Hartverheffend kerkbezoek in de Verenigde Staten Luchtbescherming wordt stens> ter hand genomen Voedsel voor vluchtelingen Zaamslag zal moeten vechten voor de laatste kans Zaalhandbalcompetitie thans definitief afgesloten TELEVISIE KOMT ONDER WIJS TE HULP Zaterdagvoetbalcompetitie POLITIONEEL DAGBOEK Vrijdag 21 maart 1958 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 5 MET DR. BARENDS UIT GOES NAAR DE STATES (SLOT) Onrust in Roemenië? Protestmarsen in V.S. en Engeland tegen kernwapens Zaterdag laatste kampioen bekend Alleen Ned. auto papieren voor Frankrijk IEDERE NEDERLANDER, die de Verenigde Staten bezoekt, staat steeds weer versteld over de veelvuldige en vaak enorme reclame uitingen van Amerikaanse bedrijven. Tonnen gelds worden daar tegenaan gesmeten. Maar het loont de moeite, zeggen de heren uit de States. Dr. Barends, rector van het Chr. Lyceum voor Zeeland te Goes, heeft verbaasd gestaan van de talrijke mogelijkheden, die er zijn op dit gebied. Hij vond de reclame overdag echter maar een kakelbont, overdreven gezicht, 's Nachts was het interessanter met al die neonverlichting. Dr. Barends merkte de meest uiteenlopende reclame op. Ook de pers doet duchtig mee. Voor wat deze laatste facet van de moderne maatschappij betreft, het kaf overwoekert het koren. Er zijn in de gehele Verenigde Staten eigenlijk maar drie bladen, die binnen de perken der fatsoenlijkheid blijven. En dr. Barends noemde ze op: de New York Times, de New York Herald en de Christian Science Monitor. De rest kan met een gerust hart in de categorie van de boulevard-bladen worden geplaaatst. Sensationele kranten, die zich niet ontzien foto's te plaatsen, die elke rechtgeaarde burger ern stig tegen de borst stuiten. Maar de „heren" journalisten van die kran ten verdienen goed de kost, ook al negeren de meesten de erecode. VALT ER ten aanzien van de dagbla den dus weinig positiefs te vertellen, opti mistische klanken zijn te beluisteren op het kerkelijk vlak. Dr. Barends zei met voldoening te hebben gekonstateerd, dat de zondagsrust in Amerika merkbaar is. Er is een hartverheffend kerkbezoek. Naar dr. Barends ons vertelde, gaat ze ventig percent van de Amerikanen regel matig naar de kerk. Opvallend is, dat de gemiddelde Ameri kaan eigenlijk een beetje huiverig is voor de leidersrol, die zijn land op het ogen blik speelt in de vrije wereld. De Ver enigde Staten is zich ervan bewust een grote verantwoordelijkheid te dragen. Wie met de mensen praat van kust tot kust. die zal bemerken, dat zij nagenoeg niets meer moeten hebben van de ideeën van wijlen „heksenjager" McCarthy. De verdediging tegen het communisme wordt echter wel op ander terrein ter hand genomen. Op grote schaal is men namelijk bezig een geweldig luchtbe- ■chermingsapparaat op poten te zetten, het zgn. „survival plan". In alle Ameri kaanse steden kan men in sommige stra ten bordjes zien geplaatst, waarop staat Nog financiering Wereld omroep uit opbrengst luisterbijdragen Ook indien in de nieuwe omroepwet de regeling zou worden getroffen, dat de kosten van de wereldomroep uit de riatkist zullen worden gefinancierd, het waarschijnlijk, dat de wereldom roep nog enige jaren uit de opbrengst van de luisterbijdragen zal moeten worden betaald. Aldus minister Cals in zijn memorie van antwoord aan de Eerste Kamer over de begroting van o., k. en w. De regering is tot de conclusie gekomen, dat de financiering van de wereldom roep primair als een staatszaak moet worden gezien. Een definitieve beslis sing hieromtrent dient te worden geno men bij de behandeling van de om