Werkgevers vragen verlaging van belastingdruk Gezags- sdiemering Paardenfokkerij in ons land is springlevend ONJUISTE ORGELAANKOPEN IN PROVINCIE ZEELAND? Landbouwpolitiek in de E.E.G. Wordt tot onnodig-dure koop geadviseerd? Bezorgdheid over ontwikkeling werkgelegenheid Herinvoering investeringsaftrek over hele linie gewenst Adres aan regering Amerikaanse kunstmaan 30 jaar in de lucht? ALG. VERGADERING HET NED. TREKPAARD Meer inschrijving in het stamboek De K.L.M. vliegt weer Marktverstoring mag niet voorkomen Zaterdag 22 maart 1958 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina J WE LEZEN TEGENWOORDIG won derlijke berichten in de krant. We moeten ze zelfs zorgwekkend noemen. Niet alleen bedoelen we daarmee de veie berichten over verduisteringen. Daar schreven we reeds eer over. En ook niet de gelukkig beëindigde sta king van de KLM-piloten, al ligt die reeds in de richting, waar we aan denken. Maar we denken aan roerige verga deringen van ambtenaren, aan stakin gen van overheidspersoneel in West- Duitsland en nog erger aan de demonstratie van politiemannen te Parijs en aan een bittere bijeenkomst van leden van de socialistische bond van politiepersoneel in Amsterdam. Een ieder voelt, naar wij veronder stellen, de ernstige, de voor orde on dermijnende aard van de laatstge noemde feiten. Dit doet ons voor de vraag stellen, of we op dit ogenblik niet weer ge komen zijn in een tijdperk, waarin 't besef van de positie van de overheid en van haar taak en plaats schuilgaan in een schemering, die het ergste doet vrezen. Vooral als dienaren van de overheid uiting geven aan een geest van verzet tegen die overheid, is dat een bewijs, dat we op verkeerd spoor zijn geraakt, waardoor ons politiek en maatschappelijk leven gevaar loopt, geheel te ontsporen. WE HEBBEN DIE TIJDEN meer ge kend. Om één voorbeeld te noemen her inneren we slechts aan de tijd, dat er grote deining was in ons ambtenaren corps over de intrekking van het zgn. art. 40. We gaan nu niet uiteen zetten, wat dat was. Ouderen zullen zich dat nog vagelijk herinneren. Er moest ('t was crisistijd) bezuinigd worden de bestedingen moesten worden beperkt, zouden we nu zeggen ook het over heidspersoneel viel daaronder en er kwam verzet, dat op de rand stond van gezagsontkenning. Het eindpunt hiervan was de openlijke rebellie, zo als die zich in 1933 op de „Zeven Pro vinciën in de Indische wateren voor deed. Maar dat was het eigenlijke eind punt nog niet. In ons land kwam er toen herstel van de gezagsverhoudingen. De „Ze ven Provinciën" het is opmerkelijk, dat men zich ook nu nog in socialisti sche kringen niet helemaal los kan maken van een zekere bewondering daarvoor was een noodsein, dat ve len toen terug deed keren op de betere weg. Maar in andere landen, met name in Duitsland, woedde dit kwaad even eens, hét kwaad in feite, dat er een overheid optrad, die zich niet als over heid gedroeg. Het gevolg is geweest, dat er een beweging opstond, die zelf van deze zwakheid van de overheid gebruik maakte, doch in wezen er geen overheidsgezag, maar overheids- tirannie, zoals het nationaal-socialisme die kent, voor in de plaats stelde. HET MOET ONZE AANDACHT hebben, dat in deze tijd feitelijk een zelfde ontwikkeling te constateren is. We kennen in een aantal landen een ontwikkeling van- het communisme tot een volledige staatstirannie. Roerige vergaderingen van ambtenaren, sta kingen van arbeiders en zeker van overheidspersoneel en van politieamb tenaren zijn in die landen eenvoudig ir.t denkbaar. In de staten, waar het communisme niet heerst, waar het echter wel een democratische vrijheid geniet, moedigt het daarentegen deze dingen aan. Met het doel, een chaos te verwekken, waarvan het te zijner tijd, evenals het nationaal-socialisme eertijds, gebruik denkt te maken, om een wereldheerschappij te vestigen. Het wil overal het gezag ondermijnen, om er op de duur zijn ontaard gezag voor in de plaats te stellen. Het heeft daarom belang bij een i zagsschemering, waarin de lijnen van het gezag verloren gaan en