Zelfs de Batavieren voelden zich niet thuis zonder vloerbedekking In driekwart jaar van lijnolie tot linoleum Linoleum leverde bijdrage tot moderne vormgeving J Vier miljoen voetenJ Oxyderen en besterven alleen duurt reeds zes maanden KIJK UW KAMER EENS ROND BELANGRIJKE ONTDEKKING VAN FREDERIK WALTON Vrijdag 21 maart 1958 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 9 Tien tegen één vI 3kums}^re huid? toen ik tussen veel papieren dat oude rapport van mij ontdekte. Het was van het laatste jaar van de lagere school. Het zag er heus behoorlijk uit wat de cijfers betrof. En dat liet ik dadelijk even aan iemand zien. En ik dacht, dat ik wel te horen zou krijgen: „Dat ouwe beestje ziet er niet slecht uit. „Maar ach, ach, dat pakte anders uit, want er werd gezegd: „Jij hebt toen vast een heel erg goede meester gehad, anders was het zo best niet geweest, vooral voor gedrag." Ik dacht, als zo'n rapport niet helpt, om een goedkeuring over mijn jonge jaren te krijgen, dan helpt er niets en daarom verdween dat eerbiedwaardige oude rap port tussen veel andere oudheden in de kachel. En dat is het droevig end van mijn rapport. Nu liggen er nog een paar brieven, die een antwoord moeten hebben, daarom ga ik nu stoppen. Dag allemaal. Jullie tante Truus. Madeliefje te Serooskerke. Het spijt me geducht, dat je laatste brief een afscheids brief is, want je was zo'n trouwe nicht. Je staat tenminste heel wat keertjes in mijn boek vermeld. Maar ik kan het begrijpen, bij al het huiswerk, dat je hebt, dat na tuurlijk veel tijd vergt. Gelukkig, dat zus je plaats wil innemen. Ik hoop, dat ze even geregeld met ons zal meedoen als JU gedaan hebt. Van harte verder het beste gewenst. Ik hoop, dat ik via Je zus wel eens wat van je zal horen. Stevelien van H. te Krabbendjjke. Heb ben Jullie nu knikkertijd? Dat ral toch Voor gymnastiekzalen wordt te genwoordig algemeen gebruik gemaakt van 't kurklinoleum, dat veerkrachtig en geluiddempend is. Op de foto: de prachtige nieu we turnhal in Emmen, waarin 830 vierkante m kurklinoleum werd gelegd. Alle decoratie in vloeren van les- en speellokalen, kantoren, restau rants, salons e.d. biedt linoleum een oneindig aan mogelijk heden. Ingezonden mededeling (Adv.) Tien tegen één dat negen van de tien huisvrouwen MAÏZENA DURYEA gebruiken. Een keuken geheim, dat overgaat van moeder op dochter, al sinds vele genera ties. Voor het binden van groen ten, soepen en sausen is er niets beters. Met MAÏZENA DU BYE A eijn mislukkingen uit ge sloten. Maar.laat niets aan het toeval over. Als U Uw leverancier vraagt om maizena, zeg er dan uitdruk kelijk bij DUR YEA. Dan pas weet hij, dat U de echte, originele MAÏZENA verlangt. Mariene Matthews, winnares van twee bronzen medailles bij de Olym pische Spelen te Melbourne, heeft tij dens de Australische atletiek kam pioenschappen het wereldrecord op do 100 yards verbeterd. Zij maakte een tijd van 10.3 sec. Het oude record stond op naam van h-aar landgenote, Marjorie Jackson (10.4 sec.). Mijn beste nichtjes en neven, Het is in deze tijd alles rapporten, wat de klok slaat. Ik krüg van velen trouw de cUferlijsten doorgestuurd. Willen jul lie wel geloven, dat ik trots ben op mijn nichten en neven? Daar zijn heel wat dik ke cijfers te vinden ln hun rapporten. Achten en negens vind ik tenminste dik ke knapen. Maar nu moet ik je een verhaal vertel len van mijn rapport. Ja, echt waar, maar het was een aardig oud beestje hoor. Ik was deze week in een rustig uurtje bezig, eens wat oude paperassen op te ruimen, wel eens smerige handen geven. Hoe staat het nu