Koningin Elisabeth II wil in Holland bloeiende tulpen zien Garderobe van Engelse vorstin nu nog zwaar staatsgeheim" r Eendrachtige en actieve houding in komende ontwikkeling TEXTIELJAARBEURS NU GROTER DAN OOIT SCHEPEN VAN 108.000 TON Nylon veters en jurken van bont en leer A.N.W.B.-borden in Brussel Oproep van A.R.-jongeren Intiem en niet al te pronkerig bezoek ww i Moeder sloeg juf een bloedneus Kortere werkweek is nationale zaak VOLGENDE WEEK BLOEIEN DE NARCISSEN Mode uit 1460 en 1575 Niet Vlissingen of Zeebfugge, maar o.a. Lissabon 1 gplaats Zr »rdag 22 maart 1958 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 5 (Van onze Londense correspondent) OP 24 MAART schepen Koningin Elisabeth II van Engeland en haar gemaal, Prins Philip, zich te Harwich in voor een bezoek aan Nederland, dat de dag daarop een aanvang neemt. Wij menen, dat het de Koningin zelf was, die de datum voor het bezoek heeft bepaald, omdat zij zo graag de bloembollenvelden wilde zien, die ieder jaar duizenden toeristen naar Nederland lokken. Want in Nederland zelf, waar men de verkiezingen voorbereidt, kan men zo zegt men in Londen niet zo veel aandacht geven aan het bezoek als men eigen lijk wel gewenst had. De enige grote plechtigheid zal een gala-con cert van het Amsterdamse Concertgebouw-orkest worden en ook dat zou alleen maar doorgaan omdat de Britse koningin, wier liefde voor de muziek een publiek geheim is, het verzocht heeft. een aangename tocht, ik zou haast zeggen, op een plezierreisje. En hoe vatten de Britten het op, zo zult u vragen. Wel, één feit staat ze ker vast: het toerisme in Nederland zal door de reis goed worden gediend. Wij hoorden al meer dan één Brit ver tellen, dat hij van plan was zijn va kantie dit jaar in Holland door te bren gen; Holland is dicht bij Brussel, is het niet? En in Brussel moet iedereen in 1958 komen maar Brussel zelf? Nee, Brussel is te duur. Daarom maar liever Holland. Vooral nu, nu de Ko ningin zelf het voorbeeld geeft. Zo schreef de Daily Mail, die een oplage heeft van twee miljoen, onlangs in een aan de Wereldtentoonstelling in Brussel gewijde reportage: „Indien u voelt voor een vakantie op het conti nent zonder veel kabaal, met goed comfort, zonder luxe maar met wer kelijk iets goeds voor uw geld, dan INTUSSEN is men hier in het Pa lais druk in de weer om de garderobe Van de Koningin voor de reis klaar te maken. Gissingen doen zoals steeds de ronde. Men hoort van een col lega, die het weet van een andere col lega enzHoe het ook zij, een tulp komt vast en zeker in een van de avondjaponnen terecht, die Elisa beth zal dragen waarschijnlijk op de receptie die zij voor het Nederland se koningspaar geeft. Zo'n compli mentje aan het bezochte land behoort tot de goede Britse tradities. Zij droeg het Napoleontische symbool van de Eflvere bij toen Parijs aan de beurt £as en een blad van een appelboom Ottawa. De hele garderobe van de Koningin te intussen „staatsgeheim" tot 25 maart en zelfs indien ik tot de geheimen mocht zijn doorgedrongen, dan zou ik Ci U nog niet in detail mogen vertel- n, op straf van dit land uit te wor den gezet. Wel heb ik nog ergens In de niet onder staatsgeheim vallende reeks details opgetekend, dat de hoedjes die de Britse koningin dragen zal, gemaakt zijn door een hoeden maakster uit Yorkshire, Kate Day, in («menwerking met het Parijse hoeden- magazijn van Claude St. Cyr. OF DE BRITSE koningin de trape- liumlijn zal volgen, kan ik u niet zeg gen, maar aangezien zij gewoonlijk niet al te modern gekleed gaat, ver onderstel ik dat de jurken enkele cen timeters korter zullen