het gezag tenslotte helemaal niet meer te zien is. HET TREFT ONS telkens weer, dat ook mannen, die van communisme niets moeten hebben zoals ook mannen vroeger, die van het nationaal- socialisme niets moesten hebben aan dit streven meewerken. Als men op het ogenblik bijv. de hetze neemt, die tegen de bedrijfs organisatie gevoerd wordt dit on der leiding van heus anti-communisti sche bladen als „Burgerrecht" en „De Telegraaf" vooral als men ziet de wijze, waarop deze hetze gevoerd wordt, dan vinden we daar iets terug van wat men in het verleden aan ge zagsondermijning ook in ons land ge kend heeft. Er schuilen hier gevaren, die niet te onderschatten zijn. Een ieder, die op dit ogenblik aan enige actie deelneemt, moet zich dan ook feitelijk doorlopend afvragen: wat doe ik met mijn actie. Ik scherm met het woord rvijheid bijv., maar kan mijn actie niet juist tot gevolg hebben dat ik het meest de vrijheid-knechtend systeem van onze tijd, het communisme bevorder? Zelfs sommige geestelijke leidslieden zijn op dit punt naar onze mening 't spoor meermalen bijster, omdat zij verzui men, het geheel van de ontwikkeling te overzien. Dit moet de aandacht hebben. Het „Verbond van Nederlandsche Werkgevers", het Centraal Sociaal Werkgevers-Verbond, het Katholiek Verbond van Werkgeversvakvereni gingen en het Verbond van Prot.- Christelijke Werkgevers in Nederland hebben zich met het oog op de op handen zijnde industrialisatie nota de regering beraden op de werk gelegenheidssituatie op langere ter mijn en in een verklaring aan rege ring en volksvertegenwoordiging het volgende In ernstige overweging ge geven. De verbonden achten de vooruit zichten voor de werkgelegenheid op langere termijn weinig geruststellend, gezien het feit,- dat de investeringen vooral in de laatste maanden in aan zienlijke sterke mate teruglopen dan in het S.E.R.-advies inzake de beste dingen werd voorzien. Naast de aarze ling in de internationale conjunctuur, die de verbonden met bezorgdheid vervult, achten zij met name het be staande ongunstige fiscale klimaat hiervoor verantwoordelijk. De verbonden zijn van mening, dat in het belang van de toekomstige werkgelegenheid het bedrijfsleven in staat dient te zijn door nieuwe inves teringen zijn bijdrage te leveren aan de noodzakelijke voortgang van het industrialisatieproces. Daarvoor is 'n verbetering van het fiscale klimaat dringend geboden. Met het oog daarop bevelen de verbonden aan, dat reeds thans wordt onderzocht wanneer en in hoeverre door vermin dering van de belastingdruk de voort gaande ontwikkeling van de industri alisatie kan worden verzekerd. Investeringsaftrek De thans meest voor de hand lig gende en noodzakelijke maatregel op fiscaal gebied is een herinvoering van de investeringsaftrek over de hele linie. Deze maatregel, die op korte termijn geen noemenswaardig effect heeft op de kaspositie van de over heid, zal onmiddellijk een gunstig ef fect op het investeringsniveau heb ben. Ook onze concurrentiepositie op de Euromarkt maakt het noodzakelijk de investeringsaftrek onmiddellijk in volle omvang te doen herleven. De moeilijkheden voor het bedrijfs leven zijn nog vergroot door de hui dige schaarste op de kapitaalmarkt, welke wordt veroorzaakt door het achterblijven van de besparingen bij de structueel gezien noodzakelijke in vesteringen. Naast een verbetering van het fiscale klimaat dient een zo danig beleid te worden gevoerd, dat een groter deel van het nationale in komen in de particuliere sector wordt bespaard. Ook de export dient ge stimuleerd te worden. Dr. Paul Herget, een adviseur van het Vanguard-project van de Ameri kaanse marine, heeft verslaggevers meegedeeld, dat de maandag gelan ceerde kunstmaan misschien wel der tig jaar in de lucht zal blijven en de 31 januari afgeschoten satelliet „Ex plorer" van het leger vjjf tot tien jaar. Nadat bekend was geworden, dat de K.L.M.-vliegers Metz en De Laat weer in hun functies bij de luchtvaartmaatschappij waren her steld, belegde de vereniging van K.L.M.