Goed spelend Krabbendijke won met 4-3 van Arnemuiden Talrijke verrassingen op eerste korfbalzaterdag SWIFT bereikte tegen Zwervers dubbele cijfers De zaterdagmiddagvoetbalcompetitie d Nieuwland speelde gelijk tegen Meeuwen; Kloetinge verloor Bouwverenigingen te Goes doen alles, behalvebouwen Financiële positie VHeer Abtskerke zeer goed Maandag 31 maart 1958 ZEEUWSCH DAGBLAD Nagekomen advertenties „Stichting Nieuw'Goes is onding" In 20 jaar niet vergaderd „Fodens Motor Worksband" te Vlissingen Nieuwdorp P. GOEDEGEBURE Astra II verloor van Astra III Swift-Deetos 30 april te Colijnsplaat Elto I startte uitstekend Snelle, pittige, maar ook somtijds harde wedstrijd Gapinge J. GOEDBLOED Rapport van Nat. Woningraad Pagina 2 Het lijkt er bijzonder veel op, dat Arnemuiden, nu de ploeg ver zekerd is van een tweede plaats in de eerste klasse en de daarmee ge paard gaande promotie naar de vierde klasse KNVB, het nu wel ge looft Het kan ook zijn, dat men de moed heeft laten zakken, nu het kampioenschap onbereikbaar is, maar een vaststaand feit is, dat men zaterdag op eigen veld verloren heeft van Krabbendijke. Goed, het was „maar" een kleine nederlaag (Krabbendijke won met 43) maar dat neemt niet weg, dat men niet op kon tegen het enthousiast spelen de Krabbendijke. De mannen van Arnemuiden wisten van tevoren, dat men een zware wed strijd kon verwachten, want Krabben dijke heeft steeds getracht bij de vier koplopers te komen en daardoor mee te promo yeren naar de vierde klasse KNVB. Het was de laatste wedstrijd die Krabbendijke in deze competitie moest spelen en men smaakte het ge noegen deze in winst om te zetten. Forse cijfers Wat te verwachten was: Colijnspl. Boys won met forse cijfers van lan taarndrager Zaamslag: 72, waardoor Colijnsplaatste Boys zich vast op de vierde plaats nestelde, temeer, nu kan didaat Spui met niet minder dan 40 verloor van Terneuzense Boys en daardoor de aanspraken op de fel be geerde vierde plaats voor dit seizoen uit het hoofd kan zetten. In de eerste klasse is de stand: Nieuwdorp 18 Arnemuiden 17 AZW 17 ColpL Boys 16 Krabbendijke 18 Spui 17 Wemeldinge 16 Tern. Boys Rillandia Zaamslag 18 16 17 2 10 4 10 1 12 1 15 86—34 75—29 63—37 41—27 4341 40—55 43—84 31—54 32—62 25—65 Gelijkspel Lantaarndrager Nieuwland 1 in de tweede klasse A heeft zaterdag tegen het belangrijk sterkere Meeuwen I en nog wel in een uitwedstrijd een gelijkspel behaald (33) wat een ge lukwens waard is. Het is echter niet meer voldoende om van de onderste plaats weg te komen. Serooskerke won op eigen veld van Middelburg V, doch dat de Middelbur gers de zege niet cadeau hebben gege ven blijkt uit de eindstand (10). RCS IV speelde eveneens een uitste kende wedstrijd en stuurde Zeeland Sport VI met een 31 nederlaag naar Vlissingen terug. De stand luidt: VCK 16—27; Middelburg V 16—21; Serooskerke 1520; Meeuwen 1620; Veere 1 1618; Zeeland Sp. VI 14 12; RCS IV 15—10; Oostkapelle 1 15— 6; Nieuwland 1 144. Concurrentie Yerseke HI is in de tweede klasse B nog steeds koploper, doordat het za terdag won van Bevelanders 1 met niet minder dan 41. De kansen op het kampioenschap zijn nu groter ge worden, daar Kloetinge 1, die een ern stige concurrent is, op eigen terrein 'n kleine nederlaag (12) noteerde in de wedstrijd tegen Kapelle I. SVD 1 won met 31 van Mevo en Wolfaartsdijk heeft hekkesluiter Hein- kenszand geen schijn van kans gege ven en won het niet minder dan 80. Met diepe droefheid berichten wij het overlijden van onze lie ve Vrouw. Moeder, Behuwd- en Grootmoeder ANNA JACOBA