roepwet. In Wenen is een uitzending van een Illegale Roemeense zender opgevan gen, die door „nationale officieren" werd verzorgd en waarin gezegd werd, dat Boekarest „onrustig" is als gevolg van levensmiddelenschaarste. In Boekarest en ook in andere steden -r- de radio noemde Focsan, Bacau en Jassy zou het tot demonstraties zijn gekomen, nadat duizenden mensen urenlang bij slagers- en bakkerswin kels in de rij hadden gestaan en ten slotte toch met lege handen naar huis mop-' Min"- Een dagelijkse puzzle:, ■wat eten we vandaag aangegeven waar de dichtstbijzijnde schuilkelder staatTerwijl op de „highways", de grote autowegen spreuken u vertellen, dat deze of die weg in tijden van nood verboden banen zijn, De Ameri kanen besteden dus wei aandacht aan de bescherming van het hnisfront. O DONKERE RASSEN Zoals gezegd was dr. Barends niet de enige, die was uitgenodigd om de Vere nigde Staten beter te leren kennen. Met nog vijf andere Nederlanders maakte hij deel uit van een groep van 627 leraren van het voorbereidend hoger onderwijs. Bij die vijf was nog een Zeeuw, namelijk de heer I. Stel, hoofd van de openbare ULO-school te KRUININGEN. De ande ren kwamen uit Enkhuizen, Breda, Hoorn en Arnhem. Dr. Barends bekeek Amerika in het kader van het Administration en Supervision Program. Onder die 326 invite's waren vele Azia ten en Afrikanen. En dat was ook de re den, dat dr. Barends in Washington met de overige gasten het Cairo-hotel kreeg toegewezen; een Iogeergelegenheid, die niet zo best was. Maar de Amerikanen waren blijkbaar doodsbenauwd, dat de blanke bevolking zon protesteren tegen het logeren van donkere rassen in „onbe smette" hotels. Dr. Barends heeft gedurende zijn Ame rikaanse tijd veel voordrachten gehouden, maar daarnaast heeft hij toch ook gestu deerd, dat wil zeggen, hij heeft drie maanden de colleges gevolgd van de Har vard University in Boston, waar elfdui zend studenten lopen, onder wie ook Ne derlanders. In Indianapolis bezocht hij een congres van 6000 collega's. In Engeland zal in het Paasweekein de een protestmars worden georgani seerd tegen de vervaardiging van kernwapens. Verwacht wordt dat dui zenden zullen deelnemen aan de tocht, die zal gaan van de Londense Trafalgar Square naar het centrum voor kern onderzoek te Aldermaston. De tocht zal in vier dagen per dag zal zeventien tot 25 km. worden afge legd worden volbracht. De deelne mers zullen onderweg worden onder gebracht bij mensen, die met de actie sympathiseren. In alle belangrijke plaatsen die de betogers passeren zul len redenaars een beroep op de bevol king doen om de campagne te steunen. Deze protestmars valt samen met een soortgelijke actie in de V.S., waar een commissie voor een 'mars voor de vrede' een tocht van Philadelphia naar het 145 km. verder gelegen New York organiseert. Soldaten van het koninklijke Marok kaanse leger delen voedsel uit aan vluch telingen meest vrouwen en kinderen bij de aankomst te Soulimin. De vluchtelingen komen bijna alle uit de onder Spaanse controle staande Sahara gebieden om de strijd te ontwijken. Maandag 24 maart a.s. viert prof. dr. A. Sizoo hoogleraar in de Griekse taai en letterkunde aan de Vrije Universi teit, zijn zilveren ambtsjubileum. De jubilaris werd 23 mei 1889 te Gorin- chem geboren. Prof. Sizoo is een vermaard kenner van Augustinus, over wie hij tal van geschriften het licht deed zien. Amerika kampt met een groot gebrek aan leraren. Een televisiemaatschappij heeft daarom in overleg mat de Universi teit van New-York de mogelijkheid onder zocht, of de TV ook een mogelijkheid biedt