-vliegers een persconferen tie op Schiphol waar beide vlie gers ook aanwezig waren. Boven: de heren J. L. de Laat (rechts) en L. Metz (tweede van rechts) in ge sprek met de journalist en tijdens de persconferentie. Onder: de Dou glas DC-70 „Middellandse Zee" was het eerste lijntoestel, dat don derdagavond, na het beëindigen van de staking, naar New York vertrok. Het vertrouwde beeld van instijgende passagiers keerde weer terug ofj de luchthaven, DIT GELDT JUIST OOK in onze dagen, nu we staan voor een verkie zing. We hebben het al eer gezegd, maar de statenverkiezingen van woensdag a.s. hebben als tussentijdse verkiezin gen grote betekenis, omdat ze graad meter zijn van de ontwikkeling in ons volk. Het zal kunnen blijken uit de uit slag van die verkiezingen, of ons volk verder gaat op het pad, dat naar de gezagsschemering leidt, dan wel of het zich bezint. De gezagsschemering zal bevorderd worden, als bijv. de socialistische en de liberale partijen versterkt worden. Want deze partijen hoe fraai hun uitspraken op bepaalde momenten ook kunnen zijn hebben in wezen geen verweer tegen de ontwikkeling van het communisme. Door hun grondslag en uitgangspunt pacteren zij in feite met het commu nisme. Hun winnend optreden doet als re gel ook weer, als het in de normale weg niet kan, het terug te dringen, krachten opstaan, die in een. extremis me hun toevlucht zoeken. Maar dat alles loopt dan toch weer uit op een practische bevordering van het com munisme, doordat bij ons de gezags- scherming toeneemt. WE BEHOEVEN MAAR op de po litieke ontwikkeling ten aanzien van en in Indonesië te duiden, om een voorbeeld te hebben van de gevolgen van een optreden, dat in wezen in ge zagsschemering zijn oorsprong heeft. We behoeven maar te denken aan het optreden van de socialistische eerste- kamerfractie in de laatste tijd en aan het wonderlijk optreden van een lid van deze fractie een braaf man ove rigens, die tengevolge van de door braak omhoog gevallen is, hoewel hij van politiek vrijwel geen begrip heeft inzake Indonesië in een samen komst op de Philippijnen, om precies te zien, waar de gezagsschemering van daan komt en wie haar bevorderen. Het enige, dat de gezagsschemeing kan tegengaan en de juiste visie op het gezag kan geven, is het zich rich ten naar de Bijbelse waarheden, ook ten aanzien van het overheidsgezag, zijn plaats en taak en zijn verhouding tot het gezag Gods en het gezag, dat in andere levenskringen en ook in het leven van ieder persoon geldt. Er zijn gelukkig in Nederland par tijen, die hun standpunt door de richt lijnen van de Bijbel laten bepalen. Toen de gezagsschemering er in de jaren dertig was, heeft ons volk zich tot die partijen gewend. Daarin kwam de grondtoon van ons volkskarakter weer naar boven. Wij hopen en bidden, dat dit ook in de volgende week zo mag zijn en dat er veel meer stemmen dan bjj een vo- In zijn jaarrede tijdens de algemene vergadering van de Kon. Ven, „Het Nederlandsche Trekpaard" constateerde de voorzitter, de heet J. A. Stols, met voldoening, dat 1957 meer Inschrijvingen in keurstal»» boek en hulpboek, meer inschrijvingen van veulens en handhaving van het aantal dekkingen bracht. Het aantal stamboekfokkers is hel dubbele van voor de oorlog. Na de verhoogde motorisering in de agra rische bedrijven is onder de tegenwoordige conjunctuuromstandighe den een juiste verhouding van motor- en paar den tractie, te beoordelen per bedrijf, groeiende. Spr. twijfelt er niet aan, dat het paard in het boerenbedrijf steeds een vooraanstaande plaats zal blijven innemen. n junctuur daling kan beteke- ook elders in Europa een De con; nen, dat grotere vraag naar paarden zal ko men, waardoor uitvoermogelijkheden ontstaan. De Nederlandse paarden fokkers hebben dan te zorgen voor 'n voldoende grote paardenstapel, ook naar kwaliteit en gebruikswaarde. De cursussen paardegebruik, het in stituut bruikbaarheidsonderzoek paar den en het garantiefonds opfok ge- bruikspaarden werpen vruchtbaar re sultaat af. Er wordt naar gestreefd, in kernen, die er van oudsher waren, een- tot anderhalfjarigen