandigheid van dit gewest. Daarnaast de land- en bosbouw, waarop reeds de eerste schreden zijn gezet met de mogelijkheid van toene mende produktiviteit. Van fundamen teel belang is aldus voortgaande, dat de aandacht voortdurend op het kleine wordt gericht, aangezien daarmede de bevolking direct bij de produktie be trokken is. Terwijl zij in alle opzich ten nog leiding en onderwijs behoeft, is het uitermate belangrijk haar deze zaken zodanig te geven, dat zij er me de zelf leert lopen en niet in voortdu rend afhankelijkheid blijft steunen op hetgeen de overheid haar biedt. Zij zal ook zelf Nieuw-Guinea moeten veroveren. Wij staan gezamenlijk voor een vrijwel oneindig arbeidsterrein en voor de oneindige taak, welke ver richt moet worden met gebrekkige middelen. Zien wij het feit, dat wij ons mogen geven aan een taak, die principieel gericht is op bevordering van het heil van onze naasten, op de openlegging van een verwaarloosd stuk natuur en de redding van tallo zen van door ziekte en onwetendheid in ellende levende medemensen, dan past blijdschap en dankbaarheid. De zaak is de moeite waard om ervoor te blijven strijden en om nimmer af te laten". De wnd. gouverneur hield vervol gens een rede, waarin hij o.a. consta teerde, dat gouverneur Van Baal in 'n vijftal dadenrijke jaren op onbeperkte wijze zijn persoon gegeven heeft voor de belangen van Nieuw-Guinea. Vervolgens werd. overgegaan tot de formele aanvaarding van het ambt van waarnemend gouverneur door vaststel ling van de voorgeschreven procla matie. In een vergadering van de A.R.- kiesvereniging te Axel is besloten met bevoegde instanties te spre ken over de gevolgen van het Del taplan voor Zeeuwsch-Vlaanderen. Zoals bekend moeten i.v.m. dit plan de zeedijken versterkt wor den. Dit brengt grote kosten met zich mee, waartegenover geen economische voordelen van bete kenis staan. In dit verband werd tijdens de bijeenkomst opgemerkt, dat het in hoge mate onbillijk is, dat het rijk slechts 60 °/o van de kosten van dijkversterking wil dragen en 40 ten laste van de polders moet komen. Dit is voor de polderbesturen 'n on draaglijke last, aldus was de mening van de vergadering. Dit betekent, dat door de ingelanden f 1500 per ha. zal moeten worden betaald, terwijl de las ten toch reeds hoog zijn. In het kader van het Delta-plan, dat van het begin af immers als een na tionale zaak is aangediend, is het on begrijpelijk dat de tengevolge van dat plan noodzakelijke dijkversterking nu blijkbaar geen nationale zaak meer is. Deze gedachte zal het punt zijn, van waar uit de besprekingen zullen wor den gevoerd. De gedachte om via een motie deze onbillijkheid aan de regering bekend te maken werd door 't merendeel van de aanwezigen niet gedeeld. Besloten werd daarom met de bevoegde Instan ties over deze aangelegenheid bespre kingen te voeren. In zijn openingswoord verklaarde de heer Pel, dat W. J. vooral aandacht be steedt aan de scholing en vorming van jeugdleiders en -leidsters voor de clubs. Dat is ook van groot belang voor de Chr. vakbeweging. Er groeit nu im mers een nieuw geslacht op met een geheel andere mentaliteit. De leiding gevenden van nu hebben mede tot taak dit nieuwe geslacht de chr. vakbewe ging binnen te leiden. Bovendien zul len uit de jonge clubleiders van nu de leiders voor de vakbeweging van mor gen gerecruteerd kunnen worden. Dat men in de chr. vakbeweging dit belangrijke facet van het werk van W. J. nog onvoldoende inziet althans op plaatselijk niveau bleek uit de telkens weerkerende klacht in de dis cussies, dat de medewerking van vele Chr. Besturenbonden bij de oprichting van clubs en ook de belangstelling voor het werk als het eenmaal draait, nog veel te wensen overlaat. De jaarstukken werden vlot afge werkt en mej. C. Bras werd, evenals de heren W. Petersen en M. Schoonho ven, herkozen als bestuurslid. In de middagvergadering trad de heer Gor deau voor het eerst voor het front van W.J. met een causerie over „De jonge ren van nu". Spreker merkte op, dat de kloof tus sen jongeren en ouderen thans veel groter Is dan vroeger. Dit vooral als gevolg van de twee wereldoorlogen en de vlucht van de techniek. De jeugd houdt meer rekening met het nut dan met de bedoeling. Zij geeft zich vaak over aan een anti-tradltionalisme dat leidt tot een vlucht voor het gesprek, tot straatrelletjes en rock and roll. Het gezag schijnt ook een traditie te ver- „In de clubbijeenkomsten willen we onze jeugd vieren", aldus spreker. Dat is maar niet een spelletje, maar een groot en ernstig spel van voorberei ding op de maatschappelijke taak, die wacht. Niet alleen de studie, maar ook spel, lied en kampwerk leveren posi tieve bijdragen tot de persoonlijkheids vorming der leden. Daarnaast leggen we onszelf in W.J. op, dat begin- en eindpunt van onze activiteiten is het Evangelie van Jezus Christus. Mede door de jaren in W.J. krijg je een la ding aan boord, die je straks nodig hebt om blijmoedig de gevraagde dien sten te geven in gezin, kerk en chr. vakbeweging". Een Nederlandse financiële groep heeft een lening van 2 miljard dollar verstrekt aan de stad Jeruzalem ten einde het gemeentebestuur van deza stad in staat te stellen ontwikkelings projecten ter plaatse uit te voeren. Da lening heeft een looptijd van 30 jaar en draagt een rente van zes procent. Prima geklede zwart lederen 23 75 herenmolière. Handwerksy- steem. Extra mooi kalfsleder Filialen: Goes, Lange Kerkstraat 47 Vlissingen, Walstraat 68 Middelburg, Lange Deltt 42. Verfijnde kalfslederen heren molière. Nieuwste Italiaanse leest. Geheel spijkerloos De kleine schoen van formaat Ongelooflijk sterk. In beige en gebroken wit mm 22-23 On 24.26 7.75 27-30 0.75 Ideaal wit lederen meisje <andalet jtz 27-30 31.35 11.75

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 3