CETAFLEX zonder harder lijmt kond alle kont! Djakarta-visie op de ontwikkeling op Sumatra 2)e macht der zonde Radion wast witter... en zachter! Verwacht wordt: guerilla^oorlog Schooldag 25 april te Middelburg Studieconferentie van Ulo^docenten Zeeuwse organisten te Zierikzee bijeen DOUWE EGBERTS Donderdag 27 maart 1958 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 7 In een exclusief onderhoud met een correspondent van het Agence Trance Presse, heeft de militaire commandant van noord-Sumatra, t.-kol. Djamin Gintings verklaard, dat zijn troepen thans geheel oost- Sumatra onder controle hebben en dat majoor Nainggolan naar zijn mening een hopeloze strijd voert. Het zal waarschijnlijk niet lang meer duren, voor hij op de vlucht zal moeten gaan over het Toba- meer, naar Tapenuli. In dat geval zal hij de pantserwagens en artille riemunitie, die hij in Medan had buitgemaakt, moeten achterlaten of vernietigen. Overste Gintings deelde nog mede, dat zijn troepenmacht uit om streeks 1000 manschappen bestaat, terwijl Nainggolan aanvankelijk over slechts 500 manschappen beschikte, waarvan de helft inmiddels werd gedood of zich heeft overgegeven. Het grootste deel der regeringstroe pen is volgens overste Gintings over- tee naar Belawan aangevoerd. Nog bijna dagelijks worden versterkingen ontscheept. De nog resterende troepen van ma joor Nainggolan worden onophoudelijk door „Mustang"-jagers aangevallen. Overste Gintings deelde nog mede, dat in de bergachtige bossen tussen Pematang Siantar en Prapat hevige gevechten zijn geleverd, in de loop waarvan aan de troepen van de tegen regering zware verliezen werden toe gebracht. 75 man gaven zich over, ter wijl wapenmateriaal van Amerikaans fabrikaat in beslag werd genomen. Zowel aan de zijde der centrale re gering als aan die van de tegenrege ring wordt de mogelijkheid niet uitge sloten geacht, dat de burgeroorlog op Sumatra zal ontaarden in een guerilla- strijd naar het model van Malakka of op de Philippijnen. In rebellenkringen wijst men in dit verband op de belangrijke verschillen tussen de opstand van Sumatra en de bedoelingen van de communisten op Malakka en van de Hnks In de Philip pijnen. De Maleise en Philippijnse opstan delingen hebben altijd strijd geleverd- In de bossen of vanuit hnn schuil plaateen, doch die van Sumatra staan onder een eigen regering en hebben Ingezonden mededeling (Adv.) best fabrics only vraagt uw kleermaker* VRIJDAG 38 MAART HILVERSUM I (402 m.>. VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. 8.00 Nws. 8.18 De ontbijtclub. 9.00 V. d. vrouw. 9.35 Wa- terst. 9.40 Schoolradio. VPRO: Avonturen met kinderen, caus. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 V. d. zieken. 11.05 Voor de kleuters. 11.20 Plantaardig en mineraal. AVRO: 12.00 Lichte muz. 12.20 Regerings- uitz.: Landbouwrubriek. Op stap met de inspecteur v. h. varkensstamboek. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Sport en prognose. 12.50 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Koren, ork. en sol. 13.55 Beursber. 14.00 Solistenconc. In de pauze: voordr. 15.00 Gram. 15.10 Gevar. progr. VARA: 16.00 Gram. 16.30 Jeugdconc. 17.10 V. d. jeugd. 17.40 Hammondorgel en zang. 17.55 Act. X8.00 Nws. 18.15 Pol. caus.: P.v.d.A. 18.25 Latijnse klanken. 