CNV besprak het werk „Kerk en Industrie" van Na de uitslag ®8fORT SupralllX Plasticlak r.Actie „Appel 2" helpt rolstoel patiënten aan woning HOOFDAGENT DE KOK BOUWDE „werkelijk geen gewoon kotje' SLOT VAN BRITSE BEZOEK Zaterdag 29 maart 1958 ZEEUWSCH DAGBLAD Op deze manier gaat deur open voor de Kerk Meer samenwerking nodig tussen de Kerken en de vakbeweging Derde „Verkenner": vier tot zes maanden Goesenaar verzamelde afgekeurd hardboard en gebarsten planken is beier - kost minder! n brink produc» Geen nationale parade op Koninginnedag Pagina 3 DE UITSLAG van de statenverkie zing in deze week zal in verschillende kringen tot bezinning leiden of althans moeten leiden. Hoe rustig ook de dagen voor de ver kiezing waren, zodat men soms men sen kon tegenkomen, die konden be weren, niets van een stembusworste ling te weten, toch is de statenverkie zing niet minder geweest dan een klei ne politieke aardverschuiving in ons land. Men mag ten aanzien vaii deze beeldspraak zeggen: ze was in losse grond en een volgend maal schuift die aarde misschien weer terug. Maar we geloven niet, dat dit zo eenvoudig staat, omdat deze verkiezingsuitslag de Indruk wekt, dat een belangrijk deel van het kiezerscorps bewust getoond heeft een andere koers te wensen. Voorop moet daarbij staan we gaven dat donderdag in onze eerste beschouwing al aan, dat er bij vele kiezers een bewuste afkeer is geble ken van de doorbraak naar het socia lisme. Maar dat is niet een afwijzing van de doorbraak zonder meer. Wij duid den ook reeds aan en het was merk waardig, dat de Nw. Rott. Courant dat ook deed dat de winst van de V.V. D. ook een winst is voor een „door braakpartij", want dat is de liberale partij, onder wat naam ze ook uit kwam, altijd geweest. En ook onder 't Christelijk kiezerscorps maakte deze doorbraak in het verleden (en mis schien ook nu wel) zijn slachtoffers, vooral als de liberale propagandist oudtijds het Christelijk platteland op ging, na eerst, zoals men dat toen zei, zijn „witte das" te hebben voorgedaan, dat wil zeggen, zijn redevoeringen zo gericht te hebben, dat ze de Christe lijke kiezers imponeerden als domi- neestaai MAAR DAAROVER wilden we eigenlijk niet schrijven, al is het goed, dat het er staat. Het gaat ons om de- bezinning, die met name na deze uitslag in de Chris telijke kring alle aandacht zal moeten hebben. Wie zo de verkiezingsuitslag beziet, vraagt zich hoe langer hoe meer af, hoe lang het geleden is, dat men van het volk van Nederland kon spreken als van een Christelijke natie. De Rooms-Katholieke Volkspartij heeft met haar bijna 33 procent van de kie zers een peil bereikt, hoger dan ooit enige partij in Nederland na de even redige vertegenwoordiging. Telt men P.v.d.A. en V.V.D. tezamen, dan komt men voor deze doorbraakpartijen tot een percentage van ruim 40. Van de 27 procent, die overblijven, gaat nog ruim 5% procent af voor de commu nisten en de „overige partijen", .zodat er tenslotte voor de Christelijke partijen nog geen 22, procent overschiet, of nog geen vierde deel van het totaal. Die ruim 21 procent wordt dan nog over vier partijen verdeeld, waarvan de A. R. nog geen 9%, de CHU precies 9, de SGP 214 en het GPV nog geen 94 pro cent van de kiezers achter zich kre gen. MEN LATE deze gegevens eens rus tig op zich inwerken en vrage zich dan af, of bezinning niet meer dan nodig is. De bezinning moet dan gaan over de vraag: zijn wij allen tezamen en met elkaar wel op de goede weg? Wij vestigen er de aandacht op, dat uit deze cijfers blijkt, dat de K..V.P. de Rooms-Katholieken goed in