om uit deze impasse te geraken. In gezamenlijk overleg werd besloten in de vroege ochtenduren een serie lessen te geven op universitair niveau. De deelne mers kunnen C ~i een normaal examen af- leggc"1 Op deze foto ziet U professor Floyd Zulli van de New Yorkse Univers1- teit een van deze lessen, in vergelijkende literatuur, geven. Ondanks het vroege uur, half zeven, namen ruim 750 Amerikanen aan het examen deel. Statistieken hebben bewezen, dat zeker 70.000 personen gere geld de lessen volgen. Na deze proefneming is de TV in Ame rika op weg meer en meer als hulpmiddel voor het onderwijs te gaan dienen. (Foto: USIS) Langzaam maar zeker loopt de strijd in de zaterdagvoetbalcompe titie van de KNVB afd. Zeeland ten einde. Nog enkele weken en dan wordt ook deze competitie afgesloten. De spanning is echter allerminst gebroken. In de eerste klasse staan twee wedstrijden op het program ma. Hekkesluiter Zaamslag krijgt Krabbendijke op bezoek, waardoor het beslist niet op een overwinning behoeft te rekenen. Rillandia krijgt bezoek van Terneuzense Boys en naar het ons voorkomt blijven de twee punten bij onze gastheren. Natuurlijk Een kaasgerecht (een originele en zo lekkere oplossing van Uw probleem GEBAKKEN „lARD APPELEN met KAAS en UIEN Gelukkig kan er met behulp van kaas, in een minimum van tijd iets heerlijks op tafel getoverd worden. Neem b.v. eens gebakken aard appelen met kaas en uien. Men behoeft hiervoor alleen maar 3 pond gare aardappelen, in plakjes gesneden, met ringen ui te bakken en er tot slot 250 gram in blokjes gesneden belegen kaas door te doen. Nog even samen verwarmen (maar niet te lang, ander3 smelt de kaas uit) en opdienen met een fris slaatje. Doe nog meer met KëlclS Lantaarndrager Nieuwland I 2e klas se A heeft ook niet op een overwin ning te rekenen nu bet bezoek krijgt van Veere I, terwijl Serooskerke wenig moei te zal hebben met het bezoekende R.C.S. IV. De ontmoeting tussen de Vlissingers en Middelburgers: Zeeland Sport VI en Middelburg V eindigt in een overwinning voor de hoofdstedelingen. In de tweede klasse B zal Bevelanders I ook deze week weer een nederlaag te incasseren krijgen wanneer Wolfaartsdijk op bezoek komt. Goes VWissekerke wordt een wedstrijd met betere kansen voor Goes, terwijl Kapelle I op eigen veld weinig moeite zal hebben met Hein- kenszand, dat nog steeds de onderste plaats inneemt. Op eigen veld moet S.V.D. in staat zijn het bezoekende Kloetinge te bedwingen. De inzet is de bezetting van de tweede plaats. GROTERE VOORSPRONG Arnemuiden II, dat de leiding heeft in de tweede klasse C krijgt een thuis-wedstrijd tegen Wolfaartsdijk II en dat is voldoende om de voorsprong te vergroten. De twee laagste geklas seerde clubs: Kloetinge II en Kapelle II binden de strijd aan met naar ons voor komt een kleine overwinning voor Kloetinge. Colijnspiaatse Boys II krijgt bezoek van Rillandia II doch of het de volle winst zal halen is nog een vraag. Krabbendijke II dat op bezoek gaat bij Nieuwdorp II zal wel niet in staat zijn, deze wedstrijd in een overwinning om te zetten. In de tweede klasse E wordt één wed strijd gespeeld. Arnemuiden III, dat vo rige week opklom van de vijfde naar de In juli, augustus en september zullen gemotoriseerde Nederlandse bezoe kers aan de Wereldtentoonstelling te Brussel de ervaring kunnen beleven, dat zij in België bij pech door een Ne derlandse wegenwacht worden gehol pen. Vertegenwoordigers van de Europe se wegenwacht-organisaties hebben thans nl. op een bijeenkomst te Brus sel definitief besloten, dat in juli, augustus en september een „escadron International de Touring Secours", een internationale wegenwachtgroep, de directe aanloopwegen van de wereld tentoonstelling zal berijden. tweede plaats speelt (thuis) tegen 's Heer Hendrikskinderen, de koploper. Onge twijfeld is 's Heer Hendrikskinderen iets sterker doch Arnemuiden zal zeker alles op alles zetten haar rivaal voor eigen pu bliek op de knieën te krijgen. Op het terrein van Hoek (Spui bezit momenteel geen eigen veld meer) spelen in de 2e klasse F: Spui II en Hoek II, met winstkansen voor Hoek. AZW II komt uit tegen Driewegen II, waarbij Axel wel aan het langste eind zal trekken, terwijl Terneuzense Boys II weinig kans zal krij gen bij Hoek I. Zaamslag II zal deze week weinig winst weten te putten uit de thuiswedstrijd tegen Driewegen I, zodat het wederom een nederlaag kan noteren Een menselijk karaktertrekje l I is, wanneer men een jout maakt, deze te verbloemen of te -nergoe- lijken. Doelman Henk Versluys I van „Middelburg" denkt hier an- I ders over. Want aan „Sport steunt Ij I Zonneveld" heeft hij medege- i deeld, dat hij voor elke keer, dat i J hij in dit seizoen de bal zal moe- ten laten passeren, één dubbeltje zal afdragen.j I Voor de patientjes in „Zonne- 5 1 veld" zou het te hopen zijn, dat 1 Henk aan het eind van dit sei- J zoen een flink bedrag kon over- j maken, doch of het bestuur van „Middelburg" hiermee eveneens t zal zijn ingenomen ,valt te be- 1 twijfelen. Zodat de pot van S.S.Z. Foei niet erg vet zal worden van F 1 Henk's dubbeltjes. Wat niet weg- I neemt, dat het een bijzonder I l sympathiek gebaar is en blijft: t C een dubbeltje voor een gemaakte j out. De zaalhandbalcompetitie van de afdeling Zeeland N.H.V. is thans definitief gesloten en zaterdagavond zullen in de veilinghal te Middel burg de traditionele bekerwedstrijden worden gehouden. In bijna alle klassen is de kampioensploeg bekend. De commissie van beroep heeft het protest van Volharding contra Walcheren toegewezen aan Vol harding, zodat er nog een korte verlenging van 4 minuten gespeeld moet worden. Zaterdagavond, voordat de bekerwedstrijden in de vei- linghal te Middelburg beginnen komen Walcheren en Volharding nog 4 minuten tegen elkaar in het veld bij een beginstand van 99. Dan zal de kampioen in deze heren tweede klasse bekend zijn. Dames 3e klasse: De bekerwedstrijden van de zaalhand- balcompetitie, die in de Veilinghal te Middelburg worden gespeeld beginnen om half acht des avonds. De dames juni oren van TONIDO moeten hun beker ver dedigen tegen de dames junioren van Walcheren. De beker van de dames is in handen van De Meeuwen, doch deze zul' len met weinig kans op succes de strijd aanbinden tegen het veel sterkere Honte nisse. Ook de dames van Tonido moeten hun beker verdedigen en wel tegen Wal cheren. Hier liggen de krachtsverhoudin gen niet ver uit elkaar. Bij de heren, waar de beker in bezit is van Tonido II zal pas na de zaterdag te spelen wed strijd van 4 minuten tussen Walcheren en Volharding bekend zijn, wie de beker houder zal bestrijden. Walcheren heeft nog steeds de beste kansen voor het kam pioenschap. Zoals bekend wist in de dames eerste klasse het Vlissingse team Marathon I de kampioenstitel in de wacht te slepen met 12 punten uit 6 wedstrijden, waaruit blijkt, dat alle gespeelde wedstrijden in winst werden omgezet. In de dames 2e klasse behaalde Walcheren het kampi oenschap, in de dames derde klasse de sterke ploeg uit Hontenlsse. In de heren eerste klasse legde Hellas I beslag op de titel, in de heren 3e klasse Marathon Hl, bij de heren junioren Hellas I, bij de jongens