18.50 De puntjes op de 1, caus. 19.00 V. d. kind. 19.10 Musette- ork. VPRO: 19.30 Het platteland nu, caus. 19.45 Een nationale zaak, caus. 19.50 De Remonstrantse landdag op 11 mei 1958, causerie. 19.55 VPRO-nws. 20.00 Nieuws. 20.05 Levend uit de kracht Gods, caus. 20.20 Boekbespr. 20.30 Filmrubriek. 20.40 Koorzang. VARA: 21.00 Lichte muz. 21.40 De lange weg, documentaire. 22.15 Gram. 22.25 Buitenl. weekoverz. VPRO: 22.30 Zorg om de mens, causerieën. VARA: 23.00 Nws. 23.15 Lichte muz. 23.4524.00 Gram. HILVERSUM II (298 m.). NCRV: 7.00 Nws. en SOS-ber. 7.10 Gewijde muziek. 7.50 Een woord voor de dag. 8.00 Nws. en weerber. 8.15 Gram. 8.30 Lichte muz. 0.00 V. d. zieken. 9.30 V. d. vrouw. 9.35 Radio Filh. ork. en solist. 10.30 Morgen dienst. 11.00 Gram. 11.30 De jeugd op ei gen wieken, hoorsp. 12.00 Viool en piano. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Lichte muz. 12.50 Vakantierubr. 13.00 Nws. 13.15 Gevar. muz. 13.45 Gram. 14.05 School radio. 14.25 Vocaal Dubbelkwartet. 14.55 Gram. 15.15 Voordr. 15.35 Gevar. muziek. 16.00 Het kweken van siermais, caus. 16.15 Madrigaal koor. 16.30 Pianorecital. 17.00 Voordr. 17.20 Gram. 17.40 Beursber. 17.45 Gram. 18.00 Koorzang. 18.20 Stemmen v. Overzee. 18.35 V. d. jeugd. 18.50 Cursus: Openbaar kunstbezit. 19.00 Nws. en weer ber. 19.10 Op de man af. 19.15 Regerings- uitz.: De statistiek antwoordt: Prof. Dr. Ph. J. Idenburg, directeur-generaal van de statistiek, beantwoordt vragen over het onderwerp „De straatcollecten". 19.25 Gram. 20.00 Radiokrant. 20.20 Gram. 20.30 De jeugd op eigen wieken, hoorsp. 21.00 Lukas Passion. 23.20 Gram. 23.30 Nws. 23.4524.00 Avondoverdenking TELEVISIEPROGRAMMA NTS: Relais Vlaamse TV- 20.30—21.30 Gevar. progr. 21.30—22.00 Film v. Staat- liebezoek v. Koningin Elizabeth en Prins Philip. BRUSSEL (324 m.). 12.00 Gram. 12.30 Weerber. 12.34 Gram. (Om 12.55 Koersen) 13.00 Nws. 13.15 Gram. 14.00, 14.30 en 14.50 Gram. 15.00 en 15.45 Gram. 16.00 Koersen. 16.02 Gram. 16.45 Idem. 17.00 Nws. 17.10 Gram. 17.45 Duitse les. 18.00 Pianorecital. 18.10 Voordracht. 18.30 V. d. sold. 19.00 Nws. 19.40 Gram. 20.00 Ork.conc. 22.00 Nws. 22.15 Jazzmuz. 22.45 Gram. 22.55 23.00 Nws. gehele provincies onder hun controle, Ze hebben ook de morele steun van het gebied van Atjeh, van zuid-Suma- tra en tenslotte van het midden en zui den van Tapanuli. Ze hebben een der de deel van de 12 miljoen inwoners van Sumatra aan hnn zijde. Wat de steun van Atjeh betreft, is het echter de vraag, of deze als een belangrijke bijdrage voor de opstand kan worden beschouwd. Al tientallen jaren lang hebben de Atjehers uiting gegeven aan hun ver langen naar onafhankelijkheid. Zij on derhouden eigen handelsbetrekkingen met het buitenland en behartigen zelf hun binnenlandse aangelegenheden. Zij staan vijandig tegenover elke po ging tot inmenging, van welke kant die ook komt, en zijn weinig geneigd zich te bemoeien met kwesties buiten hun gebied. De steun van de inwoners van het noordelijk deel van Tapanuli heeft 'n meer actief karakter. De bevolking, die voor het grootste deel uit Christe nen bestaat, staat geheel aan de kant van de tegenregering, welker aanvoer der, kolonel Simbolon, uit dit