de hand heeft en dat de doorbraak daar volledig is gedicht. Naar beide door braakpartijen. Maar dat geldt niet voor de Chris telijke partijen. Wat deze misschien eerder verloren aan de P.v.d.A., zijn ze nu kwijtge raakt aan de V.V.D. En gerekend met het feit, dat een aantal slachtoffers van de doorbraak naar de P.v.d.A. verlies, dat door de aanwas van jonge kiezers waarvan wij de indruk heb ben, dat het bij hen beter staat dan bij de oude niet kon worden inge haald. Dat geldt niet voor de SGP, die een merkwaardige constante positie in neemt. En ook niet voor het GPV, dat zijn klein kiezerscorps behouden heeft. Maar het geldt voor AR en CHU beide, voor de eerste in de sterkste mate. JUIST DIE BEIDE partijen zullen zich hebben te bezinnen, hoe hierin verandering is te brengen. Neen, wij concluderen hier niet: die ■twee moeten één worden. Misschien moet de nood nog groter worden, om dat te stellen en vooral om dat alge meen in beide partijen te doen besef fen. Voorshands zouden wij van ver eniging alleen nog meer verlies ver wachten, omdat beide partijen hieraan nog niet toe zijn en ook in klimaat te veel verschillen. Maar wat wij wel nodig en mogelijk achten, is, dat ze dichter bij elkaar gaan staan. Dat zij sommige stukken van bezinning, die voor beide gelijk liggen, ook gezamenlijk aanvatten. En dat zij met name in hun principiële voorlichting zich sterker richten op 't gehele Christenvolk. En die principiële voorlchting zij in elk geval principieel. Dat wil zegen.: gebonden aan de Bijbel en aan wat God ons in de historie leerde. Die voorlichting worde ook ontdaan van al het persoonlijk-gebondene, dat naar ons oordeel wel eens een te grote rol speelt en daardoor van voorbij gaande aard is en ook niet geschikt, om nieuwe lichtingen van kiezers te trekken. Die principiële voorlichting late ook plaats voor het verschil in visie en geaardhed, dat er nu eenmaal ook onder Christenen bestaat en dat nu vaak beantwoord wordt met een zekere neiging tot verkettering, die splijtend werkt. Is die voorlichting principieel, dan staan de wegen naar de kleinere groe- pen, alweer niet tot unificatie, maar'nïng, 'die ervoor nodig is, menen wij tot beter begrip te eerder open, om- hierbij op te moeten roepen. (Van een onzer redacteuren) „DE KERKEN MOETEN GEZAMENLIJK de wereld van de indu strie binnengaan. Door deze gerichte pastorale zorg zullen deuren opengaan, waardoor de kerk en het Christelijk leven weer gestalte kunnen krijgen in de wereld van de werkers in de fabrieken". Tot deze conclusie kwam men enige tijd geleden op de predikan tenconferentie, die door het Convent van Chr. Sociale Organisaties was belegd. Op meerdere plaatsen in ons land is de kerk de industrie reeds binnengetreden. Aan de IJ-mond, in Arnhem, in Zaandam en in Schiedam bestaan stichtingen onder de naam „Evangelie en Indu strie". Stichtingen die door een aantal samenwerkende protestantse kerken in het leven zijn geroepen om hierdoor dit terra incognita te betreden. Aan de gang van zaken bij dit werk wijdde het CNV donder dag te Utrecht een studie-conferentie. INLEIDER was hier ir. W. Bakker, voorzitter van de Stichting in het ge bied van de IJ-mond. Het initiatief tot het kerkewerk in de industrie werd daar genomen, toen men zag hoe veel moeite talloze plattelanders, uit Gro ningen en Friesland afkomstig, had den om zich aan te passen aan het nieuwe fabrieksmilieu. Hoe deze ont wortelden ook voor de kerk verloren dreigden te gaan. Later bleek, dat tal loze arbeiders het verband niet meer zien tussen de zondagse kerkdienst en het