zijn dan vorig iaar. Het Hollandse kapje, dat Prinses Margaret droeg toen zij jaren geleden bezoek bracht aan Nederland, zou jong" aandoen voor de Koningin. Rustige reis Men verwacht in Londen dat het of ficiële bezoek van het Britse vorsten eer aan Nederland een der minst ironkerige maar tevens een van de eest intieme zal worden van de vele reizen die Elisabeth II reeds heeft on dernomen. Ik kan wel verklappen, dat de mensen van het Hof die mee op reis mogen, zich nu al verheugen op zeggen wij: ga in het voetspoor van de Koningin naar Amsterdam". DE KONINGIN gaat naai- Holland in de vroege lente om er te zien wat zo vele Britse toeristen vóór haar be wonderden: de bloembollenvelden. En neemt u van mij aan, dat Philip zijn camera niet zal vergeten. Hij zal be slist een kiekje maken van Holland in de lente precies hetzelfde kiekje dat zovele Britten je trots tonen als je met ze over Holland spreekt. Ik heb er in Engeland al tientallen gezien: een veld bloeiende tulpen en een molen. Een keer zag ik op een dergelijk plaatje ook nog een Hollands meisje in de be kende Markense klederdracht. Het was een grote foto en hij hing aan de muur van de spreekkamer bij de zeer Britse Engelsman, die de gaatjes in mijn tanden dicht. Gelooft u mij, nooit wil ik een andere tandarts want de foto doet de pijn vergeten, in het hartje van het Britse wereldrijk! H.M. de Koningin naar West-Brabant Maèr in 1952, toen de moeilijkheden groter schenen dan ze op het ogenblik zijn, hebben wij daaraan met succes het hoofd kunnen bieden en nu wij thans in nauwe samenwerking tussen werkgevers en werknemers weer maatregelen hebben kunnen treffen, mogen wij de toekomst zeker met een zelfde vertrouwen tegemoet zien als dat hetwelk ons in staat heeft gesteld de moeilijkheden van 1945 te boven te komen. Het gerechtshof te 's-Gravenhage heeft het vonnis van de politierechter één week gevangenisstraf - beves tigd tegen de 39-jarige mevrouw Pie- ternella O.-K. uit 's-Gravenhage, die zo boos was geworden op een onder wijzeres dat zij deze een bloedneus had gestompt en aan de haren had ge trokken. Dit deed deze vrouw omdat zij meende dat haar achtjarig dochtertje op school onheus was behandeld. De procureur-generaal had veertien dagen geleden eveneens bevestiging van het vonnis gevorderd. Het Provinciaal Bestuur van de Antirevolutionaire Jongerenstudie- clubs heeft een oproep gericht tot de Zeeuwen om krachtig deel te nemen aan de strijd in en om het Zeeland van deze tijd. Een vrijwel dagelijks toenemende stroom van gegevens aldus deze oproep overtuigt ons er van, dat ons gewest aan de vooravond van een jieriode van sterke ontwikkeling staat. Elk ontkennen daar van, ook in de vorm van „Wij zullen wel eens zien", lijkt zelfmis leiding. In deze nieuwe ontwikkeling, die ons schokt en tot op zekere hoogte beklemt voelen wij sterk de behoefte aan een kracht, die groter is dan de onze. In het zoeken naar die kracht tasten wij, zegt de op roep, als geesteskinderen van Calvijn en Groen van Prinsterer echter niet blindelings. Wanneer wij zeggen, dat in de Antirevolutionaire beginselen ook voor de wording van het nieuwe Zeeland onmetelijke draagkracht ligt, dan is dat een dankbaar terugvallen op wat voor ons nu eeuwenlang gebleken is te zijn een vaste grond, ook voor nationaal en gewestelijk behoud. Na de geschiedenis van Zeeland in zijn bloeitijd en de tijd van verstil ling te hebben overzien, zegt de op roep, dat Zeeland in die tijd veel ge wonnen, maar ook veel verloren heeft In dit isolement. Christelijke werkelijkheidszin werd te gemakkelijk verdrongen