GESCHIERE- DINGEMANSE, in haar 82ste levensjaar. Domburg: H. Geschiere Amsterdam: L. Geschiere P. Gescfciere-Wondergem Annette en Peter Middelburg: J. Geschiere A. M. Geschiere-Coppoolse Anneke Domburg, 29 maart 1958 Ter Mantelinge De teraardebestelling zal plaats hebben te Serooskerke (W.) op woensdag 2 april te 2 uur n.m. Heden overleed, zacht en kalm, na een zeer geduldig gedragen lijden, onze innig geliefde Moe der, Behuwd- en Grootmoeder JOHANNA MURRE Weduwe van Johs. van Maldegem op de leeftijd van bijna 68 jaar. De Heere is mijn Herder, mij zal niets ontbreken. Psalm 23 vers 1. Biezelinge: J. Gijzel-Van Maldegem P. Gijzel Heinkenszand: J. van Maldegem H. H. van Maldegem- Van Iwaarden Halsteren: Iz. van Maldegem J. C. van Maldegem- v. d. Hoek En Kleinkinderen Baarland, 29 maart 1958 Goes V won op eigen veld van Kats 1 met 32. De stand is: Yerseke III 1625; Kloetinge 1 16 23; SVD 1 18—23; Kapelle 1 16—22; Wolf. dijk 19—22; Kats 1 20—21; Mevo 1519; Goes V 1614; Bevelanders 19 —10; Wissekerke 198; Heinkenszand 171 met 2 punten in mindering. Vastberaden In de tweede klasse C gaat Arnemui den H vastberaden op het kampioen schap af. Concurrent Wemeldinge H heeft de ploeg met een 60 nederlaag van zich afgeschud en daarmee bewe zen wie van de twee de sterkste is. Wolfaartsdijk II toonde zich op even duidelijke wijze de meerdere van Ka pelle II; men liet de gastheren achter met een 50 nederlaag. Dat Nieuw dorp n zou verliezen van Kloetinge II heeft iedereen voor onmogelijk ge houden, maar niettemin won Kloe tinge H met 20. Rillandia H wist op eigen veld Krabbendijke II de baas te blijven met een 52 overwinning. Stand: Arnemuiden II 15—24; We meldinge II 1420; Nieuwdorp II 13 17; Rillandia II 1214; Krabbendijke II 11—11; Colpl. Boys II 13—11, 2 pnt. in mindering; Wolf. dijk n 138; Kloe tinge H 105; Kapelle II 122. In de tweede klasse F won volgens verwachting AZW H met 42 van AZW III, terwijl Hoek H met 2—3 verloor van Tern. Boys n. In Goes zijn vijf woningbouw verenigingen in de zin der wet en een zesde, genaamd „Helpt u zelf" doet pogingen daar nog bij te ko men. Maar het zonderlinge is, dat deze verenigingen wier taak het is woningen te bouwen, alles doen behalvewoningen bouwen. De meeste van deze verenigin gen hebben geen enkel lid en van een heeft het bestuur in bijna 20 jaar niet vergaderd. Deze betreu renswaardige toestand wordt door de heer J. Henrar van de Nat. Wo ningraad in 'n een dezer dagen verschenen rapport, waarin de re sultaten van een onderzoek in Zee land zijn neergelegd, scherp gekri tiseerd. Het rapport stelt, dat er in Goes te veel woningbouwcorporaties zijn en dat de deskundigheid van de besturen aan twijfel onderhevig is. De gemeente, die alles zelf bouwt, keurt voor een deel der woningen de bouwcorporaties niet eens waardig om deze te beheren en heeft daartoe de (in de zin der wet toegelaten) be heersstichting „Nieuw Goes" m het le- De beroemde Engelse Band Brass „Fodens Motor Worksband", die zaterdagavond, onder auspiciën van de Vlissingse har monievereniging „St. CaecUia", een con cert gaf in .Britannia", heeft het be laas niet talrijke publiek in geen enkel opzicht teleurgesteld. Immers hier wa- ren „vakmensen" aan het werk, die nun instrumenten zo volkomen beheersten, dat men onder bekwame leiding wel tot grootse prestaties moest komen. Welnu, aan bekwame dirigenten had „Fodens Motor Worksband" geen gebrek, want, behalve hun eigen musical director Harry Mortimer en him bandmeester Alex Mortimer, trad de Nederlandse com ponist