gebied afkomstig is. De troepen der centrale regering beheersen de gehele oostkust, het ge bied waar zich de voornaamste havens bevinden. Naar raming zijn de strijdkrachten der centrale regering vijf maal zo groot als die der tegenregering. De Prot. Chr. scholen in Zeeland hopen op vrijdag 25 april a.s. in het Schuttershof te Middelburg de jaar lijkse schooldag te houden, waaraan weer een grote tentoonstelling van leermiddelen, schoolmeubelen enz. ver bonden wordt. De burgemeester van Middelburg, mr. Joh. de Widt zal 's morgens om negen uur de bijeenkomst openen. In de morgenvergadering zal gesproken worden door prof. mr. L. W. G. Schol ten uit Utrecht, lid der Tweede Ka- metr, over het onderwerp „Een oud ideaal in een moderne wereld". Aan de hand van een vijftal stellingen zal de hoogleraar de noodzaak van de vrije Christelijke school aantonen. 's Middags spreekt de bekende Afri- ka-reiziger K. J. Juminus Ingerman uit Haarlem over zijn bezoek aan dr. Abert Schweitzer. Op 2 en 3 mei a.s. zullen de docen ten bij het Christelijk en openbaar on derwijs in Zeeland en West-Brabant in hotel „De Korenbeurs" te Goes een tweedaagse conferentie houden. Vrij dagmorgen zal prof. L. W. G. Schol ten van Utrecht een referaat houden over „Het geschiedenisonderwijs op de Ulo-school", waarna 's middags dr. L. de Klerk uit Utrecht zal spreken over „Taalonderwijs als determinatiemid del". 's Zaterdags spreekt mevr. Blom- kv/ist-Lub uit Amsterdam over „Het meisje op de Ulo-school". Na afloop van de referaten zal in vier secties over het gehoorde gedis cussieerd worden, waarna in plenaire zitting de sprekers zullen antwoorden. Vrijdagavond hoopt de heer lm. Stel uit Kruiningen een causerie, verlucht met dia's, te houden over reisimpres sies uit de U.S.A., speciaal in verband met het voortgezet onderwijs aldaar. ANNA JACOBAPÖLDER Gouden huwelijksfeest. Verleden week herdacht het echtpaar Joh. van Beek van Luijk de dag waarop zij 59 jaar ln de echt waren verbonden. Op de recep tie, die ln Ons Dorpshuis werd gehouden, werd het paar door vrienden en beken den van harte gelukgewenst met dit heugelijke feit. Ook de plaatselijke mu- ziekclub „Ombona" liet zich in dezen niet onbetuigd en bracht een paar toe passelijke liederen ten gehore. BORSSELE Groene Kruis. Onder voorzitterschap van de heer Kievit kwam het plaatselijke Groene Kruis bijeen. Er is een batig sal do van f 600,Dit bedrag zal worden besteed om het magazijn aan te vullen. Het reservefonds zal worden aangevuld met f 300,In de vakature A. Nieuwen- hulze werd als bestuurslid gekozen de heer J. de Muijnck. Er wordt nog een drietal prachtige kleurenfilms te zien ge geven. VEERE Coöp. boerenleenbank. De Coöp. boe renleenbank hield onder voorzitterschap van de heer D. Kasse Dzn. haar jaar lijkse algemene vergadering. Uit de ba lans bleek, dat de zaken der bank zich konden uitbreiden. De omzet bedroeg f 7.200.000,eii het eindcijfer der balans wees een saldo aan van f 1.995.000,De voorschotten liepen Iets terug, maar daar tegenover stegen de uitgezette gelden in lopende rekening met f 90.000,De net towinst bedroeg f 2680,Herkozen wer den in verschillende bestuursfuncties de heren J. Baaijens en H. J. Volkers. Na afloop der vergadering