door valse Clandestiene zender in beslag genomen De recherche van Groningen heeft in samenwerking met de opsporings dienst van de P.T.T. de clandestiene zender „Veendam" in beslag geno men. Tegen de 39-jarige man die de zender bediende is proces-verbaal op gemaakt. De werkgeversbonden in het grafisch bedrijf hebben n.a.v. verzoeken van de werknemersorganisaties medege deeld dat zij eventuele verkorting van de werkweek zien als een nationale zaak. Daarom kan deze kwestie naar de overtuiging van de werkgevers niet voor verwerkelijking bij de nu komen de collectieve arbeidsovereenkomst in aanmerking komen, zodat besprekin gen daarover niet tot resultaten zullen kunnen leiden. Door de zachte winter rekende men vrij algemeen op een vroege bloei van de bolgewassen voor dit voorjaar. In februari zag men reeas velden crocussen in bloei en de vroege narcissen stonden toen al i« De late winter heeft het beeld natuurlijk ingrijpend gewijzigd. Gelukkig heeft de sneeuw vele gewassen tegen vorst en harde wind beschermd, maar dit neemt niet weg, dat men thans toch rekening moet houden met een belangrijke vertraging in de bloei. Ook dit kan echter nog weer erg meevallen. Het is voor een groot gedeelte afhan kelijk van het weer in de komende weken. Algemeen verwacht men, dat als het weer inderdaad belangrijk zachter gaat worden, de narcissen spoedig zullen bloeien, daar de ge- wassen reeds goed ontwikkeld waren voor de vorst inviel. Als het weer dus spoedig zou omslaan kan men eind volgende week reeds de eerste velden narcissen in bloei verwachten. Uiteraard zal dit nog zeer Incidenteel zijn, maar het begin is er dan toch. (Van één onzer verslaggeefsters) Op de Voorjaarsbeurs in Utrecht wordt dit jaar meer expositie ruimte dan ooit in beslag genomen door binnen- en buitenlandse tex- tielprodukten. De hele parterre van het Vredenburg-gebouw is her schapen in een stijlvolle, kleurrijke en feestelijke tentoonstelling van wol, linnen, katoen, zijde, poplin, rayon, nylon, nymcrylon en vele andere chemisch bereide stoffen. Ieder jaar worden in de catalogus nieuwe synthetische stoffen opgesomd, die nog kleurechter, nóg kreukvrijer en nóg sterker zijn dan al hun synthetische voorgangers. fabriek uit Groningen op de beurs verschenen, zodat dit jaar alle elemen ten van de Nederlandse kledingindu strie in het Vredenburggebouw zijn vertegenwoordigd: de collectie geeft een goed beeld van de volledige da mes- en kindermantelindustrie, de re genkleding, de dames japonnen, rokken en blouses, sportkleding en niet te ver geten van de leer- en bontprodukten. De Textieljaarbeurs kan nu met recht beweren, dat er voor elk wat wils in de stands ligt uitgestald. Er is deze keer nl. ook een herenconfectie- Horizontaal: 1 Vogel, 4 domein van de spin, 7 smet, 9 bijwoord, 10 voor zetsel, 11 lor, 13 haal, 15 bepaalde voe dingswijze, 16 maanstand, 18 zangnoot, 19 maalinrichting, 21 bladgroente, 23 merk, (treep, 25 reeds, 26 Chin, maat, 28 stok waarop het pluimvee slaapt, 30 gewicht, 31 keurig. Vertikaal: 1 Hoofdtelwoord, 2 vlug, S karakter, 5 water in Friesland, 6 vrij- Sostig, 7 moe, zat, 8 knaagdiertje, 10 muz. •iller, 12 hondenriem, 14 bedaard, 17 gro te plas, 20 edelgas, 22 sabel, 24 aardhoop- je bij golfspel, 27 binnen, 29 heilige Oplossing vorige puzzel Horizontaal: 1 Bundel, 5 bark, 6 tiran, 8 stoa, 10 ge, 11 sleep, 13 eg, 15 luit. 16 kraag, 17 kiel, 18 fataal. Vertikaal: 1 Broos, 2 uk, 3 duivel, 4 laag, 5 bestek, 7 nestel, 9 albast, 12 pupil, 14 graf, 17 ka. De bezoekers aan de Wereldten toonstelling 1958 te Brussel zullen op het terrein van de Nederlandse inzending de bekende A.N.W.B.