Gerard Boedijn als gastdirigent op. Boedijn, een van onze grote componisten op het gebied van harmonie- en fanfare muziek, dirigeerde een tweetal eigen com posities, waarbij vooral zijn „A Foster Ouverture" een hoogtepunt van deze avond werd. In dit in 18e eeuwse stijl geschreven werk, heeft de componist gebruik ge maakt van bekende Engelse songs, die door symfonische jazz-thema's aaneen zijn „gelast", een meesterlijke composi tie! Praktisch op hetzelfde lofwaardige ni veau stonden de prestaties van trombone solist English en de slagwerker Illing- worth, die een xylofoon solo speelde. Verder dient nog vermeld te worden de eerste uitvoering in ons land van ,,A Devon Fantasy" van Eric Ball en de ouverture „Lichte Cavallerle" van Von Suppé, waarmede deze uitvoering werd besloten. Het dankbare publiek beloonde korps en dirigenten met een geestdriftige en ovationele bijval. de B. ARNEMUIDEN .Excelsior". De Chr. Gym. Ver. „Excel sior" hield haar halfjaarlijkse openbare uitvoering onder leiding van mevr. P. Provoost-Drost. Er werd een vlot pro gramma afgewerkt. In het begin van de avond werd door leden en donateurs een nieuwe mat aangeboden. Excelsior" kan terug zien op een goed geslaagde avond. ven geroepen, die door de heer Hen rar „een onding" werd genoemd. In het rapport wordt scherpe kritiek geleverd op het feit, dat er in Goes te veel woningbouwcorporaties zijn, dat hnn activiteit bijzonder klein is en dat de gemeente alle bonw tot zich heeft getrokken. De heer Henrar zei zich tot zijn spijt niet aan de indruk te kunnen onttrek ken, dat de vertegenwoordiger in het prov. bestuur, de heer A. Buijs, in zijn tijd als Goese wethouder belangrijk heeft meegeholpen aan het ontstaan van deze situatie. Hij noemde het ook onjuist, dat leden van het prov. be stuur, zoals bij „Algemeen Belang" te Goes geschiedde, de leiding der ver gadering eenvoudig de voorzitter uit handen nemen. Oplossing Om tot een oplossing te geraken ad viseerde de heer Henrar de Goese cor poraties eerst de hand in eigen boezem te steken door een grotere activiteit aan de dag te leggen. Er is hooguit plaats voor drie verenigingen, bijv. een christelijke, rooms-kathofieke en een algemene. Men zal dus tot een bepaal de sanering moeten komen en over eenstemming bereiken, want zo zei spreker zoals de situatie thans is, zal geen enkel succes bij het gemeen tebestuur worden geboekt. „De stichting Nieuw Goes een on ding moet worden opgeheven", al dus de rapporteur, „en de woningen daarvan moeten worden verdeeld over de woningbouwcorporaties." Ellende De heer Henrar constateerde, dat de gemeente Goes alle woningen tot zich heeft getrokken „en ondanks de ellen de die men nu beleeft van het ongemo tiveerde grote gedeelte dat in de par ticuliere sector is gerealiseerd, gaat men door". Hij wekte de corporaties op tot grotere samenwerking en acti viteit, waardoor zij de woningbouw weer tot zich moeten trekken. „Vol gens de ministeriële richtlijnen preva leren de bouwverenigingen, in de twee de plaats mogen pas de gemeenten bouwen", aldus de heer Henrar, „maar dan moeten eerst de bouwcorporaties intern gesaneerd zijn". Ingezonden mededeling (Adv.) Met ingang van 1 april a.s. treedt als agent van ons blad op de heer Havenweg 68 Abonnementen en advertenties wor den op dit adres gaarne aangenomen. GOES Ouderavond l.o. en ulo van Geref, Gemeente De vereniging tot het verstrekken van lager onderwijs op gereformeerde grondslag hield in het Schuttershof 'n gecombineerde ouderavond. De be langstelling voor deze l.o. en