werden door de burgemeester enige films vertoond. Het district Zeeland van de Neder landse organistenvereniging hield in de consistoriekamer der Chr. Geref. Kerk te Zierikzee een vergadering. De bedoeling was kennis te maken met het nieuwe, door de gebr. Van Vulpen te Utrecht gebouwde orgel in deze kerk. De voorzitter, de heer J. Rijn, open de de bijeenkomst Na afdoening der huishoudelijke zaken deelde de heer S. de Vlieger, organist der kerk, het een en ander mee over de totstandko ming van dit sleeplade orgel ter ver vanging van het onbruikbaar gewor den pneumatische. Een bijzonderheid is, dat de z.g. „Spaanse trompet" voor het eerst door een Nederlandse orgel bouwer is toegepast. In de kerk liet de heer J. Baas, or ganist der grote kerk te Zierikzee, eerst de afzonderlijke registers horen, gevolgd door enkele eenvoudige com binaties. Daarna werd het orgel be speeld door de heer Rijn en enkele collega's. Benoeming bij PTT Bij beschikking van de directeur- generaal der P.T.T. is de hoofdemployé le klasse der P.T.T., de heer M. G. A. Elzinga te Middelburg, ingaande 1 april a.s. benoemd tot directeur van het post- en telegraafkantoor te Vianen. Ingezonden mededeling (Adv.) Na het galaconcert in het Am sterdamse concertgebouw werd Eduard van Beinum aan H.M. Ko ningin Elizabeth voorgesteld. Bij deze plechtigheid overhan digde de dirigent een fraai bloem stuk aan de vorstin. Ingezonden mededeling (adv.) ST. PHILIPSLAND Bloedtransfusie. Op de gehouden bloed transfusieavond mocht de plaatselijke afdeling van het Ned. Rode Kruis weer winst boeken, hoewel het aantal waar naar gestreefd wordt, nl. 300, nog niet behaald werd. Het. aantal donors bedroeg DOOR LESLIE KEITH 119) „Luister", zei hij, trachtend de oude, vaste, vrolijke toon in zijn stem te leg gen: „Ik ga morgen naar Frankrijk. Zaken voor de maatschappij kunnen niet uitgesteld worden. Kun je mij een tijdje missen? Het zal maar een week duren. Nu, kijk eens. Ik vraag om ge durende die week de dingen nog eens goed te overdenken en als ik terug kom zal ik je helpen met die., zaak." „Ik weet, dat je het doen zult", zij bloosde en liet haar hoofd hangen: „je zult de schande niet vrezen, maar o, geloof mij, ik ben er ook al lang over heen. Het is het minste en laatste van mijn straf. Ik heb nooit bedoeld, het geld te behouden, alleenalleen, ik kan er vanavond nog niet over spre ken, deze eerste avond." „Mijn arme Maisie, ik zal je hel pen." „O, zij zullen mij geen verwijt ma kenzij zullen mij niet misgunnen, wat Maisie had. Er is zo veel en zij zijn zo goed. Ik vrees hun vriendelijk heid meer dan hun boosheid." „Beloof me, tenminste te wachten, tot ik terug kom. Ik zal geen rust heb ben, als ik moet denken, dat je er al leen voorstaat." „Ik zal trachten, te wachten. Maar ik kan het niet geheel beloven. Het kan te moeilijk worden." „Als ik eerder klaar kan komen, kom ik dadelijk. Hier is mijn adres. Als je mij nodig hebt, telegrafeer dan. Ik kom dan in elk geval. En wanneer je tot andere gedachten mocht ko men Haar blik doodde zijn hoop. „Wel", hy slaakte een zucht, „denk er tenminste over, naar Nieuw-Or- leans terug te keren waar ik je tussen de reizen in nog eens kan opzoeken. Zullen zullen zij je iets