- borden aantreffen, die in het Ne derlands en Frans de richtingen aangeven naar de elf onderdelen van de inzending, te weten indus trie, metaalindustrie, transport, Philips, textiel, landbouw, water bouwkunde, dijk, kunst, inlichtin gen en restaurant. De sector woningtextiel doet voor de confectie niet onder. Er zijn effen en bedrukte gordijnen van katoen en wol, evenals moderne bekledingsstof- fen. De tapijtindustrie toont handge knoopte en machinaal vervaardigde tapijten, bouclé en tufted, naast cocos, linoleum, velours en plastic vloerbe dekkingen. Opvallend is de ontwikke ling in de cocosindustrie: na lang zoe ken heeft men een uitstekende metho de gevonden om cocos te verven en zo komt het, dat de „ouderwetse" saai- bruine cocosprodukten nu volkomen verdrongen zijn door lopers, kleden en matjes met leuke fleurige dessins. Iedere vrouw die de beurs bezoekt zal ongetwijfeld vol bewondering een blik werpen op de hemdjes, de onder jurken en de petticoats, die door de de lingeriefabrikanten van steeds meer kant, borduursel en ragfijne stroken worden voorzien. We zagen minder kleurtjes in de lingeriestands dan verleden jaar: het ziet er naar uit, dat de Nederlandse vrouw toch boven alles de voorkeur blijft geven aan het smetteloze wit. „Veredeling' Voor de eerste maal nemen ook de loonveredelingsbedrijven voor de tex tielindustrie aan de beurs deel. Er is een stand met een collectieve inzen ding van zes loonfinishers, die voor de textielindustrie katoenen, rayon, zij den en lijmen stukgoederen bleken verven, drukken, sanforiseren en op talloze andere manieren „edeler ma ken". De artikelen die de bijzondere aandacht trekken, lopen erg uiteen. De belangstelling voor een zuivere nylon veter, die niet glijdt, is bijna even groot als die voor een blouse van 18-karaats goud nappa-leer op Van het American European Travel Project, een onderne ming die snelle scheepvaart verbindingen tussen Amerika en Europa tot stand wil bren gen, heeft Verolme's Verenig de Scheepswerven N.V. te Rotterdam opdracht ontvan gen tot de bouw van vier pas sagierschepen van eik 108.000 ton. Van twes van deze sche pen wordt op de werf van Veroime in het Botlekindus- trle-gebied te Rotterdam, waarschijnlijk reeds deze zo mer de kiel gelegd, zodat ze in 1961 In de vaart kunnen worden gebracht. De andere twee hoopt men een Jaar later te kunnen opleveren. Deze mededeling deed de heer Edgar Detweiler, presi dent van het „Project", ten huize van de heer C. Verolme te Ridderkerk hij voegde hieraan toe dat de contracten waarschijnlijk over een maand zullen worden getekend. De heer Detweiler herinner de er aan, dat hjj ongeveer een jaar geleden, Europa heeft af gereisd en verscheidene ha vens heeft bezocht, onder meer te Vlissingen en te Zee- brugge. Het besluit is eerst nu gevallen om Lissabon en een nog onbekende haven in Engeland als ligplaatsen voor ae schepen in Europa te kie zen. De financiering van de twee eerste schepen, die „New Yorker" en „Lisbon" genoemd zullen worden, ls geregeld, onder andere door Amerika ln samenwerking met Portugal, Spanje, Italië en Frankrijk. De twee eerste schepen komen in led-v geval onder Portugese vlag te varen. De schepen bie den leder plaats aan 8000 tot 10.000 passagiers in 3000 hut ten, allen voorzien van bad kamers. Ze kosten 85 miljoen dollar per stuk en zijn met zijn vie ren ln staat per Jaar een mil joen passagiers van Amerika naar Europa te vervoeren vice versa, hetgeen, zo had men volgens de heer Detweiler be rekend, Europa een miljard dollars in het laatje kan