met je winsten? Nog net eender, als Je me schreef? Ik deed het vroeger ook graag. Hoe heet het boek, dat je kreeg? Niets leuk, om nu nog in een fik se sneeuwbui verzeild te raken. Nu den ken we liever aan de lente, die juist be gonnen is, met wat zonneschUn en overal bloemen. Sjaan van H. te Krabbendijke. Fijn, dat Je een prijs won met Je hyacinten. Mocht Je de bloemen houden, of moest Je die af staan? Wat ruiken hyacinten toch heer lijk. Dat boek heb ik ook gelezen en ik vind het prachtig. Met pitriet kun Je mooie dingen maken. Is het theeblad al klaar? Zilvervos te Veere, Net als Jij ben ik verzot op lezen maar ook mij vergaat het zoals je schreef. Er is lang niet altijd kans om eens heerlijk een boek achter elkaar uit te lezen. Op het andere punt. verschil ik wel heel wat met jou, want ik sta zelfs graag bijtUds op. Ik heb in „De Stroom" gekeken en jU hoorde niet tot de prijs- winsters, hé? Nicht, wat een lekker kostje moest jU koken. Had wel mee willen smullen. Geweldig veel plezier gehad om je verhaal van de lastige schoonpappa. Het was wel een leuke avond toen. Je rapport is geweldig. Daar kun je met een gerust hart thuis mee aankomen. KIJK UW KAMER EENS ROND en laat uw ogen eens dwalen over alle bezittingen, die u het leven veraangenamen en vergemakkelijken. De luie stoel, de warme glanzend gepoetste kachel, de rustig spelende radio, de leeslamp die een overvloedige lichtbundel over u uitstort, de gezellig tikkende klok en de gesloten gordijnen, die de intimiteit van uw huiskamer vervolmaken. Laat deze sfeer van behagelijkheid even op u inwerken en vraag u dan af, wat er van zou overblijven als u op datzelfde moment temidden van al die dingen op een kale houten of betonnen vloer zoudt zitten. Heel die genoeglijke huiselijke sfeer zou dan verdwenen zijn en aan de inrichting van uw kamer zou toch echt iets ontbreken Nee, zonder vloer bedekking is onze wo ning niet compleet. De Batavieren bebben al lets van de waarde van de vloerbedekking ge voeld toen 7,ij de bo dem in hun lemen butten gingen bedek ken met gedroogde huiden of stro. Later werd ook turfstrooisel wel als vloerbedek king aangewend. Om streeks het jaar 10tt< kwamen de houten vloeren in zwang, al of niet gepolijst en be strooid met fijn zant1 Pas vier a vijf eeu wen later zou de be schaving zo ver gevor derd zijn, dat de vloe ren in de huizen der rijken met tapijten werden bedekt. De houten vloer in de wo ningen van de een- voudigen had toen veelal plaats gemaakt voor een stenen vloer Tegels en marmer werden nog later in keukens en gangen veel gebruikt. VANWAAR HET ONT STAAN van het produkt linoleum? De eer van het uitvinden van deze in onze tijd zo veelvuldig toegepas te manier van vloerbedek king komt toe aan de En gelsman Frederik Walton, die in 1860 bij zijn pogin gen om uit lijnolie rubber te vervaardigen op zekere dag ontdekte, dat het dnn- ne vliesje (geoxydeerde lijnolie), dat zich op de pot met lijnolie had gevormd, zeer taai en elastisch was. Op dat moment was de we reld er een uitvinder en een uitvinding rijker ge- ker geworden. Walton was de eerste wereldburger, die uit een mengsel van geoxydeerde hjnolie, kurk- en houtmeei en droge verfstof, geperst op een onderlaag van jute, een nieuw soort vloerbe dekking leverde. De nieuwe vloerbedek king, die steeds meer op gang maakte, kreeg de naam „linoleum" en onder deze naam wordt dit pro dukt thans ook ln ons land in grote hoeveelheden ver vaardigd, in gemoderni seerde vorm, maar nog al tijd volgens het oude re cept. Twee oliemolens, „De Vrede" en „De Bakker", staande aan