werken in de fabriek geduren de de rest van de week. Nadat gebleken was, dat het hou den van „pauze-diensten" en het werken met pamfletten weinig of niets uithaalde, begon men te penetreren in de wereld van de fabriek door ge spreksgroepen te vormen uit kerk leden van maximaal 8 tot 12 deel nemers. In deze groepen werden de vragen besproken, waarmee de arbei ders bleken te worstelen: rvagen over de zin van de arbeid, over de menselijke verhoudingen in het ^be drijf. En bij al die problemen werd gezegd: Wat zegt de Bijbel hier nu over? Door in de schaftlokalen korte ver slagen van het besprokene te ver spreiden, kwam ook daar het gesprek op gang en traden vele nieuwelingen tot de gespreksgroepen toe. Tal van groepen bestaan nu reeds voor de helft uit buitenkerkelijken. Voor dit werk werd een jong hervormd indu strie-predikant aangesteld en weldra zal ook een geref. predikant al zijn krachten aan deze arbeid gaan wijden. Naast de gespreksgroepen is er het persoonlijk gesprek metindividuele arbeiders. Dat wordt bij de mensen thuis gevoerd door de industrie-ouder lingen van de in de Stichting samen werkende kerken. Deze ouderlingen vangen ook de van buiten komende gezinnen op. Men werkt nauw samen met de personeelsafdelingen over de grote be drijven. Met het r.k. bedrijfsapostolaat wordt contact onderhouden over de methodiek van het werk. De Stichting geeft aan de ambtsdragers van de kerken in haar gebied ook voorlich- De derde Amerikaanse kunstmaan zal vermoedelijk vier tot zes maanden in haar baan blijven, zo heeft het Ameri kaanse marinelaboratorium donderdag in Washington bekend gemaakt. Uit de waarnemingen blijkt, dat de satelliet in 115,7 minuten eenmaal om de aarde draait. De afstand van de satelliet tot de aarde varieert van 200 km tot 2750 km. De baan maakt een hoek van 33,3 graden met de evenaar. Aanvankelijk bestond de vrees, dat de satelliet in zijn baan te dicht bij de aarde zou komen en binnen enkele dagen in de atmosfeer zou verbranden. dat daar juist hun bezwaren liggen. WIJ MOETEN voor heden met dit algemene woord hierover volstaan. Maar wij willen nog wel een woord wijden aan de bijzondere positie van Zeeland. Die is in bepaald opzicht beter dan die in het gehele land. Hier is de P.v.d.A. nu weer terug gebracht tot de ruim 28 procent van 1954. Maar de K.V.P. vertoont een gesta dige groei en klom nu tot bijna 21% procent. Tezamen hebben deze twee partijen nu bijna 50 (in 1956 ruim 50) procent van de kiezers achter zich. De V.V.D. heeft er ruim 9%, zodat er ruim 40 procent overblijft, waarvan de com munisten nog geen procent roven. Van die 40 procent heeft de CHU er bijna 17%, de A.R. 13, de SGP 9 en het GPV bijna 1. De zetelverdeling al kwam de CHU er daarbij wat bekaaid af be antwoord zo ongeveer aan deze ver houding. Maar dat vinden we niet het voor naamste. Het voornaamste is, dat, ge zien de 40 procent, de mogelijkheden in Zeeland stellig nog aanwezig zijn, om duidelijker tot het volk te spreken. Hier staat het gunstiger dan in „ove rig Nederland". Hier staan we, op grond van deze cijfers, toch nog iets dichter bij de gedachte aan een Chris telijke provincie. Wat echter elders in het land ge beurt en wat zich ook in Zeeland af tekent (in 1954 was het percentage nog ruim 41) moet ook hier tot de bezin ning leiden, waarover we hierboven voor heel het land spraken. Maar in Zeeland kan deze bezinning dit inspirerende element hebben, dat we goede kansen mogen zien. Tot die bezinning, ieder in eigen kring en met elkaar, waar dit moge lijk is, met inzet van de zelfverlooche- ting