ulo-avond was zeer groot. Voor in de zaal waren de handwerken der lagere school, ach ter die van de ulo tentoongesteld. Beide trokken de belangstelling spe ciaal der moeders, die uit alle delen van west-Zuid-Beveland aanwezig wa ren. De voorzitter, ds. A. F. Honkoop te Goes, sprak een kort openingswoord. Mej. C. Verschuure, onderwijzeres aan de lagere school, behandelde het on derwerp: „Samenwerking tussen school en huisgezin". Na de pauze kwam een inleiding: „De eeuw van het kind", door de heer Houtekamer van de ulo aan de orde. Nadat ds. M. Heerschap uit Borssele het een en ander had meegedeeld over zijn tweejarig verblijf in Amerika, eindigde hjj met dankzegging. Volleybal Nog twee wedstrijd a en de volley balcompetitie, afd. Zuid-Beveland, is achter de rug. Op 19 april a.s. wor den de laatste wedstrijden gespeeld. De belangrijkste en spannendste wedstrijd was zaterdagmiddag de wed strijd Heren Astra IE.G.V.C., welke eindigde in een gelijkspel. De wed strijdmiddag werd begonnen door de dames van O.K.K. II en Smash, wat een overwinning werd voor Smash. De heren van Astra n lieten zich ,beet" nemen door hun jongere school- genoten Astra in en verloren met 0—3. O.K.K. behaalde een verdiende over winning op Neptunes. De uitslagen zijn: Dames: O.K.K. HSmash 03. Heren: Astra IE.G.V.C. 22; As- tra H—Astra ÜI 0—3; O.K.K.—Nep tunes 30. Het Middelburgse Swift is erin geslaagd de sterke Dortse le klasser Deetos voor een wedstrijd naar Zeeland te krijgen. Op Koninginnedag zullen de Middelburgers namelijk bij wijze van demonstratie de rood-witten ontmoeten In Colijnsplaat, waar oorspronkelijk de wedstrijd Swift Zuiderkwartier gespeeld zou worden. De ze laatste wedstrijd vindt nu plaats op Hemelvaartsdag ln Middelburg. Het milde voorjaarsweer op deze eerste competitiedag in de korf balcompetitie heeft blijkbaar verschillende ploegen geïnspireerd tot daden waartoe ze normaal niet in staat werden geacht. Ook de pro- duktiviteit was zaterdagmiddag groot. De 24 gespeelde wedstrijden leverden in totaal liefst 193 doelpunten op. Het begon al bepaald verrassend in de eerste klas waar Tjoba 1, na eerst met 20 te hebben achtergestaan, erin slaagde om Animo 1 een grote nederlaag toe te brengen (82). De uitslag was ietwat geflat teerd doch volkomen verdiend omdat Tjoba de vaak zeer snelle com binaties beter wist af te werken. Elto 1 startte uitstekend in de eerste klas. De moeilijke uitwedstrijd tegen Volharding in Yerseke werd met 41 gewonnen. Togo 1 bleek tegen Vios 1 over een zeer goede ploeg te beschikken. Men kwam tot uitstekend spel en Vios was dan ook volkomen kansloos (111). In klasse 2a was de start van BKC in deze klasse minder fortuinlijk. Met 107 gingen de Bressiaanders in Middel burg tegen Swift 3 ten onder maar over deze uitslag hoeven zij zich tegen deze sterke ploeg niet te schamen. In tegen stelling tot vorig jaar was deze eerste wedstrijd van Zuidwesters 1 veelbelo vend. De kampioen van het vorig jaar Top 1 kreeg n.1. in Souburg een 52 ne derlaag aangemeten. In klasse 2b deden de Togoxeserves niet voor hun gróte broers en zusters onder. Vios 2 werd met liefst 124 "geklopt. Olympia 1, dit jaar in de tweede klasse, liet tegen de Poel 1 duidelijk blijken, dat men het verloren terrein spoedig wil heroveren (6—0). Eendracht kon nog niet op volle sterkte naar Hansweert en daar door valt hun 130 nederlaag tegen Zee- landia 1 eigenlijk niet uit de toon. Grote cijfers In klasse 3a liet KVL tegen Top 2 er geen gras over groeien wie de sterkste was (94). Deze klasse