laten?" vroeg hij twijfelend. „Zij zouden het doen, indien ik maar wilde", zei zij moe. „Maar ik zou jou liever vragen, mij te helpen." Ze zag aan zijn ophelderend gelaat, dat haar woorden hem voor het eerst die avond genoegen gaven. De tranen kwamen haar in de ogen, toen hij zijn hand uitstrekte en af scheid nam. „God zegene je altijd, Larry, lieve Larry", zei zij gebroken, „de beste en trouwste vriend, die een arme vrouw ooit heeft gehad." HOOFDSTUK XXXIII Ik kom, Larry Peggy kwam de heuvel van 't kerk hof al, waar zij bloemen had gebracht, die gezonden waren door Grania en haar zoontje, toen zij Drake ontmoette. „Ik heb mevrouw Kingdon bezocht", zei hij. Peggy keek hem aan. „Ben je er in geslaagd, haar over te halen, met mij terug te gaan naar moeder?" „Ik vrees van niet. Ik probeerde het. zoals ik beloofd heb, maar ik geloof niet, dat ïii het begreep. Zi| scheer niet in staat, om te luisteren." „Ja", zei Peggy met een zucht. „Ik weet het. Ik denk, dat zij kapitein Fo- go mist. Zij leeft in het verleden en hij kon daarover met haar spreken. Als zij niet met mij terug wil, moet moeder hier komen. Zij kan niet al leen blijven." „Wil je dat ik je moeder ga halen?" „Ga je naar Londen?" „Ik kan iedere dag gaan, als je het wenst." „Neen", zei zij, na een ogenblik na gedacht te hebben. „Nog niet. We moe ten Maisie nog wat tijd geven. Moe der is altijd zenuwachtig op een spoor- reis en de zee is verkeerd voor haar rheumatiek. Maar we hebben geen recht je van je werk af te houden. Ik denk, dat je terug meet gaan." „Ik heb geen werk", zei hij luchtig. „De uitgevers dingen nog niet om mijn gunst." „Er ligt een hele stapel papier", zei ze verwijtend, „ik zag het onbeschre ven achter het woordenboek en er staat ook een doosje nieuwe pennen. Je'moest het werkelijk niet langer la ten wachten." „Ach ja, dat papier. Wil je geloven, dat het verlammend werkt, om een pak nieuw te kopen en na te denken over de hoeveelheid gedachten, die nodig zijn, om het te bedekken?" „Je kon misschierf beter dicteren", stelde zij voor, „het geeft wel cachet om door de kamer heen en weer te lopen en je bekentenissen uit te stor ten in het - welwillend oor van een typist,e:" „Werkelijk welwillend!" „Neem mijn illusies niet weg. Ik dacht'er'over, zelf lid van dat eerbare gilde te worden, en heb dat alleen nog maar nagelaten, omdat het met mijn spelling niet al te goed in orde is. Als de held zich niet in het Grieks zou beklagen of de heldin in het Frans flauwvallen, zou het misschien gaan. De vreemde talen verraden mij. Zij ontdekken mijn zwakke plekken." Niet te geloven! Deugde miju manier van wassen niet? „O, vast wel", zei Emmy „jouw lakens worden even fris, even helder, als je maar met Radion wast." Sindsdien gebruik ik Radion. Een plezier is het om te wassen in sop met zulk heerlijk, dik schuim. Het is zo zacht en zo veilig. En mijn lakens komen er stralend wit uit te voorschijn. HOE U OOK WAST.,, in teilketel of wasmachineRadion wast witterl En aan alles merkt U hoe voorzichtig Radion-sop is. Toch haalt het héél secuur alle vuil en vet uit Uw wasgoed. Tot het stralend wit is en heerlijk zacht. Even zacht ats Uw handen. *ad.!7 tóf Jvo.ar

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 7