adsp. A Volharding en in de af deling B Walcheren. Bij de meisjes adspi- ranten werd in de afd. A Marathon en In de afdeling B Walcheren III kampioen. Tonido II wist in de heren reserve eerste klasse het kampioenschap te beha len,, doch de dames reserve eerste klasse leverde geen kampioen op. Door moeilijk heden met leeftijdsgrenzen werden ver schillende deelnemende teams genood zaakt vriendschappelijke wedstrijden te spelen. Bij een gelijk aantal punten is het duel- gemiddelde beslissend voor het aanwijzen van de kampioenen. Het afdelingsbestuur is ervan overtuigd, dat dit geen bevredi ging geeft en streeft ernaar om de compe titie zaalhandbal 1958-1959 geheel regle mentair te doen verlopen. Standen De eindstanden in de zaalhandbalcom petitie 1957-1958 luiden: Dames le klasse: Marathon I 6 12; Hellas I 6 4; Zeeland Sport 0 4; Tonido 6 4. Dames 2e klasse: Walcheren 6 11; E.M.M. I 6.5; Olympus I 6 5; De Meeuwen 6 3. TUSSEN DE VEELHEID van berichten, die elke dag onze lessenaar bedekt, vond ik deze week ook een beschrij ving van de wijze, waarop een furieuze moeder in Den Haag een onderwijzeres een bloed neus sloeg. Dit laatste is niet toegestaan in Nederland en men kan daarom in minder aangenaam kontakt komen met de sterke arm, wanneer tenminste de geslagene er po litiewerk van maakt. In Den Haag is dat inderdaad gebeurd. De zaak kwam zelfs voor het Haagse Hof. Hoort, lezers, wat er tijdens de zitting is gezegd: ,,Ik dacht, daar is iets loos. Toen ik ging kijken, lag de onderwijzeres op de grond en de moeder van Marjolein over haar leest u dadelijk meer sloeg haar met beide vuisten in het gezicht en trok uit alle macht aan haar haren. Ik probeerde de moeder weg te trekken, maar haar man hinderde mij," zo vertelde de hoofdonderwijzer van een Haagse lagere school aan de president van het Hof, die vóór zich het dossier had lig gen van de 39-jarige mevrouw een andere student. Hij ver hoorde de hoofdonderwijzer aandachtig aan. Hij bekeek nog eens het vonnis van de politierechter, die O.-K. voor genoemd feit tot een week ge vangenisstraf had veroordeeld. Ging de hoofdonderwijzer verder: .Marjolein was pas twee weken op school. Nooit heb ik klachten over de on derwijzeres gekregen. Ze heeft het na de worsteling zo te kwaad gekregen, dat ze niet meer op school is terug ge weest. Ze heeft nu een baan bij een andere school aange nomen. Op de school heerste een angstige stemming en kort erna zijn nog een paar school juffrouwen weggegaan." Het achttienjarig zusje van de achtjarige Marjolein ver telde. dat het kind op die mid dag huilend was thuisgeko men. Op haar schoudertjes la gen haren, die door de school juffrouw' zouden zijn uitge trokken. „Zei Marjolein, wie dat had gedaan?" informeerde de president. „Ja, ze zei juf frouw S." „Het is wei heel onwaarschijnlijk, dat zo'n klein kind, dat pas op school is, de naam van de juffrouw weet. Het was niet eens de juffrouw, die haar les gaf. Fantaseert u niet een beetje? „U hebt misschien met uw moeder gerepeteerd, wat u hier moest zeggen, is het niet? meende de procureur-generaal. EEN KENNIS van mevrouw O. trad als getuige k decharge op. Ook zij had een kind op die school gehad. „Ik heb wel van andere moeders gehoord, dat de kinderen van mej. S. slaag kregen en niet eens een plasje mochten doen.Soms als de kinderen in de hoek moesten staan, kregen ze nog een schop onder hun achter werk. zei ze. Maar de on derwijzeres beweerde, dat dit allemaal fantasie was. „Een enkele keer wil mijn hand wel eens uitschieten in de hogere klassen, maar in de lagere klassen