leverde wel de meest verrassende uitslag op: Storm' vogels, dat vorig jaar steeds onderaan bengelde scoorde tegen Swift 6 nu liefst 13 maal waartegen Swift 6 geen enkel doelpunt kon stellen. Ook Ondo deed het weer prima door VEDO 1 juist met een doelpunt verschil te kloppen (4—3) In klasse 3b kwam aan het licht, dat Luctor 2 niet meer die grote kracht bezit van het vorige seizoen. Elto 2 slaagde er nl. in om thuis met 32 te winnen. In klasse 3c kon SSS vergenoegd in de handen wrijven. De voor hen altijd las tige uitwedstrijden tegen Olympia 2 werd nu met 03 gewonnen. Bepaald verras send was hier de uitslag van DOS 5VZ OD 1 (67) hetgeen voor de ploeg uit Wissekerke een ruggesteun voor de ver dere competitie zal kunnen betekenen. Volledige uitslagen Klasse 1: Tjoba 1Animo 1 82; Vol harding 1Elto 1 14; Togo 1Vios 11—1. Een pittig en over alle linies goed spe lend Swift heeft zaterdagmiddag te Mid delburg het Dordtse Zwervers met 10—2 verslagen. Er was geen spoor meer te zien van de traagheid, die de ploeg vorige week kenmerkte tegen het Zeeuwse twaalftal. Men verstond elhander dit keer veel beter en ook de comKnaties werden doeltreffender uitgevoerd, hoewel men af en toe het plaatsen toch iets te nonchalant opnam. Niettemin kunnen de oranjehem den terugzien op een uitstekende wed strijd, die ten slotte eindigde in een zeer ruime zege. Vooral na de rust liep de doelpuntenmachine van Swift op volle toeren. En dat was wel nodig ook, want met de rust stonden de Middelburgers nog slechts met 32 voor. Het zag er aanvankelijk dus niet naar uit, dat Swift zo'n grote zege zou beha len. Zwervers bood verwoed vaak veel te hard tegenstand en scoorde zelfs het eerste doelpunt, dat pas kwam na 18 mi nuten. Vóór die tijd kon de eerste Swift- aanval (Mop de Voogd, Chien van Ree- nen, Piet Eiff en Jan Mondeel) het juiste schot maar niet vinden. Doch nauwelijks was de Dordtse vreugde verstomd of Mop de Voogd deponeerde met een doorloop bal de gelijkmaker in de korf (11). Na de vakwisseling veroverde Swift een meerderheid en de 2e aanval had slechts 2 minuten nodig om 21 te doen noteren Gemeenterekening werd voorlopig vastgesteld Vrijdagavond kwam de raad van 's- Heer Abtskerke in openbare vergadering onder voorzitterschap van burgemeester 3. D. Jansen bijeen. Voor de gemeentesecretaris werd een nieuwe instructie vastgesteld. Tot lid in de contactcommissie voor de Stichting Zeeuwse Muziekschool werd de burge meester benoemd. De raad ging akkoord met de door het bestuur van gebouw „Irene" gevraagde verhoging van de huur tot f 400, Aangezien uit het exploitatie-overzicht blijkt, dat de korfbalvereniging ,De Poel' over 1957 geen nadelig saldo heeft, werd het verzoek om toekenning van een sub sidie van f 100,afgewezen, mede ook omdat de gemeente zich grote kosten heeft getroost voor het in orde brengen van het sportveld. De gemeenterekening over 1956 werd voorlopig vastgesteld. De gewone dienst sluit met een batig slot van f 8006.23. de kapitaaldienst geeft een nadelig slot aan, groot f 3759,36. Ten laste van de gewone dienst werd nog gereserveerd voor de verbetering van de Lange weg f 7000.en voor de bouw van de o.l. school f 3050.De totale re serveringen op het einde van het jaar 1957 bedragen voor bovengenoemde doel einden resp. f 78.778.38 en f 6000.Voorts is nog een conjunctuurreserve aanwezig van f 8136.76. De financiële positie van de gemeente is dan ook zeer goed te noemen. Het voorstel tot bestrating van de ra batten langs de Dorpsstraat en de afwer king langs de lindeboom