op te fokken tot vierjarige goed beleerde werkpaar den met gebruikswaardecertificaat, om aan de grote vraag naar goede alleen- werkende paarden te kunnen voldoen. Voorts zijn de keuringen en het uit geven van certificaten o.a. voor fok waarde van groot belang. De paardenfokkerij is springlevend en biedt grote mogelijkheden voor de toekomst, aldus de heer Stols. Het jaarverslag van de vereniging vermeldt een ledental van 10.410. In het keurstamboek werden in 1957 1437 merriën en 23 hengsten opgenomen, Wethouder van Eibergen treedt uit P.v.d.A. De heer J. H. Schaperclaus, wethou der en loco-burgemeester van Eiber gen, is, naar hij bij het begin van de donderdag gehouden gemeenteraads- ring verklaarde, uit de P.v.d.A. getre den, omdat hij zich niet heeft kunnen verenigen met de wijze waarop de verkiezing voor en de samenstelling van de groslijst van de plaatselijke P.v.d.A. voor de gemeenteraadsverkie zingen is geschied. Hij zal het wethou derschap tot de a.s. raadsverkiezingen op eigen verantwoordelijkheid blijven vervullen. Hiertegen bestond, .zoals bleek uit de woorden van de fractie voorzitters der K.V.P., Prot. Christe lijke raadsfractie en Gemeentebelan gen geen bezwaar. Zij handhaafden hun vertrouwen in de wethouder. BORSSELE Zondagschool. Woensdag hield de zon dagschool der Ned. Herv. kerk haar ou deravond. Wika Best uit Goes sprak over het onderwerp „Kind en zondag". Hier over werden nog enige vragen gesteld. Wereldraad van Kerken en Indonesië De Wereldraad va!n Kerken heeft om 50.000 dollar gevraagd voor hulp aan de Christenen in Indonesië. De leden- kerken vroeg men 40.000 dollar bijeen te brengen om rijst en andere artike len aan de behoeftigen in Indonesië te kunnen uitdelen en voorts nog 10.000 dollar voor geneesmiddelen ten be hoeve van Indonesische Christelijke ziekenhuizen. Dit verzoek om hulp was het gevolg van een recente bespreking in Singapore tussen kerkelijke leiders uit Amerika en Aziatische landen, waaronder ook Indonesië. Britse regering kreeg vertrouwen Met 306 tegen 244 stemmen heeft de Britse regering donderdagavond het vertrouwen gekregen voor haar onder wijspolitiek. De labourpartij verweet premier Macmillan onvoldoende voor uitgang op dit gebied te boeken. hulpboek werden 450 merriën inge schreven 4706 veulens, waarvan 18ÖJ hengsten werden in het stamboek ge registreerd. In totaal 700 meer, dan in 1956. Verleden jaar werden 825 trekpaar den uitgevoerd tegenover een invoer van 9936 slachtpaarden, 5750 ton paardevlees en 1160 hitten. Door gro- tere uitvoer moet het niveau van de binnenlandse fokkerij behouden en verhoogd worden, aldus het jaar verslag. Aandacht wordt voorts gevraagd voor het onderzoek naar bruikbaar heid en toepassing van bloedgroepen» onderzoek bij paarden. Gehoopt wordt dat via de commissie paardenhoude- rij van het Landbouwschap en de stamboeken de samenwerking met de stichting voor bloedgroepenonderzoek te Wageningen zal leiden tot een ver dergaand onderzoek. Botwinnik won zesde partij De zesde partij uit de tweekamp tussen titelhouder Smyslow en Bot- winnik om het wereldkampioenschap schaken, die vrijdag te Moskou wera voortgezet, is na 49 zetten gewonnen door Botwinnik (wit). De stand is nu 4%VA in het voordeel van de uit dager. Het algemeen orgaan voedselvoorziening heeft een rapport uitgebracht over de gemeenschappelijke landbouwpolitiek in de Europese Economische Gemeen schap. Het komt tot de conclusie, dat het tot stand te brengen gemeenschap pelijk landbouwbeleid dient te worden gericht op het bevorderen van een rationeel werkende landbouw, waarbij de produktie is gericht op de behoeften van de consument. Men kan een zodanig beleid slechts verwezenlijken, indien men bij de te nemen maatregelen zorg draagt, dat deze een vrij handelsver keer mogelijk maken, zowel binnen de gemeenschap als met derde landen. Bij het totstandbrengen van het ge meenschappelijk landbouwbeleid moe ten ernstige marktverstoringen wor den voorkomen. Voor een groot aan tal landbouwprodukten is het daar toe voldoende, gemeenschappelijke