de Zaan wer den de voorlopers van de imposante industrie te Krommenie, die zich in Nederland bezig houdt met de vervaardiging van lino leum. In 1893 ontstond uit deze 18de eeuwse oliemo len de Nederlandse Lino- leumfabriek, die thans 1200 man personeel in dienst heeft en naar alle wereld delen exporteert. De drie belangrijkste grondstoffen voor het lino leum moeten uit het bui tenland worden geïmpor teerd: Het lijnzaad uit Canada of Argentinië, waaruit de ïmisbare lijnolie, het bindmiddel voor het lino leum, wordt geperst. De kurk, afkomstig van de Portugese kurkeik. Deze grondstof uit de vermalen bast van de kurkeik geeft het linoleum z'n veer kracht en isolerend vermo gen. De Jute uit India en Pa kistan, die tot brede banen geweven wordt en de hech te grondslag van het lino- eum vormt. Het hoofdbestuur van het Neder landse Rode Kruis heeft besloten ten behoeve van de 65 dakloos geworden gezinnen in het Ambonezenwoonoord „De Schattenberg" bij Westerbork, dat dinsdag jl. door een felle brand werd getroffen, maximaal f 25.000 ter be schikking te stellen. In de moderne huiskamer zijn met linoleum bijzonder goedt combinaties mogelijk, zoals dez« Ingezonden mededeling (Adv.) Ingezonden mededeling (Adv.) I Ook de uitvinding van Fred Wal- i ton betekende niet het eindpunt in f de ontwikkeling van de kunststof- i vloerbedekking. Met de (glorieuze) I intrede van het plastic-produkt in l I onze wereld verscheen ook de Colo- i vinyl (plastic-asbest) tegels op de I markt. Deze moderne vloerbedek- 1 I king maakt thans snel opgang. De slijtvastheid van de Colovinyl-tegels J is zeer groot, blijkens een officiële i meting, welke werd verricht in de 1 stand van de Shell op de „E 55". I Ruim 2 miljoen mensen schuifelden daar over een vloer van plastic- J tegels, doch de slijtage bedroeg i slechts 'n fractie van een millimeter. 1 I In kleuterscholen wordt linoleum veelvuldig toegepast. Het motief kan zodanig gekozen worden, dat de vloer van het speellokaal een blijvende plattegrond vormt voor spelletjes in de kring, zoals op bovenstaande foto bliikt. Ingezonden mededeling (Adv.) HET WORDINGSPROCES VAN LINOLEUM is even imposant als langdurig. Langdurig vooral, door de tijdrovende voorbewerking, die de lijnolie moet ondergaan om het taaie linoxyn te krijgen, dat het linoleum cement levert. De lijnolie wordt eerst 24 uur lang gekookt, waarna er droogstoffen aan toegevoegd worden. Dan begint het oxydatieproces. Drie maanden lang bedruipt men 7 meter lange af hangende banen neteldoek langs mechanische weg met lijnolie, die het neteldoek doordrengt en langzaam oxideert. Na drie maanden is de 10.000 meter neteldoek met een enige centimeters dikke laag ge oxydeerde lijnolie bedekt. Het neteldoek met de geoxydeerde lijnolie heet linoxyn. afzonderlijk vervaardigd en daarna ver mengd. BU linoleum met parket- of te gelmotief worden de stukjes parket of tegel eerst afzonderlijk gestansd met de hand op de jutebaan gelegd en door een hydraulische pers op de jute geperst. Acht a negen maanden zijn er verlopen, voordat het Argentijnse lijnzaad ais Ne derlandse linoleum de fabriek verlaat. De factor tijd speelt bij de fabricage van li noleum een belangrijke rol en de buiten staander, die een kijkje neemt in de oxy- datieloodsen, waarin het produktieproces van de linoleum begint, voelt de neiging om instinctief terug te' deinzen voor de onaangename geur, die hem tegemoet slaat uit de van giftige dampen verzadig de schemerige hokken, waarin de lijnolie al druipend verstijft tot een oranjekleu rige geleiachtige massa, die in grote