werd aangeno men. In de vacature Jacs. Braam in de Woon ruimtecommissie werd met algemene stemmen benoemd de heer P. J. Elenbaas. De periodiek aftredende gemeentelijke vertegenwoordigers in de beheerscommis sie van de schoolartsendienst op Walche ren e.o. werden allen herbenoemd. Tenslotte vroeg bij de rondvraag de heer Remijnse om de hoofdpaden op de begraafplaats van een verharding te voor zien. De burgemeester antwoordde, dat dit punt reeds de aandacht van b. en w. heeft. door Suus d'Hondt. Met vlotte, snelle aanvallen bleeft Swift de korf bestoken. Zwervers verdedigde zich stug, soms wel eens zo stug, dat scheidsrechter Snoep die goed, maar iets te weinig floot en kele terechtwijzingen moest uitdelen. Na 38 minuten stond Swift door Gré Gast met 31voor. Daarna verslapten de oranjehemden een beetje, waardoor Zwervers meer aan bod kon komen. Al spoedig was het 32, doordat de Dordte- naren een strafworp benutten. De tweede helft kenmerkte zich door vloeiend aanvalsspel van Swiftzijde en minder prettig defensiewerk van Zwer verskant. Na vier minuten al schoot Jan Maljers de vierde Middelburgse treffer door de mand en korte tijd later hief Jan Mondeel twee keer de handen juichend omhoog (62). Met geraffineerde combi naties in alle vakken dreef de thuisclub haar gasten geleidelijk aan verder in het hoekje, waar de slagen vielen en nog meer slagen zouden vallen. Het spel werd iets harder, maar dat was geen belemmering voor Swift om de score nog wat op te voeren. Bert de Vries maakte er 72 van na 20, Adrie van Moolenbroek 82 na 24 minuten en Jan Maljers 92 met nog een kwartier te spe len. Lien Meliefste smaakte tenslotte het genoegen de tiende treffer te plaatsen (102). Daarbij is het gebleven. Nieuwe elektrozaak in Vlissingen De „oude" winkel van het elektro- en radiotechnisch bureau Van 'tWest- ende in de Walstraat te Vlissingen, heeft door een ingrijpende verbou wing een verrassende verbetering ondergaan en vrijdag werd onder grote belangstelling van leveranciers en clientèle de gemoderniseerde win kel geopend. De veel ruimte in be- slagnemende toonbanken zijn verdwe nen, enkele kleine ruimten achter de winkel werden bij het geheel getrok ken, terwijl functionele kleuren zor gen, dat de artikelen beter tot hun recht komen. Dat de verlichting op nóg betere wijze werd aangebracht, hoeft wel geen betoog. Klasse 2a: Swift 3—BKC 10—7, Zuidw. 1—TOP 1 5—2, Klasse 2b: Togo 2—VIOS 2 12—4, Olym pia 1—De Poel 6—0, Zeelandia 1—Een dracht 130. Klasse 3a: KVL-TOP 2 19—4, Storm vogels—Swift 6 13—0, ONDO—Vedo 1 4—3. Klasse 3b: Elto 2Luctor 2 32. Klasse 3c: Olympia 2—SSS 0—3, DOS 55—VZOD 1 6—7. Klasse 3d: AtlasZuidzande (uitgest.). Uitslagen adspiranten: Afd. A: Volharding—Elto a 6—0, Zuidw. aSwift b 72. Afd. b: VopoAnimo c 20, Swift vlug —Vedo a 7—2. Afd. c: Togo a—Vios 5—0, Luctor a— De Poel 5—0. Afd. d; Dos 5Animo d 9—1, Swift le nigZuidw. b 11. Afd. e: Stormvogels—Swift vlot 3—0. Uitslagen pupillencompetitie: Ondo Animo pup. 1 30. Ingez. Med. (adv.) Met ingang van 1 april a.s. treedt als agent van ons blad op de heer Dorpsstraat 32 Abonnementen en advertenties wor den op dit adres gaarne aangenomen. 