bren gen. Een retourtje op deze schepen kost 150 dollars De vaartuigen krijgen een lengte van 365 meter, met elk vier eetzalen, zes dans-elegen- heden, twee nachtclubs en twee bioscopen. Alle hutten zijn air-conditioned en van modern comfort voorzien. Twee schepen komen tussen New Yc -1 en Lissabon te va ren en de andere twee tussen New York en Engeland. De overtocht zal drie en een halve dag duren. In de schepen zal voor een deel aluminiut en plastic worden verwerkt. De eerste dagen van de Voor jaarsbeurs waren gericht op de Westduitse markt. De Stichting Nederlandse Textieljaarbeurs had Duitse textielkopers en confec- tionairs uitgenodigd. Deze mensen I I werden op een bijzonder originele Ij i manier naar de Textieljaarbeurs „geleid". Vlak voor de aanvang van de beurs ontving iedere be- zoeker een boeket tulpen. De I Duitse zakenlieden vonden dit l boeket echter niet alleen op hun bureau, maar ook op de balie t J van het reisbureau waar zij hun l spoor- en vliegbiljetten bestel- I den en zelfs bij de douane aan l grensposten ontwaarden zij deze J bloemrijke wegwijzer naar Utrecht. In de kamers van de i hotels van deze Duitse gasten I ontbrak de tulpenpracht ook niet, evenmin als in de stands van 1 I de exposanten op de Textieljaar- een rok van sobelfeh bont met een bijpassende stola Van de talrijke noviteiten is zeker het chlorewell-poplin het vermelden waard. Deze no-iron stof kan nl. zon der bezwaar gechloord en naar een wasserij gestuurd worden, zonder dat de goede eigenschappen ervan worden aangetast en zonder dat de stof geel wordt. De attracties op de Textieljaarbeurs zijn vele. Het meest in het oog lopend is wel het ronde AKU-theater, waarin bekende artisten vijf maal per dag de muzikale komedie van Mies Bouhuys ,,'t Zit zó" opvoeren, een grappig ca baret-nummertje, waarbij op een ori ginele manier reclame en propaganda wordt gemaakt voor enkalon, terienka en rayon. De Galerij der Mode is ook zeker het bezichtigen waard. Een jong mode ontwerper, tevens verwoed verzame laar van antieke dameskledij, heeft hier nl. enkele robes uit voorbije eeuwen uitgestald, die de vrouw van nu beslist interesseren. Hier kan men precies zien, hoe onze overgrootmoe ders en oma's uitgedost waren, wan neer zij boodschappen deden, thee dronken of naar 'een feest gingen. Twee costuums zijn gereconstrueerd naar de „mode" van 1460 en 1575, de andere, te beginnen met een wandel toiletje uit 1780, zijn „echt". Het al lerjongste modelletje is een middag jurkje anno 1958, gemaakt van een 100 pet. synthetische vezel Gerben Wagenaar contra Paul de Groot In een gehouden kadervergadering van de Amsterdamse afdeling van de tot de E.V.C. behorende Bond van Ne derlands Overheidspersoneel heeft het communistische Tweede Kamerlid Gerben Wagenaar zich uitgesproken tegen het beleid van de C.P.N.-secre- taris Paul de Groot in het conflict om de E.V.C. mystiek en ongezonde lijdelijkheid. Materieel bezit en gewin werden te hoog gewaardeerd. Traditie ontaard de in sleur. Beperktheid van gezichts veld hield gezonde ontwikkeling te gen. In kerkelijke verhoudingen werd te weinig gelet op wat verenigt en bindt, op het eerbiedwaardige in de mening van de andere. De tegenstel lingen, die vaak de kleine dorpsge meenschappen verdeelden, remden 'n gezonde ontwikkeling van het cul tuurpatroon. En overal kwamen aan het licht de gevolgen van het staan buiten het volle leven. DE VERANDERING Nu komt plotseling al dat nieuwe: Grote plannen zijn in voorbereiding, vastgesteld of in begin van uitvoering. Niemand kan nog goed overzien, wat het gevolg van dat