regelen vast te stellen voor de mede dinging. Voor andere zullen tijdelijke maatregelen kunnen worden getrof fen, om nog voor het verstrijken van de overgangsperiode eveneens te kun nen volstaan met gemeenschappelijke regelen voor de mededinging, waar onder worden verstaan voorschriften tegen het vervalsen van de mededin ging door dumping, tweeprijzenstel sels, subsidies, monopolistische en dis criminerende praktijken en andere, de loyale concurrentie veroorzakende maatregelen. Stelsels van minimumprijzen en overeenkomsten op lange termijn moeten worden gezien als tijdelijke regelingen, die uiterlijk aan het ein de van de overgangsperiode dienen te worden vervangen door of opgelost in het tot stand te brengen gemeen schappelijk landbouwbeleid. De Europese commissie dient er in het bijzonder op toe te zien, dat het handelsverkeer niet onvruchtbaar wordt gemaakt door voorschriften, waarvoor als voorwendsel wordt ge bruikt het zorg dragen voor de hy giëne, of voor de kwaliteit, de ge zondheid, de verzorging, de verpak king of het vervoer van de betrokken produkten, zo wordt opgemerkt. Het gemeenschappelijk landbouw beleid kan niet worden afgestemd op de positie van de Iandobuw in be paalde gebieden waar bijzonder on gunstige omstandigheden gelden voor de bedrijfsvoering. Voor deze gebie den moet een oplossing worden gevon den door bijzondere op deze gebieden gerichte maatregelen van de gemeen schap of van de nationale regeringen. De doeleinden van het gemeenschap pelijk landbouwbeleid kunnen slechte worden bereikt met volledige mede werking van de handel. Het Is daar om noodzakelijk, de organisaties van de handel te erkennen en volledig in te schakelen bij het overleg, opdat men een maximaal gebruik kan ma ken van de essentiële functies, die de handel moet vervullen voor het tot stand brengen van een zodanig land bouwbeleid, dat de belangen van de landbouw en van de gebruikers daar mee beiden zijn gediend, aldus het rapport. Donderdagavond nam de Ned. Herv. Kerk van Wemeldinge 'n kerkorgel in gebruik. Geen nieuw kerkorgel. Daarvoor had de hervormde gemeente niet voldoende geld. Men maakte echter een dankbaar gebruik van het feit, dat de Hervormde Kerk in Kruiningen na de restauratie van de kerk van de Synodale Orgel Commissie toestemming kreeg een nieuw orgel aan te schaffen, waarvoor men in Kruiningen een bedrag van rond f 60.000 uit het rampen fonds ter beschikking kreeg. Voor een gering bedrag kon Wemeldinge het oude orgel uit Kruiningen overnemen. dig een nieuw orgel moet hebben, dan Het Kruiningse orgel ls ln 1899 ge bouwd door een orgelbouwer uit Leeu warden. En in Wemeldinge is men er heel gelukkig mee, zoals lang niet iedereen in Kruiningen er tevreden mee ls, dat het orgel verhuist. Het is name lijk in een zeer goede staat en deskun digen roemen het orgel om zijn zeer fraaie klank. Waterschade heeft het tijdens de ramp van 1953 niet gehad. Toch wordt door de Synodale Or gelcommissie geadviseerd, Kruiningen' zestigduizend gulden uit het rampen fonds te betalen. Waarom? Dat be grijpt niemand. Maar men haalt over de activiteiten van de SOC in het ram- pengebied al lang de schouders op. „Er wordt met het geld van het rampen fonds gesmeten op een ongelooflijke manier", is de algemene mening en men wijst meteen op „orgel-gebeurtenissen" in Arnemuiden, in Baarland, in Stellen dam en in nog tal van andere plaatsen. Wanneer men de orgelcommissie vraagt, waarom Kruiningen nu zo no- krijgt men ten antwoord, dat de kerk na de restauratie groter is geworden en het oude orgel dus te klein. Er komt nog iets anders blij. De Sy nodale Orgelcommissie dat herin nert men zich nog wel van de moeilijk heden, die ontstonden, toen het beroem de orgel van de Bavo in Haarlem ge restaureerd moest worden wil niets te maken hebben met de meeste Ne derlandse orgelbouwers. Slechts met één of twee firma's ln Nederland wil men zaken doen. Dat betekent echter, dat de SOC alleen bereid is, een gun stig advies voor een bijdrage uit het rampenfonds te geven, wanneer er