's--' T>-i A :',NPOLDER Onderwijzeres. In de vacature van on derwijzeres aan de openbare lagere school te 's-Gravenpolder, ontstaan door het ver trek van mej. E. R. Mos, is tijdelijk be noemd mevr. J. AartsenSteen te Baar land. N.C.V.B. De N.C.V.B. vergaderde in de consistoriekamer van de Herv. Kerk. Presidente was mevr. Van de Ree. Mevr. Driesprong vertelde over haar reis naar Canada en vertoonde hierbij enkele filmpjes. QVF.ZAlWE ri Filmavond. Door de vogelwacht „De Kluut" werd te Ovezande in café Ver beek een filmavond gegeven met de be doeling bij het publiek belangstelling te wekken voor het vogelleven en tevens voor de taak van de vogelwacht. Er werd een aantal kleurenfilms met geluidsweer gave vertoond. De belangstelling was goed. (Vervolg van pag. 1) Ook op Zuid-Beveland ligt het 't meest voor de hand om tot enkele streekverenigingen te komen, aldus het rapport. a. Rilland-Bath heeft voor militai ren onlangs ruim 100 woningen ge bouwd en wil er weer 100 bouwen, terwijl Krabbendijke nog wel bouwen wil samen met Waarde. In deze drie gemeenten zou goed een streekver- eniging kunnen worden opgericht. Er zou een bouwcorporatie in Krabben dijke zijn, aldus het rapport; een en ander biedt zeker goede mogelijk heden. b. In Kapelle, Kloetinge, 's-Graven polder en Kattendjjke is zeker ook plaats voor een bouwcorporatie, is de mening van de Nat. Woningraad. Het is hier zaak om van het begin aan de opzet van een streekvereniging te stimuleren. Anders dient gevreesd dat plaat.elijk chauvinisme slechts tot plaatselijke verenigingen leidt. e. 's-H. Arendskerke, Wolphaarts- dijk, Baarland en Borssele gaan min stens in totaal nog wel 100 woning wetwoningen bouwen. Ook hier is plaats voor een stree'-vereniging. d. Wemeldinge heeft steeds gebouwd, maar een afzonderlijke woningvereni ging zal toch nog moeilijk te reali seren zijn! Aangezien er reeds nauw met Yerseke wordtsamengewerkt, adviseert het rapport een uitbreiding van de activiteit van Yerseke's bouw- stichting tot Wemeldinge te over wegen. De grote gemeenten (Het betreft hier de gemeenten boven 5000 inw., alsmede Kruiningen en Sas van Gent, die wel een bouw corporatie Kzitten en die een meer steeds karakter dragen.) Voor Axel wordt overwogen tot samenvoeging over te ggan van da beide woningbouwcorporaties, waar van een inactief is. In Goes zijn teveel woningbouw corporaties en er heerst een betreu renswaardige toestand, zo zegt het rapport. (Lees hierover in een afzon derlijk bericht op deze pagina.) In Middelburg zijn de woningbouw corporaties geworden tot beheersorga nen van de gemeentelijke na-oorlogse woningen. Nu er een andere burge meester is, zijn er wellicht nieuwe mogelijkheden, aldus het rapport. Ge zamenlijke actie om uit deze onge wenste toestand te komen, is volgens de Nat. Woningraad een dringend gebod. In Souburg is een actieve Christe lijke streekvereniging, die aldaar lang zamerhand steeds meer voet aan de grond krijgt. Terneuzen heeft een zeer actieve zelfstandige bouwcorporatie, die echter soms door de gemeente (vooral bij de bouw) te kort wordt gehouden. In Vlissingen zijn er twee actieve verenigingen, waarvan de met „De Schelde" gelieerde bouwcorpora tie zorg baart. Zierikzee heeft een goede werkende, zelfstandige bouw corporatie die het gehele woningbezit in de gemeente beheert. In Kruiningen en Yerseke zijn resp. de woningbouw- stichting en de „gesloten" vereniging een gemeentelijke organisatie, waarin ook enkele particulieren zitting heb ben en waarvan de burgemeester voor zitter is! Het gehele woningbezit is in handen van deze vereniging. WAARDE Eervol ontslag. Bij beschikking van de minister van landbouw, visserij en voed selvoorziening is aan de heer J. K. Dijl, op diens verzoek, eervol ontslag verleend als lid van de agrarische subcommissie Waarde van de herverkavelingscommis sie Zeeland.

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 2