alles zal zijn. In die sfeer groeit de neiging om maar af te wachten en te zien wat er ge beurt. Het is ten aanzien van deze geestes houding dat wij scherp en duidelijk positie 'willen kiezen. Met nadruk vragen wij aldus het manifest om een actieve en levende instelling terzake, daar het gaat om grote goederen. Anderen pogen en dat met goed recht invloed uit te oefenc op die komen de ontwikkeling. Hun motieven mo gen dan van hun kant te rechtvaar digen zijn, wü vragen, dat bij het nemen der grote beslissingen alle fac toren worden ingewogen en dat de stem van Zeeland daarbij duidelijk wordt gehoord! Gaan wij afwachten, dan zal het in Zeeland zo sterk leven de verlangen, om in deze nieuwe tijd het goede in ons volkseigene in te dragen en te waken voor behoud van wat ons terecht lief en dierbaar is, verloren gaan in de belangenstrijd der groten. ONZE HOUDING Wij willen ons duidelijk keren tegen de opvatting, als zou de ontker stening een onvermijdelijk gevolg zijn van de industrialisatie. Het is niet in de industrie als zodanig, maar veel eer de instelling van de kerken en haar leden tegenover deze nieuwe bestaansbron, die de ontkerstening of de mate daarvan bepaalt. Wij zullen ons in de discussie over da nieuwe ontwikkeling hebben te rea liseren, dat óók de man ln de fabriek een beelddrager Gods is. Met name willen wij daarom het pleit voeren voor de stichting van christelijke technische scholen in ons gewest. Evenmin achten wij het verant woord, zich volkomen afwijzend te stellen tegenover de te verwachten toename van de recreatie, en de in vloed daarvan op de zondagsrust. Ook hier zal de invloed van ons allen be slissend zijn voor de komende ont wikkeling. De voorgaande opmerkingen willen niet zeggen, dat wij geen oog hebben voor de grote belangen van de be staande bronnen van welvaart. Land bouw en visserij nemen in onze na tionale economie een zeer belangrijke plaats in. Deze welvaartsbronnen mo gen dan ook niet méér worden aan getast, dan voor het algemeen wel zijn strikt noodzakelijk is, terwijl een integrale schadevergoeding voor de gedupeerden gevraagd moet worden. Met nadruk wijst het manifest op het grote belang van het behoud van ons natuurschoon. Wij hebben ons ernstig rekenschap te geven van de functie der natuur als deel van Gods Schepping, n.l. de verheerlijking van Zijn Naam. CHRISTELIJKE POLITIEK Wij zullen bij de bepaling van onze gedragslijn moeten uitkomen boven groeps- en plaatselijke belangen, tot de juiste bepaling van een waarlijk Christelijke politiek. De Antirevolutionaire Partij zal zich hebben te beijveren, al datgene te doen, waardoor het goede uit het volkseigene zich kan verenigen met hetgeen in de nieuwe ontwikkeling tot heii van ons gewest ontstaat. Nadrukkelijk willen wij wijzen op de noodzaak, dat onze vertegenwoor digers en de gewestelijke overheid zien gedragen moeten wete1 door de bewuste mening van ons volk, zullen zij-een krachtig beleid kunnen voeren. Daarom roepen wij, als Antirevo lutionaire Jongeren van Zeeland, alle inwoners van ons gewest op tot deel name aan de strijd om deze nieuwe toekomst, en om het behoud van de gonie hoedanigheden uit het verleden. Die deelname zal ieder verlenen door zijn persoonlijke bewuste belangstel ling. en door invloed uit te oefenen in eigen kring en sfeer. In deze strijd roepen wij ook op tot grote eendrachtigheid. Wij mo gen ons nietblind staren op ons per soonlijk belang en de kleine nadelen van dichtbij. Daarmee zou de toekomst van Zeeland zonder de Zeeuwen wor den bepaald.

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 5