bij die firma's wordt gekocht. En algemeen bekend in de orgelwereld is, dat juist die firma's veel hogere prijzen rekenen. Het nieuwe orgel voor Kruiningen, dat rond 60 mille kost, kon zo meent men door andere, zeer goed bekend staande orgelbouwers, voor minstens 20 mille minder geleverd worden. In januari 1957 schreef de heer D. W. L. Milo al naar aanleiding van het Bavo-relletje in het blad „Organist en Eredienst": „De dag lijkt ons nabij, dat geen zichzelf respecterende Nederland se orgelbouwer zich nog door deze com missie (de SOC, Red.) zal laten gezeg gen, ofde adviseurs zouden zelf firmant of vertegenwoordiger van zulk een orgelbouwer moeten zijn". En even verder schrijft de heer Milo, dat de prijzen van de firma's, waarmee de SOC wil samenwerken, buitensporig hoog en vijftig procent boven normaal liggen en hij voegt daaraan toe: „En de kerken of het Rampenfonds wel". MEER VOORBEELDEN. Er zijn meer voorbeelden behalve Kruiningen. Daar is de geschiedenis van het nieuwe orgel voor Baarland. Die kerk had geen rampschade, maar ver zocht toch om een uitkering uit het rampenfonds, want men wilde namelijk een orgel aanschaffen, zoals in de Ge reformeerde Kerk te Heerlen was ge bouwd. Baarland trof het niet bij de SOC, want het orgel te Heerlen was niet ge bouwd door een van de firma's, waar mee de SOC wil samenwerken. Toen men ln Baarland echter aanhield, be sloot de SOC een deskundig rapport te laten opmaken over het orgel te Heer len. Dit rapport verscheen in augustus 1957 en werd door het ministerie van Maatschappelijk Werk aan Baarland toegezonden. De SOC had een vernieti gend oordeel over het Heerlense orgel uitgesproken. Er deugde letterlijk niets van dat orgel. Tot in de kleinste détails werd het door de deskundigen „ge kraakt". Baarland was niet zo heel gemakke lijk te overtuigen en verzocht de orgel- bouwdeskundige, mr. A. Bouman uit Amsterdam, ook eens een rapport over dat Heerlense orgel uit te brengen. De heer Bouman voldeed aan dat verzoek en rapporteerde op 6 september vol maakt tegengesteld. H(j besloot zijn rapport met de volgende zin: „Het is te betreuren, dat de orgelcommissie der Ned. Herv. Kerk niet een meer objec tief en deskundig rapporteur op dit or gel heeft afgestuurd. Men krijgt de in druk, dat dit rapport meer moet die nen, om leken kopschuw te maken, dan om te argumenteren. Natuurlijk ben ik bereid, om deze brief nader toe te lich ten, al lijkt me de vraag op zijn plaats, of het niet zonde van de tijd ls, om aan het dilettantisch geschrijf van de rap porteur nog zo veel aandacht te beste den". Baarland kreeg geen bijdrage uit het rampenfonds vóór het akkoord ging met een door de SOC aanbevolen orgel bouwer. Toen werd een bedrag van 40 mille toegezegd. Het oude orgel ln Baarland mankeer de niets. Dergelijke voorbeelden zijn aan te ha len van de kerken in Stellendam, in St. Philipsland, In Ouwerkerk, ln Waard», in Zierikzee en in tal van andere plaat sen. Steeds wordt aan een bijdrage uit het rampenfonds de voorwaarde ge hecht, dat men een nieuw orgel aan schaft bij de door de SOC aanbevolen firma. De vraag, of het orgel werkelijk schade heeft gehad, komt pas op de tweede plaats en wordt nauwelijks seri eus bekeken. Er wordt met geld gesmeten voor de in een zeer groot aantal gevallen vol maakt overbodige aankoop van nieuwe kerkorgels. Met geld uit het rampen fonds, dat door het gehele Nederlandse volk bijeen is gebracht. En men is daar in de rampgebieden langzamerhand zeer verontwaardigd over geworden en aller- wege vraagt men: „Wordt het niet de hoogste tijd, dat de beheerders van het rampenfonds eens een financiële ver antwoording wordt gevraagd?" Het ligt namelijk voor de hand, dat al die duizenden guldens nuttiger zouden kun nen worden besteed. Tot zover deze gegevens. Wfj hebben dit verhaal een dag vastgehouden en gis teren nog gepoogd, ook van andere zijd» gegevens hierover te verkrijgen. Helaa» mocht het ons ondanks vele en lange tele foongesprekken, niet gelukken.

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 3