slierten van de zoldering afhangt. Men kan zich nauwelijks voorstellen, dat uit die kwalijk riekende viezigheid een pro dukt zal ontstaan, dat duizenden wonin gen, kantoren, ziekenhuizen, scholen, openbare gebouwen en scbeepssalons tot over de gehele wereld siert. voor het rtpareic. Va muren en Verpakking van 454 gram 11.20 «^BASTIN! HOLLAND H.Y. UIDHGMfflTI IHSTEMAtf, Babyderm-zeep De Franse revolutie gaf de grote stoot tot een steeds verder voortschrUdenda nivellering in het woon- gebruik, totdat de uitvinding van de atoommachine en de snélle opkomst van de industrie vele artikelen waaronder ook het vloerkleed, binnen het bereik van de massa brachten. En vandaag de dag is er geen woning meer te vinden, waarin aan de bedekking van de vloer niet de grootste zorg is besteed. Ook onze vloeren geven een weerspiegeling van de wel vaart, die we als volk bebben bereikt. Zelfs het traditionele zeil, dat door „bep- pe" glimmend glad werd gewreven, raakt meer en meer uit de mode. In z'n oude samenstelling (een onderlaag van jute met een bedrukte laag Chinese klei) is het al niet meer te krijgen. Het viltzeil, dat vandaag in de handel is, wordt meest al nog uitsluitend gebruikt in slaapka mers en keukens. Voor de rest van de woning is er te genwoordig een overweldigende keus in Vloerbedekking, zowel naar kwaliteit als naar soort en prijs. Vloerkleden en kar petten worden daarbij, wat de moderne woning betreft, steeds meer verdrongen door de vaste vloerbedekking en onder Invloed van de moderne architectuur valt er wat deze laatste methode betreft een toenemende toepassing van het linoleum te constateren. Het buitenland en met name de Scandi navische landen is wat dit betreft ons land bepaald vooruit en dat, terwijl het linoleum in ons land toch in grote hoe veelheid wordt geproduceerd. In Zweden b.v. wordt een groot deel van de nieuw gebouwde huizen reeds gedurende een aantal jaren opgeleverd, compleet met 11- noleum-vloerbedekking, hetgeen (bU ver huizing b.v.) niet onaanzienlijke voorde len oplevert. In 1950 werd deze methode voor 't eerst in ons land toegepast bij de De corridor van de moderne Hil- broiu Club te Johannesburg in Afrika, waarin 1080 vierkante m marmoleum en linoleum werd verwerkt. bouw van 170 woningen te Amsterdam en de ervaringen hiermee waren zowel voor de bouwende vereniging als voor de bewoners zeer gunstig. Nu wordt het ook ln ons land al meer gedaan. Het wordt geplet en in grote ketels vloeibaar gemaakt, waarna het wordt ver mengd met gom en hars. Zo ontstaat een taaie, veerkrachtige substantie, het lino leum-cement, dat in grote brokken drie maanden lang op grote voorraadzolders ligt te „besterven". Eerst dan Is het voor verdere verwerking geschikt. In een handelsgebouw te New York is een ernstige brand uitgebroken, waarbij negentien mensen om het le ven zijn gekomen. Die verdere verwerking bestaat uit de vermenging van het cement met een mengsel van kurkmeel, houtmeei en droge verfstoffen. Het aldus ontstane produkt wordt verschillende keren ge walst tot een korrelige massa, die via een stortbak op de jutebanen wordt gebracht en door middel van walsen op het juteweefsel wordt geperst In enorme droogkamers worden de lan ge banen linoleum hierna opgehangen, om bU een temperatuur van 70 gr. gedu rende 4 tot 6 weken na te oxyderen en de nodige hardheid te krijgen. In één zo'n droogkamer, die een geweldige hoogte heeft, hangt 15 km linoleum. Voor hout nerf en gekleurd linoleum worden eerst de linoleumstoffen ln de diverse kleuren

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 9