over loonsystemen, vakopleiding en dergelijke zaken opdat deze men sen meer begrip zullen krijgen voor de levenssfeer van hun gemeente leden in de industrie. Bij de discussie werd de vraag ge steld, hoe men de door dit werk aan getrokken niet-kerkelijke arbeiders naar de (welke?) kerk kan brengen. Worden ook de kerkleden hierdoor niet uit de kerkelijke gemeenschap in een para-parochiale gemeente ge trokken? Ir. Bakker bleek van mening te zijn, dat zo'n para-parochiale gemeente voor geïnteresseerde buitenkerke lijken als tussenstation op weg naar de kerk noodzakelijk kan zijn. Bij de kerklieden groeit door dit werk dik wijls juist ook het kerkelijk meeleven. Het bezwaar, dat het werk in de in dustrie zich op sociologisch-bepaalde groepen richt wordt verkleind, door dat men het administratief en hoger personeel ook bij deze arbeid betrekt. Moeilijk bleek het om een antwoord te geven op de vraag, hoe nu de ver houding moet zijn tussen dit werk en de arbeid van de chr. vakbeweging. Ook na een breedvoerige discussie moest de conclusie luiden, dat op dit moment geen nauwkeurige grens te trekken valt tussen^ sociale evangeli satie en chr. sociale actie. Ir. Bakker stelde, dat het C.N.V. niet als zodanig kan participeren in de bestaande en nog op te richten stichtingen. Wel moet de vakbewe ging haar leden opwekken om indivi dueel hun volle medewerking aan dit werk te geven. De heer Ruppert was het hier mee eens, doch verklaarde nadrukkelijk dat de bezinning op en de voorlichting van haar leden over sociaal-ethische vragen ook tot de primaire takken van de chr. sociale beweging als zodanig behoort. - - ER IS WEER een nieuwe appel-actie op komst in de geest zoals die vorig jaar gehouden is en op dezelfde wijze georganiseerd. Ook nu zullen loten tegen een gulden per stuk verkocht worden, waar van de opbrengst, naar men hoopt, de anderhalf miljoen gulden zal benaderen. Vijf deels reeds van inventaris voorziene woningen zullen ditmaal de hoofdprijzen vormen; een zesde huis zal door toe doen van het bedrijfsleven ten deel vallen aan een van de Nederlandse militaire oorlogsslachtoffers. Van deze slachtoffers zijn er in ons land- de nabestaanden inbegrepen nog 25.000, evenveel dus als de bevolking van een flink dorp. De Nederlandse Bond van Militaire Oorlogsslacht offers heeft zich hun lot aangetrokken. Mede dank zij de vorig jaar gehouden appel-actie is reeds in Doorn voor de dwarslaesiesdat zijn de rol stoelpatiënten een bungalowdorp gesticht, be staande uit een moederhuis en zeven dubbele bun- galoivs. Bij de actie „apelle 2" zal het er in de eerste plaats om gaan een tegemoetkoming in de exploitatiekosten van deze bungalows te verkrij- - -- --- -k gen; wat de actie meer opbrengt wordt aangewend voor revalidatie van Nederlandse militaire oom logsslachtoffers. Bijna een kwart miljoen gulden is de waarde van de prijzen, die voor. „appel 2" worden uitge loofd en deze zijn belastingvrij. De radio werkt ook weer mee. De AVRO verzorgt op 13 mei a.s. een programma uit het revalidatiecentrum „Aar denburg" in Doorn. Tijdens dit programma, dat van 20.05 tot 20.50 uur wordt uitgezonden zullen de nummers van de loten bekend gemaakt worden, waarop de vijf woonhuizen als prijzen gevallen zijn. Ook worden er weer, dank zij het bedrijfsleven, kranten huis aan huis verspreid, waarin men alles over de actie kan lezen, en waar 150 exemplaren tussen zitten, die samen f 25.000 waard zijn. Op 18 april zal over de zender Hilversum I (402 m) het geheim van deze kranten tussen 22.00 en 22.30 uur worden