nooit." „Dat is heel goed," vond de procureur- generaal, „U hebt toch een zeker tuchtrecht". In zijn requisitoir zei de procureur, dat het recht aan de zijde van de onderwijzeres stond. „Deze moeder is als een furie op de schooljuffrouw af gevlogen. En zelfs al zou de onderwijzeres onjuist hebben gehandeld, dan staan verstan dige ouders nog achter haar," meende hij. Hij vond, dat de politierechter een juiste straf had uitgedeeld voor het zo als hij het noemde beest achtige optreden van de moe der en vroeg bevestiging van het vonnis. Dë raadsman van de moeder bracht naar voren, dat zijn cliënte een zeer nerveuze vrouw is, van wie hij het be grijpelijk vond, dat zij haar zelfbeheersing had verloren. Maar de vrouw had niet juist gehandeld en verdient een ge voelige straf. De pleiter vroeg daarom de moeder als waar schuwing een voorwaardelijke straf c te leggen. DE STUDENT D. te Delft was naar het bureau van poli tie gebracht, omdat hij ge snapt was, toen hij bij de Houttuinenbrug in de Prinsen- stad een petroleumlantaarn meenam, welke daar stond als waarschuwing bij de gesloten spoorwegovergang. Hij wilde die lantaarn namelijk zo graag op zijn kamer hebben Toen op de een of andere manier bekend was geworden, dat D. „in het schuurtje" zat, vervregde zich aan het bureau Pieternella O.-K. De president zocht ook te worden opgeslo ten, omdat hij D. tot zijn daad zou hebben aangezet. De poli tie ging eéns op de kamer van de student kijken en trof daar ook een waarschuwingsiamp van de gemeente aan. Dus werd nummer twee ook in de cel gestopt. Nog was het daarmee niet afgelopen, want later kwam een heel regiment studenten, dat nachtgoed en toiletgerei voor de „gevangenen" kwam brengen. De politie nam de vrijheid het goed eerst eens te inspecteren en haalde uit een pyamazak een flacon jenever. Hontenisse 8 15; Luctor 8 11; Hellas II 8 6; O.D.Ï. 8 6; Volharding 8 2. Dames res. le klasse: E.MM. II 6 8; Olympus II 5 6; Marathon II 4 3; Zeeland Sport II 5 3. Dames junioren A: Walcheren 8 13; Zeeland Sport 8 13; Olympus 18 8; Marathon 8 4; Olympus II 8 2. Dames junioren Tonido 6 12; Hellas 6 6; De Meeuwen 6 6; O.N.O. 6 0. Meisjes adsp. A; Marathon 6 II; Volharding 6 9; Olympus 16 3; Walcheren 16 1. Meisjes adsp. B: Walcheren III 8 14; Olympus II 8 12; Walcheren II 8 9; Tonido 8 4; Zeeland Sport .8 1. Heren le klasse Hellas 16 8; Tonido 16 7; E.M.M. 16 5; Marathon 16 4. Heren 2e klasse Walcheren 6 9; Volharding 6 7; Olympus I 6 6; Fortuna 16 2. Heren 3e klasse Marathon III 6 11; Fortuna II 6 7; Nep tunes 6 7; O.N.O. 6 6; E.M.M. III 6 5; Tonido III 6 4; De Meeuwen 6 2. Heren reserve eerste klasse Tonido II 6 11; Marathon II 6 6; Hellas II 6 5; E.M.M. II 6 4. Heren junioren Hellas I 6 II; Olympus I 6 10; Marathon 6 8; Tonido 6 7; E.M.M. 6 4; Olympus II 6 2; Hellas H 6 0. Jongens adsp. A Volharding 6 12; 4; Olympus 6 3. Jongens adsp. B Walcheren 8 15; 8 4. Hellas 6 5; E.M.M. I 6 Tonido 8 5; E.M.M. II Ingezonden mededeling (adv.) Naar de KNAC verneemt, zullen be stuurders van personenauto's met in gang van 30 maart a.s. de Franse grenzen zonder carnet of triptiek kunnen passeren. De afschaffing van carnet en triptiek (uiteraard ook het laisse passer) houdt in, dat de Neder landse bestuurders van personenauto's straks aan hun Nederlandse autopa pieren voldoende hebben als ze naar Frankrijk gaan. Internationale rij- en wagenbewijzen worden namelijk al sinds geruime tijd niet meer verlangd door Frankrijk. De afschaffing geidt overigens niet voor vrachtauto's en bussen.

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 7