onthuld. Maatregelen zijn genomen om te voorkomen, dat de luisteraars zich inzake dit geheim zouden kunnen vergissen. De Goese hoofdagent van politie M. J. C. de Kok heeft wel een zeer bijzondere hobby. Sinds jaar en dag loopt hij veilingen af, bezoekt boedelverkopingen en neust zo hier en daar bij verscheidene bouwe rijen. En U kunt er zeker van zijn, dat hij daar zijn graantje wel mee pikt, in de vorm dan van kozijnen, afgekeurd hardboard, ontzagge lijke grote en logge deuren, glas-in-lood ramen, gebarsten planken etcetera. In de loop van een jaar kon hij wél een heel pakhuis vullen met dit voor een prikje gekocht materiaal. Maar onze hoofdagent dacht daar anders over. Hij voelde er in principe niets voor om al dat hout maar te laten staan wachten op een roemloos einde: het verrottingsproces. Daarom pakte hij fluks pen en papier ter hand en uit een wirwar van lijnen verrees het ontwerp van een zomerhuisje. Overigens ging dat niet zo vlug, als lig als deze was, leende hij even zijn 0 Volgens een bericht in het Egyptische blad „Al Ahram" zou koning Saoed van Saoedië-Arabie binnenkort naar Oosten rijk gaan voor een medische behandeling. De V.N.-commissie voor de status van de vrouw heeft donderdag een resolutie aangenomen, waarin gevraagd wordt om een internationale conventie die meisjes beneden de 16 jaar verbiedt te trouwen. De stemmenverhouding was 15 voor, geen tegen en drie onthoudingen (de Ver. Staten, België en Canada). 0 TE LAUSANNE is donderdag een in ternationale conferentie over de gevolgen van radio-activiteit begonnen. Aan deze conferentie namen circa 150 geleerden deel, afkomstig uit de V.S., Frankrijk, Zwitserland, Groot-Brittannië, West- Duitsland en de Scandinavische landen, werd in de arm genomen. Bereidwil- wij dat wel vertellen. Ruim 300 dagen waren nodig om alles te berekenen, uit te centimeteren ente becijfe ren of dat alles wel in de praktijk toe gepast kon worden. Want de heer De Kok wilde „wer kelijk geen gewoon kotje", om het even in zijn woorden neer te zetten. Nee, het moest een gebouw worden, dat aan alle moderne eisen zou kun nen voldoen. En dat is het geworden ook. Nadat het bouwwerk reeds op pa pier was verrezen, nam de dienaar der Heilige Hermandad hamer en zaag op, charterde zijn buren en verdween met zijn opgeslagen planken en hardboard in de tuin. Een half jaar lang hoorde de Scheldestraat (want daar woont de heer De Kok) 's avonds en 's morgens, al naar gelang de persoon in kwestie vrij van dienst was, fikse hamerslagen en het gepiep der zaag. MEDEWERKING Gestaag verrezen de wanden, werd het dak geplaatst en alras bleek, dat het lapje tuingrond, wettig toebeho rend aan de bewoner van het pand Scheldestraat 28, te klein bleek om „het kot" te bevatten. De buurvrouw, mevr. Nonnekens, verleende haar medewerking, door voorlopig haar grond ten behoeve van de bouw af te staan. Weer een moeilijkheid overwon nen. Maar er waren er vele. Zo onder vond de heer De Kok ook, dat het handzagen op de duur een afmattende bezigheid gaat worden. Buurman links elektrische cirkelzaag. Tja,- ontzettend veel medewerking heeft de hoofd agent van zijn mede-Scheldestraatbe- woners gekregen. •En nu staat er midden in de stad Goes, zomaar in een combinatie tuintje, een 5% bij 4 meter groot zijnd zomerhuisje, ingericht en al. De (nu nog grondverf-) kleuren schitteren als het zonnetje er op schijnt. De antieke lamp wiebelt wonderwel in de in moderne tinten uitgevoerde huiskamer. De slaapka mers zijn een voorbeeld van ruimte- benutting. Ja, wanneer men het bouwwerk be ziet, gaat men zich licht afvragen of de heer De Kok niet zijn roeping heeft gemist. Had hij niet timmerman moe ten worden, of wellicht architect..'.. Maar dat zijn nu van die dingen, die alleen de Hermandad-ter aangaan. NAAR VROUWENPOLDER Natuurlijk is het onmogelijk, om het zomerhuisje zomaar in de tuin te la ten staan. Daarvan is de bouwer ook wel overtuigd. Hij heeft daarom „een aardig plekkie achter de duunen" ge vonden. Maandag wordt het op deskun dige wijze gesloopt, per vrachtwagen vervoerd, waarna de fragmenten in 't rustieke plaatsje Vrouwenpolder weer in elkaar gepast worden. Op een beton- fundering, die 2,5 ton weegt en die be staat uit.... afgekeurde trottoirban den, die oorspronkelijk bestemd wa ren om tot puin vermaald te worden. UITRUSTEN Of de heer De Kok van plan is, na de afbraak en wederopbouw een nieuw huisje te gaan bouwen, zodat dus van serie-produktie gesproken kan worden_ „Nou, ehmisschien wel Maar eerst ga ik lekker van de zo mer uitrusten in mien kotje. Daarna kunnen we nog wel eens verder zien Ja, we zullen nog wel eens ver der zienIn ieder geval krijgt de gemeente Vrouwenpolder er met ingang van maandag 'n nieuw zomerhuisje bij. En dat is werke lijk geen gewoon kotje". Ingezonden mededeling (Adv.) KRABBENDIJKE N.C.V.B. De heer M. Allewijn uit Goes heeft voor de N.C.V.B. gesproken over de ontwikkeling achter het ijze ren gordijn. Dit is dan het definitieve einde van het Britse koninklijke bezoek aan ons land. Boven de „Britan-1 daverend geweld een luisterrijk nia" stijgen veelkleurige vuurpij- besluit vormden van het driedaag- len op die in fraaie patronen metse bezoek. De minister voor Defensie heeft zo als we reeds kort meldden besloten dit jaar geen groot nationaal militair de- filé ter ere van de verjaardag van Hare Majesteit de Koningin te doen houden. In plaats daarvan zal op 30 april a.s. in Amersfoort, Arnhem, Assen, Ede, Eind hoven en 's-Hertogenbosch een parade of défilé worden gehouden door eenheden van de Kon. Landmacht uit of uit de onmiddellijke omgeving van die plaatsen, tot een sterkte van 1500 tot 2500 man, waarhij een militair muziekkorps is in gedeeld. Aan het défilé te Arnhem zal boven dien een detachement Kon. Luchtmacht van de vliegbasis Deelen deelnemen. Defilé's of een mars door de stad met kleinere formaties worden o.a. gehouden te Breda, Roosendaal en Zutphen. De Kon. Luchtmacht zal voorts uit enkele vliegbases een paradevlucht boven ons land maken, volgens een nog nader vast te stellen vliegroute, terwijl het com mando luchtvaarttroepen te Nijmegen 'n parade met défilé organiseert. De Kon. Marine houdt traditiegetrouw haar parade In Den Helder. Landbouwprijsindexcijfers februari 1958 Volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek bedroeg het algemeen land- bouwprljsindexcijfer (basis 1949/'50 1952/'53 100) In februari 104 tegen 105 in januari en 107 in februari 1957. Het groepsindexcijfer voor de akker- bouwprodukten onderging wederom een lichte stijging, nl. van 108 tot 109, verge leken met februari van het vorig jaar (99) ligt het 10 punten hoger. Het groepsindexcijfer voor de veehou- derijprodukten liep, ondanks hogere prij zen voor rundvlees, varkensvlees, scha pen en paarden, terug van 104 tot 102 als gevolg van de lagere prijzen voor eieren en melk. Ten opzichte van febru ari 1957 (110) betekent dit een daling met 8 punten. Het indexcijfer voor het totaal der kos tenfactoren bleef wederom ongewijzigd op 130, vergeleken met februari van het vorig jaar ligt het 3 punten hoger.

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 3